Greitai prabėga vasarėlė, ir vėl laukia mokyklos suolas. Ar visi tėvai, išleidžiantys vaikus į mokyklą, žino jų sveikos mitybos principus? O jei žino, ar paaiškina vaikams kokybiško maisto reikšmę? Pagaliau, ar mūsų moksleiviai sugeba patys išsirinkti maistą, kuris būtų naudingas jų sveikatai? Apie visa tai kalbamės su vaikų gydytoja Gražina Lileikiene ir dietologijos gydytoja rezidente Kristina Augustyte.

Kokius maisto produktus, kiek ir kaip dažnai turėtų valgyti vaikas, kad būtų sveikas ir žvalus?

Gražina Lileikienė:

Pagal gydytojų rekomendacijas, augančiam organizmui reikia daugiau nei 40 įvairių maisto medžiagų. Moksleiviai jų turi gauti natūraliai su maistu. Reikia nepamiršti, kad įvairiuose maisto produktuose yra skirtingų medžiagų, todėl tam, kad vaikas gautų jų visų, maistas turi būti įvairus, kitaip organizmui kažko gali pritrūkti. Pavyzdžiui, piene daug kalcio, bet nėra geležies, mėsoje daug geležies, bet nėra kalcio.

Geriausias baltymų šaltinis – pienas, kiaušiniai, mėsa, žuvis, sūris, pupelės, riešutai, grūdiniai produktai.
Vaikams būtina pakankamai gauti geležies: 12–15 metų berniukų tai svarbu raumenų sistemos vystymuisi, mergaitėms – nukraujavimui menstruacijų metu kompensuoti. Daug geležies turi pieno produktai, kepenys, mėsa, daržovės, pupelės, riešutai.

Vitamino B1 pakankamai galima gauti valgant saulėgrąžas, sojos pupeles, žirnius, riešutus, grikius. Beje, vitamino B1 rezervą organizme mažina dažnai vartojami saldumynai.

Kristina Augustytė:

Vaikas turėtų valgyti kuo įvairesnį maistą. Rekomenduojama valgyti daug daržovių, vaisių, košių, rupios duonos, vartoti liesos mėsos, žuvies, pieno produktų. Reikėtų vengti greito maisto, saldžių ir riebių užkandžių – t.y. bulvių traškučių, šokolado, bandelių, saldainių, ledų.
Tėvai nuo vaikystės turėtų formuoti vaiko taisyklingos mitybos įpročius.

Per dieną rekomenduojama valgyti 4–5 kartus: pusryčiams suvartoti apie 25 proc. maisto kiekio, priešpiečiams – 10 proc., pietums – 25 proc., pavakariams –10 proc., vakarienei – 20 proc. Beje, vakarienę moksleivis turėtų suvalgyti ne vėliau kaip 1,5–2 val. prieš miegą.

Ką reikėtų gaminti pusryčiams? Kokio maisto vengti, o kas yra naudinga?

K.A: Pusryčiai yra būtini. Moksleiviai, kurie jų nevalgo, gauna mažiau energijos ir naudingų maisto medžiagų. Taip pat jiems greičiau nei valgantiems pusryčius, pasireiškia pagrindinių maisto medžiagų, mineralų ir vitaminų stoka. Tai, be abejo, neigiamai veikia moksleivio savijautą, nuotaiką, gebėjimą susikaupti pamokų metu.

Pusryčiams sveikiausia valgyti šiltą, sudėtiniais angliavandeniais praturtintą maistą. Geriausia – įvairių kruopų košės. Ko reikėtų vengti? Nevisaverčio maisto – saldumynų, bulvių traškučių, greitai pagaminamo maisto.

G.L: Vaikai turi valgyti nemažiau kaip 3–4 kartus per dieną. Ryte būtina papusryčiauti ir jokiu būdu neišeiti į mokyklą tuščiu pilvu! Pusryčiams tinka įvairios kruopų košės: grikiai, ryžiai, avižiniai dribsniai su džiovintais vaisiais, kiaušinių patiekalai, sūris.

Kas yra geriau: ar valgyti valgykloje, ar krimsti iš namų atneštus sumuštinius?

K.A: Mano nuomone, mokykloje patiekiami šilti patiekalai yra geriau nei iš namų atsineštas sumuštinis. Kita vertus, sumuštinis yra geriau nei mokykloje dažnai moksleivių mėgstami ir, deja, valgomi saldūs, sūrūs ir riebūs užkandžiai – riešutai, šokoladiniai batonėliai, bulvių traškučiai. Tėvai turėtų išmokyti savo atžalas teisingai pasirinkti pietų meniu mokykloje. Pirmenybę reikėtų teikti garintiems, virtiems, troškintiems patiekalams, o vengti keptų gaminių, aliejuje keptų spurgų, bandelių ir pan. Užkandžiams tikslinga rinktis vaisius ar daržoves, paprastą negazuotą mineralinį vandenį, o ne greitus užkandžius, saldumynus ar saldžiuosius gazuotus gėrimus.

G.L: Mokyklos valgyklos maisto racione šalia visiems įprastos kavos ar arbatos turėtų atsirasti ir kakava, pieno kokteiliai, manau, jie butų populiarūs ne vien tarp mažųjų mokinukų. Kodėl mokyklos valgiaraštyje niekada nepastebėjau riešutų ir kitų džiovintų vaisių mišinio? Tikriausiai todėl, kad ten jų niekada ir nebuvo. O vertėtų, juk šie maisto produktai padeda smegenų ląstelėms vystytis…

Ką reikėtų valgyti grįžus iš mokyklos?

G.L: Jei vaikas iš mokyklos grįžta tik apie 14–15 valandą, reikėtų, kad jis užkąstų ir mokykloje. Tai galėtų būti lengvos salotos, šiltas užkandis, sriuba, sultys. Labai svarbu, kad vaikas neįprastų mėgautis greitu ir menkaverčiu maistu, tokiu kaip čeburekai, picos, bulvių traškučiai, pepsikola, kurie tik apsunkina skrandį ir neduoda jokios naudos nei sveikatai, nei savijautai.

K.A: Jei vaikas mokykloje nepietavo, tai grįžus iš mokyklos reikėtų valgyti pietus namuose. Sveikiausia – šiltas liesas patiekalas su daržovėmis. Kavinėse pagamintas maistas turi daug riebalų ir skatina nutukimą, todėl sveikesnis ir skanesnis yra naminis maistas.

Ką naudinga paruošti vakarienei?

K.A: Nerekomenduojama valgyti riebaus (keptų patiekalų, riebios mėsos, riebios žuvies, riebių pieno produktų), daug angliavandenių turinčio maisto (košių, vaisių). Vakarienei labiau tinka šiltas liesas baltymingas produktas, pavyzdžiui, garinta, troškinta ar virta vištiena (be odelės) ar žuvis su daržovėmis.
Persivalgius naktį gali sutrikti virškinamąja sistema, pablogėti miego kokybė. Naktį virškinamoji sistema turi ilsėtis, o ne dirbti.

Kokių sveikatos sutrikimų gali sukelti neteisinga vaikų mityba?

G.L: Dėl nesveikos mitybos moksleiviams gali trūkti jodo, fluoro, kalcio, geležies, dėl ko sumažėja darbingumas, trinka skydliaukės veikla, genda dantys, mažėja fizinis ir protinis darbingumas, atsparumas infekcijai. Per didelė maisto energetinė vertė skatina nutukimą, širdies ir kraujagyslių ligų, vėžio, cukrinio diabeto riziką. Moksleiviams, dažniau merginoms, nustatoma ir psichinių mitybos sutrikimų – anoreksija ir bulimija, kai beatodairiškai siekiama mados pasaulyje sukurto ypač liesos merginos grožio idealo.

Kaip turėtų būti organizuojama moksleivių mityba mokyklose?

Pasakoja Valstybinio aplinkos sveikatos centro Sveikatos komunikacijos skyriaus vedėjas Žilvinas JANONIS.

Maitinimas mokykloje turi būti organizuotas taip, kad būtų sudarytos sąlygos visiems vaikams pavalgyti šilto maisto. Turi būti sudaryti valgiaraščiai, patvirtinti mokyklos vadovo ir suderinti su apskrities visuomenės sveikatos centru. Maitinimas turi atitikti fiziologinius mokinių, vaikų amžiaus ypatumus bei sveikos mitybos principus (nuosaikumas, įvairumas, subalansuotumas) ir taisykles (valgyti kuo įvairesnį maistą, išlaikyti normalų kūno svorį, turi būti parenkamas maistas, turintis mažai riebalų, ypač sočiųjų ir cholesterolio, valgyti kuo daugiau įvairių daržovių, vaisių, uogų, grūdinių produktų, kuo mažiau vartoti cukraus ir saldumynų, kuo mažiau vartoti valgomosios druskos).

Rekomenduojamos maisto produktų grupės: daržovės, bulvės, vaisiai, uogos ir jų patiekalai, sultys; grūdiniai (duonos gaminiai, kruopų patiekalai (košės) ir ankštiniai produktai; pienas ir jo produktai (išskyrus riebią grietinę ir riebų sūrį); liesa mėsa, paukštiena; neriebi žuvis ir jų produktai; augalinis aliejus; kiaušiniai.
Mokyklose turi būti organizuojamas ir tausojantis maitinimas sergantiesiems virškinamojo trakto, inkstų, kepenų ir kitomis ligomis.
Sudarant valgiaraščius, rekomenduojama atsižvelgti į tai, kad mokyklinio amžiaus vaikams pusryčiai turėtų sudaryti 25 proc. paros energijos, pietūs – 30–40 proc., priešpiečiai arba pavakariai – 15 proc. (jei tokie yra valgiaraščiuose), vakarienė – 25 proc.

Kai kurie produktai mokykloje turėtų būti patiekiami kiekvieną dieną. Tai daržovės, vaisiai ar uogos, pienas ar pieno produktai, mėsa, duona. Kas antrą dieną (bet ne rečiau kaip 1–2 kartus per savaitę) – vaisių ar daržovių sultys, žuvis, sūris, kiaušiniai, grietinė.
Moksleiviams iki 9 metų amžiaus rekomenduojama suvalgyti po tris patiekalus iš 1-mos grupės (pienas ir jo produktai) ir 2-ros grupės (mėsa ir mėsos produktai, žuvis, paukštiena, kiaušiniai, riešutai, ankštinės kultūros (pupos, žirniai, pupelės ir kt.)) bei po keturis patiekalus iš 3-čios grupės (vaisiai ir likusios daržovės) ir 4-tos grupės (grūdų produktai – duona, pyragai, košės, bandelės ir kt.).
Vaikams nuo 12 metų rekomenduojama nuolat vartoti ne mažiau nei 16 įvairių patiekalų – po 6 iš pirmos ir antros grupių bei 4 iš trečios ir ketvirtos grupių.

Nika Vagnerienė
 
Obuolys vietoj čebureko