Beklometazonas+Formoterolis, 100µg+6µg/išpurškime, suslėgtasis įkvepiamasis tirpalas
Vartojimas: įkvėpti
Registratorius: Chiesi Pharmaceuticals GmbH, Austrija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Beklometazonas+Formoterolis
1. Kas yra Foster ir kam jis vartojamas
Foster yra suslėgtas inhaliacinis tirpalas, kuriame yra dvi veikliosios medžiagos. Jos įkvepiamos pro burną ir patenka tiesiai į plaučius.
Dvi veikliosios medžiagos yra beklometazono dipropionatas ir formoterolio fumaratas dihidratas. Beklometazono dipropionatas priklauso vaistų, vadinamų kortikosteroidais, grupei kurie slopina uždegimą ir mažina smulkių Jūsų plaučiuose esančių kvėpavimo takų sienelių patinimą ir dirginimą.
Formoterolio fumaratas dihidratas priklauso vaistų, vadinamų ilgo poveikio bronchus plečiančiais preparatais, grupei. Šios grupės vaistai atpalaiduoja kvėpavimo takų raumenis ir taip padeda lengviau kvėpuoti.
Kartu vartojamos šios veikliosios medžiagos padeda lengviau kvėpuoti, nes astma ar lėtine obstrukcine plaučių liga (LOPL) sergantiems pacientams pašalina simptomus (dusulį, švokštimą ir kosulį), bei padeda neleisti atsirasti astmos simptomams.
Astma
Foster reguliariai gydoma astma suaugusiems pacientams, jei:
- astma tinkamai nekontroliuojama inhaliuojamaisiais kortikosteroidais ir pagal poreikį vartojamais trumpo poveikio bronchus plečiančiais vaistais;
arba
- jei astma gerai reaguoja į gydymą inhaliuojamuoju kortikosteroidu ir ilgai veikiančiu bronchus plečiančiu vaistu.
LOPL
Foster taip pat galima vartoti simptomams lengvinti suaugusiems pacientams, kurie serga sunkia LOPL. LOPL yra ilgalaikė plaučių kvėpavimo takų liga, ją dažniausiai sukelia cigarečių rūkymas.
2. Kas žinotina prieš vartojant Foster
Foster vartoti negalima:
- jeigu esate arba manote, kad esate, alergiškas vienai arba kitai veikliajai Foster medžiagai, jei esate alergiškas kitokiems vaistams, įskaitant inhaliuojamuosius, nuo astmos arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje), kreipkitės patarimo į gydytoją.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, vaistininku arba slaugytoju, prieš pradėdami vartoti Foster:
- Jei yra širdies sutrikimų, pvz., krūtinės angina (širdies ar krūtinės srities skausmas), jei neseniai buvo ištikęs širdies priepuolis (miokardo infarktas), jei yra širdies nepakankamumas, širdies arterijų susiaurėjimas (išeminė širdies liga), širdies vožtuvų liga arba bet kokia kita širdies liga, arba jei yra būklė, vadinama hipertrofine obstrukcine kardiomiopatija (ji sutrumpintai vadinama HKMP, šiam sutrikimui būdinga širdies raumens patologija).
- Jei yra arterijų susiaurėjimas (tokia būklė dar vadinama arterioskleroze), didelis kraujo spaudimas arba žinote, kad Jums yra aneurizma (nenormalus kraujagyslių sienelių išsipūtimas).
- Jei yra širdies ritmo sutrikimų, pvz., sustiprėjęs ar nereguliarus širdies plakimas, dažnas pulsas arba palpitacija, arba jei Jums buvo sakyta, kad Jūsų širdies elektrokardiograma yra nenormali.
- Jei yra per stipri skydliaukės veikla.
- Jei kalio kiekis kraujyje yra mažas.
- Jeigu yra bet kokia kepenų ar inkstų liga.
- Jei sergate cukriniu diabetu (įkvėpus didelę formoterolio dozę, cukraus kiekis kraujyje gali padidėti, todėl pradėjus naudoti šį inhaliatorių bei kartais gydymo metu gali reikėti papildomų kraujo tyrimų, kad būtų patikrintas cukraus kiekis kraujyje).
- Jei yra antinksčių navikas (vadinamoji feochromocitoma).
- Jei Jums bus skiriama anestetikų. Priklausomai nuo anestezijos tipo, iki jos likus mažiausiai 12 valandų, gali reikėti sustabdyti Foster vartojimą.
- Jei esate ar kada nors buvote gydomas nuo tuberkuliozės (TBC) arba jei žinote, kad turėjote virusų ar grybelių sukeltą krūtinės infekciją.
- Jei dėl bet kokios priežasties Jums nerekomenduojama vartoti alkoholinių gėrimų.
Jei bet kuri iš minėtų būklių yra, prieš pradėdami vartoti Foster, būtinai apie tai pasakykite gydytojui.
Jei Jums kada nors buvo bet kokių sveikatos problemų ar bet kokia alergija, arba jei nesate tikras, kad galite vartoti Foster, prieš inhaliatoriaus naudojimą pasitarkite su gydytoju, slaugytoju, kurio specializacija – astma sergančių ligonių priežiūra, arba vaistininku.
Gydymas beta2 adrenoreceptorių agonistais, pvz., Foster sudėtyje esančiu formoteroliu, gali labai sumažinti kalio kiekį serume (sukelti hipokalemiją).
Jei sergate sunkia astma, Jums reikalingas ypatingas atsargumas, kadangi deguonies stoka kraujyje bei kai kurie kitokie vaistai, kurių galite vartoti kartu su Foster, pvz., vaistai nuo širdies sutrikimų arba didelio kraujo spaudimo, vadinamieji diuretikai (šlapimo išsiskyrimą skatinantys medikamentai) arba kitokie vaistai nuo astmos gali dar labiau sumažinti kalio kiekį. Dėl šios priežasties gydytojas gali norėti periodiškai nustatyti kalio kiekį kraujyje.
Jei ilgai vartojate didelę inhaliuojamųjų kortikosteroidų dozę, pasireiškus stresui, kortikosteroidų poreikis gali padidėti. Stresinė situacija gali būti patekimas į ligoninę po nelaimingo atsitikimo, sunkus sužeidimas arba operacijos laukimas. Tokiu atveju gydytojas spręs, ar reikia didinti Jūsų vartojamų kortikosteroidų dozę, ar papildomai skirti vartoti steroidų tablečių ar injekuojamųjų steroidų.
Jei Jums reikia gultis į ligoninę, nepamirškite su savimi pasiimti (jei įmanoma) visus vartojamus vaistus ir inhaliatorius, įskaitant Foster, bei visus be recepto įsigytus vaistus ar tabletes originaliomis pakuotėmis.
Vaikams ir paaugliams
Kol nebus gauta daugiau duomenų, vaikams ir paaugliams iki 18 metų Foster vartoti nerekomenduojama.
Kiti vaistai ir Foster
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui.
Šio vaisto nevartokite su beta adrenoblokatoriais. Jei Jums reikia vartoti beta adrenoblokatorių, įskaitant akių lašus, formoterolio poveikis gali susilpnėti arba visai nepasireikšti. Kartu vartojami kitokie beta adrenerginiai vaistai (veikiantys taip pat kaip formoterolis), gali sustiprinti formoterolio poveikį.
Foster vartojimas kartu su:
- vaistais, kuriais gydomas nenormalus širdies ritmas (kvinidinu, dizopiramidu, prokainamidu), vaistais nuo alerginių reakcijų (antihistamininiais preparatais), vaistais depresijos simptomams ar psichikos sutrikimams gydyti, pvz., monoamino oksidazės inhibitoriais (pvz., fenelzinu ir izokarboksazidu), tricikliais antidepresantais (pvz., amitriptilinu ir imipraminu) ir fenotiazinu gali sukelti elektrokardiogramos (EKG, t. y. širdies veiklos atspindžių), pokyčius. Be to, šie vaistai gali padidinti širdies ritmo sutrikimų (skilvelinės aritmijos) riziką;
- vaistais nuo Parkinsono ligos (L-dopa), medikamentu, vartojamu, kai skydliaukės veikla yra per silpna (L-tiroksinu), vaistais, kuriuose yra oksitocino (sukeliančio gimdos susitraukimus) ir alkoholiu gali sumažinti beta2 adrenoreceptorių agonistų, pvz., formoterolio, toleravimą širdies atžvilgiu;
- monoamino oksidazės inhibitoriais (MAOI), įskaitant panašiai veikiančius vaistus, pvz., furazolidoną ir prokarbaziną, kuriais gydomi psichikos sutrikimai, gali padidinti kraujo spaudimą;
- vaistais nuo širdies ligų (digoksinu) gali sumažinti kalio kiekį kraujyje, todėl gali padidėti širdies ritmo sutrikimo rizika;
- kitokiais vaistais nuo astmos (teofilinu, aminofilinu ar steroidais) ir diuretikais (šlapimo išsiskyrimą skatinančiomis tabletėmis) gali sumažinti kalio kiekį kraujyje;
- kai kuriais anestetikais gali didinti širdies ritmo sutrikimo riziką.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Klinikinių duomenų apie Foster vartojimą nėštumo laikotarpiu nėra.
Jei esate ar manote, kad esate, nėščia ar planuojate pastoti arba jei maitinate krūtimi, Foster nevartokite, nebent gydytojo nurodymu.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Foster poveikis vairavimui ir mechanizmų valdymui netikėtinas.
Foster sudėtyje yra alkoholio
Foster sudėtyje yra šiek tiek alkoholio. Kiekviename inhaliatoriaus išpurškime yra 7 mg etanolio.
3. Kaip vartoti Foster
Foster tik inhaliuojamas.
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba vaistininkas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Astma
Gydytojas reguliariai vertins Jūsų būklę, kad įsitikintų, jog vartojate optimalią Foster dozę. Gydytojas parinks mažiausią dozę, geriausiai kontroliuojančią simptomus.
Gydytojas Foster gali skirti vartoti dviem skirtingais būdais:
1. vartoti Foster astmai gydyti kasdien kartu su atskiru ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamuoju vaistu staigiam astmos pasunkėjimo simptomų (pavyzdžiui, dusulio, švokštimo ar kosulio) šalinimui.
2. vartoti Foster astmai gydyti kasdien ir papildomai vartoti Foster staigiam astmos pasunkėjimo simptomų (pavyzdžiui, dusulio, švokštimo ar kosulio) šalinimui.
3. a) Vartoti Foster kartu su atskiru vaistu ūminiams simptomams palengvinti:
Suaugę žmonės, įskaitant senyvus
Rekomenduojama šio vaisto dozė yra vienas arba du išpurškimai du kartus per parą.
Maksimali paros dozė yra 4 išpurškimai.
Atsiminkite: visada privalote turėti su savimi greitai veikiančių ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamųjų vaistų, kuriais gydomas astmos simptomų pasunkėjimas arba ūminis astmos priepuolis.
3. b) Vartoti Foster kaip vienintelio inhaliuojamojo vaisto astmai gydyti.
Suaugę žmonės, įskaitant senyvus
Rekomenduojama šio vaisto dozė yra vienas išpurškimas ryte ir vienas išpurškimas vakare.
Jūs Foster turite vartoti ir kaip ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamojo vaisto ūminiams astmos simptomams šalinti.
Jei atsiranda astmos simptomų, atlikite vieną išpurškimą ir palaukite kelias minutes.
Jei nepasijusite geriau, atlikite dar vieną išpurškimą.
Per dieną negalima atlikti daugiau kaip 6 išpurškimų simptomams palengvinti.
Maksimali Foster paros dozė yra 8 išpurškimai.
Jeigu Jums kasdien reikia atlikti daugiau išpurškimų astmos simptomams kontroliuoti, pasitarkite su savo gydytoju. Jis gali norėti keisti gydymą.
Vartojimas vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams
Vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams šio vaisto vartoti NEGALIMA.
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL)
Suaugę žmonės, įskaitant senyvus
Rekomenduojama šio vaisto dozė yra du išpurškimai ryte ir du išpurškimai vakare.
Rizikos grupės pacientai
Senyviems žmonėms dozės keisti nereikia. Duomenų apie ligonių, kuriems yra kepenų ar inkstų sutrikimų, gydymą Foster nėra.
Foster yra veiksmingas gydant astmą tokia beklometazono dipropionato doze, kuri gali būti mažesnė nei kai kurių kitų inhaliatorių sudėtyje esanti beklometazono dipropionato dozė. Jei anksčiau naudojote kitokį inhaliatorių, kuriame yra beklometazono dipropionato, gydytojas nurodys, kokią tikslią Foster dozę turite vartoti.
Nedidinkite dozės
Jei manote, kad vaistas nėra labai veiksmingas, prieš didindamas dozę visada pasitarkite su gydytoju.
Pavartojus per didelę Foster dozę
- Per didelė formoterolio dozįė gali sukelti pykinimą, vėmimą, širdies plakimo padažnėjimą, palpitaciją (smarkaus širdies plakimo pojūtį), širdies ritmo sutrikimą, tam tikrus elektrokardiogramos (širdies veiklos atspindžio) pokyčius, galvos skausmą, drebėjimą, mieguistumą, rūgščių kiekio kraujyje padidėjimą, kalio kiekis kraujyje sumažėjimą bei cukraus kiekio kraujyje padidėjimą. Gydytojas gali norėti atlikti tam tikrus kraujo tyrimus, kad patikrintų kalio ir cukraus kiekį kraujyje.
- Per didelė beklometazono dipropionato dozė gali sukelti trumpalaikį antinksčių sutrikimą. Nors po kelių dienų Jūsų būklė pagerės, tačiau gydytojas gali norėti nustatyti kortizolio kiekį kraujyje.
Jei atsiras bet kuris iš paminėtų simptomų, pasakykite gydytojui.
Pamiršus pavartoti Foster
Vaisto pavartokite, kai tik atsiminsite. Jei jau beveik laikas vartoti kitą dozę, praleistos nebevartokite ir kitą dozę vartokite laiku. Nevartokite dvigubos dozės.
Nustojus vartoti Foster
Nemažinkite dozės ir nenutraukite vaisto vartojimo.
Net jei pasijusite geriau, nenutraukite Foster vartojimo ir nemažinkite dozės. Jei norite taip pasielgti, pasitarkite su gydytoju. Labai svarbu Foster vartoti reguliariai, net jei simptomai išnyko.
Jei Jūsų kvėpavimas pablogėja
Jei iš karto po vaisto inhaliavimo pasunkėja dusulys arba švokštimas (kvėpavimo metu pasigirstantis švilpiantis garsas), nedelsdami nutraukite Foster vartojimą ir pavartokite greitai veikiančio ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamojo vaisto. Būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją. Gydytojas įvertins simptomus ir, jei reikia, pakeis gydymą.
Taip pat žr. 4. skyrių „Galimas šalutinis poveikis“.
Jei Jūsų astma pasunkėja
Jei simptomai pasunkėja arba tampa sunkiau kontroliuojami (pvz., dažniau tenka vartoti atskiro ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamojo vaisto arba Foster kaip vaisto ūminiams simptomams palengvinti), arba jei arba jei ūminiams simptomams palengvinti inhaliuojamieji vaistai ar Foster neveikia Jūsų simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Jūsų astma gali pasunkėti, todėl gydytojas gali pakeisti Foster dozę arba skirti kitokį gydymą.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Vartojimo metodas
Jei inhaliatorius bus naudojamas pirmą kartą arba jei jis nebuvo naudotas 14 ar daugiau parų, vieną išpurškimą reikia atlikti į orą, kad būtų įsitikinta, jog inhaliatorius veikia tinkamai. Jei įmanoma, naudodamiesi inhaliatoriumi stovėkite arba tiesiai sėdėkite.
Būtina atlikti toliau išvardytus veiksmus.
- Nuo kandiklio nuimamas apsauginis dangtelis ir patikrinama, ar kandiklis yra švarus, ar jame nėra dulkių, purvo ar kitokių svetimkūnių.
- Kiek įmanoma lėčiau ir giliau iškvepiama.
- Talpyklė laikoma vertikaliai (korpusas turi būti nukreiptas į viršų), kandiklis apimamas lūpomis. Kandiklio negalima sukąsti.
- Tuo pat metu lėtai ir giliai įkvepiama pro burną. Pradėjus įkvėpimą, inhaliatoriaus viršūnė spaudžiama žemyn, kad įvyktų vienas išpurškimas.
- Įkvėpus oras sulaikomas kiek įmanoma ilgiau, tada inhaliatorius ištraukiamas iš burnos ir lėtai iškvepiama. Negalima iškvėpti į inhaliatorių.
Po pavartojimo reikia vėl uždėti apsauginį dangtelį.
Jei reikalingas dar vienas išpurškimas, inhaliatorius toliau laikomas vertikaliai, palaukiama maždaug pusę minutės ir vėl pakartojami 2 – 5 punktuose išvardyti veiksmai.
Svarbu. 2 – 5 punktuose išvardytų veiksmų negalima atlikti per greitai.
Jei po inhaliacijos atsiranda rūkas (iš inhaliatoriaus ar burnos kraštų), procedūrą būtina kartoti nuo veiksmo, nurodyto 2 punkte.
Jei Jūsų rankos silpnos, gali būti lengviau inhaliatorių laikyti abiem rankomis. Tokiu atveju abu smilius reikėtų uždėti ant inhaliatoriaus korpuso viršaus ir abiem nykščiais laikyti iš apačios.
Kad burnos ir gerklės grybelinės infekcijos atsiradimo pavojus būtų kuo mažesnis, po kiekvieno inhaliatoriaus panaudojimo reikia praskalauti burną, pagargaliuoti vandeniu arba išsivalyti dantis.
Jei manote, kad Foster veikia per stipriai ar per silpnai, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Jei Jums sunku naudoti inhaliatorių įkvėpiant, galite naudoti AeroChamber Plus® tarpinę kamerą. Apie šį prietaisą teiraukitės Jūsų gydytojo, vaistininko ar slaugytojo.
Valymas
Reguliariai (kartą per savaitę) nuo kandiklio nuimkite dangtelį ir kandiklio išorę ir vidų nuvalykite sausu audiniu. Kandiklio negalima valyti vandeniu ar kitokiu skysčiu.
Svarbu, kad perskaitytumėte su AeroChamber Plus® tarpine kamera teikiamą informacinį lapelį, kad laikytumėtės instrukcijos kaip naudoti bei atsargiai valyti AeroChamber Plus® tarpinę kamerą.
4. Galimas šalutinis poveikis
Foster, kaip ir kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Kaip ir vartojant kitokių inhaliuojamųjų vaistų, yra rizika, kad iš karto po Foster pavartojimo pasunkės dusulys ir švokštimas (tai vadinama paradoksiniu bronchų spazmu). Tokiu atveju būtina nedelsiant NUTRAUKTI Foster vartojimą ir pavartoti greitai veikiančio simptomus pašalinančio vaisto dusuliui ir švokštimui lengvinti. Būtina nedelsiant kreiptis į savo gydytoją.
Nedelsiant pasakykite gydytojui, jei atsirado padidėjusio jautrumo reakcijų, pvz., odos alergija, niežulys, išbėrimas, paraudimas, odos ar gleivinės, ypač akių, veido, lūpų ir gerklės, patinimas.
Galimas toliau išvardytas šalutinis poveikis suskirstytas pagal pasireiškimo dažnumą.
Dažnas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 10)
Burnos ir gerklės grybelinė infekcija, galvos skausmas, užkimimas, gerklės skausmas.
Nedažnas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 100)
Palpitacija (smarkaus širdies plakimo pojūtis), neįprastai dažnas širdies plakimas bei širdies ritmo sutrikimas, elektrokardiogramos (EKG) pokyčiai.
Gripo simptomai, makšties grybelinė infekcija, sinusų uždegimas, nosies gleivinės uždegimas, ausies uždegimas, gerklės dirginimas, kosulys (įskaitant su atsikosėjimu), astmos priepuolis.
Pykinimas, nenormalus ar susilpnėjęs skonio pojūtis, lūpų deginimas, burnos džiūvimas, rijimo pasunkėjimas, nevirškinimas, nemalonus pojūtis pilve, viduriavimas.
Raumenų skausmas ir mėšlungis, veido paraudimas, sustiprėjęs kraujo pritekėjimas į kai kuriuos audinius, smarkus prakaitavimas, drebulys, nenustygstamumas, galvos svaigimas, dilgėlinė.
Kai kurių kraujo sudedamųjų dalių pokytis: baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas, trombocitų kiekio sumažėjimas, kalio kiekio kraujyje sumažėjimas, cukraus kiekio kraujyje padidėjimas, insulino, laisvųjų riebalų rūgščių ir ketonų kiekio kraujyje padidėjimas.
Apie toliau išvardytą šalutinį poveikį pranešta kaip apie nedažną pacientams, sergantiems lėtine obstrukcine plaučių liga.
- Plaučių uždegimas. Pasakykite gydytojui, jeigu atsiranda bet kuris iš šių simptomų: skreplių išsiskyrimo pagausėjimas, skreplių spalvos pokytis, karščiavimas, sustiprėjęs kosulys, kvėpavimo problemų pasunkėjimas.
- Kortizolio kiekio sumažėjimas kraujyje. Tokį poveikį sukelia kortikosteroidų poveikis Jūsų antinksčių liaukoms.
- Neritmiškas širdies plakimas.
Retas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 1 000)
Ankštumo krūtinėje pojūtis, praleistas širdies susitraukimas (dėl per ankstyvo širdies skilvelių susitraukimo), kraujo spaudimo padidėjimas arba sumažėjimas, inkstų uždegimas, kelias dienas trunkantis odos ir gleivinės patinimas.
Labai retas (atsiranda mažiau kaip 1 žmogui iš 10 000)
Dusulys, astmos pasunkėjimas, trombocitų kiekio kraujyje sumažėjimas, plaštakų ir pėdų patinimas.
Ilgalaikis didelių inhaliuojamųjų kortikosteroidų dozių vartojimas labai retai gali sukelti sisteminį poveikį: gali sutrikti antinksčių veikla (pasireikšti jų veiklos slopinimas), sumažėti kaulų mineralų tankis (išretėti kaulai), sulėtėti vaikų ir paauglių augimas, padidėti spaudimas akyse (pasireikšti glaukoma), atsirasti katarakta.
Gali sutrikti miegas, atsirasti depresija ar nerimo jausmas, neramumas, nervingumas, didesnis susijaudinimas ar dirglumas: tokie atvejai daugiau tikėtini vaikams, tačiau jų dažnis nėra žinomas.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Foster
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Foster negalima vartoti nuo inhaliatoriaus įsigijimo iš vaistininko datos praėjus 5 mėnesiams bei ant dėžutės ir etiketės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus.
Inhaliatorių laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Jei inhaliatorius buvo laikomas labai šaltai, prieš vartojimą kandiklį nuimkite nuo talpyklės ir kelias minutes pašildykite savo rankomis. Niekada nešildykite dirbtinėmis priemonėmis.
Perspėjimas. Talpyklėje yra suslėgto tirpalo. Negalima laikyti aukštesnėje kaip 50 °C temperatūroje. Talpyklės negalima pradurti.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Foster sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra beklometazono dipropionatas ir formoterolio fumaratas dihidratas. Vienoje išpurškiamoje (per vožtuvą praeinančioje) dozėje yra 100 mikrogramų beklometazono dipropionato ir 6 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato. Vienoje inhaliuojamojoje (per kandiklį išsiskiriančioje) dozėje yra 84,6 mikrogramo beklometazono dipropionato ir 5,0 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato.
- Pagalbinės medžiagos: bevandenis etanolis, vandenilio chlorido rūgštis, norfluranas (HFA-134a).
Foster išvaizda ir kiekis pakuotėje
Foster yra suslėgtas inhaliacinis tirpalas. Tirpalu užpildyta aliuminio talpyklė su dozavimo vožtuvu. Talpyklė yra su polipropileniniu plastikiniu purkštuvu bei apsauginiu plastikiniu dangteliu.
Kiekvienoje pakuotėje yra viena arba dvi talpyklės po 120 dozių (išpurškimų) arba viena talpyklė po 180 dozių (išpurškimų).
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Beklometazonas+Formoterolis |
Vaisto stiprumas | 100µg+6µg/išpurškime |
Vaisto forma | suslėgtasis įkvepiamasis tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | įkvėpti |
Registracijos numeris | LT/1/08/1211 |
Registratorius | Chiesi Pharmaceuticals GmbH, Austrija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2008.07.31 |
Vaistas perregistruotas | 2012.01.06 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Foster 100/6 mikrogramai/išpurškime suslėgtas inhaliacinis tirpalas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Vienoje išpurškiamoje (per vožtuvą praeinančioje) dozėje yra 100 mikrogramų beklometazono dipropionato ir 6 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato. Vienoje inhaliuojamojoje (per kandiklį išsiskiriančioje) dozėje yra 84,6 mikrogramo beklometazono dipropionato ir 5,0 mikrogramai formoterolio fumarato dihidrato.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Suslėgtas inhaliacinis tirpalas
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Astma
Reguliarus astmos gydymas, kai tikslinga vartoti sudėtinį vaistinį preparatą (inhaliuojamąjį kortikosteroidą ir ilgai veikiantį beta2 adrenoreceptorių agonistą), jei:
- astma tinkamai nekontroliuojama inhaliuojamuoju kortikosteroidu ir pagal poreikį vartojamu greitai veikiančiu beta2 adrenoreceptorių agonistu;
arba
- astma jau yra tinkamai kontroliuojama inhaliuojamuoju kortikosteroidu ir ilgai veikiančiu beta2 adrenoreceptorių agonistu.
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL)
Simptominis pacientų, kurie serga sunkia LOPL (FEV1 <50% numatyto normalaus rodmens), kuriems kartojasi paūmėjimai ir išlieka reikšmingų simptomų nepaisant reguliaraus ilgo poveikio bronchus plečiančių vaistinių preparatų vartojimo, gydymas.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Foster yra inhaliuojama.
Dozavimas
ASTMA
Foster negalima vartoti pradedant gydyti astmą. Foster sudėtyje esančių veikliųjų medžiagų dozė kiekvienam pacientui nustatoma atsižvelgiant į ligos sunkumą. Tai reikia turėti omenyje ne tik pradedant gydyti kombinuotuoju preparatu, bet ir keičiant dozę. Jei pacientui reikalingas kombinuotasis gydymas kitokiomis veikliųjų medžiagų dozėmis, nei yra kombinuotajame inhaliatoriuje, reikia skirti vartoti atskirus inhaliatorius, kuriuose yra atitinkamos beta2 adrenoreceptorių agonisto ir (arba) kortikosteroido dozės.
Foster sudėtyje esantis beklometazono dipropionatas išskiriamas labai mažomis dalelėmis, todėl šio vaistinio preparato poveikis būna stipresnis nei beklometazono dipropionato, kurio dalelės nėra tokios mažos: 100 mikrogramų Foster sudėtyje esančio beklometazono dipropionato, kurio dalelės yra ypač smulkios, poveikis atitinka 250 mikrogramų beklometazono dipropionato, kurio dalelės ne tokios smulkios. Bendra Foster sudėtyje esančio beklometazono dipropionato, kurio dalelės yra ypač smulkios, paros dozė turi būti mažesnė nei beklometazono dipropionato, kurio dalelės ne tokios smulkios, paros dozė.
Tai reikia turėti omenyje, jei pacientas vietoj vartojamo beklometazono dipropionato, kurio dalelės ne tokios smulkios, pradeda vartoti Foster: beklometazono dipropionato dozė turi būti mažesnė, ji parenkama atsižvelgus į paciento poreikį.
Taikomos dvi gydymo schemos.
A. Palaikomasis gydymas. Foster reguliariai vartojamas palaikomajam gydymui ir pagal poreikį vartojamas atskiras greito poveikio bronchus plečiantis vaistinis preparatas.
B. Palaikomasis gydymas ir ūminiams simptomams palengvinti. Foster vartojamas reguliariai palaikomajam gydymui ir pagal poreikį, jei atsiranda astmos simptomų.
A. Palaikomasis gydymas Pacientui būtina patarti, kad jis visada turėtų savo atskirą greito poveikio bronchus plečiantį vaistinį preparatą, kurį galėtų pavartoti prireikus ūminiams simptomams palengvinti.
Dozavimo rekomendacijos 18 metų ir vyresniems suaugusiems žmonėms
Du kartus per parą atliekamos viena arba dvi inhaliacijos.
Maksimali paros dozė yra 4 inhaliacijos.
B. Palaikomasis gydymas ir ūminiams simptomams palengvinti
Pacientas turi vartoti palaikomąją Foster paros dozę ir papildomai Foster vartoti pagal poreikį, jei atsiranda astmos simptomų. Pacientui būtina patarti, kad jis visada turėtų savo Foster, kurį galėtų pavartoti prireikus ūminiams simptomams palengvinti.
Foster vartojimas palaikomajam gydymui ir ūminiams simptomams palengvinti ypač svarstytinas pacientams, kuriems:
- astma nėra visiškai kontroliuojama ir reikia vartoti vaistinių preparatų ūminiams simptomams palengvinti;
- buvo astmos paūmėjimų ir dėl to buvo reikalinga medicininė intervencija.
Pacientus, kurie dažnai daug kartų pagal poreikį inhaliuoja Foster, būtina atidžiai stebėti, ar neatsiranda su doze susijusio nepageidaujamo poveikio.
Dozavimo rekomendacijos 18 metų ir vyresniems suaugusiems žmonėms
Rekomenduojama palaikomoji dozė yra po 1 inhaliaciją du kartus per parą (viena inhaliacija ryte ir viena vakare).
Jei atsiranda simptomų, pacientas pagal poreikį turi atlikti 1 papildomą inhaliaciją. Jei po kelių minučių simptomai išlieka, reikia atlikti papildomą inhaliaciją.
Didžiausia paros dozė yra 8 inhaliacijos.
Jei pacientas kasdien dažnai vartoja inhaliuojamųjų vaistinių preparatų ūminiams simptomams palengvinti, labai rekomenduojama, kad jis kreiptųsi į medikus. Būtina iš naujo įvertinti jo astmą ir apsvarstyti palaikomąjį gydymą.
Dozavimo rekomendacijos vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams
Foster saugumas ir veiksmingumas, vartojant vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams, kol kas nebuvo nustatytas. Jaunesnių kaip 12 metų vaikų gydymo Foster duomenų nėra. Tyrimų su paaugliais nuo 12 iki 17 metų atlikta nepakankamai. Todėl, kol nebus gauta daugiau duomenų, vaikams ir paaugliams iki 18 metų Foster vartoti nerekomenduojama.
Gydytojas paciento būklę turi reguliariai vertinti iš naujo ir nustatyti, ar Foster dozė išlieka optimali. Dozę keisti gali tik gydytojas. Turi būti nustatyta mažiausia veiksmingą simptomų kontrolę palaikanti dozė. Kai simptomų kontrolė tampa palaikoma mažiausia rekomenduojama doze, toliau galima bandyti vartoti vien inhaliuojamojo kortikosteroido.
Pacientams būtina pasakyti, kad Foster vartotų kasdien, net jei simptomų nebūna.
LOPL
Dozavimo rekomendacijos 18 metų ir vyresniems suaugusiems žmonėms
Dvi inhaliacijos du kartus per parą.
Ypatingos pacientų grupės
Senyviems pacientams dozės koreguoti nereikia. Duomenų apie pacientų, kuriems yra kepenų ar inkstų funkcijos sutrikimas, gydymą Foster nėra (žr. 5.2 skyrių).
Vartojimo metodas
Kad vaistinis preparatas būtų vartojamas tinkamai, gydytojas ar kitas sveikatos priežiūros specialistas turi ligoniui parodyti, kaip tinkamai naudotis inhaliatoriumi. Tinkamas slėginio dozuojamojo inhaliatoriaus naudojimas yra būtina sėkmingo gydymo sąlyga. Pacientui reikia patarti atidžiai perskaityti pakuotės lapelį ir vykdyti jame pateiktas naudojimo instrukcijas.
Jei inhaliatorius bus naudojamas pirmą kartą arba jei jis nebuvo naudotas 14 ar daugiau parų, vieną išpurškimą reikia atlikti į orą, kad būtų įsitikinta, jog inhaliatorius veikia tinkamai.
Jei įmanoma, naudodamasis inhaliatoriumi ligonis turi stovėti ar tiesiai sėdėti.
Būtina atlikti toliau išvardytus veiksmus.
- Nuo kandiklio nuimamas apsauginis dangtelis ir patikrinama, ar kandiklis yra švarus, ar jame nėra dulkių, purvo ar kitokių svetimkūnių.
- Kiek įmanoma lėčiau ir giliau iškvepiama.
- Talpyklė laikoma vertikaliai (korpusas turi būti nukreiptas į viršų), kandiklis apimamas lūpomis. Kandiklio negalima sukąsti.
- Tuo pat metu lėtai ir giliai įkvepiama pro burną. Pradėjus įkvėpimą, inhaliatoriaus viršūnė spaudžiama žemyn, kad įvyktų vienas išpurškimas.
- Įkvėpus oras sulaikomas kiek įmanoma ilgiau, tada inhaliatorius ištraukiamas iš burnos ir lėtai iškvepiama. Negalima iškvėpti į inhaliatorių.
Jei reikalingas dar vienas išpurškimas, inhaliatorius toliau laikomas vertikaliai, palaukiama maždaug pusę minutės ir vėl pakartojami 2 – 5 punktuose išvardyti veiksmai.
Po pavartojimo reikia vėl uždėti apsauginį dangtelį.
SVARBU: 2 – 5 punktuose išvardytų veiksmų negalima atlikti per greitai.
Jei po inhaliacijos atsiranda rūkas (iš inhaliatoriaus ar burnos kraštų), procedūrą būtina kartoti nuo veiksmo, nurodyto 2 punkte.
Jei ligonio rankos silpnos, gali būti lengviau inhaliatorių laikyti abiem rankomis. Tokiu atveju abu smilius reikėtų uždėti ant inhaliatoriaus korpuso viršaus ir abiem nykščiais laikyti iš apačios.
Po inhaliacijos ligonis turi praskalauti burną, pagargaliuoti vandeniu arba išsivalyti dantis (žr. 4.4 skyrių).
Valymas
Pacientui reikia patarti atidžiai perskaityti pakuotės lapelyje pateiktas valymo instrukcijas. Reguliaraus inhaliatoriaus valymo metu ligonis nuo kandiklio turi nuimti dangtelį ir kandiklio išorę ir vidų nuvalyti sausu audiniu. Kandiklio negalima valyti vandeniu ar kitokiu skysčiu.
Pacientai, kuriems sunku suderinti aerozolio dozės išpurškimą su įkvėpimu, gali naudoti AeroChamber Plus® tarpinę kamerą. Gydytojas, vaistininkas ar slaugytojas turėtų patarti tokiems pacientams kaip tinkamai naudoti ir prižiūrėti inhaliatorių bei tarpinę kamerą, taip pat patikrinti, ar paciento naudojamas būdas užtikrina optimaliausią įkvėpto vaisto patekimą į plaučius. Tai gali būti pasiekta, pacientui naudojant AeroChamber Plus® tarpinę kamerą, vienu nepertraukiamu lėtu ir giliu įkvėpimu per tarpinę kamerą, be sustojimo tarp išpurškimo ir inhaliacijos.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas beklometazono dipropionatui, formoterolio fumarato dihidratui ir (arba) bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Foster būtina atsargiai vartoti pacientams, kuriems yra širdies ritmo sutrikimų (ypač trečiojo laipsnio atrioventrikulinė blokada ir tachiaritmija (dažnas ir (arba) nereguliarus širdies plakimas), idiopatinė povožtuvinė aortos stenozė, hipertrofinė obstrukcinė kardiomiopatija, kitokia sunki širdies liga, ypač ūminis miokardo infarktas, išeminė širdies liga, stazinis širdies nepakankamumas, okliuzinė kraujagyslių liga (ypač aterosklerozė), arterinė hipertenzija ir aneurizma. Gali reikėti stebėti tokių ligonių būklę.
Atsargiai šiuo vaistiniu preparatu reikia gydyti ir ligonius, kuriems yra arba įtariama, kad yra, įgimtas ar vaistinių preparatų sukeltas QTc intervalo pailgėjimas (QTc >0,44 sek.). Formoterolis gali pailginti QTc intervalą.
Atsargiai Foster reikia vartoti ligoniams, sergantiems tirotoksikoze, cukriniu diabetu, feochromocitoma ir nekoreguota hipokalemija.
Beta2 adrenoreceptorių agonistai gali sukelti sunkią hipokalemiją. Ypatingas atsargumas reikalingas sergant sunkia astma, nes hipoksija tokį poveikį gali sustiprinti. Hipokalemija gali sustiprėti ir tuo atveju, jei kartu vartojama kitokių vaistinių preparatų, galinčių sukelti hipokalemiją, pvz., ksantino darinių, steroidų ir diuretikų (žr. 4.5 skyrių). Be to, atsargumas rekomenduojamas, jei sergama nestabilia astma, kai gali dažnai reikėti vartoti greito poveikio bronchus plečiančių preparatų. Rekomenduojama stebėti kalio koncentraciją tokių pacientų serume.
Formoterolio inhaliacijos gali padidinti gliukozės koncentraciją kraujyje, todėl reikia atidžiai stebėti gliukozės koncentraciją cukriniu diabetu sergančių pacientų kraujyje.
Jei planuojama anestezija ir jos metu bus vartojama halogenintų anestetikų, būtina užtikrinti, kad Foster pacientas nevartos mažiausiai 12 valandų iki anestezijos pradžios, kadangi gali sutrikti širdies ritmas.
Foster, kaip ir visų inhaliuojamųjų preparatų, kuriuose yra kortikosteroidų, būtina vartoti atsargiai ligoniams, kuriems yra aktyvi (atvira) ar neaktyvi plaučių tuberkuliozė bei grybelinė ar virusinė kvėpavimo takų infekcija.
Gydymo Foster nerekomenduojama nutraukti staiga.
Jei gydymas neveiksmingas, pacientą privalo apžiūrėti medikas. Jei vis dažniau reikia vartoti greitai veikiančių bronchus plečiančių preparatų, vadinasi, liga pasunkėjo ir iš naujo reikia apsvarstyti astmos gydymą. Staigus ir progresuojantis astmos ar LOPL kontrolės pablogėjimas gali kelti pavojų gyvybei, todėl tokio ligonio būklę skubiai turi įvertinti medikas. Būtina apsvarstyti gydymo kortikosteroidais (inhaliuojamaisiais arba geriamaisiais) stiprinimą bei, jei įtariama, kad yra infekcija, reikia skirti antibiotikų.
Ligai paūmėjus arba astmai labai ar staiga pasunkėjus, pradėti gydyti Foster negalima. Vartojant Foster gali atsirasti sunkus su astma susijęs nepageidaujamas poveikis arba paūmėjimas. Pacientui būtina pasakyti, kad jei pradėjus vartoti Foster astmos simptomai išlieka nekontroliuojami arba pasunkėja, jis tęstų gydymą ir kreiptųsi į medikus.
Kaip ir vartojant bet kokių inhaliuojamųjų preparatų, iš karto po inhaliacijos gali prasidėti paradoksinis bronchų spazmas, staiga sustiprėjant švokštimui ir dusuliui. Tokiu atveju būtina nedelsiant vartoti greitai veikiančių inhaliuojamųjų bronchus plečiančių preparatų. Foster vartojimą reikia nedelsiant nutraukti, toks ligonis turi būti ištirtas, prireikus skiriamas alternatyvus gydymas.
Foster negalima vartoti pradedant gydyti astmą.
Pacientui reikia patarti visada su savimi turėti greito veikimo bronchus plečiančių preparatų ūminiams astmos priepuoliams gydyti, arba Foster (jei pacientas Foster vartoja palaikomajam gydymui ir ūminiams simptomams palengvinti) arba atskirą greito veikimo bronchus plečiantį vaistinį preparatą (jei pacientas Foster vartoja tik palaikomajam gydymui).
Ligoniui reikia priminti, kad Foster vartotų kasdien taip, kaip nurodyta, net tuo atveju, jei simptomų nėra. Foster kaip vaistinio preparato ūminiams simptomams palengvinti reikia inhaliuoti tik tuo atveju, jei atsiranda astmos simptomų, o ne reguliariai profilaktikai, pvz., prieš fizinį krūvį. Tokiu atveju reikia apsvarstyti atskiro greito veikimo bronchus plečiančio vaistinio preparato vartojimą.
Kai astmos simptomai tampa kontroliuojami, galima apsvarstyti laipsnišką Foster dozės mažinimą. Mažinant gydymo intensyvumą, būtina reguliariai vertinti paciento būklę. Reikia vartoti mažiausią veiksmingą Foster dozę (žr. 4.2 skyrių).
Inhaliuojamieji kortikosteroidai, ypač vartojami ilgai ir didelėmis dozėmis, gali sukelti sisteminį poveikį, tačiau tokio poveikio tikimybė yra daug mažesnė, negu vartojant geriamųjų kortikosteroidų. Galimas sisteminis poveikis yra Cushing'o sindromas, šiam sindromui būdingų bruožų atsiradimas, antinksčių slopinimas, kaulų mineralų tankio mažėjimas, vaikų ir paauglių augimo lėtėjimas, katarakta ir glaukoma, bei daug rečiau psichologiniai ar elgesio pasikeitimai, tame tarpe psichomotorinis hiperaktyvumas, miego sutrikimai, nerimas, depresija arba agresyvumas (ypač vaikams).
Svarbu reguliariai vertinti paciento būklę bei inhaliuojamąją kortikosteroidų dozę palaipsniui mažinti iki mažiausios veiksmingai astmą kontroliuojančios palaikomosios dozės.
Lyginant su įprastiniu purkštuvu, Foster su AeroChamber Plus® tarpine kamera vienkartinės dozės farmakokinetinių tyrimų metu (žr. 5.2 skyrių) nepadidina formoterolio bendros sisteminės ekspozicijos ir mažina beklometazono 17 monopropionato sisteminę ekspoziciją, nes padaugėja nepakitusio beklometazono dipropionato, kuris veikia sisteminę cirkuliaciją iš plaučių. Tačiau, kadangi bendra sisteminė beklometazono dipropionato ir jo aktyvaus metabolito ekspozicija nesikeičia, vartojant Foster su šia tarpine kamera, sisteminio poveikio padidintos rizikos nėra.
Ilgalaikis didelių inhaliuojamųjų kortikosteroidų dozių vartojimas gali sukelti antinksčių slopinimą bei ūminį jų nepakankamumą. Didesnė tokio poveikio rizika yra jaunesniems kaip 16 metų vaikams, geriantiems ar inhaliuojantiems didesnę beklometazono dipropionato dozę, nei rekomenduota. Būklės, galinčios paskatinti ūminio antinksčių nepakankamumo atsiradimą, yra trauma, chirurginė operacija, infekcija arba bet koks greitas dozės mažinimas. Pasireiškiantys simptomai paprastai būna nespecifiniai. Gali atsirasti anoreksija, pilvo skausmas, kūno svorio sumažėjimas, nuovargis, galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, hipotenzija, sąmonės pritemimas, hipoglikemija ir traukuliai. Pasireiškus stresui ar atliekant planinę operaciją, reikia apsvarstyti papildomo sisteminio poveikio kortikosteroidų vartojimo galimybę.
Foster pradėti vartoti vietoj kitokių vaistinių preparatų būtina atsargiai, ypač jei įtariama, kad ankstesnis gydymas sisteminio poveikio kortikosteroidais galėjo susilpninti antinksčių funkciją.
Pacientams, inhaliuojamųjų kortikosteroidų pradedantiems vartoti vietoj geriamųjų, dar ilgai gali išlikti antinksčių funkcijos rezervo sumažėjimo pavojus. Rizika gali išlikti ir ligoniams, kuriuos anksčiau reikėjo skubiai gydyti didelėmis kortikosteroidų dozėmis bei kurie inhaliuojamųjų kortikosteroidų vartojo ilgai dideles dozes. Liekamojo antinksčių funkcijos slopinimo galimybę reikia turėti omenyje, kai yra skubios ar planinės situacijos (procedūros, operacijos ir pan.), galinčios sukelti stresą: tokiu atveju būtina apsvarstyti tinkamą gydymą kortikosteroidais. Dėl antinksčių funkcijos sutrikimo prieš planines procedūras gali reikėti specialisto konsultacijos.
Pacientus būtina įspėti, kad Foster sudėtyje yra šiek tiek etanolio (vienoje dozėje - maždaug 7 mg). Įprastinėje dozėje etanolio yra labai nedaug, todėl pavojaus pacientui nekyla.
Kad sumažėtų burnos ir ryklės kandidamikozės pavojus, ligoniui reikia patarti po nurodytos dozės įkvėpimo praskalauti burną, pagargaliuoti vandeniu arba išsivalyti dantis.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Farmakokinetinė sąveika
Beklometazono dipropionatą labai greitai metabolizuoja fermentai esterazės (citochromo P450 sistemos fermentai metabolizme nedalyvauja).
Farmakodinaminė sąveika
Astma sergantiems pacientams nerekomenduojama vartoti beta adrenoblokatorių, įskaitant akių lašus. Jei beta adrenoblokatorių vartojama, formoterolio poveikis silpnėja arba išnyksta.
Kartu vartojant kitokių beta adrenerginių preparatų, gali pasireikšti adityvus poveikis, todėl teofilino ar kitokių beta adrenerginių preparatų kartu su formoteroliu būtina vartoti atsargiai.
Kartu vartojami kvinidinas, dizopiramidas, prokainamidas, fenotiazinai, antihistamininiai preparatai, monoamino oksidazės inhibitoriai ir tricikliai antidepresantai gali pailginti QTc intervalą ir padidinti skilvelinės aritmijos riziką.
L-dopa, L-tiroksinas, oksitocinas ar alkoholis gali bloginti beta2 adrenoreceptorius veikiančių simpatikomimetikų toleravimą širdies atžvilgiu.
Ligoniams, tuo pat metu gydomiems monoaminooksidazės inhibitoriais ar panašų poveikį sukeliančiais preparatais, pvz., furazolidonu ar prokarbazinu, gali pasireikšti hipertenzinė reakcija.
Jei Foster vartojimo laikotarpiu anestezijos metu vartojama halogenintų angliavandenilių, padidėja aritmijos rizika.
Kartu vartojant ksantino darinių, steroidų ar diuretikų, gali sustiprėti beta2 adrenoreceptorių agonistų hipokalemiją sukeliantis poveikis (žr. 4.4 skyrių). Ligoniams, gydomiems širdį veikiančiais glikozidais, hipokalemija gali padidinti širdies ritmo sutrikimo riziką.
Foster sudėtyje yra šiek tiek etanolio, todėl galima sąveika su disulfiramu arba metronidazolu, ypač labai jautriems žmonėms.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Propelento HFA-134a vartojimo patirties ar jo saugumo įrodymų nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims nėra. HFA-134a poveikio reprodukcijai bei embriono ir vaisiaus vystymuisi tyrimų su gyvūnais metu kliniškai svarbaus nepageidaujamo poveikio neatsirado.
Nėštumas
Reikiamų klinikinių duomenų apie Foster vartojimą nėštumo metu nėra. Su gyvūnais atlikti beklometazono dipropionato ir formoterolio derinio tyrimai parodė toksinį poveikį reprodukcijai, kai sisteminė ekspozicija būna didelė (žr. 5.3 skyrių). Kadangi beta2 adrenoreceptorius veikiantys simpatikomimetikai sukelia tokolitinį poveikį, ypatinga priežiūra turi būti skiriama artėjant gimdymo terminui. Nėštumo laikotarpiu formoterolio vartoti nerekomenduojama, ypač jo pabaigoje bei gimdymo metu, nebent nėra kitokios (saugesnės) alternatyvos.
Nėščioms moterims Foster galima vartoti tik tuo atveju, jei manoma, kad nauda bus didesnė už galimą riziką.
Žindymas
Reikiamų klinikinių duomenų apie Foster vartojimą maitinimo krūtimi metu nėra.
Nors tyrimų su gyvūnais neatlikta, yra pagrindo manyti, kad beklometazono dipropionato, kaip ir kitokių kortikosteroidų, išsiskiria į moters pieną.
Ar formoterolio patenka į moters pieną, nežinoma, tačiau žindamų gyvūnų piene jo rasta.
Foster skyrimą krūtimi maitinančiai moteriai galima svarstyti tik tuo atveju, Foster galima vartoti tik tuo atveju, jei manoma, kad nauda bus didesnė už galimą riziką.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Foster poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus mažai tikėtinas.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Foster sudėtyje yra beklometazono dipropionato ir formoterolio fumarato dihidrato, todėl tikėtina, kad nepageidaujamų reakcijų pobūdis ir sunkumas bus susijęs su kiekviena veikliąja medžiaga. Papildomų duomenų apie nepageidaujamą poveikį, vartojant dviejų veikliųjų medžiagų kartu, negauta.
Su beklometazono dipropionato ir formoterolio fiksuotos dozės derinio bei atskirų veikliųjų medžiagų vartojimu susijęs nepageidaujamas poveikis išvardytas žemiau ir suskirstytas pagal organų sistemų klases. Pagal dažnumą sutrikimai skirstomi taip: labai dažni (≥1/10), dažni (nuo ≥1/100 iki <1/10), nedažni (nuo ≥1/1 000 iki <1/100), reti (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000) ir labai reti (≤ 1/10 000).
Duomenų apie dažnas ir nedažnas nepageidaujamas reakcijas į vaistinį preparatą gauta klinikinių tyrimų su pacientais, sergančiais astma ir LOPL metu.
Organų sistemų klasė | Nepageidaujamos reakcijos | Dažnumas |
Infekcijos ir infestacijos | Faringitas, burnos kandidozė | Dažni |
Gripas, burnos grybelinė infekcija, burnos ir ryklės kandidozė, stemplės kandidozė, vulvovagininė kandidozė, gastroenteritas, sinusitas, rinitas, pneumonija* | Nedažni | |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | Granulocitopenija | Nedažni |
Labai reti | ||
Imuninės sistemos sutrikimai | Alerginis dermatitas | Nedažni |
Padidėjusio jautrumo reakcijos, įskaitant eritemą, lūpų, veido, akių ir ryklės edemą | Labai reti | |
Endokrininiai sutrikimai | Antinksčių slopinimas | Labai reti |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | Hipokalemija, hiperglikemija | Nedažni |
Psichikos sutrikimai | Nenustygstamumas | Nedažni |
Psichomotorinis hiperaktyvumas, miego sutrikimai, nerimas, depresija, agresyvumas, elgesio pasikeitimai (daugiausia vaikams) | Dažnis nežinomas* | |
Nervų sistemos sutrikimai | Galvos skausmas | Dažni |
Tremoras, galvos svaigimas | Nedažni | |
Akių sutrikimai | Labai reti | |
Ausų ir labirintų sutrikimai | Otosalpingitas | Nedažni |
Širdies sutrikimai | Palpitacija, koreguoto QT intervalo (QTc) pailgėjimas elektrokardiogramoje, elektrokardiogramos pokyčiai, tachikardija, tachiaritmija, prieširdžių virpėjimas* | Nedažni |
Skilvelinės ekstrasistolės, krūtinės angina | Reti | |
Kraujagyslių sutrikimai | Hiperemija, veido paraudimas | Nedažni |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | Disfonija | Dažni |
Kosulys, kosulys su atsikosėjimu, gerklės dirginimas, astminė būklė | Nedažni | |
Paradoksinis bronchų spazmas | Reti | |
Dusulys, astmos paūmėjimas | Labai reti | |
Virškinimo trakto sutrikimais | Viduriavimas, burnos džiūvimas, dispepsija, disfagija, deginimo pojūtis lūpose, pykinimas, disgeuzija | Nedažni |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Niežulys, išbėrimas, smarkus prakaitavimas, dilgėlinė | Nedažni |
Reti | ||
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | Raumenų spazmas, mialgija | Nedažni |
Vaikų ir paauglių augimo sulėtėjimas | Labai reti | |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | Nefritas | Reti |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | Periferinė edema | Labai reti |
Tyrimai | C reaktyvinio baltymo koncentracijos padidėjimas, trombocitų kiekio padidėjimas, laisvųjų riebalų rūgščių koncentracijos padidėjimas, insulino kiekio kraujyje padidėjimas, ketoninių kūnų kiekio kraujyje padidėjimas, kortizolio kiekio kraujyje sumažėjimas* | Nedažni |
Kraujo spaudimo padidėjimas, kraujo spaudimo sumažėjimas | Reti | |
Kaulų tankio sumažėjimas | Labai reti |
* Pagrindiniame LOPL sergančių pacientų klinikiniame tyrime buvo pranešta apie vieną susijusį nesunkaus plaučių uždegimo atvejį vienam pacientui, gydomam Foster. Kitos LOPL tyrimuose su Foster vartojimu susijusios nepageidaujamos reakcijos buvo: kortizolio kiekio sumažėjimas kraujyje ir neritmiškas širdies plakimas.
Kaip ir vartojant bet kokių inhaliuojamųjų preparatų, gali prasidėti paradoksinis bronchų spazmas (žr. 4.4 skyrių).
Be šių pastebėtų nepageidaujamų reakcijų, būdingos nepageidaujamos formoterolio sukeltos reakcijos yra hipokalemija, galvos skausmas, tremoras, palpitacija, kosulys, raumenų spazmai bei QTc intervalo pailgėjimas.
Tipinės su beklometazono dipropionato vartojimu susijusios nepageidaujamos reakcijos yra burnos grybelinės infekcijos, burnos kandidozė, disfonija, gerklės dirginimas.
Disfonijos ir kandidozės pavojų galima sumažinti po preparato pavartojimo gargaliuojant, burną praskalaujant vandeniu arba išsivalant dantis. Simptominė kandidozė gali būti gydoma lokaliai vartojamais antigrybeliniais preparatais, nenutraukiant gydymo Foster.
Vartojant inhaliuojamųjų kortikosteroidų, pvz., beklometazono dipropionato, ypač didelę dozę ir ilgai, gali atsirasti sisteminis poveikis, galintis pasireikšti antinksčių slopinimu, kaulų mineralų tankio sumažėjimu, vaikų ir paauglių augimo sulėtėjimu, katarakta ir glaukoma (taip pat žr. 4.4 skyrių).
Gali atsirasti padidėjusio jautrumo reakcijų, įskaitant išbėrimą, dilgėlinę, niežulį, eritemą ir akių, veido, lūpų bei gerklės edemą.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Ištirtas daugiausia dvylikos iš karto inhaliuotų Foster dozių (bendra beklometazono dipropionato dozė – 1200 mikrogramai, formoterolio – 72 mikrogramai) poveikis astma sergantiems pacientams. Neįprasto poveikio gyvybinėms funkcijoms bei sunkaus ar nesunkaus nepageidaujamo poveikio neatsirado.
Labai didelė formoterolio dozė gali sukelti tipinį beta2 adrenoreceptorių agonistų poveikį: pykinimą, vėmimą, galvos skausmą, tremorą, somnolenciją, palpitaciją, tachikardiją, skilvelinę aritmiją, QTc intervalo pailgėjimą, metabolinę acidozę, hipokalemiją bei hiperglikemiją.
Perdozavus formoterolio, tinka palaikomasis ir simptominis gydymas. Sunkiais atvejais ligonį reikia guldyti į ligoninę. Gali prireikti skirti kardioselektyvaus poveikio beta adrenoreceptorių blokatorių (šių preparatų reikia skirti ypač atsargiai, nes beta adrenoreceptorių blokatoriai gali sukelti bronchų spazmą). Reikia stebėti kalio koncentraciją serume.
Ūminis didesnės nei rekomenduojama beklometazono dipropionato dozės įkvėpimas gali laikinai slopinti antinksčių funkciją. Tokios būklės skubiai gydyti nereikia, nes antinksčių funkcija per kelias dienas vėl tampa tokia, kokia buvo (tai įrodyta matuojant kortizolio koncentraciją plazmoje). Gydymą būtina tęsti doze, pakankama astmos kontrolei.
Ilgalaikis beklometazono dipropionato perdozavimas gali sukelti antinksčių slopinimą (žr. 4.4 skyrių). Gali tekti stebėti antinksčių funkcijos rezervą. Gydymą būtina tęsti doze, pakankama astmos kontrolei.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė –vaistiniai preparatai nuo obstrukcinių plaučių ligų: adrenerginiai, inhaliacinai vaistai
ATC kodas – R03 AK08.
Veikimo mechanizmas bei farmakodinaminis poveikis
Foster sudėtyje yra beklometazono dipropionato bei formoterolio. Šių veikliųjų medžiagų veikimo būdas skiriasi. Kaip ir vartojant kitokių inhaliuojamųjų kortikosteroidų bei beta2 adrenoreceptorių agonistų derinių, pasireiškia adityvus astmos paūmėjimus slopinantis poveikis.
Beklometazono dipropionatas
Inhaliuojant rekomenduojamą beklometazono dipropionato dozę, atsiranda gliukokortikoidams būdingas uždegimą slopinantis poveikis plaučiuose, todėl susilpnėja simptomai ir suretėja astmos paūmėjimai, o nepageidaujamas poveikis pasireiškia rečiau, nei vartojant sisteminio poveikio kortikosteroidų.
Formoterolis
Formoterolis yra selektyvaus poveikio beta2 adrenerginių receptorių agonistas. Ligoniams, kuriems yra grįžtamoji kvėpavimo takų obstrukcija, jis atpalaiduoja lygiuosius bronchų raumenis. Bronchus plečiantis poveikis prasideda greitai (per 1–3 minutes po inhaliacijos), vienkartinės dozės poveikis trunka 12 valandų.
ASTMA
Klinikinis Foster veiksmingumas palaikomajam gydymui
Klinikinių tyrimų metu suaugusiems žmonėms, vartojusiems beklometazono dipropionato, pradėjus vartoti formoterolio, susilpnėjo astmos simptomai, pagerėjo plaučių funkcija ir suretėjo paūmėjimai.
24 savaites trukusio gydymo metu nustatyta, kad Foster poveikis plaučių funkcijai buvo mažiausiai toks pat, kaip kartu pavartotų atskirų beklometazono dipropionato ir formoterolio preparatų bei stipresnis už vien beklometazono dipropionato poveikį.
Klinikinis Foster veiksmingumas palaikomajam gydymui ir ūminiams simptomams palengvinti
48 savaičių paralelinių grupių tyrimo, kuriame dalyvavo 1701 astma sergantis pacientas, metu buvo lyginamas Foster veiksmingumas, jo vartojant palaikomajam gydymui (po 1 įkvėpimą du kartus per parą) ir ūminiams simptomams palengvinti (iki 8 įkvėpimų per parą), bei Foster vartojant palaikomajam gydymui (po 1 įkvėpimą du kartus per parą) kartu su pagal poreikį inhaliuojamu salbutamoliu. Tyrime dalyvavo suaugę pacientai, kurie sirgo nekontroliuojama vidutinio sunkumo ar sunkia astma ir vartojo inhaliuojamųjų kortikosteroidų. Rezultatai parodė, kad palaikomajam gydymui ir ūminiams simptomams palengvinti vartojamas Foster reikšmingai pailgina laiką iki pirmojo sunkaus astmos paūmėjimo (*), palyginti su palaikomajam gydymui vartojamo Foster ir pagal poreikį vartojamo salbutamolio poveikiu (p<0,001 ir ITT, ir PP populiacijai). Sunkaus astmos paūmėjimo dažnumas (skaičius pacientų per metus) reikšmingai sumažėjo 0,1476 palaikomajam gydymui ir ūminiams simptomams palengvinti grupėje, palyginti su 0,2239 vartojusių salbutamolio grupe (statistiškai reikšmingas sumažėjimas: p<0,001). Palaikomajam gydymui ir ūminiams simptomams palengvinti Foster vartojusių pacientų astmos kontrolė pagerėjo kliniškai reikšmingai.
Vidutinis ūminiams simptomams palengvinti vartojamų vaistų inhaliacijų per dieną skaičius ir pacientų, vartojančių ūminiams simptomams palengvinti vaistus santykis sumažėjo panašiai abiejose grupėse.
Pastaba*: sunkus paūmėjimai apibrėžiami kaip astmos pablogėjimo gydymas ligoninėje ar kreipiantis į skubios pagalbos skyrių, arba buvo būtina vartoti geriamųjų steroidų ilgiau kaip 3 dienas.
Kito klinikinio tyrimo metu viena Foster 100/6 mikrogramai dozė sukėlė greitą bronchus plečiantį poveikį ir greitai pašalino dispnėjos simptomus (panašiai kaip salbutamolio 200 mikrogramų dozė) astma sergantiems ligoniams, kuriems bronchų susiaurėjimas buvo sukeltas metacholinu.
LOPL
Dviejų 48 savaičių tyrimų metu buvo analizuojamas poveikis plaučių funkcijai ir paūmėjimų dažniui (vertinant gydymą geriamaisiais steroidais ir (arba) antibiotikais ir (arba) gydymą ligoninėje) pacientams, sergantiems sunkia LOPL (30% <FEV1%<50%).
Antrojo iš pagrindinių tyrimų, kuris buvo trijų paralelinių grupių, atsitiktinių imčių tyrimas ir kuriame dalyvavo 718 pacientų, metu patvirtintas Foster pranašumas prieš formoterolį, vertinant FEV1 iki dozės vartojimo pokytį gydymo pabaigoje (po 48 savaičių) ir įrodytas Foster poveikio nenusileidimas budezonido/formoterolio fiksuotos dozės derinio poveikiui, vertinant tą patį parametrą.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Sisteminė kombinuotojo fiksuotų dozių preparato Foster veikliųjų medžiagų beklometazono dipropionato ir formoterolio ekspozicija būna panaši į būnančią veikliųjų medžiagų vartojant atskirai.
Vienkartinės kombinuotojo fiksuotų dozių preparato Foster dozės (keturi 100/6 mikrogramų įpurškimai) bei vienkartinės beklometazono dipropionato CFC (keturi 250 mikrogramų įpurškimai) ir formoterolio HFA dozės (keturi 6 mikrogramų įpurškimai) farmakokinetikos tyrimo, kuriame dalyvavo sveiki žmonės, metu pagrindinio veikliojo beklometazono dipropionato metabolito (beklometazono 17 monopropionato) AUC ir didžiausia koncentracija plazmoje buvo atitinkamai 35% ir 19% mažesnė, nei vartojant kombinuotąjį fiksuotos dozės preparatą, kuriame buvo beklometazono dipropionatas CFC (ne itin smulkiomis dalelėmis). Vartojant kombinuotąjį fiksuotos dozės preparatą, absorbcijos greitis buvo didesnis, nei vartojant vien beklometazono dipropionato CFC (ne itin smulkiomis dalelėmis) (atitinkamai 0, 5 val. ir 2 val.).
Didžiausia formoterolio koncentracija plazmoje, pavartojus fiksuotų dozių derinį arba atskirus preparatus vienu metu, buvo panaši, o sisteminė ekspozicija po Foster pavartojimo buvo šiek tiek didesnė, nei pavartojus atskirų preparatų vienu metu.
Duomenų apie farmakokinetinę arba farmakodinaminę (sisteminę) beklometazono dipropionato ir formoterolio sąveiką negauta.
Tyrimai su sveikais savanoriais parodė, kad naudojant AeroChamber Plus® tarpinę kamerą padidėja beklometazono dipropionato aktyvaus metabolito beklometazono 17 monopropionato ir formoterolio patekimas į plaučius atitinkamai 41% ir 45%, nei vartojant įprastiniu purkštuvu. Bendra sisteminė ekspozicija formoteroliui nepakito, beklometazono 17 monopropionatui sumažėjo 10 % ir nepakitusiam beklometazono dipropionatui padidėjo.
Buvo atliktas tyrimas, kuriame dalyvavo stabilia LOPL arba astma sergantys pacientai bei sveiki savanoriai ir kurio metu vertintas vaistinio preparato kaupimasis plaučiuose. Nustatyta, kad vidutiniškai 33% dozės liko LOPL sergančių pacientų, 34% - veikų savanorių ir 31% - astma sergančių pacientų plaučiuose. Beklometazono dipropionato, beklometazono 17-monopropionato ir formoterolio koncentracijos plazmoje profiliai 24 valandų laikotarpiu po inhaliacijos visose trijose grupėse buvo panašūs. Bendra ekspozicija beklometazono dipropionatui buvo didesnė sergančiųjų LOPL, palyginti su astma sergančių pacientų ir sveikų savanorių.
Beklometazono dipropionatas
Beklometazono dipropionatas yra provaistas, kuriam būdingas silpnas afinitetas gliukokortikoidų receptoriams. Šią medžiagą hidrolizuoja fermentai esterazės. Susidaro veiklusis metabolitas beklometazono 17 monopropionatas, kurio lokalus uždegimą slopinantis poveikis yra daug stipresnis nei provaisto beklometazono dipropionato.
Absorbcija, pasiskirstymas ir biotransformacija
Inhaliuotas beklometazono dipropionatas greitai absorbuojamas plaučiuose, tačiau prieš tai, dalyvaujant fermentams esterazėms, kurių randama daugumoje audinių, vyksta ekstensyvus metabolizmas, susidarant veikliajam metabolitui beklometazono 17 monopropionatui. Sisteminį veikliojo metabolito biologinį prieinamumą lemia absorbcija iš plaučių (36%) ir iš virškinimo trakto (nurytos dozės). Biologinis nuryto beklometazono dipropionato prieinamumas yra nedidelis, tačiau ikisisteminio metabolizmo (susidaro beklometazono 17 monopropionatas) metu susidaro 41% veikliojo metabolito pavidalu absorbuojamos dozės.
Didinant inhaliuojamąją dozę, sisteminės ekspozicijos didėjimas būna maždaug tiesinis.
Po inhaliacijos, absoliutus biologinis nepakitusio beklometazono dipropionato prieinamumas yra maždaug 2%, beklometazono 17 monopropionato – 62%.
Preparato suleidus į veną, beklometazono dipropionatui ir veikliajam jo metabolitui būdingas didelis plazmos klirensas (atitinkamai 150 l/val. ir 120 l/val.), nusistovėjus pusiausvyrinei apykaitai, beklometazono dipropionato pasiskirstymo tūris būna mažas (20 l), o veikliojo metabolito į audinius patenka daugiau (pasiskirstymo tūris – 424 l).
Prisijungimo prie plazmos baltymų intensyvumas būna vidutiniškai aukštas.
Eliminacija
Daugiausia beklometazono dipropionato išsiskiria su išmatomis, daugiausia polinių metabolitų pavidalu. Beklometazono dipropionato ir jo metabolitų išsiskyrimas su šlapimu yra nereikšmingas. Terminalinis beklometazono dipropionato pusinės eliminacijos laikas yra 0,5 val., beklometazono 17 monopropionato – 2,7 val.
Ypatingos populiacijos
Beklometazono dipropionato farmakokinetika, kai inkstų ar kepenų funkcija sutrikusi, netirta, tačiau beklometazono dipropionatą labai greitai metabolizuoja fermentai esterazės, kurių yra žarnyno skystyje, kraujo serume, plaučiuose ir kepenyse (susidaro labiau polinės medžiagos beklometazono 21 monopropionatas, beklometazono 17 monopropionatas ir beklometazonas), todėl netikėtina, kad sutrikus kepenų funkcijai, kistų beklometazono dipropionato farmakokinetinės arba saugumo savybės.
Kadangi beklometazono dipropionato ar jo metabolitų šlapime nebūna, sisteminės ekspozicijos padidėjimas ligonių, kurių inkstų funkcija sutrikusi, organizme netikėtinas.
Formoterolis
Absorbcija ir pasiskirstymas
Po inhaliacijos formoterolis absorbuojamas iš plaučių bei virškinimo trakto. Preparato inhaliuojant dozuojamuoju inhaliatoriumi (DI), nuryjama 60‑90% dozės. Mažiausiai 65% nurytos dozės absorbuojama iš virškinimo trakto. Vaistinio preparato išgėrus, didžiausia nepakitusios veikliosios medžiagos koncentracija plazmoje atsiranda po 0,5‑1 val. Prie plazmos baltymų jungiasi 61-64% formoterolio (34% - prie albuminų). Nustatyta, kad pavartojus terapinę dozę, prisijungimas prie baltymų nėra įsotinamas. Išgerto preparato pusinės eliminacijos laikas yra 2-3 valandos. Po 12‑96 mikrogramų formoterolio fumarato inhaliacijos absorbcija būna tiesinė.
Biotransformacija
Didžioji dalis formoterolio yra metabolizuojama, daugiausia vykstant tiesioginei fenolinės hidroksilo grupės konjugacijai. Konjugatas su gliukuronido rūgštimi yra neaktyvus. Antrasis pagal dydį metabolizmo būdas - O-demetilinimas ir tolesnė fenolinės 2’-hidroksilo grupės konjugacija. Formoterolio O-demetilinime dalyvauja citochromo P450 izofermentai CYP2D6, CYP2C19 ir CYP2C9. Pagrindinė metabolizmo vieta yra kepenys. Jei formoterolio koncentracija yra terapinė, CYP450 fermentų aktyvumas neslopinamas.
Eliminacija
Po vienkartinės 12 – 96 mikrogramų dozės (sausų miltelių pavidalu) inhaliavimo, kumuliacinės formoterolio ekskrecijos su šlapimu didėjimas būna tiesinis. Nepakitusiu pavidalu išsiskiria vidutiniškai 8% nepakitusio formoterolio ir 25% bendros formoterolio dozės. Atsižvelgiant į po vienkartinės 120 mikrogramų dozės inhaliacijos susidariusią koncentraciją 12 sveikų žmonių plazmoje, nustatyta, kad vidutinis terminalinis pusinės eliminacijos laikas yra 10 valandų. Nepakitusiu pavidalu su šlapimu išsiskiria maždaug 40% (R,R) ir 60% (S,S) enantiomerų. Nustatyta, kad toks reliatyvus dviejų enantiomerų santykis išlieka nepakitęs vartojant visas tirtas dozes. Duomenų, kad preparato vartojant kartotinai kurio nors enantiomero kauptųsi reliatyviai daugiau, negauta.
Sveikiems savanoriams išgėrus 40‑80 mikrogramų dozę, 6‑10% dozės išsiskyrė su šlapimu nepakitusiu pavidalu, o iki 8% dozės – gliukuronidų pavidalu.
Iš viso su šlapimu išsiskiria 67% išgertos formoterolio dozės (daugiausia metabolitų pavidalu), kita dalis pasišalina su išmatomis. Formoterolio inkstų klirensas yra 150 ml/min.
Ypatingos populiacijos
Kepenų arba inkstų funkcijos sutrikimas. Formoterolio farmakokinetika žmonių, kuriems yra kepenų ar inkstų funkcijos sutrikimas, organizme netirta. Tačiau, kadangi formoterolis pirmiausiai išskiriamas metabolizuojant kepenyse, padidinta ekspozicija gali būti tikėtina pacientams, kuriems yra sunki kepenų cirozė.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Tyrimų su gyvūnais metu pastebėtas toksinis beklometazono dipropionato ir formoterolio poveikis, šių preparatų vartojant kartu ar atskirai, daugiausia buvo susijęs su stipresniu farmakologiniu poveikiu. Toksinis poveikis buvo susijęs su beklometazono dipropionato imuninę sistemą slopinančiu poveikiu bei žinomu formoterolio poveikiu širdies ir kraujagyslių sistemai, stipriausiai pasireiškusiu šunims. Vartojant minėtų preparatų derinį, nei toksinio poveikio sustiprėjimo, nei netikėto poveikio nepastebėta.
Tyrimų su žiurkėmis metu pasireiškė nuo dozės priklausomas poveikis reprodukcijai. Vartojant beklometazono dipropionato ir formoterolio derinį, sumažėjo patelių vaisingumas, pasireiškė toksinis poveikis embrionui ir vaisiui. Žinoma, kad didelės kortikosteroidų dozės sutrikdo vaikingų patelių vaisiaus raidą (įskaitant gomurio nesuaugimą ir vaisiaus augimo sulėtėjimą), todėl tikėtina, kad tokį poveikį sukels kombinuotojo preparato su formoteroliu sudėtyje esantis beklometazono dipropionatas. Toks poveikis pasireiškė tik tada, kai veikliojo metabolito beklometazono 17 monopropionato sisteminė ekspozicija buvo labai didelė (200 kartų didesnė nei tikėtina paciento plazmoje). Be to, tyrimų su gyvūnais metu pailgėjo vaikingumo ir atsivedimo trukmė (tai yra žinomas tokolizinis beta2 adrenoreceptorius veikiančių simpatikomimetikų poveikis). Toks poveikis buvo pastebėtas, kai formoterolio koncentracija plazmoje buvo mažesnė už tikėtiną Foster vartojančių ligonių plazmoje).
Su beklometazono dipropionato ir formoterolio deriniu atliktų genotoksinio poveikio tyrimų metu duomenų apie mutageninį poveikį negauta. Tokio derinio kancerogeninio poveikio tyrimų neatlikta. Atskirų veikliųjų medžiagų tyrimų su gyvūnais metu gauti duomenys kancerogeninio poveikio pavojaus žmogui nerodo.
Įprastų propelento HFA-134a, kuriame nėra CFC, farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo, galimo kancerogeniškumo ir toksinio poveikio reprodukcijai ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Norfluranas (HFA-134a)
Bevandenis etanolis
Vandenilio chlorido rūgštis
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
20 mėnesių
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Iki išduodant vaistinį preparatą ligoniui
Laikyti šaldytuve (2 °C ‑ 8 °C) ne ilgiau kaip 15 mėnesių.
Išdavus vaistinį preparatą ligoniui
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje ne ilgiau kaip 5 mėnesius.
Talpyklėje yra suslėgto tirpalo. Negalima laikyti aukštesnėje kaip 50 °C temperatūroje. Talpyklės negalima pradurti.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
Inhaliaciniu tirpalu užpildyta aliuminio slėginė talpyklė su dozavimo vožtuvu. Talpyklė yra su polipropileniniu plastikiniu purkštuvu ir kandikliu bei apsauginiu plastikiniu dangteliu.
Pakuotės sudėtis
1 slėginėje talpyklėje yra 120 išpurškimų.
2 slėginės talpyklės, kurių kiekvienoje yra 120 išpurškimų.
1 slėginėje talpyklėje yra 180 išpurškimų.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Vaistinėms
Užrašykite ant pakuotė išdavimo pacientui datą. Įsitikinkite, kad preparato išdavimo metu iki ant pakuotės nurodyto tinkamumo laiko pabaigos liko mažiausiai 5 mėnesiai.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Gaisras ligoninėje, atvažiavusi gaisrininkų komanda tris valandas kovoja su ugnim, viską užgesina, ir gaisrininkų viršininkas raportuoja vyr. gydytojui:
- Gaisras užgesintas, bet yra aukų: 10 žmonių. Septynis dar sugebėjom atgaivinti, bet trys žuvo.
Gydytojas visas išbala, ir nualpsta. Atsigavęs, drebančiu balsu klausinėja:
- Vyručiai, kaip gi taip, septynis, jūs gi morgą gesinot!!!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?