Clostridium botulinum A tipo toksino ir hemagliutinino kompleksas, 500V, milteliai injekciniam tirpalui
Vartojimas: leisti į raumenis ar po oda
Registratorius: IPSEN Ltd., Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Clostridium botulinum A tipo toksino ir hemagliutinino kompleksas
1. Kas yra Dysport ir kam jis vartojamas
Dysport yra bakterijų Clostridium botulinum toksinas. Dysport sutrikdo mediatoriaus acetilcholino išsiskyrimą nervų galūnėse, todėl sutrinka nervinio impulso sklidimas nervo ir raumens jungtyje bei raumens susitraukimas. Kadangi mediatorius neišsiskiria, raumuo atpalaiduojamas ir padedama sumažinti kai kuriuos patologinius raumenų susitraukimus. Kiekviename flakone yra 500 vienetų veikliosios medžiagos. Dysport veiklieji vienetai skiriasi nuo kitų botulizmo toksinų turinčių vaistų.
Dysport galima gydyti suaugusiųjų poinsultinį rankos spazmiškumą kartu su fizioterapija, taip pat dėl spazmiškumo atsiradusią dinaminę „arklio“ pėdos deformaciją, sergant vaikų cerebriniu paralyžiumi, dvejų metų ir vyresniems vaikams, suaugusių spazminę kreivakaklystę, suaugusių blefarospazmą (vokų spazmą) ir vienos pusės veido spazmą. Rankos spazmiškumas yra padidėjęs rankos raumenų sustingimas, kuris išsivysto daugeliui pacientų po insulto ir gali riboti rankos funkciją. Vaikų cerebrinio paralyžiaus spazmiškumas yra sutrikimas, kuomet kai kurie raumenys sustingsta ir sunku judėti. Spazminė kreivakaklystė sutrikdo kaklo judesius ir pažeidžia normalią galvos ir pečių padėtį. Blefarospazmas pažeidžia akies vokų raumenis ir sukelia nekontroliuojamą mirksėjimą ar akies vokų užsidarymą. Vienos pusės veido spazmas sąlygoja nekontroliuojamą vienos veido pusės raumenų susitraukimą. Taip pat Dysport galima gydyti simptominį padidėjusį pažastų prakaitavimą, nepasiduodantį įprastinių prakaitavimą mažinančių priemonių poveikiui. Dysport galima laikinai išlyginti vidutinio gylio ir gilias vertikalias raukšles tarp antakių jaunesniems nei 65 metų suaugusiems pacientams.
2. Kas žinotina prieš vartojant Dysport
Dysport vartoti negalima:
- jeigu yra alergija veikliajai arba bet kuriai pagalbinei Dysport medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, prieš pradėdami vartoti Dysport, jeigu:
- ligos požymiai pablogėjo ar pasikeitė;
- jeigu esate jautrūs kuriai nors vaisto sudedamajai daliai ir turėjote odos bėrimo bei kitų panašių į gripą reakcijų po anksčiau vartotų toksino injekcijų;
- sirgote bronchitu, plaučių uždegimu ar kitomis kvėpavimo organų ligomis;
- jei Jums yra rijimo ar kvėpavimo sutrikimų, nervinio laidumo pažeidimo simptomų;
- jautėte ilgai trukusį raumenų silpnumą;
- Jums buvo atlikta veido chirurginė operacija.
Kreivakaklystei gydyti skirta toksino injekcija gali didinti anksčiau išvardintų pažeidimų pavojų.
Jeigu atsiras rijimo, kalbos arba kvėpavimo sutrikimų (dusulys, kvėpavimo nepakankamumas ar kvėpavimo sustojimas), nedelsdami kreipkitės į savo gydytoją arba skubios medicininės pagalbos skyrių.
Prieš švirkščiant Dysport vertikalių raukšlių tarp antakių korekcijai būtina ištirti paciento veido anatomiją.
Kiti vaistai ir Dysport
Kliniškai reikšmingų vaistų sąveikos atvejų nepasitaikė.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, ypač antibiotikus dėl infekcijos, ar raumenis atpalaiduojančius vaistus, pasakykite gydytojui. Kai kurie iš šių vaistinių preparatų gali sustiprinti Dysport poveikį.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Dysport negalima vartoti nėštumo metu, tik būtinais atvejais, kai nauda pateisina bet kokią galimą riziką vaisiui.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Dysport negalima vartoti krūtimi maitinančioms motinoms, tik būtinais atvejais, kai nauda pateisina bet kokią galimą riziką kūdikiui.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus netirtas.
Dysport gali laikinai sutrikdyti gebėjimą vairuoti ar dirbti su įrengimais, pasireiškus nepageidaujamoms reakcijoms, tokioms kaip raumenų silpnumas arba regėjimo sutrikimai.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Dysport medžiagas
Dysport sudėtyje yra nedidelis kiekis žmogaus kraujo albumino, todėl vartojant vaistą bei kitus žmogaus kraujo preparatus išlieka infekcijų, perduodamų per kraują ar iš kraujo pagamintus preparatus, pavojus.
3. Kaip vartoti Dysport
Dysport flakonas turi būti naudojamas tik Jums ir tik vienam gydymo seansui.
Gydytojas paruoš injekuojamą vaistą bei atliks injekciją.
Vaistą gali injekuoti tik Jus gydantis gydytojas, kuris nustatys tikslią injekcijos vietą ir gydymo trukmę.
Gydant poinsultinį rankos spazmiškumą, Dysport injekcijos bus atliekamos ligoninėje ar klinikoje, kur yra specializuojamasi tokių būklių gydyme. Injekcijas švirkš gydytojas, specialiai pasiruošęs ir turintis patirties jas atlikti. Įprastinė Dysport dozė, kuri neturėtų būti didesnė, bus maždaug 1000 vienetų. Gydytojas vaisto dozę padalins 5 rankos raumenims. Injekcijos bus atliekamos maždaug kas 12–16 savaičių.
Gydant vaikų cerebrinį paralyžių. Dysport injekcijos bus atliekamos ligoninėje, kuri yra pritaikyta tokių ligonių gydymui. Injekcijas švirkš gydytojas, specialiai pasiruošęs ir turintis patirties jas atlikti. Pradinė dozė bus 20 vienetų/kg kūno svorio. Gydytojas dozę padalins abiejų blauzdų raumenims. Jeigu spazmiški yra tik vienos blauzdos raumenys, bus leidžiama 10 vienetų/kg kūno svorio vaisto dozė. Injekcijos bus švirkščiamos maždaug kas 16 savaičių. Didžiausia skiriama dozė neturi viršyti 30 vienetų/kg arba 1000 vienetų/pacientui, kuri yra mažesnė.
Gydant spazminę kreivakaklystę, vaistą galima švirkšti tik ligoninėje, kuri yra pritaikyta tokių ligonių gydymui. Gydantis gydytojas nustatys vaisto dozę ir ją sušvirkš. Pirmoji vaisto dozė – 500 vienetų. Šią dozę gydytojas dalins į 2–3 dalis, ir sušvirkš jas į labiausiai pažeistus kaklo raumenis. Gydytojas parinks kiekvienos dozės dalį ir raumenis, į kuriuos bus leidžiamas vaistas. Injekcijas galima kartoti kas 12-16 savaičių arba taip dažnai, kad palaikytų vaisto poveikį, bet ne dažniau kaip kas 12 savaičių. Gydytojas nurodys naujos injekcijos laiką ir injekuojamojo vaisto kiekį. Didžiausia skiriama dozė neturi viršyti 1000 vienetų.
Pirmą kartą abiejų akių blefarospazmui (vokų spazmui) gydyti galima švirkšti iki 40 vienetų vaisto po oda į kiekvienos akies atitinkamus taškus, kuriuos, kaip ir vaisto dozę, nustatys gydytojas. Pasibaigus vaisto atpalaiduojamajam poveikiui, po dvylikos savaičių injekciją galima kartoti. Vaisto dozę galima padidinti iki didžiausios 120 vienetų vienai akiai. Gydantis gydytojas paskirs reikiamą vaisto dozę. Gydant vienos akies blefarospazmą, gydytojas suleis vaisto po oda tik aplink pažeistą akį.
Esant vienos veido pusės spazmui, gydantis gydytojas suleis vaisto kaip ir blefarospazmo atveju tik pažeidimo pusėje.
Gydant padidėjusį pažastų prakaitavimą, abi pažastys turi būti išplaunamos ir dezinfekuojamos. Tada į 10 pažasties vietų atliekamos injekcijos, sušvirkščiant po 10 vienetų į odą, iš viso į kiekvieną pažastį sušvirkščiama po 100 vienetų. Jeigu siekiamo poveikio negaunama, kitų injekcijų metu į kiekvieną pažastį galima švirkšti iki 200 vienetų. Daugumoje atvejų, prakaitavimo slopinimas apytikriai trunka 48 savaites.
Kai Dysport vartojamas raukšlėms išlyginti, rekomenduojama 50 vienetų (0,25 ml) dozė turi būti paskirstyta 5 injekcijos vietoms. Kiekvienoje iš 5 injekcijos vietų į raumenis reikia sušvirkšti po 10 vienetų (0,05 ml). Intervalas tarp gydymo procedūrų priklauso nuo individualios paciento reakcijos, nustatytos apžiūros metu, bet neturėtų būti trumpesni nei trys mėnesiai.
Vartojimas vaikams
Dysport nerekomenduojama gydyti vaikų spazminę kreivakaklystę, blefarospazmą (vokų spazmą), vienos pusės veido spazmą ir padidėjusį pažastų prakaitavimą. Dysport poveikis ir vartojimo saugumas vaikams gydant šias ligas nėra ištirtas.
Dysport visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Ką daryti pavartojus per didelę Dysport dozę?
Didelės vaisto dozės gali sukelti sunkių nervų ir raumenų paralyžiaus reiškinių. Jei didelės vaisto dozės sukėlė kvėpavimo raumenų paralyžių, reikalingas kvėpavimo palaikymas. Specifinio priešnuodžio nėra. Antitoksinas nėra pakankamai efektyvus, todėl ligonį reikia dėmesingai slaugyti ir stebėti.
Dėl per didelės dozės gali susilpnėti ir kiti raumenys, ne tik tie, į kuriuos buvo suleista vaisto. Taip gali atsitikti ne iš karto. Jei taip atsitiks, nedelsiant pasikalbėkite su savo gydytoju. Jei Jums sunku kvėpuoti, ryti ar kalbėti, nedelsdami ieškokite medicininės pagalbos.
Pamiršus pavartoti Dysport
Nieko neatsitiks, jeigu užmiršite sušvirkšti vaistą ir atsinaujins spazmas. Jus gydantis gydytojas nurodys naujos injekcijos laiką.
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Dysport
Išnyksta raumenis atpalaiduojantis vaisto poveikis ir atsinaujina anksčiau buvęs raumens pažeidimas.
4. Galimas šalutinis poveikis
Dysport, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti nepageidaujamą poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip:
labai dažnas: patiria daugiau kaip 1 iš 10 vaistą vartojusių asmenų;
dažnas: patiria 1–10 iš 100 vaistą vartojusių asmenų;
nedažnas: patiria 1–10 iš 1000 vaistą vartojusių asmenų;
retas: patiria 1–10 iš 10 000 vaistą vartojusių asmenų:
labai retas: patiria mažiau kaip 1 iš 10 000 vaistą vartojusių asmenų;
dažnis nežinomas: remiantis turimais duomenimis, dažnio apskaičiuoti negalima.
Pacientams, gydytiems dėl įvairių indikacijų, buvo nustatyti tokie nepageidaujami reiškiniai:
Dažni: bendras silpnumas, nuovargis, į gripą panašus sindromas, mėlynės arba skausmas injekcijų vietoje.
Nedažni: niežėjimas.
Reti: odos bėrimas, raumenų silpnumas.
Labai retai (mažiau kaip 1 pacientui iš 10 000) gali pasireikšti didelis raumenų silpnumas, disfagija, aspiracija / aspiracinė pneumonija, galinti baigtis mirtimi.
Taip pat buvo registruoti tokie nepageidaujami reiškiniai, specifiniai kiekvienai indikacijai:
Gydant poinsultinį rankos spazmiškumą, sušvirkštus vaisto į rankos raumenis, buvo stebėti šie dažni nepageidaujami reiškiniai: rijimo sutrikimai, rankos raumenų silpnumas, kritimai ir atsitiktiniai sužeidimai.
Dėl vaikų cerebrinio paralyžiaus sukelto kojos spazmiškumo Dysport gydytiems pacientams buvo stebimi tokie dažni nepageidaujami reiškiniai: viduriavimas, vėmimas, kojų raumenų silpnumas, raumenų skausmas, šlapimo nelaikymas, sutrikusi eisena, atsitiktinis sužeidimas nukritus.
Švirkščiant vaisto į kaklo raumenis kreivakaklystei gydyti, gali pasireikšti tokie nepageidaujami reiškiniai.
Labai dažni: rijimo sutrikimai, burnos sausumas, raumenų silpnumas.
Dažni: galvos skausmas, galvos svaigimas, veido raumenų silpnumas, neryškus matymas, sumažėjęs regėjimo ryškumas, balso sutrikimas, dusulys, kaklo skausmas, skeleto, raumenų skausmas, raumenų skausmas, rankos ir pirštų skausmas, skeleto, raumenų sustingimas.
Nedažni: dvejinimasis akyse, viršutinio akies voko nusileidimas, raumenų nusilpimas, žandikaulio sutrikimas.
Reti: aspiracija.
Skubiai praneškite gydytojui, jeigu bus sunku kvėpuoti arba ryti, ypač jei rijimo sutrikimas trukdo valgyti ir sukelia svorio kritimą
Švirkščiant vaisto aplink akį, blefarospazmui arba vienos veido pusės spazmui gydyti, buvo stebimi tokie nepageidaujami reiškiniai.
Labai dažni: viršutinio akies voko nusileidimas.
Dažni: veido raumenų silpnumas, dvejinimasis akyse, akių sausumas, ašarojimas, akių vokų edema.
Nedažni: veido paralyžius.
Reti: akies raumenų paralyžius, voko įvirtimas į vidų.
Skubiai praneškite gydytojui, jeigu pajusite labai didelį sausumą akyse.
Švirkščiant vaisto į pažastis, buvo stebimi tokie nepageidaujami reiškiniai.
Dažni: dusulys, kompensacinis prakaitavimas, peties, rankos, kaklo skausmas, peties ir blauzdos skausmas.
Nedažni: galvos svaigimas, galvos skausmas, dilgčiojimas ar nutirpimas rankose ar kojose, nevalingi akies voko raumens susitraukimai, paraudimas, kraujavimas iš nosies.
Vaisto vartojant vidutinio gylio ir gilių vertikalių raukšlių tarp antakių išlyginimui, buvo užregistruoti toliau išvardyti nepageidaujami reiškiniai.
Labai dažni: galvos skausmas, reakcijos injekcijos vietoje (įskaitant skausmą, kraujosruvą, niežėjimą, paresteziją, raudonę, bėrimą). Pastaba: tokie reiškiniai taip pat dažnai buvo registruojami placebo grupėje.
Dažni: veido parezė (judesių silpnumas dėl inervacijos sutrikimo), regėjimo silpnumas, voko užkritimas (ptozė), akies voko pabrinkimas, pagausėjęs ašarojimas, akies sausumas, raumens trūkčiojimas, raumens (-ų) silpnumas aplink injekcijos vietą. Dėl to dažnai gali išsivystyti akies voko užkritimas, regėjimo silpnumas, nedažnai – veido raumenų parezė ar regos sutrikimai.
Nedažni: neaiškus matymas, dvejinimasis akyse, regos sutrikimai, akių judesių sutrikimai, padidėjęs jautrumas, odos bėrimas, niežėjimas.
Šie reiškiniai dažniausiai pasireiškia per kelias dienas po injekcijos ir paprastai išnyksta per 2-4 savaites. Apie nerimą keliančius nepageidaujamo poveikio reiškinius informuokite gydytoją.
Ieškokite skubios medicininės pagalbos, jeigu:
Jums pasidarė sunku kvėpuoti, kartu su veido, lūpų, liežuvio ir (arba) gerklės patinimu, odos paraudimu ar išplitusiu bėrimui su niežuliu (urtikarija), ar be šių požymių. Tai gali reikšti, kad Jums išsivystė Dysport sukelta alerginė reakcija.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Dysport
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti šaldytuve (2 °C – 8 °C) ligoninėje, kurioje bus atliekama injekcija. Negalima laikyti vaisto ligonio namuose.
Ištirpintą preparatą rekomenduojama suvartoti nedelsiant. Ištirpintas vaistas gali būti laikomas 24 valandas 2 °C – 8 °C temperatūroje.
Negalima užšaldyti.
Ant dėžutės ir flakono po „Tinka iki / EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, preparato vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Vaistų negalima išmestii į kanalizaciją arba i su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Dysport sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra Clostridium botulinum A tipo toksino ir hemagliutinino kompleksas. Viename flakone yra 500 vienetų Clostridium botulinum A tipo toksino ir hemagliutinino komplekso.
- Pagalbinės medžiagos yra žmogaus albumino tirpalas ir laktozė.
Dysport išvaizda ir kiekis pakuotėje
Balti liofilizuoti milteliai.
Dėžutėje yra 1 arba 2 flakonai miltelių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Clostridium botulinum A tipo toksino ir hemagliutinino kompleksas |
Vaisto stiprumas | 500V |
Vaisto forma | milteliai injekciniam tirpalui |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Biologinis |
Vartojimas | leisti į raumenis ar po oda |
Registracijos numeris | LT/1/99/0312 |
Registratorius | IPSEN Ltd., Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1999.07.02 |
Vaistas perregistruotas | 2011.09.07 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Dysport 500 V milteliai injekciniam tirpalui
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Viename flakone yra 500 V* Clostridium botulinum A tipo toksino ir hemagliutinino komplekso.
*Vienas vienetas yra apibūdinamas kaip vidutinė letalinė intraperitoninė dozė pelėms.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Milteliai injekciniam tirpalui
Balti liofilizuoti milteliai.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1. Terapinės indikacijos
Suaugusiųjų poinsultinio rankos spazmiškumo gydymas kartu su fizioterapija.
Dėl spazmiškumo atsiradusi dinaminė „arklio“ pėdos deformacija, sergant vaikų cerebriniu paralyžiumi dvejų metų ir vyresniems vaikams. Skiriamas tik ligoninėse, kur yra tinkamai paruoštas personalas.
Suaugusiųjų spazminio tortikolio (kreivakaklystės) gydymas.
Suaugusiųjų blefarospazmo (vokų spazmo) gydymas.
Suaugusiųjų vienos pusės veido spazmo gydymas.
Simptominis padidėjusio pažastų prakaitavimo (nepasiduodančio įprastinių prakaitavimą mažinančių priemonių poveikiui) gydymas.
Laikinas vidutinio gylio ir gilių vertikalių raukšlių tarp antakių išlyginimas jaunesniems nei 65 metų suaugusiems pacientams.
4.2. Dozavimas ir vartojimo metodas
Dysport vienetai yra specifiniai šiam preparatui ir netaikomi kitiems botulino toksiną turintiems preparatams.
Mokymas: Dysport injekcijas turi atlikti tik tinkamai parengtas gydytojas.
Prieš praduriant centrinę guminio kamštelio dalį, ją reikia nuvalyti spiritu. Turi būti naudojama 23 arba 25 standartinio dydžio adata.
Suaugusiųjų poinsultinis rankos spazmiškumas
Dozavimas
Rekomenduojama dozė yra 1000 vienetų, išskirstant juos penkiems rankos raumenims: giliajam pirštų lenkiamajam, paviršiniam pirštų lenkiamajam, alkūniniam riešo lenkiamajam, stipininiam riešo lenkiamajam, dvigalviam žasto raumenims. Didžiausia skiriama dozė neturi viršyti 1000 vienetų. Apytikrės injekcijos vietos yra nustatomos remiantis standartinėmis elektromiografijos taikymo vietomis ir patikslinamos palpuojant. Injekcijos į visus raumenis yra atliekamos iš vienos pusės, o į dvigalvį žasto raumenį iš dviejų pusių. Rekomenduojama taip paskirstyti vaisto dozes:
Dvigalvis žasto r. (vnt.) |
Gilusis pirštų lenkiama-sis r. (vnt.) |
Paviršinis pirštų lenkiama-sis r. (vnt.) |
Alkūninis riešo lenkiama-sis r. (vnt.) |
Stipininis riešo lenkiama-sis r. (vnt.) |
Bendra dozė (vnt.) |
300-400 (0.6-0.8 ml) |
150 (0.3 ml) |
150-250 (0.3-0.5 ml) |
150 (0.3 ml) |
150 (0.3 ml) |
1000 (2.0 ml) |
Reikia sumažinti pradinę dozę, jeigu manoma, kad ji gali sukelti per didelį gydomų raumenų silpnumą, pvz., ligoniams, kurių šie raumenys yra maži, jei nereikia atlikti injekcijos į dvigalvį žasto raumenį arba tiems, kuriems tuo pat metu atliekamos injekcijos į kitas raumenų grupes. Klinikinio pagerėjimo galima tikėtis per dvi savaites po injekcijos. Injekcijas reikia kartoti vidutiniškai kas 16 savaičių arba kas tiek laiko, kad būtų palaikomas norimas poveikis, tačiau ne dažniau kaip kas 12 savaičių. Duomenys apie pakartotinus ir ilgalaikius tyrimus yra riboti.
Vaikų populiacija:
Dysport vartojimo saugumas ir veiksmingumas, gydant vaikų rankos spastiką, nėra ištirtas.
Vartojimo metodas
Gydant suaugusiųjų poinsultinį rankos spazmiškumą, Dysport yra tirpinamas 1 ml 0,9 % natrio chlorido injekcinio tirpalo, taip yra gaunamas tirpalas, kurio 1 ml yra 500 vienetų Dysport. Rankos spazmiškumui gydyti Dysport yra leidžiamas į jau minėtus 5 rankos raumenis.
Dėl spazmiškumo atsiradusi dinaminė „arklio“ pėdos deformacija, sergant vaikų cerebriniu paralyžiumi
Dozavimas
Pradinė rekomenduojama dozė yra 20 vienetų/kg kūno svorio, dozę išskaidant abiejų blauzdų raumenims. Jeigu yra pakenkta tik viena blauzda, turi būti skiriama 10 vienetų/kg kūno svorio vaisto dozė. Reikia apsvarstyti pradinės dozės sumažinimo galimybę, jeigu manoma, kad ji gali sukelti per didelį gydomų raumenų silpnumą, pvz., ligoniams, kurių šie raumenys yra maži arba tiems, kuriems tuo pat metu atliekamos injekcijos į kitas raumenų grupes. Atsižvelgiant į atsaką po pradinės dozės, tolesnis gydymas skiriamas nustatant dozę 10 vienetų/kg – 30 vienetų/kg kūno svorio ribose (paskirstant abiem kojoms). Didžiausia skiriama dozė neturi viršyti 30 vienetų/kg arba 1000 vienetų/pacientui, kuri yra mažesnė.
Pirmiausia vaistas turėtų būti leidžiamas į dvilypį blauzdos raumenį, nors galima leisti injekcijas ir į plekšninį bei užpakalinį blauzdos raumenį.
Elektromiografija nėra įprastai atliekamas klinikinis tyrimas, tačiau ji gali padėti nustatyti aktyviausius raumenis.
Klinikinio pagerėjimo galima tikėtis dviejų savaičių laikotarpiu po injekcijos. Injekcijas galima kartoti maždaug kas 16 savaičių arba dažniau, pagal tai, kiek reikia gydomajam poveikiui palaikyti, tačiau ne dažniau nei kas 12 savaičių.
Vartojimo metodas
Gydant vaikų cerebrinio paralyžiau sukeltą spazmiškumą, Dysport yra tirpinamas 1 ml 0,9 % natrio chlorido injekcinio tirpalo ir yra gaunamas tirpalas, kurio 1 ml yra 500 vienetų Dysport. Vaikų cerebrinio paralyžiaus spazmiškumui gydyti Dysport yra leidžiamas į blauzdos raumenis.
Suaugusiųjų spazminis tortikolis (kreivakaklystė)
Dozavimas
Rekomenduojama vaisto dozė kreivakaklystei gydyti yra tinkama įvairaus amžiaus suaugusiems ligoniams, kurių svoris yra normalus ir kaklo raumenų masė nėra maža. Dozę reikia mažinti ligoniams, kurių kūno masė yra maža, taip pat senyvo amžiaus asmenims, kurių raumenų masė sumažėjusi. Pradinė rekomenduojama dozė spazminei kreivakaklystei gydyti yra 500 vienetų, dozę dalijant į 2–3 dalis ir leisti jas į du ar tris stipresnius kaklo raumenis.
Rotacinės kreivakaklystės atveju 500 vienetų siūloma padalyti į dvi dalis: 350 vienetų vaisto švirkšti į vienos pusės diržinio galvos bei smakro galvos raumenis, o 150 vienetų vaisto - į priešingos pusės ilgąjį kaklo raumenį.
Šoniniam kaklo pažeidimui (laterokoliui) gydyti 500 vienetų reikia padalyti į dvi dalis ir 350 - švirkšti į vienos pusės diržinį galvos raumenį, o 150 vienetų – į tos pačios pusės ilgąjį kaklo raumenį.
Jeigu yra pažeisti vienos pusės peties trapecinis ir mentės keliamasis raumuo, svarbu įvertinti matomos raumenų hipertrofijos ir elektromiografijos (EMG) duomenis. 500 vienetų vaisto dozę reikia švirkšti į tris raumenis: 300 vienetų – į diržinį galvos, 100 vienetų – į ilgąjį kaklo ir 100 vienetų – į trečiąjį raumenį.
500 vienetų dozę retrokoliui gydyti reikia padalyti į dvi dalis: 250 vienetų švirkšti į abiejų pusių diržinį galvos raumenį. Vaisto injekcija į abiejų pusių diržinius raumenis gali didinti kaklo raumenų silpnumą.
Gydant kitas kreivakaklystės rūšis, reikia remtis gydytojo patirtimi bei EMG duomenimis ir gydyti aktyviausius raumenis. EMG rodikliai yra labai svarbūs visų ligos formų diagnostikai bei nesėkmingos injekcijos rezultatų vertinimui. EMG rodikliai yra informatyvūs, kai injekcijas reikia leisti giliai į raumenis, ypač antsvorį turintiems ligoniams, kurių kaklo raumenis sunku apčiuopti.
Kartojant injekcijas, vaisto dozė priklauso nuo gydomojo ir šalutinio poveikių. Galima vartoti nuo 250 iki 1000 vienetų vaisto dozes, tačiau tenka prisiminti, kad didesnė dozė dažniau gali sukelti šalutinį poveikį, ypač disfagiją (rijimo sutrikimą).Didžiausia skiriama dozė neturi viršyti 1000 vienetų.
Vaisto injekcijas galima kartoti kas 16 savaičių arba taip dažnai, kad palaikytų vaisto poveikį, bet ne dažniau kaip kas 12 savaičių.
Vaikų populiacija
Dysport poveikis bei vartojimo saugumas gydant spazminę kreivakaklystę nėra ištirtas.
Vartojimo metodas
Gydant spazminę kreivakaklystę, vaistą reikia ištirpinti 1 ml 0,9 % natrio chlorido injekcinio tirpalo. Viename gauto tirpalo mililitre yra 500 vienetų Dysport. Gydant spazminę kreivakaklystę, Dysport yra leidžiamas į raumenis.
Suaugusiųjų vokų spazmas bei vienos pusės veido spazmas
Dozavimas
Kintančios Dysport dozės klinikinio tyrimo metu gydant gerybinį išreikštą blefarospazmą, 40 vienetų dozė vienai akiai buvo reikšmingai veiksminga. Skiriant 80 vienetų dozę kiekvienai akiai buvo sukeliamas ilgiau trunkantis poveikis. Tačiau vietinių nepageidaujamų atvejų dažnis, ypač ptozė, buvo susijęs su doze.
10 vienetų (0,05 ml) reikia švirkšti į vidinę ir 10 vienetų (0,05 ml) į šonines kiekvienos akies obuolio viršutinių (3 ir 4) ir apatinių žiedinių akies raumenų (5 ir 6) vidinę ir išorinę jungtis.
Siekiant sumažinti ptozės riziką, reikia vengti injekcijų šalia viršutinio voko keliamojo raumens.
Švirkščiant į apatinį voką, adatą reikia nukreipti nuo jo centro, kad nepažeistų voko keliamojo raumens. Diagramoje yra nurodytos šių injekcijų atlikimo vietos. Gydomasis poveikis pasireiškia po 2–4 dienų, stipriausias poveikis - po dviejų savaičių.
Injekcijas reikia kartoti vidutiniškai kas dvylika savaičių arba, norint išvengti ligos požymių, pagal poreikį, bet ne dažniau kaip kas dvylika savaičių. Kiekvienai naujai vaisto injekcijai, jei laikoma, kad atsakas į pradinį gydymą yra nepakankamas, reikia padidinti vaisto dozę kiekvienai akiai iki 60 vienetų: 10 vienetų (0,05 ml) į vidinę pusę ir 20 vienetų (0,1 ml) į išorinę pusę, iki 80 vienetų: 20 vienetų (0,1 ml) į vidinę pusę ir 20 vienetų (0,1 ml) į išorinę pusę, arba iki 120 vienetų: 20 vienetų (0,1 ml) į vidinę pusę ir 40 vienetų (0,2 ml) į išorinę pusę. Gali būti atliekamos papildomos injekcijos į kaktos raumenį virš antakio (1 ir 2), jei čia esantis spazmas trukdo regėjimui.
Gydant vienos akies blefarospazmą, vaisto reikia įšvirkšti tiek, kad pasireikštų gydomasis poveikis. Gydant vienos pusės veido spazmą, rekomenduojama gydyti taip, kaip ir vienos akies blefarospazmą.
Rekomenduojamos vaisto dozės senyvo amžiaus žmonėms yra tokios kaip ir vidutinio amžiaus.
Gydant blefarospazmą ir hemifacialinį spazmą didžiausia dozė neturi viršyti bendros 120 vienetų dozės vienai akiai.
Vaikų populiacija
Dysport poveikis ir vartojimo saugumas, gydant blefarospazmą ir vienos pusės veido spazmą, nėra ištirtas.
Vartojimo metodas
Gydant blefarospazmą ir vienos pusės veido spazmą, Dysport reikia ištirpinti 2,5 ml 0,9 % injekcinio natrio chlorido tirpalo, gaunamas vaisto tirpalas, kurio 1 ml yra 200 vienetų A tipo botulino toksino. Dysport reikia injekuoti po voko oda į viršutinį ir apatinį žiedinį akies raumenis, kur jungiasi preseptalinė ir orbitalinė jų dalys.
Simptominis padidėjusio pažastų prakaitavimo gydymas
Dozavimas
Iš pradžių rekomenduojama į kiekvieną pažastį sušvirkšti 100 vienetų. Jeigu siekiamo poveikio negaunama, kitų injekcijų metu į kiekvieną pažastį galima švirkšti iki 200 vienetų. Naudojant jodo ir krakmolo mėginį reikia iš anksto nustatyti injekuojamą vietą. Abi pažastys turi būti išplaunamos ir dezinfekuojamos. Tada į dešimtį pažasties vietų atliekamos injekcijos, sušvirkščiant po 10 vienetų į odą, iš viso į kiekvieną pažastį sušvirkščiama po 100 vienetų. Stipriausias poveikis išsivysto po injekcijų praėjus savaitei arba dviem. Daugumoje atvejų, paskyrus rekomenduojamą dozę, sukeliamas tinkamas prakaitavimo slopinimas, trunkantis apytikriai 48 savaites. Kada kartoti gydymą, sprendžiama individualiai, kai ligonis pradeda prakaituoti taip, kaip jam įprasta, tačiau gydymas kartojamas ne dažniau, nei kas 12 savaičių. Yra duomenų apie kartotinių dozių kumuliacinį poveikį, todėl kada konkrečiam pacientui kartoti gydymą turi būti sprendžiama individualiai. Didžiausia skiriama dozė neturi viršyti 200 vienetų/pažasčiai.
Vaikų populiacija
Patirties, gydant vaikų padidėjusį pažastų prakaitavimą, nėra. Dysport poveikis ir vartojimo saugumas nėra ištirtas.
Vartojimo metodas
Gydant padidėjusį pažastų prakaitavimą, Dysport yra tirpinamas 2,5 ml 0,9 % natrio chlorido injekcinio tirpalo; gaunamas preparato tirpalas, kurio 1 ml yra 200 vienetų Dysport. Gydant padidėjusį pažastų prakaitavimą, Dysport švirkščiamas į odą dešimtyje pažasties vietų.
Vidutinio gylio ir gilios vertikalios raukšlės tarp antakių
Dozavimas
Rekomenduojama 50 vienetų (0,25 ml) dozė turi būti paskirstyta 5 injekcijos vietoms. Kiekvienoje iš 5 injekcijos vietų į raumenis reikia sušvirkšti po 10 vienetų (0,05 ml): po 2 injekcijas į kiekvieną sutraukiamąjį antakių raumenį (m. corrugator) ir vieną į didybės raumenį (m. procerus) šalia nosies ir kaktos kampo, kaip parodyta toliau pateiktame paveikslėlyje:
Nuvalykite makiažą ir dezinfekuokite odą antiseptiku. Nustatyti anatominius orientyrus bus lengviau, jei tuo metu, kai apžiūrite ir čiuopiate pacientą, jis bus kiek galima labiau suraukęs kaktą. Kad išvengtumėte ekstravazacijos žemiau akiduobės krašto, prieš injekciją žemiau akiduobės krašto tvirtai uždėkite nykštį ar smilių. Į raumenis turi būti injekuojama dešiniuoju kampu per odą naudojant sterilią 29–30 dydžio adatą. Adata turi būti nukreipta į viršų ir medialiai. Kad sumažintumėte ptozės (voko užkritimo) riziką, venkite injekcijų šalia viršutinio voko keliamojo raumens (m. levator palpebrae superioris), ypač pacientams, turintiems didesnius antakius nuleidžiančių raumenų (depressor supercilii) kompleksus. Injekcijos į antakius sutraukiantį raumenį (m.corrugator) turi būti atliekamos į raumens centrinę dalį, mažiausiai 1 cm virš akiduobės krašto.
Intervalas tarp gydymo procedūrų priklauso nuo individualaus paciento atsako, įvertinto per apžiūrą. Intervalai tarp gydymo procedūrų neturėtų būti trumpesni nei trys mėnesiai. Klinikiniuose tyrimuose tinkamiausias poveikis buvo nustatytas praėjus daugiausia 4 mėnesiams po injekcijos. Kai kuriems pacientams poveikis truko 5 mėnesius (žr. 5.1 skyrių). Intervalas tarp gydymo procedūrų neturėtų būti trumpesnis nei trys mėnesiai.
Vaikų populiacija
Jaunesniems nei 18 metų vaikams vartoti vaistinio preparato siekiant laikinai išlyginti vidutinio gylio ir gilias vertikalias raukšles tarp antakių nerekomenduojama.
Vartojimo metodas
Koreguojant vidutinio gylio ir gilias vertikalias raukšles tarp antakių Dysport 500 V flakone esančius miltelius reikia ištirpinti 2,5 ml natrio chlorido fiziologinio tirpalo (0,9 % masė/tūryje), kad būtų gautas Dysport tirpalas, kurio 1 ml yra 200 vienetų.
Dysport švirkščiamas į raumenis, laikantis pirmiau išdėstytų nurodymų.
4.3. Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas Dysport veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pranešama apie nepageidaujamus reiškinius, susijusius su nutolusiu toksinų išplitimu nuo vartojimo vietos (žr. 4.8 skyrių). Terapinėmis dozėmis gydomiems pacientams gali itin padidėti raumenų silpnumas. Šių nepageidaujamų reiškinių atsiradimo pavojų galima sumažinti, jei vartojama mažiausia veiksminga dozė ir skiriamos dozės neviršija rekomenduojamų.
Pranešama, kad labai retai, po gydymo botulino toksinu A arba B, pasitaikė pacientų, sergančių disfagija, pneumopatija (įskaitant dispnėją, kvėpavimo nepakankamą ar kvėpavimo sustojimą, tačiau neapsiribojant vien tik šiais sutrikimais) ir (arba) reikšminga astenija, mirčių.
Yra didesnis pavojus, kad šie reiškiniai išsivystys pacientams, sergantiems neuromuskulinio impulso perdavimo, rijimo, kvėpavimo sutrikimais. Tokiems ligoniams gydymas turi būti skiriamas prižiūrint specialistui ir tik tada, kai jo nauda yra didesnė už keliamą pavojų.
Pacientams, kuriems yra rijimo ar kvėpavimo sutrikimų, Dysport reikia skirti atsargiai, nes šie sutrikimai gali sustiprėti dėl toksino poveikio išplitimo į atitinkamus raumenis, nutolusius nuo injekcijose vietos. Retais atvejais išsivystė aspiracija. Ji labiau tikėtina, kai gydomi ligoniai, sergantys lėtiniais kvėpavimo sutrikimais. Tokiems ligoniams gydymas turi būti skiriamas prižiūrint specialistui ir tik tada, kai jo nauda yra didesnė už keliamą pavojų.
Atsargiai ir atidžiai stebint šį vaistą reikia vartoti ligoniams, kuriems yra subklinikiniai arba klinikiniai išreikšto nervinio laidumo pažeidimo simptomai. Šiems ligoniams Dysport injekcija gali sukelti didelį raumenų silpnumą. Yra didesnis pavojus, kad šis nepageidaujamas reiškinys išsivystys pacientams, su užslėptais neurologiniais sutrikimais.
Negalima viršyti rekomenduojamų Dysport dozavimo ir vartojimo dažnumo ribų (žr. 4.2 skyrių).
Dysport neturi būti vartojamas spazmiškumo gydymui pacientams, kuriems yra išsivysčiusi nuolatinė kontraktūra.
Pacientus ir jų slaugytojus privaloma įspėti, kad atsiradus rijimo, kalbos arba kvėpavimo sutrikimams, būtinas skubus medicininis gydymas.
Kaip ir bet kurios injekcijos į raumenis atveju, pacientams, kuriems kraujavimo laikas yra pailgėjęs, planuojamos injekcijos vietoje yra infekcija ar uždegimas, Dysport turi būti vartojamas tik tuo atveju, jei tai yra absoliučiai būtina.
Prieš švirkščiant Dysport vertikalių raukšlių tarp antakių korekcijai būtina ištirti paciento veido anatomiją. Būtina atsižvelgti į veido asimetriją, ptozę (voko užkritimą), perteklinę dermatochalazę, randus ir ankstesnių chirurginių intervencijų sukeltus anatomijos pokyčius.
Dysport turi būti vartojamas tik vieno paciento gydymui, vieno gydymo seanso metu. Bet koks likęs nesuvartotas produktas turi būti naikinamas kaip aprašyta 6.6 skyriuje (Vartojimo ir darbo su vaistiniu preparatu bei jo likučių naikinimo instrukcija). Reikia laikytis specialių atsargumo priemonių ruošiant ir vartojant produktą bei inaktyvinant ir naikinant bet kokį nesuvartotą paruoštą tirpalą (žr. 6.6 skyrių).
Vaisto sudėtyje yra nedidelis kiekis žmogaus albumino (125 mikrogramai). Todėl vartojant vaistą ar kitus žmogaus kraujo preparatus išlieka virusinės infekcijos perdavimo pavojus.
Pacientams, gydytiems Dysport, retai buvo pastebėta antikūnų botulino toksinui susidarymas. Kliniškai neutralizuojantys antikūniai pasireiškė mažesniu gydomuoju poveikiu ir/arba poreikiu didinti vaisto dozę.
Vaikų populiacija
Gydant vaikų cerebrinį paralyžių Dysport turi būti naudojamas tik vyresniems kaip 2 metų amžiaus vaikams.
4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Botulino toksino poveikį gali sustiprinti tiesiogiai ar netiesiogiai nervų-raumenų funkciją veikiantys vaistai, tokius vaistus reikia vartoti atsargiai botulino toksinu gydomiems pacientams.
4.6. Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumo laikotarpis
Duomenų apie Clostridium botulinum A tipo toksino ir hemagliutinino komplekso naudojimą tarp nėščių moterų yra nedaug. Tyrimų su gyvūnais duomenys nerodo tiesioginio ar netiesioginio neigiamo poveikio nėštumui, embriono ar vaisiaus vystymuisi, gimdymo procesui ar postnataliniam (po gimdymo) vystymuisi, išskyrus dideles dozes, sukeliančias toksinį poveikį motinai (žr. 5.3 skyrių).
Nėštumo metu Dysport vartoti negalima, tik būtinais atvejais, kai nauda pateisina bet kokią galimą riziką vaisiui. Vaistą skiriant nėščiai moteriai, turi būti imamasi atsargumo priemonių.
Žindymo laikotarpis
Nėra žinoma, ar Clostridium botulinum A tipo toksinas ir hemagliutinino kompleksas išsiskiria su motinos pienu. Clostridium botulinum A tipo toksino ir hemagliutinino komplekso išskyrimas su motinos pienu su gyvūnais nebuvo tirtas. Laktacijos metu Dysport vartoti negalima, tik būtinais atvejais, kai nauda pateisina bet kokią galimą riziką.
4.7. Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Dysport poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus netirtas.
Dysport gali laikinai sutrikdyti gebėjimą vairuoti ar dirbti su įrengimais, pasireiškus nepageidaujamoms reakcijoms, tokioms kaip raumenų silpnumas arba regėjimo sutrikimai.
4.8. Nepageidaujamas poveikis
Labai dažni (≥1/10), dažni (nuo ≥1/100 iki <1/10), nedažni (nuo ≥1/1 000 iki <1/100),
reti (nuo ≥1/10 000 iki <1/1 000), labai reti (<1/10 000).
Labai retai buvo pranešama, kad buvo nepageidaujamų reiškinių, išsivysčiusių dėl toksino poveikio išplitimo į vietas, nutolusias nuo skyrimo vietos (didelis raumenų silpnumas, disfagija, aspiracija/ aspiracinė pneumonija, galinti baigtis mirtimi) (žr. 4.4 skyrių).
Klinikinių tyrimų programoje apytikriai 28 % Dysport gydytų pacientų išsivystė nepageidaujami reiškiniai.
Pacientams, gydytiems dėl įvairių indikacijų, įskaitant blefarospazmą, vienos veido pusės spazmą, kreivakaklystę, spazmiškumą, susijusį su cerebriniu paralyžiumi arba insultu, bei padidėjusį pažastų prakaitavimą, buvo nustatyti tokie nepageidaujami reiškiniai.
Nervų sistemos sutrikimai
Reti: neuralginė amiotrofija.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Nedažni: niežėjimas
Reti: odos bėrimas.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Dažni: bendras silpnumas, nuovargis, į gripą panašus sindromas, mėlynės arba skausmas injekcijų vietoje.
Taip pat buvo registruotos tokios nepageidaujamos reakcijos, specifinės kiekvienai indikacijai:
Suaugusiųsjų poinsultinis rankos spazmiškumas
Dėl suaugusiųjų poinsultinio rankos spazmiškumo Dysport gydytiems pacientams buvo stebimi tokie nepageidaujami reiškiniai.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: disfagija.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažni: rankos raumenų silpnumas.
Sužalojimai, apsinuodijimai ir procedūrų komplikacijos
Dažni: atsitiktinis sužeidimas / kritimai.
Disfagija buvo stebima viršijus 2700 vienetų dozę, tiek dozę skiriant iš karto, tiek ir dalimis.
Vaikų cerebrinio paralyžiaus spazmai
Dėl vaikų cerebrinio paralyžiaus sukelto kojos spazmiškumo Dysport gydytiems pacientams buvo stebimi tokie nepageidaujami reiškiniai.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: viduriavimas, vėmimas.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažni: kojų raumenų silpnumas, raumenų skausmas.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Dažni: šlapimo nelaikymas.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Dažni: sutrikusi eisena.
Sužalojimai, apsinuodijimai ir procedūrų komplikacijos
Dažni: atsitiktinis sužeidimas nukritus.
Atsitiktinius sužeidimus nukritus ir eisenos sutrikimus galėjo sukelti pernelyg nusilpęs tikslinis raumuo ir (arba) Dysport išplitimas į kitus raumenis, dalyvaujančius judėjimo ir pusiausvyros palaikymo procesuose.
Spazminė kreivakaklystė
Dėl spazminės kreivakaklystės Dysport gydytiems pacientams buvo stebimi tokie nepageidaujami reiškiniai.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: galvos skausmas, galvos svaigimas, veidinio nervo parezė.
Akių sutrikimai
Dažni: neryškus matymas, sumažėjęs regėjimo ryškumas.
Nedažni: diplopija (dvejinimasis akyse), ptozė.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Dažni: disfonija, dusulys.
Reti: aspiracija.
Virškinimo trakto sutrikimai
Labai dažni: disfagija, burnos sausumas.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Labai dažni: raumenų silpnumas.
Dažni: kaklo skausmas, skeleto, raumenų skausmas, mialgija, skausmas galūnėse, skeleto, raumenų sustingimas.
Nedažni: raumenų atrofija, žandikaulio sutrikimas.
Paaiškėjo, kad disfagija yra susijusi su doze ir dažniausiai išsivysto po injekcijos į sukamąjį galvos raumenį. Kol simptomai išnyksta gali būti reikalinga minkšto maisto dieta.
Blefarospazmas ir vienos pusės veido spazmai
Dėl blefarospazmo ir vienos pusės veido spazmų Dysport gydytiems pacientams buvo stebimi tokie nepageidaujami reiškiniai.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: veido raumenų silpnumas.
Nedažni: veido paralyžius.
Akių sutrikimai
Labai dažni: ptozė.
Dažni: diplopija, akių sausumas, ašarojimas.
Reti: oftalmoplegija.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni: akių vokų edema
Reti: entropija (voko įvirtimas į vidų).
Nepageidaujami reiškiniai gali išsivystyti dėl gilios ar netinkamoje vietoje atliktos Dysport injekcijos, laikinai paralyžiuojančios kitas šalia esančias raumenų grupes.
Padidėjęs pažastų prakaitavimas
Dėl padidėjusio pažastų prakaitavimo Dysport gydytiems pacientams buvo stebimi tokie nepageidaujami reiškiniai, paprastai lengvi arba vidutinio sunkumo:
Nervų sistemos sutrikimai
Nedažni: galvos svaigimas, galvos skausmas, parestezija, nevalingi akies voko raumens susitraukimai.
Kraujagyslių sutrikimai
Nedažni: paraudimas.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Dažni: dusulys.
Nedažni: epistaksė.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai:
Dažni: kompensacinis prakaitavimas.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažni: peties, rankos, kaklo skausmas, peties ir blauzdos mialgija.
Vidutinio gylio ir gilios vertikalios raukšlės tarp antakių
Dysport vartojant pacientams vidutinio gylio ir gilių vertikalių raukšlių tarp antakių išlyginimui buvo užregistruoti toliau išvardyti nepageidaujami reiškiniai.
Akių sutrikimai
Dažni: astenopija, ptozė, akies voko edema, pagausėjęs ašarojimas, akies sausumas, raumens trūkčiojimas.
Nedažni: neaiškus matymas, diplopija, regos sutrikimai, akių judesių sutrikimai.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Labai dažni: reakcijos injekcijos vietoje (įskaitant skausmą, kraujosruvą, niežėjimą, paresteziją, eritemą, bėrimą). Pastaba: tokie reiškiniai taip pat dažnai buvo registruojami placebo grupėje.
Imuninės sistemos sutrikimai
Nedažni: padidėjęs jautrumas.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Dažni: raumens (-ų) silpnumas aplink injekcijos vietą. Dėl to dažnai gali išsivystyti akies voko ptozė, astenopija, nedažnai – veido raumenų parezė ar regos sutrikimai.
Nervų sistemos sutrikimai
Labai dažni: galvos skausmas.
Dažni: veido parezė.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Nedažni: odos bėrimas, niežėjimas.
Duomenys, gauti vaistinį preparatą pateikus į rinką
Nepageidaujamų reakcijų, apie kurias buvo pranešta kompanijai vaistą vartojant po registracijos, charakteristika atspindi produkto farmakologiją bei klinikinių tyrimų metu stebėtas nepageidaujamas reakcijas. Buvo pranešama apie pavienius padidinto jautrumo atvejus.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9. Perdozavimas
Didelės vaisto dozės gali sukelti sunkių nervų ir raumenų paralyžiaus reiškinių. Perdozavimas gali sukelti padidėjusią neurotoksino patekimo į kraujotaką riziką bei sukelti komplikacijas, panašias į apsinuodijimą prarijus botulino toksino (pvz., rijimo sutrikimai ir disfonijos). Jei didelės vaisto dozės sukėlė kvėpavimo raumenų paralyžių, reikalingas kvėpavimo palaikymas. Specifinio priešnuodžio nėra. Antitoksinas nėra pakankamai efektyvus, todėl ligonį reikia dėmesingai slaugyti ir stebėti. Perdozavimo atveju pacientas turi būti mediciniškai stebimas dėl pernelyg didelio raumenų silpnumo ar raumenų paralyžiaus išsivystymo.
Jei reikia, turi būti pradėtas simptominis gydymas.
Perdozavimo simptomai iš karto po injekcijos gali neišsivystyti. Atsitiktinės injekcijos atveju ar prarijus preparatą pacientas dėl pernelyg didelio raumenų silpnumo ar raumenų paralyžiaus požymių ar (ir) simptomų atsiradimo turi būti mediciniškai stebimas keletą savaičių.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1. Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – miorelaksantai, ATC kodas – M03 AX01.
Clostridium botulinum A tipo toksino hemagliutinino kompleksas blokuoja periferinį cholinerginį perdavimą nervų raumenų jungties lygiu, veikdamas presinapsėje acetilcholino išsiskyrimą. Toksinas veikia nervų galūnėlėse, skirtingai nei Ca2+ išsiskyrimo (transmiterio atsipalaidavimo momentu) sukeliami veiksniai. Vaistas neturi poveikio postganglijiniam cholinerginio ir postganglijiniam simpatinio impulso perdavimui. Toksinas greitai ir tvirtai jungiasi su presinapsinio nervo membrana ir prasiskverbia pro ją. Sutrinka Ca2+ skatinamasis poveikis acetilcholino išsilaisvinimui ir sumažėja impulso potencialas, dėl to ištinka paralyžius. Impulso perdavimas atsistato palaipsniui, kai susidaro naujos nervinės galūnėlės ir jungtys su postsinapsine motorine plokštele. Tyrimai su gyvūnais parodė, kad nervinio impulso perdavimas po truputį atsistato per 6-8 savaites.
Per klinikinės plėtros etapą susijusį su vaistinio preparato vartojimo indikacijomis „vertikalių raukšlių tarp antakių išlyginimas“ klinikiniuose tyrimuose dalyvavo daugiau kaip 2600 pacientų.
Klinikiniuose tyrimuose rekomenduojama 50 vienetų doze buvo gydyti 1907 pacientai, turintys vidutinio gylio ar gilių vertikalių raukšlių tarp antakių. Tarp jų 305 pacientai buvo gydyti 50 V vaistinio preparato injekcijomis dviejuose pagrindiniuose III fazės dvigubai koduotuose placebu kontroliuojamuose tyrimuose, 1200 pacientų 50 V preparato injekcijomis buvo gydyti ilgalaikiame atvirajame III fazės kartotinės dozės tyrime. Kiti pacientai gydyti papildomuose ir dozės nustatymo tyrimuose.
Laiko, per kurį po vaistinio preparato suleidimo pasireiškia reakcija į gydymą mediana buvo 2–3 dienos, o stipriausias poveikis pastebėtas trisdešimtąją dieną. Abiejuose pagrindžiamuosiuose placebu kontroliuojamuose III fazės tyrimuose Dysport injekcijos per laikotarpį, trukusį iki 4 mėnesių, reikšmingai sumažino vertikalių raukšlių tarp antakių gylį. Viename iš pagrindžiamųjų tyrimų reikšmingas poveikis buvo pastebėtas po 5 mėnesių.
Po injekcijos praėjus 30 dienų, tyrėjo atliktas vertinimas atskleidė, kad į gydymą reagavo 90 proc. (273/305) pacientų (labai suraukus kaktą vertikalios raukšlės tarp antakių nesusidarė arba buvo labai nedidelės), palyginti su 3 proc. (4/153) pacientų, kuriems buvo sušvirkšta placebo. Tame pačiame tyrime po injekcijos praėjus 5 mėnesiams reakcija į gydymą buvo pastebėtas 17 proc. (32/190) Dysport gydytų pacientų, palyginti su 1 proc. (1/92) pacientų, kuriems buvo sušvirkšta placebo. Remiantis pačių pacientų pateiktu vertinimu, praėjus 30 dienų po injekcijos ir kiek įmanoma labiau suraukus kaktą, teigiamas gydymo poveikis pastebėtas 82 proc. (251/305) Dysport gydytų pacientų ir 6 proc. (9/153) pacientų, kuriems buvo sušvirkšta placebo. Remiantis tyrėjo atliktu vertinimu, apžiūrint kiek įmanoma suraukusius kaktą pacientus, viename pagrindiniame tyrime, kuriame buvo vertinamas dviejų lygių pagerėjimas, šis rodiklis buvo teigiamas 77 proc. (79/103) pacientų.
Prieš gydymą vidutinio gylio ar gilios vertikalios raukšlės tarp antakių esant ramybės būsenai buvo nustatytos 177 pacientų pogrupyje. Tyrėjo atliktas šios populiacijos vertinimas praėjus 30 dienų po gydymo atskleidė, kad į gydymą reagavo 71 proc. (125/177) Dysport gydytų pacientų, palyginti su 10 proc. (8/78) pacientų, kuriems buvo sušvirkšta placebo.
Ilgalaikis kartotinių dozių atviras tyrimas atskleidė, kad laiko per kurį pasireiškia reakcija į gydymą mediana buvo 3 dienos, šis laikotarpis per kartotinių dozių ciklus nekito. Į gydymą reagavusių pacientų dalis, remiantis tyrėjo atliktu vertinimu, apžiūrint kiek įmanoma suraukusius kaktą pacientus, praėjus 30 dienų po gydymo per kartotinio gydymo ciklus nekito (per 5 ciklus šis rodiklis svyravo nuo 80 iki 90 proc.). Į gydymą reagavusių pacientų, kurie buvo vertinami ramybės būsenos, dalis per kartotinių dozių ciklus taip pat buvo panaši kaip vienos dozės tyrimuose ir, remiantis tyrėjų atliktu vertinimu praėjus 30 dienų nuo gydymo, svyravo nuo 50 proc. iki 74 proc. Dysport gydytų pacientų grupėje.
5.2. Farmakokinetinės savybės
Eksperimentai su gyvūnais parodė botulino toksino farmakokinetikos tyrimo sudėtingumą dėl didelio vaisto veiklumo, mažų reikalingų dozių, didelio molekulinio junginio svorio ir sunkiai atskiriamo bei labai specifinio jo aktyvumo. Tyrimui vartotas žymėtasis I 125 toksinas parodė specifinį bei tvirtą toksino ir receptoriaus ryšį. Didelis toksinų receptorių kiekis yra faktorius, užtikrinantis didelį vaisto stiprumą. Tyrimas su beždžionėmis parodė, kad mažos sušvirkšto vaisto dozės veikė po 2-3 dienų, o didžiausią poveikį sukėlė po 5-6 dienų. Paralyžiuojamojo vaisto poveikio akių raumenims bei akių centravimo sutrikimo trukmė - nuo 2 savaičių iki 8 mėnesių. Šis poveikis nustatytas ir žmogui, jis priklausė nuo jungimosi bei pakitimų nervo ir raumens jungtyje.
5.3. Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Toksiškumo reprodukcijai tyrimų su nėščiomis žiurkėmis ir triušių patelėmis metu Clostridium botulinum A tipo toksinas – hemagliutinino kompleksas kiekvieną dieną jį skiriant injekcijomis į raumenis 79 vienetų/kg ir 42 vienetų/kg dozėmis atitinkamai žiurkėms ir triušiams, toksinio poveikio embrionui (vaisiui) nesukėlė. Taikant didesnes dozes sunkus toksinis poveikis motinai, pasireiškęs implanto praradimu buvo stebimas abiejų rūšių individams. Clostridium botulinum A tipo toksinas – hemagliutinino kompleksas žiurkėms ir triušiams nepademonstravo jokio teratogeninio poveikio, taip pat jokio poveikio nebuvo stebima prenataliniuose ir postnataliniuose žiurkių F1 kartos tyrimuose. Patinų ir patelių vaisingumas buvo sumažėjęs dėl sumažėjusio poravimosi, kurį sąlygojo didelių dozių sukeltas raumenų paralyžius.
Su žiurkėmis atlikto lėtinio toksiškumo tyrimo metu preparatą skiriant iki 12 vienetų/gyvūnui dozėmis, nestebėta jokių sisteminio toksiškumo požymių. Poveikiai neklinikinių reprodukcijos ir lėtinio toksiškumo tyrimų metu apsiribojo pokyčiais raumenyse, į kuriuos buvo atlikta injekcija, šie pokyčiai buvo susiję su Clostridium botulinum A tipo toksino – hemagliutinino komplekso veikimo mechanizmu.
Clostridium botulinum A tipo toksiną – hemagliutinino kompleksą sulašinus į triušio akį, akies sudirginimas nebuvo stebimas.
Įprastinių ikiklinikinių toksinio kartotinių dozių poveikio ir toksinio poveikio dauginimosi funkcijai tyrimų duomenimis, specifinio pavojaus žmogui preparatas nekelia.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1. Pagalbinių medžiagų sąrašas
Žmogaus albumino tirpalas
Laktozė
6.2. Nesuderinamumas
Suderinamumo tyrimų neatlikta, todėl šio vaistinio preparato maišyti su kitais negalima.
6.3. Tinkamumo laikas
2 metai.
Paruoštas vartoti tirpalas:
Ištirpintas vaistas išlieka stabilus 24 valandas 2 °C – 8 °C temperatūroje.
Vertinant mikrobiologiniu požiūriu, paruoštą vaistinį preparatą reikia suvartoti nedelsiant. Jeigu jis nedelsiant nesuvartojamas, paruošto tirpalo laikymo trukmė ir sąlygos prieš vartojimą tampa vartotojo atsakomybė ir laikymo trukmė, esant nuo 2 °C iki 8 °C temperatūrai, paprastai neturėtų būti ilgesnė kaip 24 valandos.
6.4. Specialios laikymo sąlygos
Neatidarytus flakonus laikyti šaldytuve (2 °C – 8 °C).
Dysport turi būti laikomas šaldytuve ligoninėje, kur yra atliekamos injekcijos, jis neturi būti duodamas ligoniams laikyti namuose.
Paruošto vaistinio preparato laikymo sąlygos nurodytos 6.3 skyriuje.
Negalima užšaldyti.
6.5. Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Milteliai yra 3 ml I tipo stiklo flakone, uždarytame brombutilo gumos kamščiu ir apsauginiu aliuminio dangteliu su perforuota skylute centre.
Dėžutėje yra 1 arba 2 flakonai miltelių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6. Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Tuojau pat po injekcijos vaisto likutį flakone ar švirkšte reikia inaktyvinti praskiestu hipochlorito rūgšties (1 % chloro) tirpalu. Išsiliejusį vaistą reikia nuvalyti absorbuojančiu audiniu, suvilgytu praskiestu hipochlorito rūgšties tirpalu.
Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Vyrukas ateina pas psichiatrą:
- Daktare, norėčiau su jumis pasitarti...
- Na, pasakokite, kokia problema?
- Suprantate, aš visiškai neturiu jokių problemų, jokių nukrypimų nuo normos...
- Tai kur gi problema?
- Suprantate, mane vis dažniau aplanko mintis: ar tai normalu?
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Vaistas nerimui ir nemigai gydyti