Vertingesnis vitaminas C
Pagal statistiką dažniausiai vaikams trūksta vitamino C. Tai beveik pagrindinis vitaminas, saugantis vaikus nuo daugelio ligų. Jeigu jo stinga, vaikas tampa vangus, mieguistas, greitai pavargsta. Tokiems vaikams ilgai negyja įdrėksimai, nepraeina stomatitas, jie be paliovos peršąla, nes askorbo rūgšties trūkumas silpnina imunitetą. Spręskite patys: vitamino C kiekis baltuosiuose kraujo kūneliuose – leukocituose, kurie pirmieji reaguoja į infekciją, tūkstančiu kartų didesnis nei kraujo serume. Jei askorbo rūgšties kiekis 4 kartus mažesnis už normą, tiek pat kartų susilpnėja leukocitų apsauginė funkcija. Todėl šaltuoju metų laiku visiems būtinas didesnis vitamino C kiekis. Suaugusiesiems kasdien reikia 1 mg vienam kg kūno masės, o vaikui 2–3 kartus daugiau. Duokite vaikui natūralaus C vitamino – aronijų, juodųjų serbentų uogienės, šviežių apelsinų sulčių.
 
B grupės vitaminai
Vaikams stinga ne tik C vitamino, bet ir B grupės vitaminų – tiamino (B1), riboflavino (B2), piridoksino (B6), nikotininės rūgšties (PP), folio rūgšties. Jeigu vaikui džiūsta ir išsausėja lūpos, jų kampučiai įtrūksta, pasidengia geltonais šašais, ašaroja akys, greičiausiai jam trūksta vitamino B2! Papildyti šio vitamino atsargas galima valgant rūgščių pieno produktų, sūrio, kepenų, inkstų, širdies. Vitamino B2 gausu kiaušinio trynyje, kriaušėse, persikuose, pomidoruose, morkose, burokėliuose, špinatuose, kiaulienoje ir jautienoje. Jeigu vaiko nuotaika visuomet bloga, jis nuliūdęs, jam turbūt trūksta folio rūgšties. Ji būtina ir verksmingiems, kaprizingiems mažyliams, ir probleminiams paaugliams, pernelyg dramatizuojantiems įvykius ir dažnai būnantiems agresyviems. Norvegijos mokslininkai aptiko, kad nusiminusių vaikų kraujyje padidėjęs homocisteino aminorūgšties kiekis, todėl kyla grėsmė kraujagyslėms, tai lemia blogą nuotaiką. Pavartojusio folio rūgšties vaiko nuotaika pasitaiso, homocisteino aminorūgšties kiekis tampa normalus.
 
Beta karotenas
Kad vaikui trūksta beta karoteno – provitamino A, galima suprasti, jei jis dažnai peršąla, skundžiasi, kad blogiau mato. Beta karotenas yra antioksidantas, jis neutralizuoja neigiamą aplinkos poveikį vaiko organizmui. Nustatyta, kad beta karoteno trūksta daugiau nei pusei vaikų. Šio vitamino gausu kepenyse, morkose, špinatuose, petražolėse, krapuose, abrikosuose.
Duokite vaikui gerti šviežiai spaustų morkų, apelsinų (jei nealergiškas), obuolių, granatų, sulčių, tirštų bruknių ir spanguolių sulčių. Jose gausu natūralių vitaminų, būtinų imuninei sistemai.
 
Chemija ir gyvenimas
Net idealiausias racionas nesuteiks mūsų vaikams viso reikiamo vitaminų kiekio. Vadinasi, kad ir kiek vaisių, daržovių suvalgytų jūsų atžalos, tai negalės visiškai patenkinti vitaminų poreikio. Reikės papildomai vartoti vaistinių preparatų, juos parinks gydytojas. Vyrauja nuomonė, kad sintetiniai vitaminai iš buteliuko yra blogiau pasisavinami organizmo nei natūralūs, gaunami su maistu. Atseit protingas organizmas atpažįsta sintetinį pakaitalą ir atsisako jį vartoti. Iš tikro sintetiniai vitaminai jau tinkami pasisavinti, o natūralius organizmas turi perdirbti. Tam reikia laiko, per kurį nespėtas suvirškinti maistas su dalimi vitaminų pasišalins iš organizmo. Tad išeina, kad iš maisto organizmas turėtų idealiomis sąlygomis pasisavinti 90–95 proc. vitaminų, o iš tikro pasisavina tik 50–60 procentų. Kitą dalį teks gauti iš cheminių pakaitalų.

iMed