Acitretinas, 10mg, kietosios kapsulės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Actavis Group PTC ehf., Islandija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Acitretinas
1. Kas yra Neotigason ir kam jis vartojamas
Neotigason sudėtyje yra veikliosios medžiagos acitretino, kuri priklauso retinoidams.
Neotigason gydomos sunkios gydymui kitais vaistais nepasiduodančios odos ligos, pasireiškiančios odos ragėjimo sutrikimu:
- paprastoji žvynelinė, ypač eritroderminė ar pustulinė (ligos, kurių metu oda išberiama ribotais, raudonais, įvairaus dydžio mazgeliais, kurie apsitraukia sausais balsvais žvynais);
- delnų ir padų keratozė (ligos, kurių metu labai ragėja oda);
- delnų ir padų pustuliozė (ligos, kai oda padengta blizgiais žvynais su gelsvos spalvos pūslelėmis);
- ichtiozė (panaši į žuvies oda);
- folikulinė keratozė (plaukų maišelių ragėjimo sutrikimo liga);
- raudonoji plaukuotoji dedervinė (liga, kurios metu odoje atsiranda ribotos šviesesnės ar tamsesnės spalvos dėmės;
- odos ir gleivinių raudonoji kerpligė (liga, pasireiškianti būdingu bėrimu ir stipriu niežuliu).
Neotigason būtina vartoti prižiūrint dermatologui (gydytojui, kuris turi odos ligų gydymo patirties).
2. Kas žinotina prieš vartojant Neotigason
Neotigason vartoti negalima:
- jeigu Jūs esate nėščia ar manote, kad galite būti nėščia ar galite pastoti Neotigason vartojimo metu ar per du metus vaisto vartojimą nutraukus. Apsisaugojimo nuo nėštumo priemonės yra būtinos, žr. skyrių „Nėštumas ir žindymo laikotarpis“;
- jei yra alergija acitretinui ar bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje), arba jei vartojate kitų ”retinoidinių“ vaistų, kurių sudėtyje yra izotretinoino ar tazaroteno;
- jeigu žindote kūdikį;
- jeigu sergate sunkiomis kepenų ar inkstų ligomis;
- jeigu kraujyje esančių riebalų (lipidų) koncentracija yra labai didelė;
- jeigu vartojate tetraciklinais vadinamų vaistų (infekcijai gydyti) arba metotreksato (odos ligoms, artritui, vėžiui gydymui), žr. skyrių „Kitų vaistų vartojimas‘.
- jeigu vartojate vitamino A, žr. skyrių „Kitų vaistų vartojimas‘;
Jeigu manote, ar kuri nors iš išvardytų būklių Jums tinka, pasikalbėkite su savo gydytoju prieš pradėdami vartoti Neotigason.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Neotigason:
- jei sergate cukriniu diabetu. Pradėjus vartoti Neotigason, reikės dažniau sekti cukraus koncentraciją kraujyje;
- jei yra padidėjęs riebalų kiekis Jūsų kraujyje arba jei esate nutukęs. Kol vartosite Neotigason, Jūsų gydytojui gali reikti atlikti kraujo tyrimus, kad patikrintų riebalų kiekį Jūsų kraujyje;
- jei turite širdies bei kraujotakos problemų. Jūsų gydytojui gali reikėti dažniau jus stebėti, pvz., matuoti kraujo spaudimą;
- geriate daug alkoholio;
- jei sergate kepenų ligomis;
- jei pastebėjote naktinio matymo pablogėjimą;
- jei pasireiškia stiprūs galvos skausmai, vėmimas, pykinimas ir/ar regėjimo sutrikimai. Tai gali būti galvoje padidėjusio kraujo spaudimo simptomai, kuriuos kuo greičiau turi įvertinti gydytojas;
- jei ketinate būti saulėkaitoje ar kaitintis saulėje. Neotigason gali sustiprinti UV spindulių poveikį odai. Prieš išeinant į saulėkaitą, patepkite atvirų vietų odą didelio stiprumo apsauginėmis priemonėmis nuo saulės (mažiausiai SPF 15). Turi būti vengiama neprižiūrimo naudojimosi saulės lempomis.
Jūsų kepenų funkcija ir riebalų (lipidų) kiekis kraujyje turi būti patikrinti prieš pradedant gydymą bei tikrinami reguliariai gydymo metu. Gydytojas taip pat gali reguliariai tikrinti jūsų kaulų būklę, nes Neotigason gali turėti įtakos pokyčiams kauluose, ypač vaikams ir senyviems pacientams ilgalaikio gydymo metu.
Vaisingos moterys
Neotigason sukelia negimusio kūdikio vystymosi sutrikimus. Apsisaugojimo nuo nėštumo priemonės ir nėštumo testai yra būtini gydymo Neotigason metu bei 2 metus pabaigus gydymą, žr. skyrių „Nėštumas ir žindymo laikotarpis“. Vaisingo amžiaus moterys negali gerti alkoholio gydymo metu bei 2 mėnesius pabaigus gydymą, žr. skyrių „Neotigason vartojimas su maistu ir gėrimais“.
Kraujo donorystė
Jūs negalite duoti kraujo tol, kol vartojate Neotigason ir mažiausiai 2 metus pabaigus vartoti. Tai susiję su didele Neotigason sukeliama negimusio kūdikio apsigimimų rizika . Vaisingo mažiaus moterims draudžiama perpilti žmonių, kurie yra ar buvo gydomi Neotigason dviejų metų laikotarpyje, kraujo.
Jeigu kuri nors iš išvardytų būklių Jums tinka, ar dėl to abejojate, pasikalbėkite su savo gydytoju ar vaistininku prieš pradėdami vartoti Neotigason.
Vaikams ir paaugliams
Kadangi vaisto vartojant ilgai galimas sunkus nepageidaujamas poveikis, prieš vaikų gydymą šiuo vaistu gydytojas atidžiai nustatys, ar gydymo nauda viršys galimą žalą.
Kiti vaistai ir Neotigason
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Metotreksatas (odos problemų, artrito ar vėžio gydymui), tetraciklinai (infekcijų gydymui), vitamino A ar kiti retinoidai (tokie kaip izotretinoinas ar tazarotenas) negali būti vartojami kartu su Neotigason, žr. skyrių „Neotigason vartoti draudžiama“.
Pasakykite gydytojui, jeigu vartojate fenitoino (vaisto nuo epilepsijos) ar mažas progesterono dozes turinčius kontraceptikus, prieš pradėdami vartoti Neotigason.
Neotigason vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Vaisingos moterys gydymo metu ir 2 mėnesius nutraukus gydymą negali vartoti alkoholio (alkoholinių gėrimų, maisto produktų ar vaistų pavidalu). Pavartojus acitretino kartu su alkoholiu, gali susidaryti junginys (etretinatas), kuris gali būti kenksmingas negimusiam vaikui. Reikia daug laiko, kol susidaręs junginys bus visiškai pašalintas iš organizmo.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Neotigason sukelia negimusio kūdikio vystymosi sutrikimus. Turi būti griežtai laikomasi išvardintų nurodymų, net jei Jūs turite vaisingumo problemų:
Nevartokite Neotigason, jeigu esate nėščia, manote, kad galite būti nėščia ar galite pastoti vartodama šį vaistą ar dviejų metų laikotarpiu po gydymo. , Nevartokite Neotigason, jei žindote kūdikį. |
Nėštumo kontrolė: Jei esate vaisingo amžiaus moteris, jūs privalote naudoti efektyvią nėštumo kontrolę (kontracepciją) be pertraukų 4 savaites iki gydymo Neotigason, gydymo metu ir dvejus metus pabaigus gydymą. Pagrindinis kontracepcijos metodas yra kombinuoti hormoniniai kontraceptiniai vaistai ar intrauterininės priemonės, be to, rekomenduojama kartu naudoti prezervatyvą ar diafragmą (puoduką). Mažas progesterono dozes turintys kontraceptiniai preparatai nerekomenduojami.
Nėštumo testai: Jūsų gydytojas norės, kad ne daugiau kaip 3 dienas prieš pradedant gydymą atliktumėte nėštumo testą, kuris turėtų būti neigiamas. Esant neigiamam nėštumo testui Neotigason pradedamas vartoti antrą ar trečią sekančių menstruacijų dieną.
Jūs būsite paprašyta reguliariai atlikti nėštumo testą kas 28 dienas, kol vartosite Neotigason. Prieš kiekvieną pakartotiną recepto išrašymą jūsų gydytojas norės matyti neigiamus nėštumo testo rezultatus. Nėštumo testas neturi būti ne senesnis nei 3 dienų.
Pabaigus vartoti Neotigason, nėštumo testai turi būti atliekami 1 – 3 mėnesių intervalais dvejus metus po paskutinės vartotos dozės.
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei esate nėščia ar manote, kad galite būti nėščia, vartodama Neotigason ar dviejų metų laikotarpiu po jo vartojimo.
Jeigu kiltų klausimų dėl šių nurodymų, prieš pradėdami vartoti Neotigason, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant Neotigazono, gali sutrikti Jūsų regėjimas, ypač nakties metu. Būkite atsargūs vairuodami automobilį ar naudodamiesi įrankiais ir įrengimais.
Neotigason sudėtyje yra gliukozės
Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
Kaip vartoti Neotigason
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Kapsulės turi būti geriamos vieną kartą per parą su maistu ar stikline pieno.
Suaugusieji
Gydymo pradžioje rekomenduojama dozė suaugusiems yra 30 mg (t.y. trys 10 mg acitretino kapsulės). Gydytojas pritaikys Jums dozę atsižvelgiant į Jūsų ligą bei kitus faktorius, pvz. Jūsų bendrą sveikatos būklę. Maksimali rekomenduojama dienos dozė yra 75 mg.
Vaisingos moterys
Neotigason reikia pradėti vartoti antrą arba trečią menstruacinio ciklo dieną. Jūsų gydytojas prašys atlikti nėštumo testą ne daugiau kaip trys dienos iki pradedant gydymą ir reguliariai gydymo metu bei 2 metus po gydymo. Nėštumo testas turi būti neigiamas. Jūs taip pat turite naudoti patikimas kontraceptines priemones be pertraukų 4 savaites iki pradedant vartoti Neotigason, jo vartojimo metu ir 2 metų laikotarpiu pabaigus vartoti, žr. skyrių „Nėštumas ir žindymo laikotarpis“.
Vartojimas vaikams
Vaikams Neotigason gali būti skiriamas, tik jei kiti gydymo metodai yra neveiksmingi. Gydytojas paskirs dozę, atsižvelgiant į ligos sunkumą ir vaiko svorį.
Ką daryti pavartojus per didelę Neotigason dozę?
Jeigu išgėrėte Neotigason daugiau nei turėjote arba jei jas atsitiktinai išgėrė kas nors kitas, nedelsiant kreipkitės į gydytoją arba artimiausią ligoninę. Perdozavimo simptomai yra galvos skausmas, galvos svaigimas, pykinimas, šleikštulys, mieguistumas ar dirglumas, odos niežėjimas.
Pamiršus pavartoti Neotigason
Išgerkite Neotigason iškart, kai tik atsiminsite. Tačiau jei atėjo laikas gerti kitą dozę, neišgertą dozę praleiskite. Praleidus dozę, vėliau vietoj jos dvigubos dozės gerti negalima.
Nustojus vartoti Neotigason
Nenutraukite vartoti Neotigason nepasitarę su gydytoju.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nutraukite vaisto vartojimą ir nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei tuo pačiu metu pasireiškė visi šie šalutiniai poveikiai:
- stiprus galvos skausmas;
- pykinimas ar vėmimas;
- regėjimo sutrikimas.
Labai dažni (pasireiškia daugiau nei 1 iš 10 vartotojų):
- sausos, sudirgintos ar aptinę akys, dėl ko gali atsirasti kontaktinių lęšių netoleravimas;
- sausa, sudirgusi ar varvanti nosis, kraujavimas iš nosies;
- gerklės džiūvimas, troškulys;
- lūpų džiūvimas arba uždegimas, kurį galima sušvelninti taikant riebų tepalą. Niežulys, plaukų slinkimas, odos lupimasis nuo rankų delnų, pėdų padų ar netgi kitų likusių kūno vietų;
- kepenų veiklos pokyčiai (nustatoma iš kraujo tyrimų);
- padidėjęs riebalų kiekis kraujyje (nustatoma iš kraujo tyrimų).
Dažni (pasireiškia daugiau nei 1 iš 100 vartotojų):
- galvos skausmas;
- burnos gleivinės uždegimas, pilvo skausmas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas;
- odos trapumas, odos lipnumo pojūtis arba bėrimas, odos uždegimas, plauko struktūros pasikeitimas, trapūs nagai, odos apie nagus uždegimas, odos paraudimas;
- sąnarių ir raumenų skausmas;
- rankų, kulkšnių ir pėdų patinimas.
Nedažni (pasireiškia daugiau nei 1 iš 1 000 vartotojų):
- svaigulys;
- daiktų matymas lyg per miglą;
- dantenų uždegimas;
- kepenų uždegimas;
- įtrūkimai, įplyšimai arba linijiški randai odoje, pvz. aplink burną (ragados), pūslės ir odos uždegimas (pūslinis dermatitas), padidėjęs jautrumas saulės šviesai (fotosensibilizacijos reakcijos).
Reti (pasireiškia nuo 1 iki 10 iš 10 000 vartotojų):
- periferinės nervų sistemos pažeidimai, kurių simptomai gali būti raumenų silpnumas, kojų ir rankų tirpimas ir dilgčiojimas ar deginimas, duriantis ar šaudantis skausmas.
Labai reti (pasireiškia 1 iš 10 000 vartotojų):
- padidėjęs kraujo spaudimas galvoje;
- naktinis aklumas, akies ragenos uždegimas (opinis keratitas);
- pagelsta oda ar akių baltymai (gelta);
- kaulų skausmas, kaulų augimo pokyčiai.
Dažnis nežinomas:
- padidėjusio jautrumo reakcijos, pasireiškiančios tokiais simptomais, kaip odos bėrimas, pabrinkimas, niežulys, paraudusios ir pabrinkusios akys, sunkus nosies užsikimšimas (nosies gleivinės pabrinkimas), astma ar gargimas; tokios reakcijos gali būti įvairaus sunkumo (nuo lengvo sunkumo iki pavojingų gyvybei) ;
- grybelinis makšties uždegimas (žinomi kaip kandidozė ar pienligė);
- klausos sutrikimai, spengimas ausyse (tinitas);
- paraudimas (kraujo priplūdimas į veidą ir kaklą);
- sunki būklė, kai padidėja smulkiųjų kraujagyslių (kapiliarų pralaidumas (kapiliarų pralaidumo sindromas/ retinoinės rūgšties sindromas), dėl to gali pasireikšti sunki hipotenzija (žemas kraujospūdis), edema (skysčių susikaupimo sukeltas pabrinkimas) ir šokas (kolapsas);
- skonio pojūčio sutrikimas, kraujavimas iš tiesiosios žarnos;
- nedideli paraudę gumbeliai ant odos, kurie gali truputį kraujuoti (piogeninė granuloma), blakstienų plikimas (madarozė), alerginis pabrinkimas (angioedema), dilgėlinė, odos išplonėjimas;
- sunki odos reakcija, pasireiškianti tokiais požymiais, kaip bėrimas, pūslės, odos lupimasis (eksfoliacinis dermatitas),
- pagerėjęs arba pablogėjęs gliukozės toleravimas diabetu sergantiems pacientams.
Gydymo pradžioje žvynelinės simptomai kartais gali trumpam pasunkėti.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Neotigason
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Ant dėžutės po „Tinka iki“ ir lizdinės plokštelės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Dėl kenksmingo poveikio vaisiui, vaisto negalima atiduoti kitiems žmonėms. Nesuvartotos ar pasenusios pakuotės turi būti sugrąžintos į vaistinę.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Neotigason sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra acitretinas. Vienoje kapsulėje yra 10 mg acitretino.
- Pagalbinės medžiagos. Kapsulės turinys: gliukozė, natrio askorbatas, želatina, mikrokristalinė celiuliozė. Kapsulės korpuso sudėtis: titano dioksidas (E171), želatina.
Kapsulės dangtelio sudėtis: juodasis geležies oksidas (E 172), geltonasis geležies oksidas (E 172), raudonasis geležies oksidas (E 172) ir titano dioksidas (E 171), želatina.
Neotigason išvaizda ir kiekis pakuotėje
Kapsulė susideda iš rudos spalvos dangtelio ir baltos spalvos korpuso, ant kurių yra įspaudai. Vienoje pusėje „actavis“, kitoje kapsulės pusėje „10“. Kapsulė užpildyta gelsvos ar geltonos spalvos milteliais, kartais su gumuliukais.
Kapsulės tiekiamos lizdinėmis plokštelėmis, kurios sudėtos į maišelį. Dėžutėje yra 30 kapsulių.
Tarptautinis pavadinimas | Acitretinas |
Vaisto stiprumas | 10mg |
Vaisto forma | kietosios kapsulės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/94/0419 |
Registratorius | Actavis Group PTC ehf., Islandija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 1994.03.31 |
Vaistas perregistruotas | 2012.02.28 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Neotigason 10 mg kietosios kapsulės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekvienoje kapsulėje yra 10 mg acitretino.
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: gliukozė.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Kietoji kapsulė
Kapsulė susideda iš rudos spalvos dangtelio ir baltos spalvos korpuso, ant kurių yra įspaudai. Vienoje pusėje „actavis“, kitoje kapsulės pusėje „10“. Kapsulė užpildyta gelsvos ar geltonos spalvos milteliais, kartais su gumuliukais.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Simptominis sunkių įprastinėms gydymo priemonėms atsparių ligų, pasireiškiančių odos ragėjimo sutrikimu, gydymas:
- paprastosios žvynelinės, ypač eritroderminės ar pustulinės;
- delnų ir padų keratozės;
- delnų ir padų pustuliozės;
- ichtiozės;
- folikulinės keratozės;
- raudonoji plaukuotoji dedervinės;
- odos ir gleivinių raudonoji kerpligės.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Neotigason gali skirti tik gydytojai, turintys gydymo sisteminio poveikio retinoidais patirties ir gerai suprantantys acitretino keliamą teratogeninio poveikio riziką. (Žiūrėti 4.6 skyrių.)
Dozavimas priklauso nuo ligonio būklės ir vaistinio preparato toleravimo. Tikslią dozę kiekvienam ligoniui nustato gydytojas. Toliau pateikta dozavimo informacija yra tik orientacinė.
Suaugusiems žmonėms
Pradžioje 2 – 4 savaites reikia gerti po 30 mg acitretino (tris 10 mg Neotigason kapsules) per parą. Vėliau kai kuriems ligoniams paros dozę gali tekti didinti iki didžiausios, t. y. 75 mg acitretino (trijų 25 mg Neotigason kapsulių). Didesnės dozės vartoti negalima.
Palaikomoji dozė nustatoma atsižvelgiant į sukeliamą gydomąjį poveikį ir vaistinio preparato toleravimą. Paprastai žvynelinės gydymo rezultatai būna geriausi, jei 30 mg paros dozė vartojama tolesnes 6 - 8 savaites. Gydant keratinizacijos sutrikimą, palaikomoji paros dozė turi būti kiek galima mažesnė (mažiau nei 10 mg). Didesne nei 30 mg acitretino paros doze jokiomis aplinkybėmis gydyti negalima.
Vaikų populiacija
Kadangi vaistinio preparato vartojant ilgai galimas sunkus nepageidaujamas poveikis, prieš vaikų gydymą šiuo vaistiniu preparatu būtina atidžiai nustatyti, ar gydymo nauda viršys galimą žalą. Dozė nustatoma atsižvelgiant į kūno svorį.
Rekomenduojama pradinė acitretino paros dozė yra 0,5 mg/kg kūno svorio. Kartais neilgai gali tekti gydyti didesne paros doze, tačiau ne didesne kaip 1 mg/kg kūno svorio. 35 mg paros dozės viršyti negalima.
Vidutinė palaikomoji paros dozė yra 0,1 mg/kg kūno svorio, tačiau ji turėtų būti kiek galima mažesnė. Didesne nei 0,2 mg/kg kūno svorio paros doze gydyti negalima (vaistinio preparato galima gerti ir kas antra para).
Vartojimo metodas
Kapsulę reikia nuryti nesukramtytą, valgio metu, geriausiai užsigeriant pienu. Pacientas privalo laikytis gydytojo nurodyto dozavimo.
Neotigason vartojimo metu lokalaus poveikio vaistinių preparatų, įskaitant įprastines odos priežiūros priemones, galima vartoti tik pasitarus su gydytoju.
Gydymo trukmę nustato gydytojas, atsižvelgdamas į ligos pobūdį ir vaistinio preparato toleravimą.
Žvynelinės gydymas baigiamas tada, kai pakankamai užgyja pažeidimas. Ilgai šiuo vaistiniu preparatu žvynelinę gydyti nepatariama.
Keratinizacijos sutrikimas buvo gydomas ne ilgiau kaip dvejus metus.
Ligos atkryčiai gydomi laikantis tokių pačių taisyklių.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai ar bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai arba kitiems retinoidams.
Veikliajai Neotigason medžiagai acitretinui būdingas teratogeninis poveikis, todėl jo draudžiama vartoti ne tik nėščioms, bet ir visoms vaisingo amžiaus moterims, nebent 4 savaitės iki gydymo, gydymo metu ir 2 metus po gydymo yra naudojamas veiksmingas kontracepcijos būdas (žr. sk. 4.6). |
Kūdikį krūtimi maitinančias moteris Neotigason gydyti draudžiama.
Vaistiniu preparatu negalima gydyti ligonių, kurie serga sunkiu inkstų ar kepenų veiklos nepakankamumu.
Neotigason kapsulių draudžiama vartoti kartu su vitaminu A ir kitokiais retinoidais, nes didėja hipervitaminozės A rizika (žr. sk. 4.5).
Yra gauta duomenų apie padidėjusią hepatito riziką vartojant acitretino kartu su metotreksatu ar etretinatu. Dėl šios priežasties metotreksato kartu su acetretinu vartoti draudžiama (žr. sk. 4.5).
Kadangi tiek acitretinas, tiek tetraciklinai gali padidinti intrakranialinį spaudimą, todėl kartu jų vartoti irgi draudžiama (žr. sk. 4.5).
Negalima Neotigason vartoti esant lėtiniam neįprastai padidėjusiam kraujo lipidų kiekiui.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prieš Neotigason vartojimą gydantis gydytojas apie teratogeninį poveikį bei patikimos kontracepcijos būtinybę turi aiškiai ir išsamiai informuoti tiek vyriškos, tiek moteriškos lyties pacientus.
Klinikiniai tyrimai parodė, kad vienu metu nurijus acitretino ir alkoholio gali susidaryti etretinatas. Etretinatas yra labiau teratogeniškas ir turi ilgesnį pusinės eliminacijos laiką (apie 120 parų) nei acitretinas. Acitretino vartojančioms vaisingo amžiaus moterims alkoholio gerti ar vartoti maisto ar vaistinių preparatų, kuriuose yra alkoholio, draudžiama gydymo metu ir 2 mėnesius po jo. Taip pat 2 metus po gydymo būtina naudotis kontraceptinėmis priemonėmis ir atlikinėti nėštumo testus (žr. 4.6 ir 5.2 skyrių.).
Vaisingo mažiaus moterims draudžiama perpilti acitretinu gydomų žmonių kraujo. Atsargumo sumetimais vaistiniu preparatu gydyti ligoniai gydymo metu ir 2 metus po jo neturėtų būti donorais.
Dėl vaisiaus anomalijų rizikos, vaistinis preparatas negali būti perduodamas kitiems žmonėms. Nesuvartotas ar pasibaigusio galiojimo kapsules būtina grąžinti į vaistinę sunaikinimui.
Kepenų funkciją būtina tikrinti prieš pradedant gydymą acitretinu ir kas 1-2 savaites pirmuosius 2 mėnesius nuo gydymo pradžios bei vėliau gydymo metu kas 3 mėnesius. Jei gaunami nenormalūs rezultatai, būtina pradėti kas savaitinį patikrinimą. Jeigu kepenų veikla nesunormalėja arba toliau blogėja, reikia nutraukti acitretino vartojimą. Tokiais atvejais patartina toliau stebėti kepenų funkciją dar mažiausiai 3 mėnesius (žr. 4.8 skyrių.).
Trigliceridų ir cholesterolio koncentraciją kraujo serume reikia matuoti (nevalgius) prieš pradedant gydymą acitretinu, praėjus mėnesiui nuo gydymo pradžios ir kas 3 mėnesius gydymo metu.
Gydymo acitretinu metu buvo stebimas naktinio matymo pablogėjimas. Pacientai turi būti informuoti apie galimą tokį sutrikimą ir perspėti, kad būtų atsargūs vairuodami ar valdydami bet kokią transporto priemonę naktį. Būtina atidžiai stebėti dėl regos sutrikimų (žr. 4.8 skyrių).
Yra buvę retų pranešimų apie gerybinę intrakranijinę hipertenziją. Pacientams, kuriems pasireiškia stiprūs galvos skausmas, pykinimas, vėmimas ir regos sutrikimai, būtina nedelsiant nutraukti gydymą acitretinu ir nukreipti neurologo konsultacijai ir priežiūrai (žr. 4.8 skyrių).
Suaugusiems, ypač senyviems, kurie ilgą laiką buvo gydomi acitretinu, būtinas periodiškai atliekamas atitinkamas ištyrimas dėl galimo kaulėjimo sutrikimo (žr. 4.8 skyrių). Jei tokių sutrikimų atsiranda, gydymo tęstinumą reikia aptarti su pacientu, detaliai išnagrinėjant rizikos ir naudos santykį.
Yra buvę atsitiktinių pranešimų apie kaulų pokyčius vaikams, įskaitant priešlaikinį epifizių užsidarymą, skeleto hiperostozę ir ne kaulinį kalkėjimą, ilgai vartojant etretinato, todėl galima įtarti, kad acitretinas gali sukelti panašų poveikį. Todėl vaikų augimo rodmenys ir kaulų vystymasis turi būti atidžiai stebimi.
Reikėtų pabrėžti, kad šiuo metu ne visos ilgalaikio acitretino vartojimo pasekmės yra žinomos.
UV spinduliai sustiprina retinoidų poveikį, todėl pacientai turi vengti besaikio buvimo saulėje bei neprižiūrimo naudojimosi saulės lempomis. Prireikus turi būti naudojamos didelio stiprumo apsauginėmis priemonėmis nuo saulės (mažiausiai SPF 15).
Gydymas didelėmis retinoidų dozėmis gali sukelti nuotaikos pokyčius, įskaitant dirglumą, agresiją ir depresiją.
Didelės rizikos pacientai
Pacientams, sergantiems cukriniu diabetu, alkoholizmu, nutukimu, turintiems širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių arba lipidų apykaitos sutrikimų, gydant juos acitretinu, būtina dažniau tirti lipidų ir (arba) gliukozės kiekį kraujo serume ir kitus širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnius, pavyzdžiui, kraujo spaudimą.
Diabetu sergantiems pacientams retinoidai gali arba pagerinti arba pabloginti gliukozės toleravimą. Gydymo pradžioje gliukozės kiekis kraujyje turi būti tikrinamas dažniau nei įprastai.
Visiems didelės rizikos pacientams, kuriems širdies ir kraujagyslių ligų rizikos rodmenys nesugrįžta į normos ribas arba toliau blogėja, būtina apsvarstyti vaistinio preparato dozės mažinimo ar gydymo acitretinu nutraukimo klausimą
Vaistinio preparato sudėtyje yra gliukozės. Šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
Remiantis pasauline patirtimi po vaistinio preparato pateikimo į rinką, labai retai gauta pranešimų apie kapiliarų pralaidumo sindromą/ retinoinės rūgšties sindromą.
Remiantis pasauline patirtimi po vaistinio preparato pateikimo į rinką, labai retai gauta pranešimų apie eksfoliacinį dermatitą.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Acitretino draudžiama skirti kartu su metotreksatu, tetraciklinu, vitaminu A ar kitais retinoidais (žr. 4.3 skyrių).
Mažų progesterono dozių vaistiniai preparatai yra nepakankama kontracepcijos priemonė gydymo acitretinu metu (žr. 4.6 skyrių). Sąveikos su kombinuotais estrogenų/progestogenų geriamaisiais kontraceptikais nepastebėta.
Tyrimų su sveikais savanoriais metu pastebėta, kad pavartojus vienkartinę acitretino dozę kartu su alkoholiu, susidaro labai teratogeniškas etretinatas. Šio metabolinio proceso mechanizmas nėra aiškus, todėl nėra žinoma ar nėra ir kitų sąveikaujančių agentų. Į tai būtina atsižvelgti gydant vaisingo amžiaus moteris (žr. 4.4 ir 5.2 skyrių).
Kartu su acitretinu vartojant fenitoino, negalima pamiršti, jog acitretinas dalinai atpalaiduoja jį iš jungties su baltymais. Klinikinė šios sąveikos reikšmė kol kas nežinoma.
Acitretino ir kitų vaistinių preparatų, pvz., cimetidino, digoksino, sąveikos kol kas nepastebėta.
Tiriant acitretino poveikį kumarino tipo antikoaguliantų (varfarino) sugebėjimui surišti baltymus, sąveikos nepastebėta.
Tyrimų su sveikais savanoriais metu pastebėta, kad pavartojus vienkartinę acitretino dozę kartu su alkoholiu, susidaro etretinatas. Tai buvo stebima ir in vitro tyrimų metu. Paskutinių tyrimų duomenimis, etretinato susidarė ir kai kuriems tik acitretino vartojusiems pacientams. Kol kas šio reiškinio priežastys nežinomos, todėl reikia atsižvelgti į etretinato farmakologinį poveikį. Kadangi etretinato pusinės eliminacijos periodas yra 120 dienų, patikimos kontracepcijos priemonės turi būti vartojamos 2 metus pabaigus gydymą.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Vaisingos moterys bei kontracepcija vyrams ir moterims
Acitretinas yra labai teratogeniškas Jo draudžiama vartoti moterims, kurios gali pastoti gydymo metu. ar 2 metus po jo. Rizika pagimdyti apsigimusį kūdikį ypač didelė, jei acitretinas buvo vartojamas prieš pastojant ar nėštumo metu, nesvarbu kaip ilgai ir kokiomis dozėmis.
Acitretino draudžiama vartoti visoms vaisingo amžiaus moterims, nebent laikomasi visų šių sąlygų:
1. Pacientė serga sunkia keratinizacijos forma, atsparia įprastiniam gydymui.
2. Ji įgali suprasti gydytojo nurodymus ir jų laikytis.
3. Ji sugeba patikimai ir sėkmingai naudotis paskirtomis kontracepcijos priemonėmis.
4. Privaloma, kad kiekviena vaisingo amžiaus moteris be pertraukos keturias savaites prieš gydymą, gydymo metu ir 2 metus po gydymo acitretinu naudotų efektyvią kontracepciją (pageidautina 2 viena kitą papildančias priemones). Pacientę reikia įspėti, kad įtarus nėštumą, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.
5. Gydymą pradėti ne anksčiau kaip antrą ar trečią įprastinio menstruacinio periodo dieną.
6. Pradedant gydymą, trys dienos prieš skiriant pirmąją dozę, būtina gauti neigiamus nėštumo testo (minimalus jautrumas 25 mlU/ml) rezultatus. Gydymo metu, nėštumo testai turi būti atliekami kas 28 dienos. Vizitų, kada išrašomas vaistinis preparatas, metu, būtina turėti ne vėlesnį kaip 3 dienų neigiamą nėštumo testą. Baigus gydymą, nėštumo testus būtina atlikti kas 1-3 mėnesius 2 metų laikotarpiu po to, kai buvo skirta paskutinė dozė.
7. Prieš skiriant gydymą acitretinu, gydytojas vaisingo amžiaus pacientėms turi suteikti detalią informaciją apie būtinas atsargumo priemones, ypač didelę vaisiaus apsigimimo riziką ir galimas pasekmes, jei bus pastota gydymo metu ar per 2 metus po jo.
8. Tokios pačios efektyvios ir nepertraukiamos kontraceptinės priemonės turi būti taikomos kiekvieno pakartotinio gydymo metu, kad ir kokio ilgio vartojimo laikotarpis būtų, ir dar 2 metus po gydymo.
9. Jei nepaisant šių atsargumo priemonių nustatomas nėštumas, iškyla didelė sunkių vaisiaus apsigimimų rizika (pvz., kaukolės ir veido defektai, širdies, kraujagyslių ir CNS apsigimimai, skeleto ir užkrūčio liaukos defektai) ir padidėja savaiminio aborto dažnis. Rizika ypač didelė gydymo acitretinu metu ir 2 mėnesius po jo. Praėjus 2 metams po gydymo acitretinu pabaigos, rizika yra mažesnė (ypač moterims, kurios nevartoja alkoholio), bet negali būti visiškai atmesta dėl galimo etretinato susidarymo.
10. Pacientės gydymo metu ir 2 mėnesius pabaigus gydymą turi vengti vartoti alkoholio (žr. 4.4 ir 4.5 skyrius).
Pagrindinis kontracepcijos metodas yra kombinuoti hormoniniai kontraceptiniai vaistiniai preparatai ar intrauterininės priemonės, be to, rekomenduojama kartu naudoti prezervatyvą ar diafragmą (puoduką). Mažas progesterono dozes turintys kontraceptiniai preparatai nerekomenduojami dėl indikacijų, galimai priešingų jų kontraceptiniam poveikiui.
Tyrimų duomenimis, iš acitretinu gydomų vyrų į gimdą patenkantis spermos ir sėklos skysčio kiekis turi minimalų (jei aplamai turi) teratogeninį poveikį.
Nėštumas
Nėščioms moterims acitretino vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių).
Žindymas
Žindančioms moterims acitretino vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių).
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Gydymo acitretinu metu buvo stebimas naktinio matymo pablogėjimas. Pacientai turi būti informuoti apie galimą tokį sutrikimą ir perspėti, kad būtų atsargūs vairuodami ar valdydami bet kokią transporto priemonę naktį.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamas poveikis pastebimas daugumai acitretinu gydomų pacientų. Jis dažniausia išnyksta sumažinus dozę ar nutraukus vaistinio preparato vartojimą.
Gydymo pradžioje žvynelinės simptomai gali trumpam pasunkėti.
Dažniausias pastebėtas nepageidaujamas poveikis yra hipervitaminozės A simptomai, pvz., lūpų sausumas, kuris gali būti sumažintas naudojant riebų tepalą.
Lentelėje nurodytas nepageidaujamas acitretino pašalinis poveikis, pastebėtas klinikinių tyrimų metu ir vaistiniam preparatui patekus į rinką, sugrupuotas pagal organų sistemas ir dažnį. Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas:
Labai dažnas (≥1/10)
Dažnas (nuo ≥1/100 iki <1/10)
Nedažnas (nuo ≥1/1 000 iki <1/100)
Retas (nuo ≥1/10 000 iki <1/1 000 )
Labai retas (<1/10 000)
Dažnis nežinomas (negali būti nustatytas pagal turimuos duomenis).
Infekcijos ir infestacijos Dažnis nežinomas Candida albicans sukeltas vulvovaginitas |
Imuninės sistemos sutrikimai Dažnis nežinomas I tipo padidėjusio jautrumo reakcijos |
Nervų sistemos sutrikimai Dažni Nedažni Reti Labai reti Galvos skausmas Svaigulys Periferinė neuropatija Gerybinė intrakranjinė hipertenzija (žr. 4.4 sk.) |
Akių sutrikimai Labai dažni Nedažni Labai reti Akių sausmė ir akių gleivinės uždegimas (pvz., konjunktyvitas, kseroftalmija), tai gali lemti kontaktinių lęšių netoleravimą Daiktų matymas lyg per miglą Naktinis aklumas (žr. 4.4 skyrių), opinis keratitas |
Ausų ir labirintų sutrikimai Dažnis nežinomas Klausos sutrikimas, spengimas ausyse |
Kraujagyslių sutrikimai Dažnis nežinomas Paraudimas (kraujo priplūdimas į veidą ir kaklą), kapiliarų pralaidumo sindromas/ retinoinės rūgšties sindromas |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai Labai dažni Gleivinių džiūvimas ar uždegimas (pvz., epistaksė, rinitas) |
Virškinimo trakto sutrikimai Labai dažni Dažni Nedažni Dažnis nežinomas Gerklės džiūvimas, troškulys Stomatitas, virškinamojo trakto sutrikimai (pvz., skrandžio skausmas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas) Gingivitas Skonio sutrikimas, kraujavimas iš tiesiosios žarnos |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai Nedažni Labai reti |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai Labai dažni Dažni Nedažni Dažnis nežinomas* Cheilitas, niežulys, alopecija, odos lupimasis (viso kūno, ypatingai ant delnų ir padų) Odos trapumas, odos lipnumas, dermatitas, nenormali plaukų struktūra, trapūs nagai, paronichija, eritema Ragados (odos įtrūkimai), pūslinis dermatitas, padidėjusio jautrumo šviesai reakcija Piogeninė granuloma, madarozė, angioedema, dilgėlinė, eksfoliacinis dermatitas, odos išplonėjimas. |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai Dažni Labai reti Artralgija (sąnarių skausmai), mialgija (raumenų skausmai) Kaulų skausmas, egzostozė (palaikomasis gydymas gali sukelti esamos stuburo hiperostozės progresavimą, naujų hiperostozinių pažeidimų atsiradimą, ne skeleto audinių kalcifikaciją - buvo pastebėta ilgai gydant sisteminio poveikio retinoidais) (žr. 4.4 skyrių). |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai Dažni Periferinė edema |
Tyrimai Labai dažni Nenormalūs kepenų funkcijos rodmenys (laikinas, dažniausiai grįžtamas transaminazių ir šarminės fosfatazės aktyvumo padidėjimas) (žr. 4.4 skyrių) Lipidų sutrikimas (gydant didelėmis acitretino dozėmis, pasireiškė grįžtamas trigliceridų ir cholesterolio kiekio kraujyje padidėjimas, ypač didelės rizikos pacientams ir ilgalaikio gydymo atveju (žr. 4.4 skyrių). Jei šios būklės išlieka, negalima atmesti su tuo susijusios aterogenezės rizikos .) |
Vaikai
Yra buvę atsitiktinių pranešimų apie kaulų pokyčius vaikams, įskaitant priešlaikinį epifizių užsidarymą, skeleto hiperostozę ir ne kaulinį kalkėjimą, ilgai vartojant etretinato, todėl galima įtarti, kad acitretinas gali sukelti panašų poveikį. Vaikų augimo rodmenys ir kaulų vystymasis turi būti atidžiai stebimi.
Diabetas
Retinoidai gali arba pagerinti arba pabloginti gliukozės toleravimą (žr. 4.4 skyrių).
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Ūminio perdozavimo atveju acitretino vartojimą būtina nedelsiant nutraukti. Perdozavimo simptomai tapatūs su į ūmios vitamino A hipervitaminozės simptomais, t.y. galvos skausmas, svaigulys, pykinimas ar vėmimas, mieguistumas, dirglumas ir niežulys. Dėl mažo ūminio vaistinio preparato toksiškumo specialus gydymas nebūtinas.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė- retinoidai skirti žvynelinės gydymui, ATC kodas - D05BB02.
Acitretino poveikis yra simptominis. Veikdamas ragėjantį epitelį, vaistinis preparatas normalizuoja ragėjimo procesą tokiu būdu:
- per kelias dienas sukelia keratinolizinį poveikį;
- moduliuoja veiksnius, reguliuojančius epidermio keratinocitų augimą ir diferenciaciją;
- moduliuoja tikrosios odos imuninę reakciją.
Nustatyta, kad dėl minėto poveikio slopinama keratino pirmtakų sintezė, dėl to atsiskiria per daug suragėjęs sluoksnis, lėtėja arba slopinamas naujas per didelis ragėjimas. Dėl glikoproteino ir glikolipido sintezės stimuliavimo sunormalėja keratino metabolizmas, todėl gali formuotis normalios epiderminės ląstelės.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Neotigason kapsulę išgėrus, didžiausia acitretino koncentracija kraujo plazmoje atsiranda po 1 - 4 valandų. Vartojant 50 mg acitretino dozę, pusiausvyrinė koncentracija kraujo plazmoje nusistovi po 7 parų ir būna maždaug 22 ng/ml.
Pasiskirstymas
Acitretinas yra labai lipofiliškas ir lengvai prasiskverbia į organizmo audinius. Daugiau kaip 99,9 % jo prisijungia prie kraujo plazmos baltymų. Tyrimais nustatyta, jog per gyvūnų placentos barjerą prasiskverbia vaistinio preparato kiekis, galintis sukelti vaisiaus apsigimimą. Kadangi acitretinas yra lipofiliškas, galima teigti, jog į motinos pieną jo patenka gana daug.
Biotransformacija
Acitretinas arba verčiamas β gliukuronidu, kurio šoninė grandinė nepakitusi ir kuris išskiriamas su tulžimi, arba skaldoma šoninė jo grandinė, arba demetilinamas aromatinis žiedas. Metabolitai, kurių šoninė grandinė sutrumpėja, išskiriami su šlapimu.
Be to, kai kurių pacientų organizme atsiranda šiek tiek etretinato. Tyrimais su sveikais savanoriais nustatyta, kad acitretino paros dozę išgėrus kartu su alkoholiu atsiranda etretinato.
Eliminacija
Acitretino pusinės eliminacijos laikas yra maždaug 50 val., o jo 13-cis metabolito – apie 60 val. Atsižvelgiant į tai, kad tirtų ligonių organizme ilgiausiai acitretino pusinė eliminacija truko 96 val., cis-acitretino – 123 val. ir kad kinetika yra linijinė, galima daryti išvadą, jog nutraukus ilgalaikį gydymą daugiau kaip 99 % organizme esančio vaistinio preparato turėtų išsiskirti per 36 paras. Acitretinas išsiskiria beveik vien tik metabolitų pavidalu, pro inkstus ir su tulžimi išsiskiria panašus jo kiekis.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo , galimo kancerogeniškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
Net mažos acitretino dozės buvo teratogeniškos gyvūnams.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Kapsulės turinys:
Mikrokristalinė celiuliozė
Želatina
Gliukozė
Natrio askorbatas
Kapsulės korpusas:
Titano dioksidas (E 171)
Želatina
Kapsulės dangtelis:
Juodasis geležies oksidas (E 172)
Geltonasis geležies oksidas (E 172)
Raudonasis geležies oksidas (E 172)
Titano dioksidas (E 171)
Želatina
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
30 kapsulių yra PVC/PVDC lizdinėje plokštelėje, sandariai uždengtoje aliuminio folija ir įdėtoje į maišelį. Maišelis įdėtas į kartono dėžutę.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Pas gydytoją ateina žmogelis ir skundžiasi:
- Daktare, turiu alergija odinei avalynei - kai ryte pabundu su batais, labai galvą skauda.
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?