Pasak Vilniaus universiteto vaikų ligoninės Vaikų chirurgijos skyriaus Urologijos poskyrio vaikų chirurgo Vytauto Biliaus, laparoskopinės operacijos ligoninėje buvo atliekamos ir anksčiau, tačiau neseniai įsigytas visas reikalingas modernus instrumentarijus suteikia galimybę atlikti vaikams net ir sudėtingiausias urologines operacijas. Prieš savaitę 15 metų pacientui, sirgusiam dešiniojo inksto vandene (hidronefroze), buvo atlikta laparoskopinė pieloplastika. „Atlikdami tokias operacijas, nebeatsiliekame nuo kitų Europos išsivysčiusių šalių“, – džiaugiasi vaikų chirurgas V. Bilius, pernai rudenį ligoninės administracijos sprendimu stažavęsis viename garsiausių Europoje Strasbūro laparoskopijos institute.

Pasak vaikų chirurgo, atlikusio operaciją kartu su kolega Gilvydu Verkausku iš Kauno medicinos universiteto klinikų, hidronefrozės priežastis buvo pieloureterinio segmento susiaurėjimas (striktūra), kuris trukdė normaliai nutekėti šlapimui iš inksto, dėl to plėtėsi inkstas, vystėsi organo pakenkimas (sklerozė), ir nieko nedarant inkstą anksčiau ar vėliau būtų tekę pašalinti.

„Atlikus šią operaciją, buvusių inksto pakitimų panaikinti nepavyksta, tačiau inkstą galima išgelbėti, sugrąžinamas normalus šlapimo nutekėjimas iš inksto į šlapimo pūslę“, – teigė gydytojas V.Bilius. Jau vienuolika metų urologines chirurgines operacijas atliekantis vaikų chirurgas V. Bilius įsitikinęs, kad laparoskopinės operacijos – neabejotinas medicinos žingsnis į priekį. Nors šios operacijos užtrunka apie 3 val. ir daugiau, t.y. tiek ilgiau nei atliekamos įprastu – atviru būdu, pacientas daug mažiau traumuojamas, greičiau gyja, mažiau užtrunka ligoninėje, po operacijos lieka tik trys nedideli 5 mm randeliai priekinėje pilvo sienoje.

Laparoskopinės operacijos, ypač pieloplastika, paprastai atliekamos vyresniems nei dešimtiems metų vaikams. Yra nerekomenduojama tokių operacijų atlikti vaikams, sveriantiems mažiau nei 40 kg. Šiuo metu VU Vaikų ligoninėje laparoskopas naudojamas itin intensyviai: juo atliekamos ne tik urologinės, bet ir torokalinės bei abdominalinės operacijos. Ateityje planuojama laparoskopą panaudoti kitoms sudėtingoms urologinėms operacijoms, pavyzdžiui, neveikiantiems inkstams šalinti, toliau naudoti gana įprastoms varikocelektomijoms atlikti.

Vaikų urologinės ligos (įgimtos) sudaro apie 40 proc. visų vaikų chirurgijai priskiriamų ligų. Šių ligų priežastys dažniausiai būna įgimtos. Vaikų chirurgo V. Biliaus nuomone, net ir uždegiminių vaikų urologinių ligų, pavyzdžiui, ūminių pielonefritų, cistitų, priežastys taip pat dažniausiai būna įgimtos.
 

iMed