Mėšlungio priežasčių gali būti įvairių. Tačiau mėšlungis visada yra simptomas, rodantis, kad kojų raumenims „kažkas nutiko“.
Kojų mėšlungis – tai tam tikros grupės raumenų spazmas arba stipriai padidėjęs raumenų jautrumas, t.y. sumažėjęs dirgiklio slenkstis, į kurį reaguoja raumuo. Paprasčiau tariant, atliekant psichologiškai ir fiziologiškai nepriimtiną judesį, raumenį gali sutraukti mėšlungis.
Dažniausiai mėšlungis sutraukia blauzdų ir kojų pirštų raumenis, nes blauzdos laiko didžiausią krūvį – visą mūsų kūną.
Tačiau gali būti ir kitų mėšlungio priežasčių. Viena iš jų – kraujagyslių patologija (venų išsiplėtimas arba venų uždegimas), dėl kurios sutrinka raumenų kraujotaka, raumenyse užsilaiko veninis kraujas, susidaro pieno rūgštis ir išsivysto acidozė.
Raumuo į tai gali reaguoti skausmingu, gana ilgai besitęsiančiu mėšlungiu, kuris paprastai labai vargina. Mėšlungis gali sutraukti raumenis ir netekus daug skysčių. Todėl po sunkaus fizinio darbo ar sportinės treniruotės, ypač šiltuoju metų laiku, būtina gerti daug skysčių (ne mažiau kaip 2,5 litro per dieną).
Sveika negazuotas mineralinis vanduo bei mineralinio vandens ir vaisių sulčių mišinys.
Mėšlungio priežastis gali būti ir organizmo elektrolitų apykaitos sutrikimas, dažniausiai – magnio ir kalio trūkumas maiste. Šiuo atveju labai svarbi mityba. Daržovės, gausiai tręšiamos fosfatais ir salietra, užauga didelės ir gražios, tačiau jose beveik nelieka magnio ir kalcio, o negaudami šių mikroelementų raumenys negali normaliai susitraukti ir atsipalaiduoti.
Tokiu atveju rekomenduojama vartoti magnio arba kalio ir magnio preparatus (rekomenduojama magnio paros dozė suaugusiesiems – nuo 300 iki 350 mg per dieną). Daugiau magnio (iki 50 mg per dieną) turėtų vartoti paaugliai brendimo laikotarpiu ir krūtimi maitinančios motinos. Optimalus magnio ir vitamino B6 derinys yra preparato „Magne B6“ sudėtyje. Daug natūralaus magnio yra žemės riešutuose, migdoluose, šviežiuose vaisiuose, šokolade ir kituose kakavos produktuose. Kartais dėl mėšlungio gali būti kalti aukštakulniai bateliai. Visą dieną jais avinčių moterų blauzdų raumenys dėl nuolatinės įtampos pervargsta ir juos gali sutraukti mėšlungis. Tuomet gali padėti paprasti, lengvai atliekami tempimo pratimai. Atsigulkite ant nugaros ir sulenkite kelius.
Mėšlungio sutrauktą koją paimkite už pirštų ir atsargiai, vengdami trūkčiojimų, traukite aukštyn. Blauzdos raumens mėšlungį įveiksite lengviau, jei prieš tempdami prie pakinklio kelias sekundes palaikysite gabalėlį ledo.
Jei mėšlungis kartojasi labai dažnai, gali padėti pėdų refleksinių zonų masažas (jį turi atlikti patyręs specialistas).

iMed