Dipiridamolis+Acetilsalicilo rūgštis, 200mg+25mg, modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Boehringer Ingelheim International GmbH, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Dipiridamolis+Acetilsalicilo rūgštis
1. Kas yra Aggrenox ir kam jis vartojamas
Jums skirto vaisto pavadinimas yra Aggrenox 200 mg/25 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės. Aggrenox kapsulėse yra dviejų veikliųjų medžiagų, t. y. dipiridamolio ir acetilsalicilo rūgšties, kurios skirtingais būdais saugo, kad kraujagyslėse nesiformuotų trombai, ir normalizuoja trombocitų išgyvenamumo laiką.
Aggrenox kapsulės vartojamos kartotinio smegenų insulto rizikai mažinti pacientams, kuriems buvo kraujo krešulių sukeltas smegenų insultas ar praeinantysis smegenų išemijos priepuolis.
2. Kas žinotina prieš vartojant Aggrenox
Aggrenox vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) dipiridamoliui, acetilsalicilo rūgščiai, salicilatams arba bet kuriai pagalbinei Aggrenox kapsulių medžiagai;
- jeigu yra aktyvi skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa;
- jeigu yra kraujavimo sutrikimų;
- jei yra paskutinieji trys nėštumo mėnesiai;
- jei Jums nustatytas retas paveldimas sutrikimas, dėl kurio gali pasireikšti sudedamųjų preparato medžiagų netoleravimas (prašome perskaityti skyrelį „Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Aggrenox medžiagas“).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti Aggrenox. Jeigu yra arba buvo kuri nors iš išvardytų būklių ar ligų, pasakykite savo gydytojui, ypač toliau išvardintais atvejais:
- jeigu Jums yra padidėjęs kraujavimo pavojus, gydytojas turi patarti, kad kaip ir vartojant kitų trombocitų funkciją veikiančių medikamentų, atidžiai sektumėte bet kokius kraujavimo atsiradimo požymius, įskaitant slapto kraujavimo;
- jeigu kartu vartojate vaistų, galinčių didinti kraujavimo riziką, pvz., slopinančių trombocitų funkciją (pvz., klopidogrelio, tiklopidino) ar selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI);
- jeigu pasireiškia migreninio arba įprastinio pobūdžio galvos skausmas (ypač Aggrenox vartojimo pradžioje), nuskausminančiomis acetilsalicilo rūgšties dozėmis šį skausmą malšinti draudžiama;
- jeigu sergate sunkia išemine širdies liga (sukeliančia arterijų susiaurėjimą, dėl to sunkėja arba visiškai blokuojamas deguonies patekimas į širdies raumenį), įskaitant nestabiliąją krūtinės anginą;
- jeigu neseniai ištiko miokardo infarktas;
- jeigu yra kliūtis kraujui ištekėti iš kairiojo širdies skilvelio arba jeigu nestabili kraujotaka (pvz., sergate dekompensuotu širdies nepakankamumu);
- jeigu yra astma, alerginė sloga arba nosies polipų;
- jeigu yra nuolatinių arba pasikartojančių skrandžio arba dvylikapirštės žarnos negalavimų;
- jeigu sutrikusi kepenų ar inkstų veikla;
- jeigu Jums buvo nustatytas gliukozės-6-fosfato dehidrogenazės trūkumas (labai retas metabolizmo sutrikimas);
- jeigu padidėjęs jautrumas nesteroidiniams preparatams nuo uždegimo;
- jeigu sergate raumenų liga, vadinamąja generalizuota miastenija (gali reikėti keisti dozę).
Nedaugeliu atvejų tulžies akmenyse rasta vienos veikliosios Aggrenox medžiagos, t. y. dipiridamolio. Kad dipiridamolis būtų pradinis tulžies akmenų formavimosi veiksnys, įrodymų nėra.
Ar Aggrenox esanti acetilsalicilo rūgšties dozė tinka pakartotinio miokardo infarkto profilaktikai, neištirta.
Vaikams ir paaugliams
Vaikams tarp acetilsalicilo rūgšties vartojimo ir Reye sindromo galimas ryšys. Reye sindromas yra labai reta liga, veikianti smegenis ir kepenis ir galinti sukelti mirtį. Vadinasi, dėl Reye sindromo rizikos vaikams ir paaugliams, sergančiais su karščiavimu susijusia liga ar virusų sukelta liga, tiek susijusia, tiek nesusijusia su karščiavimu, Aggrenox vartoti negalima.
Kiti vaistai ir Aggrenox
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Dipiridamolis:
- didina adenozino koncentraciją kraujo plazmoje, stiprina jo poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai. Gydytojas Jums gali keisti adenozino dozę;
- gali stiprinti kraujospūdį mažinančių preparatų poveikį;
- gali silpninti cholinesterazės inhibitorių (vaistų nuo raumenų ligos, t. y. sunkiosios miastenijos) poveikį, todėl ši liga gali sunkėti.
Kartu su dipiridamoliu vartojant acetilsalicilo rūgšties, kraujavimo atvejų nedaugėja. Jeigu dipiridamoliu gydoma kartu su bet kokiais vaistiniais preparatais, darančiais poveikį kraujo krešėjimui, pvz., antikoaguliantais ar antitrombocitiniais vaistiniais preparatais, būtina stebėti jų saugumo pobūdį. Dipiridamolio vartojant kartu su varfarinu, kraujavimas neprasidėjo dažniau ir nebuvo pavojingesnis, negu gydymo vien varfarinu metu.
Acetilsalicilo rūgštis:
- stiprina antikoaguliantų (pvz., kumarino darinių ir heparino), antitrombocitinių preparatų (pvz., klopidogrelio, tiklopidino), valproinės rūgšties ir fenitoino poveikį, todėl gali didėti šalutinio poveikio rizika;
- vartojant kartu su NVNU arba kortikosteroidais, didėja šalutinio poveikio virškinimo traktui dažnis;
- stiprina cukraus kiekį kraujyje mažinančių medikamentų poveikį;
- stiprina toksinį metotreksato poveikį;
- gali mažinti spironolaktono sukeliamą natrio išsiskyrimą su šlapimu, slopinti šlapimo rūgšties išsiskyrimą skatinančių (urikozurinių) preparatų (pvz., probenecido, sulfinpirazono) poveikį.
Selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai gali didinti kraujavimo riziką.
Kartu vartojamas ibuprofenas, bet ne kiti NVNU ar paracetamolis, gali riboti naudingą acetilsalicilo rūgšties poveikį pacientams, kuriems yra didesnė širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų rizika.
Aggrenox vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Aggrenox galima gerti valgio metu arba nevalgius, tačiau visuomet reikia nuryti visą kapsulę. Jos kramtyti negalima. Jeigu kartu vartojama alkoholio, ypač tuo atveju, jeigu nuolat juo piktnaudžiaujama, didėja šalutinio poveikio virškinimo traktui rizika.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Dipiridamolis ir salicilatai išsiskiria į moters pieną.
Nėštumo pradžioje ir žindymo laikotarpiu Aggrenox galima vartoti tik gydytojo skyrimu. Paskutiniųjų trijų nėštumo mėnesių laikotarpiu Aggrenox vartoti draudžiama.
Poveikio žmogaus vaisingumui tyrimų neatlikta.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta.
Klinikinių Aggrenox tyrimų metu buvo tokių simptomų, kaip galvos svaigimas ir sumišimas, atvejų. Taigi vairuoti automobilį ar valdyti mechanizmus reikia atsargiai. Jeigu minėtų simptomų atsiranda, turite vengti galimai pavojingos veiklos, pvz., vairavimo ar mechanizmų valdymo.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Aggrenox medžiagas
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą. Kiekvienoje Aggrenox kapsulėje yra 53 mg laktozės ir 11,3 mg sacharozės. Taigi didžiausioje rekomenduojamoje paros dozėje yra 106 mg laktozės ir 22,6 mg sacharozės. Pacientams, kuriems yra retas paveldimas fruktozės netoleravimas ir (arba) galaktozės netoleravimas, pvz., galaktozemija, šio vaisto vartoti negalima.
3. Kaip vartoti Aggrenox
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Įprastinė paros dozė yra dvi kapsulės. Paprastai viena jų geriama ryte, kita vakare.
Kapsulės kramtyti negalima, ją reikia nuryti nevalgius arba valgio metu, užsigeriant stikline vandens.
Alternatyvus dozavimas netoleruojamo galvos skausmo metu
Jeigu gydymo pradžioje atsiranda netoleruojamas galvos skausmas, gydytojas dozavimą gali keisti ir skirti vakare, prieš miegą gerti 1 kapsulę, ryte - mažą acetilsalicilo rūgšties dozę. Kadangi galvos skausmas gydymo metu silpnėja, gydytojas kuo greičiau, paprastai per savaitę, atnaujins įprastinį dozavimą.
Vartojimas vaikams
Vaikams Aggrenox vartoti nerekomenduojama.
Ko turėtumėte vengti Aggrenox vartojimo metu?
Gydomajam poveikiui galima įtaka, jeigu kartu su Aggrenox vartojama vaistų nuo:
- kraujo krešulių formavimosi (pvz., varfarino);
- persodinto organo atmetimo (ciklosporino, takrolimuzo);
- didelio kraujospūdžio ligos (pvz., diuretikų, AKF inhibitorių);
- skausmo ir uždegimo (pvz., steroidų, priešuždegiminių preparatų);
- podagros (probenecido);
- vėžio ar reumatoidinio artrito (metotreksato).
Prieš vartodami Aggrenox, pasakykite gydytojui, kokių vaistų vartojate. Jeigu reguliariai vartojate Aggrenox, prieš bet kokio kito vaisto (įskaitant įsigytus be recepto) vartojimą, kreipkitės į gydytoją patarimo.
Ką daryti pavartojus per didelę Aggrenox dozę?
Jeigu pavartosite per didelę Aggrenox dozę, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką patarimo.
Dipiridamolio perdozavimo simptomai yra karščio pojūtis, paraudimas, prakaitavimas, neramumas, silpnumas, galvos svaigimas, skausmas krūtinėje, kraujospūdžio kritimas ir greitas širdies plakimas.
Lengvo ūminio acetilsalicilo rūgšties perdozavimo simptomai yra stiprus ir (arba) gilus kvėpavimas, spengimas ausyse, pykinimas, vėmimas, regos ir klausos sutrikimas, galvos svaigimas ir minčių susipainiojimas.
Galvos svaigimas ir spengimas ausyse gali būti, ypač senyviems žmonėms, perdozavimo požymis.
Pamiršus pavartoti Aggrenox
Jeigu įprastiniu laiku vaisto išgerti pamiršite, gerkite jo tuoj pat, kai tik prisiminsite. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Kitą dozę reikia gerti įprastiniu laiku.
Nustojus vartoti Aggrenox
Prieš nutraukdami Aggrenox vartojimą, kreipkitės į gydytoją patarimo.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Toliau išvardytas klinikiniais tyrimais nustatytas šalutinis Aggrenox poveikis:
labai dažni (≥ 1/10);
dažni ( nuo ≥ 1/100 iki < 1/10);
nedažni (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100);
reti (nuo ≥ 1/10 000, iki < 1/1 000);
labai reti (< 1/10 000);
dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Tyrimai
Dažnis nežinomas: kraujavimo laiko pailgėjimas.
Širdies sutrikimai
Dažni: išeminės širdies ligos simptomų pasunkėjimas, sinkopė.
Nedažni: tachikardija (dažnas širdies plakimas).
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Dažni: anemija.
Reti: trombocitų kiekio sumažėjimas (trombocitopenija), geležies stokos anemija, kuri pasireiškė dėl slapto kraujavimo iš virškinimo trakto.
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažni: galvos skausmas arba svaigimas.
Dažni: vidinis kaukolės kraujavimas, migreną primenantis galvos skausmas (ypač gydymo pradžioje).
Akių sutrikimai
Nedažni: vidinis akies kraujavimas (intraokulinis kraujavimas).
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Dažni: nosies kraujavimas (epistaxis).
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni: virškinimo sutrikimas, viduriavimas, pykinimas, pilvo skausmas.
Dažni: vėmimas, kraujavimas iš virškinimo trakto.
Nedažni: opinis gastritas (skrandžio uždegimas), skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opa.
Reti: erozinis gastritas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažnis nežinomas: odos hemoragija („sumušimas“, dėminė kraujosruva, hematoma).
Skeleto, raumenų, ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažni: raumenų skausmas.
Sužalojimai, apsinuodijimai ir procedūrų komplikacijos
Dažnis nežinomas: kraujavimo padidėjimas operacijos metu arba po procedūros.
Kraujagyslių sutrikimai
Dažnis nežinomas: hipotenzija (mažas kraujospūdis), karščio pylimas.
Imuninės sistemos sutrikimai
Dažni: padidėjusio jautrumo reakcijos (išbėrimas, dilgėlinė, sunkus bronchų spazmas, angioneurozinė edema).
Be to, su išvardytu Aggrenox šalutiniu poveikiu yra susijęs vienos sudėtinės minėto preparato medžiagos sukeliamas nepageidaujamas poveikis, apie kurį dar nebuvo paskelbta.
Dipiridamolis
Vartojant vien tik dipiridamolio, pastebėtas toliau išvardytas šalutinis poveikis.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Dipiridamolis įsijungia į tulžies akmenų sudėtį.
Acetilsalicilo rūgštis
Vartojant vien tik acetilsalicilo rūgšties, pastebėtas toliau išvardytas šalutinis poveikis.
Tyrimai
Nenormalūs (pakitę) kepenų funkcijos tyrimų rodmenys, kraujyje padidėja šlapimo rūgšties kiekis (gali pasireikšti podagros priepuolis), pailgėja protrombino laikas.
Širdies sutrikimai
Ritmo sutrikimas.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimas
Diseminuotos intravaskulinės koaguliacijos sindromas, koaguliopatija (krešėjimo sutrikimas).
Nervų sistemos sutrikimai
Ažitacija (susijaudinimas), smegenų pabrinkimas, letargija, traukuliai.
Ausų ir labirintų sutrikimai
Spengimas ausyse, kurtumas.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Dispnėja (dusulys), dantenų kraujavimas, gerklų edema, hiperventiliacija, plaučių edema, tachipnėja.
Virškinimo trakto sutrikimai
Skrandžio opos prakiurimas, dvylikapirštės žarnos opos prakiurimas, melena, vėmimas krauju, pankreatitas.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Inkstų funkcijos nepakankamumas, intersticinis nefritas, inkstų spenelių nekrozė, proteinurija.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Daugiaformė eksudacinė eritema.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Rabdomiolizė.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Hipoglikemija (vaikams), hiperglikemija, troškulys, dehidracija, hiperkalemija (padidėjęs kalio kiekis kraujyje), metabolinė acidozė (rūgštingumo kraujyje padidėjimas), respiratorinė alkalozė (šarmingumo kraujyje padidėjimas).
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Pireksija (karščiavimas), hipotermija (sumažėjusi kūno temperatūra).
Būklės nėštumo, pogimdyminiu ir perinataliniu laikotarpiu
Nėštumo laiko pailgėjimas, gimdymo laikotarpio pailgėjimas, mažo svorio vaisius, negyvagimis, kraujavimas prieš arba po gimdymo.
Imuninės sistemos sutrikimai
Anafilaksinė reakcija (ypač pacientams, sergantiems astma).
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Hepatitas (kepenų uždegimas), Reye sindromas.
Psichikos sutrikimai
Minčių susipainiojimas.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. Kaip laikyti Aggrenox
Laikyti vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti žemesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
Buteliuką laikyti sandarų, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Ant kartoninės dėžutės ir buteliuko po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Aggrenox vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Aggrenox sudėtis
- Veikliosios medžiagos: kiekvienoje kapsulėje yra 200 mg dipiridamolio ir 25 mg acetilsalicilo rūgšties.
- Pagalbinės medžiagos: kapsulės turinyje - laktozės monohidratas, mikrokristalinė celiuliozė, kukurūzų krakmolas, koloidinis bevandenis silicio dioksidas, aliuminio stearatas, sacharozė, gumiarabikas, talkas, vyno rūgštis, povidonas, metakrilo rūgšties ir metilmetakrilato kopolimeras, hipromeliozės ftalatas, hipromeliozė, triacetinas, dimetikonas 350, stearino rūgštis, kapsulės korpuse yra želatina, geltonasis geležies oksidas (E172), raudonasis geležies oksidas (E172), titano dioksidas (E171).
Aggrenox išvaizda ir kiekis pakuotėje
Aggrenox modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių viena dalis yra raudonos, kita – dramblio kaulo spalvos.
Viename buteliuke su vaikų neatidaromu uždoriu yra 60 kapsulių.
Dėžutėje vienas buteliukas.
Tarptautinis pavadinimas | Dipiridamolis+Acetilsalicilo rūgštis |
Vaisto stiprumas | 200mg+25mg |
Vaisto forma | modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/99/0395 |
Registratorius | Boehringer Ingelheim International GmbH, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1999.03.05 |
Vaistas perregistruotas | 2010.12.20 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Aggrenox 200 mg/25 mg modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės.
2. Kokybinė ir kiekybinė sudėtis
Kiekvienoje modifikuoto atpalaidavimo kietoje kapsulėje yra 200 mg dipiridamolio (2,6-bis(dietilamino)-4,8-dipiperidino-pirimido(5,4-d)-pirimidino) ir 25 mg acetilsalicilo rūgšties.
Pagalbinė (-ės) medžiaga (-os), kurių poveikis žinomas: kiekvienoje modifikuoto atpalaidavimo kapsulėje yra 53 mg laktozės ir 11,3 mg sacharozės.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. Farmacinė forma
Modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės.
Kapsulės yra kietos, viena kapsulės dalis yra raudonos, kita – dramblio kaulo spalvos.
4. Klinikinė informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Insulto rizikos mažinimas pacientams, kuriems buvo trumpalaikė smegenų išemija ar trombozės sukeltas išeminis smegenų insultas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Rekomenduojama paros dozė - dvi kapsulės. Paprastai viena geriama ryte, kita vakare nevalgius arba valgio metu.
Kapsulės kramtyti negalima, ją reikia nuryti užsigeriant stikline vandens.
Aggrenox nerekomenduojama vartoti vaikams.
Alternatyvus dozavimas netoleruojamo galvos skausmo metu
Jeigu gydymo pradžioje atsiranda netoleruojamas galvos skausmas, reikia vakare, prieš miegą gerti 1 kapsulę, ryte - mažą acetilsalicilo rūgšties (ASA) dozę. Kadangi tokio dozavimo rezultatai nežinomi ir gydymo metu galvos skausmas silpnėja, reikia kuo greičiau, paprastai per savaitę, atnaujinti įprastinį dozavimą.
4.3 Kontraindikacijo
- Padidėjęs organizmo jautrumas bet kuriai sudedamajai preparato medžiagai arba salicilatams.
- Aktyvi skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opa, krešėjimo sutrikimas.
- Paskutinieji trys nėštumo mėnesiai.
- Jei pacientui nustatytas retas paveldimas sutrikimas, dėl kurio gali pasireikšti pagalbinių preparato medžiagų netoleravimas (žr. 4.4 skyrių).
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Aggrenox, kaip ir visi trombocitų funkciją slopinantys medikamentai, kelia kraujavimo pavojų, todėl jo atsargiai turi vartoti tie pacientai, kuriems yra didesnis kraujavimo pavojus, reikia atidžiai sekti, ar nepasireiškia bet kokių kraujavimo (įskaitant ir slaptojo) simptomų.
Pacientus, vartojančius medikamentų, galinčių didinti kraujavimo riziką, pvz., slopinančių trombocitų funkciją (pvz., klopidogrelio, tiklopidino) arba selektyvių serotonino reabsorbcijos inhibitorių (SSRI), Aggrenox reikia gydyti atsargiai.
Pradėjus vartoti Aggrenox gali pasireikšti migreninio arba įprastinio pobūdžio galvos skausmas. Nuskausminančiomis acetilsalicilo rūgšties dozėmis šio skausmo malšinti negalima.
Dipiridamolis plečia kraujagysles ir sukelia kitokių pokyčių. Atsargiai jo reikia skirti žmonėms, kuriems yra sunkus širdies vainikinės kraujotakos nepakankamumas (įskaitant nestabilią krūtinės anginą ir neseniai ištikusį miokardo infarktą), kraujo ištekėjimo iš kairiojo širdies skilvelio obstrukcija, bei pacientams, kurių kraujotaka nestabili (pvz., sergantiems dekompensuotu širdies nepakankamumu).
Klinikinė patirtis rodo, kad dipiridamolio geriantys pacientai, kuriems farmakologinio streso tyrimo metu į veną leidžiama dipiridamolio, turi nutraukti geriamųjų preparatų, kuriuose yra dipiridamolio, vartojimą iki minėto tyrimo likus 24 valandoms. Nesilaikant šio nurodymo, tyrimo duomenys gali būti netikslūs.
Pakeitus dipiridamolio dozę, ligonių, sergančių generalizuota miastenija, gydymą gali tekti koreguoti (žr. 4.5 skyrių ).
Nedaugeliu atvejų tulžies pūslės akmenyse nustatytas įvairus laisvo dipiridamolio kiekis (net 70% sauso akmens svorio). Visi pacientai, kuriems pastebėtas minėtas pokytis, buvo pagyvenę, sirgo kylančiuoju cholangitu ir dipiridamolio vartojo kelerius metus. Duomenų, kad minėtiems ligoniams dipiridamolis buvo pradinis akmenų atsiradimo faktorius, nėra. Tikriausiai tulžies pūslės akmenyse dipiridamolio atsiranda todėl, kad konjuguotą dipiridamolį tulžyje bakterijos degliukuronizuoja.
Kadangi Aggrenox yra acetilsalicilo rūgšties, atsargiai jomis reikia gydyti ligonius, sergančius bronchine astma, alergine sloga, lėtine arba atsinaujinančia skrandžio arba dvylikapirštės žarnos liga, bei pacientus, kurių nosyje yra polipų, sutrikusi inkstų ar kepenų veikla arba kurių organizme trūksta gliukozės-6-fosfato dehidrogenazės. Be to, vaisto patariama vartoti atsargiai žmonėms, alergiškiems nesteroidiniams vaistams nuo uždegimo.
Ar Aggrenox esanti acetilsalicilo rūgšties dozė tinka pakartotinio miokardo infarkto profilaktikai, neištirta.
Vaikams tarp acetilsalicilo rūgšties vartojimo ir Reye sindromo galimas ryšys. Vadinasi, dėl Reye sindromo rizikos vaikams ir paaugliams, sergančiais su karščiavimu susijusia liga ar virusų sukelta liga, tiek susijusia, tiek nesusijusia su karščiavimu, Aggrenox vartoti negalima. Reye sindromas yra labai reta liga, veikianti smegenis ir kepenis ir galinti sukelti mirtį.
Kiekvienoje Aggrenox kapsulėje yra 53 mg laktozės ir 11,3 mg sacharozės. Taigi didžiausioje rekomenduojamoje paros dozėje yra 106 mg laktozės ir 22,6 mg sacharozės. Šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – fruktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius, gliukozės ir galaktozės malabsorbcija arba sacharazės ir izomaltazės stygius.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Jeigu dipiridamoliu gydoma kartu su bet kokiais vaistiniais preparatais, darančiais poveikį kraujo krešėjimui, pvz., antikoaguliantais ar antitrombocitiniais vaistiniais preparatais, būtina stebėti jų saugumo pobūdį.
Įrodyta, kad acetilsalicilo rūgštis gali padidinti antikoaguliantų (pvz., kumarino darinių, heparino), trombocitų funkciją slopinančių preparatų (pvz., klopidogrelio, tiklopidino), valproinės rūgšties ir fenitoino nepageidaujamo poveikio atsiradimo riziką. Selektyvūs serotonino reabsorbcijos inhibitoriai (SSRI) gali didinti kraujavimo riziką. Vartojant jos kartu su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo, kortikosteroidais arba kartu geriant alkoholio, nepageidaujamas poveikis virškinimo traktui gali stiprėti. Vartojant acetilsalicilo rūgšties kartu su dipiridamoliu, kraujavimo atvejų kiekis nedidėja.
Dipiridamolis didina adenozino koncentraciją plazmoje ir stiprina jo poveikį širdžiai bei kraujagyslėms, todėl svarstytinas adenozino dozės keitimas.
Ligoniams, vartojusiems dipiridamolio kartu su varfarinu, kraujavimas nesustiprėjo ir nepadažnėjo, palyginti su pacientais, vartojusiais vien varfarino.
Dipiridamolis gali stiprinti vaistų, kurie mažina kraujospūdį, hipotenzinį poveikį bei silpninti acetilcholinesterazės inhibitorių veikimą (dėl to gali labai pablogėti generalizuota miastenija).
Acetilsalicilo rūgštis gali stiprinti kartu vartojamų gliukozės kiekį kraujyje mažinančių preparatų veikimą ir toksinį metotreksato poveikį.
Dėl acetilsalicilo rūgšties poveikio spironolaktonas gali mažiau skatinti natrio išskyrimą ir silpniau veikti medikamentai, pvz., probenecidas, sulfinpirazonas, skatinantys šlapimo rūgšties išskyrimą.
Ligoniams, kuriems padidėjusi širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų rizika, acetilsalicilo rūgšties pageidaujamą poveikį širdies ir kraujagyslių sistemai gali mažinti kartu vartojamas ibuprofenas (bet ne kitokie nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo ar paracetamolis).
Eksperimentų duomenys rodo, kad ibuprofenas gali slopinti kartu vartojamos mažos aspirino dozės poveikį trombocitų agregacijai. Vis dėlto šių duomenų ribotumas ir ex vivo duomenų taikymo klinikinei situacijai neapibrėžtumas reiškia, kad tvirtos išvados apie reguliarų ibuprofeno vartojimą padaryti negalima, ir manoma, kad ibuprofeno vartojant retkarčiais, kliniškai reikšmingas poveikis nėra tikėtinas (žr. 5.1 skyrių).
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Ar dipiridamolio ir mažą acetilsalicilo rūgšties dozę vartoti nėščioms moterims saugu, tiksliai nežinoma, nes nepakanka duomenų. Ikiklinikinių tyrimų metu pavojaus nepastebėta.
Žindymas
Dipiridamolio ir salicilatų patenka į žindyvės pieną.
Ankstyvuoju nėštumo periodu ar žindymo laikotarpiu Aggrenox galima vartoti tik tokiu atveju, jei gydytojas mano, kad vartoti būtina naudos ir rizikos požiūriu. Trečiuoju nėštumo trimestru Aggrenox vartoti draudžiama.
Vaisingumas
Poveikio žmogaus vaisingumui tyrimų neatlikta (žr. 5.3 skyrių).
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta.
Vis dėlto pacientus reikia įspėti, kad klinikinių tyrimų metu buvo tokių simptomų, kaip galvos svaigimas ir konfūzija, atvejų. Taigi pacientams reikia patarti būti atsargiems vairuojant automobilį ar valdant mechanizmus. Jeigu pacientui minėtų simptomų atsiranda, jis turi vengti galimai pavojingos veiklos, pvz., vairavimo ar mechanizmų valdymo.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamo Aggrenox poveikio pobūdis buvo nustatytas, remiantis dviem didelės apimties tyrimais: „Europiniu insulto profilaktikos tyrimu 2“ (ESPS-2) ir „Kartotinio išeminio insulto profilaktikos veiksmingumo tyrimu“ (PRoFESS), kuriuose dalyvavo 26 934 pacientai, iš kurių 11 831 buvo gydomas Aggrenox. Be to, buvo įskaityti reiškiniai iš savarankiškų pranešimų, kurie buvo vertinami kaip nepageidaujamas poveikis.
Dėl kodų sistemos granuliariškumo, kraujavimo atvejai buvo detaliai išskirstyti į atskiras organų sistemų klases, taigi trumpas kraujavimo atvejų aprašas pateikiamas žemiau (1 lentelė).
1 lentelė. Kraujavimo atvejai suskirstyti pagal jų pasireiškimo pobūdį
|
ESPS-2 |
PRoFESS |
|
|
Aggrenox |
Placebo |
Aggrenox |
Gydyti pacientai N (%) |
1650 (100) |
1649 (100) |
10055 (100) |
Gydymo trukmės vidurkis (metai) |
1,4 |
1,9 |
|
Bet koks kraujavimas (%) |
8,7 |
4,5 |
5,3 |
Didelis kraujavimas (%) |
1,6 |
0,4 |
3,3 |
Vidinis kaukolės kraujavimas (%) |
0,6 |
0,4 |
1,2* |
Kraujavimas į virškinimo traktą (%) |
4,3 |
2,6 |
1,9 |
* PRoFESS: vidinis akies kraujavimas (0,2%) |
Aggrenox sukeltas nepageidaujamas poveikis pateiktas pagal organų sistemų klases, dažnio apibūdinimas - pagal MedDRA susitarimą:
labai dažni (≥ 1/10);
dažni (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10);
nedažni (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100);
reti (nuo ≥ 1/10 000, iki < 1/1 000);
labai reti (< 1/10 000);
dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
Tyrimai
Dažnis nežinomas: kraujavimo laiko pailgėjimas.
Širdies sutrikimai
Dažni: išeminės širdies ligos simptomų pasunkėjimas; sinkopė.
Nedažni: tachikardija.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Dažni: anemija.
Reti: trombocitų kiekio sumažėjimas (trombocitopenija), geležies stokos anemija, kuri pasireiškė dėl slapto kraujavimo iš virškinimo trakto.
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažni: galvos skausmas, svaigimas.
Dažni: vidinis kaukolės kraujavimas, migreną primenantis galvos skausmas (ypač gydymo pradžioje).
Akių sutrikimai
Nedažni: vidinis akies kraujavimas (intraokulinis kraujavimas).
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Dažni: nosies kraujavimas (epistaxis).
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni: virškinimo sutrikimas, viduriavimas, pykinimas, pilvo skausmas.
Dažni: vėmimas, kraujavimas iš virškinimo trakto.
Nedažni: skrandžio arba dvylikapirštės žarnos opa.
Reti: erozinis gastritas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažnis nežinomas: odos hemoragija (sumušimas, dėminė kraujosruva, hematoma).
Skeleto, raumenų, ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažni: raumenų skausmas (mialgija).
Sužalojimai, apsinuodijimai ir procedūrų komplikacijos
Dažnis nežinomas: kraujavimo padidėjimas operacijos metu arba po procedūros.
Kraujagyslių sutrikimai
Dažnis nežinomas: hipotenzija, karščio pylimas (kraujo samplūdis į veidą ir kaklą).
Imuninės sistemos sutrikimai
Dažni: padidėjusio jautrumo reakcijos (išbėrimas, dilgėlinė, sunkus bronchų spazmas, angioneurozinė edema).
Nustatytas papildomas nepageidaujamas tiesiogiai susijusių nekompleksinių preparatų poveikis, kurį reikia įtraukti ir į Aggrenox nepageidaujamo poveikio sąrašą, yra toks.
Dipiridamolis
Vartojant vien tik dipiridamolio, pastebėtas toliau išvardytas šalutinis poveikis.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Dipiridamolis įsijungia į tulžies akmenų sudėtį.
Acetilsalicilo rūgštis
Vartojant vien tik acetilsalicilo rūgšties, pastebėtas toliau išvardytas šalutinis poveikis.
Tyrimai
Nenormalūs (pakitę) kepenų funkcijos tyrimų rodmenys, kraujyje padidėja šlapimo rūgšties kiekis (gali pasireikšti podagros priepuolis), pailgėja protrombino laikas.
Širdies sutrikimai
Ritmo sutrikimas.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimas
Diseminuotos intravaskulinės koaguliacijos sindromas, koaguliopatija.
Nervų sistemos sutrikimai
Ažitacija, smegenų edema, letargija, traukuliai.
Ausų ir labirintų sutrikimai
Spengimas ausyse, kurtumas.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Dispnėja (dusulys), dantenų kraujavimas, gerklų edema, hiperventiliacija, plaučių edema, tachipnėja.
Virškinimo trakto sutrikimai
Skrandžio opos prakiurimas, dvylikapirštės žarnos opos prakiurimas, melena, vėmimas krauju, pankreatitas.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Inkstų funkcijos nepakankamumas, intersticinis nefritas, inkstų spenelių nekrozė, proteinurija.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Daugiaformė eksudacinė eritema.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Rabdomiolizė.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Hipoglikemija (vaikams), hiperglikemija, troškulys, dehidracija, hiperkalemija, metabolinė acidozė, respiratorinė alkalozė.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Pireksija, hipotermija.
Būklės nėštumo, pogimdyminiu ir perinataliniu laikotarpiu
Nėštumo laiko pailgėjimas, gimdymo laikotarpio pailgėjimas, mažo svorio vaisius, negyvagimis, kraujavimas prieš arba po gimdymo.
Imuninės sistemos sutrikimai
Anafilaksinė reakcija (ypač pacientams, sergantiems astma).
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Hepatitas, Reye sindromas.
Psichikos sutrikimai
Konfūzija.
4.9 Perdozavimas
Simptomai
Dėl dipiridamolio ir acetilsalicilo rūgšties kiekio santykio, vaistinio preparato perdozavus, turėtų vyrauti dipiridamolio perdozavimo požymiai ir simptomai.
Kadangi perdozavimo atvejų būta mažai, dipiridamolio perdozavimo nustatymo ir gydymo patirtis yra nepakankama. Vaisto perdozavus, gali atsirasti karščio pojūtis, paraudimas, prakaitavimas, neramumas, bendrasis silpnumas, svaigulys, krūtinės anginos simptomų. Be to, gali sumažėti kraujospūdis ir padažnėti širdies susitraukimai.
Nesunkaus ūminio acetilsalicilo rūgšties perdozavimo simptomai yra hiperventiliacija, spengimas ausyse, pykinimas, vėmimas, regos ar klausos sutrikimas, svaigulys ir konfūzija.
Žmogui, ypač pagyvenusiam, atsiradęs svaigulys ir spengimas ausyse gali būti perdozavimo simptomai.
Gydymas
Rekomenduojamas simptominis gydymas. Patariama apsvarstyti, ar nereikia ištuštinti skrandžio. Kraujotakos sutrikimą, pasireiškusį perdozavus dipiridamolio, gali šalinti ksantinai, pvz., aminofilinas.
Kadangi dipiridamolis plačiai pasiskirsto audiniuose bei daugiausia šalinamas per kepenis, medikamentų išskyrimą iš organizmo skatinančios priemonės jo šalinimui įtakos daryti neturėtų.
5. Farmakologinės savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė - antitromboziniai vaistai, trombocitų agregaciją slopinantys deriniai, ATC kodas - B01AC30.
Antitrombinis dipiridamolio ir acetilsalicilo rūgšties preparato veikimas pagrįstas skirtingais ir sudėtingais biocheminiais pokyčiais.
Acetilsalicilo rūgštis trombocituose negrįžtamai slopina fermentą ciklooksigenazę, todėl sutrinka tromboksano A2, stipraus trombocitų agregacijos induktoriaus ir kraujagysles sutraukiančio junginio, sintezė.
Dipiridamolis in vitro ir in vivo slopina adenozino patekimą į eritrocitus, trombocitus bei endotelio ląsteles. Jei koncentracija terapinė (0,5 – 2 mg/ml), slopinimo stiprumas gali būti maždaug 80% didžiausio slopinimo. Šis poveikis priklauso nuo dozės. Vadinasi, veikimo vietoje didėja adenozino koncentracija, todėl jis, veikdamas trombocitų A2 receptorius, stimuliuoja adenilatciklazę ir tokiu būdu trombocituose didina cAMF kiekį.
Dėl minėtų pokyčių slopinama įvairių stimulų, pvz., trombocitus aktyvuojančio faktoriaus (TAF), kolageno ir adenozino difosfato (ADF), sukeliama trombocitų agregacija. Jai susilpnėjus, sumažėja trombocitų suvartojimas maždaug iki normalaus. Be to, adenozinas plečia kraujagysles ir tai yra vienas iš dipiridamolio veikimo būdų, sukeliančių kraujagyslių išsiplėtimą.
Įrodyta, kad insulto ištiktiems pacientams dipiridamolis mažina ant trombocitų paviršiaus esančių protrombozinių baltymų (PAR-1: trombino receptorių) tankį, C reaktyvaus baltymo (CRB) ir von Willebrand faktoriaus (VWF) kiekį. Tyrimų in vitro duomenys rodo, kad dipiridamolis selektyviai slopina uždegiminius citokinus (angl. MCP-1 ir MMP-9), atsirandančius trombocitų sąveikos su monocitais metu.
Dipiridamolis įvairiuose audiniuose slopina fosfodiesterazės (FDE) aktyvumą. Nors cAMF fosfodiesterazė slopinama silpnai, kraujyje vaisto kiekis, atsirandantis vartojant gydomąją dozę, slopina cGMP fosfodiesterazę, todėl didėja EDRF (endotelio išskiriamo atpalaiduojamojo faktoriaus, t. y. azoto oksido) skatinama cGMF sintezė.
Dipiridamolis didina audinių plazminogeno aktyvatoriaus (aPA) išsiskyrimą iš smulkiųjų kraujagyslių endotelio ląstelių. Įrodyta, kad jis priklausomai nuo dozės dydžio stiprina antitrombozines endotelio ląstelių savybes formuojantis trombams ant gretutinio subendotelio. Dipiridamolis stipriai naikina oksi- ir peroksi- radikalus.
Dipiridamolis skatina endotelio ląstelėse prostaciklinų sintezę ir išsiskyrimą. Be to, jis didina apsauginio mediatoriaus 13-HODE (13-hidroksioktadekadieno rūgšties) koncentraciją, todėl mažėja subendotelinių struktūrų trombogeniškumas.
Acetilsalicilo rūgštis slopina tik trombocitų agregaciją, o dipiridamolis slopina ne tik trombocitų agregaciją, bet ir jų aktyvavimą bei adheziją, todėl minėtų medikamentų vartojant kartu gali atsirasti didesnių pageidaujamų pokyčių.
Eksperimentų duomenys rodo, kad ibuprofenas gali slopinti kartu vartojamos mažos aspirino dozės poveikį trombocitų agregacijai. Vieno tyrimo metu vieną 400 mg ibuprofeno dozę išgėrus 8 valandų laikotarpiu prieš tuojau pat aspiriną atpalaiduojančio preparato (81 mg) pavartojimą arba 30 min. laikotarpiu po jo, susilpnėjo aspirino poveikis tromboksano gamybai ar trombocitų agregacijai. Vis dėlto šių duomenų ribotumas ir ex vivo duomenų taikymo klinikinei situacijai neapibrėžtumas reiškia, kad tvirtos išvados apie reguliarų ibuprofeno vartojimą padaryti negalima, ir manoma, kad ibuprofeno vartojant retkarčiais, kliniškai reikšmingas poveikis nėra tikėtinas.
Klinikiniai tyrimai
Aggrenox poveikis nustatinėtas dvigubai aklu būdu atliktu kontroliniu (poveikis lygintas su placebo) 24 mėnesių trukmės tyrimu „Europiniu insulto profilaktikos tyrimu 2 (angl. ESPS-2), kuriame dalyvavo 6 602 pacientai, kuriuos paskutiniųjų trijų mėnesių laikotarpiu prieš įtraukiant į tyrimą buvo ištikęs išeminis smegenų insultas arba praeinantysis smegenų išemijos priepuolis (PSIP). Pacientai atsitiktinių imčių būdu buvo suskirstyti į 4 grupes: viena jų buvo gydoma Aggrenox 25 mg/200 mg (prailginto atpalaidavimo acetilsalicilo rūgšties ir dipiridamolio derinys), antra - vien 200 mg prailginto atpalaidavimo dipiridamolio preparatu (ER-DP), trečia - vien 25 mg acetilsalicilo rūgšties doze, ketvirta - placebu. Tiriamieji gėrė po 1 kapsulę 2 kartus per dieną (ryte ir vakare). Veiksmingumas buvo vertinamas atsižvelgiant į insultą (mirtinas ar nemirtinas) ir mirtį (dėl bet kokių priežasčių) pagal aklu būdu nustatytą tiriamųjų grupių pacientų ligotumą ir mirštamumą. ESPS- 2 tyrimo metu Aggrenox gydytiems tiriamiesiems insulto rizika sumažėjo 23,1% daugiau negu gydytiems vien 50 mg acetilsalicilo rūgšties paros doze (p = 0,006), ir 24,7% daugiau, negu vartojusiems vien 400 mg prailginto atpalaidavimo dipiridamolio preparato paros dozę (p = 0,002). Aggrenox insulto riziką sumažino 37% daugiau negu placebas (p < 0,001).
ESPS-2 tyrimo rezultatus paremia Europinis/Australijinis insulto profilaktikos praeinančiosios išemijos metu tyrimas (angl. ESPRIT), kuriuo nustatinėtas kompleksinis gydymas 400 mg dipiidamolio (83% tiriamųjų buvo gydyti pailginto atpalaidavimo dipiridamolio preparatu) ir 30 –325 mg acetilsalicilo rūgšties paros doze. Tyrime dalyvavo 2 739 pacientai, ištikti arterinės kilmės išeminio smegenų insulto. 1 376 jų buvo gydomi vien acetilsalicilo rūgštimi, 1 363 - acetilsalicilo rūgšties ir dipiridamolio deriniu. Pirminė vertinamoji baigtis buvo bendra: mirties nuo bet kokių kraujagyslių sutrikimų, nemirtino smegenų insulto, nemirtino miokardo infarkto arba didelio kraujavimo dažnis. Acetilsalicilo rūgšties ir dipiridamolio deriniu gydytiems ligoniams pirminės vertinamosios baigties rizika sumažėjo 20% daugiau, negu gydytiems vien acetilsalicilo rūgštimi (12,7% , palyginti su 15,7%; rizikos santykis: 0,8; 95%PI: 0,66 – 0,98).
Siekiant profilaktiškai apsaugoti pacientus, kurie anksčiau patyrė išeminį insultą ne dėl širdies kraujagyslių embolijos, buvo atliekamas atsitiktinių imčių, paralelinių grupių, tarptautinis, dvigubai koduotas, dvigubai slaptas, veikliosiomis medžiagomis ir placebu kontroliuojamas , 2 x 2 faktorių tyrimas PRoFESS („Pasikartojančio išeminio insulto profilaktikos efektyvumo tyrimas“) su Aggrenox, lyginant jo poveikį su klopidogreliu, telmisartanu ir lygiaverčiu placebu.
Visi 20332 pacientai atsitiktinių imčių būdu buvo suskirstyti į 2 grupes: vieni vartojo Aggrenox (n= 10181), kiti – klopidogrelio (n= 10151). Abiejų grupių pacientų gretutinis gydymas buvo standartinis.
Pirminė vertinamoji baigtis buvo laikas iki pirmo bet kokio tipo insulto pasikartojimo.
Pirminės vertinamosios baigties pasireiškimo dažnis buvo panašus abiejose grupėse (9 % Aggrenox ir 8,8 % klopidogrelio; HR 1,01, 95 % Cl 0,92-1,11). Įvertinus kelias kitas svarbias iš anksto nustatytas vertinamąsias baigtis, įskaitant pasikartojančio insulto sudėtingumą, miokardo infarktą arba kraujagyslinės priežasties sukeltą mirtį (13,1 % abiejose gydomosiose grupėse; HR 0,99,95% Cl 0,92 – 1,07) ir pasikartojančio insulto sudėtingumą arba didelio kraujavimo atvejus (11,7 % Aggrenox, lyginant su 11,4 % klopidogreliu; HR 1,03, 95 % Cl 0,95 – 1,11), nustatyta, kad reikšmingo skirtumo abiejose grupėse tarp gydymo Aggrenox ir klopidogreliu nebuvo.
Praėjus 3 mėnesiams po pasikartojusio insulto modifikuotos Rankin skalės (MRS) metodu buvo įvertintos funkcinės neurologinės pasekmės. Reikšmingo MRS skirstinių skirtumo tarp pacientų, vartojusių Aggrenox ar klopidogrelio, nepastebėta (Cochran-Armitage testu nustatytas p = 0,3073).
5.2 Farmakokinetinės savybės
Ilgiau veikliąją medžiagą atpalaiduojančių dipiridamolio granulių ir acetilsalicilo rūgšties reikšmingos farmakokinetinės sąveikos nepastebėta. Vadinasi, Aggrenox farmakokinetika yra tokia pati kaip sudedamųjų jo dalių.
Dipiridamolis
Dauguma farmakokinetikos duomenų nustatyti tyrimų su sveikais savanoriais metu.
Visų gydomųjų dipiridamolio dozių farmakokinetika yra tiesinė.
Jei šiuo vaistu reikia gydyti ilgai, galima vartoti modifikuoto atpalaidavimo kapsulių, kuriose yra granulių. Nuo pH priklausomas dipiridamolio tirpumas trukdo vaistui ištirpti žemesnėje virškinimo trakto dalyje (joje ilgiau veikiantis preparatas dar turi išskirti veikliąją medžiagą). Šią kliūtį pašalina medikamente esanti vyno rūgštis. Užpurkšta ant granulių difuzijos membrana lėtina veikliosios medžiagos atsipalaidavimą iš preparato.
Atlikus įvairius kinetikos tyrimus, kai vaisto koncentracija pastovi, nustatyta, kad visi farmakokinetikos rodikliai, kurie charakterizuoja modifikuoto atpalaidavimo preparatų farmakokinetiką, modifikuotai dipiridamolį atpalaiduojančių kapsulių, vartojamų du kartus per dieną, palyginti su dipiridamolio tabletėmis, vartojamomis tris arba keturis kartus per dieną, yra ekvivalentiški ar šiek tiek geresni. Kapsulių yra šiek tiek didesnis biologinis prieinamumas, didžiausia koncentracija plazmoje abiejų vaistinio preparato formų yra panaši, reikšmingai didesnis mažiausios koncentracijos vidurkis ir mažesni didžiausios rodiklių reikšmės vidurkio pokyčiai..
Absorbcija
Absoliutus biologinis dipiridamolio prieinamumas yra maždaug 70%. Kadangi pirmojo prasiskverbimo per kepenis metu suardoma maždaug trečdalis dozės, galima daryti išvadą, kad organizmas absorbuoja beveik visą Aggrenox esantį dipiridamolį.
Išgėrus vaistinio preparato dienos dozę, t. y. 400 mg (du kartus per dieną po 200 mg), didžiausia koncentracija plazmoje atsiranda po 2 – 3 valandų. Kai vaisto kiekis plazmoje pastovus, didžiausios koncentracijos vidurkis yra 1,98 mg/ml (vidurkio intervalas yra 1,01 – 3,99 mg/ml), mažiausios koncentracijos – 0,53 mg/ml (vidurkio intervalas yra 0,18 – 1,01 mg/ml).
Maistas Aggrenox esančio dipiridamolio farmakokinetikai reikšmingos įtakos nedaro.
Pasiskirstymas
Dipiridamolis yra labai lipofiliškas (log P3,92, n-oktanolis/0,1 n, NaOH), todėl pasiskirsto daugelyje organų.
Gyvūnų organizme daugiausiai dipiridamolio būna kepenyse, plaučiuose, inkstuose, blužnyje ir širdyje.
Greitos pasiskirstymo fazės, kuri būna preparato suleidus į veną, galima nepastebėti vartojant geriamąją vaisto formą.
Centrinis tariamasis pasiskirstymo tūris (Vc) yra maždaug 5 l (panašus į plazmos tūrį). Kai plazmoje vaisto kiekis pastovus, tariamasis pasiskirstymo tūris, rodantis medikamento pasiskirstymą įvairiuose skyriuose, yra maždaug 100 litrų.
Reikšmingesnis preparato kiekis per kraujo ir smegenų barjerą neprasiskverbia.
Per placentą dipiridamolio prasiskverbia labai mažai. Vaisto koncentracija piene būna maždaug 17 kartų mažesnė negu žindyvės plazmoje.
Prie plazmos baltymų, ypač alfa 1-rūgščiųjų glikoproteinų ir albuminų, prisijungia
97 – 99 % dipiridamolio.
Metabolizmas
Dipiridamolį metabolizuoja kepenys. Daugiausiai jo prijungiama prie gliukurono rūgšties. Šios reakcijos metu atsiranda daug monogliukuronidų ir šiek tiek digliukuronidų. Plazmoje 80 % dipiridamolio būna nepakitusia forma ir 20% monogliukuronidų forma. Farmakodinaminis dipiridamolio gliukuronidų aktyvumas yra daug mažesnis už dipiridamolio.
Eliminacija
Išgerto vaisto, kaip ir suleisto į veną, pusinės eliminacijos periodas dažniausiai trunka maždaug 40 minučių.
Nepakitusio preparato pro inkstus išsiskiria mažai (mažiau negu 0,5%). Su šlapimu pašalinama tik 5% gliukuronidų. Maždaug 95% metabolitų su tulžimi patenka į žarnyną ir išsiskiria su išmatomis. Dalis minėtų junginių iš žarnyno patenka ir į kepenų bei žarnyno kraujotakos ratą. Bendrasis klirensas yra maždaug 250 ml/min., vidutinis buvimo organizme laikas – maždaug 11 valandų (maždaug 6 valandų vidutinio buvimo laiko organizme ir 4,6 val. vidutinės rezorbcijos trukmės išdava).
Išgerto, kaip ir suleisto į veną, vaisto galutinis pusinės eliminacijos periodas trunka maždaug 13 valandų. Galutinė šalinimo fazė mažos dalies bendrojo AUC atspindėjimui yra santykinai mažiau svarbi, negu fakto, kad geriant modifikuotai veikliąją medžiagą atpalaiduojančių kapsulių du kartus per dieną pastovus vaisto kiekis organizme nusistovi per dvi dienas, pagrindimui.
Pakartotinai vartojamas vaistas organizme nesikaupia.
Farmakokinetika senyvų žmonių organizme
Vyresnių negu 65 metų pacientų plazmoje dipiridamolio koncentracija (nustatoma remiantis AUC), vartojant tablečių, yra maždaug 50%, vartojant Aggrenox – maždaug 30% didesnė negu jaunesnių kaip 55 metų žmonių plazmoje. Skirtumas atsiranda daugiausiai dėl mažesnio klirenso, nes vaisto absorbcija, atrodo, yra panaši.
Presantino modifikuoto atpalaidavimo kapsulių ESPS2 tyrimo duomenimis, pagyvenusių žmonių plazmoje medikamento koncentracija padidėja maždaug tiek pat, kaip ir vartojant Aggrenox.
Farmakokinetika pacientų, kurių inkstų funkcija sutrikusi, organizme
Kadangi vaisto pro inkstus šalinama tik 5%, inkstų veiklos nepakankamumo atveju farmakokinetika tikriausiai nekinta. Remiantis ESPS2 tyrimo duomenimis galima daryti išvadą, kad pacientų, kurių kreatinino klirensas yra 15 – 100 ml/min., dipiradomolio ir jo gliukuronidų farmakokinetika organizme nekinta (atmetus amžiaus sukeltus pokyčius).
Farmakokinetika ligonių, kurių kepenų funkcija sutrikusi, organizme
Žmonių, sergančių kepenų veiklos nepakankamumu, organizme plazmoje dipiridamolio koncentracija nekinta, tačiau padidėja gliukuronidų, kurie sukelia silpnesnį farmakodinaminį poveikį, kiekis. Kol nėra kepenų nepakankamumo požymių, patariama dipiridamolio dozavimo nekeisti.
Acetilsalicilo rūgštis
Absorbcija
Išgerta acetilsalicilo rūgštis skrandyje ir žarnyne absorbuojama greitai ir visiškai. Prieš patenkant į sisteminę kraujotaką, maždaug 30% dozės hidrolizės būdu verčiama salicilo rūgštimi. Išgėrus Aggrenox dienos dozę, t. y. 50 mg acetilsalicilo rūgšties (du kartus per dieną po 25 mg), didžiausia koncentracija plazmoje po kiekvienos dozės atsiranda po 30 minučių. Kai nusistovi pusiausvyrinė vaistinio preparato apykaita, didžiausia acetilsalicilo rūgšties koncentracija plazmoje būna maždaug 360 ng/ml. Didžiausia salicilo rūgšties koncentracija plazmoje atsiranda po 60 – 90 min. ir būna maždaug 1 100 ng/ml.
Aggrenox kapsulėse esančios acetilsalicilo rūgšties farmakokinetikai maistas reikšmingos įtakos nedaro.
Pasiskirstymas
Acetilsalicilo rūgštis greitai verčiama salicilatu, tačiau pirmas 20 min. po pavartojimo ji būna dominuojanti vaistinio preparato forma kraujo plazmoje. Acetilsalicilo rūgšties koncentracija kraujyje mažėja greitai, pusinės eliminacijos laikas yra maždaug 15 min. Daug svarbiausio metabolito salicilo rūgšties prisijungia prie plazmos baltymų, prisijungimas priklauso nuo koncentracijos (netiesinis). Jei koncentracija mažesnė negu 100 mg/ml, prie albuminų prisijungia maždaug 90% salicilo rūgšties. Salicilatai patenka į visus organizmo audinius ir skysčius, įskaitant centrinę nervų sistemą, pieną bei vaisiaus audinius.
Metabolizmas
Acetilsalicilo rūgštį greitai metabolizuoja nespecifinės esterazės į salicilo rūgštį, kurios didžiausias kiekis verčiamas salicilūro rūgštimi, salicilfenolgliukuronidu ir salicilacilgliukuronidu, mažesnis kiekis - gentizo ir gentizūro rūgštimi. Svarbiausių salicilūro rūgšties metabolitų ir salicilfenolgliukuronidų formavimasis yra aiškiai įsotinamasis ir vyksta pagal Michaelis-Menten kinetiką. Kiti metabolizmo būdai yra pirmaeiliai procesai.
Eliminacija
Acetilsalicilo rūgšties pusinės eliminacijos periodas kraujo plazmoje trunka 15 – 20 minučių, pagrindinio metabolito salicilo rūgšties – 2 – 3 valandas, jeigu geriama maža (pvz., 325 mg) dozė. Didesnės dozės pusinė eliminacija kraujo plazmoje dėl netiesinio metabolizmo ir prisijungimo prie plazmos baltymų, gali trukti 30 valandų.
Daugiau negu 90% acetilsalicilo rūgšties šalinama metabolitų pavidalu pro inkstus. Didinat dozę, didėja su šlapimu išskiriamos nepakitusios salicilo rūgšties kiekis, didėjant šlapimo pH - didėja bendras salicilatų klirensas.
Farmakokinetika ligonių, kurių inkstų funkcija sutrikusi, organizme
Žmonėms, sergantiems sunkiu inkstų veiklos nepakankamumu (glomerulų filtracijos greitis mažesnis negu 10 ml/min.), acetilsalicilo rūgšties patariama nevartoti. Pastebėtas bendro salicilo rūgšties kiekio ir neprisijungusios jos frakcijos padidėjimas kraujo plazmoje.
Jeigu pacientas serga inkstų liga, acetilsalicilo rūgšties pusinės eliminacijos periodas gali būti 2 – 3 kartus ilgesnis.
Farmakokinetika ligonių, kurių kepenų funkcija sutrikusi, organizme
Žmonėms, sergantiems sunkiu kepenų veiklos nepakankamumu, acetilsalicilo rūgšties patariama nevartoti. Pastebėtas neprisijungusios salicilo rūgšties frakcijos kiekio padidėjimas.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Preparato, kuriame yra acetilsalicilo rūgšties ir dipiridamolio, vienkartinės dozės toksinio poveikio tyrimo duomenimis, ūminis toksinis poveikis graužikams atsiranda sugirdžius kelis gramus, šunims – 900 mg/kg kūno svorio dozę. Šis kiekis atitinka Aggrenox esančią acetilsalicilo dozę. Dipiridamolis nepriklausomai nuo mišinyje esančio jo ir acetilsalicilo rūgšties santykio (1:0,125; 1:4:1:6) nesukėlė jokio papildomo ar sinergetinio poveikio. Specifinio organų pažeidimo nepastebėta. Manoma, kad gyvūnai krito dėl širdies ir kraujagyslių sistemos nepakankamumo.
Pakartotinai vartojamos dozės (dipiridamolio ir acetilsalicilo rūgšties santykis 1:4 – 1:5) toksinio poveikio tyrimų su žiurkėmis ir šunimis metu gyvūnams ne ilgiau kaip 6 mėnesius kasdien buvo sugirdoma 400 mg/kg kūno svorio arba mažesnė dozė. Ją žiurkės toleravo, nepastebėta jokių toksinio poveikio požymių. Šunims 200 mg/kg kūno svorio arba didesnė dozė sukėlė toksinį poveikį virškinimo traktui (jis pasireiškė dėl mišinyje esančio acetilsalicilo rūgšties kiekio, t. y. 320 mg/kg kūno svorio), miokardo ir endokardo pažeidimą bei inkstų uždegimą (minėtų pokyčių atsirado dėl mišinyje esančio dipiridamolio kiekio, t. y. 40 mg/kg kūno svorio). Tokias pat mišinio veikliųjų medžiagų dozes vartojant atskirai, atsirado panašių pokyčių. Vadinasi, galima tvirtinti, kad kartu vartojamos minėtos veikliosios medžiagos nesukelia jokių pokyčių, rodančių sudėtinį ar stipresnį toksinį poveikį.
Dipiridamolio ir acetilsalicilo rūgšties mišinio (1:5,4) teratogeninio poveikio tyrimo metu žiurkių ir triušių patelėms kasdien buvo sugirdoma toksinė arba mažesnė dozė. Kartu su gyvūnais, kurie vartojo didesnes mišinio dozes, kitai gyvūnų grupei buvo sugirdoma tik acetilsalicilo rūgšties dozė, atitinkanti šios medžiagos dozę, esančią mišinyje. Dėl toksinio poveikio gyvūnų patelėms, kurios vartojo didelę mišinio dozę (405 mg/kg kūno svorio žiurkės ir 135 mg/kg kūno svorio triušiai), padažnėjo gemalo rezorbcija (žiurkių net 100 %) bei sumažėjo atsivestų jauniklių svoris. Teratogeninių pokyčių atsirado tik gyvūnų, kurie vartojo vien acetilsalicilo rūgšties, jaunikliams. Gyvūnų, kurie vartojo dipiridamolio ir acetilsalicilo rūgšties mišinio, tokio poveikio nepastebėta.
Tirtas tik atskirai vartojamų mišinio veikliųjų medžiagų poveikis vaisingumui ir vaikingumui. Vaisingumo sutrikimo nepastebėta. Dėl acetilsalicilo rūgšties poveikio, preparatų, kuriuose yra dipiridamolio ir acetilsalicilo rūgšties, vėlyvuoju nėštumo laikotarpiu galima vartoti tik būtinu atveju.
Nėščioms moterims, ypač paskutiniuosius tris mėnesius, preparato vartoti draudžiama. Abi preparato veikliosios medžiagos prasiskverbia į žindyvės pieną. Nors jų koncentracija piene maža, žindyvėms vartoti minėto preparato nepatariama.
Išsamių tyrimų in vitro ir in vivo duomenimis, preparatas mutageninio poveikio nesukelia.
Tiriant, ar vaistas sukelia kancerogeninį poveikį, žiurkės ir pelės vartojo net 450 mg/kg kūno svorio mišinio dozę (atitinka 75 kg/kūno svorio dipiridamolio ir 375 mg kg kūno svorio acetilsalicilo rūgšties). Tyrimo metu tokio poveikio nepastebėta.
6. Farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Kapsulės turinys
Laktozės monohidratas
Mikrokristalinė celiuliozė
Kukurūzų krakmolas
Koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Aliuminio stearatas
Sacharozė
Gumiarabikas
Talkas
Vyno rūgštis
Povidonas
Metakrilo rūgšties ir metilmetakrilato kopolimeras
Hipromeliozės ftalatas
Hipromeliozė
Triacetinas
Dimetikonas
Stearino rūgštis
Kapsulės korpusas
Želatina
Geltonasis geležies oksidas (E172)
Raudonasis geležies oksidas (E172)
Titano dioksidas (E171)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti žemesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
Buteliuką laikyti sandarų, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Kartono dėžutėje yra polipropileno buteliukas su vaikų neatidaromu uždoriu, kuriame yra 60 modifikuoto atpalaidavimo kietųjų kapsulių.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
- Daktare, o kaip galima nustatyti, ar nesergi skleroze?
- Aš jums tai ką tik pasakojau.
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar žinote naujos formos, kuri vartojama kartą per mėnesį, vitamino D pavadinimą