Ampicilinas, 1g, milteliai injekciniam arba infuziniam tirpalui
Vartojimas: vartoti į raumenis/į veną
Registratorius: Actavis Nordic A/S, Danija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Ampicilinas
1. KAS YRA Ampicillin Actavis IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
Ampicillin Actavis yra balti arba beveik balti milteliai injekciniam arba infuziniam tirpalui.
Preparatas tiekiamas stiklo buteliukais, užkimštais chlorbutilo arba brombutilo kamščiu ir uždengtais aliuminio dangteliu.
Kartono dėžutėje yra 10 buteliukų.
Ampicilinas yra pusiau sintetinis aminopenicilinų grupės plataus antimikrobinio poveikio penicilinas. Jis sukelia baktericidinį poveikį besidauginantiems mikroorganizmams, kadangi konkurenciniu būdu blokuoja transpeptidazes, kurios dalyvauja galutiniuose mureino (mukopeptido, būtino bakterijos sienelei atsirasti) sintezės etapuose. Preparatas veikia tik besidauginančias bakterijas.
Ampicilinu gydomos jam jautrių bakterijų sukeltos ligos:
ausų, nosies ir gerklės: ūminis vidurinės ausies uždegimas, migdolų uždegimas, prienosinių ančių uždegimas, ryklės uždegimas;
apatinių kvėpavimo takų: ūminis ir lėtinis paūmėjęs bronchų uždegimas, bendruomenėje įgytas plaučių uždegimas;
inkstų, šlapimo takų ir lyties organų: ūminis ar lėtinis inkstų ir geldelių uždegimas, geldelių uždegimas, šlapimo pūslės uždegimas, šlaplės uždegimas, antsėklio uždegimas, sėklidės uždegimas;
gonorėjos, įskaitant gonorėjinį šlaplės uždegimą;
mažojo dubens organų uždegimas;
virškinimo trakto, tulžies takų ir pilvo ertmės: salmoneliozės, šigeliozės, vidurių šiltinės, paratifo, tulžies pūslės uždegimas, tulžies latakų uždegimas, pilvaplėvės uždegimas;
kitų gyvybei pavojingų ligų: kraujo užkrėtimo, smegenų dangalų uždegimo, endokardo uždegimo.
Be to, vaistas tinka infekcijos profilaktikai prieš operaciją ir po jos.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT AMPICILLIN ACTAVIS
Ampicillin Actavis vartoti draudžiama:
- jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) penicilinų grupės antibiotikams.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) cefalosporinams arba kitokiems betalaktaminiams antibiotikams. Negalima pamiršti, jog 10 - 15 žmonių galima kryžminė reakcija cefalosporinams. Penicilinu gydomiems ligoniams buvo sunkios, kartais mirtinos padidėjusio jautrumo (anafilaktoidinės) reakcijos atvejų. Ji labiau tikėtina tiems žmonėms, kuriems anksčiau buvo pasireiškusi padidėjusio jautrumo reakcija betalaktaminiams antibiotikams.
jeigu sergate alergine liga (šienlige, bronchų astma, dilgėline), vartoti antibiotiko būtina labai atsargiai.
jeigu sergate infekcine mononukleoze ar limfoleukoze, ampicilino vartoti nerekomenduojama, kadangi yra didesnis pavojus atsirasti bėrimui.
jeigu sergate inkstų funkcijos nepakankamumu, ampicilino būtina vartoti atsargiai. Tokiu atveju ampicilinas iš organizmo išsiskiria lėčiau, todėl gali tekti mažinti antibiotiko paros dozę (žr. 3 skyrių „Kaip vartoti Ampicillin Actavis“).
Kaip ir vartojant kitų antibakterinių preparatų, ilgai vartojant ampicilino, gali pasireikšti gleivinis storosios žarnos uždegimas, pasireiškiantis viduriavimu. Nestiprus viduriavimas praeina nutraukus gydymą, vidutinio sunkumo ir sunkaus viduriavimo atveju skiriama skysčių, elektrolitų ir baltymų, jeigu būtinai reikia - geriamųjų antibakterinių preparatų, storosios žarnos uždegimą sukeliančią bakteriją Clostridium difficile. Ampicilino vartojant ilgai, padidėja jam nejautrių grybelių ir kai kurių bakterijų dauginimasis. Todėl reikia atidžiai stebėti ar neatsiranda superinfekcija. Atsiradus superinfekcijos požymiams, antibiotiko vartojimą būtina nutraukti ir skirti tinkamą gydymą.
Vartojant ampicilino, gali būti tariamai teigiamas cukraus šlapime mėginys (jei tiriama redukciniais metodais), taip pat teigiamas tiesioginis Kumbso mėginys.
Jei ribojate natrio kiekį maiste, reikia atsižvelgti, kad 1 g ampicilino natrio druskos yra 62 mg natrio.
Ampicilino tirpalus rekomenduojama vartoti tuojau pat po jų paruošimo. Jų negalima užšaldyti!
Šio antibiotiko negalima vartoti, jei infekcinę ligą sukėlė betalaktamazes gaminantys mikroorganizmai.
Vaistinio preparato vartojant ilgai, rekomenduojama periodiškai tirti inkstų, kepenų ir kraujodaros organų funkciją. Tai itin svarbu laiku ir prieš laiką gimusiems naujagimiams, vaikams.
Atsiradus bet kokiai alerginei reakcijai pvz., dilgėlinei, anafilaksijai, vaisto vartojimą būtina nutraukti ir imtis tinkamų skubaus gydymo priemonių.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Vaisto vartojant kartu su alopurinoliu (vaistu nuo podagros), padidėja odos bėrimo tikimybė.
Vaistų, veikiančių krešėjimą (pvz., varfarino), poveikis gali sustiprėti, jei kartu su jais vartojamas Ampicillin Actavis.
Didelės ampicilino dozės mažina atenololio (vaisto vartojamo nuo padidėjusio kraujo spaudimo, širdies ritmo sutrikimo ar krūtinės anginos) koncentraciją kraujo plazmoje, todėl rekomenduojama jų vartoti atskirai (anksčiau gerti atenololio).
Kartu su ampicilinu vartojant chlorokvinu (vaisto nuo maliarijos) antibiotiko rezorbcija mažėja, todėl šiuos preparatus rekomenduojama vartoti atskirai, darant 2 valandų ar ilgesnę pertrauką.
Ampicilinas gali trumpam sumažinti estrogenų ir progesterono koncentraciją kraujo plazmoje, todėl gali mažėti geriamųjų kontraceptikų veiksmingumas. Vadinasi, gydymo ampicilinu metu rekomenduojama papildomai naudotis nehormoninėmis kontracepcijos priemonėmis.
Probenecidas (vaistas nuo podagros) mažina ampicilino išsiskyrimą per inkstų kanalėlius, todėl vartojant jų kartu gali padidėti ampicilino koncentracija kraujyje.
Kai kurie antibiotikai (tetraciklinai, makrolidai, chloramfenikolis, sulfanilamidai) vartojami kartu su ampicilinu, slopina jo bakterijas naikinantį poveikį. Jei ampicilinas pradedamas vartoti keliolika valandų prieš chloramfenikolį, makrolidų ar tetraciklinų grupės antibiotikus, arba tarp vaistų vartojimo yra toks laikotarpis, kad vaistai spėja suirti, daugumai pacientų tokia sąveika nereikšminga.
Ampicilino negalima maišyti viename švirkšte su aminoglikozidų grupės antibiotikais (yra inaktyvacijos pavojus) ir kitais vaistais. Jeigu ampicilino ir aminoglikozidų būtina kartu vartoti, juos reikia švirkšti į skirtingas vietas, darant 1 valandos pertrauką.
Pacientams, vartojantiems ampicilino, gali būti klaidingai teigiami gliukozės tyrimo šlapime rodmenys, jei tiriama redukciniais metodais. Tokiu atveju, prireikus ištirti gliukozės kiekį šlapime, reikia naudoti fermentinį gliukozės oksidazės tyrimo metodą.
Vartojant ampicilino, gali būti klaidingai teigiamas Kumbso mėginys. Tai gali daryti įtaką kraujo tapatumo mėginiams.
Ampicillin Actavis vartojimas su maistu ir gėrimais
Antibiotiko galima vartoti ir valgant ir nevalgant.
Nėštumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Ampicilinas prasiskverbia per placentą. Tačiau nėra duomenų, nurodančių, kad nėštumo metu ampicilinas sukeltų nepageidaujamą poveikį vaisiui. Yra pavienių pranešimų apie vaisiaus jautrumo antibiotikui padidėjimą, kai motina antrąją nėštumo pusę vartojo ampicilino.
Žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Ampicilino patenka į motinos pieną. Retais atvejais žindyvei vartojant penicilinų grupės antibiotikų, gali padidėti kūdikio jautrumas betalaktaminiams antibiotikams, kūdikiui gali prasidėti viduriavimas, gleivinėje atsirasti grybelių.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Ampicilinas gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.
Svarbi informacija apie kai kurias Ampicillin Actavis pagalbines medžiagas
1 g ampicilino natrio druskos yra 62 mg natrio. Į tai reikia atsižvelgti, jei pacientas riboja natrio kiekį maiste,
3. KAIP VARTOTI AMPICILLIN ACTAVIS
Ampicillin Actavis visada vartokite tiksliai , kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba į vaistininką.
Slaugytoja sušvirkš (ar sulašins) jums vaistų į veną. Gydytojas nuspręs, kokią dozę vaisto jums reikia sušvirkšti ir kiek kartų per parą.
Įprastos paros dozės nurodytos žemiau.
Suaugusiems žmonėms ir didesniems kaip 20 kg svorio vaikams
Injekuojant į raumenis, įprastinė vienkartinė suaugusių žmonių dozė yra 0,25 - 0,5 g. Ji injekuojama kas 6 valandas.
Injekuojant į veną, įprastinė vienkartinė suaugusių žmonių dozė yra 0,25 - 0,5 g. Ji injekuojama kas 6 valandas. Sergant sunkia infekcine liga, suaugusių žmonių paros dozė yra 150 – 300 mg/kg kūno svorio. Ji padalijama į lygias dalis ir švirkščiama kas 4 – 6 valandas.
Suaugusiems žmonėms draudžiama vartoti didesnę nei 16 g arba didesnę nei 300 mg /kg kūno svorio paros dozę.
Bakterijų sukelto meningito gydymas
Gydant bakterijų sukeltą meningitą, suaugusių žmonių vienkartinė ampicilino dozė yra 1-2 g. Ji injekuojama į raumenis arba į veną kas 3-4 val. (paros dozė 8-14 g). Jei reikia, ampicilino vartojama kartu su kitais antibiotikais.
Enterokokų sukelto endokardito gydymas
Gydant enterokokų sukeltą endokarditą, suaugusių žmonių ampicilino paros dozė yra 12 g. Ji injekuojama ar infuzuojama į veną kas 4 val. Kartu su gentamicinu (vienkartinė dozė 1 mg/kg kūno svorio vartojama į raumenis kas 8 val.). Gydymo trukmė 4-6 savaitės. Pacientams, kuriems protezuotas vožtuvas arba asmenims, kuriems infekcijos požymiai prieš pradedant gydymą pasireiškė anksčiau nei prieš 3 mėnesius, abiejų antibiotikų reikia vartoti mažiausiai 6 savaites.
Gonorėjos gydymas
Gydant gonorėją, vieną parą į raumenis arba į veną injekuojama 0,5 g ampicilino kas 12 val. Jei reikia, gydymas kartojamas.
Senyviems pacientams
Dozavimas senyviems pacientams yra toks pat kaip ir suaugusiems žmonėms. Tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad senstant gali susilpnėti inkstų funkcija. Ir tik tuo atveju, kai senyvo paciento inkstų funkcija susilpnėjusi, reikia laikytis dozavimo rekomendacijų pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi.
Mažesniems kaip 20 kg vaikams
Įprastinė vienkartinė mažesnių kaip 20 kg vaikų dozė yra 12,5 mg /kg. Ji leidžiama į raumenis arba veną kas 6 val. Sergant sunkia infekcine liga įprastinė paros dozė yra 100 – 200 mg/kg kūno svorio per parą. Dozė padalijama į lygias dalis ir injekuojama kas 3-4 valandas. Kartais paros dozė gali siekti 400 mg/kg kūno svorio. Ji padalijama į lygias dalis ir injekuojama į veną ar į raumenis.
Bakterijų sukelto meningito gydymas
Gydant bakterijų sukeltą meningitą, kūdikių ir mažesnių kaip 20 kg vaikų paros dozė yra 150-200 mg/kg kūno svorio. Ji padalijama į lygias dalis ir injekuojama į raumenis arba į veną kas 3-4 val. Jei reikia, ampicilino vartojama kartu su kitais antibiotikais.
1 savaitės ir jaunesni naujagimiai
1 savaitės ir jaunesnių naujagimių vienkartinė ampicilino dozė yra 25 mg/kg kūno svorio. Ji švirkščiama į raumenis arba į veną kas 12 val. (naujagimiams, sveriantiems mažiau nei 2 kg) arba kas 8 valandas (naujagimiams, sveriantiems daugiau nei 2 kg).
Vyresni nei 1 savaitės naujagimiai
Vyresnių nei vienos savaitės naujagimių vienkartinė ampicilino dozė yra 25 mg/kg kūno svorio. Ji švirkščiama į raumenis arba į veną kas 8 val. (naujagimiams, sveriantiems mažiau nei 2 kg) arba kas 6 valandas (naujagimiams, sveriantiems daugiau nei 2 kg).
Bakterijų sukelto meningito gydymas
1 savaitės ir jaunesni naujagimiai
Gydant ampicilinui jautrių bakterijų sukeltą meningitą 1 savaitės ir jaunesnių naujagimių vienkartinė ampicilino dozė yra 50 - 75 mg/kg kūno svorio. Ji švirkščiama į raumenis arba į veną kas 12 val. (naujagimiams, sveriantiems mažiau nei 2 kg) arba kas 8 valandas (naujagimiams, sveriantiems daugiau nei 2 kg).
Vyresni nei 1 savaitės naujagimiai
Gydant ampicilinui jautrių bakterijų sukeltą meningitą vyresnių nei vienos savaitės naujagimių vienkartinė ampicilino dozė yra 50 mg/kg kūno svorio. Ji švirkščiama į veną kas 8 val. (naujagimiams, sveriantiems mažiau nei 2 kg) arba kas 6 valandas (naujagimiams, sveriantiems daugiau nei 2 kg).
Dozavimas ligoniams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Sergant inkstų funkcijos nepakankamumu, vaisto vartojimo intervalas keičiasi priklausomai nuo kreatinino klirenso pokyčių.
Kreatinino klirensas
(ml/min.)
Dozavimo intervalas
(val.)
Daugiau kaip 50
6
10 – 50
6 – 12
Mažiau kaip 10
12 – 24
Jei pacientui atliekama hemodializė, ampicilino leidžiama po dializės, o jei ilgalaikė arterioveninė hemodializė – praėjus po jos 6 – 12 valandų. Ligoniams, kuriems ambulatoriškai nuolat atliekama peritoninė dializė, 0,25 g ampicilino suleidžiama praėjus po dializės 12 valandų.
Gydymo trukmė
Įprastinė inkstų ir šlapimo takų infekcinių ligų gydymo trukmė yra 4-10 parų; β hemolizinio streptokoko sukeltų ligų – ne trumpiau 10 parų; pneumonijos – 10-14 parų; vidurių šiltinės – 14 parų; endokardito – 4-6 savaitės; kitokių infekcinių ligų – dar 48 valandas po to , kai išnyksta ligos simptomai ar sunaikinami sukėlėjai (ne ilgiau 7 paras po to, kai išnyksta karščiavimas ir pagerėja ligonio būklė).
Injekcijų tirpalo ruošimas
Injekcija į raumenis. Į buteliuką įšvirkšti 4 ml injekcinio vandens, pakratyti, kol antibiotikas ištirps ir švirkšti į raumenis.
Injekcija į veną. Į buteliuką įšvirkšti 10 ml injekcinio vandens, pakratyti, kol antibiotikas ištirps ir lėtai (per 5 – 10 minučių) injekuoti į veną.
Trumpalaikė intraveninė infuzija (ilgalaikė infuzija nerekomenduojama). Aukščiau nurodytu būdu paruoštas antibiotiko tirpalas nedelsiant praskiedžiamas 100 ml 0,9% natrio chlorido arba 5% gliukozės tirpalo. Infuzijos trukmė - 30 – 60 minučių.
Ampicilino galima leisti į pilvaplėvės, pleuros, sąnario ertmę (kaip papildoma priemonė prie bendrojo gydymo).
Injekcija į pilvaplėvės ar pleuros ertmę. Ampicilino švirkščiama po 0,5 g, ištirpinus 5 – 10 ml injekcinio vandens.
Injekcija į sąnario ertmę. Antibiotiko injekuojama po 0,5 g, ištirpinus 5 ml injekcinio vandens arba 0,5% prokaino hidrochlorido tirpalo (prieš tai būtina nustatyti, ar paciento jautrumas prokaino hidrochloridui nepadidėjęs).
Pavartojus per didelę Ampicillin Actavis dozę
Ampicilino perdozavus, gali atsirasti traukulių ir kitų toksinio poveikio nervų sistemai simptomų. Jeigu antibiotiko perdozuota, ypač, jei didelę ampicilino dozę pavartojo pacientas, sergantis inkstų funkcijos nepakankamumu, vaistinio preparato vartojimą būtina nutraukti ir ligonį gydyti simptominėmis priemonėmis. Ampiciliną galima pašalinti iš kraujo hemodialize.
Jei pavartota per didelė vaisto dozė, reikėtų nedelsiant informuoti gydytoją.
Pamiršus pavartoti Ampicillin Actavis
Jeigu buvo praleista antibiotiko dozė, prisiminus reikia suleisti skirtą dozę, o toliau vaisto vartoti taip, kaip įprasta. Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės vartoti negalima.
Nustojus vartoti Ampicillin Actavis
Jeigu pasibaigus visam skirtam gydymo kursui, jūsų sveikata nepagerėjo, pasitarkite su savo gydytoju.
Jeigu manote, kad ampicilinas veikia per stipriai arba per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Nustojus vartoti Ampicillin Actavis
Nustojus vartoti Ampicillin Actavis, gali paūmėti liga.
4. galimAS ŠALUTINIS poveikiS
Ampicilinas, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems.
Paprastai ampicilinas yra gerai toleruojamas.
Šiame skyriuje išvardyto nepageidaujamo poveikio dažnis vertinamas taip: dažni sutrikimai (10, 1), nedažni (1, 0,1), reti (0,1, 0,01), labai reti (0,01), įskaitant pavienius atvejus.
Infekcijos ir infestacijos
Nedažni. Ampicilino vartojant ilgai arba pakartotinai, organizme galimas priedinis užsikrėtimas: gali atsirasti ir daugėti atsparių bakterijų arba grybelių.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Reti. Mažakraujystė, leukocitų kiekio sumažėjimas, trombocitų kiekio sumažėjimas.
Imuninės sistemos sutrikimai
Reti. Alerginės reakcijos, ypač dilgėlinė, eozinofilija, Kvinkės edema, kvėpavimo sutrikimas, anafilaksinis šokas.
Nervų sistemos sutrikimai
Reti. Smegenų veiklos sutrikimas, pasireiškiantis sumišimu, judesių sutrikimu, traukuliais gali kilti vartojant dideles betalaktaminių antibiotikų dozes, ypač pacientams, kurių inkstų funkcija nepakankama.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni. Pykinimas, vėmimas, viduriavimas, grybelių sukelta burnos ar makšties liga.
Reti. Gleivinis storosios žarnos uždegimas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni. Odos reakcija, pvz., išbėrimas, niežulys, dilgėlinė. 5 – 11 gydymo parą galima į tymus panašus bėrimasi.
Reti. Gyslų edema, daugiaformė raudonė (odos išbėrimas įvairaus pobūdžio raudonomis dėmėmis), ūminis generalizuotas pūslinis išbėrimas, Stivenso ir Džonsono sindromas (sunki sisteminė padėjusio jautrumo reakcija, pažeidžianti odą ir gleivines), toksinė epidermio nekrolizė (oda atrodo kaip nuplikyta). Jei manote, kad atsirado tokia reakcija, ypač tuo atveju, jei ji išplitusi ir pažeidusi įvairias kūno dalis, įskaitant burną, akis, makštį ar išangę, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Reti. Ūminis intersticinis inkstų uždegimas.
Kepenų ir tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Nedažni. Vidutinis trumpalaikis kepenų fermentų aktyvumo padidėjimas. Retais atvejais gali pasireikšti kepenų uždegimas ar su tulžies sąstoviu susijusi gelta.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. AMPICILLIN ACTAVIS laikymo SĄLYGOS
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 oC temperatūroje.
Buteliuką laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
Paruoštą injekcinį arba infuzinį tirpalą suvartoti nedelsiant.
Ant dėžutės ir buteliuko nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
Tarptautinis pavadinimas | Ampicilinas |
Vaisto stiprumas | 1g |
Vaisto forma | milteliai injekciniam arba infuziniam tirpalui |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti į raumenis/į veną |
Registracijos numeris | LT/1/95/1140 |
Registratorius | Actavis Nordic A/S, Danija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1995.05.10 |
Vaistas perregistruotas | 2008.05.12 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Ampicillin Actavis 1 g milteliai injekciniam arba infuziniam tirpalui
2. kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Viename buteliuke yra 1 g ampicilino (natrio druskos pavidalu).
Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. vaisto forma
Milteliai injekciniam arba infuziniam tirpalui
Milteliai yra baltos arba beveik baltos spalvos.
4. klinikinĖ informacija
4.1Terapinės indikacijos
Ampicilinui jautrių mikroorganizmų sukeltų infekcinių ligų gydymas:
ausų, nosies ir gerklės: ūminio otito, tonzilito, sinusito, faringito;
apatinių kvėpavimo takų: ūminio ir lėtinio paūmėjusio bronchito, bendruomenėje įgytos pneumonijos, bronchopneumonijos;
inkstų, šlapimo takų ir lyties organų: ūminio ar lėtinio pielonefrito, pielito, cistito, uretrito, epididimito, orchito;
gonorėjos, įskaitant gonorėjinį uretritą;
mažojo dubens organų uždegimo: endometrito, parametrito, adneksito;
virškinimo trakto, tulžies takų ir pilvo ertmės: salmoneliozės, šigeliozės, vidurių šiltinės, paratifo, cholecistito, cholangito, peritonito;
kitų gyvybei pavojingų ligų: sepsio, meningito, enterokokų sukelto endokardito.
Infekcijos profilaktika chirurginių operacijų metu.
Reikia atsižvelgti į oficialias vietines tinkamo antimikrobinių preparatų vartojimo rekomendacijas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Ampicilino dozė priklauso nuo ligos sunkumo, paciento amžiaus ir inkstų funkcijos. Antibiotikas leidžiamas į raumenis ir veną (injekcija arba trumpalaikė infuzija).
Dozavimas
Suaugusiems žmonėms ir didesniems kaip 20 kg svorio vaikams
Injekuojant į raumenis, įprastinė vienkartinė suaugusių žmonių dozė yra 0,25 - 0,5 g. Ji injekuojama kas 6 valandas.
Injekuojant į veną, įprastinė vienkartinė suaugusių žmonių dozė yra 0,25 - 0,5 g. Ji leidžiama kas 6 valandas. Sergant sunkia infekcine liga, suaugusių žmonių paros dozė yra 150 – 300 mg/kg kūno svorio. Ji padalijama į lygias dalis ir švirkščiama kas 4 – 6 valandas.
Suaugusiems žmonėms draudžiama vartoti didesnę nei 16 g arba 300 mg /kg kūno svorio paros dozę.
Bakterijų sukelto meningito gydymas
Gydant bakterijų sukeltą meningitą, suaugusių žmonių vienkartinė ampicilino dozė yra 1-2 g . Ji injekuojama į raumenis arba į veną kas 3-4 val. (paros dozė 8-14 g). Jei reikia ampicilino vartojama kartu su kitais antibiotikais.
Enterokokų sukelto endokardito gydymas
Gydant enterokokų sukeltą endokarditą, suaugusių žmonių ampicilino paros dozė yra 12 g. Ji injekuojama ar infuzuojama į veną kas 4 val. kartu su gentamicinu (vienkartinė dozė 1 mg/kg kūno svorio vartojama į raumenis kas 8 val.). Gydymo trukmė 4-6 savaitės. Pacientams, kuriems protezuotas vožtuvas arba asmenims, kuriems infekcijos požymiai prieš pradedant gydymą pasireiškė anksčiau nei prieš 3 mėnesius, abiejų antibiotikų reikia vartoti mažiausiai 6 savaites.
Gonorėjos gydymas
Gydant gonorėją, vieną parą į raumenis arba į veną injekuojama 0,5 g ampicilino kas 12 val. Jei reikia, gydymas kartojamas.
Senyviems pacientams
Dozavimas senyviems pacientams yra toks pat kaip ir suaugusiems žmonėms. Tačiau reikia atsižvelgti į tai, kad senstant gali susilpnėti inkstų funkcija. Tik tuo atveju, kai senyvo paciento inkstų funkcija susilpnėjusi, reikia laikytis dozavimo rekomendacijų pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi.
Mažesniems kaip 20 kg vaikams
Įprastinė vienkartinė mažesnių kaip 20 kg vaikų dozė yra 12,5 mg /kg. Ji leidžiama į raumenis arba veną kas 6 val. Sergant sunkia infekcine liga įprastinė paros dozė yra 100 – 200 mg/kg kūno svorio per parą. Dozė padalijama į lygias dalis ir injekuojama kas 3-4 valandas. Kartais paros dozė gali siekti 400 mg/kg kūno svorio. Ji padalijama į lygias dalis ir injekuojama į veną ar į raumenis.
Bakterijų sukelto meningito gydymas
Gydant bakterijų sukeltą meningitą, kūdikių ir mažesnių kaip 20 kg vaikų paros dozė yra 150-200 mg/kg kūno svorio. Ji padalijama į lygias dalis ir injekuojama į raumenis arba į veną kas 3-4 val. Jei reikia, ampicilino vartojama kartu su kitais antibiotikais.
1 savaitės ir jaunesni naujagimiai
1 savaitės ir jaunesnių naujagimių vienkartinė ampicilino dozė yra 25 mg/kg kūno svorio. Ji švirkščiama į raumenis arba į veną kas 12 val. (naujagimiams, sveriantiems mažiau nei 2 kg) arba kas 8 valandas (naujagimiams, sveriantiems daugiau nei 2 kg).
Vyresni nei 1 savaitės naujagimiai
Vyresnių nei vienos savaitės naujagimių vienkartinė ampicilino dozė yra 25 mg/kg kūno svorio. Ji švirkščiama į raumenis arba į veną kas 8 val. (naujagimiams, sveriantiems mažiau nei 2 kg) arba kas 6 valandas (naujagimiams, sveriantiems daugiau nei 2 kg).
Bakterijų sukelto meningito gydymas
1 savaitės ir jaunesni naujagimiai
Gydant ampicilinui jautrių bakterijų sukeltą meningitą 1 savaitės ir jaunesnių naujagimių vienkartinė ampicilino dozė yra 50 - 75 mg/kg kūno svorio. Ji švirkščiama į raumenis arba į veną kas 12 val. (naujagimiams, sveriantiems mažiau nei 2 kg) arba kas 8 valandas (naujagimiams, sveriantiems daugiau nei 2 kg).
Vyresni nei 1 savaitės naujagimiai
Gydant ampicilinui jautrių bakterijų sukeltą meningitą vyresnių nei vienos savaitės naujagimių vienkartinė ampicilino dozė yra 50 mg/kg kūno svorio. Ji švirkščiama į veną kas 8 val. (naujagimiams, sveriantiems mažiau nei 2 kg) arba kas 6 valandas (naujagimiams, sveriantiems daugiau nei 2 kg).
Dozavimas ligoniams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Sergant inkstų funkcijos nepakankamumu, vaisto vartojimo intervalas keičiasi priklausomai nuo kreatinino klirenso pokyčių.
Kreatinino klirensas
(ml/min.)
Dozavimo intervalas
(val.)
Daugiau kaip 50
6
10 – 50
6 – 12
Mažiau kaip 10
12 – 24
Jei pacientui atliekama hemodializė, ampicilino leidžiama po dializės, o jei ilgalaikė arterioveninė hemodializė – praėjus po jos 6 – 12 valandų. Ligoniams, kuriems ambulatoriškai nuolat atliekama peritoninė dializė, 0,25 g ampicilino suleidžiama praėjus po dializės 12 valandų.
Gydymo trukmė
Įprastinė inkstų ir šlapimo takų infekcinių ligų gydymo trukmė yra 4-10 parų; β hemolizinio streptokoko sukeltų ligų – ne trumpiau 10 parų; pneumonijos – 10-14 parų; vidurių šiltinės – 14 parų; endokardito – 4-6 savaitės; kitokių infekcinių ligų – dar 48 val. po to , kai išnyksta ligos simptomai ar sunaikinami sukėlėjai (ne ilgiau 7 paras po to, kai išnyksta karščiavimas ir pagerėja ligonio būklė).
Injekcijų tirpalo ruošimas
Injekcija į raumenis. Į buteliuką įšvirkšti 4 ml injekcinio vandens, pakratyti, kol antibiotikas ištirps ir švirkšti į raumenis.
Injekcija į veną. Į buteliuką įšvirkšti 10 ml injekcinio vandens, pakratyti, kol antibiotikas ištirps ir lėtai (per 5 – 10 minučių) injekuoti į veną.
Trumpalaikė intraveninė infuzija (ilgalaikė infuzija nerekomenduojama). Aukščiau nurodytu būdu paruoštas antibiotiko tirpalas nedelsiant praskiedžiamas 100 ml 0,9 % natrio chlorido. Infuzijos trukmė - 30 – 60 minučių.
Ampicilino galima leisti į pilvaplėvės, pleuros, sąnario ertmę (kaip papildoma priemonė prie bendrojo gydymo).
Injekcija į pilvaplėvės ar pleuros ertmę. Ampicilino švirkščiama po 0,5 g, ištirpinus 5 – 10 ml injekcinio vandens.
Injekcija į sąnario ertmę. Antibiotiko injekuojama po 0,5 g, ištirpinus 5 ml injekcinio vandens arba 0,5 % prokaino hidrochlorido tirpalo (prieš tai būtina nustatyti, ar paciento jautrumas prokaino hidrochloridui nepadidėjęs).
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas penicilinų grupės antibiotikams.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš kiekvieną naują gydymo kursą ampicilinu reikia gerai išsiaiškinti, ar pacientui nebuvo padidėjusio jautrumo reakcijų šiam antibiotikui, kitiems penicilinams, cefalosporinams arba kitokiems preparatams. Negalima pamiršti, jog 10 - 15 žmonių galima kryžminė reakcija cefalosporinams. Penicilinu gydomiems ligoniams buvo sunkios, kartais mirtinos padidėjusio jautrumo (anafilaktoidinės) reakcijos atvejų. Ji labiau tikėtina tiems žmonėms, kuriems anksčiau buvo pasireiškusi padidėjusio jautrumo reakcija betalaktaminiams antibiotikams.
Po pirmos injekcijos rekomenduojama atidžiai stebėti tuos pacientus, kurių jautrumas penicilinams, penicilaminui, cefalosporinams ir grizeofulvinui yra padidėjęs, nes galima kryžminė alergija. Ampiciliną reikia atsargiai skirti pacientams, sergantiems alerginėmis ligomis (polinoze, bronchų astma, dilgėline).
Atsiradus bet kokiai alerginei reakcijai pvz., urtikarijai, anafilaksijai, vaisto vartojimą būtina nutraukti ir imtis tinkamų skubaus gydymo priemonių: pradžioje leisti epinefrino į veną, po to gydyti antihistamininiais preparatais, skysčiais ir gliukokortikoidais. Pacientą būtina atidžiai prižiūrėti, prireikus taikyti kitokias gydymo priemones (pvz., dirbtinį kvėpavimą, deguonį).
Nerekomenduojama ampicilino vartoti ligoniams, sergantiems infekcine mononukleoze ir limfoleukoze, kadangi yra didesnis pavojus atsirasti makulopapuliniam išbėrimui.
Pacientams, sergantiems inkstų funkcijos nepakankamumu, ampicilino būtina vartoti atsargiai. Jeigu nustatytas sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas, rekomenduojama vaistinio preparato vartoti rečiau. Vaistas dozuojamas atsižvelgiant į kreatinino klirensą (žr. 4.2 skyrių).
Kaip ir vartojant kitų antibakterinių preparatų, ilgai vartojant ampicilino, gali pasireikšti pseudomembraninis kolitas, todėl ligonį, kuris po antibiotiko vartojimo pradėjo viduriuoti, reikia stebėti atidžiau. Nestiprus viduriavimas praeina nutraukus gydymą, vidutinio sunkumo ir sunkaus viduriavimo atveju skiriama skysčių, elektrolitų ir baltymų, jeigu būtinai reikia - geriamųjų antibakterinių preparatų, veikiančių Clostridium difficile. Ampicilino vartojant ilgai, padidėja jam nejautrių grybelių ir kai kurių bakterijų (Candida, Pseudomonas aeruginosa) dauginimasis. Todėl reikia atidžiai stebėti ar neatsiranda superinfekcija. Atsiradus superinfekcijos požymiams, antibiotiko vartojimą būtina nutraukti ir skirti tinkamą gydymą.
Vartojant ampicilino, gali būti tariamai teigiamas cukraus šlapime mėginys (jei tiriama redukciniais metodais), taip pat teigiamas tiesioginis Kumbso mėginys.
Jei pacientas riboja natrio kiekį maiste, reikia atsižvelgti, kad 1 g ampicilino natrio druskos yra 62 mg natrio.
Ampicilino tirpalų rekomenduojama vartoti tuojau pat po jų paruošimo. Jų negalima užšaldyti!
Šio antibiotiko negalima vartoti, jei infekcinę ligą sukėlė betalaktamazes gaminantys mikroorganizmai.
Vaistinio preparato vartojant ilgai, rekomenduojama periodiškai tirti inkstų, kepenų ir kraujodaros organų funkciją. Tai itin svarbu laiku ir prieš laiką gimusiems naujagimiams, vaikams.
4.5Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Alopurinolis
Ampicilino vartoti kartu su alopurinoliu nepatariama (didėja odos pažeidimo rizika).
Antikoaguliantai
Ampicilinas ilgina protrombino laiką ir stiprina kumarinų grupės antikoaguliantų poveikį.
Atenololis
Didelės ampicilino dozės mažina atenololio koncentraciją kraujo plazmoje, todėl rekomenduojama jų vartoti atskirai (anksčiau gerti atenololio).
Chlorokvinas
Kartu su chlorokvinu vartojamo ampicilino rezorbcija mažėja, todėl šiuos preparatus rekomenduojama vartoti atskirai, darant 2 valandų ar ilgesnę pertrauką.
Geriamieji kontraceptikai
Ampicilinas gali trumpam sumažinti estrogenų ir progesterono koncentraciją kraujo plazmoje, todėl gali mažėti geriamųjų kontraceptikų veiksmingumas. Vadinasi, gydymo ampicilinu metu rekomenduojama papildomai naudotis nehormoninėmis kontracepcijos priemonėmis.
Probenecidas
Probenecidas mažina ampicilino ekskreciją inkstų kanalėliuose, todėl vartojant jų kartu gali padidėti ampicilino koncentracija kraujyje ir jos buvimo laikas gali pailgėti.
Kiti antibakterinio poveikio medikamentai
Kai kurie antibakterinio poveikio medikamentai (tetraciklinai, makrolidai, chloramfenikolis, sulfanilamidai) vartojami kartu su ampicilinu, slopina jo baktericidinį poveikį. Jei ampicilinas pradedamas vartoti keliolika valandų prieš chloramfenikolį, makrolidų ar tetraciklinų grupės antibiotikus, arba tarp vaistų vartojimo yra toks laikotarpis, kad vaistai spėja suirti, daugumai pacientų tokia sąveika nereikšminga.
Kadangi galima fizinė ir cheminė sąveika in vitro, ampicilino negalima maišyti viename švirkšte su aminoglikozidų grupės antibiotikais (yra inaktyvacijos pavojus). Jeigu ampicilino ir aminoglikozidų būtina kartu vartoti parenteraliniu būdu, juos reikia švirkšti į skirtingas vietas, darant 1 valandos pertrauką.
Nustatyta sinergetinė sąveika kai kurių betalaktamazes gaminančių mikroorganizmų atžvilgiu tarp ampicilino ir betalaktamazių inhibitorių (klavulano rūgšties, sulbaktamo), taip pat tarp ampicilino ir penicilinazei atsparių izooksazolilpenicilinų (kloksacilino, flukloksacilino). Tokia sąveika nustatyta ir tarp ampicilino bei aminoglikozidų grupės antibiotikų daugelio mikroorganizmų atžvilgiu, įskaitant enterokokus. Labai įvairi sąveika (sinergizmas, antagonizmas ar indiferentiškumas) būna tarp ampicilino ir kitų betalaktaminių antibiotikų ir bakteriostazinį poveikį darančių antibiotikų - rifampicino ir chlornitromicino (chloramfenikolio).
Kiti medikamentai
Ampicilinas nesuderinamas (arba netenka aktyvumo) su acetilcisteinu, chlorpromazino hidrochloridu, dopamino hidrochloridu, heparino kalciu arba natriu, hidralazino hidrochloridu, hidrokortizono natrio sukcinatu, metoklopramidu, prochlorperazino mezilatu ir edizilatu, natrio-vandenilio karbonatu, 5% gliukozės tirpalu (pH 2,7), dekstraniniais tirpalais, B grupės vitaminais ir vitaminu C, oksidatoriais, sunkiųjų metalų druskomis, kalcio druskomis. Jų negalima maišyti viename švirkšte.
Laboratorinių tyrimų rodmenų pokyčiai
Pacientams, vartojantiems ampicilino, gali būti klaidingai teigiami gliukozės tyrimo šlapime rodmenys, jei gliukozės kiekis tiriamas naudojant Benedict arba Fehling reagentus, nes jų sudėtyje yra vario sulfato, kuris sąveikauja su ampicilinu. Tokiu atveju, prireikus ištirti gliukozės kiekį šlapime, reikia naudoti fermentinį gliukozės oksidazės tyrimo metodą.
Vartojant ampicilino, gali būti klaidingai teigiamas Kumbso mėginys. Tai gali daryti įtaką kraujo tapatumo mėginiams.
Nustatyta, kad nėščioms moterims vartojančioms ampicilino, laikinai gali sumažėti bendrojo konjuguoto estriolio, estriolio gliukuronido, konjuguoto estrono ir estradiolio koncentracija plazmoje.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumo laikotarpis
Ampicilinas prasiskverbia per placentą. Tačiau nėra duomenų, nurodančių, kad nėštumo metu ampicilinas sukeltų toksinį poveikį embrionui, teratogenį ar mutageninį poveikį. Yra pavienių pranešimų apie vaisiaus sensibilizaciją, kai motina antrąją nėštumo pusę vartojo ampicilino.
Žindymo laikotarpis
Ampicilino patenka į motinos pieną. Retais atvejais žindyvei vartojant penicilinų grupės antibiotikų, gali padidėti kūdikio jautrumas betalaktaminiams antibiotikams, kūdikiui gali prasidėti viduriavimas, gleivinėje atsirasti grybelių.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus ampicilinas neveikia.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Šiame skyriuje išvardyto nepageidaujamo poveikio dažnis vertinamas taip: dažni sutrikimai (10, 1), nedažni (1, 0,1), reti (0,1, 0,01), labai reti (0,01), įskaitant pavienius atvejus.
Infekcijos ir infestacijos
Nedažni
Ampicilino vartojant ilgai arba pakartotinai, organizme galima superinfekcija: gali atsirasti ir daugėti atsparių bakterijų arba grybelių, pvz., pasireikšti burnos ir makšties kandidamikozė.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Reti
Anemija, leukopenija, trombocitopenija
Imuninės sistemos sutrikimai
Reti
Alerginės reakcijos, ypač dilgėlinė, eozinofilija, Kvinkės edema, kvėpavimo sutrikimas, anafilaksinis šokas.
Nervų sistemos sutrikimai
Reti
Metabolinė encefalopatija (konfūzija, judesių sutrikimas, traukuliai) gali kilti vartojant dideles betalaktaminių antibiotikų dozes, ypač pacientams, kurių inkstų funkcija nepakankama.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni
Pykinimas, vėmimas, diarėja, kandidamikozė.
Reti
Pseudomembraninis enterokolitas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni
Odos reakcija, pvz., egzantema, niežulys, dilgėlinė. 5 – 11 gydymo parą galima į tymus panaši egzantema.
Reti
Angioneurozinė (Kvinkės) edema, daugiaformė eksudacinė eritema, ūminis generalizuotas pūslinis išbėrimas, Stivenso ir Džonsono sindromas, toksinė epidermolizė, pūslinis eksfoliacinis dermatitas.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Reti
Ūminis intersticinis nefritas.
Kepenų ir tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Nedažni
Vidutinis trumpalaikis kepenų fermentų aktyvumo padidėjimas. Retais atvejais gali pasireikšti hepatitas ar cholestazinė gelta.
4.9 Perdozavimas
Ampicilino perdozavus, gali atsirasti traukulių ir kitų toksinio poveikio nervų sistemai simptomų. Jeigu antibiotiko perdozuota, ypač, jei didelę ampicilino dozę pavartojo pacientas, sergantis inkstų funkcijos nepakankamumu, vaistinio preparato vartojimą būtina nutraukti ir ligonį gydyti simptominėmis priemonėmis. Ampiciliną galima pašalinti iš kraujo hemodialize.
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė - plataus veikimo spektro penicilinai, ATC kodas - J01CA01.
Ampicilinas yra betalaktaminis, pusiau sintetinis, plataus poveikio aminopenicilinas. Jis slopina bakterijų sienelės sintezę, todėl sukelia baktericidinį poveikį.
Mikroorganizmų jautrumo kriterijai
Ampicilino veiksmingumas in vitro ištirtas su daugeliu mikroorganizmų. Jautrių mikroorganizmų mažiausia slopinamoji koncentracija (MSK) kinta priklausomai nuo jų rūšies.
Remiantis Didžiosios Britanijos antimikrobinės chemoterapijos draugijos (British Society of Antimicrobial Chemotherapy) duomenimis, nustatyta, jog:
Enterobacteriaceae padermės ampicilinui yra jautrios, jeigu MSK yra 1 mg/l, atsparios, jeigu MSK yra < 1mg/l.
H.influenzae ampicilinui yra jautri, jeigu MSK yra 1 mg/ml, atspari, jeigu MSK yra > 1 g/ml.
Escherichia coli ampicilinui yra jautri, jei MSK yra 32 mg/ml, atspari, jeigu MSK yra > 32 mg/ml.
Mikroorganizmų jautrumas
Atspariais tapusių mikroorganizmų kiekis priklausomai nuo geografinės vietos ir laiko gali skirtis, todėl reikia susipažinti su vietine informacija apie atsparumą, ypač gydant sunkias užkrečiamąsias ligas. Jeigu vietinis mikroorganizmų atsparumas yra toks, kad preparato veiksmingumas nors tik kai kurių užkrečiamųjų ligų atveju yra abejotinas, reikia kreiptis patarimo į ekspertą.
JAUTRŪS
Gramteigiami aerobai
Atsparumo dažnis Europoje
Corynebacterium rūšys
Enterococcus faecalis
Erysipelothrix rhusiopathiae
Listeria monocytogenes
Nocardia asteroïdes
Streptococcus
Streptococcus pneumoniae
Gramneigiami aerobai:
Bordetella pertussis
Eikenella
Escherichia coli
Haemophilus influenzae
Haemophilus para-influenzae
Neisseria gonorrhoeae
Neisseria meningitidis
Pasteurella multocida
Proteus mirabilis
Salmonella rūšys
Shigella rūšys
Streptobacillus moniliformis
Vibrio cholerae
Anaerobai
Actinomyces
Clostridium rūšys
Fusobacterium rūšys
Peptostreptokokai
Porphyromonas
Prevotella
Propionibacterium acnes
Kiti
Bartonella
Borrelia
Leptospira
Treponema
vidutiniškai jautrūs
Gramteigiami aerobai
Enterococcus faecium
Atsparūs
Gramteigiami aerobai
Staphylococcus ( laktamazių gaminatis štamai)
Gramneigiami aerobai
Acinetobacter rūšys
Alcaligenes
Alcaligenes
Branhamella catarrhalis
Citrobacter rūšys
Enterobacter rūšys
Klebsiella rūšys
Moraxella catarrhalis *
Proteus rettgeri
Proteus vulgaris
Providencia rūšys
Pseudomonas rūšys
Serratia rūšys
Yersinia enterocolitica
Anaerobai
Bacteroides fragilis
Kiti
Chlamydia
Mycoplasma
Rickettsia
Mikroorganizmų atsparumas
Ampicilinui bakterijos gali tapti atsparios dėl betalaktamazių, hidrolizuojančių aminopenicilinus (hidrolizę slopina klavulano rūgštis) gamybos, dėl penicilinus prijungiančių baltymų pokyčio, dėl bakterijos išorinės membranos nelaidumo bei dėl antibiotiko išstūmimo iš bakterijos. Kadangi mikroorganizmas atsparus gali tapti veikiant vienam arba keliems iš minėtų procesų, todėl galimas įvairus nenuspėjamas kryžminis atsparumas kitiems betalaktaminiams antibiotikams arba kitų grupių antibakteriniams preparatams.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Pasiskirstymas
Injekavus į raumenis 1 g preparato, didžiausia koncentracija, t.y. 15 – 18 g/ml,
kraujo serume būna maždaug po 1 valandos. Injekavus į veną 500 mg ampicilino, koncentracija kraujo serume būna didžiausia, t.y. maždaug 50 g/ml.
Su plazmos baltymais jungiasi apie 20 pavartotos dozės.
Ampicilino patenka į daugelį organizmo audinių ir skysčių. Terapinė jo koncentracija
susidaro bronchų sekrete, sinusuose, amniono vandenyse, seilėse, akies skystyje, serozinėse plėvėse ir vidurinėje ausyje, išskyrus smegenis ir smegenų skystį. Į smegenų skystį antibiotikas patenka tik tuo atveju, kai yra smegenų dangalų uždegimas.
Medikamento patenka į motinos pieną.
Biotransformacija
Ampicilinas beveik nemetabolizuojamas.
Išsiskyrimas
Pacientams, kurių inkstų funkcija normali, pusinės eliminacijos laikas yra maždaug 1 valanda.
Pusinės eliminacijos laikas gali būti ilgesnis naujagimiams, senyviems žmonėms ir pacientams, kurių inkstų funkcija yra sutrikusi.
Apie 60 – 80 ampicilino nepakitusio vaistinio preparato pavidalu išsiskiria su šlapimu glomerulų filtracijos ir sekrecijos inkstų kanalėliuose būdu. 20 medikamento išsiskiria su tulžimi. Ampicilinas dalyvauja enterohepatinėje kraujotakoje, tam tikras jo kiekis pasišalina su išmatomis.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ūminis toksinis poveikis
Ūminis toksinis poveikis, nustatytas tyrimų su baltosiomis pelėmis metu, parodė, kad ampicilinas labai gerai toleruojamas (LD50 po suleidimo į veną buvo 3750 mg/kg kūno svorio). Jo terapinė platuma yra didelė.
Lėtinis toksinis poveikis
Lėtinis toksinis poveikis tirtas su baltosiomis žiurkėmis, 3 mėnesius sugirdant tokias ampicilino dozes, kurios 10 ir daugiau kartų viršijo vienkartinę terapinę dozę. Nustatyta, kad antibiotikas nesukėlė elgesio, prieaugio, biocheminių ir hematologinių rodiklių pokyčių, taip pat histologinių pagrindinių vidaus organų pokyčių. Tokie tyrimų duomenys rodo, kad ampicilinas yra netoksiškas.
Ampicilinu gydant ilgai, padidėjo triušių inkstų kanalėlių ląstelių branduoliai, tačiau ląstelių pažeidimo požymių nepasireiškė.
Poveikis dauginimosi funkcijai
Žiurkių patinams ir patelėms bei triušiams pavartojus ampicilino ir sulbaktamo dozes, 10 kartų didesnę už terapinę dozę, skiriamą žmogui, kenksmingo poveikio dauginimosi funkcijai nepastebėta.
Teratogeninis poveikis
Vaikingų žiurkių, kurioms 10-15 dienų į pilvaplėvės ertmę buvo leidžiama 2800-3000 mg/kg kūno svorio dienos dozė, atsivestų jauniklių žuvimo dažnis šiek tiek padidėjo, be to, buvo pavienių galūnių struktūros ir funkcijos anomalijos atvejų.
Lokalus toleravimas
Suleidus 0,1 ml 10 ampicilino tirpalo žiurkėms po oda arba į raumenis, audinių pažeidimo nepasireiškė. Jūrų kiaulytėms, kurioms po oda arba į raumenis buvo suleista 0,1 ml 5 ampicilino tirpalo arba į odą0,05 ml 1 tirpalo, pasireiškė silpnas dirginamasis poveikis: eritema, ląstelių ir skysčio infiltracija (nustatyta remiantis histologinio tyrimo, atlikto praėjus 24 val. po injekcijos, rezultatais). Triušiams suleidus į ausies odą arba po akies jungine 5 arba 10 tirpalo, atsirado silpnas paraudimas ir patinimas. 5 dienas šunims leidus po 500 mg preparato į raumenis, skausmo reakcijos nekilo.
Duomenų apie mutageninį antibiotiko poveikį nėra. Jie neaktualūs, nes antibiotiko paprastai vartojama trumpai.
6. farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Pagalbinių medžiagų nėra.
6.2 Nesuderinamumas
Ampicilinas nesuderinamas su aminoglikozidų grupės antibiotikais, tetraciklinais, amfotericinu B, klindamicino fosfatu, linkomicino hidrochloridu, eritromicino laktobionatu, metronidazolu, polimiksino B sulfatu. Jis nesuderinamas (arba netenka aktyvumo) su acetilcisteinu, chlorpromazino hidrochloridu, dopamino hidrochloridu, heparino kalcio arba natrio druska, hidralazino hidrochloridu, hidrokortizono natrio sukcinatu, metoklopramidu, prochlorperazino mesilatu ir edisilatu, natrio-vandenilio karbonatu, 5 % gliukozės tirpalu (pH 2,7), dekstrano tirpalais, B komplekso vitaminais ir vitaminu C, oksidantais, sunkiųjų metalų druskomis, kalcio druskomis.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
Paruoštą injekcinį arba infuzinį tirpalą suvartoti nedelsiant.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 oC temperatūroje.
Buteliuką laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos ir drėgmės.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
III tipo bespalvio stiklo 9 ml talpos buteliukas, užkimštas chlorbutilo arba brombutilo kamščiu ir uždengtas aliuminio dangteliu.
Kartono dėžutėje yra 10 buteliukų.
6.6 Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Ateina žmogus pas gydytoją, visas liūdnas, susikrimtęs ir sako:
- Ką daryti, daktare, aš nežmoniškai mėgstu dešreles…
- Aš irgi jas labai mėgstu.
- Šaunu, daktare, - apsidžiaugė žmogelis. – Eime aš jums savo kolekciją parodysiu.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?