Pastaruoju metu intensyvėjant gyvenimo tempui, didėjant konkurencijai, kamuojant stresams daugėja žmonių, kuriuos vis dažniau kankina nepakeliami galvos skausmai bei migrenos priepuoliai. Nors tikslų migrena sergančiųjų skaičių nustatyti labai sunku, manoma, kad ja serga iki 15 proc. Lietuvos gyventojų, dažniausiai darbingo amžiaus asmenys. Nemažai žmonių šį skausmą slepia, kenčia. Gydytojai teigia, kad šiandien migreną galima įveikti, netgi užbėgti jai už akių. „Ligonių, kuriuos kankina ilgiau kaip tris paras trunkantis migrenos priepuolis (migreninė būklė) ir kurie būtų priversti gydytis nuo migrenos ligoninėse, pasitaiko retai. Tačiau sergančiųjų šia liga, kurios pagrindinis simptomas – sunkiai ištveriamas galvos skausmas, yra labai daug. Nors visuomenėje paplitusi nuomonė, kad tai – moterų ar inteligentų liga, ja vis dažniau serga vyrai ir net vaikai“, – patikino poilsio namų „Baltija“ reabilitacijos fizinės medicinos ir reabilitacijos (FMR) gydytojas medicinos mokslų daktaras Vincas Paulikas.
Priežastys – neaiškios
Nėra tiksliai žinoma, kodėl susergama migrena. Vieni mokslininkai mano, kad dėl galvos smegenų kraujagyslių susitraukimo, o vėliau išsiplėtimo sutrinka kraujotaka. Kita teorija – kad smegenyse sutrinka nerviniai impulsai, įvyksta impulsų iškrovos. Paskutiniu metu ištirta, kad priepuolio metu sutrinka tam tikrų cheminių medžiagų balansas smegenyse. Žinoma tik tai, kad migrenai atsirasti įtakos turi paveldimumas. Gydytojo V.Pauliko teigimu, su amžiumi priepuoliai ilgėja, bet jų intensyvumas silpsta. Jaunystėje migrena sergama lengviau. Moterims pasiekus brandos amžių, migrenos priepuoliai būna sunkiausi, o nuo 50 metų – retėja ar išnyksta. Vyrams migrenos priepuoliai visą gyvenimą būna beveik vienodi. Manoma, kad hormonai turi įtakos migrenos paplitimui. Iki brendimo vienodai šia liga serga berniukai ir mergaitės. Vėliau moterys serga tris kartus dažniau nei vyrai. Be to, migrenos priepuoliams turi įtakos menstruacijos ir nėštumas.
Galima išvengti priepuolių
Sergantiems migrena gydytojas pataria stebėti, kas provokuoja priepuolius. Tai gali būti alkoholis, raudonas vynas, sūris, šokoladas, citrusiniai vaisiai, badavimas, nereguliarus maitinimasis, pervargimas, stresas, nerimas, nemiga, orų permainos, stiprūs kvapai. Dėl persimiegojimo savaitgaliais, daug kam būna savaitgalinė migrena. Dažnai priepuoliai išprovokuojami, kai sutampa keli nepalankūs faktoriai. Poilsio namų „Baltija“ reabilitacijos FMR gydytojas V.Paulikas teigia, kad kuo anksčiau išskiriami priepuolio požymiai ir vartojami vaistai, galima sušvelninti ligos eigą. Šiuo metu migrenos priepuoliams malšinti naudojami veiksmingi vaistai – tirpstančios tabletės bei purškalai į nosį. Pasak V.Pauliko, jei yra galimybė, priepuolio metu reikia vengti šviesos, atsigulti, pagulėti, pasistengti užmigti. Jei nėra galimybės tokios galimybės, stengtis dirbti lengvesnį, reikalaujantį mažesnio susikaupimo darbą. Padėti gali pavalgymas ar puodelis saldžios arbatos. Jei skausmai prasideda sprando srityje ar pakaušyje, padėti gali karšta pūslė ant skaudamos vietos.
Profilaktikai – ne tik vaistai
Prie profilaktikos priemonių galima priskirti migrenos gydymą vaistais tarp priepuolių. Jis yra taikomas kai migrenos priepuoliai kartojasi nuo dviejų kartų per mėnesį. Priepuoliams sušvelninti bei jų profilaktikai galima gydytis ne tik medikamentais. Tai gali būti fizioterapija, manualinė terapija, psichoterapija, refleksoterapija. Taip pat puikiai tinka masažai ar jogos pratimai. „Norint išvengti migrenos priepuolių, reikia vengti provokuojančių faktorių. Reikia reguliariai ir pilnavertiškai maitintis, riboti provokuojančius maisto produktus, stengtis laikytis darbo ir poilsio režimo, vengti stresų. Rekomenduojama lengva reguliari mankšta. Sprando raumenų mankšta ir jų stiprinimas padeda išvengti arba retina kai kuriuos migrenos priepuolius“, – pataria gydytojas.
Vyrams – kitokie skausmai
Gydytojo V.Pauliko teigimu, moterys ir vyrai dažnai skundžiasi skirtingais galvos skausmais. Migreniniai galvos skausmai prasideda su aura ar be jos, palaipsniui stiprėja, skauda viena galvos pusė arba abi (visa galva). Skausmas trunka nuo kelių valandų iki kelių dienų. Skausmą lydi pykinimas ar vėmimas, šviesos, triukšmo baimė. Priepuoliai būna reti – kelis kartus per mėnesį, metus ar per visą gyvenimą. Dažniausiai serga moterys. Vyrams būdingi klasteriniai galvos skausmai, kurie prasideda staigiais stipriais priepuoliais ir kartojasi serijomis. Serijos trunka nuo vienos iki kelių savaičių. Priepuoliai trunka nuo kelių minučių iki valandos. Gali pasireikšti kas dieną, paprastai toje pačioje galvos pusėje. Skausmą lydi prakaitavimas, akių paraudimas, ašarojimas, nosies užgulimas. “Negalima nekreipti dėmesio į galvos skausmą. Migreną diagnozuoti ir gydyti būtina. Be to, diagnozė turi būti patvirtinta gydytojo ir atmesti visi kiti susirgimai, sukeliantys panašų galvos skausmą, nes kai kurie iš jų gali turėti blogų pasekmių“, – patikino poilsio namų „Baltija“ reabilitacijos FMR gydytojas V.Paulikas.
iMed