Psichologai perspėja, kad vasaros atostogas prie kompiuterio leidžiantys vaikai rizikuoja tapti nuo jo priklausomi. Kaip pastebi Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai, daugumos atostogaujančių vaikų tėvai dirba, todėl negali užtikrinti tinkamos vaiko priežiūros visą dieną. Todėl neretai atostogaujantis vaikas lieka vienas namuose su kompiuteriu, kuris tampa geriausiu draugu. Tačiau, pasak psichologų, nuo tokios draugystės – vos vienas žingsnis iki ligos: priklausomybės nuo kompiuterio.

Virtualus vaikų laisvalaikis
Prieš keletą metų bendrovės „Factus Dominus“ atlikto tyrimo „Interneto, kompiuterinių žaidimų įtaka smurtui prieš vaikus“ duomenimis, du trečdaliai vaikų visą savo laisvalaikį praleidžia prie kompiuterių ekranų. Tyrimo metu apklausti 7–18 metų vaikai ir paaugliai. Rezultatų analizė atskleidė, kad daugiausiai (87,4 proc.) vaikų kompiuteriu naudojasi pas draugus, kiek mažiau – 78,9 proc. mokykloje per informatikos pamokas, 78 proc. – namie, 53,9 proc. – mokykloje po pamokų, 49, 1 proc. – interneto kavinėse, kompiuterių salonuose, 40,8 proc. – per kitų dalykų pamokas, 33, 2 proc. – tėvų darbovietėse. Nustatyta, kad internetu naudojasi 73 proc. apklaustų Lietuvos vaikų. Tarp dažniausiai lankomų interneto puslapių vaikai nurodo įvairiausių žaidimų, pokalbių bei pažinčių svetainių adresus. Net 35 proc. 7–10 metų vaikų kompiuteriniams žaidimams per dieną skiria daugiau negu 2 valandas, šį laiko limitą peržengia 24 proc. 11–14 metų bei 10 proc. 15–18 metų paauglių.

Domėjimasis virsta priklausomybe
Pasak Visuomenės sveikatos biuro psichologės Rasos Vaitkienės, priklausomybės nuo kompiuterio požymiai yra labai įvairūs ir apima keletą sričių. Pirmiausia pastebimi psichinės būsenos pasikeitimai. Dažniausiai tėvai skundžiasi, kad vaikas pasidarė nesukalbamas, išsiblaškęs, dirglus. Per daug nesigilindami į problemos esmę, jie pradžioje visus šiuos simptomus klaidingai priskiria paauglystei. Kitiems „kompiuterio vergams“ gali pasireikšti ir fiziniai simptomai: nevalingai trūkčiojantys pirštai, riešo kanalo sindromas, skaudanti nugara, išsausėjusios akys, migrena ir miego sutrikimai.

Ar vaikas priklausomas nuo kompiuterio?
Pasitikrinti, ar jūsų vaikas priklausomas nuo kompiuterio, galima atsakius į specialistų sudarytą klausimyną. Pagrindiniai priklausomybės nuo kompiuterio požymiai: tik prabudęs iš karto sėda prie kompiuterio (nei prausiasi, nei rengiasi); vaikas valgo, geria tik prie kompiuterio; yra bent vieną naktį praleidęs prie kompiuterio; dėl kompiuterio yra praleidęs pamokas; grįžęs namo iš karto puola prie kompiuterio; gali pamiršti, kad reikia pavalgyti (pusryčiauti, pietauti ir pan.); siaurėja mėgstamos veiklos ratas (kaip konstravimas, skaitymas, piešimas ir t.t.), kol galiausiai jos visai nelieka; būdamas prie kompiuterio jaučiasi puikiai, gali išgyventi net euforiją, o išjungęs kompiuterį dažniausiai būna sudirgęs, nervingas, jaučia tuštumą, jį gali erzinti bet kokia veikla, nesusijusi su kompiuteriu; turi mažiau draugų; daugėja konfliktų su artimaisiais dėl praleidžiamo laiko prie kompiuterio, vaikas pradeda išsisukinėti, meluoti.

Pasak psichologės R.Vaitkienės, susirūpinti reikėtų, jei į daugelį klausimų tėvai atsakė „taip“.
Įtariantiems, kad vaikas gali būti tapęs priklausomas nuo kompiuterio, specialistė pataria normuoti laiką, kurį vaikas gali praleisti prie kompiuterio. Stebėti, kad jis darytų pertraukas, o ne nuolat sėdėtų įsmeigęs akis į ekraną. Nereikėtų pirkti/ leisti parsisiųsti ir leisti žaisti agresyvaus turinio žaidimų. Kiek įmanoma daugiau laiko reikėtų praleisti su vaiku, užsiimant kitokia veikla. Taip pat rodykite pavyzdį pats: stenkitės namuose kuo mažiau laiko leisti prie kompiuterio. Jei į jūsų pastangas vaikas nereaguoja, reikėtų pasitarti su psichologu.
 

iMed