Praėjusią savaitę Klaipėdos jūrininkų ligoninėje, talkinant Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytojams Valdui Bilkiui bei Nerijui Misoniui, atlikta pirmoji Vakarų Lietuvoje endovaskulinė pilvinės aortos aneurizmos operacija.
Operacijoje dalyvavę Jūrininkų ligoninės angiochirurgai Linas Jarašūnas ir Rokas Petrutis "Vakarų ekspresui" pasidžiaugė, jog pirmasis jų blynas neprisvilo ir po operacijos galėjo kur kas ramesni išeiti namo, nei būtų išėję po atviros tokio pobūdžio operacijos.
Endovaskulinės operacijos yra kur kas saugesnės jau vien dėl to, kad aortos endoprotezas į pilvo aortą įleidžiamas pro nedidelius pjūvius abiejose kirkšnyse – nereikia daryti didelio pilvo pjūvio. Dėl to mažesnė pooperacinių komplikacijų, infekcijų ar net mirtingumo tikimybė.
"Per kirkšnį įvedamas zondas, per jį – protezas ir įstatomas į aortos vidų. Jis išsiplečia ir uždaro aneurizmos spindį, neleidžia jai plėstis. Taip susidaro tarsi apsauginis karkasas", – operacijos ypatumus atskleidė angiochirurgas L. Jarašūnas.
Laimingasis pacientas – 74-erių metų Petras Valuntonis iš Radviliškio – žurnalistams papasakojo, jog apie diagnozę – pilvo aortos aneurizmą – išgirdo pavasarį, kai buvo atliekamas širdies kraujagyslių šuntavimas. Simptomų beveik nebuvo – tik šiek tiek skaudėjo po krūtine. Įvertinus jo ligos sunkumą, anatominius duomenis, nuspręsta atlikti ne atvirą, o endovaskulinę operaciją. Kol buvo gaminamas tik jam pritaikytas endoprotezas, teko bemaž dvi savaites palaukti. Žmogus džiaugėsi, kad išvengė didelių pjūvių ir pooperacinių skausmų.
Svarbu tikrintis
Angiochirurgas L. Jarašūnas papasakojo, kad pilvo aortos išsiplėtimas daugiau būdingas vyresniems nei 50 metų žmonėms.
Aorta pradeda plėstis, kai dėl kraujotakos sutrikimo, bendrosios aterosklerozės ima vystytis jungiamojo aortos sienelės audinio nepakankamumas.
Plečiantis pilvo aortai ligonis gali jausti pulsuojantį darinį pilve, kartais skauda juosmenį, nugarą. Bet dažniausiai jokių simptomų nebūna – aneurizma randama atsitiktinai kitų tyrimų metu.
Jei išsiplėtusi aorta plyšta, kraujas išsilieja į pilvo ertmę, aplinkinius audinius. Žmogų ištinka šokas, nukrenta kraujo spaudimas, netenkama sąmonės, gali apimti stiprūs skausmai. Jei per pirmas valandas nebus suteikta medicinos pagalba, žmogus mirs.
Tačiau net operacija tokiais atvejais ne visada padeda – mirtingumas operuojant plyšusią aneurizmą siekia 40-45 proc.
Išvengti netikėtos mirties dėl aortos plyšimo galima tik laiku ambulatoriškai ultragarsiniu tyrimu diagnozavus patologiją.
Tinka ne kiekvienam
Jūrininkų ligoninėje per metus iki šiol buvo atliekama apie 30 atvirų pilvo aortos aneurizmos operacijų. Šios operacijos itin sudėtingos – pasiekti aortą sunku, nes ji yra pačiame pilvo dugne. Todėl tenka daryti ilgus pjūvius, o pažeistoje vietoje įsiūti dirbtinę kraujagyslę. Tokią traumuojančią operaciją gali atlaikyti ne kiekvienas ligonis, ypač jei jis serga gretutinėmis ligomis. Todėl daliai ligonių operacinis gydymas nebuvo siūlomas.
Galimybė atlikti endovaskulinę – mažai traumuojančią – operaciją atsirado Valstybinei ligonių kasai nupirkus 28 tūkst. litų kainuojantį endoprotezą, kolegoms iš Santariškių padėjus išmokti naujojo metodo. Tikimasi, kad kitais metais šiai sričiai bus skirtas geresnis finansavimas.
Tiesa, naujasis metodas tiks taip pat ne kiekvienam, kuriam diagnozuota minėta patologija. Gydytojų teigimu, kad endoprotezas gerai užsifiksuotų, išsiplėstų, įsitvirtintų aortoje, turi būti palankūs paciento anatominiai duomenys.
Dėl to prieš ryžtantis operacijai, atliekama kompiuterinė tomografija, įvertinamas aortos pakenkimo lygis, jos padėtis. Po to jau gaminamas individualiam pacientui pritaikytas endoprotezas.
Angiochirurgo L. Jarašūno nuomone, tokių procedūrų per metus, jei jos būtų finansuojamos, Lietuvoje galima būtų atlikti 20-40. Toks yra jų poreikis dabar, o ateityje, pagerėjus pilvo aortos aneutizmų diagnostikai, operacijų poreikis išaugtų. Šiuo metu dalis Lietuvos žmonių gyvena nežinodami, kad turi šią grėsmingą patologiją.
Endovaskulinės pilvinės aortos aneurizmos operacijos pasaulyje jau atliekamos daugiau kaip dešimt metų, Lietuvoje – daugiau nei metus.
Endovaskulinės operacijos yra kur kas saugesnės jau vien dėl to, kad aortos endoprotezas į pilvo aortą įleidžiamas pro nedidelius pjūvius abiejose kirkšnyse – nereikia daryti didelio pilvo pjūvio.
Genovaitė Privedienė