+3
-1
+2

Iškylavome gamtoje ir vienas draugų pasijuto blogai. Jį pradėjo pykinti, svaigo galva. Kartais atrodydavo, kad praranda sąmonę. Pamanėme, kad gavo šilumos smūgį, todėl greitai panardinome ežeran. Atsigavo maždaug po valandos. Norėčiau sužinoti, kuo skiriasi saulės ir šilumos smūgis, kokie pirmieji jų požymiai ir kaip geriausia elgtis tokiose situacijose? 

Marius

Atsako specialistė: 
Šeimos gydytoja Eglė Markovski:


– Šilumos ar saulės smūgis yra tas pats, daugelis šilumos smūgį painioja su perkaitimu. 
Su perkaitimu susiję negalavimai atsiranda po kelių dienų ir dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms, turintiesiems padidėjusį kraujospūdį ar sunkiai dirbantiems bei sportuojantiems karštoje aplinkoje. Perkaitimui būdingi simptomai: gausus prakaitavimas, išblyškusi oda, raumenų mėšlungis, greitas nuovargis, silpnumas, mieguistumas, galvos skausmas, pykinimas ar vėmimas. Oda gali būti vėsi ir drėgna, pulsas – silpnas ir dažnas, kvėpavimas – pagreitėjęs ir paviršutiniškas. Jei perkaitimo požymiai nepraeina per valandą, reikia kreiptis į medikus. O padėti gali vėsus dušas, vėsūs, bet ne šalti gėrimai, geriausia mineralizuotas vanduo. Tačiau nardinti žmogaus į vandenį negalima, nes organizmą gali ištikti šokas. 

Šilumos arba saulės smūgis yra rimčiausia perkaitimo komplikacija. Smūgis ištinka tuomet, kai kūnas prakaituodamas nesugeba išgarinti šilumos, kūno temperatūra ima sparčiai kilti. Įspėjamieji požymiai: aukšta kūno temperatūra, paraudusi, karšta ir sausa oda, dažnas, stiprus pulsas, tvinkčiojantis galvos skausmas, mieguistumas, pykinimas, dezorientacija, nerimas, sąmonės pritemimas ar netekimas. Patyrus šilumos smūgį žmones reikia kuo skubiau vėsinti apšlakstant vandeniu, o geriausia suvynioti į šaltame vandenyje sudrėkintą antklodę. Svarbu duoti gerti kuo daugiau skysčių. 


Kaip gelbėtis nuo karščio?
– Įvairius fizinius darbus geriausia atlikti ryte arba vakare. Kai karšta, judėkite gerokai lėčiau nei įprastai, 
– gerkite daugiau skysčių ir dažniau nei, kad pajuntate troškulį. Daugelis mano, kad karštą dieną labai gerai gaivina šaltas alus, tačiau vartojant alkoholį tik prarandami skysčiai,
– labai įkaitus nereikia pulti į ežerą ar šaltą jūrą. Taip organizmas patirs stresą. Verčiau po ranka turėti buteliuką su vandeniu ir kartas nuo karto juo apsišlakstyti. 

Lietuvos sveikata