Patarkite, kaip išsigydyti atopinį dermatitą? O gal tai paprasčiausia alergija ir kuo jos skiriasi? Kaip reikia prisižiūrėti odą, nes labai niežti visą kūną, ypač dabar, kai reikia nešioti šiltus drabužius. Jau atsisakiau dušo žėlės, bet naudos mažai.
Vika

Atsako specialistė
Kauno Dainavos poliklinikos gydytoja – dermatovenerologė Jolanta Urbštienė:

Atopinis dermatitas – lėtinė odos liga, pasireiškianti uždegimu, niežėjimu ir atsirandančiais išbėrimais. Jis nelaikomas grynai alergine liga, pavyzdžiui, net esant aiškiai matomiems ligos išoriniams požymiams, atlikus tyrimus, 20 proc. sergančiųjų nerasta jokių alergijos simptomų. Tai – uždegiminė liga, kurios tikrosios priežastys nėra žinomos, tačiau, be kitų ligą galinčių sukelti veiksnių, didelę įtaką turi paveldimumas.

Noras kasytis bei odos išsausėjimas ir yra vieni pagrindinių atopinio dermatito reiškinių. Ligą gali sukelti ir paūminti įvairūs maisto (karvės pienas, kiaušiniai, riešutai ir t.t.), ore esantys (žiedadulkės, sezoninių grybelių sporos, drėgnų patalpų pelėsis), namų aplinkos (dulkių erkės, naminiai gyvūnai) alergenai, įvairūs cheminiai ir fiziniai dirgikliai (skalbimo priemonės, muilas, vilnoniai, sintetiniai drabužiai, tabako dūmai), staigi oro drėgmės bei temperatūros kaita, kai kurie medikamentai, stresas, kuris ypač pablogina ligos eigą.
Suaugusiems oda labai išsausėja ir niežti, pažeidžiami galūnių lenkiamieji paviršiai: alkūnės, pakinkliai, riešai, tiesiamieji plaštakų paviršiai. Sergantieji atopiniu dermatitu labai imlūs bakterinėms odos infekcijoms, gali susirgti bronchų astma, alerginiu rinitu.

Nustačius atopinį dermatitą, dėl niežtinčios ir išsausėjusios odos, būtina speciali ir labai kruopšti jos priežiūra. Prausimuisi naudokite gydomuosius muilus, aliejinius skystus muilus. Po išsimaudymo būtinai odą pasitepkite specialiu drėkinamuoju kremu ar losjonu, skirtu niežtinčios ir išsausėjusios odos priežiūrai. Ypač tinka preparatai su šlapalu, kuris mažina odos niežulį ir turi silpną antimikrobinį poveikį. Tepti būtina ne tik niežtinčias vietas, bet visą kūną. Per savaitę tokio kremo reikia apie pusę litro. Pagrindinis atopinio dermatito gydymo tikslas – išsaugoti odos riebumą, nes būtent tuomet sumažės odos sausėjimas ir niežėjimas.
Jei norite palengvinti ligos eigą, odos priežiūrai vartokite specialius kremus ar tepalus, nevartokite alergiją sukeliančių produktų.

Beje, gydant ligą tabletės nuo alergijos neveikia, nes neslopina niežėjimo. Labai klysta ir manantieji, kad pasveiks nusiprausę su ūkišku muilu -odos būklė tik pablogėja.


Jei vaikas serga atopiniu dermatitu
– Nenaudokite įprasto muilo. Vaiko oda ir taip pažeista, plona, o muilas ją dar labiau sausina.
– Atsisakykite vilnonių drabužėlių, nebent jie visai neliečia odos.
– Stebėkite, ar vaikui išsimaudžius pažeistos vietos ryškėja? O gal jos ypač niežti pabuvus saulėje? Kiekvienas vaikas turi savo rizikos faktorių, tad mama turėtų jį išsiaiškinti ir nuo jo vaiką saugoti.
– Odą ramina druskos vonios, o štai vaistažolių vonios odą gali alergizuoti.
– Sergantį atopiniu dermatitu vaiką reikia saugoti nuo įkvepiamų alergenų: dulkių, žiedadulkių, grybelių, pelėsių, aštrių kvapų.
– Sergančiam atopiniu dermatitu vaikui vasarą patariama pabūti prie jūros, gauti pajūrio saulės vonių, maudytis jūroje.

Lietuvos sveikata