+2
-0
+2
Skausmingos mėnesinės neturėtų temdyti gyvenimo džiaugsmo

Dalis moterų asmeninį gyvenimą kruopščiai planuoja pagal savo menstruacijų ciklo kalendorių. Tokio skrupulingo planavimo priežastis – skausmingos, gyvenimo ritmą sutrikdančios mėnesinės (dismenorėja). Dismenorėja pasireiškia labai dideliai daliai paauglių, jaunų ir vyresnio amžiaus moterų, dažniausiai jau susireguliavus mėnesinių ciklui. Vidutiniškai bent kas antra moteris yra patyrusi su mėnesinėmis susijusių skausmų. Kai kurioms moteriškosios lyties atstovėms pirmosios menstruacijų dienos tokios sunkios, kad jos negali išeiti į darbą arba į ugdymo įstaigą. Be skausmingų spazmų vargina ir stiprus pykinimas, vėmimas, virškinimo sutrikimai (viduriavimas), todėl užsiimti įprasta dienos veikla tampa tiesiog neįmanoma. 

Kas vyksta skausmingų mėnesinių metu?

Dismenorėjos metu padidėja uždegimo mediatorių (prostaglandinų) gamyba. Dėl padidėjusios šių medžiagų sintezės skausmingai susitraukinėja gimdos lygieji raumenys. Manoma, kad tai pagrindinis su dismenorėja susijusių skausmų atsiradimo mechanizmas.

Moterys jaučia ne tik spazminius pilvo apačios skausmus, bet ir įvairius virškinimo sistemos sutrikimus – pykinimą, vėmimą, viduriavimą. Ypatingai sunkiais atvejais savijauta būna tokia bloga, kad sunku pakilti iš lovos, kankina nuovargis, nugaros ir galvos skausmai. Dažnai skausmingos mėnesinės pasižymi ir gausiu kraujavimu – ilgainiui tai gali tapti sunkios mažakraujystės priežastimi. Delsiant pradėti gydymą moteris gali išsekti ir prarasti gyvenimo džiaugsmą. 

Kokios yra dismenorėjos rūšys?

Skausmingos mėnesinės skirstomos į pirminę dismenorėją ir antrinę dismenorėją. Pirminė dismenorėja dažniau nustatoma sveikoms jaunoms moterims, kai nėra jokių kitų ginekologinių ligų. Antrinė dismenorėja susijusi su ginekologiniais sveikatos sutrikimais ir būdingesnė vyresnio amžiaus moterims.  Antrinės dismenorėjos priežasčių yra labai daug – endometriozė, įvairūs kiti uždegiminiai procesai, piktybiniai ir nepiktybiniai dariniai (pavyzdžiui, miomos ar cistos, vėžinės kilmės navikai). 

Kurioms moterims pirminė dismenorėja pasireiškia dažniau?

Dismenorėjos pasireiškimui įtakos turi moters gyvenimo būdas (dažnai patiriama nervinė įtampa, rūkymas, didesnis kūno masės indeksas, mažesnis fizinis aktyvumas, nepilnavertė mityba). Kai kuriais atvejais polinkis į skausmingas mėnesines yra paveldimas. Jei mama skundėsi skausmingomis mėnesinėmis, tuomet yra tikimybės, kad dismenorėja pasireikš ir jos dukteriai. 

Kas gali padėti sumažinti nemalonius dismenorėjos simptomus?

Rekomenduojama koreguoti gyvenimo būdą. Lengvas fizinis aktyvumas prieš artėjančias mėnesines gali padėti sumažinti patiriamus nemalonius pojūčius. Reguliarūs pasivaikščiojimai, apsilankymai baseine, lengvi jogos pratimai turi teigiamą poveikį ne tik moters reprodukcinei sistemai, bet ir bendram organizmo tonusui ir emocinei sveikatai. Mėnesinių skausmą palengvinti gali padėti šilti kompresai ar šiltų skysčių vartojimas, ramus pogulis, kvėpavimo pratimai.

Kai kurie gydytojai skiria gydymą sudėtinėmis kontraceptinėmis tabletėmis, tačiau tokiu atveju turi būti įvertintas naudos ir rizikos santykis, galimi nepageidaujami poveikiai, moters amžius ir lytinio gyvenimo lūkesčiai.

Kartais pasitelkiamas gydymas augaliniais vaistiniais preparatais, tačiau iš įvairių augalinių ekstraktų pagaminti vaistai paprastai turi būti vartojami ilgai ir reguliariai, be to, jų poveikis kartais nėra toks, kokio tikimasi. Homeopatinių vaistinių preparatų vartojimas paremtas homeopatijos principais ir rekomenduotinas tuomet, kai dismenorėja nėra itin sunkios eigos.

Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo veikia į pagrindinę įtariamą dismenorėjos priežastį – prostaglandinų gamybą. Dolmen galima rinktis trumpalaikiam lengvo ir vidutinio stiprumo mėnesinių skausmo malšinimui. Rekomenduojama vartoti pačią mažiausią veiksmingą dozę, o dėl vartojimo pasitarti su gydytoju ar vaistininku.

Patariama mažiau vartoti kepto, riebaus, aštraus maisto, alkoholinių gėrimų, nerūkyti, atidžiai sekti kūno masės indeksą, vengti streso. 

Ar dėl skausmingų mėnesinių reikia kreiptis į gydytojus?

Dėl itin skausmingų mėnesinių patariama kreiptis į gydytojus, nes kai kuriais atvejais tai gali būti kitų ginekologinių patologijų simptomas, o nuo diagnozės priklauso ir dismenorėjos gydymas. Tam tikrų ginekologinių susirgimų atveju laikas itin svarbus, tad rekomenduojama rūpintis savo sveikata ir stebėti bet kokius kūno siunčiamus signalus. 

Autorius: farmacininkė Rūtelė Foktienė.