Alfuzozinas, 10mg, pailginto atpalaidavimo tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Teva Pharma B.V., Nyderlandai
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Alfuzozinas
1. KAS YRA ALFUZOSIN-TEVA IR kam JIS VARTOJAMAS
Šis vaistas priklauso vaistų, vadinamų alfa adrenoreceptorių blokatoriais, grupei. Jis vartojamas vidutinių ar sunkių simptomų, sukeltų priešinės liaukos padidėjimo, dar vadinamo gerybine prostatos hiperplazija, gydymui. Padidėjusi priešinė liauka gali sukelti šlapinimosi negalavimus, tokius kaip dažnas ir varginantis šlapinimasis.
2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ALFUZOSIN-TEVA
Alfuzosin-Teva vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) alfuzozinui, kitiems kvinazolinams (pvz., terazosinui, doksazosinui) arba bet kuriai pagalbinei Alfuzosin-Teva medžiagai;
- jeigu Jūs kenčiate dėl būklės, sukeliančios reikšmingą kraujospūdžio sumažėjimą atsistojus (ortostatinė hipotenzija);
- jeigu yra sunkus kepenų veiklos sutrikimas.
- Jeigu vartojate kitų vaistų, priklausančių alfa-1 receptorių blokatorių grupei (pvz. tamsulozinas)
Specialių atsargumo priemonių reikia:
- jeigu labai sutrikusi inkstų veikla;
- jeigu Jūs vartojate kitų vaistų nuo per didelio kraujo spaudimo. Tokiu atveju gydytojas reguliariai tikrins, ypač gydymo pradžioje, Jūsų kraujo spaudimą;
- jeigu Jums per pirmąsias kelias valandas po Alfuzosin-Teva vartojimo atsistojus dėl staiga sumažėjusio kraujospūdžio atsiranda galvos svaigimas, silpnumas ar prakaitavimas. Jeigu Jums staiga sumažėja kraujo spaudimas, turite gulėti pakeltomis kojomis gryname ore tol, kol išnyks simptomai. Paprastai šis poveikis būna trumpalaikis ir pasireiškia gydymo pradžioje. Dėl jo nutraukti gydymą dažniausiai nereikia;
- jeigu Jums buvo reikšmingas kraujospūdžio sumažėjimas pavartojus kito vaisto, priklausančio alfa adrenoreceptorių blokatorių grupei. Tokiu atveju Jūsų gydytojas gydymą pradės mažesne alfuzozino doze ir ją palaipsniui didins;
- jeigu yra ūminis širdies veiklos nepakankamumas;
- Jeigu Jums yra nenormalus širdies ritmas, vadinamas QT segmento pailgėjimu (ilgas QT) arba Jūs vartojate vaistus, kurie gali padidinti riziką QT segmento pailgėjimu. Pasakykite gydytojui, jeigu Jums yra ši būklė ar vartojate bet kokius vaistus.
- jeigu Jus kamuoja krūtinės skausmas (krūtinės angina) ir vartojate nitratų, kadangi tai gali didinti staigaus kraujospūdžio sumažėjimo riziką. Jūs turite pasitarti su gydytoju, ypač jeigu krūtinės skausmas kartojasi arba pasunkėja, ar toliau vartoti Alfuzosin-Teva, ar jo vartojimą nutraukti;
- jeigu Jums numatyta akies operacija dėl kataraktos (akies lęšiuko drumsties), prieš operaciją pasakykite akių gydytojui, jog vartojate ar anksčiau vartojote Alfuzosin-Teva, nes šis vaistas operacijos metu gali sukelti komplikacijų, kurias gali prireikti gydyti, todėl specialistas būna pasiruošęs iš anksto.
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Alfuzosin-Teva ir kai kurie vaistai gali sąveikauti tarpusavyje. Jiems priklauso:
- kiti vaistiniai preparatai, priklausantys alfa-blokatorių grupei; šių vaistinių preparatų negalima vartoti tuo pačiu metu su Alfuzosin-Teva (žr. Alfuzosin-Teva vartoti negalima);
- ketokonazolas ir itrakonazolas (vaistai, vartojami grybelinei infekcijai gydyti) ir ritonaviras (vaistas, vartojamas ŽIV gydyti);
- tam tikri antibiotikai (klaritromicinas, eritromicinas);
- medikamentai, kurių Jūs gaunate prieš operaciją (bendrieji anestetikai). Gali reikšmingai sumažėti Jūsų kraujospūdis. Jeigu Jums bus atliekama operacija, pasakykite gydytojui, jog vartojate Alfuzosin-Teva.
Alfuzosin-Teva vartojimas su maistu ir gėrimais
Tabletę reikia gerti tuojau pat po kiekvienos dienos to paties valgymo.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Alfuzosin-Teva skirtas tik vyrams.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Gydymo Alfuzosin-Teva pradžioje Jūs galite jausti kvaitulį, svaigimą, silpnumą. Atsisakykite vairuoti, valdyti mechanizmus ar atlikti bet kokias pavojingas užduotis, kol paaiškės, kaip Jūsų organizmas reaguoja į gydymą.
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Alfuzosin-Teva medžiagas
Šio vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės monohidrato. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. KAIP VARTOTI ALFUZOSIN-TEVA
Alfuzosin-Teva visada vartokite tiksliai taip, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Dozavimas
Išgerkite pirmą tabletę prieš einant gultis. Tabletę išgerkite tuojau pat po to paties valgymo kiekvieną dieną. Ją nurykite visą užsigeriant pakankamu kiekiu vandens. Tabletę traiškyti, kramtyti ar dalyti negalima.
Senyviems pacientams (vyresniems negu 65 metų) dozavimo koreguoti nereikia.
Pacientams, kuriems yra lengvas arba vidutinio sunkumo inkstų veiklos nepakankamumas, įprastinė dozė yra 1 pailginto atpalaidavimo tabletė (10 mg alfuzozino). Išgerkite pirmą tabletę prieš einant gultis.
Alfuzozino veiksmingumas vaikams nuo 2 iki 16 metų amžiaus nebuvo įrodytas, dėl šios priežasties Alfuzosin-Teva netinka vartoti vaikams.
Pavartojus per didelę Alfuzosin-Teva dozę
Jeigu Jūs išgėrėte per daug Alfuzosin-Teva tablečių, gali staiga sumažėti kraujospūdis, todėl Jūs galite pajusti galvos svaigimą ar net nualpti. Jeigu pradedate jausti galvos svaigimą, pasėdėkite ar pagulėkite, kol pagerės savijauta. Jeigu simptomai neišnyksta, kvieskite gydytoją, kadangi kraujospūdžio sumažėjimą gali reikėti gydyti ligoninėje.
Pamiršus pavartoti Alfuzosin-Teva
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę, kadangi tai gali sukelti staigų kraujospūdžio sumažėjimą, ypač jeigu kartu vartojate kraujo spaudimą mažinančių vaistų. Kita tabletę vartokite taip, kaip nurodyta.
Pokyčiai nutraukus Alfuzosin-Teva vartojimą
Nepertraukite ar nenutraukite Alfuzosin-Teva vartojimo, prieš tai nepasitarę su savo gydytoju. Jeigu Jūs norite nutraukti gydymą ar kyla bet kokių kitų klausimų dėl šio vaistinio preparato vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
Alfuzosin-Teva, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, tačiau jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Dažnai (pasireiškia nuo 1 iki 10 pacientų iš 100):
- Galvos svaigimas/silpnumas, galvos skausmas.
- Virškinimo sutrikimai, tokie kaip pykinimas, skrandžio skausmas, burnos džiūvimas.
- Silpnumo pojūtis, negalavimas.
Nedažnai (pasireiškia nuo 1 iki 10 pacientų iš 1000)
- Mieguistumas, alpulys, svaigulys.
- Regos sutrikimas.
- Dažnas širdies plakimas, palpitacija (dažnesnis už normalų širdies plakimas, kurį pacientas jaučia), apalpimas.
- Staigus kraujospūdžio sumažėjimas keičiant kūno padėtį iš gulimos į stovimą (ypač pradėjus gydymą per didele doze ar po pertraukos vėl pradėjus vartoti vaisto).
- Rinitas.
- Viduriavimas.
- Odos sutrikimai, tokie kaip išbėrimas ar peršulys, niežulys, dilgėlinė.
- Veido paraudimas, edema, krūtinės skausmas.
Labai retai (pasireiškia rečiau kaip 1 iš 10 000 pacientų)
- Krūtinės skausmo (krūtinės anginos) pasunkėjimas ar kartojimasis.
- Kvinkės edema (veido, lūpų, liežuvio ir (ar) gerklės patinimas), dilgėlinė.
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis):
- Sumažėjęs baltųjų kraujo kūnelių kiekis (neutropenija), dėl to gali dažniau pasireikšti infekcijos, nei įprastai.
- Intraoperacinis suglebusios rainelės sindromas (ISRS). Jeigu Jums bus atliekama akių operacija dėl kataraktos (akių lęšiuko padrumstėjimas) ir jei Jūs vartojate ar anksčiau vartojote alfuzoziną procedūros metu gali blogai išsiplėsti vyzdys ir rainelė (spalvotoji apvali akies dalis) gali suglebti. Taip atsitinka tik operacijos metu, todėl svarbu, kad akių gydytojas būtų informuotas, nes gali reikėti operaciją atlikti kitaip (žr. „Specialių atsargumo priemonių reikia“).
- Sutrikęs širdies ritmas (prieširdžių virpėjimas).
- Pykinimas (vėmimas).
- Kepenų problemos: požymiai gali būti odos ar akių baltymo pageltimas.
- Nenormali, dažnai skausminga, užsitęsusi penio erekcija, nesusijusi su seksualine veikla (priapizmas).
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
5. KAIP LAIKYTI ALFUZOSIN-TEVA
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Alfuzosin-Teva vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Lizdinę plokštelę laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Laikyti žemesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
DTPE buteliukas:
Po pirmo atidarymo vaistinio preparato tinkamumo laikas yra 1 metai, bet ne ilgesnis už tinkamumo laiką nurodytą ant dėžutės ar lizdinės plokštelės po „Tinka iki“.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. KITA INFORMACIJA
Alfuzosin-Teva sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra alfuzozino hidrochloridas. Vienoje pailginto atpalaidavimo tabletėje yra 10 mg alfuzozino hidrochlorido.
- Pagalbinės medžiagos yra laktozė monohidratas, hipromeliozė (E464), povidonas K25 ir magnio stearatas.
Alfuzosin-Teva išvaizda ir kiekis pakuotėje
Alfuzosin-Teva 10 mg pailginto atpalaidavimo tabletės yra baltos, apvalios.
Alfuzosin-Teva tiekiamas PVC/PVDC/aliuminio lizdinėse plokštelėse po 10, 28, 30, 50, 90 arba 100 tablečių arba buteliuke (DTPE) po 100 tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Alfuzozinas |
Vaisto stiprumas | 10mg |
Vaisto forma | pailginto atpalaidavimo tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/07/0908 |
Registratorius | Teva Pharma B.V., Nyderlandai |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2007.11.30 |
Vaistas perregistruotas | 2011.02.19 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Alfuzosin-Teva 10 mg pailginto atpalaidavimo tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje pailginto atpalaidavimo tabletėje yra 10 mg alfuzozino hidrochlorido.
Pagalbinė medžiaga: kiekvienoje tabletėje yra 8 mg laktozės monohidrato.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Pailginto atpalaidavimo tabletė
Tabletės yra baltos, apvalios, nuožulniais kraštais.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Gerybinės prostatos hiperplazijos (GPH) sukeltų vidutinio sunkumo ir sunkių simptomų gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Vartoti per burną.
Pailginto atpalaidavimo tabletę reikia nuryti visą, užgeriant pakankamu kiekiu skysčio (pvz., stikline vandens). Tablečių negalima traiškyti, kramtyti ar dalyti (žr. 4.4 skyrių).
Pirmą dozę reikia išgerti prieš einant gultis. 10 mg pailginto atpalaidavimo tabletę reikia gerti tuojau pat po kiekvienos dienos to paties valgymo.
Suaugę žmonės
Rekomenduojama paros dozė yra viena 10 mg tabletė.
Senyvi (vyresni negu 65 metų) pacientai
Dozavimas toks pat, kaip jaunesniems žmonėms. Farmakokinetikos ir klinikinio saugumo duomenys rodo, kad senyviems pacientams dozę mažinti paprastai nebūtina.
Inkstų nepakankamumas
Lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų nepakankamumas (kreatinino klirensas > 30 ml/min.)
Dozės mažinti paprastai nebūtina.
Sunkus inkstų nepakankamumas (kreatinino klirensas < 30 ml/min.)
Pacientams, kuriems yra sunkus inkstų veiklos nepakankamumas, Alfuzosin-Teva 10 mg pailginto atpalaidavimo tablečių skirti negalima, kadangi šios grupės pacientams nėra klinikinio saugumo duomenų (žr. 4.4 skyrių).
Kepenų nepakankamumas
Pacientams, kurių kepenų veikla nepakankama, alfuzozino 10 mg pailginto atpalaidavimo tablečių vartoti draudžiama. Po kruopštaus medicininio aptarimo galbūt tiktų preparatas, kurio sudėtyje yra mažesnė alfuzozino hidrochlorido dozė.
Vaikams
Alfuzozino veiksmingumas vaikams nuo 2 iki 16 metų amžiaus nebuvo įrodytas (žr. 5.1 skyrių). Dėl šios priežasties alfuzozinas netinkamas vartoti vaikams.
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas alfuzozinui, kitiems kvinazolinams (pvz., terazozinui, doksazosinui) arba bet kuriai pagalbinei šio vaistinio preparato medžiagai.
- Būklės, susijusios su ortostatine hipotenzija.
- Kepenų nepakankamumas.
- Kombinacija kartu su alfa-1 receptorių blokatoriais.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Įspėjimai
- Prieš pradedant gydymą alfuzozinu reikia patikrinti, ar nėra kito sutrikimo, kurio simptomai yra panašūs į GPH simptomus.
- Pacientams, kuriems yra sunkus inkstų veiklos sutrikimas (kreatinino klirensas mažesnis negu 30 ml/min.), Alfuzosin-Teva 10 mg pailginto atpalaidavimo tablečių vartoti negalima, kadangi šios grupės žmonėms nėra klinikinio saugumo duomenų.
- Alfuzozino reikia vartoti atsargiai pacientams, gydomiems antihipertenziniais vaistiniais preparatais ar nitratais. Reikia reguliariai, ypač gydymo pradžioje, stebėti kraujo spaudimą.
- Kai kuriems pacientams per pirmąsias kelias valandas po preparato vartojimo gali pasireikšti ortostatinė hipotenzija. Ji gali būti be simptomų arba sukelia galvos svaigimą, silpnumą ir prakaitavimą. Tokiu atveju, kol visiškai išnyks simptomai, pacientas turi gulėti. Minėtas poveikis pasireiškia gydymo pradžioje ir dėl jo nutraukti gydymą paprastai nereikia. Pacientą reikia įspėti apie šio poveikio galimybę.
- Atsargumas reikalingas alfuzozino vartojant pacientams, kuriems kiti alfa1 adrenoreceptorių blokatoriai buvo sukėlę stiprią hipotenziją.
- Pacientų, kurių jautrumas kitiems alfa1 adrenoreceptorių blokatoriams yra padidėjęs, gydymą alfuzozinu reikia pradėti laipsniškai.
- Alfuzozino, kaip ir kitų alfa1 adrenoreceptorių blokatorių, reikia vartoti atsargiai pacientams, kuriems yra ūminis širdies nepakankamumas.
- Širdies liga sergantiems ligoniams vainikinių kraujagyslių nepakankamumo gydymą reikia tęsti atsižvelgiant į tai, kad nitratų vartojimas kartu su alfuzozinu gali didinti ortostatinės hipotenzijos pasireiškimo riziką. Jei krūtinės angina kartojasi arba sunkėja, alfuzozino vartojimą reikia nutraukti.
- Pacientai su įgimta QT segmento prolongacija, buvusia QT segmento prolongacija ar vartojantys vaistinius preparatus, kurie prailgina QT segmento intervalą, prieš skiriant alfuzoziną ir jo vartojimo metu turi būti papildomai įvertinami.
- Kai kuriems tamsulozinu gydomiems ar prieš tai gydytiems pacientams kataraktos operacijos metu pastebėta operacinio suglebusios rainelės sindromo (angl. Intraoperative Floppy Iris Syndrome (IFIS) vienas mažo vyzdžio sindromo variantų) atvejų. Be to, pastebėta pavienių šio sindromo atvejų, susijusių su kitų alfa1 adrenoreceptorių blokatorių vartojimu, todėl negalima paneigti galimybės, jog minėtas sindromas yra būdingas visai vaistų grupei. Kadangi dėl suglebusios rainelės sindromo kataraktos operacijos metu gali padaugėti procedūrinių komplikacijų, akių chirurgą reikia prieš operaciją iš anksto informuoti, jog pacientas vartoja ar vartojo alfa1 adrenoreceptorių blokatorių, nors šio reiškinio su alfuzozinu atsiradimo rizika yra labai maža.
- Pacientams reikia nurodyti nuryti tabletę nepažeistą. Kitokių vartojimo metodų, tokių kaip tablečių traiškymas, trynimas, malimas, grūdimas kramtymas, reikia vengti. Netinkamas vartojimas gali skatinti nepageidaujamą veikliosios medžiagos atsipalaidavimą ir absorbciją bei didinti ankstyvo nepageidaujamo poveikio riziką.
- Šio vaistinio preparato sudėtyje yra laktozės. Šio vaisto negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kontraindikuotini deriniai
- Alfa1 adrenoreceptorių blokatoriai.
Stipresnis hipotenzinis poveikis. Sunkios ortostatinės hipotenzijos rizika.
Deriniai, į kuriuos reikia atsižvelgti
- Stiprūs CYP3A4 inhibitoriai (ketokonazolas, itrakonazolas, ritonaviras, klaritromicinas, eritromicinas). Alfuzozino koncentracijos kraujo plazmoje ir nepageidaujamo poveikio rizikos padidėjimas.
- Antihipertenziniai vaistai (žr. 4 skyrių).
Stipresnis antihipertenzinis poveikis ir didesnė hipotenzijos rizika (kumuliacinis poveikis).
- Nitratų preparatai (žr. 4 skyrių).
Alfuzozinu gydomiems pacientams vartojant bendrųjų anestetikų gali labai sumažėti kraujo spaudimas, todėl rekomenduojama nutraukti tablečių vartojimą iki operacijos likus ne mažiau kaip 24 valandoms.
4.6 Nėštumo ir žindymo laikotarpis
Dėl indikacijos tipo duomenys nebūtini.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta. Gali pasireikšti, ypač gydymo pradžioje, nepageidaujamos reakcijos, tokios kaip galvos sukimasis, galvos svaigimas ar silpnumas. Į tai reikia atsižvelgti vairuojant ar valdant mechanizmus.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Žemiau yra išvardyti pagal organų sistemų klases ir dažnį nepageidaujami reiškiniai, kurie kaip manoma, bent jau gali būti susiję su gydymu. Pagal dažnį jie klasifikuojami taip: labai dažni (≥ 1/10), dažni (nuo ≥1/100 iki <1/10), nedažni (nuo ≥1/1000 iki ≤1/100), reti (nuo ≥1/10000 iki ≤1/1000 ), labai reti (<1/10000), dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis).
| Dažnis |
|
| |
| Dažni | Nedažni | Labai reti | Dažnis nežinomas |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
|
|
| Neutropenija |
Nervų sistemos sutrikimai | Galvos svaigimas/silpnumas, galvos skausmas | Mieguistumas, sinkopė, galvos svaigimas |
|
|
Akių sutrikimai |
| Regos sutrikimas |
| Intraopercinis suglebusios rainelės sindromas |
Širdies sutrikimai |
| Tachikardija, palpitacijos | Krūtinės anginos pasunkėjimas ar jos priepuolių atsinaujinimas sergantiems koronarinių arterijų liga (žr. 4.4 skyrių) | Prieširdžių virpėjimas |
Kraujagyslių sutrikimai |
| Ortostatinė hipotenzija (įnicijuota, pradžioje jei gydoma per didele doze ar atnaujinus gydymą po buvusios pertraukos), veido paraudimas |
|
|
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
| Rinitas |
|
|
Virškinimo trakto sutrikimai | Pykinimas, pilvo skausmas, burnos džiūvimas |
| Vėmimas | |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
|
|
| Kepenų ląstelių pažeidimas, cholestazinė kepenų liga |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
| Odos išbėrimas, niežulys | Angioneurozinė edema, dilgėlinė |
|
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
|
|
| Priapizmas |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Astenija, negalavimas | Edema, krūtinės skausmas (žr. 4.4 skyrių) |
|
|
4.9 Perdozavimas
Perdozavimo atveju pacientą reikia guldyti į ligoninę, jis turi būti laikomas paguldytas ant nugaros, ir pradėti įprastinį palaikomąjį hipotenzijos gydymą.
Esant sunkiai hipotenzijai, tinkamas priešnuodis yra kraujagysles sutraukiantis preparatas, kuris veikia tiesiogiai kraujagyslių lygiuosius raumenis, pvz., noradrenalinas.
Būtina apsvarstyti, ar nereikia išplauti skrandžio ir (ar) vartoti aktyvintos anglies. Alfuzozinas sunkiai dializuojamas, kadangi jo daug prisijungia prie baltymų.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: alfa1 adrenoreceptorių blokatoriai.
ATC kodas: G04CA01
Alfuzozinas yra racematas. Jis yra geriamasis kvinazolino darinys, selektyviai blokuojantis posinapsinius alfa1 adrenoreceptorius.
Tyrimų in vitro duomenys patvirtino alfuzozino selektyvų poveikį prostatos, šlapimo pūslės trikampio ir šlaplės priešinės dalies alfa1 adrenoreceptoriams. Klinikiniai GPH simptomai yra susiję ne tik su prostatos dydžiu, bet ir simpatikomimetinių nervų impulsais, kurie stimuliuoja posinapsinius alfa receptorius, todėl didina apatinių šlapimo takų lygiųjų raumenų tonusą. Gydymas alfuzozinu atpalaiduoja šiuos lygiuosius raumenis, taigi pagerina šlapimo tekėjimą.
Klinikinį selektyvumo šlapimo takams faktą rodo alfuzozino klinikinis veiksmingumas ir patikimi saugumo duomenys šiuo vaistu gydomiems vyrams, įskaitant senyvus ir hipertenzija sergančius pacientus. Alfuzozinas gali sukelti nedidelį antihipertenzinį poveikį.
Žmonėms alfuzozinas pagerina šlapinimąsi, kadangi mažina šlaplės raumenų tonusą, todėl sumažėja pasipriešinimas ištekėjimui iš šlapimo pūslės ir palengvėja jos ištuštinimas.
Pastebėta, kad alfuzozinu gydomiems pacientams ūmaus šlapimo susilaikymo atvejų dažnis būna mažesnis, negu šio vaisto nevartojantiems pacientams.
Placebu kontroliuojamo klinikinio tyrimo, kuriame dalyvavo GPH sergantys pacientai, alfuzozinas:
- reikšmingai (vidutiniškai 30 %) padidino didžiausią šlapimo srovę (Qmax) pacientams, kurių Qmax <15 ml/s. Šis pagerėjimas pastebėtas nuo pirmos dozės;
- reikšmingai sumažina detruzoriaus spaudimą ir padidina tūrį, sukeliantį norą šlapintis;
- reikšmingai sumažina liekamojo šlapimo tūrį.
Neabejotinai įrodyta, kad šis poveikis šlapimo tekėjimui lengvina apatinių šlapimo takų simptomus, t. y. prisipildymo (erzinančius) ir šlapinimosi (obstrukcijos) simptomus.
Vaikų populiacija
Alfuzosinas netinka vartoti vaikams (žr. 4.2 skyrių).
Dviejų klinikinių tyrimų metu, kuriuose dalyvavo 197 tiriamieji: 2‑16 metų ligoniai, kuriems buvo neurologinės kilmės padidintas šlapimo pratekėjimą sukeliantis detruzoriaus spaudimas (≥40 cm H2O), alfuzozino hidrochlorido veiksmingumas nebuvo įrodytas. Pacientai buvo gydomi arba 0,1 mg/kg kūno svorio, arba 0,2 mg/kg kūno svorio alfuzozino hidrochlorido per parą.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Gydomųjų dozių intervalo ribose alfuzozino farmakokinetika yra linijinė. Išgėrus vaisto, didžiausia koncentracija plazmoje atsiranda maždaug po 5 valandų. Kinetikos pobūdžiui yra būdingas didelis vaisto koncentracijos plazmoje svyravimas tarp atskirų žmonių. Vaisto absorbciją didina jo vartojimas po valgio.
Absorbcija
Išgėrus pirmą dozę po valgio vidutinė didžiausia koncentracija kraujo plazmoje buvo 7,72 ng/ml, AUCinf – 127 ng x val./ml (pavalgius) ir tmax – 6,69 val. (pavalgius). Kraujo plazmoje nusistovėjus pusiausvyrinei koncentracijai (pavalgius) visų dozavimo intervalo dozių vidutinis AUC (AUCT) buvo 145 ng x val./ml, vidutinis Cmax – 10,6 ng/ml ir Cmin – 3,23 ng/ml.
Pasiskirstymas
Prisijungimo prie kraujo plazmos baltymų koeficientas yra maždaug 90 %. Alfuzozino pasiskirstymo tūris sveikiems savanoriams yra 2,5 l/kg. Pastebėta, kad vaistas prostatoje pasiskirsto pirmiau, negu plazmoje.
Šalinimas
Tariamasis pusinės eliminacijos laikas yra maždaug 8 valandos. Alfuzoziną įvairiais būdais ekstensyviai metabolizuoja kepenys. Metabolitai šalinami ekskrecijos būdu per inkstus ir tikriausiai išskiriami su tulžimi. 75 – 91 % išgertos dozės šalinama su išmatomis, 35 % nepakitusia forma, likusi dalis – metabolitų pavidalu, kas rodo, kad dalis dozės šalinama su tulžimi. Maždaug 10 % dozės šalinama su šlapimu nepakitusia forma. Nė vienas iš metabolitų nesukelia farmakologinio poveikio.
Inkstų ar kepenų veiklos sutrikimas
Jeigu susilpnėjusi inkstų veikla, tikriausiai dėl sumažėjusio prisijungimo prie baltymų laipsnio, būna didesnis pasiskirstymo tūris ir klirensas, tačiau pusinės eliminacijos laikas išlieka nepakitęs. Manoma, kad šie farmakokinetikos rodmenų pokyčiai klinikai yra nereikšmingi, todėl pacientams, kuriems yra lengvas ar vidutinio sunkumo inkstų veiklos nepakankamumas, dozavimo koregavimas yra nebūtinas.
Pacientams, sergantiems sunkiu kepenų veiklos nepakankamumu, vaisto pusinės eliminacijos laikas būna ilgesnis. Jiems, palyginti su sveikais jaunais savanoriais, būna dvigubai didesnė didžiausia koncentracija kraujo plazmoje ir padidėjęs biologinis prieinamumas. Jeigu yra nepakankama kepenų veikla, Alfuzozin 10 mg pailginto atpalaidavimo tablečių vartoti draudžiama (žr. 4.3 skyrių).
Senyvi pacientai
Senyviems pacientams, palyginti su vidutinio amžiaus savanoriais, Cmax ir AUC yra nepadidėję.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų genotoksiškumo, galimo kancerogeniškumo ir toksinio poveikio reprodukcijai ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Laktozė monohidratas
Hipromeliozė (E464)
Povidonas K25
Magnio stearatas
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai
DTPE buteliukai:
Tinkamumo laikas po pirmo atidarymo: 1 metai
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Lizdinę plokštelę laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Laikyti žemesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
PVC/PVDC/aliuminio lizdinėse plokštelėse yra 10, 28, 30, 50, 90 arba 100 tablečių arba 100 tablečių DTPE buteliuke.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Gydytojais įkyriai pacientei:
– Šiuo atžvilgiu medicina bejėgė.
– Viešpatie, kodėl?
– Jūs visiškai sveika.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?