+0
-1
-1
Sveika mityba - sveiki dantys

Kodėl pavojingi saldumynai?

Saldumynai yra malonaus skonio, bet ar jie tokie naudingi Jūsų dantims ir organizmui? Saldainiai, pyragėliai, sausainiai ir kiti gardėsiai, kuriuos tarp valgių mėgsta valgyti vaikai, gali kenkti dantims. Kai kuriuose saldžiuose maisto produktuose taip pat yra daug riebalų.

Vaikai, kurie valgo daug saldumynų, kiekvieną dieną gauna įvairių rūšių cukraus, įskaitant sacharozę, fruktozę. Krakmolas, esantis produktuose, taip pat skaidomas burnos ertmėje, iš jo susidaro cukrus. Ar žinote, kad vidutinis amerikietis per metus suvalgo apie 147 svarus cukraus? Tai didžiulis cukraus kiekis!

Kaip cukrus veikia dantis?

Burnos ertmėje gyvena nematomi mikroorganizmai, vadinami bakterijomis. Kai kurios iš jų ant dantų paviršiaus suformuoja lipnią substanciją, vadinamą dantų apnašomis. Kai į burnos ertmę patenka cukraus, apnašų bakterijos fermentuoja jį, ir susidaro rūgštys. Šios rūgštys yra pakankamai stiprios, kad ištirpintų emalį, dengiantį Jūsų dantis. Tai skatina ėduonies vystymąsi.

Kaip teisingai maitintis, kad apsaugotume dantis nuo ėduonies?

Pirmiausia, prieš sėsdami valgyti, paklauskite savęs, kokia maisto, kurį ruošiatės valgyti, sudėtis. Ar jame yra cukrus? Jei taip, pagalvokite dar kartą – kitų produktų pasirinkimas būtų naudingesnis Jūsų dantims.

Turėkite omenyje, kad kai kurios saldumynų rūšys gali būti kenksmingesnės už kitas. Lipnūs ir kramtomi saldainiai ilgesnį laiko tarpą būna burnos ertmėje, palyginus su produktais, kuriuos lengva sukramtyti ir kuriuos greitai praryjate. Taigi valgant lipnius ir kramtomus saldumynus cukrus ilgiau veikia dantis.

Be to, svarbu ir tai, kaip dažnai vartojate saldumynus: ar valgote daug kartų per dieną, ar tik kaip desertą po pietų. Kiekvieną kartą, kai valgote saldumynus, Jūsų burnoje susidaro kenksmingos rūgštys. Jos veikia Jūsų dantis bent 20 minučių (kol neutralizuojamos). Taigi kuo dažniau per dieną valgote saldumynų, tuo didesnę žalą darote savo dantims.

Jei mėgstate saldumynus, geriau vartokite juos kaip desertą po pagrindinio valgymo, o ne daug kartų per dieną tarp valgių. Ir kiekvieną kartą suvalgę ko nors saldaus kruopščiai išsivalykite dantis dantų pasta su fluoru. Jei nusprendėte užkąsti po darbo, pamaitinti iš mokyklos grįžusį vaiką, užkrimsti prieš miegą arba kitu dienos metu, suvalgykite ką nors, kur nėra didelio cukraus ir riebalų kiekio. Juk tarp tokių užkandžių taip pat gali būti daug skanumynų. Tačiau šie bus mažiau kenksmingi Jūsų dantims ir organizmui palyginus su maisto produktais, kuriuose yra daug riebalų ir angliavandenių ir kurie dažnai pasižymi mažesne maistine verte.

Geras pasirinkimas - šviežios daržovės ir vaisiai, duona ir sausainiai iš stambaus malimo miltų ir t.t.

Žemiau yra pateiktas "sveikų produktų", kuriuose mažai riebalų ir angliavandenių, sąrašas. Pagal jį galėsite sudaryti savo meniu.

Sveiki produktai – sveikai mitybai:

Švieži vaisiai ir daržovės:
Uogos, apelsinai, greipfrutai, melionai, ananasai, kriaušės, mandarinai, brokoliai, salierai, morkos, agurkai, pomidorai.

Vaisių bei daržovių sultys be cukraus:
Konservuoti vaisiai bei daržovės savo sultyse

Varpiniai augalai:
Duona, kruopos be cukraus, kepti kukurūzai be aliejaus, sausainiai iš stambaus malimo miltų, makaronai, krekeriai.

Pienas ir pieno produktai:
Liesas pienas arba pienas, kuriame mažiau riebalų, liesas jogurtas arba jogurtas, kuriame mažiau riebalų, liesi sūriai arba sūriai, kuriuose mažiau riebalų, liesa arba varškė, kurioje mažiau riebalų.

Mėsa, riešutai ir sėklos:
Viščiukas, kalakutiena, didkepsnis, moliūgo sėklos, saulėgrąžos sėklos, riešutai

Atsiminkite:
Kuo rečiau vartokite produktų, turinčių cukraus. Venkite saldumynų tarp valgių. Valgykite mažiau kaloringus arba liesus produktus.

Pavalgę išsivalykite dantis dantų pasta su fluoru arba bent jau išsiskalaukite burną.