+0
-1
-1

Sveikatos apsaugos ministerijai penktadienį paskelbus 2010 m kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainyno projektą, modernius ir šiuolaikiškus vaistus gaminančios kompanijos teigia Lietuvai tiekiamų vaistų kainas sumažinusios vidutiniškai 10 proc. Tokius duomenis šias kampanijos vienijanti Etinių farmacijos kompanijų asociacija (EFA) gavo apklaususi savo narius ir dabartines kainas palyginusi su galiojusiomis 2009-aisiais.

„Mūsų asociacijai priklausančios kompanijos ėmėsi visų įmanomų priemonių, kad vaistai atpigtų. Sunkiausia buvo susitarti su kompanijų centrinėmis būstinėmis, kurioms yra pavaldžios mūsų šalyje esančių vaistų gamintojų atstovybės ir bendrovės, nes Lietuvoje vaistų kainos ir taip jau buvo vienos mažiausių regione. Tačiau daugeliui pavyko susitarti dėl mažesnių kainų”, – sakė Etinių farmacijos kompanijų asociacijos (EFA) direktorė Jolanta Dičkutė.

Tačiau vaistų gamintojai prognozuoja, kad pacientai šio sumažinimo beveik nepajus, nes valstybė stipriai sumažino savo kompensuojamą dalį. „Pacientams atpigs tik dalis vaistų, o už likusius jie turės primokėti daugiau nei iki šiol, kai kuriais atvejais priemokos gali padidėti keliomis dešimtimis procentų ar net kartais. Tokia padėtis susidarė dėl valdininkų siekių kaip įmanoma daugiau taupyti biudžeto lėšas, nekreipiant dėmesio į pacientų finansines galimybes įsigyti jiems būtinų vaistų”, – sakė Jolanta Dičkutė.

Pasak jos, kai kurie Sveikatos apsaugos valdininkų sprendimai iki šiol kelia nuostabą ne tik Lietuvos, bet ir užsienio kompanijų vadovams, ypač tais atvejais, kai sutaupius vaistams vėliau prarandamos dar didesnės sumos, tuos pačius ligonius dėl mažiau veiksmingų vaistų poveikio guldant į ligonines ar net mokant jiems invalidumo pašalpas.

„Deja, bet į sveikatos apsaugos sistemą žiūrima paviršutiniškai. Mes manome, kad realus taupymas yra tik tada, kai vėliau nereikia už šiuos sprendimus susimokėti, skiriant papildomas lėšas ligoninėms ar nedarbingumo išmokoms. Tačiau dabar valdininkai į pasekmes tik numoja ranka”, – sakė J.Dičkutė.

Šiuo metu, išplėtus kompensuojamų vaistų referentinių šalių sąrašą ir papildžius jį tokiomis pigiomis šalimis kaip Bulgarija ir Rumunija, Lietuvoje daugelio vaistų bazinė kaina (t.y. kaina, kurią kompensuoja valstybė) yra viena mažiausių ar net mažiausia regione.

Tačiau EFA aktyviai pasisako prieš kai kuriuos nelogiškus valstybės sprendimus, tokius kaip receptų išrašymas ne pagal firminį vaisto pavadinimą, o tik pagal veikliąją medžiagą, vaistų grupavimas ir kt. Šie sprendimai ne tik nesumažins vaistų kainos, o tik gali smarkiai pakenkti pacientams – jiems bus apribotos galimybės gauti jiems tinkančius vaistus, o vaistų keitimas gali sukelti sunkių ir negrįžtamų pasekmių.

Apie Etinių farmacijos kompanijų asociaciją
Etinės farmacijos kompanijos – tai bendrovės, kuriančios naujus, patentinius vaistus bei pripažįstančios Vaistų rinkodaros kodeksą. Asociacija įkurta 1997 m. spalio mėnesį, jos tikslas yra diegti etinio elgesio ir rinkodaros praktikos principus Lietuvos vaistų rinkoje, padėti vystyti organizuotą farmacijos preparatų rinką Lietuvoje bei prisidėti prie šalies gyventojų sveikatos gerinimo. Asociacija vienija 17 užsienio farmacijos įmonių ir nuo 2004 metų yra Europos farmacinių kompanijų ir asociacijų federacijos – EFPIA – narė.