Aminofilinas, 24mg/ml, injekcinis tirpalas
Vartojimas: leisti į veną
Registratorius: PharmaSwiss Česka republika s.r.o., Čekija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Aminofilinas
1. Kas yra Eufilinas SANITAS ir kam jis vartojamas
Eufilinas SANITAS vartojamas ūminio vidutinio sunkumo arba sunkaus bronchinės astmos arba lėtinės obstrukcinės plaučių ligos sukelto bronchų spazmo šalinimui. Šio vaisto vartojama, jei inhaliuojamieji b2 adrenoreceptorių agonistai yra neveiksmingi.
2. Kas žinotina prieš vartojant Eufiliną SANITAS
Eufilinas SANITAS vartoti negalima:
- Jeigu padidėjęs jautrumas teofilinui, kitiems ksantinams arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Eufilinas SANITAS:
- jei yra ūminis kairiojo širdies skilvelio veiklos nepakankamumas (plaučių pabrinkimas arba širdies astma).
- jei organizmo jautrumas ksantinams arba etilendiaminui padidėjęs.
- jei yra širdies aritmija arba hipertenzija (šios ligos gali pasunkėti).
- jei susilpnėjusi kairiojo širdies arba dešiniojo (plautinė širdis) širdies skilvelio, arba skydinės liaukos veikla, yra užsitęsęs karščiavimas, kepenų liga arba sepsis (šios būklės gali sukelti toksinį vaisto poveikį, nes tokiems pacientams teofilino šalinimas susilpnėja, todėl jo kiekis serume ir toksinio poveikio rizika būna didesnė).
- jei yra krūtų negalavimų (ligos simptomai gali pasunkėti).
- jei sergama arba sirgta skrandžio uždegimu, skrandžio arba žarnyno opa (šių ligų simptomai gali pasunkėti). Be to, vaistas gali sutrikdyti stemplės žiedinio raumens veiklą ir sukelti skrandžio turinio atpylimą į stemplę.
- jei neseniai ištikęs širdies priepuolis (ūminiu arba poūmiu ligos laikotarpiu teofilinas gali sukelti širdies veiklos pablogėjimą).
- jei yra gerybinis prostatos padidėjimas (ši būklė gali pasunkėti ir gali staiga susilaikyti šlapimas.
- jei sergama epilepsija, yra buvę traukulių;
- jei yra ūminė porfirija (medžiagų apykaitos liga).
Vaisto vartoti reikia atsargiai, jeigu ligonis senyvas, serga sunkia liga arba jeigu širdies ir kraujagyslių sistemos veikla susilpnėjusi.
Kiti vaistai ir Eufilinas SANITAS
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Dėl sąveikos gali silpnėti Eufilinas SANITAS poveikis
Tabako rūkymas, rifampicinas, karbamazepinas, fenobarbitalis (barbitūratai), fenitoinas, primidonas, ritonaviras, sulfinpirazonas skatina teofilino skaidymą kepenyse, todėl gydytojas turės skirti didesnę Eufilinas SANITAS dozę.
Dėl sąveikos gali stiprėti Eufilinas SANITAS poveikis
Alopurinolis, rofekoksibas, meksiletinas ir propafenonas, ciprofloksacinas, klaritromicinas, eritromicinas, norfloksacinas, fluvoksaminas, diltiazemas, verapamilis, disulfiramas, interferonas alfa ir peginterferonas alfa, geriamieji kontraceptikai, pentoksifilinas, cimetidinas, skiepai nuo gripo, galbūt izoniazidas, flukonazolas, ketokonazolas ir zafirlukastas didina teofilino kiekį kraujyje, todėl gydytojas turės skirti mažesnę Eufilinas SANITAS dozę.
Kitokios sąveikos formos
Eufilinas SANITAS, vartojamos kartu su adenozinu, mažina jo širdies ritmo sutrikimus šalinantį poveikį. Jei Eufilinas SANITAS vartojama kartu su halotanu, didėja širdies ritmo sutrikimus, o jei kartu su ketaminu ir galbūt chinolonais (ciprofloksacinu, norfloksacinu) – traukulių rizika. Jei Eufilinas SANITAS vartojama kartu su kortikosteroidais, šlapimo išsiskyrimo vaistais (acetazolamidu, Henlės kilpoje veikiančiais vaistais ir tiazidais), simpatikomimetikais (bambuteroliu, fenoteroliu, formoteroliu, ritodrinu, salbutamoliu, salmeteroliu, terbutalinu ir tulobuteroliu), gali dažniau atsirasti hipokalemija (kalio kiekio sumažėjimas kraujyje). Eufilinas SANITAS vartojant kartu su efedrinu ar doksapramu stipriau stimuliuojama centrinė nervų sistema.
Eufilinas SANITAS skatina ličio karbonato išsiskyrimą, todėl litis sukelia silpnesnį gydomąjį poveikį.
Pacientams, gydomiems Eufilinas SANITAS, alkoholio gerti nepatariama.
Poveikis laboratorinių tyrimų duomenims
Jei ligonis geria kavos, arbatos, kolos, valgo šokolado, vartoja paracetamolio, nustatant teofilino koncentraciją plazmoje spektrofotometrijos metodu, tyrimo rodmenys gali būti didesni, negu yra iš tikrųjų.
Eufilinas SANITAS vartojimas su maistu ir gėrimais
Eufilinas SANITAS vartojantiems ligoniams nepatariama vartoti maisto ir gėrimų, kuriuose yra kofeino, nes gali atsirasti centrinės nervų sistemos dirginimo simptomų.
Jei pacientas valgo maisto, kuriame yra daug baltymų ir mažai angliavandenių, gali didėti teofilino šalinimas ir mažėti jo koncentracija serume, o jei maiste yra mažai baltymų ir daug angliavandenių, teofilino šalinimas mažėja, jo koncentracija serume didėja. Valgant daug kepto maisto, kuriame yra daug policiklių angliavandenilių, teofilino koncentracija serume gali mažėti.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su u gydytoju arba vaistininku.
Nėštumas
Nėštumo metu vaisto galima vartoti tik tokiu atveju, jei gydytojas nuspręs, kad nauda motinai bus didesnė už pavojų vaisiui.
Žindymo laikotarpis
Tyrimų su žindančiomis kūdikį moterimis neatlikta. Teofilinas išsiskiria su motinos pienu, todėl gali didinti kūdikio, ypač naujagimio, dirglumą ir sukelti kitokį šalutinį poveikį: sujaudinimą, nemigą, tachikardiją, drebulį. Jeigu žindymo metu moteriai reikia vartoti Eufilinas SANITAS, žindymą rekomenduojama nutraukti.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant Eufilinas SANITAS, gali trumpam sumažėti kraujospūdis, todėl galimas laikinas gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus susilpnėjimas.
3. Kaip vartoti Eufiliną SANITAS
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Bendrieji vartojimo principai
Rekomenduojamos dozės yra orientacinės. Tikslią dozę nustato gydytojas, atsižvelgęs į ligonio būklę, ligos eigą ir vaisto sukeltą organizmo reakciją.
Norint išvengti nepageidaujamo poveikio, Eufilinas SANITAS rekomenduojama švirkšti lėtai, ne didesniu kaip 25 mg/min (maždaug 1 ml/min.) greičiu iki didžiausios 250-500 mg (5 mg/kg) dozės. Jeigu pacientui atsiranda nepageidaujamų reakcijų įvadinės infuzijos metu, tirpalą reikia infuzuoti lėčiau arba 5-10 min nutraukti infuziją.
Dozavimas pacientams, kurie nevartoja teofilino preparatų
Pacientams, kurie nevartoja teofilino preparatų, įvadinės infuzijos metu reikia suleisti aminofilino tirpalo kiekį, kuriame būtų 5 mg/kg kūno svorio teofilino, t.y. maždaug 18 ml aminofilino injekcinio tirpalo. Tirpalą reikia leisti lėtai (ne greičiau kaip 25 mg/min.).
Palaikomoji aminofilino dozė nustatoma atsižvelgiant į paciento būklę, ligos sunkumą bei vaisto poveikį. Rekomenduojamos palaikomosios dozės skirtingoms pacientų grupėms surašytos lentelėje:
Pacientų grupės |
Palaikomoji dozė |
Vaikai nuo 6 mėn. iki 9 metų |
1,2 mg/kg/val. (po 12 val. dozė sumažinama iki 1,0 mg/kg/val. |
9-16 metų vaikai bei rūkantys jauni suaugusieji |
1,0 mg/kg/val. (po 12 val. dozė sumažinama iki 0,8 mg/kg/val. |
Nerūkantys suaugusieji |
0,7 mg/kg/val. (po 12 val. dozė sumažinama iki 0,5 mg/kg/val. |
Senyvo amžiaus pacientai arba pacientai, kuriems yra plautinė širdis (dešiniosios širdies dalies nepakankamumas) |
0,6 mg/kg/val. (po 12 val. dozė sumažinama iki 0,3 mg/kg/val. |
Pacientai, kurių širdies bei kepenų veikla sutrikusi |
0,5 mg/kg/val. (po 12 val. dozė sumažinama iki 0,1-0,2 mg/kg/val. |
Naujagimiams bei jaunesniems nei 6 mėn., amžiaus kūdikiams Eufilinas SANITAS vartoti nerekomenduojama. Vis dėlto, jeigu gydytojas nusprendžia, kad tokiam pacientui reikia skirti Eufilinas SANITAS injekcinio tirpalo, bus vartojama mažiausia galima dozė.
Suaugusiems pacientams: didžiausia vienkartinė Eufilinas SANITAS dozė – 250 mg; didžiausia paros dozė – 500 mg. Senyvo amžiaus pacientams rekomenduojama neviršyti 400 mg per parą dozės.
Vaikams: didžiausia vienkartinė dozė – 3 mg/kg kūno svorio.
Gydymo trukmė: Eufilinas SANITAS nerekomenduojama vartoti ilgiau nei 14 parų.
Vartojimo metodas
Eufilinas SANITAS injekcinio tirpalo galima lėtai švirkšti arba infuzuoti į veną. Eufilinas SANITAS injekcinio tirpalo švirkšti į raumenis nerekomenduojama, kadangi injekcija gali sukelti stiprų skausmą. Infuziniam tirpalui paruošti geriausiai tinka 5% gliukozės arba 0,9% izotoninis natrio chlorido tirpalas.
Ką daryti pavartojus per didelę Eufilinas SANITAS dozę?
Toksinis Eufilinas SANITAS tirpalo poveikis ir perdozavimo simptomų atsiranda, jeigu vaisto vartojama ilgai ir didelėmis dozėmis.
Tam, kad gydomasis poveikis būtų optimalus ir neatsirastų toksinis poveikis, gydytojas skirs kraujo tyrimų, kad galėtų stebėti vaisto kiekį kraujyje.
Pavartojus per didelę dozę, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją arba ligoninės skubios pagalbos skyrių.
Pamiršus pavartoti Eufilinas SANITAS
Praleidus vieną dozę, vaisto kiekis organizme mažėja todėl ją reikia leisti, tuojau pat atsiminus.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nedažnas šalutinis poveikis (pasireiškia 1–10 iš 1 000 vartotojų)
Pykinimas, apetito pablogėjimas, pilvo skausmas, viduriavimas, galvos skausmas, dažnas širdies plakimas, širdies plakimo pojūtis.
Retas šalutinis poveikis (pasireiškia 1–10 iš 10 000 vartotojų)
Gastroezofaginis refliuksas (rėmuo ir/ar vėmimas), centrinės nervų sistemos stimuliavimas (svaigulys, nerimas, drebulys), nemiga, mažas kraujospūdis, širdies ritmo sutrikimas, alerginė reakcija (dilgėlinė, eritema ar eksfoliacinis dermatitas).
Labai retas šalutinis poveikis (pasireiškia mažiau negu 1 iš 10 000 vartotojų)
Kepenų pažeidimas, storosios žarnos uždegimas, traukuliai.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Eufiliną SANITAS
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Ampules laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Ant etiketės ir dėžutės po „Tinka iki“ ir „EXP“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Praskiestą tirpalą vartoti nedelsiant. Iš karto jo nesuvartojus, atsakomybė už laikymo laiką ir sąlygas tenka vartotojui.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Eufilino SANITAS sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra aminofilinas. 1 ml injekcinio tirpalo yra 24 mg aminofilino (atitinka 19,2 mg teofilino ir 4,8 mg etilendiamino). Vienoje 5 ml ampulėje yra 120 mg aminofilino (atitinka 96 mg teofilino ir 24 mg etilendiamino).
- Pagalbinė medžiaga yra injekcinis vanduo.
Eufilino SANITAS išvaizda ir kiekis pakuotėje
Eufilinas SANITAS injekcinis tirpalas yra skaidrus, bespalvis ar silpnai gelsvos spalvos skystis.
Kartono dėžutėje yra 10 bespalvio stiklo ampulių po 5 ml injekcinio tirpalo.
Tarptautinis pavadinimas | Aminofilinas |
Vaisto stiprumas | 24mg/ml |
Vaisto forma | injekcinis tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | leisti į veną |
Registracijos numeris | LT/1/94/0527 |
Registratorius | PharmaSwiss Česka republika s.r.o., Čekija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1994.07.05 |
Vaistas perregistruotas | 2013.12.31 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Eufilinas SANITAS 24 mg/ml injekcinis tirpalas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
1 ml injekcinio tirpalo yra 24 mg aminofilino (atitinka 19,2 mg teofilino ir 4,8 mg etilendiamino).
Vienoje 5 ml ampulėje yra 120 mg aminofilino (atitinka 96 mg teofilino ir 24 mg etilendiamino).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Injekcinis tirpalas.
Skaidrus, bespalvis ar silpnai gelsvos spalvos skystis.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Ūminio vidutinio sunkumo arba sunkaus bronchinės astmos arba lėtinės obstrukcinės plaučių ligos sukelto bronchų spazmo šalinimas, jei inhaliuojamieji b2 adrenoreceptorių agonistai yra neveiksmingi.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Bendrieji vartojimo principai
Teofilino terapinis indeksas labai mažas, todėl dozė kiekvienam pacientui turi būti parenkama individualiai, atsižvelgiant į paciento būklę ir kūno svorį. Kadangi į riebalinį audinį teofilino nepatenka, terapinės dozės apskaičiuojamos pagal idealų kūno svorį.
Norint išvengti nepageidaujamo poveikio, vaistinio preparato rekomenduojama švirkšti lėtai, ne didesniu kaip 25 mg/min (maždaug 1 ml/min.) greičiu iki didžiausios 250-500 mg (5mg/kg) dozės. Jeigu pacientui atsiranda nepageidaujamų reakcijų įvadinės infuzijos metu, tirpalą reikia infuzuoti lėčiau arba 5‑10 min nutraukti infuziją.
Gydymo metu reikia stebėti, ar neatsiranda nepageidaujamų reakcijų ir (jeigu tai įmanoma) tirti teofilino koncentraciją kraujo serume. Teofilino terapinė koncentracija kraujo serume svyruoja nuo 5 iki 20 µg/ml. Esant didesnei nei 20 µg/ml koncentracijai, gali padidėti nepageidaujamo poveikio pasireiškimo dažnis.
Dozavimas pacientams, kurie nevartoja teofilino preparatų
Pacientams, kurie nevartoja teofilino preparatų, įvadinės infuzijos metu reikia suleisti aminofilino tirpalo kiekį, kuriame būtų 5 mg/kg kūno svorio teofilino, t.y. maždaug 18 ml aminofilino injekcinio tirpalo. Tirpalą reikia leisti lėtai (ne greičiau kaip 25 mg/min.).
Palaikomoji aminofilino dozė nustatoma atsižvelgiant į paciento būklę, ligos sunkumą bei vaistinio preparato poveikį. Rekomenduojamos palaikomosios dozės skirtingoms pacientų grupėms pateiktos lentelėje:
Pacientų grupės |
Palaikomoji dozė |
Vaikai nuo 6 mėn. iki 9 metų |
1,2 mg/kg/val. (po 12 val. dozė sumažinama iki 1,0 mg/kg/val. |
9-16 metų vaikai bei rūkantys jauni suaugusieji |
1,0 mg/kg/val. (po 12 val. dozė sumažinama iki 0,8 mg/kg/val. |
Nerūkantys suaugusieji |
0,7 mg/kg/val. (po 12 val .dozė sumažinama iki 0,5 mg/kg/val. |
Senyvo amžiaus pacientai arba pacientai, kuriems yra plautinė širdis |
0,6 mg/kg/val. (po 12 val.dozė sumažinama iki 0,3 mg/kg/val. |
Pacientai, kurių širdies bei kepenų veikla sutrikusi |
0,5 mg/kg/val. (po 12 val. dozė sumažinama iki 0,1-0,2 mg/kg/val. |
Naujagimiams bei jaunesniems nei 6 mėn amžiaus kūdikiams Eufilinas SANITAS skirti nerekomenduojama, kadangi iš jų organizmo teofilinas yra šalinamas silpnai. Vis dėlto, jeigu gydytojas nusprendžia, kad tokiam pacientui reikia skirti aminofilino injekcinio tirpalo, šio vaistinio preparato skiriama labai atsargiai, parenkant tokią dozę, kad kraujo serume būtų mažiausiai gydomoji koncentracija.
Dozavimas pacientams, kurie vartoja teofilino
Prieš skiriant Eufilinas SANITAS injekcinio tirpalo tokiems pacientams, reikėtų nustatyti teofilino koncentraciją serume. Tuomet įsotinamoji dozė parenkama atsižvelgiant į tai, kad kiekviena 0,5 mg/kg kūno svorio teofilino dozė veikliosios medžiagos koncentraciją serume padidina vidutiniškai 1 mg/ml.
Jeigu teofilino koncentracijos kraujo serume nustatyti nėra galimybės, įsotinamoji dozė nustatoma atsižvelgiant į tai, kad 3,1 mg/kg kūno svorio teofilino dozė didina jo koncentraciją serume vidutiniškai 5 mg/ml.
Palaikomosios dozės skiriamos tokios pačios kaip ir pacientams, kurie nevartoja teofilino.
Suaugusiems pacientams: didžiausia vienkartinė aminofilino dozė – 250 mg; didžiausia paros dozė – 500 mg.
Vaikams: didžiausia vienkartinė dozė – 3 mg/kg kūno svorio.
Senyvo amžiaus pacientams rekomenduojama neviršyti 400 mg per parą dozės.
Gydymo trukmė: aminofilino nerekomenduojama vartoti ilgiau nei 14 parų.
Vartojimo metodas
Aminofilino injekcinio tirpalo galima lėtai švirkšti arba infuzuoti į veną. Infuziniam tirpalui paruošti geriausiai tinka 5% gliukozės arba 0,9% izotoninis natrio chlorido tirpalas. Tirpalo švirkšti į raumenis nerekomenduojama.
Vaistinio preparato skiedimo prieš vartojant instrukcija pateikiama 6.6 skyriuje.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas teofilinui, kitiems ksantinams ar bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Jeigu yra nors viena iš žemiau išvardytų būklių, gydytojas Eufilinas SANITAS injekcinio tirpalo gali skirti atsargiai, tik įsitikinęs, kad gydomasis poveikis bus didesnis už galimą kenksmingą poveikį.
- Ūminis kairiojo širdies skilvelio funkcijos nepakankamumas (plaučių pabrinkimas arba širdies astma).
- Širdies aritmija arba hipertenzija (šios ligos gali pasunkėti).
- Susilpnėjusi kairiojo arba dešiniojo (plautinė širdis) širdies skilvelio arba skydinės liaukos veikla, užsitęsęs karščiavimas, kepenų liga arba sepsis (šios būklės gali stiprinti toksinį vaistinio preparato poveikį, nes tokiems pacientams teofilino šalinimas sulėtėja, todėl jo koncentracija serume ir toksinio poveikio galimybė gali būti didesnė).
- Sergama mastopatija (ligos simptomai gali pasunkėti).
- Sergama arba sirgta skrandžio uždegimu, skrandžio arba žarnyno opa (šių ligų simptomai gali pasunkėti). Be to, vaistinis preparatas gali sutrikdyti stemplės sfinkterio veiklą ir sukelti skrandžio turinio atpylimą į stemplę.
- Neseniai ištikęs miokardo infarktas (ūminiu arba poūmiu ligos laikotarpiu teofilinas gali sukelti širdies veiklos pablogėjimą).
- Gerybinis priešinės liaukos padidėjimas (adenoma). Ligonio būklė gali pasunkėti ir staiga susilaikyti šlapimas.
- Epilepsija, traukuliai (teofilinas mažina traukulių atsiradimo slenkstį).
Reikia vengti skirti vaistinį preparatą Eufilinas Sanitas, jei pacientas serga ūmine porfirija.
Be to, vaistinio preparato vartoti reikia atsargiai, jeigu ligonis senyvas, serga sunkia liga arba jeigu širdies ir kraujagyslių sistemos veikla susilpnėjusi.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Farmakokinetinė sąveika
Kepenų mikrosomų fermentų aktyvumą slopinantys vaistiniai preparatai
Jeigu kartu su Eufilinas SANITAS tirpalu vartojama kitokių vaistinių preparatų (cimetidino, eritromicino, troleandomicino, ciprofloksacino, meksiletino, norfloksacino, verapamilio, diltiazemo, fluvoksamino, geriamųjų estrogenų kontraceptinių ir kitokių preparatų), kurie slopindami citochromo P450 fermentų aktyvumą mažina teofilino klirensą ir didina jo koncentraciją serume, būtina nuolatos stebėti teofilino koncentraciją serume.
Alkoholis (etanolis), interferonas alfa, pentoksifilinas, disulfiramas, propafenonas ir meksiletinas taip pat mažina teofilino klirensą ir didina jo koncentraciją plazmoje.
Flukonazolas, ketokonazolas, tiabendazolas gali didinti teofilino koncentraciją plazmoje.
Kepenų mikrosomų fermentų aktyvumą didinantys vaistiniai preparatai
Jeigu nuolat vartojama karbamazepino, fenitoino, primidono, rifampino ir barbitūratų arba kitokių kepenų mikrosomų fermentų aktyvumą didinančių medžiagų, dėl pagreitėjusio teofilino metabolizmo mažėja aminofilino tirpalo veiksmingumas.
Ličio preparatai
Teofilinas didina ličio preparatų šalinimą ir mažina veiksmingumą.
Sulfinpirazonas
Sulfinpirazonas mažina teofilino koncentraciją plazmoje.
Tabakas ar marihuana
Tabako ar marihuanos rūkymas didina teofilino metabolizmą ir mažina jo koncentraciją serume bei veiksmingumą. Vaistinio preparato klirensas pradeda mažėti praėjus 1 savaitei nuo cigarečių rūkymo pradžios, tačiau nustojus rūkyti jis tampa normalus ne anksčiau kaip po 6 mėn. (gali trukti net 2 metus).
Mitybos pobūdis
Jei vartojama maisto, kuriame yra daug baltymų ir mažai angliavandenių, teofilino klirensas gali didėti, o koncentracija serume ir veiksmingumas mažėti. Maistas, kuriame yra mažai baltymų ir daug angliavandenių, mažina teofilino klirensą ir didina jo koncentraciją serume bei veiksmingumą.
Farmakodinaminė sąveika
Adenozinas
Dėl antagonistinės sąveikos su teofilinu, mažėja adenozino veiksmingumas todėl gali prireikti didinti vaistinio preparato dozę arba vartoti kitokių vaistinių preparatų.
Benzodiazepinai
Teofilinas gali keisti raminamąjį benzodiazepinų poveikį, todėl šių vaistų kartu vartoti reikia atsargiai.
Beta adrenoreceptorius blokuojantys preparatai
Kartu vartojant b blokatorių (net lašinamų į akis), gali susilpnėti tiek jų, tiek teofilino poveikis. Be to, gali sumažėti teofilino klirensas, todėl reikia vartoti selektyvių beta1 adrenoreceptorių blokatorių.
Diuretikai.
Kartu su aminofilinu vartojant acetazolamidą, kilpinius ir tiazidinius diuretikus didėja hipokalemijos rizika.
Efedrinas
Dėl sinergetinės efedrino ir teofilino sąveikos, gali atsirasti CNS dirginimo simptomų: pykinimas, nervingumas, nemiga ir kt..
Halotanas ir kitokie inhaliuojamieji angliavandeniliniai bendrojo poveikio anestetikai
Inhaliuojamųjų angliavandenilinių anestetikų, ypač halotano ir teofilino, sąveika gali sukelti pavojingas širdies aritmijas.
Ketaminas
Suleidus eufilino tirpalo, gali sumažėti traukulių atsiradimo slenkstis.
Membranų nedepoliarizuojantys miorelaksantai
Antagonistinė šių preparatų ir teofilino sąveika mažina miorelaksantų veiksmingumą, todėl gali prireikti didinti jų dozę.
Kitokie adrenerginiai bronchus plečiantys vaistiniai preparatai
Kad neatsirastų toksinio poveikio kartu su Eufilinas SANITAS injekciniu tirpalu vartojant kitokių adrenerginių bronchus plečiančių preparatų pvz., teofilino, reikia stebėti teofilino koncentraciją serume bei tikslinti įsotinamąją ir palaikomąją dozę.
Kofeinas ir kitokie ksantinai
Kartu su aminofilino tirpalu vartojant kitokių ksantinų, pvz., kofeino, gali padidėti nepageidaujamo poveikio pasireiškimo dažnis.
Įtaka tyrimų rodmenims
Aminofilinas gali daryti įtaką kai kurių tyrimų rodmenims.
Negalima pamiršti, kad terapinė teofilino koncentracija serume tariamai didina cholesterolio, gliukozės, laisvų riebalų rūgščių, šlapimo rūgšties koncentracijos serume rodmenis, todėl trijodtironino kiekis serume gali būti tariamai mažesnis.
Jei teofilino koncentracija plazmoje tiriama spektrofotometriniu metodu ir pacientas gėrė kavos, arbatos ar kolos, valgė šokolado arba vartojo paracetamolio, nustatyta teofilino koncentracija gali būti didesnė, negu yra iš tikrųjų.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Klinikinių duomenų apie teofilino vartojimą nėštumo metu nėra.
Su gyvūnais atlikti tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių). Galimas pavojus žmogui nežinomas. Teofilino nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus (jei prasideda ūmus bronchų spazmas, galintis sukelti plaučių ventiliacijos sutrikimą ir vaisiaus hipoksiją).
Žindymas
Tyrimų su žindančiomis kūdikį moterimis neatlikta. Teofilinas išsiskiria su motinos pienu, todėl gali didinti kūdikio, ypač naujagimio, dirglumą ir sukelti kitokį šalutinį poveikį: sujaudinimą, nemigą, tachikardiją, drebulį. Jeigu žindymo metu moteriai reikia vartoti aminofilino, žindymą rekomenduojama nutraukti.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Vartojant Eufilinas SANITAS injekcinio tirpalo galimas trumpalaikis kraujospūdžio sumažėjimas, todėl gali laikinai susilpnėti gebėjimas vairuoti ir valdyti mechanizmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Išvardytas nepageidaujamas poveikis pasireiškė vartojant vaistinių preparatų, kurių sudėtyje yra aminofilino. Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Virškinimo trakto sutrikimai
Nedažni. Pykinimas, apetito pablogėjimas, pilvo skausmas, viduriavimas.
Reti. Gastroezofaginis refliuksas (rėmuo ir/ar vėmimas).
Labai reti. Kepenų pažeidimas, storosios žarnos uždegimas.
Nervų sistemos sutrikimai
Nedažni. Galvos skausmas.
Reti. CNS stimuliavimas (svaigulys, nerimas, drebulys), nemiga.
Labai reti. Traukuliai.
Kraujagyslių sutrikimai
Reti. Hipotenzija.
Širdies sutrikimai
Nedažni. Tachikardija, palpitacija.
Reti. Aritmija.
Imuninės sistemos sutrikimai
Reti. Alerginė reakcija (dilgėlinė, eritema ar eksfoliacinis dermatitas).
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Ūminio apsinuodijimo simptomai: ilgai trunkantis vėmimas (gali būti sunkus, vaistiniais preparatais nenutraukiamas vėmimas krauju), pykinimas, pilvo, galvos skausmas, sujaudinimas, svaigulys, nerimas, nemiga, metabolinė acidozė, hiperglikemija, hipokalemija, tachikardija. Sunkiausias sutrikimas yra traukuliai ir kraujospūdžio sumažėjimas.
Lėtinio apsinuodijimo simptomų gali atsirasti netikėtai. Gali atsirasti vidutinio sunkumo virškinimo trakto veiklos sutrikimo simptomų, prasidėti traukuliai ir(ar) sutrikti širdies ritmas. Metabolinės acidozės, hiperglikemijos ir hipokalemijos paprastai nepasireiškia.
Pastaba. Norint, kad terapinė teofilino koncentracija taptų optimali ir neatsirastų toksinis poveikis, būtina nuolatos stebėti jo koncentraciją ir laikytis kitokių atsargumo priemonių (žr. 4 4 skyrių).
Perdozavimo gydymas
Teofilino priešnuodžio nėra, todėl apsinuodijus tinka simptominis ir palaikomasis gydymas. Gydyti reikia pradėti nedelsiant.
Būtina tuojau pat nustatyti teofilino koncentraciją serume, nutraukti Eufilinas SANITAS injekcinio tirpalo injekcinio tirpalo vartojimą, stebėti gyvybines organizmo funkcijas jas palaikyti, sunormalinti kraujospūdį ir skysčių bei elektrolitų kiekį. Jei apsinuodijimas sunkus, t.y. teofilino koncentracija ūminio apsinuodijimo atveju didesnė kaip 100 mg/ml, ligonį būtina gabenti į toksikologijos centrą.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: kiti bendrojo poveikio vaistiniai preparatai nuo astmos. Ksantinų dariniai. atc kodas: R03D A05.
Veikimas
Aminofilinas yra teofilino (80%) ir etilendiamino (20%) mišinys. Teofilino aktyvumas daugiausiai priklauso nuo jo sukeliamo selektyvaus fosfodiesterazės slopinimo. Dėl šio poveikio ląstelėse daugėja ciklinio 3’,5’-adenozinmonofosfato (cAMF). Teofilinas didina endogeninių katecholaminų atsipalaidavimą, slopina kalcio pernešimą į ląsteles, kai kurių prostaglandinų sintezę bei uždegimo mediatorių atsipalaidavimą iš putliųjų ląstelių. Jis konkurenciniu būdu prisijungia prie širdies, bronchų, CNS ir kitų organų adenozino receptorių, todėl silpnina adenozino poveikį bei mažina jo sukeliamus pokyčius. Taigi įvairias organizmo funkcijas teofilinas veikia įvairiapusiškai: gerina alveolių ventiliavimą, vidutiniškai plečia plaučių, inkstų ir vainikines širdies kraujagysles, stiprina miokardo kontraktiliškumą, didina sistolinį ir minutinį širdies tūrį, vidutiniškai stimuliuoja CNS, įskaitant kvėpavimo centrą, skatina druskos rūgšties išsiskyrimą, gerina inkstų kraujotaką bei glomerulų filtraciją (dėl pastarojo poveikio didėja diurezė). Pastarųjų 10 metų tyrimų duomenimis, teofilinas mažina uždegimą ir moduliuoja imunitetą. Teofilinas taip pat didina deguonies suvartojimą miokarde.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Pasisavinimas
Preparato suleidus į veną, maksimali koncentracija serume būna po 20 ‑ 30 minučių. Vaisto poveikis prasideda po 30 minučių.
Teofilino terapinė koncentracija yra 5 – 20 µg/ml, didesnė kaip 20 mg/ml gali sukelti toksinį poveikį.
Pasiskirstymas
Prie serumo baltymų (albuminų) prisijungia apie 40% teofilino dozės. Jungimasis su plazmos baltymais yra nevienodas ir priklauso nuo paciento būklės bei ligos sunkumo: sveikų suaugusių žmonių organizme ‑ apie 60%, naujagimių - 36%, kepenų ciroze sergančių pacientų – apie 35%.
Teofilinas greitai patenka į audinius, jo būna periferiniuose audiniuose, organizmo skysčiuose, tarp jų ‑ motinos piene ir smegenų skystyje. Riebaliniame audinyje teofilino nebūna.
Pasiskirstymo tūris – 0,3 ‑ 0,7 l/kg, t.y., 30 ‑ 70% idealiojo kūno svorio (vidutiniškai – 0,45 l/kg). Pacientų, sergančių kepenų ciroze, senyvų žmonių, neišnešiotų naujagimių ir pacientų, kuriems yra nekoreguota acidemija, organizme vidutinis pasiskirstymo tūris būna šiek tiek mažesnis.
Biotransformacija
Aminofilinas žmogaus organizme atpalaiduoja laisvą teofiliną. Kepenų citochromo P450 fermentų sistema metabolizuoja teofiliną į farmakologiškai neaktyvius ir aktyvius metabolitus kofeiną ir 3-metilksantiną (10 kartų silpnesnis poveikis už teofilino). Kofeinas svarbesnis naujagimių ir jaunesnių kaip 6 mėn. kūdikių klinkinei būklei. Jų organizme kofeino pusinės eliminacijos laikas labai ilgas, todėl šis darinys gali kauptis. Vyresnių negu 6 mėnesių kūdikių ir suaugusių žmonių organizme kofeino nesikaupia.
Eliminacija
Teofilino pusinės eliminacijos laikas priklauso nuo ligonio amžiaus, būklės ir ligos pobūdžio: jei pacientas yra jaunesnis kaip 6 mėnesių, šis rodmuo yra 11‑30 val.; jei vyresnis kaip 6 mėn. vaikas – 3,7 ( ± 1,1) val., jei suaugęs žmogus, sergantis nekomplikuota astma ir nerūkantis – 8,7 (± 2,2) val.; jei rūkalius (rūko po 2 pakelius per dieną) – 4‑5 val. (metus rūkyti, šis laikas gali išlikti sutrumpėjęs dar 3 ‑ 24 mėn.), jei senyvas suaugęs žmogus, sergantis lėtine obstrukcine plaučių liga arba širdies ar kepenų nepakankamumu - gali būti ilgesnis kaip 19 val.
Teofilinas šalinamas pro inkstus, daugiausia metabolitų pavidalu, maždaug 10% – nepakitusio (naujagimių, ypač neišnešiotų, organizme – apie 50%). Hemodializuojant pašalinama 50% vaistinio preparato. Teofilinas prasiskverbia pro placentą ir išsiskiria į motinos pieną.
Etilendiaminas teofilino farmakokinetikai įtakos nedaro.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Ūminis toksinis poveikis
Sušvirkšto į veną pelėms vaisto LD50 yra 125 – 184 mg/kg kūno svorio, žiurkėms – 104 mg/kg kūno svorio, jūros kiaulytėms – 143 mg/kg kūno svorio, triušiams – 150 mg/kg kūno svorio, šunims – 150 mg/kg kūno svorio.
Kancerogeninis poveikis
Dviejų metų kancerogeninio poveikio tyrimų su pelėmis ir žiurkėmis duomenimis teofilinas kancerogeninio poveikio nesukelia..
Mutageninis ir teratogeninis poveikis
Tyrimų in vitro ir in vivo metu mutageninio teofilino poveikio nenustatyta.
Tiriant žiurkes ir peles, teofilino dozės, 2‑3 kartus didesnės už terapines žmonėms skiriamas dozes, teratogeninio poveikio nesukėlė. Embriotoksinį poveikį žiurkėms sukėlė 220 mg/kg kūno svorio teofilino dozės. Vaikingoms žiurkių patelėms tokia teofilino dozė toksinio poveikio nesukėlė.
Poveikis vaisingumui
Tyrimų su graužikais metu nustatyta, kad pelėms ir žiurkėms teofilino dozė, 1‑3 kartus didesnė už terapinę žmonėms skiriamą dozę, blogina reprodukciją.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Šio vaistinio preparato negalima maišyti su kitais, išskyrus nurodytus 6.6 skyriuje.
Eufilinas SANITAS tirpalo nerekomenduojama skiesti infuziniais tirpalais, kurių reakcija pH rūgštinis, nes gali iškristi nuosėdų. Jo negalima maišyti viename švirkšte su doksapramo hidrochlorido tirpalu. Vaistinį preparatą draudžiama infuzuoti ta pačia infuzijų sistema su amjodarono, diltiazemo ir ondansetrono hidrochlorido, ciprofloksacino tirpalais arba krauju.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
Praskiestą tirpalą vartoti nedelsiant. Iš karto jo nesuvartojus, atsakomybė už laikymo laiką ir sąlygas tenka vartotojui.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Ampules laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Bespalvio I tipo stiklo ampulė, kurioje yra 5 ml injekcinio tirpalo.
Kartono dėžutėje yra 10 ampulių, sudėtų į polimerinę plokštelę.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Infuziniam tirpalui paruošti geriausiai tinka 5% gliukozės arba 0,9% izotoninis natrio chlorido tirpalas Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
– Daktare, ar mano širdis sveika?
– Na kaip čia pasakius.. Bet galiu jus užtikrinti, kad jos jums pakaks iki pat mirties. - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
„Defevix „, skirtas vitamino D trūkumui gydyti, yra :