Tamsulozinas, 0,4mg, modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: STADA Arzneimittel AG, Vokietija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Tamsulozinas
1. Kas yra UROSTAD ir kam jis vartojamas
Tamsulozinas yra alfa1A adrenoreceptorių antagonistas. Jis atpalaiduoja prostatos ir šlaplės lygiuosius raumenis.
UROSTAD skiriamas vyrams padidėjusios priešinės liaukos (gerybinės prostatos hiperplazijos) sukeltiems šlapinimosi sutrikimo simptomams palengvinti. Atpalaiduodamas raumenis jis lengvina šlapimo pratekėjimą ir palengvina šlapinimąsi.
2. Kas žinotina prieš vartojant UROSTAD
UROSTAD vartoti negalima:
- jeigu yra alergija veikliajai medžiagai arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje) [gali pasireikšti tokie simptomai kaip veido ar gerklės patinimas (angioneurozinė edema)];
- jeigu anksčiau atsistojus buvo sumažėjęs kraujospūdis ir dėl to pasireiškė svaigulys, apsvaigimas ar apalpimas;
- jeigu sergate sunkia kepenų liga.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti UROSTAD:
- jeigu pasireiškia svaigulys arba apsvaigimas, ypač atsistojus. UROSTAD gali mažinti arterinį kraujospūdį ir sukelti tokius simptomus. Turite pasėdėti arba pagulėti, kol tokie simptomai praeis;
- jeigu sergate sunkia inkstų liga. Įprastinė UROSTAD dozė gali neduoti laukiamo efekto jei inkstų funkcija yra sutrikusi.
- jeigu gydantis UROSTAD staiga patino rankos arba kojos, pasunkėjo kvėpavimas ir (arba) atsirado niežulys bei išbėrimas dėl alerginės reakcijos (angioneurozinė edema);
- jeigu ruošiatės akies chirurginei operacijai dėl lęšio drumsčių (kataraktos). Jeigu jūs vartojate ar vatojote tamsulozino gali pasireikšti akies būklė, vadinama glebios rainelės sindromu (žr. 4 skyrių), kuri gali sukelti chirurgines komplikacijas. Rekomenduojama nevartoti tamsulozino 1 -2 savaites iki operacijos. Susisiekite su savo gydytoju ir chirurgu aptarti savo padėtį.
Vaikams ir paaugliams
Vaikams ir paaugliams jaunesniems kaip 18 metų šio vaisto duoti negalima, kadangi jis neveikia šio amžiaus grupėje.
Kiti vaistai ir UROSTAD
Tamsulozinas gali daryti įtaką kitų vaistų veikimui. Šie vaistai irgi gali daryti įtaką tamsulozino veikimui. Tamsulozinas gali sąveikauti su:
- diklofenaku, skausmą malšinančiu ir uždegimą mažinančiu vaistu. Šis vaistas gali greitinti tamsulozino šalinimą iš organizmo, todėl trumpėja tamsulozino veikimo laikas;
- varfarinu, kraujo krešėjimą mažinančiu vaistu. Šis vaistas gali greitinti tamsulozino šalinimą iš organizmo, todėl trumpėja tamsulozino veikimo laikas;
- kraujo spaudimą mažinančiais vaistais, pavyzdžiui, verapamilis ir diltiazemas;
- ŽIV gydymui skirtais vaistais, pavyzdžiui, ritonaviras arba indinaviras;
- grybelines infekcijas gydančiais vaistais, pavyzdžiui, ketokonazolis arba itrakonazolis;.
- kitais alfa 1A adrenoreceptorių blokatoriais, pvz., doksazosinu, indoraminu, prazosinu arba alfuzosinu. Vartojant kartu, gali dar labiau sumažėti arterinis kraujospūdis, sukeldamas svaigulį arba lengvą apsvaigimą;
- eritromicinu, infekcinių ligų gydymui vartojamu antibiotiku.
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
UROSTAD vartojimas su maistu ir gėrimais
UROSTAD reikia vartoti užgeriant stikline vandens po pusryčių arba po pirmojo dienos pavalgymo.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Duomenų, kad tamsulozinas veiktų gebėjimą vairuoti ar valdyti mechanizmus, nėra. Turite atsižvelgti į tai, kad tamsulozinas gali sukelti svaigulį ir apsvaigimą. Vairuoti ir mechanizmus valdyti galima tik tuo atveju, jeigu gerai jaučiatės.
3. Kaip vartoti UROSTAD
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Rekomenduojama dozė yra 1 kapsulė per parą po pusryčių arba po pirmojo dienos valgio.
Kapsulę reikia nuryti stovint arba sėdint (gerti gulint negalima), visą, užgeriant stikline vandens. Svarbu, kad tabletės netraiškytumėte ir nekramtytumėte, nes tai gali turėti įtakos UROSTAD veikimui.
Ką daryti pavartojus per didelę UROSTAD dozę
Išgėrus per didelę UROSTAD dozę, gali staiga sumažėti arterinis kraujospūdis. Gali pasireikšti svaigulys, silpnumas ir apalpimas. Atsigulkite, kad sumažėtų poveikis, susijęs su arterinio kraujospūdžio sumažėjimu, ir tada susisiekite su savo gydytoju. Gydytojas gali Jums duoti kraujospūdį atstatančių vaistų ir stebėti Jus. Prireikus gydytojas gali išvalyti skrandį ir duoti jums vidurius laisvinančius vaistus tam, kad pašalinti tamsuloziną, kuris dar nepatekęs į kraują.
Pamiršus pavartoti UROSTAD
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę. Pavartokite kitą dozę įprastu laiku.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Dažni (gali pasireiškti ne dažniau kaip 1 iš 10 žmonių):
Galvos svaigimas; nenormali ejakuliacija (ejakuliacijos sutrikimas). Tai reiškia, kad sperma neejakuliuoja per šlaplę, bet vietoj to subėga į šlapimo pūslę (retrogradinė ejakuliacija) arba sumažėja ejakuliato kiekis arba jo nėra (ejakuliacijos susilpnėjimas). Šis sutrikimas nekenksmingas.
Nedažni (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 100 žmonių):
Galvos skausmas, dažnas širdies plakimas (tachikardija), dažno širdies plakimo jutimas (palpitacijos), arterinio kraujospūdžio sumažėjimas atsistojus, dėl kurio pasireiškia svaigulys, apsvaigimas ar apalpimas (ortostatinė hipotenzija), patinimas ir dirginimas nosies ertmėje (sloga), vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas, niežulys, dilgėlinė, silpnumo jutimas (astenija).
Reti (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 1000 žmonių):
apalpimas, rankų arba kojų patinimas, kvėpavimo pasunkėjimas ir (arba) niežulys bei išbėrimas (angioneurozinė edema).
Alpulys (sinkopė). Sunki alerginė reakcija, kuri sukelia veido ar gerklės patinimą (angioneurozinė edoema): nedelsdami kreipkitės į gydytoją, tamsulozino toliau vartoti negalima (žr. 2 skyrių „UROSTAD vartoti negalima“)
Labai reti (gali pasireiškti ne dažniau kaip 1 iš 10 000 žmonių):
skausminga ilgalaikė erekcija (priapizmas). sunkus odos, burnos, akių ir lytinių organų sutrikimas, pasireiškiantis pūslėmis (Stivenso - Džonsono sindromas).
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
Sunkūs odos bėrimai (duagiaformė eritema, eksfoliacinis dermatitis), kraujavimas iš nosies, neryškus matymas arba regėjimo sutrikimas, akies chirurginės operacijos metu gali pasireikšti būklė, vadinama glebios rainelės sindromu (angl. Intraoperative Floppy Iris Sindrome [IFIS]): operacijos metu gali silpnai išsiplėsti vyzdys, o rainelė (spalvota akies dalis) suglebti (žr. 2 skyriuje ,,Įspėjimai ir atsargumo priemonės“), burnos džiūvimas.
Papildomas šalutinis poveikis (vaistui patekus į rinką):
Be išvardytų aukščiau šalutinių poveikių, buvo pranešta apie nenormalų širdies plakimą (prieširdžių virpėjimą), neritmišką širdies plakimą (aritmiją), greitą širdies plakimą (tachikardiją) ir dusulį (dispnėją), kurie susiję su tamsulozino vartojimu:
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti UROSTAD
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant pakuotės po ,,Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Pirmieji du skaitmenys nurodo mėnesį, o keturi paskutinieji - metus. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Lizdines plokšteles laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Tablečių talpyklę laikyti sandarią, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Ant pakuotės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, vaisto vartoti negalima.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
UROSTAD sudėtis
- Modifikuoto atpalaidavimo kietoje kapsulėje yra 0,4 mg veikliosios medžiagos – tamsulozino hidrochlorido.
- Pagalbinės medžiagos.
Kapsulės turinys: mikrokristalinė celiuliozė, metakrilo rūgšties ir etilakrilato kopolimeras, polisorbatas 80, natrio laurilsulfatas, trietilo citratas, talkas.
Kapsulės apvalkalas: želatina, indigotinas (E 132), titano dioksidas (E 171), geltonasis geležies oksidas (E 172), raudonasis geležies oksidas (E 172), juodasis geležies oksidas (E 172).
UROSTAD išvaizda ir kiekis pakuotėje
UROSTAD 0,4 mg modifikuoto atpalaidavimo kietos kapsulės yra oranžinės ir rusvai žalios spalvos. Kapsulėje yra baltų ar balkšvų granulių.
Tiekiamos supakuotos po 10, 14, 15, 20, 28, 30, 48, 50, 56, 60, 90, 98 arba 100 modifikuoto atpalaidavimo kietų kapsulių lizdinėse plokštelėse ir po 60 arba 250 modifikuoto atpalaidavimo kietų kapsulių tablečių talpyklėje.
Tarptautinis pavadinimas | Tamsulozinas |
Vaisto stiprumas | 0,4mg |
Vaisto forma | modifikuoto atpalaidavimo kietosios kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/05/0412 |
Registratorius | STADA Arzneimittel AG, Vokietija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2006.01.27 |
Vaistas perregistruotas | 2011.09.15 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
UROSTAD 0,4 mg modifikuoto atpalaidavimo kietos kapsulės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje kapsulėje yra 0,4 mg tamsulozino hidrochlorido.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Modifikuoto atpalaidavimo kieta kapsulė.
Kapsulės yra oranžinės ir rusvai žalios spalvos. Kapsulėje yra baltų ar balkšvų granulių.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Gerybinės prostatos hiperplazijos (GPH) sukeltų apatinių šlapimo takų simptomų (AŠTS) gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Gerti 1 kapsulę per parą, po pusryčių arba po pirmojo pavalgymo. Kapsulę reikia nuryti visą, užgeriant stikline vandens, stovint arba sėdint (gulint gerti negalima). Kapsulės negalima kramtyti ar ardyti, kadangi dėl to gali pakisti veikliosios medžiagos atpalaidavimas.
Vaikams ir paaugliams
Tamsulozino saugumas ir veiksmingumas vaikams ir paaugliams jaunesniems kaip 18 metų nebuvo nustatytas. Informacija apie šiuo metu esamus duomenis išdėstyta 5.1 skyriuje.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai, įskaitant vaistinio preparato sukeltą angioneurozinę edemą, arba bet kuriai šio vaistinio preparato pagalbinei medžiagai išvardytai 6.1 skyriuje.
- Anksčiau pasireiškusi ortostatinė hipotenzija.
- Sunkus kepenų funkcijos nepakankamumas.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Gydymo tamsulozinu, kaip ir kitais alfa 1 adrenoreceptorių antagonistais, metu pavieniais atvejais gali sumažėti kraujospūdis ir dėl to retais atvejais galimas apalpimas. Pasireiškus pirmiesiems ortostatinės hipotenzijos požymiams (svaiguliui, silpnumui), pacientas turi pasėdėti arba pagulėti, kol simptomai praeis.
Prieš skiriant tamsuloziną, reikia patikrinti, ar pacientas neserga kita liga, galinčia sukelti panašių kaip gerybinė prostatos hiperplazija simptomų, t.y. ištirti prostatą per tiesiąją žarną ir prireikus PSA koncentraciją. Vėliau šie tyrimai turi būti reguliariai kartojami.
Tyrimai sunkiu inkstų funkcijos sutrikimu (kreatinino klirensas mažesnis kaip 10 ml/min.) sergantiems ligoniams neatlikti, taigi juos gydyti šiuo vaistiniu preparatu reikia atsargiai.
Retai pranešama, jog pavartojus tamsulozino, pasireiškė angioneurozinė edema. Tokiu atveju reikia nedelsiant nutraukti vaistinio preparato vartojimą ir stebėti pacientą, kol edema išnyks. Vėl skirti tamsulozino draudžiama.
Kai kuriems tamsulozino hidrochloridą vartojantiems arba anksčiau vartojusiems pacientams kataraktos operacijos metu nustatytas operacinis suglebusios rainelės sindromas (angl. Intraoperative Floppy Iris Sindrome (IFIS), susiaurėjusio vyzdžio sindromo variantas). IFIS gali padidinti akies komplikacijų riziką operacijos metu ir po jos.
Tamsulozino hidrochlorido vartojimo nutraukimas 12 savaites prieš kataraktos operaciją epizodiškai naudingas, bet gydymo nutraukimo nauda dar nenustatyta. Taip pat buvo pranešimų apie IFIS pacientams, kuriems tamsulozino vartojimas buvo nutrauktas ir ilgesnį laikotarpį prieš kataraktos operaciją.
Pacientų, kuriems planuojama kataraktos operacija, pradėti gydyti tamsulozinu nepatariama. Ruošdamiesi operacijai kataraktą operuojančių chirurgų ir oftalmologų komanda turi įvertinti, ar pacientas, kuriam numatyta kataraktos operacija, vartoja arba vartojo tamsuloziną ir užtikrinti, kad būtų visos reikiamos priemonės sureguliuoti IFIS operacijos metu.
Tamsulozino hidrochlorido negalima vartoti kartu su stipriais CYP3A4 inhibitoriais pacientams, kurių organizme CYP2D6 metabolizuoja silpnai.
Tamsulozino hidrochlorido vartoti kartu su stipriais ir vidutinio stiprumo CYP3A4 inhibitoriais reikia atsargiai (žr. 4.5 skyrių).
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Sąveikos tyrimai atlikti tik suaugusiesiems.
Jokios sąveikos, kai tamsulozino hidrochlorido buvo vartojama kartu su atenololiu, enalapriliu, nifedipinu ir teofilinu, nepastebėta. Vartojant kartu su cimetidinu, tamsulozino koncentracija kraujo plazmoje padidėja, o skiriant kartu furozemido – sumažėja, tačiau, tamsulozino kiekis plazmoje išlieka normos ribose, todėl dozės koreguoti nereikia.
Tyrimų in vitro duomenimis, diazepamas, propranololis, trichlormetiazidas, chlormadinonas, amitriptilinas, diklofenakas, glibenklamidas, simvastatinas ir varfarinas neveikė laisvojo tamsulozino frakcijos plazmoje. Tamsulozinas irgi neveikė laisvojo diazepamo, propranololio, trichlormetiazido ir chlormadinono frakcijos.
Diklofenakas ir varfarinas gali padidinti tamsulozino eliminacijos greitį.
Tamsulozino hidrochlorido vartojant kartu su stipriais CYP3A4 inhibitoriais, gali padidėti tamsulozino hidrochlorido ekspozicija. Vartojant kartu su ketokonazolu (stipraus poveikio CYP3A4 inhibitorius) tamsulozino hidrochlorido AUC ir Cmax padidėjo atitinkamai 2,8 ir 2,2 karto.
Tamsulozino hidrochlorido negalima vartoti kartu su stipriais CYP3A4 inhibitoriais pacientams, kurių organizme CYP2D6 metabolizuoja silpnai.
Tamsulozino hidrochlorido vartoti kartu su stipriais ir vidutinio stiprumo CYP3A4 inhibitoriais reikia atsargiai.
Tamsulozino hidrochlorido vartojant kartu su stipriu CYP2D6 inhibitoriumi paroksetinu, tamsulozino Cmax ir AUC padidėjo atitinkamai 1,3 ir 1,6 karto, tačiau šie padidėjimai reikšmingais klinikai nelaikomi.
Tamsuloziną vartojant kartu su kitais alfa 1 adrenoreceptorių antagonistais, gali pasireikšti hipotenzinis poveikis.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
UROSTAD nėra skirtas vartoti moterims.
Ejakuliacijos sutrikimai buvo stebėti trumpalaikių ir ilgalaikių klinikinių tyrimų su tamsulozinu metu. Po vaisto registracijos gauta pranešimų apie ejakuliacijos sutrikimų atvejus, retrogradinę ejakuliaciją ir ejakuliacijos susilpnėjimą.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus netirtas. Visgi pacientus reikia įspėti, kad šis vaistinis preparatas gali sukelti galvos svaigimą.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
|
Dažni |
Nedažni |
Reti |
Labai reti |
Nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus domenis) |
Nervų sistemos sutrikimai |
Svaigulys (1,3%) |
galvos skausmas |
apalpimas |
|
|
Akių sutrikimai |
Neryškus matymas, regėjimo sutrikimas |
||||
Širdies sutrikimai |
|
Palpitacijos |
|
|
|
Kraujagyslių sutrikimai |
|
Ortostatinė hipotenzija |
|
|
|
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
|
Rinitas |
|
|
Kraujavimas iš nosies (epistaxis) |
Virškinimo trakto sutrikimai |
|
Vidurių užkietėjimas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas |
|
|
Burnos džiūvimas |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
|
Išbėrimas, niežulys, dilgėlinė |
Angioneurozinė edema |
Stivenso-Džonsono (Stevens-Johnson) sindromas |
Multiforminė eritema, eksfoliacinis dermatitas |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
Ejakuliacijos sutrikimas, retrogradinė ejakuliacija, ejakuliacijos susilpnėjimas |
|
Priapizmas |
||
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
|
Astenija |
|
|
|
Saugumo stebėjimo tyrimo po vaisto patekimo į rinką duomenimis, gydymas tamsulozinu buvo susijęs su vyzdžio susiaurėjimu kataraktos operacijos metu (operaciniu suglebusios rainelės sindromu angl. Intraoperative Floppy Iris Sindrome (IFIS)) (žr. 4.4 skyrių).
Be to, gydant po vaistinio preparato patekimo į rinką, su tamsulozino vartojimu be anksčiau išvardytų nepageidaujamų reiškinių buvo susiję prieširdžių virpėjimas, aritmija, tachikardija ir dusulys. Apie šiuos reiškinius pranešta savanoriškai po vaistinio preparato patekimo į rinką vartojant jį visame pasaulyje, todėl tiksliai nustatyti šių reiškinių dažnį ir tamsulozino reikšmę jų atsiradimui neįmanoma.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Simptomai
Pranešta apie ūminį 5 mg tamsulozino hidrochlorido perdozavimo atvejį. Pasireiškė ūminė hipotenzija (sistolinis arterinis kraujospūdis 70 mm Hg), vėmimas ir viduriavimas, kurie buvo gydyti skysčių infuzijomis, o pacientą buvo galima išleisti iš ligoninės tą pačią parą.
Gydymas
Jeigu dėl ūminio perdozavimo pasireiškia hipotenzija, būtina palaikyti širdies ir kraujagyslių funkciją. Kraujospūdį ir širdies susitraukimų dažnį galima normalizuoti pacientą paguldžius. Jeigu tai nepadeda, gali padėti skysčių infuzijos ir, kai būtina, kraujagysles sutraukiantys vaistiniai preparatai. Reikia stebėti inkstų funkciją ir skirti bendrąsias palaikomąsias priemones.
Dializė greičiausiai būtų neveiksminga, nes labai didelė dalis tamsulozino prisijungia prie plazmos baltymų.
Galima taikyti absorbciją mažinančias priemones, pavzydžiui, sukelti vėmimą. Jeigu išgerta didelė dozė, galima išplauti skrandį ir duoti gerti aktyvintosios anglies bei osmosinio poveikio vidurius laisvinančiųjų preparatų, pavzydžiui, natrio sulfato.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – alfa1A adrenoreceptorių antagonistai. Šis vaistinis preparatas vartojamas tik prostatos sutrikimams gydyti.
ATC kodas – G04CA02.
Veikimo mechanizmas
Tamsulozinas selektyviai, konkurenciniu būdu prisijungia prie posinapsinių alfa1A adrenoreceptorių, kuriais perduodamas lygiųjų raumenų susitraukimas, todėl atpalaiduoja prostatos ir šlaplės lygiuosius raumenis.
Farmakodinaminis poveikis
Tamsulozinas atpalaiduoja prostatos ir uretros lygiuosius raumenis, todėl mažina obstrukciją ir didina maksimalų šlapimo nutekėjimo greitį.
Be to, šis vaistinis preparatas palengvina dirglumo ir obstrukcijos simptomus, kurių patogenezei svarbus padidėjęs apatinių šlapimo takų lygiųjų raumenų susitraukimas.
Alfa adrenoreceptorių antagonistai gali sumažinti periferinių kraujagyslių pasipriešinimą ir dėl to – kraujospūdį. Tiriant tamsulozino poveikį pacientams, kurių kraujospūdis normalus, kliniškai reikšmingo kraujospūdžio sumažėjimo nepastebėta.
Šį vaistinį preparatą vartojant ilgai, šlapimo susilaikymą mažinantis ir šlapinimąsi lengvinantis jo poveikis išlieka, todėl ilgiau nereikia operacijos.
Vaikų populiacija
Dvigubai aklu būdu atlikti atsitiktinių imčių placebu kontroliuojami dozės ribų nustatymo tyrimai su vaikais, kuriems pasireiškia šlapimo pūslės neuromuskulinė disfunkcija. Iš viso 161 vaikas atsitiktiniu būdu buvo suskirstytas į grupes ir gydyti viena iš trijų tamsulozino dozių (maža [0,001-0,002 mg/kg kūno svorio], vidutine [0,002-0,004 mg/kg kūno svorio] ir didele [0,004-0,008 mg/kg kūno svorio]) arba placebu. Pirminė vertinamoji baigtis buvo pacientams pasireiškęs atsakas, apibūdinamas srovės slėgio detrusoriaus srityje sumažėjimu (SSS) iki < 40 cm H2O, remiantis dviejų įvertinimų tą pačią parą rodmenimis. Antrinės vertinamosios baigtys buvo: realus ir procentinis pūslę ištuštinančio raumens spaudimo pokytis, palyginti su pradiniu, hidronefrozės ir šlapimtakio vandenės (hidroureterio) palengvėjimas arba būklės stabilizavimasis ir šlapimo kiekio, gauto kateterizuojant, pokytis arba šlapinimosi kartų skaičiaus pokytis, kateterizavimo metu užregistruotas kateterizavimo dienoraštyje. Statistiškai reikšmingų pirminės ar antrinės vertinamosios baigties skirtumų placebo ir gydymo bet kuria iš trijų tamsulozino dozių grupėse nebuvo. Atsako į dozę nebuvo nei vienoje dozės grupėje.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Tamsulozinas greitai absorbuojamas žarnyne, jo biologinis prieinamumas beveik pilnutinis. Po valgio išgertas tamsulozinas absorbuojamas lėčiau. Norint, kad absorbuojamas vaistinio preparato kiekis būtų vienodas, jį visuomet reikia gerti po pusryčių.
Tamsulozino kinetika yra linijinio pobūdžio.
Išgėrus vieną tamsulozino dozę po sotaus valgio, didžiausia vaistinio preparato koncentracija kraujo plazmoje susidaro maždaug po 6 val. Šį vaistinį preparatą vartojant kartotinai, penktą parą nusistovi pusiausvyrinė apykaita, o didžiausia koncentracija (Cmax) tuo metu būna maždaug dviem trečdaliais didesnė negu išgėrus vieną dozę. Šie duomenys gauti tiriant senyvus pacientus, tačiau tokių pačių reikėtų tikėtis ir jaunesniems.
Tiek po vienkartinės, tiek po daugkartinių dozių tamsulozino koncentracija skirtingų pacientų plazmoje įvairuoja plačiose ribose.
Pasiskirstymas
Žmogaus kraujyje daugiau kaip 99% tamsulozino būna prisijungusio prie plazmos baltymų, o jo pasiskirstymo tūris esti mažas (maždaug 0,2 l/kg).
Metabolizmas
Tik mažas kiekis tamsulozino metabolizuojamas pirmojo prasiskverbimo pro kepenis metu. Daugiausia jo randama kraujo plazmoje nepakitusio. Ši medžiaga metabolizuojama kepenyse.
Tyrimų su žiurkėmis duomenimis, tamsulozinas silpnai sužadina kepenų mikrosomų fermentus.
Tamsulozino metabolitai mažiau veiksmingi ir sukelia silpnesnį toksinį poveikį nei nepakitęs vaistinis preparatas.
Ekskrecija
Daugiausia tamsulozino ir jo metabolitų išskiriama su šlapimu (maždaug 9% nepakitusio vaistinio preparato pavidalu).
Išgerto po valgio tamsulozino pusinis eliminacijos laikas pacientų kraujo plazmoje būna maždaug 10 val., nusistovėjus pusiausvyrinei apykaitai – 13 val.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Tirtas vienos ir kartotinių tamsulozino dozių toksinis poveikis pelėms, žiurkėms ir šunims, taip pat toksinis poveikis žiurkių dauginimosi funkcijai, kancerogeninis poveikis pelėms ir žiurkėms, genotoksinis poveikis in vivo ir in vitro.
Bendras didelių tamsulozino dozių toksinio poveikio pobūdis atitinka alfa adrenoreceptorių antagonistų farmakologinį poveikį.
Nuo labai didelių šio vaistinio preparato dozių pakito šunų EKG, tačiau šie pokyčiai kliniškai nereikšmingi. Svarbių genotoksinių tamsulozino savybių nenustatyta.
Žiurkių ir pelių patelėms duodant tamsulozino, dažniau rasta proliferacinių pokyčių pieno liaukose. Jų atsiranda tik nuo didelių dozių, jie tikriausiai turi netiesioginį ryšį su hiperprolaktinemija ir laikomi kliniškai nereikšmingais.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Kapsulės turinys
Mikrokristalinė celiuliozė
Metakrilo rūgšties ir etilakrilato kopolimeras
Polisorbatas 80
Natrio laurilsulfatas
Trietilo citratas
Talkas
Kapsulės apvalkalas
Želatina
Indigotinas (E 132)
Titano dioksidas (E 171)
Geltonasis geležies oksidas (E 172)
Raudonasis geležies oksidas (E 172)
Juodasis geležies oksidas (E 172)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Lizdinės plokštelės. Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Tablečių talpyklė. Tablečių talpyklę laikyti sandarią, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
10, 14, 15, 20, 28, 30, 48, 50, 56, 60, 90, 98 arba 100 modifikuoto atpalaidavimo kietų kapsulių, supakuotų į PVC/PE/PVDC/Aliuminio lizdines plokšteles.
60 arba 250 modifikuoto atpalaidavimo kietų kapsulių DTPE tablečių talpyklėje su PP vaikų neatidaromu uždoriu.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Du gydytojai kalbasi:
- Prieš šventes reiktų aplankyti visus savo ligonius...
- Eisi ir į kapines?
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
„Defevix „, skirtas vitamino D trūkumui gydyti, yra :