+2
-0
+2
Visa tiesa apie vyrų prostatos ligas

Prostatos ligomis serga įvairaus amžiaus vyrai, ypač tie, kurie yra peržengę 50-ies metų slenkstį. Taip yra dėl to, kad sulig amžiumi atsiranda ir hormonų pokyčiai, o ypač vyriško hormono testosterono kiekio kitimas vyksta organizme, kuris būtent  ir gali nulemti prostatos ligas, tokias kaip prostatos hiperplazija ar net prostatos vėžys.

Ir nors prostatos ligos didžia dalimi yra susijusios su vyro fiziologija, natūraliais senėjimo procesais, genetika, jų įmanoma išvengti ar nesunkiai pagydyti. Svarbu tik neleisti prostatos ligoms įsisenėti.

Lėtinis prostatitas – prostatos liaukos uždegimas

Lėtinis prostatitas – tai jaunų vyrų liga. Apsilankius pas urologą kabinete ir išgirdus diagnozę prostatitas pacientus dažnai nuliūdina faktas, jog liga nepagydoma. Kai klausiama, dėl ko ji atsirado, dažniausiai gydytojai tiksliai negali pasakyti.  

Tačiau tiems, kuriems diagnozavo ligą, reguliarūs ir  nuolatiniai apsilankymai pas urologą yra neišvengiami. Parinkus tinkamas medikamentines priemones galima silpninti ligos simptomus.

Kiekvienas vyras, kuriam diagnozavo lėtinį prostatitą, turėtų nuolat tirti PSA kiekį. Šis tyrimas reikalingas dėl prostatos vėžio tikimybės nustatymo.

Statistikos duomenimis, prostatos vėžys yra bene viena iš  dažniausiausių vyrų onkologinių ligų. Laimei, prostatos vėžį galima diagnozuoti labai ankstyvos stadijos, tad ir gydymas tokiu atveju dažniausiai būna efektyvus.

Dėl to vyrai, kurie yra vyresni nei 50 metų, yra raginami bent kartą per metus pasidaryti PAS tyrimą ir pažiūrėti, koks yra prostatos specifinio antigeno (PAS) kiekis. Jei PAS randamas padidėjęs, tuomet yra būtina pasikonsultuoti su urologu.

 

Lėtinio prostatito simptomai: kokie jie?

Jei vyrą vargina dažnas šlapinimasis, jis būna skausmingas, tuomet reikėtų sunerimti, nes tai gali būti pirmieji lėtinio prostatito simptomai, kurie, beje, primena šlapimo takų infekcijos simptomus.

Kuomet į prostatą patenka infekcija iš šlaplės, tuomet ir atsiranda visi tie nemalonūs simptomai: skausmas pilvo apačioje, sėklidėse, vidiniame šlaunų paviršiuje, padažnėjęs šlapinimasis, gali būti netgi pasirodantis kraujas šlapime arba spermoje.

Beje, vyrai turėtų itin saugoti savo taip vadinamą „antrą širdį“, nes rizika susirgti lėtiniu prostatitu didėja tuo atveju, jei yra patiriamos lytinių organų traumos, kurios kartais pasitaiko važiuojant dviračiu ar jodinėjant arkliu.

 

Gerybinė prostatos hiperplazija 

Prostatos išvešėjimas dar kitaip yra vadinamas gerybine prostatos hiperplazija. Tai nemaloni prostatos liga, kuri sukelia šlapinimosi sutrikimus.

Gerybinė prostatos hiperplazija dažnai vargina vidutinio ir vyresnio amžiaus vyrus. Sulig amžiumi, vyrui senstant, prostata didėja dėl jungiamojo audinio vešėjimo. Padidėjusi prostata „nesnaudžia“ ir atlieka savo „meškos paslaugą“ – sutrikdo normalų šlapimo nutekėjimą į šlapimo pūslę, dėl to vyrą vargina šlapimo sutrikimai.

Jei vyras pastebi, jog jį pradėjo varginti tokie simptomai kaip dažnas šlapinimasis, mažesnė šlapimo srovė, nevalingas šlapinimasis, nuolatinis noras šlapintis (esant net ir tuščiai šlapimo pūslei), šlapinimasis naktį, nepilno pasišlapinimo jausmas, nutrūkstanti šlapimo srovė, skausmas šlapinantis – tai jau būtų rimtas ženklas, jog metas sunerimti ir kreiptis pas urologą.

Negydant gerybinės prostatos hiperplazijos liga progresuoja, gali atsirasti komplikacijas, tokios kaip šlapimo susilaikymas, be to didėja rizika atsirasti infekcijai, negana to – gali išsivystyti inkstų funkcijos nepakankamumas.

Prostatos hiperplazijos gydymui gali būti skiriamos medikamentinės priemonės, pavyzdžiui, vaistinis preparatas „Prostamol uno“ gydo gerybinę prostatos hiperplaziją.

 

Patarimas vyrams

Mieli vyrai, atsiminkite, jog prostatos ligoms neigiamą įtaką turi žalingi įpročiai. Jei kasdien surūkote po pakelį cigarečių, dažnai vartojate svaigiuosius gėrimus, peršalimo ligos neapleidžia ir jų nesigydote, netaisyklingai maitinatės, turite antsvorį, tuomet metas sunerimti – pavojus „vyriškai širdžiai“‘ didėja. Viskas priklauso tik nuo Jūsų pačių, tad nepamirškite rūpintis savimi ir savo „antrąja širdimi“.

 

Autorius: Laura Rimgailė (recenzavo gydytojas urologas Titas Simaška www.urologaskaune.lt)