Krūtys
Krūtys, kitaip vadinamos krūtų liaukos, arba dar pieno liaukos, yra porinis organas, esantis kūno viršutinėje dalyje. Šias liaukas turi ir vyrai, ir moterys, tačiau vyrų krūties liaukos neatlieka jokios biologinės funkcijos, o štai moterų gamina pieną ir atlieka biologinę kūdikio maitinimo funkciją.  Krūtis sudaro liaukos, jungiamasis audinys ir  riebalai. Yra ir kraujagyslių bei limfagyslių. Liaukiniai kanalėliai atsiveria į  spenelius. Jungiamasis audinys ir riebalai atlieka tam tikrą atraminę ir liauką apsaugančią funkciją. Už krūties formos palaikymą, todėl dažnai ir už grožį,  atsakingas būtent jungiamasis audinys.  O nuo riebalų, bet ne nuo liaukos kanalėlių kiekio priklauso krūties dydis, todėl dažnai atsitinka taip, jog labai dideles krūtis turinčios moterys neturi daug pieno kūdikiui maitinti.

Speneliai
Speneliai yra krūtų dalis. Biologiniu požiūriu jie tėra gamtos duotos angos pienui ištekėti. Spenelius sudaro raumenys, jungiamasis audinys.  Maitinant kūdikį krūtimi, speneliai labai padidėja, iš jų atsiveria viena ar kelios angutės, pro kurias išteka pienas.
Seksualiniu požiūriu speneliai yra itin reikšminga erogeninė zona, beveik prilygstanti genitalijų srities erogeninėms zonoms.
Kartais pasitaiko, kad speneliai nuo gimimo būna įtraukti. Moterys arba susitaiko su tokia spenelio padėtimi, arba ryžtasi spenelio plastinei operacijai. Įtrauktas spenelis kartais tampa kliūtimi natūraliai  maitinti kūdikį. Tačiau tai nėra liga, tiesiog kūno ypatybė.

Krūtų ligos
Ir labai įspūdingų krūtų savininkės, ir net vyrai krūtų ligomis suserga gana dažnai. Dažniausios krūtų ligos – cistinė fibrozinė krūtų liga, arba kitaip vadinama mastopatija, fibroadenoma ir krūties vėžys. Dar pasitaiko mastodinija, lipomos, papilomos, mastitas. Kartais pakinta ir spenelių oda. Juos dengianti oda trūkinėja dėl pažeidimo, traumavimo, netinkamo apatinio trikotažo, nešvaros ir odos ligų. Dar – dėl neatsargaus stimuliavimo, kandžiojimo sekso metu.

Kaip atpažinti krūtų ligų simptomus
Dažniausi simptomai, kuriais pasireiškia krūtų ligos, yra sukietėjimai, įvairaus dydžio guzeliai ir sustandėjimai. Kuo labiau guzelis suaugęs su oda , tuo pavojingiau, o tai reiškia, kad reikia kuo greičiau eiti tirtis. Labai dažnas krūtų ligų simptomas yra išskyros iš spenelio. Jos būna vandeningos arba tirštos, kartais primena pieną, kartais būna rudos, baltos, bespalvės, su seno ar šviežio kraujo priemaiša. Visais atvejais tai yra perspėjimas, kad su krūtimi yra negerai. Staiga netikėtai įsitraukęs spenelis yra labai rimtas simptomas. Dar vienas krūtų ligų simptomas yra padidėjęs vienas ar abiejų pusių pažastų limfmazgiai. Labai dažnai moterys skundžiasi ir krūtų skausmais, taip vadinama mastodinija. Tai rimta, bet ne taip labai pavojinga būsena, kaip guzeliai  ar sustandėjimai.

Ar vyrai serga krūtų ligomis?
Atkreipiu vyrų dėmesį. Jūs irgi turite krūtis, todėl rizikuojate susirgti jų ligomis. Kasmet Lietuvoje nuo kelių iki keliolikos vyrų suserga krūties vėžiu. Dar keliolikai taip padidėja liauka, kad tenka atlikti plastinę operaciją ir pašalinti  dalį audinio.

Krūtų savityra ir profilaktinė apžiūra
Krūtis 1 kartą per mėnesį, po mėnesinių, kiekviena moteris privalo rimtai  apsičiupinėti, ieškodama sustandėjimų, sukietėjimų, išskyrų. Būtina apsičiuopti ir pažastų sritį. Jeigu turite rizikos faktorių, o būtent, jei krūties vėžiu sirgo jūsų mama, teta, sesuo arba močiutė, krūtis turite apsižiūrėti dar dažniau, o po 50-ties metų eiti profilaktiškai atlikti krūtų mamografiją.

Didinti ar mažinti ?
Ar gerai turėti dideles krūtis? Ar blogai turėti mažas krūtis? Nelygu požiūris. Vieniems patinka didelės, kitiems mažos, tačiau abejingų šiai kūno daliai nėra. Vyrai teigia, kad jiems  patinka didelės moterų krūtys, jos juos labiau jaudina. Tačiau didelių krūtų savininkės dažnai vargsta. Seksualine prasme, labai didelės krūtys yra mažiau jautrios jaudinimui. Didelės krūtys  net jauname amžiuje ir dar negimdžius greičiau nukąra. Didelės krūtys dažnai kaltos ir dėl  kaklo, stuburo, pečių juostos ir juosmens skausmų.  Šiuolaikinė plastikos chirurgija leidžia krūtis padidinti, koreguoti jų formą, o taip pat ir sumažinti.

Lietuvos sveikata