Etinilestradiolis+Dezogestrelis, 30µg+150µg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Gedeon Richter Plc, Vengrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Etinilestradiolis+Dezogestrelis
1. KAS YRA REGULON IR KAM JIS VARTOJAMAS
REGULON yra geriamasis kontraceptikas, kurio sudėtyje yra sintetinių folikulų ir geltonkūnio hormonų; preparato vartojama, siekiant apsisaugoti nuo nėštumo. Kontracepcinį poveikį jis sukelia slopindamas ovuliaciją.
Prieš REGULON vartojimą moterį turi visapusiškai ištirti bendrosios praktikos gydytojas ir ginekologas, kurie ir nustatys, ar ji neserga ligomis, dėl kurių kontraceptikų vartojimas gali kelti pavojų sveikatai.
Preparato vartojimo metu moterį reguliariai, maždaug kas 6 mėnesius, turi apžiūrėti gydytojas.
Palyginti su kitokiais kontracepcijos būdais, geriamųjų kontraceptikų privalumai yra šie:
Patikimai saugo nuo pastojimo; jų vartojimą nutraukus, moteris gali pastoti.
Mėnesinės būna trumpesnės, jų metu kraujuoja mažiau.
Mėnesinių metu skauda mažiau arba visai neskauda.
Vartojant šių tablečių, gresia mažesnis mažakraujystės, mažojo dubens organų infekcijos, negimdinio (vadinamojo ektopinio) nėštumo, taip pat kai kurių gimdos, kiaušidžių ir krūtų ligų pavojus.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT REGULON
REGULON vartoti negalima:
- jeigu yra padidėjęs jautrumas (alergija) veikliajai ar bet kuriai pagalbinei REGULON medžiagai;
- jeigu moteris nėščia;
- jeigu pacientei arba jos kraujo giminaičiams buvo venų arba arterijų trombozė;
- jeigu yra vienas ar daugiau arterijų ligos arba venų tromboembolijos sunkių rizikos veiksnių (kraujagyslėse susidaro krešulių, galinčių sukelti giliųjų venų trombozę, plaučių emboliją, miokardo infarktą ar smegenų insultą);
- jeigu sergama su plautine hipertenzija ar embolijos rizika susijusia širdies liga arba migrena;
- būna su galvos skausmu nesusiję trumpalaikiai galvos smegenų išemijos priepuoliai;
- jeigu sergama kepenų liga, įskaitant ekskrecinės funkcijos sutrikimą (pvz., Dubin-Johnsono sindromą bei Rotoro sindromą);
- infekcinio hepatito atveju preparato negalima vartoti tol, kol nesunormalėja kepenų veikos tyrimų rodmenys;
- jeigu sergama sistemine raudonąja vilklige (sutrinka imuninės sistemos veikla);
- jeigu yra porfirija (pažeidžiami raudonieji kraujo kūneliai);
- jeigu sergama kepenų adenoma arba tulžies akmenlige;
- po pūslinės išvisos operacijos preparato negalima vartoti tol, kol nesunormalėja gonadotropino koncentracija kraujo plazmoje ir šlapime;
- jeigu yra buvęs hemolizinis ureminis sindromas arba ankstesniojo nėštumo metu pasireiškė niežulys, cholestazinė gelta, chorėja (nervų sistemos liga), pūslelinė (bėrimas), pasunkėjo otosklerozė (paveldėtas kurtumas).
- jeigu yra krūties ar lytinių organų navikas;
- jeigu dėl neaiškių priežasčių kraujuoja iš makšties;
- jeigu moteris žindo kūdikį ( tol, kol žindoma arba 6 mėn. po gimdymo).
Jeigu sergate kuria nors čia minima ar bet kokia kita liga, prieš pradėdamos vartoti REGULON, apie tai informuokite gydytoją. Jei kuri nors aukščiau minėta būklė atsiranda vartojant preparato, jo vartojimą būtina nutraukti ir nedelsiant kreiptis į gydytoją.
Specialių atsargumo priemonių reikia:
Prieš atliekant kraujo tyrimą gydytojui būtinai pasakykite, kad vartojate REGULON, nes preparatas gali turėti įtakos kai kurių laboratorinių tyrimų rezultatams.
Vartojant tablečių, kai kurių moterų odoje, ypač veido, atsiranda rudų dėmių. Jos dažnesnės toms moterims, kurioms jų buvo nėštumo metu arba vartojant kitokių hormoninių preparatų. Jeigu manoma, kad jų gali atsirasti, reikėtų vengti saulės ir kitų ultravioletinių spindulių poveikio.
Jeigu baigus gerti visas pakuotėje esančias tabletes mėnesinių nebūna, reikia padaryti nėštumo testą (jų rezultatams preparatas įtakos neturi). Jei tablečių buvo geriama taip, kaip skirta gydytojo, ir nebuvo su vėmimu susijusio skrandžio veiklos sutrikimo, taip pat nevartota kitų vaistų, nėštumas mažai tikėtinas, todėl toliau preparato galima gerti įprasta tvarka. Priešingu atveju kreipkitės į gydytoją.
REGULON, kaip ir kiti hormoniniai kontraceptikai, neapsaugo nuo užsikrėtimo ŽIV ar kitokia lytiniu keliu plintančia liga.
Kitų vaistų vartojimas
REGULON poveikį gali silpninti kiti kartu vartojami vaistai, pvz., nuo epilepsijos, antibiotikai, raminamieji, vidurių laisvinamieji vaistai. Jei sergate diabetu, gali prireikti keisti insulino ar kitų vaistų nuo diabeto dozę.
Antibiotikų rifampicino ir rifabutino vartojimo metu ir dar mažiausiai 7 dienas nustojus jų vartoti patariama naudoti ir papildomą kontracepcijos būdą ( pvz., prezervatyvą, spermicidinį preparatą). Jei tuo metu vartojamos pakuotės tabletės baigiasi anksčiau nei praeina šios 7 dienos, iš karto, t.y. nedarant pertraukos, reikia pradėti vartoti naują pakuotę. Tuo atveju, jei rifampicino ar rifabutino vartojama trumpiau nei 7 dienas, papildomą kontracepcijos būdą reikia naudoti vartojant šių vaistų ir mažiausiai dar 4 dienas, kai baigiama gerti šių antibiotikų.
Jei minėtais antibiotikais reikia gydytis ilgiau, o kitas kontracepcijos būdas netinka, patariama gerti kontraceptikų, kurių sudėtyje yra didesnė etinilestradiolio dozė, ir suvartoti jo 3-4 pakuotes be pertraukų, po to daryti 4 dienų pertrauką.
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų, pasakykite gydytojui.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėštumo metu preparato vartoti draudžiama.
Žindymo laikotarpiu REGULON vartoti nerekomenduojama, kadangi preparato veikliųjų medžiagų gali patekti į motinos pieną, taip pat gali sumažėti motinos pieno kiekis.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
REGULON neveikia gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines REGULON medžiagas
REGULON sudėtyje yra pagalbinės medžiagos laktozės monohidrato. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį, prieš pradėdama vartoti šį vaistą.
REGULON sudėtyje yra pagalbinės medžiagos propilenglikolio. Gali sukelti panašių simptomų kaip alkoholis.
3. KAIP VARTOTI REGULON
Tablečių reikia pradėti gerti pirmąją mėnesinių dieną ir gerti kasdien po vieną, geriausia tuo pačiu laiku, 21 dieną. Baigus gerti visas pakuotėje esančias tabletes, daroma 7 dienų pertrauka, kurios metu paprastai prasideda į mėnesines panašus kraujavimas. Kitos pakuotės tabletes reikia pradėti vartoti tuoj pat po 7 dienų pertraukos, t.y., 8 dieną net tuomet, jei kraujavimas nesustojo.
Vartojimo pradžia
- Naudojantis kitomis kontracepcijos priemonėmis (prezervatyvu ar gaubteliu su spermicidiniu preparatu) sulaukite mėnesinių pradžios; pirmąją preparato tabletę reikia išgerti pirmąją mėnesinių dieną.
- Jei mėnesinės jau prasidėjusios, tablečių galima pradėti gerti 2-5 ciklo dieną, nepaisant to, ar kraujavimas sustojo, ar ne; šiuo atveju pirmąsias 7 pirmojo ciklo dienas būtina naudoti papildomą kontracepcijos būdą.
- Jei nuo mėnesinių pradžios jau praėjo daugiau kaip 5 dienos, naudojant kitas kontracepcijos priemones reikėtų palaukti sekančių mėnesinių pradžios ir pirmąją jų dieną pradėti gerti tablečių.
Mėnesinių vėlinimas
Norint, kad ciklo metu kraujavimo nebūtų, pvz., jei prasideda atostogos, dėl egzaminų ar kitų priežasčių, baigus gerti vienos REGULON pakuotės tabletes, kitą pakuotę reikia pradėti vartoti be pertraukos. Mėnesines galima pavėlinti tiek laiko, kiek norima, tačiau ilgiau nei tris ciklus vėlinti nepatariama, kadangi galimas kraujavimo sutrikimas (atsiranda tepių išskyrų arba protarpinis kraujavimas).
Vartojimas vietoj kitų kontraceptikų
Iš pradžių reikia baigti gerti visas pirmesniojo kontraceptiko pakuotėje esančias tabletes, o kitą dieną pradėti gerti REGULON. Nereikia nei pertraukos, nei laukti kitų mėnesinių. Papildomų kontracepcijos priemonių tuomet irgi nereikia.
Vietoj kontracepcinių tablečių, kurių sudėtyje yra tik progestagenų, pirmąją REGULON tabletę reikia išgerti pirmąją mėnesinių dieną. Jei vartojant progestageninių kontraceptikų mėnesinių nebūna, REGULON galima pradėti gerti bet kada, tačiau pirmąsias 7 dienas būtinas papildomas kontracepcijos būdas.
Vartojimas po gimdymo
Tablečių galima pradėti gerti praėjus 2-3 savaitėms po gimdymo. Jei tuo laikotarpiu moteris turėjo lytinių santykių, ji REGULON gali pradėti gerti per pirmąsias mėnesines, o iki jų reikia naudoti kitą kontracepcijos būdą. Jei preparato pradedama gerti praėjus daugiau nei 21 dienai po gimdymo, pirmąsias 7 paras reikia naudoti papildomą kontracepcijos būdą.
Vartojimas po persileidimo ar nėštumo nutraukimo
Po persileidimo ar nėštumo nutraukimo REGULON galima pradėti vartoti iš karto, laikantis gydytojo nurodymų.
Preparato veiksmingumas gali sumažėti, jeigu:
- tabletę išgerti vėluojama daugiau nei 12 valandų;
- jei dėl sutrikusios virškinimo trakto veiklos ilgiau nei 12 valandų vemiama arba viduriuojama;
- jei kartu su kontarceptikų vartojama kitų vaistų.
Pavartojus per didelę REGULON dozę
Išgėrus per didelę geriamųjų kontraceptikų dozę, sunkių poveikių nebuvo, todėl perdozavimo gydyti nereikia.
Vis dėlto, jeigu po perdozavimo praėjo ne daugiau kaip 2-3 valandos arba buvo išgerta labai daug tablečių, galima plauti skrandį. Specifinio priešnuodžio nėra, prireikus taikytinas simptominis gydymas.
Pamiršus pavartoti REGULON
REGULON tabletę pamiršus išgerti įprastu laiku, ją reikia išgerti ne vėliau kaip per 12 valandų, o toliau preparato vartoti įprasta tvarka. Jei praeina daugiau nei 12 valandų, kontracepcinis poveikis gali susilpnėti, todėl pamirštą tabletę reikia išgerti kaip galima greičiau, o toliau preparato vartoti įprasta tvarka, tačiau 7 tolesnes dienas būtina naudoti papildomą kontracepcijos būdą.
Tuo atveju, jei tabletę išgėrus pradedama vemti arba viduriuoti, gali sumažėti veikiųjų medžiagų rezorbcija. Jeigu minėti simptomai per 12 valandų išnyksta, reikia papildomai išgerti vieną tabletę iš kitos pakuotės, o toliau preparato vartoti įprasta tvarka. Tačiau jei minėtas skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimas trunka ilgiau nei 12 valandų, jo metu ir 7 dienas po jo reikia naudoti papildomą kontracepcijos būdą.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
REGULON, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
Gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, kraujavimas tarp mėnesinių, odos bėrimas, depresija, padidėti jautrumas šviesai, atsirasti krūtų jautrumas, pakisti nuotaika, kūno svoris ir lytinis potraukis, prasidėti infekcinė makšties liga, pablogėti kontaktinių lęšių toleravimas.
Pirmus kelis preparato vartojimo mėnesius gali sutrikti kraujavimas: jis gali būti nereguliarus, tarp mėnesinių gali atsirasti kraujo ar tepių išskyrų, išvis nebūti mėnesinių. Tokie simptomai nereiškia, kad REGULON netinka, tačiau jei jų atsiranda, reikėtų pasitarti su gydytoju.
Retais atvejais galimos sunkios komplikacijos: miokardo infarktas, giliųjų venų trombozė, plaučių embolija, krūties ir gimdos kaklelio vėžys, kepenų ligos, chorėja (nervų sistemos liga), tulžies akmenligė.
Jeigu atsiranda minėtų arba kitokių neįprastų simptomų, pasitarkite su gydytoju. Jei rūkote, pasakykite apie tai gydytojui, nes rūkymas didina tromboembolinių ligų pavojų, ypač vyresnėms nei 35 metų moterims.
REGULON tablečių vartojimą būtina nedelsiant nutraukti ir kreiptis į gydytoją, jeigu:
- Atsiranda trombozės požymių: stiprus krūtinės skausmas, kuris gali plisti į kairę ranką, nepaprastai stiprus kojų skausmas, bet kurios kūno dalies silpnumas ar nutirpimas, dusulys, neįprastas kosulys, ypač jei atkosima kraujo, galvos svaigimas, alpulys, regos, klausos ar kalbos sutrikimas, pirmą kartą pasireiškia arba pasunkėja migrena.
- Krūtyje čiuopiamas sustandėjimas.
- Pradeda labai skaudėti pilvo apačią arba skrandį.
- Prasideda neįprastas, stiprus kraujavimas iš makšties arba du kartus iš eilės nebūna mėnesinių.
- Būtina ilgai gulėti lovoje, iki planinės operacijos yra likusios 4 savaitės.
- Įtariate, jog pastojote.
5. KAIP LAIKYTI REGULON
Specialių laikymo sąlygų nereikia.
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant dėžutės po Tinka iki nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, REGULON vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
REGULON sudėtis
-Veikliosios medžiagos: vienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 30 mikrogramų etinilestradiolio ir 150 mikrogramų dezogestrelio.
- Pagalbinės medžiagos:
Tablečių šerdis. Magnio stearatas, α tokoferolis, koloidinis bevandenis silicio dioksidas, stearo rūgštis, povidonas, bulvių krakmolas, laktozės monohidratas.
Tablečių plėvelė. Propilenglikolis, makrogolis 6000, hipromeliozė.
REGULON išvaizda ir kiekis pakuotėje
REGULON yra plėvele dengtos tabletės. Tabletės supakuotos į lakuotus, žymėtus, kietos aliuminio folijos ir kietos PVC/PVDC folijos lakštus.
Viename lakšte yra 21 tabletė, vienoje kartoninėje dėžutėje – 1 arba 3 lakštai.
Tarptautinis pavadinimas | Etinilestradiolis+Dezogestrelis |
Vaisto stiprumas | 30µg+150µg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/98/0187 |
Registratorius | Gedeon Richter Plc, Vengrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1998.08.26 |
Vaistas perregistruotas | 2005.03.23 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
REGULON 30/150 mikrogramų plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje yra 30 mikrogramų etinilestradiolio ir 150 mikrogramų dezogestrelio.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengtos tabletės
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Hormoninė kontracepcija.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
REGULON tablečių reikia pradėti gerti pirmąją menstruacijų dieną ir vartoti be pertraukų 21 dieną po vieną tabletę per dieną, kasdien, geriausia - tuo pat laiku. Po to daroma 7 dienų pertrauka, kurios metu prasideda kraujavimas. Kitos pakuotės tabletės pradedamos vartoti tuoj pat po 7 dienų pertraukos, t.y. 8-tą dieną (praėjus 4 savaitėms po pirmos tabletės išgėrimo, tą pačią savaitės dieną) net ir tuomet, jei kraujavimas dar nesibaigė. Taip preparato reikia gerti tol, kol reikalinga kontracepcija. Jei jo vartojama laikantis gydytojo nurodymų, kontracepcinis poveikis išlieka ir 7 dienų pertraukos, t.y. kai kontraceptiko nevartojama, metu.
Vartojimas pirmą kartą
Pirmą REGULON tabletę reikia gerti pirmą mėnesinių dieną. Tuomet papildomų kontracepcijos priemonių nereikia. Galima pradėti REGULON gerti ir 2-5 mėnesinių dieną, tačiau tokiu atveju pirmąsias 7 pirmojo ciklo dienas reikalingas papildomas kontracepcijos metodas.
Jei nuo mėnesinių pradžios praėjo daugiau kaip 5 dienos, pacientei patartina pradėti gerti REGULON kitų mėnesinių metu.
Vartojimas po gimdymo
Kūdikio krūtimi nemaitinančioms moterims REGULON reikia pradėti gerti praėjus 21 dienai po gimdymo. Tuomet papildomų kontracepcijos būdų nereikia.
Jei po gimdymo moteris jau turėjo lytinių santykių, REGULON vartojimą reikia atidėti iki pirmųjų menstruacijų.
Jei tablečių skiriama gerti po gimdymo jau praėjus daugiau kaip 21 dienai, pirmąsias 7 dienas reikalingas papildomas kontracepcijos būdas.
Skiriant preparato po gimdymo, būtina turėti omenyje padidėjusį tromboembolinių ligų pavojų, susijusį su pogimdyminiu laikotarpiu.
Pastaba: Žindyvėms patartina nevartoti sudėtinių geriamųjų kontraceptikų, nes jie gali mažinti pieno kiekį.
Vartojimas po persileidimo ar nėštumo nutraukimo
Po persileidimo ar nėštumo nutraukimo šių tablečių galima pradėti gerti tuoj pat. Tuomet papildomi kontracepcijos būdai nereikalingi.
REGULON vartojimas vietoj kitų kontraceptikų
REGULON plėvele dengtomis tabletėmis keičiant kontraceptiką, kurio pakuotėje buvo 21 ar 22 tabletės
Reikia baigti gerti pakuotėje likusias vartojamo kontraceptiko tabletes. Jas baigus, pirmą REGULON tabletę reikia gerti kitą dieną, t.y., nedarant jokios pertraukos ir nelaukiant kitų menstruacijų pradžios. Padildomi kontracepcijos būdai nereikalingi.
REGULON plėvele dengtomis tabletėmis keičiant kontraceptiką, kurio pakuotėje buvo 28 tabletės
Pirmą REGULON tabletę reikia gerti kitą dieną po paskutinės veiklios (sudėtyje turinčios hormonų) vartoto kontraceptiko tabletės, nereikia nei daryti pertraukos, nei laukti kitų menstruacijų pradžios. Papildomi kontracepcijos būdai tokiu atveju nereikalingi.
REGULON plėvele dengtomis tabletėmis keičiant kontraceptiką, kurio sudėtyje yra tik progesterono ( Mini Pill)
Pirmąją REGULON tabletę reikia gerti pirmą menstruacijų dieną. Tuomet papildomi kontracepcijos būdai nereikalingi.
Jei vartojant tik progesterono turinčių tablečių nebūna menstruacijų, vietoj jų pradėti gerti REGULON galima bet kurią ciklo dieną, tačiau pirmąsias 7 dienas reikalingi papildomi kontracepcijos būdai.
Čia minėtais atvejais, kai reikalingi papildomi kontracepcijos būdai, rekomenduojama naudoti gimdos kaklelio gaubtuvėlį su spermicidiniu preparatu, prezervatyvą ar visiškai neturėti lytinių santykių. Šiais atvejais natūralūs šeimos planavimo būdai nerekomenduojami.
Menstruacijų vėlinimas
Norint, kad menstruacijos prasidėtų vėliau, baigus gerti vienos REGULON pakuotės tabletes, kitą pakuotę reikia pradėti vartoti be pertraukos, t.y. kitą dieną, ir gerti įprasta tvarka. Tokiu atveju gali atsirasti tepių išskyrų arba protarpinis kraujavimas, tačiau tai nesilpnina kontracepcinio poveikio. Reguliariai REGULON tablečių galima vėl pradėti vartoti po 7 dienų pertraukos.
Pamiršus laiku išgerti tabletę
Būtina turėti omenyje, kad kontracepcinis poveikis labiausiai susilpnėja tuomet, kai tabletę užmirštama išgerti ciklo pradžioje arba pabaigoje (šiuo atveju ilgėja pertrauka, kurios metu tablečių nevartojama).
Pamiršus išgerti tabletę įprastu laiku, ją reikia išgerti ne vėliau kaip per 12 val. ir toliau vartoti preparato įprasta tvarka. Tokiu atveju papildomų kontracepcijos priemonių nereikia.
Jei vieną ar daugiau tablečių vėluojama išgerti daugiau kaip 12 val., kontracepcinis poveikis silpnėja. Pacientei patartina išgerti paskutiniąją pamirštą tabletę net tuomet, jei per vieną dieną tektų išgerti 2 tabletes, ir toliau vartoti preparato įprasta tvarka. Tokiu atveju 7 sekančias dienas būtina naudoti papildomą kontracepcijos būdą. Jei tuo metu vartojamos pakuotės tabletės baigiasi anksčiau nei praeina šios 7 dienos, iš karto reikia pradėti vartoti naują pakuotę, t.y. nedarant pertraukos.
Tuomet menstruacijų nebūna tol, kol nesuvartojamos visos antrosios pakuotės tabletės, bet tai nėra kenksminga. Jei tablečių vartojimo laikotarpiu atsiranda nedidelis kraujavimas, tai taip pat neturi reikšmės.
Ką daryti, jei moteris vemia ar viduriuoja
Jei kontraceptiko išgėrusi moteris 3 val. laikotarpiu pradeda vemti, taip pat jei ji labai viduriuoja, gali sumažėti preparato rezorbcija. Minėtų sutrikimų metu ir jiems praėjus dar 7 dienas būtina naudoti papildomas kontracepcijos priemones. Jei vėmimas ir viduriavimas pasireiškė paskutiniųjų 7 tablečių vartojimo laikotarpiu, sekančios pakuotės tabletes reikia pradėti gerti nedarant pertraukos.
Silpnai veikiantys vidurių laisvinamieji preparatai kontraceptiko poveikio nesilpnina.
4.3 Kontraindikacijos
Nėštumas; jei moteris ar jos giminaičiai yra sirgę venų ar arterijų tromboze, taip pat jei yra sunkių ar dauginių arterijų ligos ar venų tromboembolijos rizikos veiksnių (žr. aukščiau), su plautine hipertenzija ar embolijos rizika susijusi širdies liga, migrena (žr. aukščiau), trumpalaikiai galvos smegenų išemijos priepuoliai, kurių metu galvos neskauda; kepenų ligos, įskaitant ekskrecinės funkcijos sutrikimą (pvz., Dubin-Johnson ar Rotor sindromus), infekcinis hepatitas (nevartoti, kol kepenų funkcija netaps normali); sisteminė raudonoji vilkligė; porfirija; kepenų adenoma; tulžies pūslės akmenligė; būklė po pūslinės išvisos operacijos (nevartoti tol, kol gonadotropino koncentracija plazmoje ir šlapime netaps normali); buvęs hemolizinis ureminis sindromas ar ankstesnio nėštumo metu pasireiškę pūslinė ar niežulys, cholestazinė gelta, chorėja, otosklerozės pasunkėjimas; krūtų ar lyties organų karcinoma; kraujavimas iš makšties dėl neaiškios priežasties; žindymas (kol žindoma ar 6 mėnesius po gimdymo); padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Santykinės kontraindikacijos
Jei yra kuri nors iš žemiau išvardytų būklių, kiekvienu individualiu atveju pacientei, prieš jai nusprendžiant ir pradedant vartoti geriamųjų kontraceptikų, privalu nustatyti ir aptarti su ja naudos ir galimo pavojaus santykį.
Tokiu atveju pacientei būtina atidi priežiūra. Jei atsiranda bet kuri žemiau išvardyta būklė arba, vartojant kontraceptiko, ji pasunkėja, preparato vartojimą būtina nutraukti ir patarti naudoti nehormoninius kontracepcijos metodus.
Kraujo krešėjimo sutrikimai.
Buvusi ar esama būklė, susijusi su padidėjusiu kraujotakos ligų, pvz., pastebimo ar latentinio širdies nepakankamumo, inkstų funkcijos sutrikimo, pavojumi.
Esama ar buvusi epilepsija.
Esama ar buvusi migrena.
Buvusi tulžies akmenligė.
Bet koks nuo estrogenų priklausomų navikų ar ginekologinių ligų, pvz., gimdos fibromiomos ir endometriozės, rizikos veiksnys.
Cukrinis diabetas.
Esama ar buvusi sunki depresija. Jei kartu sutrikęs ir triptofano metabolizmas, gali būti naudinga skirti vitamino B6.
Pjautuvinė hemoglobinopatija, nes tam tikromis sąlygomis, pvz., sergant infekcine liga ar esant hipoksinei būklei, estrogenų turintys preparatai tokioms pacientėms gali sukelti tromboembolinių procesų.
Jei kepenų funkcijos tyrimų rodikliai tampa nenormalūs, kontraceptiko skyrimą būtina nutraukti.
Tromboembolinės ligos
Epidemiologinių tyrimų rezultatai rodo, kad geriamųjų kontraceptikų vartojimas gali sietis su padidėjusiu
arterijų ir venų trombozės bei tromboembolinių ligų, pvz., miokardo infarkto, smegenų insulto, giliųjų venų trombozės, plaučių embolijos, pavojumi, tačiau tokių komplikacijų pasitaiko retai.
Gerai žinoma, kad padidėjusi venų tromboembolijos rizika susijusi su geriamųjų kontraceptikų vartojimu, tačiau ji yra mažesnė nei atsirandanti nėštumo metu (kuri siekia 60 tromboembolijos atvejų iš 100000 nėštumų). Kai kuriais epidemiologiniais tyrimais nustatyta, jog moterims, vartojančioms sudėtinių geriamųjų kontraceptikų, kuriuose yra dezogestrelio ir gestodeno (III kartos kontraceptikų), venų tromboembolijos rizika didesnė nei vartojančioms preparatų, kurių sudėtyje yra levonorgestrelio (II kartos kontraceptikų).
Iš 100000 sveikų, nenėščių, kontraceptikų negeriančių moterų per metus tromboembolija būna penkioms, o iš tokio pat skaičiaus moterų, vartojančių II arba III kartos kontraceptikų, per metus pasitaikė atitinkamai 15 ir 25 tromboembolijos atvejų. Venų tromboembolijos pavojus didėja su amžiumi, jos rizikos veiksnys yra ir nutukimas.
Šių III kartos progestogenų turinčių sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojančioms moterims absoliuti venų tromboembolijos rizika yra labai maža ir gerokai mažesnė už riziką, susijusią su nėštumu. Prieš skirdamas kontraceptiko, gydytojas moterį turi informuoti apie santykinę venų tromboembolijos riziką ir atsižvelgdamas į jos individualią anamnezę bei kontraindikacijas, parinkti tinkamą preparatą.
Vartojant geriamųjų kontraceptikų, labai retai gali pasireikšti kepenų, pasaitinių, inkstų ar tinklainės arterijų arba venų trombozė.
Venų tromboembolijos rizikos veiksniai
Jeigu yra kuris nors vienas iš žemiau išvardytų rizikos veiksnių, REGULON tablečių reikia vartoti atsargiai, jeigu du ar daugiau veiksnių, vengti vartoti:
• jaunesnių nei 45 metų pirmos eilės giminaičių venų tromboembolija (vengti vartoti kontraceptikų, kuriuose yra dezogestrelio ar gestodeno; taip pat jeigu yra protrombinis krešėjimo sutrikimas, pvz., Leideno V faktorius, antifosfolipidinių antikūnų, įskaitant lupus antikoaguliantą);
• nutukimas – kūno masės indeksas didesnis nei 30 kg/m2 (vengti vartoti, jei kūno masės indeksas didesnis nei 39 kg/m2);
• ilgalaikė imobilizacija, pvz., invalido vežimėlyje (vengti vartoti, jeigu moteriai skirtas lovos režimas arba jos koja sugipsuota);
• venų varikozė (vengti vartoti, jeigu yra buvusi trombozė arba moteris gydyta sklerozuojamuoju būdu).
Arterijų ligų rizikos veiksniai
Jeigu yra kuris nors vienas iš žemiau išvardytų rizikos veiksnių, REGULON tablečių reikia vartoti atsargiai, o jeigu du ar daugiau veiksnių, vengti vartoti:
• jaunesnių nei 45 metų pirmos eilės giminaičių arterijų liga (vengti vartoti, jei vyrauja aterogeniniai lipidai);
• cukrinis diabetas (vengti vartoti, jei yra diabeto sukeltų komplikacijų);
• hipertenzija – sistolinis kraujospūdis didesnis nei 140 mm/Hg, diastolinis didesnis nei 90 mm/Hg (vengti vartoti, jei sistolinis kraujospūdis didesnis nei 160 mm/Hg, o diastolinis didesnis nei 100 mm/Hg;
• rūkymas (vengti vartoti, jei per dieną surūkoma 40 arba daugiau cigarečių);
• vyresnis nei 35 metų amžius(vengti vartoti vyresnėms nei 50 metų moterims);
• nutukimas (vengti vartoti, jei kūno masės indeksas didesnis nei 39 kg/m2);
• migrena (žr. žemiau).
Migrena. Jeigu padažnėja galvos skausmas arba atsiranda židininio pažeidimo simptomų, moteris turi informuoti gydytoją. Jei aurai nebūdingi židininiai simptomai išlieka ilgiau negu valandą, preparato vartojimą būtina nedelsiant nutraukti ir tuoj pat kreiptis į neurologą (žr. žemiau, pastraipoje “Priežastys, dėl kurių vartojimą būtina nedelsiant nutraukti”);
Vartoti draudžiama, jeigu:
• migrena susijusi su įprastine židinine aura;
• sunki migrena įprastai trunka ilgiau nei 72 valandas nepaisant gydymo;
• migrena gydoma skalsių alkaloidų dariniais.
Vartoti reikia atsargiai, jeigu:
• migrena nesusijusi su židinine aura;
• migrena gydoma 5HT1 agonistais.
Skiriant preparato po gimdymo, būtina turėti omenyje, kad pogimdyminiu laikotarpiu padidėja tromboembolijos pavojus.
Kitos būklės, susijusios su kraujotakos sutrikimais, yra cukrinis diabetas, sisteminė raudonoji vilkligė, hemolizinis ureminis sindromas, Krono liga, opinis kolitas ir pjautuvinė hemoglobinopatija.
Paveldėti ar įgyti biocheminiai venų arba arterijų trombozės rizikos veiksniai – tai aktyvuoto baltymo C rezistentiškumas, hiperhomocisteinemija, antitrombino III stoka, baltymo C arba baltymo S stoka, antifosfolipidinių antikūnų (antikardiolipidinių antikūnų, lupus antikoagulianto) buvimas.
Įvertindamas naudos ir rizikos santykį, gydytojas turi atsižvelgti į tai, kad trombozės pavojų gali mažinti tinkamas pagrindinės ligos gydymas ir kad, vartojant geriamųjų kontraceptikų, minėta rizika yra mažesnė nei nėštumo metu.
Operacija. 4 savaites iki didelės apimties planinės operacijos arba bet kokios kojų operacijos geriamųjų kontraceptikų, kurių sudėtyje yra estrogenų, vartojimą būtina nutraukti ir skirti kitokį kontracepcijos būdą; šių preparatų vėl galima pradėti vartoti praėjus mažiausiai dviem savaitėms po to, kai moteris pradeda laisvai judėti, pirmųjų menstruacijų metu. Jeigu preparatų, kuriuose yra estrogenų, vartojimo nutraukti neįmanoma, pvz., moteris patiria traumą arba planinei operacijai atvyksta vartodama minėtos sudėties kontraceptiko, rekomenduotinos trombozės profilaktikos priemonės: heparinas, palaipsniui spaudžiančios pėdkelnės. Šios rekomendacijos netaikytinos, jei moteris vartoja geriamųjų ar leidžiamųjų kontraceptikų, kuriuose estrogenų nėra, taip pat jei atliekama nedidelė operacija (pvz., laparoskopinė sterilizacija, danties traukimas), kurios metu taikoma trumpalaikė anestezija.
Vėžys.
Hormoniniai kontraceptikai, kuriuose yra estrogenų, skatina nuo lytinių hormonų priklausomų navikų augimą, todėl moterims, kurioms tokių navikų yra, hormoninių kontraceptikų skirti draudžiama.
Atlikta daug tyrimų, kurių metu nustatinėta geriamųjų kontraceptikų įtaka kiaušidžių, gimdos gleivinės, gimdos kaklelio ir krūtų vėžio atsiradimui. Šių tyrimų rezultatai rodo, kad geriamieji kontraceptikai pastebimai saugo nuo kiaušidžių ir gimdos gleivinės vėžio. Kai kurių tyrimų duomenimis, sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojant ilgai, gimdos kaklelio vėžio rizika didėja, tačiau šie rezultatai ginčytini. Gimdos kaklelio vėžio atsiradimui gali turėti įtakos seksualinis elgesys ir kiti veiksniai.
54 epidemiologinių tyrimų metaanalizės duomenimis, sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojusioms moterims padidėjo krūtų vėžio rizika, tačiau joms ši liga buvo pastebėta anksčiau nei minėtų preparatų nevartojusioms.Manoma, kad svarbiausias rizikos veiksnys yra ne kontraceptikų vartojimo trukmė, o tai, kokio amžiaus būdama moteris nutraukia jų vartojimą. Vartojimą nutraukus, krūtų vėžio rizika palaipsniui mažėja ir po 10 metų tampa įprastinė. Retai krūtų vėžys atsiranda jaunesnėms nei 40 metų moterims, nepriklausomai nuo to, ar jos vartojo, ar nevartojo geriamųjų kontraceptikų. Jo rizika su amžiumi didėja. Kadangi kontraceptikų geriančioms moterims krūtų vėžys pasitaiko nedažnai, manoma, kad šie preparatai yra tik vienas iš keleto jo rizikos veiksnių.
Prieš moteriai pradedant vartoti kontraceptikų, ją būtina informuoti apie krūties vėžio riziką. Jų galima skirti tik nustačius galimos rizikos ir naudos santykį (sudėtiniai geriamieji kontraceptikai saugo nuo kiaušidžių ir gimdos gleivinės vėžio). Ilgai geriant sudėtinių kontraceptikų, retkarčiais gali atsirasti nepiktybinis ar piktybinis kepenų navikas. Diferencinės diagnostikos sunkumų gali sukelti atsiradęs pilvo skausmas, kuris gali būti padidėjusių kepenų ar vidinio kraujavimo pilvo ertmėje simptomas.
Tablečių poveikis gali silpnėti šiais atvejais:
Pamiršus laiku išgerti tabletę
Pamiršus kontraceptiko išgerti įprastu laiku, jo reikia išgerti per 12 valandų, o toliau preparato vartoti įprasta tvarka. Tuomet papildomo kontracepcijos būdo naudoti nereikia. Jei vieną ar daugiau tablečių vėluojama išgerti daugiau nei 12 valandų, kontracepcinis poveikis silpnėja. Pacientė turi išgerti paskutiniąją pamirštą tabletę, net tuomet, jei per dieną tektų išgerti dvi tabletes, o toliau preparato vartoti įprasta tvarka, tačiau sekančias 7 dienas būtina naudoti papildomą kontracepcijos būdą.
Vemiant ir viduriuojant
Jei kontraceptiko išgėrusi moteris pradeda vemti arba viduriuoti, rezorbuotis gali ne visas veikliųjų medžiagų kiekis. Jeigu simptomai per 12 valandų išnyksta, pacientė turi išgerti vieną papildomą tabletę iš atsarginės pakuotės, o toliau preparato vartoti įprasta tvarka. Jei šie simptomai vargina ilgiau nei 12 valandų, kol jie neišnyksta ir dar 7 dienas jiems išnykus būtina naudoti papildomą kontracepcijos būdą.
Tuo pat metu vartojant kitų vaistų
Vartojant kitų preparatų, galinčių silpninti kontraceptiko poveikį, būtina naudoti papildomą kontracepcijos būdą.
Jei po kelių REGULON vartojimo mėnesių atsiranda nereguliarus kraujavimas, tepių išskyrų ar protarpinis kraujavimas, kontracepcinis poveikis gali būti susilpnėjęs. Jei vieną ciklą menstruacijų nebūna arba atsiranda kraujavimo sutrikimų, mažai tikėtina, kad moteris pastojo, todėl reikia įprastine tvarka gerti sekančią pakuotę. Jei ir antrojo ciklo pabaigoje menstruacijų nebūna arba kraujavimo sutrikimas neišnyksta, kontraceptiko vartojimą būtina nutraukti ir nustatyti, ar moteris ne nėščia.
Medicininis tyrimas
Prieš skiriant geriamojo kontraceptiko, būtina susipažinti su pacientės ir jos šeimos anamneze. Be to, prieš jo vartojimą ir periodiškai vartojimo metu moterį turi tirti bendrojo profilio gydytojas ir ginekologas: pamatuoti kraujospūdį, ištirti krūtis ir mažojo dubens organus, atlikti laboratorinius tyrimus ir citologinį makšties tyrimą.
Periodinis tyrimas yra svarbus, kadangi kontraindikacijų ir rizikos veiksnių gali atsirasti ir pradėjus vartoti kontraceptikų.
Rudmė
Kartais gali atsirasti rudmė, ypač jei ji buvo nėštumo metu, todėl į rudmę linkusioms moterims REGULON tablečių vartojimo metu nereikėtų degintis saulėje ar švitintis ultravioletiniais spinduliais.
Laboratorinių tyrimų rodmenų pokytis
Vartojant kontraceptikų, dėl juose esančių estrogenų poveikio gali kisti tam tikrų laboratorinių tyrimų, įskaitant kepenų, inkstų, antinksčių ir skydliaukės funkcijos, lipoproteinų ir kitas medžiagas pernešančių baltymų kiekio kraujyje bei kraujo krešėjimo ir fibrinolizės parametrų, rodmenys.
Atsargumo priemonės būtinos ir tuomet, kai yra hiperprolaktinemija ( reikalinga specialisto konsultacija) ar sunki depresija arba galima sąveika su kitais vaistais (žr.4.5 skyrių).
Priežastys, dėl kurių vartojimą būtina nedelsiant nutraukti
Sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojimą būtina nedelsiant nutraukti, o pacientę ištirti ir gydyti, jeigu pasireiškia bet kuri iš šių būklių:
• staigus stiprus krūtinės skausmas (net ir tuomet, kai jis neplinta į kairę ranką);
• staigus dusulys (ar kosulys su kraujingais skrepliais);
• stiprus vienos blauzdos skausmas;
• stiprus skrandžio skausmas;
• sunkus nervų sistemos funkcijos sutrikimas, įskaitant nepaprastai stiprų, ilgalaikį galvos skausmą, ypač atsiradusį pirmą kartą arba progresuojantį, staigų dalinį ar visišką apakimą, staigų klausos ar kitų jutimų sutrikimą, disfagiją, alpulį, kolapsą, dėl neaiškių priežasčių prasidėjusį pirmąjį traukulių priepuolį ar silpnumą, motorikos sutrikimą, labai ryškų vienos kūno pusės arba dalies nutirpimą;
• hepatitas, gelta, kepenų padidėjimas;
• sunki depresija;
• sistolinis kraujospūdis didesnis nei 160 mm/Hg, diastolinis didesnis nei 100 mm/Hg;
• nustatoma rizikos veiksnių.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kepenų fermentų induktoriai gali labai silpninti sudėtinių geriamųjų kontraceptikų poveikį ir sukelti nereguliarų kraujavimą.
Trumpalaikio kepenų fermentų induktorių (apie rifampiciną bei rifabutiną taip pat žr. žemiau) vartojimo metu ir mažiausiai 7 dienas po jo patariama naudoti ir papildomas kontracepcijos priemones. Jei tuo metu vartojamos pakuotės tabletės baigiasi anksčiau nei praeina šios 7 dienos, iš karto reikia pradėti vartoti naują pakuotę, t.y. nedarant pertraukos. Būtina pabrėžti, kad rifampicinas ir rifabutinas kepenų fermentus indukuoja labai stipriai, todėl net tuomet, kai jais gydyta trumpiau nei 7 dienas, nustojus šių preparatų vartoti, papildomą kontracepcijos būdą būtina taikyti ne trumpiau kaip 4 savaites.
Jei moterims, kurioms kepenų fermentų induktorių (apie rifampiciną bei rifabutiną taip pat žr. žemiau) reikia vartoti ilgai, ir kitoks kontracepcijos būdas netinka, rekomenduotina gerti kontraceptiko, kurio sudėtyje yra 50 mikrogramų arba daugiau etinilestradiolio; joms patartina vienfazio kontraceptiko vartoti be pertraukų 3-4 ciklus, po to daryti 4 dienų pertrauką. Rifampicinas ir rifabutinas kepenų fermentus indukuoja labai stipriai, todėl jais gydomoms moterims visada rekomenduotina naudoti kitokį kontracepcijos būdą, pvz., gimdos spiralę. Po minėtų preparatų vartojimo kepenų funkcija atsigauna tik praėjus kelioms savaitėms, todėl po gydymo jais 4-8 savaites būtina naudoti patikimą kontracepcijos būdą. Sudėtinių geriamųjų kontraceptikų poveikį gali silpninti ir kai kurie plataus veikimo spektro antibiotikai (pvz., ampicilinas, doksiciklinas), kadangi jie, slopindami bakterijų florą, trikdo etinilestradiolio apykaitą storojoje žarnoje. Trumpalaikio šių antibiotikų vartojimo metu ir 7 dienas po jo būtina naudoti papildomą kontracepcijos būdą. Jei tuo metu vartojamos pakuotės tabletės pasibaigia anksčiau nei praeina šios 7 dienos, iš karto reikia pradėti vartoti naują pakuotę, t.y. nedarant pertraukos. Jei antibiotikų vartojama ilgiau nei 3 savaites, žarnyno bakterijos tampa jiems atsparios, todėl papildomos kontracepcijos priemonės tampa nebūtinos. Papildomo kontracepcijos būdo naudoti nereikia ir toms moterims, kurios kontraceptikų pradeda vartoti po 3 savaičių arba ilgesnio gydymo antibiotikais.
Sąveika:
• AKF inhibitoriai (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Antisimpatikotoniniai preparatai (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Alfa-adrenoblokatoriai (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Ampicilinas (gali silpnėti kontracepcinis poveikis, bet tokio pokyčio pavojus greičiausiai yra mažas).
• Amprenaviras (gali silpnėti kontracepcinis poveikis).
• Angiotenzino II receptorių blokatoriai (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Antibiotikai (plataus veikimo spektro antibiotikai gali silpninti kontracepcinį poveikį, bet tokio pokyčio pavojus greičiausiai yra mažas).
• Tricikliai antidepresantai (silpnėja antidepresinis poveikis, bet dėl šių triciklių antidepresantų koncentracijos plazmoje didėjimo gali stiprėti nepageidaujamas jų poveikis).
• Antidiabetiniai preparatai (silpnėja antiglikeminis poveikis).
• Priešgrybeliniai imidazolo grupės preparatai ( kontraceptikas gali tapti neveiksmingas).
• Barbitūratai ir primidonas (dėl pagreitėjusio metabolizmo silpnėja kontracepcinis poveikis).
• Beta adrenoblokatoriai (silpnėja hipotenzinis poveikis). Reikia turėti omenyje galimą sąveiką ypač su tokiais vaistais kaip verapamilis, kadangi net lašinami į akis beta-adrenoblokatoriai rezorbuojasi į sisteminę kraujotaką.
• Tulžies rūgštys ( estrogenai didina cholesterolio išsiskyrimą su tulžimi).
• Kalcio kanalų blokatoriai (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Karbamazepinas (dėl pagreitėjusio metabolizmo silpnėja kontracepcinis poveikis).
• Ciklosporinas (gali didėti ciklosporino koncentracija plazmoje).
• Klonidinas (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Kortikosteroidai (geriamieji kontraceptikai didina kortikosteroidų koncentraciją plazmoje). Ši sąveika nepasireiškia su vietiškai vartojamais kortikosteroidais, įskaitant inhaliuojamuosius.
• Kumarinai (silpnėja antikoaguliacinis poveikis). Pakitus ligonio būklei, ypač dėl kepenų ligos, interkurentinės ligos ar skiriant kitų vaistų, būtina dažniau tirti antikoaguliantų poveikį. Jis gali kisti ir labai pakeitus dietą (ypač jei valgoma daugiau salotų ir daržovių) bei išgėrus alkoholio.
• Diazoksidas (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Diuretikai (silpnėja diurezinis poveikis).
• Efavirenzas ( gali silpnėti kontracepcinis poveikis).
• Flukonazolis Sąveika pasireiškia vartojant kartotines dozes (yra duomenų, kad kontraceptikas buvo neveiksmingas).
• Grizeofulvinas (dėl pagreitėjusio metabolizmo silpnėja kontracepcinis poveikis).
• Hidralazinas (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Itrakonazolis (yra duomenų, kad kontraceptikas buvo neveiksmingas).
• Ketokonazolis (yra duomenų, kad kontraceptikas buvo neveiksmingas).
• Lanzoprazolis (gamintojo teigimu, lanzoprazolis gali greitinti geriamųjų kontraceptikų metabolizmą).
• Levacetilmetadolis (gali silpnėti kontracepcinis poveikis).
• Metildopa (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Minoksidilis (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Modafinilis (dėl pagreitėjusio metabolizmo silpnėja kontracepcinis poveikis).
• Moksonidinas (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Nelfinaviras (dėl pagreitėjusio metabolizmo silpnėja kontracepcinis poveikis).
• Nevirapinas (dėl pagreitėjusio metabolizmo silpnėja kontracepcinis poveikis).
• Nitratai (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Natrio nitroprusidas (silpnėja hipotenzinis poveikis).
• Okskarbazepinas (dėl pagreitėjusio metabolizmo silpnėja kontracepcinis poveikis).
• Penicilinai (plataus veikimo spektro antibiotikai gali silpninti kontracepcinį poveikį, bet toks pavojus greičiausiai nedidelis).
• Fenindionas (silpnėja antikoaguliacinis poveikis). Pakitus ligonio būklei, ypač dėl kepenų ligos, interkurentinės ligos ar skiriant kitų vaistų, būtina dažniau tirti antikoaguliantų poveikį. Jis gali kisti ir labai pakeitus dietą (ypač jei valgoma daugiau salotų ir daržovių) bei išgėrus alkoholio.
• Fenitoinas(dėl pagreitėjusio metabolizmo silpnėja kontracepcinis poveikis).
• Rifamicinai (dėl pagreitėjusio estrogenų metabolizmo silpnėja kontracepcinis poveikis).
• Ritonaviras(dėl pagreitėjusio metabolizmo silpnėja kontracepcinis poveikis).
• Paprastųjų jonažolių preparatai (vengtina vartoti kartu, nes silpnėja kontracepcinis poveikis).
• Takrolimusas (gali silpnėti kontracepcinis poveikis).
• Tetraciklinai (gali silpninti kontracepcinį poveikį, bet toks pavojus greičiausiai yra mažas).
• Teofilinas (lėtėja jo išsiskyrimas iš organizmo, didėja koncentracija plazmoje).
• Topiramatas (dėl pagreitėjusio metabolizmo silpnėja kontracepcinis poveikis).
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Epidemiologiniai tyrimai rodo, kad kūdikiams, kurių motinos geriamųjų kontraceptikų vartojo iki nėštumo, apsigimimų nepadaugėjo, o tų moterų, kurios gėrė jų nėštumo pradžioje, vaisiui teratogeninis poveikis nepasireiškė.
Žindymo laikotarpis. Geriamieji kontraceptikai gali mažinti motinos pieno gamybą ir keisti jo sudėtį, be to, jų patenka į motinos pieną, todėl žindyvėms jų vartoti nerekomenduojama.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
REGULON plėvele dengtų tablečių poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus netirtas.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Sunkus nepageidaujamas poveikis, dėl kurio tablečių vartojimą būtina nutraukti
Epidemiologiniais tyrimais nustatyta sąsaja tarp geriamųjų kontraceptikų vartojimo ir padidėjusios venų bei arterijų trombozinių, taip pat tromboembolinių ligų, pvz., miokardo infarkto, insulto, giliųjų venų trombozės ir plaučių embolijos rizika, tačiau tokių komplikacijų pasitaiko retai.
Labai retai galima kitų venų ir arterijų, pvz., kepenų, pasaitinių, inkstų, tinklainės venų ir arterijų, trombozė. Nėra vieningos nuomonės, ar ši komplikacija susijusi su geriamųjų kontraceptikų vartojimu.
Jei vartojant kontraceptiko atsiranda hipertenzija, jo vartojimą būtina nedelsiant nutraukti.
Sudėtiniai geriamieji kontraceptikai, kurių sudėtyje yra estrogenų, gali skatinti nuo lytinių hormonų priklausomų navikų augimą, todėl moterims, kurioms tokių navikų yra, minėtų preparatų vartoti draudžiama.
Skiriant sudėtinių geriamųjų kontraceptikų, reikia aptarti su paciente galimą krūtų vėžio rizikos padidėjimą ir nustatyti rizikos bei naudos santykį, kadangi šie preparatai gali mažinti kitų rūšių navikų, pvz., kiaušidžių ir gimdos gleivinės vėžio, riziką.
Geriamieji kontraceptikai gali sukelti cholestazinę geltą ar tulžies akmenligę.
Labai retai jie gali suaktyvinti reaktyviąją sisteminę raudonąją vilkligę.
Kita reta komplikacija yra Sydenham chorėja. Nutraukus preparato vartojimą, ji praeina.
Kiti ne tokie sunkūs, dažniau pasireiškiantys nepageidaujami poveikiai
Lytinės sistemos sutrikimai: kraujavimas tarp menstruacijų, susilpnėjęs kraujavimas menstruacijų metu, amenorėja nutraukus vartojimą, gimdos kaklelio gleivinės sekrecijos pokyčiai, gimdos fibromiomos padidėjimas, endometriozės pasunkėjimas, infekcinė makšties liga, pvz., kandidamikozė.
Krūties sutrikimai: jautrumas, skausmas, padidėjimas, sekrecija.
Virškinimo trakto sutrikimai: pykinimas, vėmimas, tulžies akmenligė, cholestazinė gelta, kepenų funkcijos sutrikimas.
Odos sutrikimai: mazginė eritema, bėrimas, rudmė, retai - padidėjęs jautrumas šviesai.
Akies sutrikimai: ragenos diskomfortas, jei nešiojami kontaktiniai lęšiai.
Centrinės nervų sistemos sutrikimai: galvos skausmas, migrena, nuotaikos svyravimas, depresija, lytinio potraukio pokytis.
Metabolizmo sutrikimai: skysčių kaupimasis organizme, kūno svorio pokytis, sumažėjęs gliukozės toleravimas.
4.9 Perdozavimas
Išgėrus didelę geriamųjų kontraceptikų dozę, sunkių poveikių nebuvo, todėl perdozavimo gydyti nereikia.
Vis dėlto, jeigu po perdozavimo praeina ne daugiau kaip 2-3 valandos arba buvo išgerta labai daug tablečių, galima plauti skrandį. Specifinio priešnuodžio nėra, prireikus taikytinas simptominis gydymas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė - sudėtiniai geriamieji kontraceptikai, ATC kodas - G03A A09
REGULON yra sudėtinis geriamasis kontraceptikas. Kontraceptinį poveikį jis sukelia daugiausia slopindamas gonadotropinų išsiskyrimą ir ovuliaciją. Be to, preparatas slopina spermos patekimą į gimdą per gimdos kaklelio gleives, stabdo zigotos implantaciją.
Etinilestradiolis yra sintetinis estrogenas.
Dezogestrelis yra sintetinis progesteronas. Išgertas jis stipriai slopina ovuliaciją, sukelia stiprų progestacinį ir antiestrogeninį bei silpną androgeninį (anabolinį) poveikį, o estrogeniniu nepasižymi.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Dezogestrelis
Rezorbcija
Išgertas dezogestrelis rezorbuojamas greitai ir visas, po to jis metabolizuojamas į biologiškai aktyvų metabolitą 3-keto-dezogestrelį. Didžiausia koncentracija kraujo plazmoje (Cmax) susidaro maždaug po 1,5 val. (tmax), ir būna apie 2 ng/ml. Biologinis dezogestrelio prieinamumas yra 62-81%.
Pasiskirstymas
3-keto-dezogestrelis stipriai jungiasi prie kraujo plazmos baltymų, ypač albuminų, ir lytinius hormonus jungiančių globulinų. Pasiskirstymo tūris yra 1,5 l/kg.
Metabolizmas
Be kepenyse ir žarnos sienelėje gaminamo 3-keto-dezogestrelio, kiti dezogestrelio metabolitai yra 3α-OH-dezogestrelis, 3β-OH-dezogestrelis ir 3α-OH-5α-H-dezogestrelis (jie vadinami I fazės metabolitais). Šie metabolitai yra neveiklūs, vėliau verčiami poliniais metabolitais, daugiausiai sulfatais ir gliukuronidais, iš dalies konjugacijos būdu ( II fazės metabolizmas). Klirensas plazmoje yra maždaug 2 ml/min/kg.
Ekskrecija
Vidutinis 3-keto-dezogestrelio pusinės eliminacijos periodas yra 30 val. Dalis jo metabolitų pašalinama su šlapimu, dalis – su išmatomis (santykis – 6:4).
Pusiausvyrinė koncentracija nusistovi antroje ciklo pusėje, kai 3-keto-dezogestrelio kiekis plazmoje padidėja 2-3 kartus.
Etinilestradiolis
Rezorbcija. Išgertas etinilestradiolis rezorbuojamas greitai ir beveik visas. Didžiausia koncentracija (Cmax) plazmoje atsiranda maždaug po 1-2 val. ir būna 80 pg/ml. Kadangi etinilestradiolis, prieš patekdamas į sisteminę kraujotaką, konjuguojamas ir metabolizuojamas pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu, jo absoliutus biologinis prieinamumas yra apie 60 %.
Pasiskirstymas. Beveik visas kraujyje esantis etinilestradiolis jungiasi prie plazmos baltymų, daugiausia albuminų, ir didina lytinius hormonus jungiančių globulinų kiekį plazmoje. Jo pasiskirstymo tūris yra 5 l/kg.
Metabolizmas. Daug etinilestradiolio konjuguojama prieš patenkant į sisteminę kraujotaką. Dalis per žarnos sienelę prasiskverbusio kiekio metabolizuojama vykstant I fazės metabolizmui ir konjugacijai kepenyse (II fazės metabolizmas). Etinilestradiolio ir I fazės metabolizmo metu susidariusių jo metabolitų sulfatų bei gliukuronidų konjugatų patenka į tulžį, taip pat į kepenų ir žarnyno kraujotaką. Plazmos klirensas plazmoje yra 5 ml/min./kg.
Ekskrecija. Etinilestradiolio pusinės eliminacijos periodas yra maždaug 24 valandos. Apie 40 % pašalinama iš organizmo su šlapimu, 60 % - su išmatomis.
Pusiausvyrinė koncentracija nusistovi po 3-4 dienų ir būna 30-40 % didesnė už susidarančią po vienkartinės dozės pavartojimo.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Tokių tyrimų duomenys pateikti kituose šios informacijos skyriuose.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tablečių šerdis. Magnio stearatas, α tokoferolis, koloidinis bevandenis silicio dioksidas, stearo rūgštis, povidonas, bulvių krakmolas, laktozės monohidratas.
Tablečių plėvelė. Propilenglikolis, makrogolis 6000, hipromeliozė.
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Specialių laikymo sąlygų nereikia.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Tabletės supakuotos į lakuotus, žymėtus, kietos aliuminio folijos ir kietos PVC/PVDC folijos lakštus.
Viename lakšte yra 21 tabletė, vienoje kartoninėje dėžutėje – 1 arba 3 lakštai.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
- Ar pas jus yra utelių?
- Taip.
- O kuo jus jas gydote?
- Nieko jos pas mane ir taip sveikos. - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą