Specialistai akcentuoja, kad dažnai blogai besijaučiantis žmogus net nesusimąsto, kad to priežastis gali būti per mažas skysčių kiekis. O statistika rodo, kad Europoje lietuviai pagal suvartojamą mineralinio vandens kiekį vis dar velkasi eilės pabaigoje.

Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, 80 proc. atvejų infekcinėmis ligomis užsikrečiama per vandenį – net 500 mln. žmonių kasmet suserga dėl blogos jo kokybės arba stygiaus. Todėl jei nesate tikri dėl vandens kokybės, geriau pirkite fasuotą vandenį.

Nors gydytojai rekomenduoja kiekvieną dieną gerti kuo daugiau vandens, rinktis vandenį reikėtų atidžiai, atsižvelgiant į savo sveikatos būklę ir siekiamą rezultatą. Pirmiausia reikėtų ne čiupti gražiausiai atrodantį butelį lentynoje, bet perskaityti jo etiketę. Gydytoja dietologė Žana Antonova sako, kad paaugliai, nėščios moterys lentynose turėtų ieškoti tokio mineralinio vandens, kuriame yra daugiau jodo, kalcio, fluoro, geležies. O vaikams iki septynerių metų netinka mineralinis vanduo su dideliu kiekiu fluoro (per 1,5 mg/l).

Vanduo – kaip vaistas

Tinkamai parinktas mineralinis vanduo gali pagerinti sveikatą, pagelbėti sveikstant nuo kai kurių ligų.

Daugiau mineralinio vandens rekomenduojama gerti sergant lėtiniu skrandžio uždegimu, kai sumažėja skrandžio sulčių rūgštingumas, nepaūmėjusia skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, lėtiniu storosios žarnos uždegimu, lėtiniu vidurių užkietėjimu, lėtiniu tulžies pūslės ir latakų uždegimu, pradinėse lėtinio hepatito stadijose, tulžies pūslės akmenlige, kai kuriomis šlapimtakių ligomis ir inkstų akmenlige (pooperaciniu periodu), medžiagų apykaitos sutrikimais, cukriniu diabetu (lengvomis formomis).

Taip pat daug mineralinio vandens patartina vartoti sportininkams, nes jie netenka daug skysčių, o kartu su jais – ir daug mineralinių medžiagų.

Sergantiesiems arterine hipertenzija nepatartina vartoti mineralinio vandens, kuriame natrio yra daugiau kaip 20 mg/l. Kenčiantiems nuo vidurių užkietėjimo siūloma rinktis mineralinį vandenį, kuriame yra daugiau kaip 600 mg/l sulfatų.

Temperatūra irgi svarbi

"Šaltas vanduo didina skrandžio sekrecinę ir motorinę funkciją, skatina žarnyno peristaltiką, laisvina vidurius. Šiltas vanduo veikia atvirkščiai – slopina žarnyno veiklą, mažina viduriavimą", – aiškino gydytoja dietologė Ž. Antonova.

Būtina atsižvelgti ir į vartojimo laiką: vanduo, išgertas 1-1,5 val. prieš valgį, stabdo skrandžio sulčių sekreciją, o valgio metu išgertas vanduo skatina jų išsiskyrimą.

Stipriai mineralizuotas, gydomasis mineralinis vanduo negali būti geriamas kaip gėrimas.

Nors vien gerdami mineralinį vandenį nuo ligų neišgysite, tačiau jie gali būti efektyvi pagalbinė priemonė.

Anot dietologės, sveikiausia gerti natūralų negazuotą stalo vandenį. Mėgstantiems mineralinį vandenį patartinta retkarčiais keisti mineralinio vandens rūšį, kad organizmas gautų įvairių mineralinių medžiagų.

Mineralinis vanduo gali būti naudingas ne tik sveikatai, bet ir grožiui. Nevenkite kartais nusiprausti negazuotu mineraliniu vandeniu, pamirkyti nagus tokiame vandenyje ar iš jo pagamintais ledukais pamasažuoti veidą.

Aušra GENYTĖ

Vakarų ekspresas