Formoterolis, 12µg/dozėje, suslėgtasis įkvepiamasis tirpalas
Vartojimas: įkvėpti
Registratorius: Chiesi Pharmaceuticals GmbH, Austrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Formoterolis
1. KAS YRA ATIMOS IR KAM JIS VARTOJAMAS
Atimos yra purškiamas vaistinis preparatas, kurio veiklioji medžiaga patenka tiesiai į plaučius. Jis vartojamas švokštimui ir dusuliui gydyti sergant vidutinio sunkumo ar sunkia astma. Vaisto veiklioji medžiaga formoterolio fumarato dihidratas priklauso bronchodilatatorių grupei priskiriamiems vaistiniams preparatams, kurie atpalaiduoja plaučių kvėpavimo takų raumenis, todėl kvėpuoti pasidaro lengviau. Reguliariai vartojamas Atimos kartu su steroidiniais vaistiniais preparatais inhaliuojamaisiais ar geriamaisiais), ilgai padės išvengti kvėpavimo sutrikimų.
Atimos taip pat gali būti vartojamas tokių simptomų kaip: kosulys, švokštimas, dusulys, palengvinimui pacientams, sergantiems lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL), kai reikalingas ilgalaikis reguliarus bronchodilatacinis gydymas.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ATIMOS
Nevartokite Atimos:
- jei esate alergiški formoteroliui ar bet kuriai pagalbinei Atimos medžiagai;
- ūminio dusulio priepuolio gydymui. Tai nepadės. Tokiais atvejais Jūs turėtumėte vartoti gydytojo paskirtą greito veikimo inhaliuojamą vaistą, kurį būtina visada nešiotis su savimi.
Imkitės specialių atsargumo priemonių vartojant Atimos ir visada praneškite gydytojui:
- jei sergate sunkiomis širdies ligomis, ypač jei neseniai patyrėte širdies smūgį (miokardo infarktą), širdies vainikinių kraujagyslių ligomis, ar jei susilpnėjęs širdies raumuo (stazinis širdies nepakankamumas);
- jei sutrikęs širdies ritmas, pvz., padažnėjęs širdies plakimas, yra širdies vožtuvų ydų, kardiogramos pokyčių ar jei sergate bet kokia kita širdies liga;
- jeigu yra susiaurėjusios kraujagyslės, ypač arterijos, arba jei kraujagyslių sienelės nenormaliai išsiplėtusios;
- jeigu yra padidėjęs kraujospūdis;
- jeigu kraujyje padidėjęs cukraus kiekis (cukrinis diabetas);
- jeigu kraujyje sumažėjęs kalio kiekis;
- jeigu padidėjusi skydliaukės funkcija;
- jei sergate antinksčių žievės augliu, gaminančiu epinefriną ir norepinefriną;
- jei bus atliekama bet kokia operacija ar vartojama halogeninių anestetikų.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Kai kurie vaistiniai preparatai gali turėti įtakos Atimos poveikiui. Tai yra vaistai:
- sutrikusiam širdies ritmui atstatyti (pavyzdžiui, chinidinas, dizopiramidas, prokainamidas);
- širdies ligoms gydyti (pavyzdžiui, rusmenės preparatai);
- nosies paburkimui mažinti (pavyzdžiui, efedrinas);
- vadinami beta adrenoblokatoriais, kurie vartojami širdies ligoms ar glaukomai (padidėjusiam akispūdžiui) gydyti, tiek tabletės, tiek akių lašai;
- kurių sudėtyje yra eritromicino, vartojamo infekcijoms gydyti;
- depresijai gydyti: monoaminooksidazės inhibitoriai (pavyzdžiui, fenelzinas ir izokarboksazidas) arba tricikliai antidepresantai (pavyzdžiui, amitriptilinas ir imipraminas);
- sunkioms psichinėms ligoms gydyti (pavyzdžiui, chloropromazinas ir trifluperazinas);
- alerginėms reakcijoms mažinti (tokie kaip antihistamininiai preparatai, pavyzdžiui, terfenadinas, astemizolas, mizolastinas);
- bronchinei astmai gydyti (pavyzdžiui, teofilinas, aminofilinas arba steroidai);
- šlapimo išsiskyrimui skatinti (pavyzdžiui, diuretikai);
- Parkinsono ligai gydyti (pavyzdžiui, levodopa);
- sudėtyje turintys oksitocino, skatinančio gimdos susitraukimus;
- skydliaukės veiklos susilpnėjimui gydyti (pavyzdžiui, tiroksinas).
Kartu su Atimos vartojami anticholinerginiai vaistiniai preparatai (pavyzdžiui, tiotropiumas arba ipratropiumo bromidas) gali padėti dar labiau išplėsti Jūsų kvėpavimo takus.
Kiti specialūs įspėjimai
Dėl kvėpavimo problemų gydytojas Jums skyrė kortikosteroidų. Labai svarbu, kad juos vartotumėte reguliariai. Pradėję vartoti Atimos, nenustokite vartoti anksčiau skirtų vaistų ir nekeiskite jų dozių.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jei Jūs esate nėščia, maitinate krūtimi ar ketinate pastoti, pasitarkite su gydytoju prieš pradėdamos vartoti Atimos.
Vartoti Atimos nėštumo metu leidžiama tik jei to būtinai reikia.
Jeigu maitinate krūtimi, pasitarkite su gydytoju prieš pradėdamos vartoti Atimos.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Nemanoma, kad Atimos gali turėti kokį nors poveikį gebėjimui vairuoti ar valdyti mechanizmus.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Atimos medžiagas
Atimos sudėtyje yra labai mažas kiekis alkoholio: kiekviename išpurškime yra apie 9 mg etanolio.
3. KAIP VARTOTI ATIMOS
Dozavimas
Astma
Atimos dozė, kurią Jūs turite gauti vartodami Atimos, priklauso nuo astmos pobūdžio ir jos sunkumo. Jums reikalingą dozę nustatys gydytojas. Labai svarbu, kad Jūs reguliariai vartotumėte tik paskirtą dozę.
Įprastinė dozė suaugusiems, įskaitant vyresnio amžiaus žmones ir vyresnius kaip 12 metų paauglius, yra 1 įpurškimas ryte ir 1 įpurškimas vakare. Tai reiškia, kad per parą Jūs turite gauti 2 įpurškimus (24 mikrogramus) Atimos.
Jei sergate sunkia astmos forma, gydytojas gali skirti 4 įpurškimus (48 mikrogramus) per parą: 2 įpurškimus ryte ir 2 įpurškimus vakare.
4 įpurškimai (48 mikrogramai formoterolio) Atimos yra maksimali paros dozė. Labai svarbu, kad Jūs neviršytumėte gydytojo nustatytos paros dozės.
Atimos negalima vartoti jaunesniems kaip 12 metų vaikams.
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL)
Įprastinė dozė suaugusiems (18 metų ir vyresniems) įskaitant vyresnio amžiaus žmones yra 1 įpurškimas ryte ir 1 įpurškimas vakare. Tai reiškia, kad per parą Jūs turite gauti 2 įpurškimus (24 mikrogramus) Atimos.
Jei sergate sunkia LOPL forma, gydytojas gali skirti 4 įpurškimus (48 mikrogramus) per parą: 2 įpurškimus ryte ir 2 įpurškimus vakare.
4 įpurškimai (48 mikrogramai) Atimos yra maksimali paros dozė. Labai svarbu, kad Jūs neviršytumėte gydytojo nustatytos paros dozės.
Nevartokite daugiau kaip 2 įpurškimų vienu metu.
Atimos negalima vartoti LOPL gydymui jaunesniems kaip 18 metų pacientams.
Nevartokite Atimos staigaus dusulio priepuolio šalinimui. Jūs turite vartoti šiam tikslui gydytojo paskirtą “kvėpavimą palengvinantį” inhaliatorių, kurį būtina visą laiką turėti su savimi.
Pavartojus per didelę Atimos dozę
Jūs galite pajusti, kad širdis plaka dažniau nei įprasta ir kad pradeda krėsti drebulys. Galimas ir galvos skausmas, drebulys, pykinimas (šleikštulys, vėmimas), mieguistumas. Kuo greičiau susisiekite su gydytoju ir paklauskite patarimo, ką daryti.
Pamiršus pavartoti Atimos
Praleidę dozę vartokite reikiamą dozę iškart prisiminę. Jei jau beveik laikas kitai dozei, praleiskite pamirštąją dozę, vartokite sekančią dozę įprastu metu. Nedvigubinkite dozės.
Nenustokite vartoti ir nemažinkite Atimos dozės, jei pasijutote geriau, prieš tai nepasitarę su gydytoju. Labai svarbu Jums skirtus vaistus vartoti reguliariai.
Nedidinkite Jums skirtos Atimos dozės, prieš tai nepasitarę su gydytoju.
Jeigu jaučiate, kad vartojant Atimos Jūs labiau dūstate arba švokščiate, vartokite Atimos toliau, bet kaip įmanoma greičiau pasakykite apie tai gydytojui. Jums gali reikėti papildomo gydymo. Kai tik astmos simptomai taps gerai kontroliuojami, Jūsų gydytojas gali nuspręsti atitinkamai laipsniškai mažinti Atimos dozę.
Vartojimo instrukcija
Labai svarbu, kad Jūs mokėtumėte tinkamai naudotis inhaliatoriumi. Gydytojas, slaugytojas ar vaistininkas Jus pamokys, kaip inhaliatorių tinkamai naudoti. Jūs privalote tiksliai laikytis nurodymų, kad žinotumėte kaip, kada ir kiek vaisto įpurkšti. Šiame lapelyje pateikiama tiksli instrukcija, kaip inhaliatoriumi naudotis. Jei nesate įsitikinęs, ar darote gerai arba jei atsirado kokių nors problemų, paklauskite patarimo gydytojo, slaugytojos ar vaistininko.
Inhaliatoriaus patikrinimas. Jei inhaliatorius visiškai naujas arba jei jo nenaudojote daugiau kaip 3 dienas, prieš vartojant 1 kartą inhaliatorių reikėtų paspausti “į orą” norint įsitikinti, kad jis veikia. Naudojantis inhaliatoriumi geriausia stovėti ar tiesiai sėdėti.
- Nuimkite dangtelį nuo inhaliatoriaus kandiklio, inhaliatorių suimkite nykščiu ir smiliumi, kaip parodyta paveiksle.
- Iškvėpkite, kiek galite daugiau.
- Inhaliatorių laikykite stačiai, kaip parodyta, nykščiu iš apačios, žemiau kandiklio; kandiklį sukąskite dantimis ir kiek galėdami sučiaupkite lūpas.
- Giliai įkvėpkite pro burną ir tuo pat metu paspauskite inhaliatoriaus viršų, kad įpurkštumėte vaisto.
- Kiek galite ilgiau sulaikykite kvėpavimą, po to išimkite inhaliatorių iš burnos.
- Jei Jums reikia kitos vaisto dozės, laikykite inhaliatorių stačiai, palaukite pusę minutės ir vėl pakartokite 2-5 punktuose nurodytus veiksmus.
- Inhaliatorių panaudoję, visada kruopščiai uždenkite kandiklį, kad į jį nepatektų dulkių ar pūkų. Dangtelį uždėkite švelniai, kad pasigirstų spragtelėjimas.
Svarbu. Laikykitės 2, 3, 4 ir 5 punktų eiliškumo.
Labai svarbu, kad prieš įkvėpdami vaistų Jūs pradėtumėte kvėpuoti kiek galite lėčiau.
Jei matoma “migla” virš inhaliatoriaus arba iš Jūsų burnos, Atimos nepateko į plaučius kaip turėtų, įpurkškite dar kartą, laikydamiesi instrukcijos, pradedant 2 punktu.
Jei Jūsų rankos silpnos, gali būti patogiau inhaliatorių laikyti abiem rankom. Abu smilius uždėkite ant inhaliatoriaus viršaus ir abiem nykščiais laikykite iš apačios.
Apie bet kokius atsiradusius sunkumus pasakykite gydytojui, slaugytojai ar vaistininkui.
Valymas
Labai svarbu inhaliatorių reguliariai valyti – mažiausiai vieną ar du kartus per savaitę, kad jis tinkamai veiktų.
- Išimkite metalinę dėžutę iš plastikinio inhaliatoriaus korpuso ir nuimkite kandiklio dangtelį.
- Plastikinį korpusą ir kandiklio dangtelį nuplaukite šiltu vandeniu.
- Nesušlapinkite metalinės dėžutės.
- Padėkite šiltoje vietoje, kad gerai nudžiūtų. Venkite labai didelio karščio.
- Įdėkite atgal metalinę dėžutę ir uždėkite kandiklio dangtelį.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Atimos, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Galimi šalutiniai poveikiai aprašyti žemiau pagal jų pasireiškimo dažnį. Jei Jums nėra aiškūs išvardinti pašaliniai efektai paprašykite gydytojo paaiškinti.
Jeigu pavartojus inhaliatorių padidėja švokštimas ir pablogėja kvėpavimas, nustokite vartoti Atimos ir nedelsiant pasakykite apie tai savo gydytojui. Taip būna dėl kvėpavimo takų susiaurėjimo (bronchų spazmų), bet tai pasitaiko labai retai.
Dažni (pastebėti daugiau kaip 1 iš 100, bet mažiau kaip 1 iš 10 ligonių): neįprastai dažnas širdies plakimas ir palpitacija, kosulys, drebulys (lengvas virpulys), galvos skausmas.
Nedažni (pastebėti daugiau kaip 1 iš 1000, bet mažiau kaip 1 iš 100 ligonių): mėšlungis, raumenų skausmai, pykinimas, ažitacija, neramumas, miego sutikimas, svaigulys, nenormalus ar sutrikęs skonio jausmas, gerklės dirginimas, nenormaliai dažnas širdies plakimas, širdies ritmo sutrikimai kartu su padažnėjusius plakimu, nenormaliai mažas kalio kiekis kraujyje, padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, padidėjęs insulino, riebalų rūgščių, glicerolio, ketonų kiekis kraujyje, padidėjęs prakaitavimas.
Reti (pastebėti daugiau kaip 1 iš 10000, bet mažiau kaip 1 iš 1000 ligonių): sutrikęs širdies plakimas, sukeltas per ankstyvo širdies skilvelių susitraukimo, krūtinės spaudimas, kraujospūdžio padidėjimas arba sumažėjimas, švokštimas iškart po dozės inhaliavimo, didelis kraujospūdžio sumažėjimas, inkstų uždegimas, alerginės reakcijos (niežulys, išbėrimas, bronchų spazmas, dilgėlinė, odos ir gleivinės pabrinkimas, neišnykstantis kelias dienas).
Labai reti (pastebėti mažiau kaip 1 ligoniui iš 10 000): astmos pablogėjimas, pasunkėjęs kvėpavimas, rankų ir/ar kojų patinimas, nereguliarus širdies plakimas, trombocitų sumažėjimas, padidėjęs jaudrumas, sutrikusi elgsena, haliucinacijos.
Kai kurie šalutiniai poveikiai (drebulys, pykinimas, sutrikęs ir susilpnėjęs skonio pojūtis, gerklės suerzinimas, pernelyg didelis prakaitavimas, neramumas, galvos skausmas, svaigulys ir mėšlungis) gali išnykti po vienos ar dviejų savaičių nuo vaistų nuo astmos vartojimo pradžios.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jei Jums pasireiškia bet koks šalutinis poveikis ir tai Jus vargina, jei jis sunkus ar trunka kelias dienas, jei Jūs prastai jaučiatės arba jei atsiranda šiame lapelyje neminėtas šalutinis poveikis, nedelsiant apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. KAIP LAIKYTI atimos
- Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
- Nevartokite ilgiau kaip 3 mėnesius nuo dienos, kai jį nusipirkote vaistinėje, ir niekada nevartokite pasibaigus galiojimo laikui, nurodytam ant dėžutės ir etiketės. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
- Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
- Jei inhaliatorius labai šaltas, išimkite metalinę slėginę talpyklę iš plastikinio korpuso ir kelias minutes prieš vartojimą palaikykite savo rankose. Niekada nenaudokite jokių kitų priemonių inhaliatoriui sušildyti.
- Įspėjimas. Slėginėje talpyklėje yra suslėgtas skystis. Nelaikykite aukštesnėje kaip 50 °C temperatūroje. Nepradurkite slėginės talpyklės.
- Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
Atimos sudėtis
- Veiklioji medžiaga - formoterolio fumaratas dihidratas. Vienoje išpurškiamoje dozėje yra 12 mikrogramų formoterolio fumarato dihidrato. Tai reiškia, kad inhaliuojamoje dozėje yra 10,1 mikrogramų.
- Pagalbinės medžiagos yra vandenilio chlorido rūgštis, etanolis ir norfluranas (HFA 134a).
Atimos išvaizda ir kiekis pakuotėje
Atimos yra suslėgtas inhaliacinis tirpalas aliuminio slėginėje talpyklėje su plastikiniu dozavimo įtaisu ir apsauginiu dangteliu.
Vienoje pakuotėje yra vienas inhaliatorius, kuriame yra 50, 100 arba 120 išpurškiamųjų dozių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Formoterolis |
Vaisto stiprumas | 12µg/dozėje |
Vaisto forma | suslėgtasis įkvepiamasis tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | įkvėpti |
Registracijos numeris | LT/1/07/0803 |
Registratorius | Chiesi Pharmaceuticals GmbH, Austrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2007.08.27 |
Vaistas perregistruotas | 2012.01.06 |
1. Vaistinio Preparato Pavadinimas
Atimos 12 mikrogramų/dozėje suslėgtas inhaliacinis tirpalas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje išpurškiamoje dozėje yra 12 mikrogramų formoterolio fumarato dihidrato. Tai reiškia, kad inhaliuojamoje dozėje yra 10,1 mikrogramų.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Suslėgtas inhaliacinis tirpalas
4. Klinikinė informacija
4.1 Terapinės indikacijos
Ilgalaikis simptominis persistuojančios vidutinio sunkumo ar sunkios astmos gydymas, kai pacientams būtinas nuolatinis gydymas bronchodilatatoriais kartu su ilgalaike priešuždegimine terapija (inhaliuojamaisiais ir/ar geriamaisiais gliukokortikoidais).
Gydymas gliukokortikoidais turi būti tęsiamas.
Atimos vartojamas bronchų obstrukcijos simptomams palengvinti pacientams, sergantiems lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL).
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozė priklauso nuo ligos pobūdžio ir sunkumo.
Toliau pateikiamas dozes rekomenduojama skirti suaugusiesiems, tarp jų senyvo amžiaus ligoniams ir vyresniems kaip 12 metų paaugliams.
Astma
Suaugusieji ir vyresni kaip 12 metų paaugliai
Įprastinė dozė – po vieną įkvėpimą ryte ir vakare (24 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato per parą). Sunkiais ligos atvejais – daugiausia po 2 įkvėpimus ryte ir vakare (48 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato per parą.
Maksimali paros dozė – 4 įkvėpimai (48 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato).
Jaunesni kaip 12 metų amžiaus vaikai
Atimos saugumas ir veiksmingumas jaunesniems kaip 12 metų vaikams dar nėra nustatytas, todėl Atimos neturėtų vartoti vaikai.
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL)
Suaugusieji (ne jaunesni kaip 18 metų)
Įprastinė dozė yra 1 įpurškimas du kartus per parą: viena dozė ryte ir viena dozė vakare (24 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato per parą).
Reguliariai vartojant paros dozė neturėtų viršyti 2 inhaliacijų. Prireikus, simptomams lengvinti, galima inhaliuoti papildomai, daugiau negu paskirta įprastiniam gydymui, tačiau neviršijant maksimalios paros dozės – 4 inhaliacijų (įprastinė dozė plius reikalinga papildoma dozė). Vienu metu negalima vartoti daugiau kaip 2 įpurškimų.
Ligoniai neturėtų inhaliatoriaus naudoti ilgiau kaip 3 mėnesius nuo įsigijimo vaistinėje dienos (žr. 6.4 skyrių).
Nors Atimos pradeda veikti greitai, palaikomajam gydymui reikia ir toliau vartoti ilgai veikiančius inhaliuojamus bronchodilatatorius.
Atimos netinka ūmiems astmos priepuoliams lengvinti.
Esant ūmiam astmos priepuoliui, reikia vartoti trumpai veikiančius β2–agonistus.
Ligonius reikia įspėti, kad, pradėjus vartoti Atimos, būtina nekeičiant dozių tęsti gydymą steroidiniais vaistiniais preparatais.
Jeigu ligos simptomai lieka nepakitę ar net pasunkėja arba jei paskirtos Atimos dozės nepadeda kontroliuoti ligos simptomų (palaikyti efektyvų palengvėjimą), tai dažniausiai reiškia esamos būklės pablogėjimą.
Inkstų ir kepenų veiklos sutrikimas
Nėra teorinio pagrindo teigti, kad reikia keisti įprastines Atimos dozes ligoniams, kurių inkstai ar kepenys pakenkti, tačiau nėra klinikinių tyrimų duomenų, kurie patvirtintų tokių dozių vartojimą minėtiems ligoniams.
Vartojimas
Kad vaistas būtų tinkamai vartojamas, gydytojas ar kitas specialistas turi ligoniui parodyti, kaip tinkamai inhaliatoriumi naudotis.
Prieš naudojant inhaliatorių pirmą kartą arba jei jis nebuvo naudotas 3 ar daugiau dienų, reikėtų paspausti “į orą” norint įsitikinti, kad jis tinkamai veikia. Naudodamasis inhaliatoriumi, ligonis turi stovėti ar tiesiai sėdėti.
- Nuo inhaliatoriaus kandiklio nuimamas dangtelis.
- Iškvepiama, kiek galima giliau.
- Inhaliatoriaus korpusas laikomas apvertus stačiai, kandiklis tvirtai apžiojamas lūpomis.
- Giliai įkvepiant pro burną, tuo pat metu paspaudžiamas inhaliatoriaus viršus ir įpurškiama vaisto.
- Kiek galima ilgiau sulaikomas kvėpavimas ir tik po to inhaliatorius išimamas iš burnos.
Jei reikalinga dar viena vaisto dozė, inhaliatorius laikomas stačiai, palaukiama pusę minutės ir vėl pakartojami 2 –5 punktuose nurodyti veiksmai.
Įpurškus reikiamą dozę, uždedamas apsauginis dangtelis.
SVARBU: 2 – 4 punktuose nurodytus veiksmus reikia atlikti neskubant.
Jei dujų išsiskiria per inhaliatoriaus viršų ar iš burnos, reikia pakartoti visus veiksmus, pradedant 2 punktu.
Jei ligonio rankos silpnos, gali būti patogiau inhaliatorių laikyti abiem rankom. Todėl abu smilius reikėtų uždėti ant inhaliatoriaus viršaus ir abiem nykščiais laikyti iš apačios.
Ligoniams, kuriems sunku suderinti įkvėpimą kartu su įpurškimu, reikėtų naudoti tarpinę kamerą, nors klinikinių tyrimų duomenų apie Atimos vartojimą naudojant tarpinę kamerą nėra.
4.3. Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas veikliajai medžiagai ar bet kuriai pagalbinei medžiagai.
4.4. Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Atimos neturi būti vartojama (ir jo nepakanka) kaip pirmo pasirinkimo vaisto astmos gydymui.
Astma sergantiems pacientams, kuriuos reikia ilgai gydyti b2 receptorių agonistais, būtinas optimalus uždegimą slopinantis gydymas kortikosteroidais. Ligoniams būtina patarti po formoterolio vartojimo pradėjimo tęsti uždegimą slopinantį gydymą net tuo atveju, jei ligos simptomai palengvėja. Jei simptomai išlieka arba reikia intensyvinti gydymą b2 receptorių agonistais, tai rodo astmos pasunkėjimą, todėl būtina iš naujo įvertinti palaikomąjį gydymą.
Nors Atimos gali būti skiriama kaip papildomo vaisto, kai astmos simptomams tinkamai kontroliuoti nepakanka inhaliuojamųjų kortikosteroidų, tačiau Atimos negalima pradėti vartoti sunkaus astmos paūmėjimo metu arba kai astma reikšmingai ar greitai sunkėja.
Vartojant Atimos gali pasireikšti sunkių su astma susijusių nepageidaujamų reiškinių ir ligos paūmėjimų. Pacientams reikia nurodyti, kad jie tęstų gydymą, tačiau kreiptųsi į gydytoją, jei pradėjus vartoti Atimos, astmos simptomai išliktų nekontroliuojami arba pablogėtų.
Atimos turėtų būti vartojamas griežtai laikantis rekomenduojamų dozių (žr. 4.2 skyrių). Kai astmos simptomai tampa kontroliuojami, reikėtų apsvarstyti laipsniško Atimos dozės mažinimo galimybę. Mažinant vaisto dozę, svarbu reguliariai įvertinti pacientų būklę. Reikėtų skirti mažiausią veiksmingą Atimos dozę.
Negalima viršyti maksimalios paros dozės.
Staigus ir progresuojantis astmos pablogėjimas gali būti pavojingas gyvybei ir jį reikia skubiai gydyti. Norint išvengti pavojingų širdies sutrikimų (širdies aritmijos, kraujospūdžio padidėjimo) ir druskų koncentracijos pakitimų kraujyje (elektrolitų pasikeitimas), reikia vengti viršyti nustatytas individualias arba bendrą paros dozę.
Lydinčios būklės
Šio vaistinio preparato būtina atsargiai skirti pacientams, kuriems yra trečio laipsnio antrioventrikulinė blokada, į gydymą nereaguojantis cukrinis diabetas, tireotoksikozė, feochromocitoma, hipertrofinė obstrukcinė kardiomiopatija, idiopatinė povožtuvinė aortos stenozė, sunki hipertenzija, aneurizma ar kitokia sunki širdies ir kraujagyslių sistemos liga, pvz., išeminė širdies liga, aritmija su dažnais širdies susitraukimais, sunkus širdies nepakankamumas ar obstrukcinė kraujagyslių liga (ypač aterosklerozė).
Formoterolis gali ilginti QTc intervalą. Šio vaistinio preparato būtina atsargiai skirti pacientams, kurių QTc intervalas yra pailgėjęs, pvz., pailgėjimas yra įgimtas ar sukeltas vaistinių preparatų (QTc > 0,44 sekundės), ar kurie vartoja QTc intervalą didinančių vaistinių preparatų (žr. 4.5 skyrių).
b2 receptorių agonistai sukelia hiperglikemiją, todėl gydymo pradžioje cukriniu diabetu sergantiems ligoniams rekomenduojama dažniau tirti gliukozės kiekį kraujyje.
Jei nejautrai numatoma vartoti halogenizuotus anestetikus, būtina įsitikinti, kad Atimos buvo vartota ne mažiau kaip prieš 12 valandų iki anestezijos.
Paradoksinis bronchų spazmas
Skiriant inhaliacinį gydymą, reikia turėti omenyje, kad gali pasireikšti paradoksinis bronchų spazmas. Tokiu atveju būtina tuoj pat nutraukti gydymą ir skirti kitokių vaistinių preparatų (žr. 4.8 skyrių).
b2 receptorių agonistai gali sukelti hipokalemiją, kuri gali būti sunki. Ypač atsargiai šio vaistinio preparato reikia skirti pacientams, kuriuos ištiko sunkus ūminis astmos priepuolis, kadangi su hipokalemija susijusią riziką gali padidinti hipoksija. Hipokalemiją sukeliantį poveikį gali stiprinti kartu vartojami ksantino dariniai, steroidai ir diuretikai. Būtina stebėti kalio koncentraciją serume.
Todėl reikėtų pastoviai tikrinti kalio kiekį kraujyje, ypač ligonių, kurių kalio kiekis ir taip mažas arba kuriems yra ypač didelė rizika, kad jis gali sumažėti. Taip pat būtina tikrinti, ar kiekio sumažėjimas nesusiję su ankstesniu gydymu trumpo poveikio b2-simpatomimetikais. Jei įmanoma, kalio kiekį reikia papildyti.
Dėl mažėjančio kalio kiekio serume gydymo rusmenės preparatais poveikis gali būti stipresnis.
4.5. Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Specifinių formoterolio sąveikos tyrimų neatlikta.
Egzistuoja teorinė galimybė, kad kartu su formoteroliu vartojant kitų QTc intervalą ilginančių vaistinių preparatų, gali pasireikšti farmakodinaminė sąveika ir padidėti skilvelinių aritmijų rizika. Tokie vaistiniai preparatai yra, pvz., kai kurie antihistamininiai preparatai (pvz., terfenadinas, astemizolas, mizolastinas), kai kurie antiaritminiai preparatai (pvz., chinidinas, dizopiramidas, prokainamidas), eritromicinas ir tricikliai antidepresantai.
Kartu vartojant kitokių simpatomimetikų, pvz., b2 receptorių agonistų ar efedrino, gali stiprėti Atimos sukeliamas nepageidaujamas poveikis, todėl gali reikėti koreguoti dozę.
Formoterolio vartojant kartu su teofilinu, šie medikamentai gali stiprinti vienas kito nepageidaujamą poveikį. Be to, yra didesnė tikimybė atsirasti tokiems nepageidaujamiems reiškiniams kaip širdies aritmija. Junginiai tokie kaip L-dopa, L-tiroksinas, oksitocinas ar alkoholis, kurie patys gali sukelti simpatomimetinių reiškinių, vartojami kartu su formoteroliu, gali turėti įtakos širdies ir kraujagyslių sistemai.
Ligoniams, gydomiems monoaminooksidazės inhibitoriais ar tricikliais antidepresantais, Atimos reikėtų skirti atsargiai, nes galimas stipresnis β2-adrenerginių stimuliatorių poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai.
Kartu gydant su ksantino dariniais, steroidais ar diuretikais (pvz., tiazidiniais ar Henlės kilpoje veikiančiais preparatais), gali sustiprėti retas β2-agonistų sukeliamas su hipokalemija susijęs nepageidaujamas poveikis. Hipokalemija gali didinti aritmijos riziką ligoniams, gydomiems rusmenės glikozidais.
Jei šio vaistinio preparato vartojančiam pacientui anestezija sukeliama halogenintais angliavandeniliais, didėja aritmijos rizika.
Bronchus plečiantį formoterolio poveikį gali sustiprinti anticholinerginiai vaistiniai preparatai.
β-adrenoblokatoriai gali susilpninti ar visai nuslopinti Atimos poveikį. Todėl Atimos nereikėtų vartoti kartu su β-adrenoblokatoriais (įskaitant ir akių lašus), nebent kartu vartoti minėtų vaistų yra rimta priežastis.
4.6 Vaisingumas, nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Reikiamų duomenų apie formoterolio vartojimą nėštumo metu nėra. Tyrimų su gyvūnais metu nustatyta, kad formoterolis trikdo implantaciją, dažnina gaišimą ankstyvuoju laikotarpiu po atsivedimo ir mažina jauniklių kūno svorį. Toks poveikis pasireiškia esant gerokai didesnei sisteminei ekspozicijai negu klinikinio formoterolio vartojimo atveju. Gydymas formoteroliu gali būti taikomas bet kuriuo nėštumo laikotarpiu, kai tai būtina astmos kontrolei pasiekti, o laukiama nauda motinai yra didesnė už galimą riziką vaisiui. Galima žala žmogui nežinoma.
Žindymo laikotarpis
Nežinoma, ar formoterolio išsiskiria į motinos pieną. Mažas formoterolio kiekis rastas žiurkių piene. Žindymo laikotarpiu formoterolio vartojimą galima svarstyti tik tuo atveju, jei laukiama nauda motinai yra didesnė už galimą riziką kūdikiui.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Atimos gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Dažniausi b2 receptorių agonistų sukeliami nepageidaujami reiškiniai (tremoras ir palpitacija) paprastai būna lengvi ir per kelias gydymo dienas išnyksta.
Toliau išvardytos su formoteroliu susijusios nepageidaujamos reakcijos sugrupuotos pagal organų sistemų klases ir dažnį. Dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥1/10), dažnas (nuo ≥1/100 iki <1/10), nedažnas (nuo ≥1/1000 iki <1/100), retas (nuo 1/10000 iki <1/1000), labai retas (< 1/10000).
Organų sistemų klasė | Nepageidaujama reakcija | Dažnis |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | Labai reti | |
Imuninės sistemos sutrikimai | Padidėjusio jautrumo reakcijos, pvz., angioneurozinė edema, bronchų spazmas, egzantema, dilgėlinė, niežulys | Reti |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Hipokalemija, hiperglikemija | Nedažni |
Psichikos sutrikimai | Ažitacija, nenustygstamumas, miego sutrikimas | Nedažni |
Nenormalus elgesys, haliucinacijos | Labai reti | |
Nervų sistemos sutrikimai | Tremoras, galvos skausmas | Dažni |
Svaigulys, skonio pojūčio sutrikimas | Nedažni | |
Centrinės nervų sistemos stimuliavimas | Labai reti | |
Širdies sutrikimai | Palpitacija | Dažni |
Tachikardija | Nedažni | |
Širdies ritmo sutrikimas, pvz., prieširdžių virpėjimas, supraventrikulinė tachikardija, ekstrasistolija, krūtinės angina | Reti | |
QTc intervalo pailgėjimas | Labai reti | |
Kraujagyslių sutrikimai | Kraujospūdžio svyravimas | Reti |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Dažni | |
Gerklės dirginimas | Nedažni | |
Paradoksinis bronchų spazmas (žr. 4.4 skyrių) | Reti | |
Dispnėja, astmos paūmėjimas | Labai reti | |
Virškinimo trakto sutrikimai | Pykinimas | Nedažni |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Hiperhidrozė | Nedažni |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Raumenų mėšlungis, mialgija | Nedažni |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | Nefritas | Reti |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Periferinė edema | Labai reti |
Vaisto vartojant toliau, pykinimas, disgeuzija, gerklės erzinimas, padidėjęs prakaitavimas, neramumas, galvos skausmas, svaigulys ir mėšlungis po vienos ar dviejų savaičių gali išnykti savaime.
Gauta pranešimų apie po ß2 simpatikomimetikų įkvėpimo atsiradusį centrinę nervų sistemą stimuliuojantį poveikį, pasireiškiantį padidėjusiu jaudrumu. Toks poveikis dažniausiai atsirado jaunesniems kaip 12 metų vaikams.
Gydymo ß-receptorių agonistais metu gali padidėti insulino, laisvų riebalų rūgščių, glicerolio ir ketonų kiekis kraujyje.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato registracijos, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Klinikinės patirties apie perdozavimą yra nedaug. Perdozavus Atimos galimas poveikis kaip ir perdozavus b2-adrenoagonistų: galvos skausmas, drebulys, palpitacija. Pavieniais atvejais pasireiškė tachikardija, QTc intervalo pailgėjimas, skilvelinė aritmija, metabolinė acidozė, hipokalemija, hiperglikemija, pykinimas, vėmimas ir somnolencija.
Gydymas perdozavus
Taikomas palaikomasis ir simptominis gydymas. Sunkiais atvejais ligonį reikia guldyti į ligoninę. Gali prireikti skirti selektyvaus poveikio β-adrenoblokatorių, bet tik ypatingais atvejais, nes β-adrenoblokatoriai gali sukelti bronchų spazmus.
Reikia stebėti kalio kiekį serume.
5. Farmakologinės savybės
- Farmakodinaminės savybės
Farmakoterpinė grupė – selektyvūs β2 adrenoreceptorių agonistai, ATC kodas – R03 AC13.
Formoterolis yra daugiausia selektyvus β2 stimuliatorius. Formoterolis plečia bronchus ligoniams, sergantiems grįžtamojo pobūdžio kvėpavimo takų obstrukcinėmis ligomis. Veikti vaistas pradeda po vienos-trijų minučių. Reikšmingas bronchus plečiantis poveikis trunka 12 valandų po inhaliacijos.
Žmonėms formoterolis veiksmingas bronchų spazmų, kuriuos sukelia metacholinas, profilaktikai.
- Farmakokinetinės savybės
Kaip ir kitos inhaliuojamos medžiagos, 90% įkvėptos formoterolio dozės yra nuryjama ir pasisavinama per virškinimo traktą. Taigi geriamos formos farmakokinetinės savybės gali būti pritaikytos inhaliuojamam dozuojamam aerozoliui.
Absorbcija yra greita ir ekstensyvi: astma sergančiam ligoniui inhaliavus terapinę Atimos suslėgto inhaliacinio tirpalo dozę (12 mikrogramų), didžiausia koncentracija plazmoje nustatyta praėjus vidutiniškai 15 minučių po inhaliacijos, anksčiau nei nustatyta inhaliuojant formoterolio miltelius.
Paprastai į absorbcijos greitį atsižvelgiama ligoniui pereinant nuo vienos formoterolio formos prie kitos.
Formoterolio absorbcija yra linijinė, inhaliuojant nuo 12 iki 96 mikrogramų formoterolio fumarato dihidrato.
Formoterolio dozės iki 300 mikrogramų yra greitai absorbuojamos iš virškinimo trakto. Didžiausia nepakitusios medžiagos koncentracija plazmoje nustatyta po 30–60 minučių. Daugiau kaip 65% išgertos 80 mikrogramų dozės yra absorbuojama.
20 – 300 mikrogramų geriamos dozės pasisavinimas yra linijinis. Kartotinės 40 – 160 mikrogramų per parą dozės neturi įtakos akumuliacijai dėl trumpo pusinio gyvavimo periodo. Vyrų ir moterų vartojamo formoterolio farmakokinetinės savybės skiriasi nežymiai.
Su kraujo plazmos baltymais susijungia nuo 61 iki 64% (34% su albuminu), gydomosios dozės prisijungimo vietų neįsotina.
Daugiausiai formoterolio metabolizuojama gliukoronizavimo būdu ir jis iš organizmo pašalinamas visiškai. Kitas biotransformacijos būdas - O-demetilinimas, po kurios seka gliukoronizavimas ir visiškas metabolitų pašalinimas iš organizmo.
Pakitimus katalizuoja įvairūs CYP450 izofermentai (2D6, 2C19, 2C9 ir 2A6), dėl to metabolinės vieno vaisto su kitu vaistu sąveikos tikimybė yra menka. Formoterolio kinetika yra panaši tiek po vienkartinės, tiek po kartotinių dozių ir rodo, kad nei metabolizmo autoindukcijos, nei slopinimo nėra.
Formoterolio šalinimas tikriausai yra polifazinis ir todėl pusinės eliminacijos periodo pobūdis priklauso nuo pasirinktų intervalų. Tiriant vaisto koncentraciją plazmoje ir kraujyje praėjus 6, 8 ir 12 valandų po išgertos dozės, pusinės eliminacijos periodas truko nuo 2 iki 3 valandų. Tiriant šlapimą praėjus nuo 3 iki 16 valandų po inhaliacijos, pusinės eliminacijos periodas truko 5 valandas.
Veiklioji medžiaga ir metabolitai iš organizmo pašalinami visiškai: du trečdaliai išgertos dozės šalinama su šlapimu, trečdalis - su išmatomis. Kai formoterolis inhaliuojamas, nuo 6 iki 9% medžiagos su šlapimu pašalinama nepakitusios. Formoterolio inkstų klirensas yra 150 ml/min.
- Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Formoterolio poveikis žiurkėms ir šunims daugiausia apsiribojo širdies ir kraujagyslių sistema ir buvo panašus į žinomą didelių β2-agonistų dozių sukeltą farmakologinį poveikį.
Nustatyta, kad ekspozicija labai didelėmis formoterolio dozėmis šiek tiek sumažina žiurkių patinų vaisingumą.
Atliekant tyrimus in-vitro ir in-vivo, formoterolio genotoksinio poveikio nepastebėta. Žiurkėms ir pelėms buvo šiek tiek padidėjęs nepiktybinių gimdos lejomiomų dažnumas. Toks poveikis vertinamas kaip tipinis graužikams, kuriems ilgą laiką buvo taikoma ekspozicija didele β2-agonistų doze.
6. Farmacinė informacija
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Norfluranas
Bevandenis etanolis
Vandenilio chlorido rūgštis
6. Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
18 mėnesių (taip pat žr. 6.4 skyrių)
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Iki išduodant vaistus pacientui:
Laikyti šaldytuve (2 °C – 8 °C) (ne ilgiau kaip 15 mėnesių).
Įsigijus:
Laikyti ne aukštesnėje kaip 30 °C temperatūroje (ne ilgiau kaip 3 mėnesius).
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Aliuminio slėginė talpyklė, užpildyta suslėgtu inhaliaciniu tirpalu, su dozavimo vožtuvu, paleidikliu ir apsauginiu dangteliu.
Vienoje slėginėje talpyklėje esančio tirpalo užtenka 50, 100 arba 120 išpurškiamųjų dozių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Vaistinėms:
Ant dėžutės būtina užrašyti pardavimo datą.
Reikia įsitikinti, kad nuo pardavimo datos iki vaisto tinkamumo vartoti datos, nurodytos ant pakuotės, yra ne mažiau kaip 3 mėnesiai.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Gydytojau, pernai jūs man patarėte vengti drėgmės. Aš taip ir dariau. Dabar visai neskauda.
- Tai ko pas mane atvykote?
- Paklausti, ar jau galiu praustis?
- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?