Metotreksatas, 10mg, tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Orion Corporation, Suomija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Metotreksatas
I PRIEDAS
PREPARATO CHARAKTERISTIKŲ SANTRAUKA
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Trexan 10 mg tabletės
2.KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje tabletėje yra 10 mg metotreksato.
Pagalbinės medžiagos, kurių poveikis žinomas: 36,6 mg laktozės (laktozės monohidrato pavidalu).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3.FARMACINĖ FORMA
Tabletė.
Geltonos, išgaubtos, kapsulės formos, 8 mm ilgio, 4,5 mm pločio tabletės, kurių vienoje pusėje yra laužimo vagelė ir išgraviruota „M 10“.
Tabletę galima padalyti į lygias dozes.
4.KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1Terapinės indikacijos
-Aktyvaus suaugusiųjų reumatoidinio artrito gydymas.
-Suaugusių pacientų sunkios, į gydymą nereaguojančios, negalią sukeliančios psoriazės, kuri nereaguoja pakankamai į kitus gydymo būdus, pvz., fototerapiją, PUVA ir retinoidus, bei suaugusių pacientų sunkaus psoriazinio artrito gydymas.
4.2Dozavimas ir vartojimo metodas
Svarbus įspėjimas dėl metotreksato dozavimo
Reumatinėms ar odos ligoms gydyti metotreksato vartojama tik kartą per savaitę.
Netinkamas metotreksato dozavimas gali sukelti sunkų nepageidaujamą poveikį, kuris gali būti mirtinas. Labai atidžiai perskaitykite šį PCS skyrių.
Metotreksato gali skirti tik gydytojas, žinantis įvairias vaistinio preparato savybes ir veikimo būdą. Metotreksato vartojama kartą per savaitę.
Pacientui būtina aiškiai nurodyti, kad Trexan vartojama tik kartą per savaitę.
Rekomenduojama recepte nurodyti vieną savaitės dieną kaip Trexan vartojimo dieną.
Nesant galimybės realizuoti / naudoti šio stiprumo dozių, šį vaistą galima naudoti kitu stiprumu.
Reumatoidinis artritas
Įprastinė dozė yra 7,515 mg vieną kartą per savaitę. Savaitės dozė gali būti skiriama padalinta į tris dalis per 36 valandas. Šis režimas gali būti keičiamas palaipsniui optimaliam atsakui gauti, bet neturi viršyti bendros 20 mg savaitės dozės. Todėl dozę reikia mažinti iki mažiausios galimos efektyvios dozės, kaip dažniausiai atsitinka 6 savaičių bėgyje.
Psoriazė
Prieš pradedant gydymą siekiant išvengti nelaukto toksinio poveikio, pacientui patariama suduoti tiriamąją 2,55,0 mg dozę. Jei po savaitės atitinkami laboratoriniai tyrimai yra normalūs, galima pradėti gydymą. Įprasta dozė yra 7,515 mg kartą per savaitę. Numatyta savaitės dozė skiriama padalinta per tris kartus 24 valandų bėgyje. Esant reikalui bendrą savaitės dozę galima padidinti iki 25 mg. Po to dozę reikia sumažinti iki mažiausios efektyvios dozės atitinkamai atsakui į gydymą, kuris dažniausiai išryškėja per 48 savaites.
Pacientas turi būti išsamiai supažindintas su susijusia rizika, o klinicistas turėtų atkreipti ypatingą dėmesį į kepenų toksiškumą – prieš pradedant gydymą metotreksatu pradėti kepenų funkcijos tyrimus, juos kartoti 24 mėnesių intervalais viso gydymo eigoje. Gydymo tikslas turi būti sumažinti dozę iki mažiausio galimo lygmens kiek galima ilgesniam ramybės laikui. Metotreksato vartojimas gali sudaryti galimybę grįžti prie įprastinio vietinio gydymo, ką reikia skatinti.
Senyviems pacientams
Pagyvenusių pacientų atveju metotreksatą reikia naudoti ypač atsargiai, dėl sumažėjusios kepenų ir inkstų funkcijos reikia pagalvoti apie dozės mažinimą, taip pat dėl amžiaus bėgyje mažėjančių folio rūgšties atsargų.
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Pacientams, sergantiems ar anksčiau sirgusiems reikšminga kepenų liga, ypač dėl alkoholio, metotreksatą skirti reikia labai atsargiai arba neskirti visai. Kai bilirubinas yra > 5 mg/dl (85,5 mol/l), metotreksatas kontraindikuotinas (žr. 4.3 skyrių).
4.3Kontraindikacijos
- Ženkliai pakenkta kepenų funkcija.
- Ženkliai pakenkta inkstų funkcija.
- Anksčiau buvusios kraujo diskrazijos: kaulų čiulpų hipoplazija, leukopenija, trombocitopenija ar ženkli anemija.
- Alkoholizmas.
- Sunkios ūminės ar lėtinės infekcijos ir imunodeficito sindromas.
- Nėštumas ir žindymas krūtimi (žr. 4.6 skyrių).
- Padidėjęs jautrumas metotreksatui arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Gydymo metotreksatu metu negalima vakcinuoti gyvosiomis vakcinomis.
4.4Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pacientui būtina aiškiai pasakyti, kad reumatinėms ar odos ligoms gydyti metotreksato dažniausiai vartojama kartą per savaitę. Pacientas turi žinoti, kad labai svarbu laikytis vaistinio preparato vartojimo kartą per parą dozavimo schemos ir kad netinkamas vartojimas gali sukelti sunkių toksinių reakcijų. Vaistinio preparato skiriantis specialistas recepte gali nurodyti vartojimo dieną.
Įspėjimai
Metotreksatą gali skirti tik gydytojai patyrę gydymo antimetabolitais srityje.
Kartu skirti hepatotoksinių ar hematotoksinių vaistų DMARD (angl. Disease-modifying antirheumatic drug, t.y. ligą keičiančių antireumatinių vaistų, pvz., leflunomido) nepatariama.
Esant fatalių ar sunkių toksinių reakcijų galimybei, gydytojas turi išsamiai informuoti pacientą apie riziką ir jį nuolat stebėti.
Gali išsivystyti ūmus ar lėtinis intersticinis plaučių uždegimas, dažnai susijęs su kraujo eozinofilija, buvo aprašyta ir mirčių. Kiekvieno apsilankymo metu pacientai turi būti stebimi dėl tipinių simptomų: dusulio, kosulio (ypač sauso neproduktyvaus kosulio) ir karščiavimo. Pacientai turi būti supažindinti su plaučių uždegimo rizika ir gavę rekomendacijas susisiekti su gydytoju vos tik pastebėtų atsiradusį nuolatinį kosulį ar dusulį. Gydymą metotreksatu reikia nutraukti pacientams, turintiems plaučių simptomų, o infekcija atmetama po išsamaus ištyrimo. Įtarus metotreksato sukeltą plaučių susirgimą, turi būti pradėtas gydymas kortikosteroidais, o gydymas metotreksatu neatnaujintas.
Buvo užregistruota mirčių, susijusių su metotreksato vartojimu psoriazei gydyti.
Gydant psoriazę, metotreksato naudojimas turėtų apsiriboti sunkiu priešinimusi, kas susilpnina psoriazę, neturinčią adekvataus atsako į kitas gydymo formas, bet tik tuo atveju, kai diagnozė buvo nustatyta biopsija ir (ar) po dermatologo konsultacijos.
Gydymo metu, prieš jį ir po jo reikia atlikti nuodugnų bendrą kraujo tyrimą. Jei atsirastų kliniškai reikšmingas leukocitų ar trombocitų sumažėjimas, reikia tuoj pat nutraukti metotreksato vartojimą. Rekomenduojama, kad apie visus galimos infekcijos simptomus ar požymius pacientai praneštų.
Metotreksatas gali veikti hepatotoksiškai, ypač vartojamas didelėmis dozėmis ar tęstinio gydymo metu. Buvo aprašyta kepenų atrofija, nekrozė, cirozė, riebaliniai pokyčiai ir periportinė fibrozė. Pokyčiai gali išryškėti be ankstesnių gastrointestininio ar hematologinio toksiškumo požymių, tad hepatinę funkciją nustatyti būtina prieš pradedant gydymą ir toliau reguliariai sekti gydymo metu.
Išsivysčius žymiam kepenų funkcijos sutrikimui, metotreksato dozavimą reikia sustabdyti bent 2 savaitėms. Jeigu kepenų pažeidimas ar sutrikusi kepenų funkcija buvo anksčiau, reikia būti ypač apdairiems. Hepatotoksiškumo rizika padidėja diabetikams, gaunantiems insuliną. Derėtų vengti vienu metu vartoti ir kitus hepatotoksiniu poveikiu (įskaitant ir alkoholį) pasižyminčius vaistus.
Kepenų funkcijos tyrimai: Ypatingą dėmesį derėtų atkreipti į kepenų toksiškumą. Jei gydymo metu pasitaiko ar išsivysto bet kokia kepenų funkcijos tyrimų ar kepenų biopsijos patologija, gydymo pradėti negalima ar reikia jį nutraukti. Per 2 savaites tokia patologija turėtų normalizuotis, tuomet šis gydymas vėl gali būti rekomenduotas gydytojo nuožiūra.
Su kepenimis susijusių serumo fermentų patikrinimas. Pacientai 1320 dažnumu nurodo, jog transaminazės laikinai pakyla iki dviejų trijų kartų virš viršutinės normos ribos. Kai su kepenimis susiję fermentai būna padidėję pastoviai, reikia pagalvoti apie dozės mažinimą ar gydymo nutraukimą.
Dėl potencialiai toksinio poveikio kepenims, gydymo metotreksatu metu negalima vartoti kitų hepatotoksinių vaistinių preparatų, nebent tai būtų akivaizdžiai būtina; alkoholio reikia vengti ar vartoti ženkliai mažiau (žr. 4.5 skyrių). Pacientų, kartu vartojančių kitus hepatotoksinius vaistinius preparatus (pvz., leflunomidą), kepenų fermentai turėtų būti stebimi atidžiau. Atsižvelgti į tai reikia ir tada, kai hematotoksiniai preparatai skiriami spontaniškai (pvz., leflunomidas).
Nėra įrodymų paremiančių kepenų biopsijos naudą stebint kepenų toksiškumą pagal reumatologines indikacijas. Sunkių žvynelinės formų ilgalaikio gydymo metotreksatu atveju, kepenų biopsiją reikia atlikti atsižvelgiant į hepatotoksinį potencialą.
Įrodyta, kad yra naudinga diferencijuoti pacientus: su normaliu ir padidėjusiu hepatotoksiškumu.
pacientai be rizikos faktorių
Atsižvelgiant į dabartines standartines medicinos žinias, kepenų biopsija nereikalinga kol nebus pasiekta 1,01,5 g kumuliacinė dozė.
pacientai su rizikos faktoriais
Tarp šių visų pirma yra:
-piktnaudžiavimas alkoholiu anamnezėje;
-pastovus kepenų fermentų padidėjimas;
-kepenų liga, įskaitant lėtinį hepatitą B ar C anamnezėje;
-šeiminė paveldimos kepenų ligos anamnezė;
ir antra (galimai mažesnės svarbos):
-cukrinis diabetas;
-nutukimas;
-hepatotoksinių vaistų ar chemikalų poveikis anamnezėje.
Kepenų biopsija šiems pacientams rekomenduojama gydymo metotreksatu metu ar vos tik pradėjus gydymą. Kadangi po 24 mėnesių nedidelis pacientų procentas dėl įvairių priežasčių nutraukia gydymą, pirmąją biopsiją galima atidėti po šios pradinės fazės. Ją reikia atlikti imantis ilgalaikės terapijos.
Pakartotinai kepenų biopsijas atlikti rekomenduojama pasiekus 1,01,5 g kumuliacinę dozę.
Jokios kepenų biopsijos nereikia šiais atvejais:
-senyviems pacientams;
-pacientams sergantiems ūmia liga;
-pacientams, kuriems kepenų biopsija kontraindikuotina (pvz., dėl širdies nepakankamumo, pakitusių kraujo krešėjimo rodiklių);
-pacientams, kurių maža vidutinė numatomo gyvenimo trukmė.
Dažnesnių patikrinimų gali prireikti:
-pradinėje gydymo fazėje;
-padidinus dozę;
-labiau padidėjus metotreksato lygio kraujyje rizikai (pvz., dehidracija, sutrikusi inkstų funkcija, padidinus ar papildomai skiriant kitų vaistų dozę kartu, kaip tarkim nesteroidinių priešuždegiminių vaistų).
Buvo įrodyta, jog metotreksatas yra teratogenas; jis yra sukėlęs vaisiaus mirtį ir (ar) įgimtas anomalijas. Todėl galinčioms pastoti moterims jis nerekomenduojamas, nebent pakaktų medicininių įrodymų, jog tikėtina nauda nusveria apgalvotą žalą. Nėščiosioms psoriaze sergančioms moterims vartoti metotreksato negalima (žr. 4.6 skyrių).
Gydymo metu, prieš jį ir po jo reikia atidžiai stebėti inkstų funkciją. Aptikus ženklų inkstų sutrikimą, reikia imtis atsargumo priemonių. Pacientams, turintiems inkstų sutrikimų, turėtų būti sumažinta metotreksato dozė. Didelės dozės gali sukelti metotreksato ar jo metabolitų precipitaciją ant inkstų kanalėlių. Kaip apsauginė priemonė rekomenduojama gausi skysčių dieta ir šlapimo šarminimas iki 6,5 7,0 pH, natrio bikarbonatą skiriant peroraliniu ar intraveniniu būdu (5 x 625 mg tabletės kas tris valandas) ar acetazolamidas (500 mg peroraliai keturis kartus per dieną). Visų pirma metotreksatą šalina inkstai. Naudojant jį sutrikusios inkstų funkcijos atveju gali imti kauptis toksiniai kiekiai ar net išsivystyti papildomas inkstų pažeidimas.
Dažni toksiniai poveikiai yra viduravimas ir opinis stomatitas, reikalaujantys gydymo nutraukimo, kitaip gali įvykti hemoraginis enteritas ar mirtis dėl žarnyno perforacijos.
Vartojant metotreksatą gali būti paveikta gametogenezė, galinti sumažinti vaisingumą, kaip manoma grįžtamą nutraukus gydymą.
Metotreksatui būdingas nedidelis imunosupresinis aktyvumas, tad lygiagrečiai vykstant vakcinacijai imunologinis atsakas gali sumažėti. Gydymo metu reikia vengti vakcinacijos gyvomis vakcinomis.
Reikia atkreipti dėmesį į imunosupresinį metotreksato poveikį, kai pacientų imuninis atsakas yra svarbus ar būtinas. Ypatingą dėmesį reikia atkreipti neaktyvių lėtinių infekcijų atveju (pvz., herpes zoster, tuberkuliozės, hepatito B ar C) dėl galimos jų aktyvacijos.
Prieš pradedant gydymą metotreksatu rekomenduojama atlikti krūtinės ląstos rentgeno nuotrauką.
Prieš pradedant gydymą metotreksatu reikia nudrenuoti pleuros skysčius ar ascitą.
Buvo aprašyta sunkių šalutinių reakcijų, netgi mirčių, susijusių su metotreksato skyrimu (paprastai didelėmis dozėmis) vienu metu su nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo (NVNU).
Gydant reumatoidinį artritą, galima tęsti ir gydymą acetilcisteino rūgštimi ir nesteroidiniais priešuždegiminiais vaistais (NVNU), o taip pat mažomis steroidų dozėmis. Tačiau būtina turėti mintyje, jog NVNU ir metotreksato skyrimas vienu metu gali padidinti toksiškumo riziką. Pacientams, kurie sulaukia gydymo metotreksatu terapinio efekto, steroidų dozę galima palaipsniui sumažinti.
Nebuvo pakankamai ištirta sąveika tarp metotreksato ir kitų antireumatinių vaistų, tokių kaip auksas, penicilaminas, hidroksichlorokvinas, sulfasalazinas ir kiti citotoksiniai vaistai, tad skiriant juos kartu gali padažnėti šalutinių reakcijų.
Retais atvejais kartu skiriant folio rūgšties antagonistus, pvz., Trimetoprimą / sulfametoksazolą, buvo aprašyta ūmios megaloblastinės pancitopenijos išdava.
Išsivysčius ūmiam metotreksato toksiškumui, pacientams prireikia folino rūgšties.
Atsargumo priemonės
Prieš pradedant gydymą metotreksatu ar po ramybės laikotarpio kartojant gydymą metotreksatu, iš anamnezės, fizinio tyrimo ir laboratorinių tyrimų duomenų reikia įvertinti inkstų, kepenų ir kaulų čiulpų funkciją.
Sisteminis metotreksato toksiškumas gali būti padidėjęs pacientams turintiems inkstų disfunkciją, ascitą, kitus skysčių kaupimosi būdus dėl pailgėjusio pusinės eliminacijos iš serumo periodo.
Tuo atveju, kai pacientai gauna mažas metotreksato dozes, gali išsivystyti piktybinės limfomos – tuomet gydymą reikia nutraukti. Jei limfoma nemažėja spontaniškai, reikia pradėti citotoksinį gydymą.
Aprašyta, jog gydymo metu ar trumpą laikotarpį po gydymo nutraukimo metotreksatas sukelia žmonių vaisingumo mažėjimą, oligospermiją, menstruacijų disfunkciją ar amenorėją. Be to, metotreksatas sukelia embriotoksiškumą, abortą ar žmonių vaisių anomalijas. Dėl to galimą poveikį reprodukcijai reikia aptarti su galinčiais susilaukti vaikų pacientais (žr. 4.6 skyrių).
Reikia tinkamai sekti pacientus, gaunančius gydymą, kad galimo toksinio poveikio ir šalutinių reakcijų požymiai ir simptomai būtų nustatyti ir įvertinti minimaliai uždelsiant. Saugiam metotreksato vartojimui chemoterapijoje būtini hematologiniai tyrimai iki gydymo ir periodiškai jo metu dėl dažno jo poveikio kraujodaros slopinimui. Taip atsitikti gali netikėtai, kai pacientas gauna iš pažiūros saugią dozę – bet koks staigus kraujo ląstelių skaičiaus kritimas yra indikacija nedelsiant nutraukti vaisto naudojimą ir atitinkamą gydymą.
Apskritai sekantys laboratoriniai tyrimai rekomenduojami kaip būtino klinikinio įvertinimo dalis ir tinka stebėti atrinktus gydymui ar gaunančius metotreksatą pacientus: pilna hemograma, hematokritas, šlapimo tyrimas, inkstų funkcijos tyrimai, kepenų funkcijos tyrimai ir krūtinės ląstos rentgenograma.
Tikslas – nustatyti bet kokią esamą organo disfunkciją ar sistemos sutrikimą. Tyrimus reikia atlikti iki gydymo, tam tikrais periodais gydymo metu ir baigus terapiją.
Po absorbcijos metotreksatą iš dalies suriša serumo albuminas, taigi toksiškumą gali didinti kai kurių vaistų išstūmimas – salicilatų, sulfonamidų, fenitoino ir kai kurių antibakterinių preparatų (tetraciklino, chloramfenikolio ir paraaminobenzoinės rūgšties). Šių vaistų, ypač salicilatų ir sulfonamidų, taip pat antibakterinių, hipoglikeminių vaistų ar diuretikų skirti vienu metu negalima, iki kol bus išaiškinta šių duomenų reikšmė.
Vitaminų preparatai turintys folio rūgšties ar jos darinių gali pakeisti atsaką į metotreksatą.
Ypač atsargiai metotreksatą reikia vartoti infekcijos, pepsinės opos, opinio kolito, debilumo ir ypač jauno bei seno amžiaus atveju. Jei terapijos metu išryškėja gili leukopenija, gali prisidėti bakterinė infekcija ar jos grėsmė. Dažnai indikuotinas vaisto nutraukimas ir tinkama antibiotikoterapija. Esant sunkiam kaulų čiulpų slopinimui, gali prireikti kraujo ar trombocitų perpylimų.
Tabletėse yra laktozės. Šio vaisto negalima skirti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – galaktozės netoleravimas, Lapp laktazės stygius ar gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Po absorbcijos metotreksatas iš dalies prisijungia prie serumo albumino. Kai kurie vaistiniai preparatai (pvz., salicilatai, sulfonamidai ir fenitoinas) jungimąsi mažina. Tokiais atvejais gali padidėti kartu skiriamo metotreksato toksiškumas. Kadangi probenecidas ir silpnos organinės rūgštys (pvz., kilpiniai diuretikai, pirazolo dariniai) mažina kanalėlių sekreciją, šiuos vaistinius preparatus skirti kartu su metotreksatu reikia ypač atsargiai.
Penicilinai gali sumažinti metotreksato klirensą inkstuose, o kartu vartojant didelių ar mažų dozių metotreksatą buvo pastebėtas hematologinis ar gastrointestinis toksiškumas.
Peroraliniai antibiotikai – tetraciklinai, chloramfenikolis ir neabsorbuojami plataus spektro antibiotikai – gali sumažinti metotreksato absorbciją žarnyne ar slopindami žarnyno florą bei slopindami bakterijų vykdomą metotreksato metabolizmą gali persidengti su enterohepatine cirkuliacija.
Reikia vengti su metotreksatu skirti kitus galimai nefro- ar hepatotoksiškus preparatus (pvz., sulfasalaziną, lelfunomidą ir alkoholį). Ypač apdairiai reikia stebėti pacientus, gydomus metotreksato ir azatioprino ar retinoidų deriniu.
Metotreksatas vartojamas su leflunomidu gali didinti pancitopenijos riziką.
Nefrotoksiškumo padidėjimas gali būti stebimas skiriant dideles dozes metotreksato su galimai nefrotoksiniu chemoterapiniu preparatu (pvz., cisplatina).
Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) negalima skirti prieš gydymą ar kartu su didelėmis metotreksato dozėmis. Rašoma, jog vienalaikis kai kurių NVNU ir didelių dozių metotreksato skyrimas didina ir prailgina metotreksato koncentraciją serume ir didina toksinį poveikį virškinimo traktui ir kraujodarai. Naudojant mažesnes metotreksato dozes atrasta, jog gyvūnams šie preparatai sumažina metotreksato sekreciją inkstų kanalėliuose ir galimai didina jo toksiškumą. Tačiau reumatoidiniu artritu sergančius pacientus gydant metotreksato ir NVNU deriniu problemų nebuvo. Vis tik reikia pažymėti, jog metotreksato dozės gydant reumatoidinį artritą (7,5-15 mg/savaitei) yra šiek tiek mažesnės už naudojamas psoriazei gydyti ir didesnės dozės gali sukelti netikėtą toksiškumą.
Vitaminų preparatai su foline rūgštimi ar jos dariniais gali pakeisti atsaką į metotreksatą.
Retais atvejais aprašoma, jog trimetoprimas / sulfametoksazolas didina kaulų čiulpų slopinimą pacientams, gydomiems metotreksatu, turbūt dėl padidėjusio antifolinio poveikio.
Aprašoma, jog metotreksatą skiriant derinyje su triamterenu pasitaiko kaulų čiulpų supresija, sumažėja foliatų koncentracija.
Yra įrodymų, jog kartu skiriant metotreksatą ir omeprazolą ilgėja metotreksato šalinimas per inkstus. Protonų siurblio inhibitorių – omeprazolio ar pantoprazolio – lygiagretus skyrimas gali sukelti sąveiką.
Metotreksatas gali sumažinti teofilino klirensą; teofiliną vartojant vienu metu su metotreksatu reikia sekti teofilino kiekį.
Metotreksatas didina merkaptopurino kiekį plazmoje. Todėl metotreksatą vartojant su merkaptopurinu gali prireikti paderinti dozę.
Vakcinacija gyva vakcina pacientams gaunantiems chemoterapinius preparatus gali sukelti sunkias ir mirtinas infekcijas. Nerekomenduojama kartu naudoti gyvų vakcinų.
Galima traukulių paūmėjimo rizika dėl sumažėjusios fenitoino absorbcijos virškinimo trakte, sukeliamos citotoksinio vaisto; ar toksiškumo padidėjimo rizika ar citotoksinio vaisto veiksmingumo sumažėjimas dėl padidėjusio fenitoino hepatinio metabolizmo.
Ciklosporinas gali potencijuoti metotreksato veiksmingumą ir toksiškumą. Naudojant šį derinį, esama pernelyg didelės imunosupresijos ir limfoproliferacijos rizikos.
4.6Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Metotreksatą vartoti nėštumo laikotarpiu yra kontraindikuotina (žr. 4.3 skyrių), nes esama teratogeninės rizikos įrodymų (kardiovaskulinių, galvos ir veido, galūnių apsigimimų) žmonėms ir keletui gyvūnų rūšių (žr. 5.3 skyrių).
Prieš pradedant gydymą vaisingo amžiaus moterims bet koks esantis nėštumas turi būti ekskliuduojamas užtikrintai ir tinkamomis priemonėmis, pvz., nėštumo testu.
Moterims negalima pastoti gydymo eigoje ir iki 6 mėnesių po gydymo metotreksatu, todėl jos turi naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą.
Jei nepaisant to šiuo laikotarpiu pastojama, medicininė konsultacija turi būti teikiama atsižvelgiant į su gydymu susijusią žalingo poveikio vaikui riziką.
Metotreksatas gali būti genotoksiškas, tad norinčioms pastoti moterims patariama konsultuotis genetinio konsultavimo centre, esant galimybei jau prieš gydymą.
Žindymas
Metotreksatas patenka į krūties pieną ir žindomiems kūdikiams gali sukelti toksiškumą, taigi žindymo laikotarpiu gydymas yra kontraindikuotinas (žr. 4.3 skyrių). Todėl maitinimas krūtimi iki gydymo turi būti nutrauktas.
Vaisingumas
Vyrų vaisingumas
Metotreksatas gali būti genotoksiškas. Todėl gydomiems metotreksatu vyrams rekomenduojama nepradėti vaiko gydymo eigoje ir iki 6 mėnesių po gydymo. Kadangi gydymas metotreksatu gali sukelti sunkius ir galimai negrįžtamus spermatogenezės sutrikimus, vyrams prieš pradedant gydymą reikia konsultuotis dėl spermos išsaugojimo galimybės.
Tiek vyrus, tiek ir moteris gaunančius metotreksatą reikia informuoti apie galimą šalutinio poveikio reprodukcijai riziką. Vaisingas moteris reikia išsamiai informuoti apie galimą žalą vaisiui, jei jos pastotų besigydydamos metotreksatu.
Rašoma, jog pacientams, gaunantiems metotreksatą pasitaiko defektyvi oogenezė ar spermatogenezė, tranzityvi oligospermija, menstruacijų disfunkcija ir nevaisingumas.
4.7Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Gydymo metotreksatu metu gali atsirasti centrinės nervų sistemos simptomų (nuovargis ir svaigulys), kurie gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus veikia silpnai arba vidutiniškai.
4.8Nepageidaujamas poveikis
Bendrai šalutinių reakcijų dažnis ir sunkumas priklauso nuo dozės dydžio, dozavimo dažnumo, skyrimo metodo ir veikimo trukmės.
Išryškėjus šalutinėms reakcijoms, dozę reikia sumažinti ar gydymą nutraukti ir imtis būtinų koreguojančių terapinių priemonių, pvz., skirti kalcio folinatą (žr. 4.2 ir 4.4 skyrius).
Dažniausios metotreksato šalutinės reakcijos yra kaulų čiulpų supresija ir gleivinės pažeidimas, pasireiškiantis kaip opinis stomatitas, leukopenija, pykinimas ir kiti gastrointestiniai sutrikimai. Šios šalutinės reakcijos bendruoju atveju yra grįžtamos ir atstatomos per 2 savaites nuo vienintelės metotreksato dozės sumažinimo ar dozės intervalo padidinimo ir (ar) kalcio folinato naudojimo. Kitos dažnai pasitaikančios šalutinės reakcijos apima, pvz., bendrą silpnumą, patologinį nuovargį, šaltkrėtį ir karščiavimą, svaigulį ir sumažėjusį imunitetą infekcijoms.
Metotreksatas šalutines reakcijas sukelia dažniausiai didelėmis ir dažnai kartojamomis dozėmis, pvz., gydant vėžinius susirgimus. Aprašytos šalutinės metotreksato reakcijos pateiktos žemiau pagal organų sistemas.
Nepageidaujamo poveikio dažnis apibūdinamas taip: labai dažnas (≥ 1/10), dažnas (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10), nedažnas (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100), retas (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1000), labai retas (< 1/10 000) ir nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Dažnos | Nedažnos | Retos | Labai retos | Dažnis nežinomas | |
---|---|---|---|---|---|
Infekcijos ir infestacijos | Infekcijos | Oportunistinės infekcijos | Herpes zoster Sepsis | Sepsis, sukeliantis mirtį | |
Gerybiniai, piktybiniai ir nespecifiniai (įskaitant cistas ir polipus) augliai | Limfoma1 | ||||
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | Leukopenija | Kaulų čiulpų slopinimas Trombocitopenija Anemija | Hipogamaglobulinemija | Pancitopenija, eozinofilija | |
Imuninės sistemos sutrikimai | Anafilaksinio-tipo reakcija | ||||
Endokrininiai sutrikimai | Cukrinis diabetas | ||||
Psichikos sutrikimai | Depresija Sumišimas | ||||
Nervų sistemos sutrikimai | Galvos skausmas Svaigulys Nuovargis | Hemiparezė | Dirginimas Dizartrija Afazija Letargija | ||
Akių sutrikimai | Konjunktyvitas Neryškus matymas | ||||
Širdies sutrikimai | Skystis perikarde Perikarditas | ||||
Kraujagyslių sutrikimai | Kraujavimas iš nosies | Hipotenzija Tromboembolija | Vaskulitas | ||
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Plaučių uždegimas Intersticinis plaučių uždegimas (gali būti mirtinas) Intersticinė fibrozė | Dusulys Faringitas2 | Pneumocystis carinii – pneumonija Lėtinė intersticinė obstrukcinė plaučių liga Pleuritas Sausas kosulys | Alveolitas | |
Virškinimo trakto sutrikimai | Stomatitas Anoreksija Pykinimas Vėmimas Viduriavimas | Gingivitas Virškinimo trakto opos ir kraujavimai Enteritas | Hematemezė | ||
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | Padidėjęs transaminazių aktyvumas | Hepatotoksiškumas Periportinė fibrozė Kepenų cirozė Ūmus hepatitas | |||
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Eriteminis bėrimas Alopecija | Niežėjimas Stevens-Johnson sindromas Toksinė epidermio nekrolizė | Padidėjęs jautrumas šviesai Spuogai Depigmentacija Dilgėlinė Erythema multiforme Skausmingas psoriazinis bėrimas Odos opėjimas | Telangiektazijos Furunkuliozė Ekchimozės | |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Osteoporozė Artralgija Mialgija Padidėję reumatiniai mazgeliai | ||||
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | Inkstų nepakankamumas Nefropatija | Dizurija Azotemija Cistitas Hematurija | |||
Būklės nėštumo, pogimdyminiu ir perinataliniu laikotarpiu | Persileidimas, vaisiaus pažeidimas | ||||
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | Makšties išopėjimas | Sumažėjęs libido Impotencija Menstruacijų sutrikimai | Defektyvių oocitų ar spermatozoidų susiformavimas Praeinanti oligospermija, nevaisingumas Kraujavimas iš makšties Ginekomastija | ||
Sužalojimai, apsinuodijimai ir procedūrų komplikacijos | Toksinių reakcijų (minkštųjų audinių nekrozės, osteonekrozės) rizikos padidėjimas spindulinio gydymo metu. Psoriazės sukelti pažeidimai gali pasunkėti, jei tuo pat metu vartojama metotreksato ir švitinama ultravioletiniais spinduliais. |
1 Gali būti grįžtamas (žr. 4.4).
2 Žr. 4.4 skyrių.
3 Sunkios virškinimo trakto nepageidaujamos reakcijos dažnai reikalauja dozės mažinimo. Opinis stomatitas ir viduriavimas priverčia nutraukti gydymą metotreksatu dėl opinio enterito rizikos ir mirtinos žarnų perforacijos.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
www.vvkt.ltSvarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http:/// esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu .
4.9Perdozavimas
Gauta pranešimų apie metotreksato, vartojamo per burną, perdozavimo atvejus, dėl klaidingai pavartotos dozės, t. y. savaitės dozę vartojant kaip paros dozę. Kai kurie atvejai baigėsi mirtimi.
Perdozavimo atveju dažniausiai pranešama apie hematologines ir virškinimo trakto reakcijas.
Metotreksato toksiškumas daugiausia pažeidžia kraujodaros organus. Kalcio folinatas efektyviai neutralizuoja tiesioginį metotreksato toksinį poveikį. Parenterinę kalcio folinato terapiją reikia pradėti per vieną valandą nuo metotreksato paskyrimo. Kalcio folinato dozė mažiausiai turi prilygti paciento vartojamo metotreksato dozei.
Masyvaus perdozavimo atveju reikalingas šlapimo hidrinimas ir šarminimas siekiant išvengti metotreksato ir (ar) jo metabolitų precipitacijos inkstų kanalėliuose. Neaptikta, kad metotreksato šalinimą paveiktų hemodializė ar peritoninė dializė. Tačiau intermituojančia hemodialize naudojant taip vadinamą „didelės srovės“ dializatorių, pasiekta efektyvaus metotreksato klirenso.
Skiriant tinkamą kalcio folinato dozę ir gydymo trukmę svarbu stebėti serumo metotreksato koncentraciją.
5.FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – Kiti imunosupresiniai vaistai, ATC kodas – L04AX03.
Metotreksatas (4-amino – 10 – metilfolio rūgštis) yra folio rūgšties antagonistas, slopinantis folio rūgšties redukciją ir ląstelių skaičiaus didėjimą. Metotreksatas į ląstelę iš redukuotų foliatų patenka aktyvaus transporto dėka. Dėl metotreksato poliglutamacijos, katalizuojamos folipoliglutamilato fermento, vaistinio preparato citotoksinio poveikio trukmė ląstelėje padidėja. Metotreksatas yra fazei specifiška medžiaga, pagrindinis jos veikimas nukreiptas į ląstelių mitozės S-fazę. Iš esmės efektyviausiai jis veikia aktyviai augančius audinius – piktybines ląsteles, kaulų čiulpus, odos epitelį, burnos ir žarnyno gleivinę, taip pat šlapimo pūslės ląsteles. Kadangi piktybinių ląstelių proliferacija yra intensyvesnė nei daugumos normalių ląstelių, metotreksatas gali sulėtinti piktybinių ląstelių proliferaciją nesukeldamas negrįžtamo normalaus audinio pažeidimo.
Kalcio folinatas yra folino rūgštis, naudojama normalias ląsteles apsaugoti nuo toksinio metotreksato poveikio. Kalcio folinatas į ląstelę patenka specifiniu transporto mechanizmu, ląstelėje yra verčiamas aktyviais folinatais ir priešinga pakeičia prekursorių sintezės inhibiciją, sukeltą DNR ir RNR.
5.2Farmakokinetinės savybės
Panašu, kad peroraliniu būdu skirtas metotreksatas priklauso nuo dozės dydžio. Didžiausia koncentracija serume susidaro per 12 valandas. Paprastai 30 mg/m2 ar mažesnė metotreksato dozė absorbuojama greitai ir visiškai. Per burną skirto 30 mg/m2 ar mažesnių dozių metotreksato bioprieinamumas yra aukštas (80100 %). Absorbcijos saturacija prasideda nuo dozių viršijančių 30 mg/m2, o viršijančių 80 mg/m2 dozių absorbcija yra dalinė.
Maždaug pusė absorbuoto metotreksato grįžtamai jungiasi prie serumo baltymo, bet į audinius patenka greitai. Šalinimas vyksta trimis fazėmis. Išskiriama daugiausia per inkstus. Maždaug 41 dozės pašalinamas su šlapimu nepakitęs per pirmas šešias valandas, 90 per 24 valandas. Mažesnioji dozės dalis išskiriama su tulžimi, kuri ryškiai cirkuliuoja enterohepatinėje cirkuliacijoje.
Pusperiodis yra maždaug 310 valandų, jei gydoma mažomis dozėmis ir 815 valandų, jei gydoma didelėmis dozėmis. Pablogėjus inkstų funkcijai, metotreksato koncentracija serume ir inkstuose gali greitai padidėti.
5.3Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Lėtinio toksiškumo tyrimai su pelėmis, žiurkėmis ir šunimis atskleidė toksinį poveikį, kuris reiškiasi skrandžio ir žarnyno žaizdomis, mielosupresija ir hepatotoksiškumu. Tyrimai su gyvūnais rodo, jog metotreksatas mažina vaisingumą ir pasižymi embrio- ir fetotoksiniu poveikiu. Teratogeninis poveikis nustatytas keturioms rūšims (žiurkėms, pelėms, triušiams, katėms). Rhesus beždžionėms apsigimimų neatsirado. Metotreksatas yra mutageniškas in vivo ir in vitro. Esama įrodymų, jog metotreksatas gyvūnų ląstelėse ir žmogaus kaulų čiulpų ląstelėse sukelia chromosomų patologijas, bet šių duomenų klinikinė reikšmė dar neišaiškinta. Graužikų karcinogeniškumo tyrimai nerodo auglių dažnio didėjimo.
6.FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1Pagalbinių medžiagų sąrašas
Laktozė monohidratas
Kukurūzų krakmolas
Pregelifikuotas bulvių krakmolas
Polisorbatas 80
Mikrokristalinė celiuliozė
Magnio stearatas
6.2Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4Specialios laikymo sąlygos
Tablečių talpyklę laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
6.5Talpyklės pobūdis ir jos turinys
DTPE tablečių talpyklė su DTPE užsukamuoju dangteliu. Pakuočių dydžiai: 10, 16, 24, 25, 30 ir 100 tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Būtina laikytis tinkamų saugaus darbo su citotoksiniais preparatais procedūrų. Dirbant su metotreksato tabletėmis, būtina užsimauti vienkartines pirštines. Jei įmanoma, nėščioms moterims rekomenduojama nedirbti su metotreksato tabletėmis.
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių darbo su citotoksiniais preparatais reikalavimų.
7.RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJAS
Orion Corporation
Orionintie 1
FI-02200 Espoo
Suomija
8.RINKODAROS PAŽYMĖJIMO NUMERIS (-IAI)
N10 – LT/1/08/1284/007
N16 – LT/1/08/1284/008
N24 – LT/1/08/1284/009
N25 – LT/1/08/1284/010
N30 – LT/1/08/1284/011
N100 – LT/1/08/1284/012
9.RINKODAROS TEISĖS SUTEIKIMO / ATNAUJINIMO DATA
Rinkodaros teisė pirmą kartą suteikta 2008 m. spalio mėn. 15 d.
Rinkodaros teisė paskutinį kartą atnaujinta 2015 m. gegužės mėn. 13 d.
10.TEKSTO PERŽIŪROS DATA
2015 m. gegužės mėn. 13 d.
http://www.vvkt.lt/Išsami informacija apie šį vaistinį preparatą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje
II PRIEDAS
RINKODAROS SĄLYGOS
A.GAMINTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ
B.TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI
A.GAMINTOJAS (-AI), ATSAKINGAS (-I) UŽ SERIJŲ IŠLEIDIMĄ
Gamintojų, atsakingų už serijų išleidimą, pavadinimai ir adresai
Orion Corporation, Orion Pharma Orionintie 1 FI-02200 Espoo Suomija |
---|
B.TIEKIMO IR VARTOJIMO SĄLYGOS AR APRIBOJIMAI
Receptinis vaistinis preparatas.
III PRIEDAS
ŽENKLINIMAS IR PAKUOTĖS LAPELIS
A. ŽENKLINIMAS
INFORMACIJA ANT IŠORINĖS IR VIDINĖS PAKUOTĖS
KARTONO DĖŽUTĖ IR TALPYKLĖS ETIKETĖ
1.VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Trexan 10 mg tabletės
Methotrexatum
2.VEIKLIOJI (-IOS) MEDŽIAGA (-OS) IR JOS (-Ų) KIEKIS (-IAI)
Vienoje tabletėje yra 10 mg metotreksato.
3.PAGALBINIŲ MEDŽIAGŲ SĄRAŠAS
Sudėtyje yra laktozės. Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.
4.FARMACINĖ FORMA IR KIEKIS PAKUOTĖJE
Tabletė
10 tablečių
16 tablečių
24 tabletės
25 tabletės
30 tablečių
100 tablečių
5.VARTOJIMO METODAS IR BŪDAS (-AI)
Vartoti per burną.
Prieš vartojimą perskaitykite pakuotės lapelį.
6.SPECIALUS ĮSPĖJIMAS, KAD VAISTINĮ PREPARATĄ BŪTINA LAIKYTI VAIKAMS NEPASTEBIMOJE IR NEPASIEKIAMOJE VIETOJE
Laikyti vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
7.KITAS (-I) SPECIALUS (-ŪS) ĮSPĖJIMAS (-AI) (JEI REIKIA)
8.TINKAMUMO LAIKAS
Tinka iki: {mm/MMMM}
9.SPECIALIOS LAIKYMO SĄLYGOS
Talpyklę laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
10.SPECIALIOS ATSARGUMO PRIEMONĖS DĖL NESUVARTOTO VAISTINIO PREPARATO AR JO ATLIEKŲ TVARKYMO (JEI REIKIA)
Dėl vaisto atliekų tvarkymo skaityti informaciją pakuotės lapelyje.
11.RINKODAROS TEISĖS TURĖTOJO PAVADINIMAS IR ADRESAS
Orion Corporation
Orionintie 1
FI-02200 Espoo
Suomija
12.RINKODAROS PAŽYMĖJIMO NUMERIS (-IAI)
N10 – LT/1/08/1284/007
N16 – LT/1/08/1284/008
N24 – LT/1/08/1284/009
N25 – LT/1/08/1284/010
N30 – LT/1/08/1284/011
N100 – LT/1/08/1284/012
13.SERIJOS NUMERIS
Serija:
14.PARDAVIMO (IŠDAVIMO) TVARKA
Receptinis vaistinis preparatas
15.VARTOJIMO INSTRUKCIJA
Paskirtą dozę vartokite vieną kartą per savaitę.
16.INFORMACIJA BRAILIO RAŠTU
trexan 10 mg
B. PAKUOTĖS LAPELIS
Pakuotės lapelis: informacija vartotojui
Trexan 10 mg tabletės
Metotreksatas
Atidžiai perskaitykite visą šį lapelį, prieš pradėdami vartoti vaistą, nes jame pateikiama Jums svarbi informacija.
- Neišmeskite šio lapelio, nes vėl gali prireikti jį perskaityti.
- Jeigu kiltų daugiau klausimų, kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.
- Šis vaistas skirtas tik Jums, todėl kitiems žmonėms jo duoti negalima. Vaistas gali jiems pakenkti (net tiems, kurių ligos požymiai yra tokie patys kaip Jūsų).
- Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis (net jeigu jis šiame lapelyje nenurodytas), kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją. Žr. 4 skyrių.
Apie ką rašoma šiame lapelyje?
1.Kas yra Trexan ir kam jis vartojamas
2.Kas žinotina prieš vartojant Trexan
3.Kaip vartoti Trexan
4.Galimas šalutinis poveikis
5.Kaip laikyti Trexan
6.Pakuotės turinys ir kita informacija
1.Kas yra Trexan ir kam jis vartojamas
Aktyvi Trexan tablečių medžiaga, metotreksatas, yra antimetabolitas ir imunosupresantas (vaistas, kuris paveikia organizmo ląstelių reprodukciją ir mažina imuninės sistemos aktyvumą).
Trexan vartojamas gydyti:
- aktyvų reumatoidinį artritą suaugusiesiems;
- sunkią į gydymą nereaguojančią luošinančią psoriazę, jei nepasireiškė tinkamos reakcijos į kitokį gydymą, pvz., fototerapija, PUVA ir retinoidais;
- sunkų suaugusių pacientų psoriazinį artritą.
Jūsų gydytojas galės paaiškinti kaip Trexan tabletės galėtų padėti jūsų individualiu atveju.
2.Kas žinotina prieš vartojant Trexan
Trexan vartoti negalima:
- jeigu yra reikšminga kepenų liga (jūsų gydytojas nuspręs, kokio sunkumo jūsų liga);
- jeigu yra reikšminga inkstų liga (jūsų gydytojas nuspręs, kokio sunkumo jūsų liga);
- jeigu yra ar buvo kaulų čiulpų liga ar rimti kraujo sutrikimai;
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) metotreksatui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- jeigu esate nėščia ar maitinate krūtimi (taip pat žiūrėkite skyrių „Nėštumas žindymo laikotarpis ir vaisingumas“);
- jeigu yra sunkių ūmių ar lėtinių infekcijų ar imunodeficito sindromas;
- jeigu sergate alkoholizmu.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Prašome gydytojui ar vaistininkui pasisakyti, jei kuri nors iš toliau paminėtų būklių yra susijusi ar buvo susijusi su jumis:
- cukrinis diabetas gydytas insulinu;
- neseniai jūs buvote vakcinuotas ar jums reikia nuo ko nors vakcinuotis;
- vartojate bet kokius kitus vaistus ar vitaminų preparatus (prašome žiūrėti skyrių „Kiti vaistai ir Trexan“);
- esate infekuoti;
- turite opų skrandyje ar žarnyne (pepsinė opa ar opinis kolitas);
- jūsų bendra būklė bloga;
- sergate ar sirgote bet kokia kepenų ar inkstų liga.
Taip pat žiūrėkite skyrių „Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas“.
Prieš pradedant vartoti Trexan, jūsų gydytojas gali atlikti kraujo tyrimus bei patikrinti kaip veikia jūsų inkstai ir kepenys. Jums gali tekti pasidaryti krūtinės ląstos rentgenogramą. Gali būti atlikti ir tolimesni tyrimai jūsų gydymo metu ar po jo. Nepraleiskite apsilankymų pas gydytoją kraujo tyrimams atlikti.
Kiti vaistai ir Trexan
Tuo pačiu metu naudojami kiti vaistai gali paveikti šių vaistų veiksmingumą ir saugumą. Trexan taip pat gali paveikti kitų vaistų veiksmingumą ir saugumą.
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, įskaitant įsigytus be recepto ir žolinius bei natūralius vaistinius preparatus, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Prisiminkite ir praneškite gydytojui apie Trexan vartojimą, jei jūsų gydymosi eigoje jums skiriamas kitas vaistas. Tai ypač svarbu pasakyti gydytojui, jei naudojate:
- tam tikrus antibiotikus (penicilinus, sulfonamidus, trimetoprimą/sulfametoksazolą, tetracikliną ir chloramfenikolį);
- vaistus, kurie gali būti žalingi inkstams ar kepenims (pvz., sulfasalaziną ir leflunomidą – vaistus nuo uždegiminių ligų;, vitaminą A bei jo darinius, alkoholį);
- priešvėžinius vaistus (pvz., cisplatiną, merkaptopuriną);
- fenitoiną (vaistus dažnai naudojamus epilepsijai gydyti);
- aspiriną ar panašius vaistus (žinomus salicilatų pavadinimu);
- nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (geriamus skausmui malšinti), pvz., ibuprofeną ir pirazolo darinius;
- vaistus vartojamus jungiamojo audinio ligoms gydyti, pvz., azatiopriną;
- omeprazolą ar pantoprazolą (vaistus naudojamus sustabdyti skrandžio sulčių gamybą);
- diuretikus, triamtereną (šlapimą varančias tabletes);
- probenecidą (vaistą gydyti podagrai);
- folio rūgštį (vitaminų preparatą);
- teofiliną (vaistą naudojamą kvėpavimo takų ligoms gydyti);
- ciklosporiną (vaistą, kuris gali nuslopinti ar užkirsti kelią imuniniam atsakui).
Kitų apsilankymų metu praneškite gydytojui apie Trexan vartojimą.
Trexan vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Gydymo Trexan metu reikia vengti alkoholio.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Nėštumas
Nevartokite Trexan nėštumo metu ar jei norite pastoti. Metotreksatas gali sukelti apsigimimus, sužaloti dar negimusius vaikus ar sukelti persileidimą, todėl labai svarbu, kad jo nevartotų nėščios pacientės ir pacientės, planuojančios pastoti. Todėl vaisingoms moterims prieš pradedant gydymą, reikia tinkamomis priemonėmis, pvz., nėštumo testu, atmesti bet kokią nėštumo galimybę. Vartodamos metotreksatą turite vengti nėštumo, taip pat mažiausiai 6 mėnesius po to, kai gydymas užbaigiamas. Todėl viso laikotarpio eigoje reikia užtikrinti patikimą kontracepciją (taip pat žiūrėkite skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
Jei vis dėl to gydymosi metu pastojate, jums turėtų patarti atsižvelgiant į žalingo poveikio vaikui riziką gydymosi eigoje.
Jei norite pastoti, prieš pradėdama gydytis turėtumėte pasikonsultuoti genetinės informacijos centre, nes metotreksatas gali būti genotoksiškas, o tai reiškia, kad jis gali sukelti genų mutaciją.
Žindymas
Nežindykite gydymo metu, nes metotreksatas patenka į motinos pieną. Jei jus prižiūrinčio gydytojo nuomone metotreksatas yra absoliučiai būtinas laktacijos periodu, liaukitės žindę.
Vaisingumas
Vyrų vaisingumas
Metotreksatas gali būti genotoksiškas. Tai reiškia, kad vaistas gali sukelti genų mutaciją. Metotreksatas gali paveikti spermos ir kiaušinėlių gamybą netgi sukeldamas apsigimimus. Todėl turite vengti pradėti vaiką metotreksato vartojimo metu ir mažiausiai 6 mėnesius po to, kai gydymas užbaigiamas. Kadangi metotreksatas gali sukelti nevaisingumą, pacientams vyrams galima būtų patarti prieš pradedant gydymą pasidomėti spermos konservavimo galimybe (taip pat žiūrėkite skyrių „Įspėjimai ir atsargumo priemonės“).
Prieš vartojant bet kokį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Gydymosi Trexan metu galite jausti nuovargį ir galvos svaigimą. Jei šie simptomai jums būdingi, vairuoti ar valdyti mechanizmus jums negalima.
Trexan sudėtyje yra laktozės
Šios tabletės turi laktozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš vartodami šį vaistą.
3.Kaip vartoti Trexan
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
- Trexan vartokite tik vieną kartą per savaitę.
-Pacientai sergantys reumatoidiniu artritu ar psoriaze tabletes paprastai geria per burną kartą per savaitę tą pačią dieną kiekvieną savaitę.
-Nevartokite tablečių dažniau nei jums nurodė jūsų gydytojas.
-Kasdienis vartojimas gali sukelti rimtą toksinį poveikį, įskaitant mirtį.
-Užgerkite tabletes vandens stikline sėdėdami tiesiai ar stovėdami.
Dozė sergant reumatoidiniu artritu, psoriaze ar sunkiu psoriaziniu artritu:
Rekomenduojama dozė yra 7,5–15 mg per burną, kartą per savaitę.
Ji turi būti atitaikoma pagal jūsų atsaką į gydymą bei jo šalutinį poveikį. Be to, gydytojas gali Jums nurodyti savaitės dozę suvartoti išdalytą į 3 dalis 24 ar 36 valandų laikotarpiu.
Ką daryti pavartojus per didelę Trexan dozę?
Jums (ar kam nors kitam) pavartojus per didelę vaisto dozę, būtina nedelsiant susisiekti su gydytoju ar artimiausios ligoninės greitosios pagalbos skyriumi.
Metotreksato perdozavimas gali sukelti sunkias toksines reakcijas, įskaitant mirtį. Perdozavimo simptomai gali būti lengvai atsirandančios mėlynės ar kraujavimas, neįprastas silpnumas, burnos žaizdos, pykinimas, vėmimas, juodos ar kraujingos išmatos, atsikosėjimas krauju ar kavos tirščių pavidalo vėmalai bei sumažėjęs šlapimo kiekis. Taip pat žr. 4 skyrių.
Jei vyksite pas gydytoją ar į ligoninę, su savimi pasiimkite vaisto pakuotę.
Pamiršus pavartoti Trexan
Vos tik atsiminsite, išgerkite pamirštą dozę, jei tai atsitiko dviejų dienų bėgyje. Tačiau jei pamiršote išgerti dozę ilgiau nei dvi dienas, klauskite patarimo susisiekę su gydytoju. Negerkite dvigubos dozės norėdami kompensuoti pamirštąją dozę.
Prieš atostogas ar kelionę įsitikinkite, kad vaisto turite pakankamai.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4.Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms. Bendru atveju metotreksato šalutinio poveikio dažnis ir sunkumas priklauso nuo dozės ir vartojimo dažnio. Dauguma nepageidaujamų reakcijų yra grįžtamos, jei tik pastebimos anksti.
Dauguma žemiau nurodytų poveikių pasitaiko tik pacientams, kurie geria dideles vaisto dozes vėžiniams susirgimams gydyti. Jie ne taip dažnai sutinkami ir nėra tokie sunkūs psoriazei ar reumatoidiniam artritui vartojamomis dozėmis.
- Sunkus šalutinis poveikis
- Jei pasireikš bet kuris iš toliau išvardytų simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją ar ligoninės skubios pagalbos skyrių.
- Krūtinės spaudimas, kvėpavimo pasunkėjimas, veido, gerklės ar plaštakų patinimas, svaigulio ar alpulio pojūtis. Tai gali būti sunkios alerginės reakcijos požymiai. Toks poveikis yra nedažnas (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 100).
- Sunkios odos reakcijos, įskaitant odos, burnos, akių ir lytinių organų srities lupimąsi ir pūslėjimą bei didelio kiekio pūlių pripildytų dėmių atsiradimą kartu su karščiavimu. Tai gali būti Stevens-Johnson sindromas ar toksinė epidermio nekrolizė. Toks poveikis yra nedažnas (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 100).
- Karščiavimas ir bendrosios būklės blogėjimas arba karščiavimas kartu su lokalia infekcija, pvz., gerklės ar burnos. Gali sumažėti baltųjų kraujo ląstelių kiekis (tai gali sukelti kaulų čiulpų slopinimas) ir Jūsų atsparumas infekcijai. Toks poveikis yra nedažnas (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 100).
- Apetito netekimas, pykinimas, odos niežėjimas, odos ar akių pageltimas, karščiavimas, pilvo padidėjimas ar jautrumas. Jums gali būti pasireiškęs kepenų uždegimas ar pažeidimas. Toks poveikis yra retas (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 1 000).
- Vėmimas krauju, tuštinimasis į degutą panašiomis išmatomis ir pilvo skausmas. Jums gali būti atsiradusi skrandžio opa ar prasidėjęs kraujavimas iš jo. Toks poveikis yra retas (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 1 000).
- Kojos spazminis skausmas, stiprus maudimas ar paraudimas, paraudimas, oro stoka, krūtinės skausmas ar staigus kolapsas. Gali būti susidarę kraujo krešulių. Toks poveikis yra retas (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 1 000).
- Kraujas šlapime, dažnesnis ar retesnis šlapinimasis ar šlapinimosi pasunkėjimas, niežėjimas, karščiavimas, skrandžio jautrumas arba nugaros ar šono skausmas. Jums gali būti pasireiškęs inkstų pažeidimas. Toks poveikis yra labai retas (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 10 000).
- Didelė temperatūra, šaltkrėtis ir drebulys, dažnas širdies plakimas, dažnas kvėpavimas, minčių susipainiojimas ar svaigulys. Jums gali būti pasireiškęs infekcijos sukeltas sepsis. Tokio poveikio dažnis nežinomas (negali būti apskaičiuotas pagal turimus duomenis).
Dažnas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 10)
- Pykinimas, vėmimas, viduriavimas, išsekimas, nuovargis, galvos skausmas, svaigulys, apetito netekimas, odos išbėrimas ar didelių raudonų dėmių atsiradimas, plaukų slinkimas, burnos ir lūpų uždegimas ir skausmas, kepenų fermentų aktyvumo padidėjimas.
Nedažnas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 100)
Kraujo krešėjimo susilpnėjimas, kraujo ląstelių kiekio pokytis, mažakraujystė, kraujavimas iš nosies, niežėjimas, makšties opos, limfmazgių patinimas.
Retas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 1 000):
- Depresija, minčių susipainiojimas, vienos kūno pusės susilpnėjimas, cukrinis diabetas, mažas kraujospūdis, dusulys, dantenų uždegimas, gerklės skausmas, spuogai, odos pabalimas, išbėrimas niežtinčiais gumbais, jautrumas šviesai, deginimo pojūtis psoriazinių odos pažeidimų vietoje, odos opos, lokalių audinių gumbų, pūslelinės ar skausmingo odos išbėrimo atsiradimas, osteoporozė, sąnarių ar raumenų skausmas, menstruacijų sutrikimai, erekcijos pasiekimo pasunkėjimas, lytinio potraukio sumažėjimas.
Labai retas šalutinis poveikis (gali atsirasti ne daugiau kaip 1 žmogui iš 10 000)
- Antikūnų kiekio sumažėjimas, irzlumo pojūtis, kalbėjimo ar bendravimo pasunkėjimas, energijos stoka, matomo vaizdo neryškumas, akies infekcija, skystis ar patinimas aplink širdį ar plaučius, kraujagyslių uždegimas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, sausas kosulys, vėmimas krauju, furunkulai, į kraują panašios kraujosruvos ar mažos kraujagyslės odos paviršiuje, skausmingas šlapinimasis, šlapimo pūslės uždegimas, vaisingumo sutrikimai, mažas spermatozoidų kiekis, nevaisingumas, kraujavimas iš makšties, vyrų krūtų audinio padidėjimas.
Pranešta apie toliau išvardytą šalutinį poveikį, kurio dažnis nežinomas
- Nenormaliai mažas kraujo ląstelių kiekis, mirtį sukeliantis sepsis, persileidimas, vaisiaus pažeidimas, toksinių reakcijų atsiradimo rizikos padidėjimas spindulinio gydymo metu, baltųjų kraujo ląstelių kiekio padidėjimas ir plaučių audinio uždegimas. Su psoriaze susijusios pleiskanotos raudonos odos dėmės gali pasunkėti, jei Trexan vartojimo laikotarpiu būnama ultravioletinių spindulių (pvz., saulės) aplinkoje.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojai. Žinokite, kad tam tikrą šalutinį poveikį gali nustatyti tik Jūsų gydytojas.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
kt.ltJeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu . Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5.Kaip laikyti Trexan
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant tablečių talpyklės ir išorinės dėžutės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Tablečių talpyklę laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Būtina laikytis tinkamų saugaus darbo su citotoksiniais preparatais procedūrų. Dirbant su metotreksato tabletėmis, būtina užsimauti vienkartines pirštines. Jei įmanoma, nėščioms moterims rekomenduojama nedirbti su metotreksato tabletėmis.
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių darbo su citotoksiniais preparatais reikalavimų.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6.Pakuotės turinys ir kita informacija
Trexan sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra metotreksatas. Kiekvienoje tabletėje yra 10 mg metotreksato.
- Pagalbinės medžiagos yra: laktozė monohidratas, kukurūzų krakmolas, pregelifikuotas bulvių krakmolas, polisorbatas 80, mikrokristalinė celiuliozė ir magnio stearatas.
Trexan išvaizda ir kiekis pakuotėje
Tabletės: geltonos, išgaubtos, kapsulės formos, 8 mm ilgio, 4,5 mm pločio tabletės, kurių vienoje pusėje yra laužimo vagelė ir išgraviruota „M 10“.Tabletę galima padalyti į lygias dozes.
Pakuočių dydžiai 10, 16, 24, 25, 30 ir 100 tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Rinkodaros teisės turėtojas ir gamintojas
Rinkodaros teisės turėtojas
Orion Corporation
Orionintie 1
FI-02200 Espoo
Suomija
Gamintojas
Orion Corporation, Orion Pharma Orionintie 1 FI-02200 Espoo Suomija |
---|
Jeigu apie šį vaistą norite sužinoti daugiau, kreipkitės į vietinį rinkodaros teisės turėtojo atstovą.
UAB Orion Pharma
Kubiliaus 6
LT-08234 Vilnius
Tel. +370~5~2769 499
Šio vaistinio preparato rinkodaros teisė EEE valstybėse narėse suteikta tokiais pavadinimais:
Čekija Vengrija Latvija Lietuva Lenkija Slovakija | Trexan |
---|---|
Vokietija | MTX-Orion |
Airija Jungtinė Karalystė Prancūzija | Methotrexate Imeth |
Šis pakuotės lapelis paskutinį kartą peržiūrėtas 2015-05-13
http://www.vvkt.lt/Išsami informacija apie šį vaistą pateikiama Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos tinklalapyje .
Tarptautinis pavadinimas | Metotreksatas |
Vaisto stiprumas | 10mg |
Vaisto forma | tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/08/1284 |
Registratorius | Orion Corporation, Suomija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2008.10.15 |
Vaistas perregistruotas | 2015.05.13 |
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Važiuoja Petriukas su dviračiu ir šaukia
-Mama, mama žiurėk važuoju be rankų,- apsisuka ir vėl šaukia
-Mama, mama žiurėk važuoju be dantų- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?