Retrospektyviojo tyrimo rezultatai parodė, kad sergantiesiems pirmosios, antrosios ar trečiosios stadijos stemplės vėžiu stemplės pašalinimo operacija (ezofagoektomija) atliekama per retai.

 

Praėjusių metų gruodžio mėn. žurnale „Annals of Surgery“ dr. E. Carter Paulson su kolegomis iš Pensilvanijos universitetinės ligoninės Filadelfijoje (JAV) išanalizavo nuo 1997 iki 2002 m. gydytų stemplės vėžiu sergančių 2386 pacientų išgyvenamumo, epidemiologijos ir medicininės priežiūros duomenis nacionalinėje duomenų bazėje. Paaiškėjo, kad tik 34,1 proc. pacientų buvo taikytas chirurginis gydymas. Operacija buvo atlikta maždaug 37 proc. baltosios rasės atstovų ir tik 19,2 proc. kitų rasių atstovams. Gyvenimas skurdžiuose rajonuose mažino operacijos tikimybę 27 proc. Taip pat chirurginis gydymas rečiau taikytas vyresnio amžiaus ir gretutinėmis ligomis sergantiesiems.

Operuotų pacientų vidutinis išgyvenamumas buvo daug didesnis nei neoperuotųjų: atitinkamai 620 d. ir 381 d. Taip pat smarkiai skyrėsi 2 m. ir 5 m. išgyvenamumas tarp operuotųjų ir neoperuotųjų: atitinkamai 46,9 proc. ir 32,3 proc. bei 28 proc. ir 10 proc.

 

Operacinių technologijų bei metodikų tobulėjimas, geresnė pooperacinė slauga leidžia daug saugiau atlikti stemplės rezekcijas. Tyrimo autoriai pabrėžė, jog būtina, kad apie stemplės vėžio diagnozę sužinojusiems pacientams gydytojai paaiškintų apie stemplės vėžio chirurginio gydymo patobulėjimą ir padrąsintų juos ryžtis operacijai.

 

Žurnalas “Gydymo menas”