+1
-0
+1

Visi tėveliai sutiks – sportuoti vaikučiams sveika, o jei dar tas sportas mažiesiems teikia malonumą, apskritai neįmanoma atsidžiaugti. Dauguma vaikų mėgsta plaukioti, tai ne tik smagi pramoga, bet ir puikus būdas „įdarbinti“ kone visus mažylio raumenis. Tačiau kai kurie tėvai baiminasi, kad į baseinus pilami chemikalai ar juose plaukiojančiųjų įvairūs „kūno skysčiai“ gali padaryti daugiau žalos, nei sportas atneš naudos. Ar verta baimintis?

Iš mamos įsčių į platesnius vandenis

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Aušra Matevičienė sako, kad į baseiną vaikučius galima vesti bet kokio amžiaus. Juk jau vos kelių mėnesių pypliams kai kurie baseinai siūlo įvairių užsiėmimų, o gydytojai prie plaukiojimo vaikus pataria pratinti nuo dvejų trejų mėnesių amžiaus.

„Tik prieš pradedant lankytis baseiną reikėtų apsilankyti pas vaiko gydytoją ir gauti jo leidimą lankyti baseiną. Gydytojas pasakys, ar vaikutis sveikas, ar neturi jokių problemų susijusių su širdies ligomis“, – pataria Aušra Matevičienė.

Pasak specialistės, tėveliai vaikus turėtų vesti į specialiai jiems skirtus baseinus arba maudyti sporto klubuose esančiuose vaikų baseinėliuose. „Suaugusiems skirtose baseinų voniose vaikai neturėtų būti maudomi, nes vaikams skirtų baseinų gylis pritaikytas jų amžiui, aukštesnė temperatūra, mažesnis liekamojo chloro kiekis“, – teigia visuomenės sveikatos centro specialistė.

Koks baseinas tiks?

Mažieji turėtų maudytis braidymo baseinuose, kurių gylis svyruoja nuo 0,35 iki 0,4 m. Rekomenduojama, kad jaunesniems kaip 7 metų vaikams būtų parinktas 0,6–0,8 m. gylio baseinas, o vyresniems – 0,7–1,3 m.

Atitinkamai nuo vaiko amžiaus priklauso ir baseino vandens temperatūra. Patys mažiausieji, dar neturintys 7 metų plaukikai komfortiškai jausis 30–32 ºC temperatūroje, o vyresnieji gali „pasigrūdinti“ 29–30 ºC vandenyje.

„Baseino patalpose neturėtų būti nei per daug karšta, nei per daug šalta, vidutinė oro temperatūra turėtų siekti nuo 26 iki 28 ºC, – perspėja A. Matevičienė. – Vaikų baseinuose vandeniui nukenksminti naudojamo chloro kiekis turi būti nuo 0,3 mg iki 1 mg litre, o suaugusių– nuo 0,5 mg iki 2 mg litre“.

Pasak specialistės, jei chloro kiekis vandenyje per didelis, ima dirginti nosies ar gerklės gleivinę, akis, gali atsirasti kosulys, sloga, alerginės odos reakcijos. Be to, baseinuose vandens kokybės rodikliai (temperatūra, pH, chloro kiekis) turi būti pateikiami viešai, prie įėjimo į baseino patalpą iškabintose baseino vidaus tvarkos taisyklėse.

Po maudynių vaikus būtina nuprausti po dušu su muilu, nušluostyti, aprengti sausais drabužiais, plaukų džiovintuvu išdžiovinti plaukus, išvalyti ausis.

„Prieš išeinant į lauką, reikėtų pabūti vėsesnėje patalpoje, pvz., koridoriuje, – sako specialistė. – Vyresnius vaikučius būtina įspėti, kad neišbėgtų į lauką atsilapoję, be kepurės, ypač šaltesniu metų laiku.“

Ką pasiimti

„Prieš vesdami vaiką į baseiną, tėvai turi pasidomėti, ar yra vaikams skirtas baseinas, susipažinti su baseino vidaus taisyklėmis, atkreipti dėmesį, ar baseino patalpos tvarkingos, švarios, ar nekrinta į akis baseino vandens nešvara (pvz., plūduriuojantys plaukai), neįprasta vandens spalva ar kvapas, ar vaikų baseino dugno plytelės neiškritusios, nesuskilusios, – vardija specialistė. – Yra buvę atvejų, kai vaikai susipjaustė į išlūžusias plyteles.“

Pasak A. Matevičienės, į baseiną einant su vos kelių mėnesių pypliais, be jau minėtų dalykų, reikėtų pasirūpinti galimybe pervystyti vaiką, t. y. pasidomėti, ar baseine įrengti specialūs stalai. O, prieš guldant vaikus ant pervystymo stalo ar didesnius sodinant ant suolo persirengimo kambaryje, būtina patiesti rankšluostį.

Vaikščiojančius vaikučius apauti šlepetėmis, kad nepaslystų ant šlapių grindų, be to, tai ir grybelinių ligų profilaktika. Dar, einant į baseiną, reikia turėti plaukimo kepuraitę, muilą, kempinę, rankšluostį, į tualetą dar nemokančius pasiprašyti mažylius iš anksto apvilkti specialiomis vandens nepraleidžiančiomis sauskelnėmis, didesnius – maudymosi kelnaitėmis, maudymosi kostiumėliais.

Patarimai susidomėjusiems

„Į baseiną galima vesti tik sveiką vaiką“, – perspėja specialistė.

Pirmaisiais kartais apsilankymai su vaiku baseine neturėtų būti dažni ar ilgai trukti, užteks vandens malonumais pasilepinti nuo kelių iki 15 minučių, priklauso nuo vaiko amžiaus. Svarbiausia nepersistengti.

Jeigu vaikas gerai jaučiasi, galima po truputį dažninti ir ilginti maudynių laiką. „Specialistai mažiausiems vaikučiams rekomenduoja vandenyje būti iki 20–30 min., tada daryti pertrauką ir vėl trumpai pasimaudyti, vyresni vaikai galėtų maudytis ilgiau“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro atstovė.

Užsiėmimus reikėtų pradėti nuo švelnesnių procedūrų, mažyliui maudynės turi patikti, negalima jų tęsti, jei kūdikis ima verkti.

Be to, reikia būti ypač atsargiems, juk 1,5–2 m. mažieji tyrinėtojai labai smalsūs, judrūs, viską nori išbandyti, tačiau dar nesupranta pavojų, panirę po vandeniu, gali išsigąsti.

„Tėveliai turi būti labai atidūs, nuo jų priklausys, ar vaikas išmoks nebijoti vandens ir praleistas laikas baseine juos sustiprins ir užgrūdins“, – perspėja A. Matevičienė.

Per nekokybišką vandenį galima užsikrėsti daugeliu infekcinių ligų

„Vilniuje nėra registruota nė vieno susirgimo atvejo, kada vaikas galėjo užsikrėsti baseine vandeniu plintančiais parazitais. Vadinasi, paslaugų tiekėjai, siūlydami paslaugas vartotojams, užtikrina jų saugumą ir neleidžia plisti infekcinėms ligoms“, – sako Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjo pavaduotoja Biruta Zdanevičienė. Pasak jos, vandeniu plintančių parazitų priskaičiuojama labai daug: amebiazė, liambliazė, kriptosporidiozė, ciklosporiazė. Tačiau šiomis ligomis dažniausiai užsikrečiama netyčia gurkštelėjus vandens iš upių ar ežerų, taip pat įvairiose kelionėse.

Eglė Kairelytė

Vaikų ligos

testas—nestumas-ir-sportas/56259″>Testas – nėštumas ir sportas

Su mažyliu į baseiną