Pučia pilvą

Pavalgius riebaus maisto pradeda pūsti pilvą. Šis nemalonus jausmas kartais atsiranda ir be jokios priežasties ar tuomet, kai prisiragauju po nedaug ir įvairių produktų. Reklamuojama vaistų nuo pilvo pūtimo, bet ar tai yra išeitis, nes prie jų gi priprantama. Ar meteorizmas yra liga?

Jūratė


Vilniaus Europos klinikos bendrosios praktikos gydytoja Eglė Markovski:

- Gydytojai pilvo pūtimą, atsirandantį dėl gausaus dujų susikaupimo skrandyje bei žarnyne, vadina meteorizmu. Jei meteorizmas pasireiškia retkarčiais, kuomet netinkamai ar gausiau pavalgoma, iš organizmo pasišalinus dujų pertekliui, virškinimas normalizuojasi. Tačiau nuolat kamuojantis meteorizmas išties kelia nemažai nepatogumų.

Sveiko žmogaus žarnyne per parą pasigamina ir pasišalina apie1,5 litro dujų, o atsiradus meteorizmui, sutrinka pusiausvyra tarp į žarnyną patenkančių ir iš jo pasišalinančių dujų.

Jei šios profilaktinės priemonės nepadeda, ir meteorizmas vis viena vargina, reikėtų kreiptis į gydytoją, kuris patars, kaip pašalinti sutrikusį susikaupusių dujų pasišalinimą iš žarnyno.

Dažnai varginami nuolatinio pilvo pūtimo žmonės imasi savigydos ir pradeda vartoti virškinimą skatinančius fermentus, geria sodą, vaistažolių arbatas, pieną. Tačiau visos šios priemonės neduoda jokio arba duoda tik labai trumpalaikį efektą. Tad tokiais atvejais geriausia kreiptis į specialistą.

Norint išvengti pilvo pūtimo ir su juo susijusių nemalonių pojūčių, patariama:
valgyti tik nedaug pilvo pūtimą skatinančių maisto produktų, tokių kaip raugintos daržovės bei vaisiai, ankštinės daržovės, atsisakyti gazuotų gėrimų, daug angliavandenių turinčių maisto produktų. Maistą valgyti nedideliais kąsneliais ir labai gerai sukramtyti. Valgant daug ir garsiai nekalbėti, nesijuokti, nes kartu su maistu į virškinimo traktą patekęs oras bene labiausiai skatina meteorizmą. Sureguliuoti darbo bei poilsio režimą, mitybą. Reikėtų valgyti bent tris kartus per dieną, nepersivalgant prieš einant miegoti.

Dažną ir stiprų meteorizmą sukeliantys produktai:

pienas bei jo produktai,
svogūnai, pupos, salierai, morkos,
razinos, bananai, abrikosai, l džiovintos slyvos,
kviečių gemalai.
Retai meteorizmą sukeliantys produktai:
žaliosios salotos, agurkai, brokoliai, pipirai, avokadas, žiediniai kopūstai, pomidorai, šparagai, alyvuogės,
vynuogės bei kitos uogos;
ryžiai, bulvių traškučiai, kukurūzų, grūdų traškučiai,
riešutai,
mėsa, paukštiena, žuvis,
kiaušiniai,
nepieniškas šokoladas, želė, vaisiniai ledai, vanduo.

Parengė Milda Armonaitė