Medroksiprogesteronas, 150mg/ml, injekcinė suspensija
Vartojimas: vartoti į raumenis
Registratorius: Pfizer Enterprises SARL, Liuksemburgas
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Medroksiprogesteronas
1. KAS YRA DEPO-PROVERA IR NUO KO JIS VARTOJAMAS
DEPO-PROVERA yra injekcinė suspensija.
- 1 ml DEPO-PROVERA 150 mg/ml injekcinės suspensijos stiklo buteliukuose.
- 1 ml DEPO-PROVERA 150 mg/ml injekcinės suspensijos stikliniame užpildytame švirkšte .
- 3,3 ml DEPO-PROVERA 150 mg/ml injekcinės suspensijos (500 mg/3,3 ml) stiklo buteliukuose;
Medroksiprogesterono acetatas (17-alfahidroksi-6-alfametilprogesterono acetatas) yra progestagenas, progesterono junginys.
DEPO-PROVERA injekcinė suspensija yra progestacinis vaistas, neturintis estrogeninio poveikio. Be to, gali pasireikšti nežymus androgeninis poveikis.
Atitinkamos DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos dozės slopina gonadotropinų gamybą, dėl to negali subręsti folikulas ir vaisingo amžiaus moterims neįvyksta ovuliacija.
13
Atitinkamos DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos dozės slopina Leidingo ląstelių veiklą vyrams, t.y. slopina endogeninio testosterono gamybą.
Geriant po 5 ar 10 mg medroksiprogesterono acetato 10 dienų pasireiškia toks pat poveikis gimdos gleivinei, kaip ir 10 dienų leidžiant po 20 mg progesteroną. Dėl geriamo medroksiprogesterono acetato poveikio pasireiškia būdingi progesteronui gimdos kaklelio gleivių pokyčiai (slopinamas paparčio fenomenas) ir padidėja makšties epitelio subrendimo indekso tarpinių ląstelių skaičius.
Vartojant DEPO-PROVERA injekcinę suspensiją gydomosiomis dozėmis pasireiškiantis priešvėžinis poveikis nuo hormonų priklausomoms vėžio formoms gali būti susijęs su poveikiu pogumburio–kankorėžinės liaukos–kiaušidžių sistemai, estrogenų receptoriams ir steroidų metabolizmui audiniuose.
Kaip ir progesteronas, medroksiprogesterono acetatas sukelia temperatūros padidėjimą. Vartojant labai didelėmis dozėmis kai kurių formų vėžiui gydyti (po 500 mg ir daugiau), DEPO-PROVERA gali sukelti panašų poveikį kaip kortikoidai.
Suleistas į raumenis medroksiprogesterono acetatas (MPA) lėtai atpalaiduojamas ir susidaro nedidelė, bet pastovi jo koncentracija kraujyje. Suleistas į raumenis MPA daugiausia atpalaiduojamas nuo 4 iki 20 dienos. Kraujyje MPA galima aptikti praėjus 7-9 mėnesiams po suleidimo į raumenis. Apie 90-95% MPA jungiasi prie kraujo baltymų. MPA praeina hemtoencefalinį barjerą ir išsiskiria su motinos pienu.
Žinoma daug MPA metabolitų, bet juos sunku nustatyti. Po suleidimo į raumenis pusinis eliminacijos laikas yra 6 savaitės.
Pirmiausia MPA išsiskiria su išmatomis, su tulžimi. Maždaug 44% nepakitusio vaisto pasišalina su šlapimu.
Indikacijos
DEPO-PROVERA injekcinė suspensija vartojama:
- kontracepcijai (ovuliacijai slopinti);
- endometriozei gydyti;
- gydyti vazomotorinius simptomus po menopauzės;
- pagalbiniam ir (arba) paliatyviam pasikartojančios ir(arba) metastazinės gimdos gleivinės ar inkstų karcinomos gydymui;
- nuo hormonų priklausomam pasikartojančiam krūties vėžiui gydyti moterims po menopauzės.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT DEPO-PROVERA
DEPO-PROVERA vartoti draudžiama:
- jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) medroksiprogesterono acetatui arba bet kuriai pagalbinei DEPO-PROVERA medžiagai.
Specialios atsargumo priemonės
Prieš pradedant vartoti DEPO-PROVERA injekcinę suspensiją , reikia atidžiai įvertinti pacientės būklę. Prieš pradedant vartoti DEPO-PROVERA injekcinę suspensiją, reikia ištirti, ar pacientė neserga lyties organų ir krūties augliais. Pacientėms, kurios DEPO-PROVERA injekcinę suspensiją vartoja gimdos gleivinės, krūties ar inkstų vėžiui gydyti, reikalingas atsargumas dėl ankščiau minėtų priežasčių.
Nors DEPO-PROVERA injekcinė suspensija nėra tiesioginė tromboembolinių komplikacijų priežastis, pacientėms, kurioms DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos vartojimo metu pasireiškia šis šalutinis poveikis, prieš tęsiant vaisto vartojimą, reikia atidžiai įvertinti tolimesnio gydymo preparatu naudą.
DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos vartojimas gali sukelti svorio didėjimą ir skysčių susikaupimą organizme. Atsižvelgiant į tai, reikia atsargiai šį preparatą vartoti pacientėms, kurioms jau yra būklės, dėl kurių nepageidaujamai didėja svoris ir kaupiasi skysčiai organizme.
14
Didelės DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos dozės, kurios vartojamos pacientėms, sergančioms vėžiu gydyti, gali sukelti Kušingo simptomus (mėnulio veidas, skysčių susikaupimas, gliukozės tolerancijos sutrikimas ir kraujospūdžio padidėjimas).
Kai kurioms pacientėms, vartojančioms DEPO-PROVERA injekcinę suspensiją, gali pasireikšti gliukozės tolerancijos sutrikimas. Šio reiškinio mechanizmas nežinomas. Į tai reikia atsižvelgti gydant visas pacientes ir ypatingai sergančias cukriniu diabetu.
Pacientes, kurioms buvo depresija, reikia atidžiai stebėti, jeigu jos vartoja DEPO-PROVERA injekcinę suspensiją. Kai kurioms pacientėms DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos vartojimas gali sukelti depresiją, panašią į pasireiškiančią prieš mėnesines.
Jeigu reikia ištirti DEPO-PROVERA injekcinę suspensiją vartojančios pacientės gimdos gleivinės ar gimdos kaklelio kanalo gleivinės audinius, gydytoją reikia informuoti apie vartojamą preparatą.
Ilgalaikė anovuliacija ir (arba) nereguliarios mėnesinės gali pasireikšti ir po vienos, ir po daugkartinių DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos dozių pavartojimo.
Moterims prieš menopauzę ilgą laiką vartojančioms DEPO-PROVERA injekcijas kontracepcijai ir endometriozei gydyti, gali sumažėti mineralų tankis kauluose (MTK), todėl reikia įvertinti naudos ir pavojaus santykį, be to, reikia atsižvelgti į tai, kad nėštumo metu ir (arba) žindymo laikotarpiu MTK taip pat sumažėja.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Rekomenduojama progestacinių vaistų nėštume nevartoti. Taip pat rekomenduojama nevartoti progestacinių vaistų moterims žindymo laikotarpiu iki 6 savaičių po gimdymo. DEPO-PROVERA vartojančių moterų piene aptinkama preparato. Žindymo laikotarpiu moteriai vartojant kontraceptines DEPO-PROVERA injekcijas, poveikio pieno sudėčiai, kokybei ir kiekiui nėra. Kūdikystėje su motinos pienu medroksiprogesterono gavusių vaikų vystymasis ir elgsena buvo stebimi lytinio brendimo laikotarpiu. Nepageidaujamo poveikio nepastebėta (žr. 3 skyrių).
Kitų vaistų vartojimas
DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos vartojimas gali keisti šių laboratorinių tyrimų rodmenis:
- gonadotropinų koncentraciją,
- progesterono koncentraciją serume,
- pregnandiolio koncentraciją šlapime,
- testosterono koncentraciją (vyrams) serume,
- estrogenų koncentraciją (moterims) serume,
- kortizolio koncentraciją serume,
- gliukozės tolerancijos testą,
- metirapono testą.
3. KAIP VARTOTI DEPO-PROVERA
DEPO-PROVERA visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
KONTRACEPCIJA (ovuliacijos slopinimas).
Rekomenduojama kas tris mėnesius suleisti giliai į raumenis 150 mg DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos dozę.
Rekomenduojama pirmąją injekciją atlikti per pirmas 5 dienas po normalių mėnesinių, per pirmas 5 dienas po gimdymo, jei moteris nežindo naujagimio arba, jeigu moteris žindo, praėjus 6 savaitėms po gimdymo.
15
ENDOMETRIOZĖ. Rekomenduojama suleisti į raumenis po 50 mg DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos dozę kas savaitę arba po 100 mg kas dvi savaites mažiausiai 6 mėnesius.
VAZOMOTORINIAI SIMPTOMAI PO MENOPAUZĖS
Rekomenduojama kas tris mėnesius suleisti 150 mg DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos dozę giliai į raumenis.
GIMDOS GLEIVINĖS IR INKSTŲ KARCINOMA
Rekomenduojama pradžioje kas savaitę suleisti po 400-1000 mg DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos dozę į raumenis. Jei pirmomis preparato vartojimo savaitėmis ar mėnesiais paciento būklė pagerėja arba stabilizuojasi, galima tęsti vaisto vartojimą mažesnėmis 400 mg per mėnesį dozėmis.
KRŪTIES VĖŽYS
Rekomenduojama DEPO-PROVERA injekcinės suspensijos dozė yra 500 mg per dieną į raumenis 28 dienas. Vėliau pacientei reikia tęsti vaisto vartojimą palaikomosiomis dozėmis po 500 mg du kartus per savaitę tol, kol yra reikiamas poveikis.
VARTOJIMO INSTRUKCIJA
Buteliukai
Prieš vartojimą buteliuką reikia stipriai supurtyti, kad suspensija taptų homogeniška.
Užpildyti švirkštai
Stipriai supurtyti, kad suspensija taptų homogeniška.
4. Nuimti galiuko dangtelį.
5. Steriliai uždėti adatą.
6. Nuėmus adatos apsauginį gaubtelį, švirkštas paruoštas vartojimui.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
DEPO-PROVERA, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Šie šalutiniai reiškiniai, išvardyti labiau pagal sunkumą nei pagal pasireiškimo dažnumą, labai retai ir retai buvo susiję su progestagenų vartojimu.
- Anafilaksija ir panašios į anafilaktoidines reakcijos.
- Tromboemboliniai sutrikimai.
- Nervų sistemos sutrikimai: nervingumas, nemiga, mieguistumas, nuovargis, depresija, svaigulys ir galvos skausmas.
- Odos ir poodinio audinio sutrikimai : dilgėlinė, niežulys, išbėrimas, paprastieji spuogai, plaukuotumo padidėjimas, nuplikimas.
- Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai: nereguliarus kraujavimas iš gimdos, tepimas kraujingomis išskyromis, amenorėja, krūtų tempimas ir galaktorėja.
- Virškinimo trakto sutrikimai: pykinimas.
- Kiti sutrikimai: karščiavimas, svorio pakitimai ir mėnulio veidas.
Papildomi nepageidaujami reiškiniai, kurie pasireiškė po vaisto registracijos, vartojant MPA injekcijas
Po vaisto registracijos pacientėms, vartojusioms medroksiprogesterono acetatą į raumenis, nustatyti reti lūžimų dėl osteoporozės atvejai.
Rekomenduojama visoms pacientėms vartoti pakankamai kalcio ir D vitamino.
Kai kurioms pacientėms, kurios ilgą laiką vartoja MPA, reikėtų nustatyti KMT.
Jeigu atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. DEPO-PROVERA LAIKYMO SĄLYGOS
16
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima.
Receptinis vaistinis preparatas.
Tarptautinis pavadinimas | Medroksiprogesteronas |
Vaisto stiprumas | 150mg/ml |
Vaisto forma | injekcinė suspensija |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti į raumenis |
Registracijos numeris | LT/1/97/0309 |
Registratorius | Pfizer Enterprises SARL, Liuksemburgas |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1997.12.22 |
Vaistas perregistruotas | 2005.10.07 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
DEPO-PROVERA 150 mg/ml injekcinė suspensija
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
- DEPO-PROVERA 150 mg/ml injekcinė suspensija: viename mililitre yra 150 mg medroksiprogesterono acetato (MPA).
Pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. VAISTO FORMA
Injekcinė suspensija
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1. Terapinės indikacijos
DEPO-PROVERA injekcinė suspensija vartojama:
- kontracepcijai (ovuliacijai slopinti);
- endometriozei gydyti;
- menopauzės vazomotoriniams simptomams gydyti;
- pagalbiniam ir (arba) paliatyviam pasikartojančios ir (arba) metastazinės endometriumo ar inkstų karcinomos gydymui;
- nuo hormonų priklausomam pasikartojančiam krūties vėžiui gydyti moterims po menopauzės.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Kontracepcija (ovuliacijos slopinimas)
Rekomenduojama švirkšti giliai į raumenis 150 mg DEPO-PROVERA dozę kas tris mėnesius.
Norint užtikrinti, kad pacientė pirmojo vartojimo metu nėra nėščia, rekomenduojama injekciją sušvirkšti tik per pirmąsias 5 dienas po normalių mėnesinių ciklo; per pirmąsias 5 dienas po gimdymo jei moteris nežindo naujagimio, o jeigu moteris žindo, praėjus 6 savaitėms po gimdymo.
Endometriozė. Rekomenduojama švirkšti į raumenis 50 mg DEPO-PROVERA dozę kas savaitę arba 100 mg kas dvi savaites mažiausiai 6 mėnesius.
Menopauzės simptomai. Rekomenduojama švirkšti 150 mg DEPO-PROVERA dozę į raumenis kas tris mėnesius.
Endometriumo arba inkstų karcinoma. Rekomenduojama pradžioje kas savaitę švirkšti į raumenis po 400-1000 mg DEPO-PROVERA dozę. Jei pirmomis preparato vartojimo savaitėmis ar mėnesiais paciento būklė pagerėja arba liga stabilizuojama, galima tęsti vaisto vartojimą mažesnėmis 400 mg per mėnesį dozėmis.
Krūties vėžys. Rekomenduojama DEPO-PROVERA dozė yra 500 mg per dieną į raumenis 28 dienas. Paskui pacientė turi būti gydoma palaikomosiomis dozėmis po 500 mg du kartus per savaitę tol, kol yra atsakas į gydymą.
2
Kadangi moterims prieš menopauzę ilgą laiką vartojančioms MPA injekcijas kontracepcijai ir endometriozei gydyti (žr. 4.4 skyrių) gali sumažėti kaulų mineralinis tankis (KMT), reikia įvertinti naudos ir pavojaus santykį, be to, reikia atsižvelgti į tai, kad nėštumo metu ir (arba) žindymo laikotarpiu KMT taip pat sumažėja.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas medroksiprogesterono acetatui arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš pradedant vartoti DEPO-PROVERA, reikia atidžiai įvertinti pacientės būklę. Prieš skiriant DEPO-PROVERA, reikia ištirti, ar moteriai nėra lyties organų arba krūties navikų. Pacientėms, kurios DEPO-PROVERA vartoja endometriumo, krūties ar inkstų vėžiui gydyti, reikia laikytis specialių atsargumo priemonių dėl ankščiau išvardytų priežasčių.
Nors DEPO-PROVERA nėra tiesioginė tromboembolinių komplikacijų priežastis, tų pacienčių, kurioms DEPO-PROVERA vartojimo metu pasireiškia šis nepageidaujamas reiškinys, būklę ir tolesnį gydymo poreikį reikia atidžiai įvertinti prieš tęsiant vaisto vartojimą,.
Vartojant DEPO-PROVERA gali didėti svoris ir kauptis skysčiai, todėl šį preparatą reikia atsargiai skirti pacientėms, kurioms jau yra būklių, dėl kurių gali nepageidaujamai organizme kauptis skysčių.
Didelės DEPO-PROVERA dozės, kurios vartojamos vėžiu sergančioms pacientėms gydyti, gali sukelti Kušingoido simptomus (mėnulio veidą, skysčių susikaupimą, gliukozės netoleravimą ir kraujospūdžio padidėjimą).
Kai kurioms pacientėms, vartojančioms mažą DEPO-PROVERA dozę, gali sumažėti gliukozės tolerancija. Šio reiškinio mechanizmas nežinomas. Į tai reikia atsižvelgti gydant visas pacientes ir ypatingai sergančias cukriniu diabetu.
Pacientes, kurios buvo gydytos nuo depresijos, reikia atidžiai stebėti, kai jos vartoja DEPO-PROVERA. Kai kurios DEPO-PROVERA vartojančios pacientės gali skųstis panašia į priešmenstruacinę depresija.
Jeigu reikia ištirti DEPO-PROVERA vartojančios pacientės gimdos gleivinės ar gimdos kaklelio kanalo gleivinės audinius, gydytoją reikia informuoti apie vartojamą preparatą.
Kartu vartojamas aminogliutetimidas gali reikšmingai sumažinti DEPO-PROVERA biologinį prieinamumą.
Ir po vienkartinės, ir po kartotinių DEPO-PROVERA dozių gali pasireikšti ilgalaikė amenorėja ir (arba) mėnesinių ciklo sutrikimas.
DEPO-PROVERA vartojimas gali keisti šių laboratorinių tyrimų rodmenis:
- gonadotropinų koncentraciją,
- progesterono koncentraciją serume,
- pregnandiolio koncentraciją šlapime,
- testosterono koncentraciją serume (vyrams),
- estrogenų koncentraciją serume (moterims),
- kortizolio koncentraciją serume,
- gliukozės tolerancijos testą,
- metirapono testą.
Kontracepcija ir endometriozė — injekcinis MPA
Kaulų mineralinio tankio sumažėjimas
3
DEPO-PROVERA injekcijos sumažina estrogenų kiekį serume ir yra susijusios su reikšmingu KMT sumažėjimu, nes kaulų metabolizmas prisitaiko prie mažesnio estrogenų kiekio. Šis KMT sumažėjimas kelia ypatingą susirūpinimą paauglystėje ir ankstyvoje pilnametystėje, kritiniu kaulų augimo laikotarpiu. Kaulų masės netekimas didėja, ilgėjant preparato vartojimo laikui ir gali nevisiškai atsistatyti. Nežinoma, ar MPA injekcijos jaunesnėms moterims gali sumažinti didžiausią kaulų masę ir padidinti kaulų lūžių dėl osteoporozės pavojų vėlesniame gyvenime. Tiek suaugusioms moterims, tiek paauglėms KMT sumažėjimas dalinai atsistato, nutraukus MPA injekcijas ir padidėjus estrogenų gamybai kiaušidėse. Tyrimas, kurio metu paauglėms mergaitėms grįžtamuoju būdu mažėja KMT tebevyksta.
MPA injekcijas vartoti ilgai (pavyzdžiui, daugiau kaip 2 metus) kontracepcijai arba gimdos gleivinės patologijai gydyti galima tik tada, jeigu netinka kitas kontracepcijos arba endometriumo gydymo metodas. Jeigu moteriai ilgai reikia vartoti MPA injekcijas, būtina tirti KMT. Interpretuojant paauglių KMT tyrimo rodmenis reikia atsižvelgti į pacientės amžių ir skeleto brandą.
Moterims, kurioms yra osteoporozės rizikos veiksnių, reikia apsvarstyti kitą kontracepcijos ar edometriumo patologijos gydymo metodą, įvertinus MPA injekcijų pavojaus ir naudos santykį. MPA injekcijos gali padidinti pavojų moterims, kurioms yra osteoporozės rizikos veiksnių (pavyzdžiui, kaulų metabolizmo sutrikimų, lėtinis alkoholizmas ir (arba) rūkymas, nervinė anoreksija, osteoporozė artimiems giminaičiams arba pastovus preparatų, kurie gali mažinti kaulų masę, pavyzdžiui, prieštraukulinių vaistų arba kortikosteroidų, vartojimas).
Rekomenduojama visoms pacientėms vartoti pakankamai kalcio ir vitamino D.
Suaugusių moterų KMT pokyčiai
Kontroliuojamo klinikinio tyrimo metu suaugusioms moterims, MPA (150 mg inj. į r.) injekcijas vartojusioms ne ilgiau kaip 5 metus, nustatytas vidutiniškai 5-6% sumažėjęs stuburo ir šlaunikaulio KMT, lyginant su nereikšmingu kontrolinės grupės pacienčių KMT pokyčiu. KMT sumažėjo ryškiausiai pirmaisiais dviem vartojimo metais, o vėliau mažėjo lėčiau. Nustatyta, kad po 1, 2, 3, 4 ir 5 metų juosmeninės stuburo dalies KMT vidutiniškai pakito atitinkamai -2,86%, -4,11%, -4,89%, -4,93% ir -5,38%. Vidutinis viso stuburo ir šlaunikaulio kaklelio KMT sumažėjimas buvo panašus.
Nutraukus MPA injekcijas (150 mg inj. į r.) per 2 metus po gydymo KMT iš dalies grįžta iki prieš gydymą buvusio rodmens. Kuo ilgiau vartojamas preparatas, tuo lėčiau atsistato KMT.
Paauglių (12-18 metų) KMT pokyčiai
Išankstiniais tebevykstančio atviro klinikinio tyrimo, kurio metu paauglėms mergaitėms (12-18 metų) kontracepcijai injekuojamas MPA (150 mg inj. į r.) kas 12 savaičių ne ilgiau kaip 5 metus) duomenimis, MPA vartojimas (infekcijos į raumenis) susijęs su reikšmingu KMT mažėjimu, lyginant su pradiniu. KMT juosmeninėje stuburo dalyje po 5 metų vidutiniškai sumažėjo - 4,2%, visame klubikaulyje ir šlaunikaulio galvutėje - 6,9% ir 6,1% atitinkamai. Priešingai, daugumos paauglių mergaičių kaulų tankis augimo laikotarpiu po menarchės smarkiai padidėja. Išankstiniais duomenimis nedideliam paauglių skaičiui KMT iš dalies atsistatė per 2 metų stebėjimo laikotarpį.
Geriamasis MPA ir didelių MPA dozių injekcijos (pvz., skiriama onkologinėmis ligomis sergančioms moterims prieš menopauzę).
Kaulų mineralinio tankio sumažėjimas
Ar geriamasis MPA arba didelių MPA dozių injekcijos (pvz., vartojamos onkologijoje) veikia kaulų mineralinį tankį (KMT), netirta.
Tačiau klinikinių tyrimų duomenimis, suaugusioms vaisingo amžiaus moterims, kontracepcijai vartojusioms 150 mg MPA inj. į r. kas 3 mėnesius, po 5 metų vidutiniškai 5,4% sumažėjo juosmeninės stuburo dalies KMT , kuris baigus vartojimą, per pirmus du metus beveik atsistatė. Panašaus klinikinio
4
tyrimo duomenimis, paauglėms mergaitėms, kontracepcijai vartojusioms 150 mg MPA inj. į r. kas 3 mėnesius, panašiai sumažėjo KMT. KMT sumažėjimas ryškiausias buvo per pirmus du vartojimo metus ir baigus vartojimą taip pat bent iš dalies atsistatė. Dėl MPA vartojimo sumažėjusi estrogenų koncentracija serume gali būti kaulų mineralinio tankio (KMT) sumažėjimo priežastis moterims prieš menopauzę ir gali padidinti osteoporozės pavojų ateityje.
Rekomenduojama visoms pacientėms vartoti pakankamai kalcio ir vitamino D.
Kai kurioms pacientėms, ilgai vartojančioms MPA, reikėtų nustatyti KMT.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kartu su DEPO-PROVERA vartojamas aminogliutetimidas ryškiai slopina DEPO-PROVERA biologinį prieinamumą.
Retai pranešta apie sąveiką su kitais vaistiniai preparatais (įskaitant geriamuosius antikoaguliantus), tačiau priežastinis ryšys nenustatytas. Reikia nepamiršti apie galimą sąveiką, jei pacientas kartu vartoja kitų vaistų.
Medroksiprogesterono acetato klirensas maždaug atitinka kraujo tekėjimo pro kepenis greitį. Todėl abejotina, kad vaistai, kurie sužadina kepenų fermentus, galėtų reikšmingai keisti medroksiprogesterono acetato kinetiką. Todėl pacientams kartu vartojantiems vaistų, veikiančių kepenų fermentus, dozės keisti nereikia.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Progestacinių vaistų nėštumo laikotarpiu nerekomenduojama vartoti. Taip pat nerekomenduojama vartoti progestacinių vaistų žindančioms moterims iki 6 savaičių po gimdymo. DEPO-PROVERA vartojančių moterų piene aptinkama preparato. Žindymo laikotarpiu vartotos kontracepcinės DEPO-PROVERA injekcijos neigiamai neveikė moterų pieno sudėties, kokybės ir kiekio. Vaikų, kūdikystėje su motinos pienu gavusių medroksiprogesterono, vystymasis ir elgsena buvo stebimi lytinio brendimo laikotarpiu. Nepageidaujamo poveikio nepastebėta.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
DEPO-PROVERA gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Šie nepageidaujami reiškiniai, išvardyti pagal sunkumą, o ne pagal pasireiškimo dažnį, retkarčiais ir retai buvo susiję su progestagenų vartojimu.
- Anafilaksija ir panašios į anafilaktoidines reakcijos.
- Tromboemboliniai sutrikimai.
- Nervų sistemos sutrikimai: nervingumas, nemiga, mieguistumas, nuovargis, depresija, svaigulys ir galvos skausmas.
- Odos ir poodinio audinio sutrikimai : dilgėlinė, niežulys, išbėrimas, paprastieji spuogai, plaukuotumo padidėjimas, nuplikimas.
- Virškinimo trakto sutrikimai: pykinimas.
- Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai: nereguliarus kraujavimas iš gimdos, tepimas kraujingomis išskyromis, amenorėja, krūtų jautrumas ir galaktorėja.
- Kiti sutrikimai: karščiavimas, kūno svorio pokyčiai ir mėnulio veidas.
Papildomi nepageidaujami reiškiniai, kurie pasireiškė po vaisto registracijos – švirkščiamas į raumenis MPA.
Po vaisto registracijos pacientėms, vartojusioms MPA inj. į r., nustatyti reti osteoporozės atvejai, įskaitant lūžimus dėl osteoporozės.
5
4.9 Perdozavimas
Perdozavus, reikia nutraukti preparato vartojimą.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Medroksiprogesterono acetatas pasižymi priešestrogeniniu, priešandrogeniniu ir priešgonadotropiniu poveikiu.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Į raumenis sušvirkštas medroksiprogesterono acetatas (MPA) lėtai atpalaiduojamas, ir susidaro nedidelė, bet pastovi jo koncentracija kraujyje. Po injekcijos į raumenis didžiausia koncentracija susidaro po 4-20 dienų. Kraujyje MPA galima aptikti praėjus 7-9 mėnesiams po injekcijos į raumenis. Apie 90-95% MPA jungiasi su kraujo baltymais. Pasiskirstymo tūris yra 20±3 litrai. MPA praeina hematoencefalinį barjerą ir išsiskiria su motinos pienu.
Žinoma keletas MPA metabolitų, bet juos sunku nustatyti. Po injekcijos į raumenis pusinis eliminacijos periodas yra 6 savaitės.
Daugiausiai MPA išsiskiria į išmatas su tulžimi. Maždaug 44% nepakitusio vaisto pasišalina su šlapimu.
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Nepateikiama.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Natrio chloridas, metilo parahidroksibenzoatas, propilo parahidroksibenzoatas, polisorbatas 80, polietilenglikolis 3350 (makrogolis 3350), natrio hidroksidas (pH sureguliavimui), vandenilio chlorido rūgštis (pH sureguliavimui), injekcinis vanduo.
6.2 Nesuderinamumas
Nežinomas.
6.3 Tinkamumo laikas
60 mėnesių
6.4 Specialiosios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje.
6.5 Pakuotės pobūdis ir turinys
- 1 ml DEPO-PROVERA 150 mg/ml injekcinės suspensijos stiklo buteliuke.
- 1 ml DEPO-PROVERA 150 mg/ml injekcinės suspensijos stikliniame užpildytame švirkšte .
- 3,3 ml DEPO-PROVERA 150 mg/ml injekcinės suspensijos (500 mg/3,3 ml) stiklo buteliuke.
6.6. Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu instrukcija 6
Buteliukai
Prieš vartojimą buteliuką reikia stipriai papurtyti, kad suspensija taptų homogeniška.
Užpildyti švirkštai
Stipriai supurtyti, kad suspensija taptų homogeniška.
1. Nuimti galiuko dangtelį.
2. Steriliai uždėti adatą.
3. Nuėmus adatos apsauginį gaubtelį, švirkštas paruoštas vartojimui.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
- Antanai, kodėl ant tų dėžių nieko neužrašyta, kažin kokie jose vaistai? - klausia vaistines vedėjas.
- Ypatingi: kada vaistininkė neįskaito recepto, tai duoda vaistų iš tų dėžių.
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?