Rozuvastatinas, 5mg, plėvele dengtos tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: AstraZeneca UK Limited, Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Rozuvastatinas
1. Kas yra Crestor ir kam jis vartojamas
Crestor priklauso vaistų, vadinamų statinais, grupei.
Gydytojas Jums skyrė vartoti Crestor dėl nurodytų priežasčių.
A. Padidėjusi cholesterolio koncentracija Jūsų kraujyje (dėl to kyla širdies priepuolio ar insulto pavojus). Crestor vartojamas suaugusiųjų, paauglių ir 6 metų bei vyresnių vaikų padidėjusiai cholesterolio koncentracijai mažinti.
Šį statinų grupės vaistą Jums reikia vartoti dėl to, kad vien dieta ir fiziniu krūviu cholesterolio koncentracijos sureguliuoti nepavyko. Vartojant Crestor, Jums toliau reikia cholesterolio koncentraciją mažinančios dietos ir fizinio krūvio.
B. Jums nustatyta kitų veiksnių, didinančių širdies priepuolio, insulto ar kitokių sutrikimų riziką.
Širdies priepuolį, insultą ir kitų sutrikimų gali sukelti liga, vadinama ateroskleroze. Aterosklerozę sukelia riebalų sankaupos arterijose.
Kodėl svarbu nenutraukti Crestor vartojimo
Crestor vartojamas riebalinių medžiagų, vadinamų lipidais (pagrindinė iš jų yra cholesterolis), koncentracijai kraujyje reguliuoti. Kraujyje yra įvairių rūšių cholesterolio – „blogojo“ (MTL-C) ir „gerojo“ (DTL-C).
Crestor gali sumažinti „blogojo“ ir padidinti „gerojo“ cholesterolio kiekį. Šis vaistas padeda slopinti „blogojo“ cholesterolio gamybą organizme ir gerina organizmo gebėjimą šalinti jį iš kraujo.
Padidėjusi cholesterolio koncentracija daugumos žmonių savijautos neveikia ir jokių simptomų nesukelia, tačiau negydant gali sukelti riebalų kaupimą kraujagyslių sienelėse ir kraujagyslių susiaurėjimą.
Kartais gali užsikimšti susiaurėjusios kraujagyslės ir dėl to sutrikti širdies ar smegenų kraujotaka, ištikti širdies priepuolis ar insultas. Sumažinus cholesterolio koncentraciją, gali sumažėti širdies priepuolio, insulto ar mirties rizika.
Net cholesterolio koncentracijai sunormalėjus, Crestor reikia vartoti toliau, kadangi jis padeda išvengti naujo cholesterolio kiekio padidėjimo ir riebalų sankaupų susidarymo. Šio vaisto vartojimą reikia nutraukti tik gydytojui nurodžius arba pastojus.
2. Kas žinotina prieš vartojant Crestor
Crestor vartoti negalima:
- jei yra alergija veikliajai medžiagai arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- nėščioms ir žindančioms moterims. Jei Crestor vartojanti moteris pastoja, ji turi nedelsdama nutraukti šio vaisto vartojimą ir kreiptis į gydytoją; Crestor vartojančios moterys turi saugotis pastojimo (naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą);
- pacientams, sergantiems kepenų ligomis;
- pacientams, sergantiems sunkiomis inkstų ligomis;
- jeigu kartojasi arba dėl neaiškios priežasties pasireiškia raumenų skausmas;
- kartu su ciklosporinu (šio vaisto vartojama, pvz., po organų transplantacijos).
Jei yra kuri nors iš aukščiau nurodytų problemų arba abejojate, apie tai pasakykite gydytojui.
Be to, Crestor 40 mg (didžiausios dozės) vartoti negalima:
- pacientams, sergantiems vidutinio sunkumo inkstų ligomis (jei abejojate, klauskite gydytojo);
- jeigu sutrikusi skydliaukės funkcija;
- jeigu anksčiau buvo bet koks pasikartojantis arba dėl neaiškios priežasties pasireiškęs raumenų skausmas, Jums ar Jūsų kraujo giminaičiams diagnozuota paveldima raumenų liga, arba jeigu buvo pasireiškę raumenų sutrikimų vartojant kitus lipidų koncentraciją kraujyje mažinančius vaistus;
- jeigu reguliariai geriate daug alkoholinių gėrimų;
- azijiečiams (japonams, kinams, filipiniečiams, vietnamiečiams, korėjiečiams ir indams);
- kartu su fibratais (kitais cholesterolio koncentraciją kraujyje mažinančiais vaistais).
Jei yra kuri nors iš aukščiau nurodytų problemų arba abejojate, apie tai būtinai pasakykite gydytojui.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju prieš pradėdami vartoti Crestor:
- jeigu nesveiki Jūsų inkstai;
- jeigu nesveikos Jūsų kepenys;
- jeigu anksčiau kartojosi arba dėl neaiškios priežasties pasireiškė raumenų skausmas, Jums ar Jūsų kraujo giminaičiams diagnozuota paveldima raumenų liga, arba jeigu buvo raumenų sutrikimų vartojant kitus cholesterolio koncentraciją kraujyje mažinančius vaistus. Jeigu dėl neaiškios priežasties pradėjo skaudėti raumenis, apie tai nedelsdami pasakykite gydytojui (tai ypač svarbu, jei blogai jaučiatės arba karščiuojate). Taip pat pasakykite gydytojui jei jaučiate nuolatinį raumenų silpnumą -gydytojas gali daryti tam tikrus papildomus tyrimus ir skirti vaistų gydymui;
- jeigu reguliariai geriate daug alkoholinių gėrimų;
- jeigu sutrikusi skydliaukės funkcija;
- jeigu kartu vartojate kitus cholesterolio koncentraciją kraujyje mažinančius vaistus – fibratus (atidžiai perskaitykite šį pakuotės lapelį net jeigu anksčiau vartojote kitus vaistus padidėjusiai cholesterolio koncentracijai mažinti);
- jei vartojate vaistus ŽIV infekcijai gydyti (ritonavirą su liponoviru arba/ir atazanaviru, žr.Kitų vaistų vartojimas);
- jeigu esate vyresnio kaip 70 metų amžiaus (gydytojas turi parinkti tinkamą pradinę Crestor dozę);
- jeigu sergate sunkiu kvėpavimo nepakankamumu;
- azijiečiams (japonams, kinams, filipiniečiams, vietnamiečiams, korėjiečiams ir indams) (gydytojas turi parinkti tinkamą pradinę Crestor dozę).
Jei yra kuri nors iš aukščiau nurodytų problemų arba abejojate, 40 mg (didžiausios Crestor dozės) Jums vartoti negalima.
Statinai gali veikti nedaugelio žmonių kepenų veiklą (paprastu tyrimu nustatomas padidėęs kepenų fermentų aktyvumas kraujyje). Dėl šios priežasties gydytojas paprastai atlieka šį kraujo tyrimą (kepenų funkcijos mėginį) prieš skirdamas Crestor ir gydymo metu.
Jei sergate diabetu arba turite padidėjusią riziką juo susirgti, tai gydytojas atidžiai stebės Jūsų būklę, kol vartosite šio vaisto. Diabeto rizika gali būti didesnė, jei padidėjęs cukraus ar riebalų kiekis Jūsų kraujyje, turite antsvorį arba padidėjusį kraujospūdį.
Vaikams ir paaugliams
- Jaunesniems kaip 6 metų pacientams. Jaunesniems kaip 6 metų vaikams Crestor vartoti negalima.
Kiti vaistai ir Crestor
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, arba dėl to nesate tikri, apie tai, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Tai ypač svarbu, jeigu vartojate ciklosporiną (pvz., transplantavus organą), varfariną, klopidogrelį ar kitą kraujo krešėjimą slopinantį vaistą, fibratus (pvz., gemfibrozilį, fenofibratą) ar kitus vaistus cholesterolio koncentracijai mažinti (pvz., ezetimibą), vaistus skrandžio rūgščiai neutralizuoti, eritromiciną ar fuzido rūgštį (antibiotikus), geriamuosius kontraceptikus, pakeičiamosios hormoninės terapijos vaistus arba ritonavirą su lopinoviru arba (ir) atazanaviru (nuo ŽIV infekcijos). Crestor gali keisti šių vaistų poveikį arba šie vaistai gali keisti Crestor poveikį.
Crestor vartojimas su maistu ir gėrimais
Crestor galima gerti valgant arba be maisto.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Nėščioms ir žindančioms moterims Crestor vartoti negalima. Jei Crestor vartojanti moteris pastoja, ji turi nedelsdama nutraukti šio vaisto vartojimą ir kreiptis į gydytoją. Crestor vartojančios moterys turi saugotis pastojimo (naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą).
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Dauguma Crestor vartojančių žmonių vairuoti ir valdyti mechanizmus gali, nes jų gebėjimo dirbti šiuos darbus Crestor neveikia. Vis dėlto kai kuriems žmonėms svaigsta galva. Jeigu jaučiate galvos svaigimą, tai prieš vairuodami arba prieš valdydami mechanizmus pasitarkite su gydytoju.
Crestor sudėtyje yra laktozės
Crestor sudėtyje yra pagalbinės medžiagos laktozės monohidrato. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
3. Kaip vartoti Crestor
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Įprastinės dozės suaugusiesiems
Jeigu Crestor vartojate dėl padidėjusios cholesterolio koncentracijos
Pradinė dozė
Iš pradžių būtina vartoti 5 mg arba 10 mg Crestor dozę (net jeigu anksčiau vartojote didesnę kito statinų grupės vaisto dozę). Pradinė dozė priklauso nuo:
- cholesterolio koncentracijos kraujyje;
- širdies priepuolio ar insulto rizikos;
- ar yra veiksnių, didinančių šalutinio poveikio pavojų.
- Kokia Crestor pradinė dozė Jums tinkamiausia, patars gydytojas.
Gydytojas gali nuspręsti skirti Jums mažiausią (5 mg) dozę, jeigu:
- esate kilęs iš Azijos (Japonijos, Kinijos, Filipinų, Vietnamo, Korėjos arba Indijos);
- esate vyresnio kaip 70 metų amžiaus;
- sergate vidutinio sunkumo inkstų liga;
- yra pavojus Jums susirgti miopatija (ši liga pasireiškia raumenų skausmu).
Dozės didinimas ir didžiausia paros dozė
Gydytojas gali nuspręsti didinti Crestor dozę iki Jums reikiamos. Jei iš pradžių vartojote 5 mg, gydytojas gali nuspręsti padvigubinti šią dozę iki 10 mg, paskui – iki 20 mg, vėliau – prireikus iki 40 mg. Jei iš pradžių vartojote 10 mg dozę, gydytojas gali nuspręsti padvigubinti ją iki 20 mg, paskui – prireikus iki 40 mg. Dozė koreguojama kas 4 savaites.
Didžiausia Crestor paros dozė – 40 mg. Ji skiriama tik tada, kai cholesterolio koncentracija kraujyje ir širdies priepuolio arba insulto rizika yra didelė, o cholesterolio koncentracija pakankamai nesumažėja vartojant 20 mg dozę.
Jeigu Crestor vartojate širdies priepuolio, insulto ar panašių sveikatos sutrikimų rizikai sumažinti
Rekomenduojama paros dozė – 20 mg, tačiau dėl aukščiau išvardintų priežasčių gydytojas gali nuspręsti skirti mažesnę.
Vartojimas 6-17 metų vaikams ir paaugliams
Įprasta pradinė dozė yra 5 mg. Gydytojas gali ją didinti iki vaikui reikalingos. Didžiausia Crestor paros dozė 6-9 metų vaikams yra 10 mg, o 10-17 metų – 20 mg. Šį vaistą reikia gerti 1 kartą per parą.
Kaip gerti šias tabletes
Tabletę nurykite nepažeistą, užgerdami vandeniu.
Crestor geriamas 1 kartą per parą, bet kuriuo paros laiku.
Stenkitės šias tabletes gerti kasdien tuo pačiu laiku (tai padės prisiminti).
Reguliarus cholesterolio koncentracijos tyrimas
Svarbu reguliariai lankytis pas gydytoją, kad jis galėtų patikrinti, ar cholesterolio koncentracija kraujyje pasiekė reikiamą ir tokia išliko. Gydytojas gali nuspręsti didinti Crestor dozę iki Jums reikiamos.
Ką daryti pavartojus per didelę Crestor dozę?
Kreipkitės į savo gydytoją arba į artimiausią ligoninę.
Jei nuvykote į ligoninę arba gydotės nuo kitos ligos, pasakykite medicinos personalui apie tai, kad vartojate Crestor.
Pamiršus pavartoti Crestor
Dėl to nerimauti nereikia. Užmirštą dozę praleiskite, o kitą gerkite įprastu laiku. Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą.
Nustojus vartoti Crestor
Jei Crestor vartojimą norite nutraukti, apie tai pasakykite gydytojui. Šio vaisto nevartojant, cholesterolio koncentracija kraujyje gali vėl padidėti.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Svarbu žinoti, koks šalutinis poveikis gali pasireikšti. Paprastai jis būna lengvas ir trumpalaikis.
Nedelsdami nutraukite Crestor vartojimą ir kreipkitės į gydytoją, jeigu atsiranda alerginės reakcijos simptomų:
- pasunkėjęs kvėpavimas su veido, lūpų, liežuvio ir (arba) gerklų patinimu ar be jo;
- veido, lūpų, liežuvio ir (arba) gerklų pabrinkimas (dėl jo gali pasunkėti rijimas);
- stiprus odos niežulys ir iškilusių patinimų odoje.
Taip pat nedelsdami nutraukite Crestor vartojimą ir kreipkitės į gydytoją, jeigu dėl neaiškios priežasties pradeda skaudėti raumenis arba juos skauda ilgiau negu įprasta. Vaikams ir paaugliams raumenų pažeidimo simptomų pasireiškia dažniau negu suaugusiesiems. Vartojant Crestor (kaip ir kitus statinų grupės vaistus), labai nedaugeliui žmonių pasireiškė šalutinis poveikis raumenims, kuris retais atvejais progresavo iki rabdomiolize vadinamo raumenų pažeidimo, galinčio kelti pavojų gyvybei.
Šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti dažnai (nuo 1/10 iki 1/100 pacientų):
- galvos skausmas;
- pilvo (skrandžio) skausmas;
- vidurių užkietėjimas;
- pykinimas;
- raumenų skausmas;
- silpnumas;
- galvos svaigimas;
- baltymo kiekio šlapime padidėjimas (tik vartojant 40 mg Crestor dozę) - vaistą vartojant toliau, šis poveikis dažniausiai praeina savaime;
- cukrinis diabetas. Jo tikimybė didesnė, jei padidėjęs cukraus ar riebalų kiekis Jūsų kraujyje, turite antsvorį arba padidėjusį kraujospūdį. Tokiu atveju gydytojas stebės Jūsų būklę, kol vartosite šio vaisto.
Šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti nedažnai (nuo 1/100 iki 1/1000 pacientų):
- išbėrimas, niežulys ar kitos odos reakcijos;
- baltymo kiekio šlapime padidėjimas (tik vartojant 5 mg, 10 mg arba 20 mg Crestor dozę). Vaistą vartojant toliau, šis poveikis dažniausiai praeina savaime.
Šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti retai (nuo 1/1000 iki 1/10000 pacientų):
- sunki alerginė reakcija. Jos požymiai yra veido, lūpų, liežuvio ir (arba) gerklų pabrinkimas, pasunkėjęs rijimas ir kvėpavimas, stiprus odos niežulys (joje susidaro iškilų patinimų). Jeigu manote, kad pasireiškė alerginė reakcija, nedelsdami nutraukite Crestor vartojimą ir kreipkitės į gydytoją;
- raumenų pažeidimas suaugusiesiems. Atsargumo dėlei nutraukite Crestor vartojimą ir nedelsdami praneškite gydytojui, jeigu pradeda skaudėti raumenis dėl neaiškios priežasties arba skauda juos ilgiau negu įprasta;
- stiprus pilvo skausmas (kasos uždegimas);
- padidėjęs kepenų fermentų aktyvumas kraujyje;
- sumažėjęs trombocitų kiekis kraujyje.
Šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti labai retai (mažiau kaip 1/10000 pacientų):
- gelta (pageltusi oda ir akys);
- hepatitas (kepenų uždegimas);
- kraujo pėdsakai šlapime;
- kojų ir rankų nervų pažeidimas (pvz., nejautra);
- sąnarių skausmas;
- atminties praradimas;
- krūties audinio padidėjimas (vyrams).
Šalutinis poveikis, kurio dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis):
- viduriavimas;
- Stevens-Johnson sindromas (sunki pūslių susidarymu pasireiškianti būklė, dėl kurios pažeidžiama oda, burnos ertmė, akys ir lyties organai;
- kosulys;
- dusulys;
- edema (tinimas);
- miego sutrikimai, įskaitant nemigą ir naktinius košmarus;
- seksualiniai sutrikimai;
- depresija;
- kvėpavimo sutrikimai, įskaitant užsitęsusį kosulį ir (ar) dusulį arba karščiavimą.
- nuolatinis raumenų silpnumas;
- sausgyslių pažeidimai.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba vaistininkui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Crestor
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Laikyti žemesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Crestor sudėtis
Veiklioji medžiaga yra rozuvastatinas. Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra rozuvastatino kalcio druskos kiekis, kuris atitinka 5 mg, 10 mg arba 20 mg rozuvastatino.
Pagalbinės medžiagos: tabletės šerdyje yra laktozė monohidratas, mikrokristalinė celiuliozė, kalcio fosfatas, krospovidonas, magnio stearatas; plėvelėje - hipromeliozė, triacetinas, titano dioksidas (E171), taip pat geltonasis geležies oksidas (E172)- tik Crestor 5 mg plėvele dengtose tabletėse arba raudonasis geležies oksidas (E172) - tik Crestor 10 mg ir 20 mg plėvele dengtose tabletėse.
Crestor išvaizda ir kiekis pakuotėje
Tiekiamos 3 stiprumų Crestor tabletės:
Crestor 5 mg plėvele dengtos tabletės yra geltonos, apvalios, abipus išgaubtos, vienoje pusėje paženklintos „ZD4522“ ir „5“;
Crestor 10 mg plėvele dengtos tabletės yra rožinės, apvalios, abipus išgaubtos, vienoje pusėje paženklintos „ZD4522“ ir „10“;
Crestor 20 mg plėvele dengtos tabletės yra rožinės, apvalios, abipus išgaubtos, vienoje pusėje paženklintos „ZD4522“ ir „20“.
Pakuotėje yra 7 arba 28 plėvele dengtos tabletės, supakuotos į aliuminio/aliuminio lizdines plokšteles.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Rozuvastatinas |
Vaisto stiprumas | 5mg |
Vaisto forma | plėvele dengtos tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/03/1701 |
Registratorius | AstraZeneca UK Limited, Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2009.10.14 |
Vaistas perregistruotas | 2013.05.07 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Crestor 5 mg plėvele dengtos tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Cestor 5 mg plėvele dengtos tabletės:
Kiekvienoje plėvele dengtoje tabletėje yra 5 mg rozuvastatino (rozuvastatino kalcio druskos pavidalu).
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas: kiekvienoje tabletėje yra 94,88 mg laktozės monohidrato.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Plėvele dengta tabletė
Cestor 5 mg plėvele dengtos tabletės: Apvalios, abipus išgaubtos, geltonos tabletės, kurių vienoje pusėje yra įgilintos žymos “ZD4522” ir “5” , o kita pusė lygi.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Hipercholesterolemijos gydymas
Suaugusiųjų, paauglių ir 6 metų bei vyresnių vaikų pirminės hipercholesterolemijos (IIa tipo, įskaitant heterozigotinę šeiminę hipercholesterolemiją) arba mišrios dislipidemijos (IIb tipo) gydymas (dietos poveikiui papildyti, kai jos ir kitų nefarmakologinių priemonių, pvz., fizinio krūvio ir svorio mažinimo nepakanka).
Homozigotinės šeiminės hipercholesterolemijos gydymas (dietos ir kitų lipidų koncentraciją mažinančių gydymo būdų, pvz., MTL aferezės poveikiui papildyti, arba kai šie gydymo būdai netinka).
Kardiovaskulinių reiškinių profilaktika
Didžiųjų kardiovaskulinių reiškinių profilaktika pacientams, kuriems pirmojo kardiovaskulinio reiškinio rizika laikoma didele (žr. 5.1 skyrių) – kitų rizikos veiksnių koregavimo priemonių poveikiui papildyti.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Prieš skiriant Crestor ir gydymo metu pacientas turėtų laikytis įprastos dietos cholesterolio koncentracijai mažinti. Crestor dozė parenkama individualiai, atsižvelgiant į gydymo tikslą ir organizmo reakciją, naudojantis pripažintomis dabartinėmis rekomendacijomis.
Šį vaistą galima vartoti bet kuriuo paros laiku, valgant arba kitu metu.
Hipercholesterolemijos gydymas
Iš pradžių rekomenduojama gerti 5 mg arba 10 mg 1 kartą per parą (tiek jei pacientas statinų anksčiau nevartojo, tiek jei šiuo vaistu keičiamas kitas HMG KoA reduktazės inhibitorius). Parenkant pradinę dozę, reikia atsižvelgti į cholesterolio koncentraciją konkretaus paciento plazmoje, širdies ir kraujagyslių komplikacijų pavojų bei galimų nepageidaujamų reakcijų pavojų. Prireikus po 4 savaičių dozę galima didinti (žr. 5.1 skyrių). Kai paros dozė yra 40 mg, nepageidaujamų reakcijų pasireiškia dažniau negu kai ji mažesnė (žr. 4.8 skyrių), todėl dar po 4 savaičių paros dozės didinimas iki 40 mg svarstytinas tik jei yra sunki hipercholesterolemija bei didelis širdies ir kraujagyslių sistemos komplikacijų pavojus (ypač šeimine hipercholesterolemija sergantiems pacientams), o 20 mg dozėmis vartojamas Crestor reikiamo poveikio nesukelia ir bus atliekami įprasti tyrimai (žr. 4.4 skyrių). Pacientui, pradedančiam vartoti 40 mg paros dozę, rekomenduojamas specialisto stebėjimas.
Kardiovaskulinių reiškinių profilaktika
Kardiovaskulinių reiškinių rizikos mažinimo tyrimo metu vartota 20 mg paros dozė (žr. 5.1 skyrių).
Vaikų populiacija
Vaikams ir paaugliams šio vaistinio preparato gali skirti tik specialistai.
Vaikams ir paaugliams nuo 6 iki 17 metų (< II-V brendimo stadijos pagal Tanner)
Vaikams ir paaugliams, sergantiems heterozigotine šeimine hipercholesterolemija, įprasta pradinė dozė yra 5 mg per parą.
- 6-9 metų vaikams, sergantiems heterozigotine šeimine hipercholesterolemija, įprastinis dozių diapazonas yra 5-10 mg 1 kartą per parą per burną. Didesnių kaip 10 mg dozių saugumas ir veiksmingumas šiai populiacijai netirtas.
- 10-17 metų vaikams, sergantiems heterozigotine šeimine hipercholesterolemija, įprastinis dozių diapazonas yra 5-20 mg 1 kartą per parą per burną. Didesnių kaip 20 mg dozių saugumas ir veiksmingumas šiai populiacijai netirtas.
Dozė parenkama atsižvelgiant į individualią organizmo reakciją ir individualų vaistinio preparato toleravimą, kaip nurodo pediatrinio gydymo rekomendacijos (žr. 4.4 skyrių). Vaikai ir paaugliai, prieš jiems skiriant rozuvastatino, turi pradėti laikytis standartinės cholesterolio kiekį mažinančios dietos ir toliau jos laikytis vartodami šį vaistinį preparatą.
Vartojimo homozigotine šeimine hipercholesterolemija sergantiems vaikams patirtį sudaro tik nedidelio 8-17 metų vaikų skaičiaus duomenys.
Jaunesniems kaip 6 metų vaikams
Vartojimo jaunesniems kaip 6 metų vaikams saugumas ir veiksmingumas netirti. Dėl to jaunesniems kaip 6 metų vaikams Crestor vartoti nerekomenduojama.
Senyviems pacientams
Vyresniems kaip 70 metų pacientams rekomenduojama 5 mg pradinė dozė (žr. 4.4 skyrių). Jokio kitokio dozės koregavimo dėl amžiaus nereikia.
Inkstų nepakankamumas
Pacientams, sergantiems lengvo ar vidutinio laipsnio inkstų nepakankamumu, dozės koreguoti nereikia. Sergantiems vidutinio laipsnio inkstų nepakankamumu (kreatinino klirensas mažesnis kaip 60 ml/min.) rekomenduojama pradinė dozė yra 5 mg, o 40 mg dozės vartoti negalima. Sunkiu inkstų funkcijos nepakankamumu sergantiems pacientams negalima vartoti jokios Crestor dozės (žr. 4.3 ir 5.2 skyrius).
Kepenų funkcijos sutrikimas
Kai Child-Pugh rodiklis 7 arba mažesnis, sisteminės rozuvastatino ekspozicijos padidėjimo nenustatyta, tačiau ji padidėja tada, kai Child-Pugh rodiklis yra 8 ar 9 (žr. 5.2 skyrių). Tokiems pacientams gali būti tikslinga ištirti inkstų funkciją (žr. 4.4 skyrių). Crestor vartojimo, kai Child-Pugh rodiklis didesnis kaip 9, patirties nėra. Pacientams, sergantiems aktyviomis kepenų ligomis, Crestor vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių).
Rasė
Azijiečiams nustatyta didesnė rozuvastatino sisteminė ekspozicija (žr. 4.3, 4.4 ir 5.2 skyrius). Parenkant dozę, į tai reikia atsižvelgti. Jiems rekomenduojama pradinė dozė yra 5 mg, o 40 mg dozės vartoti negalima (žr. 4.3 ir 5.2 skyrius).
Genetinis polimorfizmas
Nustatyta, kad genotipai SLCO1B1 (OATP1B1) c.521CC ir ABCG2 (BCRP) c.421AA yra susiję su didesne negu SLCO1B1 c.521TT ir ABCG2 c.421CC rozuvastatino ekspozicija (AUC). Jeigu žinoma, kad pacientas turi c.521CC arba c.421AA genotipą, tai didžiausia jam rekomenduojama Crestor dozė yra 20 mg 1 kartą per parą (žr. 4.4, 4.5 ir 5.2 skyrius).
Pacientams, kuriems nustatyta miopatijos rizikos veiksnių
Pacientams, kuriems nustatyta miopatijos rizikos veiksnių, rekomenduojama pradinė dozė yra 5 mg (žr. 4.4 skyrių). Kai kuriems iš jų 40 mg dozės vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių).
Kartu vartojami vaistiniai preparatai
Rozuvastatinas yra įvairių baltymų-nešiklių (pvz., OATP1B1 ir BCRP) substratas. Kartu su Crestor vartojant tam tikrų vaistinių preparatų, kurie dėl sąveikos su šiais baltymais-nešikliais gali padidinti rozuvastatino koncentraciją plazmoje (pvz., ciklosporino ar kai kurių proteazės inhibitorių, įskaitant ritonaviro derinius su atazanaviru, lopinaviru ir (ar) tipranaviru, žr. 4.4 ir 4.5 skyrius), padidėja miopatijos (įskaitant rabdomiolizę) rizika. Jei įmanoma, būtina apsvarstyti galimybę gydyti kitais vaistiniais preparatais ir prireikus – tikslingumą laikinai nutraukti Crestor vartojimą. Jei Crestor vartojimo su šiais vaistiniais preparatais išvengti negalima, būtina kruopščiai apsvarstyti jų vartojimo kartu naudą ir riziką bei ar nereikia koreguoti Crestor dozės (žr. 4.5 skyrių).
4.3 Kontraindikacijos
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
- Pacientams, sergantiems aktyviomis kepenų ligomis (taip pat jei dėl neaiškios priežasties nuolat padidėjęs transaminazių aktyvumas serume ir kurios nors transaminazės aktyvumas serume daugiau kaip 3 kartus viršija viršutinę normos ribą);
- Pacientams, sergantiems sunkiu inkstų funkcijos sutrikimu (kreatinino klirensas mažesnis kaip 30 ml/min.).
- Pacientams, sergantiems miopatija.
- Vartojimas kartu su ciklosporinu.
- Nėščiosioms, žindyvėms ir vaisingoms moterims, kurios nenaudoja tinkamų kontracepcijos priemonių.
Be to, 40 mg per parą vartoti negalima, jei yra miopatijos ar rabdomiolizės rizikos veiksnių:
- vidutinio laipsnio inkstų funkcijos sutrikimas (kreatinino klirensas mažesnis kaip 60 ml/min.);
- hipotirozė;
- pacientui arba jo kraujo giminaičiams diagnozuota paveldima raumenų liga;
- kitas HMG KoA reduktazės inhibitorius arba fibratas buvo sukėlęs toksinį poveikį raumenims;
- piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais;
- kuomet gali padidėti šio vaisto koncentracija plazmoje;
- azijiečiams;
- kartu vartojant fibratus.
Žr. 4.4, 4.5 ir 5.2 skyrius.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Poveikis inkstams
Pacientams, vartojantiems Crestor didelėmis dozėmis (ypač 40 mg per parą), juostelės mėginiu nustatyta proteinurija, dažniausiai kanalėlių kilmės. Paprastai ji būna trumpalaikė arba intermituojanti ir gresiančio ūminio ar progresuojančio inkstų pažeidimo nerodo (žr. 4.8 skyrių). Vaistui pasirodžius rinkoje sukaupta patirtis rodo, kad vartojant 40 mg dozę sunkių inkstų reiškinių pasireiškia dažniau. Atliekant įprastus tyrimus Crestor 40 mg paros dozėmis vartojantiems pacientams, tikslinga ištirti ir inkstų funkciją.
Poveikis skeleto raumenims
Vartojant bet kurią Crestor paros dozę (ypač viršijančią 20 mg), yra buvę skeleto raumenų pažeidimų, pvz., mialgija, miopatija ir (retai) rabdomiolizė. Gauta pranešimų apie labai retus rabdomiolizės atvejus vartojant ezetimibą kartu su HMG-KoA reduktazės inhibitoriais. Farmakodinaminės sąveikos tarp šių vaistų galimybės atmesti negalima (žr. 4.5 skyrių), todėl kartu jų skiriama atsargiai. Crestor pasirodžius rinkoje sukaupta patirtis rodo, kad vartojant 40 mg (kaip ir vartojant dideles kitų HMG-KoA reduktazės inhibitorių dozes) rabdomiolizė pasireiškia dažniau.
Kreatinkinazės aktyvumo tyrimai
Kreatinkinazės aktyvumo negalima tirti po didelio fizinio krūvio arba kai yra kita priežastis, dėl kurios jis gali padidėti, kadangi tada tyrimo duomenis gali būti sunku interpretuoti. Nustačius gerokai padidėjusį (daugiau kaip 5 kartus viršijantį viršutinę normos ribą) kreatinkinazės aktyvumą, per 5‑7 dienas jos tyrimą reikia pakartoti. Daugiau kaip 5 kartus viršijantį viršutinę normos ribą kreatinkinazės aktyvumą nustačius dar kartą, šio vaisto vartoti negalima.
Iki gydymo
Crestor (kaip ir kitų HMG KoA reduktazės inhibitorių) skiriama atsargiai, kai yra miopatijos ar rabdomiolizės rizikos veiksnių:
- inkstų funkcijos sutrikimas;
- hipotirozė;
- pacientui arba jo šeimos nariams diagnozuota paveldima raumenų liga;
- kitas HMG KoA reduktazės inhibitorius arba fibratas buvo sukėlęs toksinį poveikį raumenims;
- piktnaudžiavimas alkoholiniais gėrimais;
- vyresniems kaip 70 metų pacientams;
- kuomet gali padidėti šio vaisto koncentracija plazmoje (žr. 2, 4.5 ir 5.2 skyrius);
- kartu vartojant fibratus.
Skiriant Crestor pacientams, turintiems šių rizikos veiksnių, reikia įvertinti laukiamos gydymo naudos ir rizikos santykį. Jei kreatinkinazės koncentracija gerokai padidėjusi (daugiau kaip 5 kartus viršija viršutinę normos ribą), šio vaisto skirti negalima.
Gydymo metu
Reikia paprašyti paciento nedelsiant pranešti apie dėl neaiškios priežasties atsiradusį raumenų skausmą, silpnumą ar mėšlungį, ypač jeigu taip pat vargina bendras negalavimas arba prasideda karščiavimas. Tokiu atveju reikia ištirti kreatinkinazės aktyvumą. Jei jis gerokai padidėjęs (daugiau kaip 5 kartus viršija viršutinę normos ribą) arba raumenų pažeidimo simptomai yra sunkūs ir kasdien sukelia diskomfortą, šio vaisto vartojimą reikia nutraukti (net jei kreatinkinazės aktyvumas nedaugiau kaip 5 kartus didesnis negu viršutinė normos riba). Jei simptomai išnyksta, o kreatinkinazės aktyvumas sunormalėja, gali būti tikslinga vėl skirti minimalią Crestor arba kito HMG KoA reduktazės inhibitoriaus dozę atidžiai stebint pacientą.
Visiems iš eilės pacientams, kuriems raumenų pažeidimo simptomų nėra, kreatinkinazės aktyvumo tirti nebūtina.
Gauta labai retų pranešimų apie su imuninėmis reakcijomis susijusią nekrozinę miopatiją, kuri kliniškai pasireiškė nuolatiniu proksimalinių raumenų silpnumu ir padidėjusia kreatinkinazės koncentracija serume, o prasidėjo vartojant statinus, įskaitant rozuvastatiną, ar vėliau. Gali būti reikalingi papildomi mioneuraliniai ir serologiniai tyrimai, taip pat gali tekti gydyti imunosupresantais.
Klinikinių tyrimų metu nedideliam skaičiui pacientų, vartojusių Crestor kartu su kitais vaistais, dažnesnių nepageidaujamų poveikių skeleto raumenims nenustatyta. Vartojant kitus HMG KoA reduktazės inhibitorius kartu su fibratais (gemfibroziliu), ciklosporinu, nikotino rūgštimi, azolų grupės vaistais nuo grybelinės infekcijos, proteazės inhibitoriais ar makrolidų grupės antibiotikais, miozitas ir miopatija pasireiškė dažniau. Kartu su kai kuriais HMG KoA reduktazės inhibitoriais vartojamas gemfibrozilis didina miopatijos pavojų, todėl kartu su Crestor šio vaisto vartoti nerekomenduojama. Crestor derinių su fibratais ar nikotino rūgštimi stipresnio palankaus poveikio lipidų koncentracijai naudą reikia palyginti su keliama rizika. Kartu su fibratais negalima vartoti 40 mg Crestor per parą (žr. 4.5 ir 4.8 skyrius).
Crestor negalima vartoti pacientams, sergantiems sunkiomis ūminėmis ligomis, kai kyla miopatijos įtarimas arba inkstų nepakankamumo dėl rabdomiolizės pavojus (pvz., sergantiems sepsiu, hipotenzija, atliekant didelės apimties operaciją, po traumų, kai sunkiai sutrikęs metabolizmas, endokrininės sistemos veikla arba elektrolitų pusiausvyra, nekontroliuojami traukuliai).
Poveikis kepenims
Crestor (kaip ir kitų HMG KoA reduktazės inhibitorių) atsargiai skiriama pacientams, piktnaudžiaujantiems alkoholiniais gėrimais ir (arba) sirgusiems kepenų ligomis. Kepenų tyrimus rekomenduojama atlikti prieš skiriant Crestor ir praėjus trims šio vaisto vartojimo mėnesiams. Jei transaminazių aktyvumas serume daugiau kaip 3 kartus viršija viršutinę normos ribą, reikia nutraukti Crestor vartojimą arba sumažinti jo dozę. Vaistui pasirodžius rinkoje, sunkių kepenų reiškinių (dauguma atvejų – padidėjęs kepenų transaminazių aktyvumas) dažniau pasireiškė vartojant 40 mg dozę.
Pacientams, sergantiems antrine hipercholesterolemija, susijusia su hipotiroze arba nefroziniu sindromu, pagrindinę ligą reikia gydyti prieš skiriant Crestor.
Rasė
Farmakokinetikos tyrimais nustatyta, kad šio vaisto ekspozicija azijiečiams būna didesnė negu europidams (žr. 4.3, 4.2 ir 5.2 skyrius).
Proteazės inhibitoriai
Nustatyta padidėjusi rozuvastatino sisteminė ekspozicija kartu su juo vartojant įvairių proteazės inhibitorių derinius su ritonaviru. Būtina įvertinti lipidų koncentracijos sumažėjimo vartojant Crestor naudą ŽIV apsikrėtusiems pacientams, kurie vartoja proteazės inhibitorių, ir didesnės rozuvastatino koncentracijos plazmoje susidarymo, pradedant vartoti Crestor ir didinant jo dozę, galimybę. Kai kurių proteazės inhibitorių nerekomenduojama vartoti kartu su nekoreguota Crestor doze (žr. 1 lentelę bei 4.2 ir 4.5 skyrius).
Šio vaistinio preparato negalima vartoti pacientams, kuriems nustatytas retas paveldimas sutrikimas – Lapp laktazės stygius arba gliukozės ir galaktozės malabsorbcija.
Intersticinė plaučių liga
Vartojant kai kuriuos statinus, ypač ilgą laiką, išskirtiniais atvejais buvo pranešta apie intersticinę plaučių ligą (žr. 4.8 skyrių). Ji gali pasireikšti dusuliu, neproduktyviu kosuliu ir bendrais sveikatos sutrikimais (nuovargis, svorio kritimas ir karščiavimas). Jeigu įtariama, kad pacientui išsivystė intersticinė plaučių liga, gydymą statinais reikia nutraukti
Cukrinis diabetas
Tam tikrais duomenimis, statinų grupės vaistiniai preparatai didina gliukozės koncentraciją kraujyje ir kai kuriems pacientams, turintiems didelę riziką ateityje susirgti diabetu, gali sukelti hiperglikemiją, gydytiną kaip nustačius formalią diabeto diagnozę. Vis dėlto šią riziką nusveria statinų sukeliamas kardiovaskulinės rizikos sumažėjimas, todėl ji neturėtų būti priežastis nutraukti šių vaistinių preparatų vartojimą. Jeigu yra hiperglikemijos rizika (gliukozės koncentracija nevalgius 5,6‑6,9 mmol/l, kūno svorio indeksas > 30 kg/m2, padidėjusi trigliceridų koncentracija, hipertenzija), paciento būklę reikia nuolat tirti klinikiniais ir biocheminiais metodais, remiantis nacionalinėmis metodikomis.
JUPITER tyrimo metu gautų pranešimų duomenimis, cukrinis diabetas pasireiškė 2,8 % rozuvastatino ir 2,3 % placebo vartojusių pacientų (dauguma atvejų tiems, kurių gliukozės koncentracija nevalgius buvo 5,6‑6,9 mmol/l).
Vaikų populiacija
Rozuvastatiną vartojančių 6‑17 metų vaikų ir paauglių tiesinio augimo (ūgio), svorio, kūno masės indekso ir antrinių lytinio brendimo požymių pagal Tanner stebėjimo ir vertinimo duomenys apsiriboja 2 metų laikotarpiu. Po 2 metus trukusio šio vaistinio preparato vartojimo jo poveikio augimui, svoriui, kūno masės indeksui ir antriniams lytinio brendimo požymiams nenustatyta (žr. 5.1 skyrių).
52 savaičių trukmės klinikinio tyrimo metu rozuvastatiną vartojusiems vaikams ir paaugliams dažniau negu klinikinių tyrimų metu suaugusiems, kreatinkinazės aktyvumas padidėjo iki daugiau kaip10 kartų viršijančios viršutinę normos ribą ir pasireiškė raumenų simptomų po fizinio krūvio ar didesnio fizinio aktyvumo (žr. 4.8 skyrių).
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Kartu vartojamų vaistinių preparatų įtaka rozuvastatino poveikiui
Baltymų-nešiklių inhibitoriai. Rozuvastatinas yra kai kurių baltymų nešiklių, įskaitant nešiklį į kepenis OATP1B1 ir išnešiklį BCRP, substratas. Kartu su Crestor vartojant vaistinių preparatų, kurie slopina šiuos baltymus-nešiklius, gali padidėti rozuvastatino koncentracija plazmoje ir padidėti miopatijos rizika (žr. 1 lentelę bei 4.2 ir 4.4 skyrius).
Ciklosporinas. Pacientams, kartu vartojantiems Crestor ir ciklosporiną, nustatytas plotas po rozuvastatino koncentracijos plazmoje ir laiko kreive (AUC) buvo vidutiniškai 7 kartus didesnis negu sveikiems savanoriams (žr.1 lentelę). Kartu su ciklosporinu Crestor vartoti negalima (žr. 4.3 skyrių). Kartu vartojant Crestor, ciklosporino koncentracija plazmoje nepakinta.
Gemfibrozilis ir kiti lipidų koncentraciją mažinantys vaistai. Kartu vartojant Crestor ir gemfibrozilį, dvigubai padidėjo rozuvastatino didžiausia koncentracija plazmoje ir AUC (žr. 4.4 skyrių).
Remiantis specialiais sąveikos tyrimų duomenimis, reikšmingos farmakokinetinės rozuvastatino sąveikos su fenofibratu nereikėtų tikėtis, tačiau galima farmakodinaminė sąveika. Kartu su HMG KoA reduktazės inhibitoriais vartojamas gemfibrozilis, fenofibratas, kiti fibratai ir (lipidų koncentraciją mažinančiomis dozėmis, t.y. 1 g per parą ar didesnėmis) nikotino rūgštis didina miopatijos pavojų (tikriausiai dėl to, kad net vartojami atskirai jie gali sukelti miopatiją). 40 mg Crestor per parą kartu su fibratais vartoti negalima (žr. 4.3 ir 4.4 skyrius). Tuomet pradinė Crestor dozė turi būti 5 mg.
Ezetimibas. Sveikiems savanoriams kartu vartojant 10 mg Crestor ir 10 mg ezetimibo, nei vieno iš jų AUC nepakito. Hipercholesterolemiją turintiems asmenims kartu vartojant 10 mg Crestor ir 10 mg ezetimibo, rozuvastatino AUC buvo 1,2 karto didesnė (žr. 1 lentelę). Farmakodinaminės sąveikos tarp Crestor ir ezetimibo ir su ja susijusios nepageidaujamo poveikio galimybės atmesti negalima (žr. 4.4 skyrių).
Proteazės inhibitoriai. Tikslus sąveikos mechanizmas nežinomas, tačiau kartu vartojami proteazės inhibitoriai gali smarkiai padidinti rozuvastatino ekspoziciją (žr. 1 lentelę). Pvz., farmakokinetikos tyrimo metu kartu vartojant 10 mg Crestor ir vaistą, kurio sudėtyje yra 2 proteazės inhibitoriai (300 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro), sveikiems savanoriams rozuvastatino pusiausvyrinė AUC(0-24) padidėjo maždaug 3 Kartu su kai kuriais proteazės inhibitorių deriniais Crestor galima vartoti tik kruopščiai (atsižvelgiant į tikėtiną rozuvastatino ekspozicijos padidėjimą) parinkus jo dozę (žr. 1 lentelę bei 4.2 ir 4.4 skyrius).
Antacidiniai vaistai. Kartu vartojant Crestor ir antacidinę suspensiją, kurios sudėtyje yra aliuminio hidroksido ir magnio hidroksido, rozuvastatino koncentracija plazmoje sumažėjo maždaug 50 %. Minėtojo antacidinio vaisto, geriamo praėjus 2 val. po Crestor, poveikis rozuvastatino koncentracijai plazmoje buvo silpnesnis. Šios sąveikos klinikinė reikšmė netirta.
Eritromicinas. Kartu vartojant Crestor ir eritromiciną, rozuvastatino AUC0-t sumažėjo 20 %, didžiausia koncentracija plazmoje – 30 %. Šios sąveikos priežastis gali būti eritromicino sukeltas žarnų peristaltikos suaktyvėjimas.
Citochromo P450 fermentų aktyvumą keičiantys vaistai. Tyrimų in vitro ir in vivo duomenimis, citochromo P450 fermentų rozuvastatinas neslopina ir neindukuoja. Šie fermentai metabolizuoja nedaug rozuvastatino, todėl sąveikos su kitais vaistiniais preparatais dėl nuo citochromo P450 priklausomo metabolizmo pokyčių nereikėtų tikėtis. Kliniškai reikšmingos rozuvastatino sąveikos su CYP2C9 ir CYP3A4 inhibitoriumi flukonazolu bei CYP2A6 ir CYP3A4 inhibitoriumi ketokonazolu nenustatyta.
Sąveika, dėl kurios reikia koreguoti rozuvastatino dozę (taip pat žr. 1 lentelę). Kai kartu su Crestor tenka vartoti rozuvastatino ekspoziciją didinančių vaistinių preparatų, būtina koreguoti Crestor dozę. Jei prognozuojamas maždaug dvigubas arba didesnis ekspozicijos (AUC) padidėjimas, tai pradinė Crestor dozė turi būti 5 mg 1 kartą per parą. Didžiausią Crestor paros dozę būtina parinkti taip, kad prognozuojama rozuvastatino ekspozicija neviršytų susidarančios vartojant 40 mg Crestor per parą atskirai nuo su juo sąveikaujančių vaistinių preparatų. Pvz., kartu su gemfibroziliu vartotina 20 mg Crestor dozė (nes prognozuojamas koncentracijos padidėjimas 1,9 karto), o su ritonaviro ir atazanaviro deriniu – 10 mg dozė (nes prognozuojamas jos padidėjimas 3,1 karto).
1 lentelė. Kartu vartojamų vaistinių preparatų įtaka rozuvastatino ekspozicijai (AUC) publikuotų klinikinių tyrimų duomenimis (mažėjančia tvarka).
Sąveikaujančio vaistinio preparato dozavimas |
Rozuvastatino |
Rozuvastatino |
Po 75‑200 mg ciklosporino 2 kartus per parą (6 mėn.) |
10 mg 1 kartą per parą |
7,1 karto ↑ |
300 mg atazanaviro ir 100 mg ritonaviro 1 kartą per parą (8 dienas) |
10 mg |
3,1 karto ↑ |
Po 400 mg lopinaviro ir 100 mg ritonaviro 2 kartus per parą (17 dienų) |
20 mg 1 kartą per parą |
2,1 karto ↑ |
Klopidogrelio 300 mg (įsotinimo dozė) |
20 mg |
2 kartus ↑ |
Po 600 mg gemfibrozilio 2 kartus per parą (7 dienas) |
80 mg |
1,9 karto ↑ |
75 mg eltrombopago 1 kartą per parą |
10 mg |
1,6 karto ↑ |
Po 600 mg darunaviro ir 100 mg ritonaviro 2 kartus per parą (7 dienas) |
10 mg 1 kartą per parą |
1,5 karto ↑ |
Po 500 mg tipranaviro ir 200 mg ritonaviro 2 kartus per parą (11 dienų) |
10 mg |
1,4 karto ↑ |
Po 400 mg dronedarono 2 kartus per parą |
duomenų nėra |
1,4 karto ↑ |
200 mg itrakonazolo 1 kartą per parą |
10 mg |
1,4 karto ↑** |
10 mg ezetimibo 1 kartą per parą |
10 mg 1 kartą per parą |
1,2 karto ↑** |
700 mg fosamprenaviro ir 100 mg ritonaviro 2 kartus per parą (8 dienas) |
10 mg |
↔ |
0,3 mg aleglitazaro (7 dienas) |
40 mg (7 dienas) |
↔ |
Po 140 mg silimarino 3 kartus per parą (5 dienas) |
10 mg (vienkartinė dozė) |
↔ |
Po 67 mg fenofibrato 3 kartus per parą (7 dienas) |
10 mg (7 dienas) |
↔ |
450 mg rifampino 1 kartą per parą |
20 mg |
↔ |
Po 200 mg ketokonazolo 2 kartus per parą (7 dienas) |
80 mg |
↔ |
200 mg flukonazolo 1 kartą per parą |
80 mg |
↔ |
Po 500 mg eritromicino 4 kartus per parą (7 dienas) |
80 mg |
28 % ↓ |
Po 50 mg baikalino 3 kartus per parą |
20 mg |
47 % ↓ |
* Nurodomas paprastas kartu su sąveikaujančiu vaistiniu preparatu ir atskirai vartojamo rozuvastatino koncentracijų santykis kartais arba procentais.
↑ rodo padidėjimą, ↔ - nesikeitimą, o ↓ - sumažėjimą.
** Atlikti keli sąveikos su skirtingomis Crestor dozėmis tyrimai. Lentelėje pateikiamas reikšmingiausias santykis.
Rozuvastatino įtaka kartu vartojamų vaistinių preparatų poveikiui
Vitamino K antagonistai. Pacientams, vartojantiems vitamino K antagonistus (pvz., varfariną ar kitus kumarino grupės antikoaguliantus), ir kartu pradedantiems vartoti Crestor (kaip ir kitus HMG KoA reduktazės inhibitorius) arba didinantiems jo dozę, gali padidėti tarptautinis normalizuotas santykis (angl., International Normalised Ratio, INR). Baigus vartoti Crestor arba mažinant jo dozę, tarptautinis normalizuotas santykis gali sumažėti. Dėl to minėtais atvejais šį rodiklį rekomenduojama stebėti.
Geriamieji kontraceptikai ir hormonai pakeičiamajai terapijai. Kartu vartojant Crestor ir geriamąjį kontraceptiką, etinilestradiolio AUC padidėjo 26 %, norgestrelio – 34 %. Parenkant veikliųjų medžiagų kiekį geriamojo kontraceptiko sudėtyje, į šį hormonų koncentracijos plazmoje padidėjimą reikia atsižvelgti. Nėra farmakokinetikos duomenų, kartu vartojant Crestor ir hormonus pakeičiamajai terapijai, todėl panašių hormonų koncentracijos pokyčių galimybė nepaneigta ir šiuo atveju. Vis dėlto klinikinių tyrimų metu daug pacienčių vartojo ir gerai toleravo šį vaistų derinį.
Kiti vaistiniai preparatai
Digoksinas. Remiantis specialiais sąveikos tyrimų duomenimis, kliniškai reikšmingos sąveikos su digoksinu nereikėtų tikėtis.
Fuzido rūgštis. Sąveika tarp rozuvastatino ir fuzido rūgšties netirta. Rozuvastatino (kaip ir kitų statinų) pateikus į rinką, gauta pranešimų apie raumenų reiškinius, įskaitant rabdomiolizę kartu vartojant fuzido rūgšties. Pacientus, kurie kartu vartoja šių vaistinių preparatų, reikia atidžiai stebėti. Rozuvastatino vartojimą gali būti tikslinga laikinai nutraukti.
Vaikų populiacija
Atlikti tik sąveikos suaugusiųjų organizme tyrimai. Sąveikos reikšmė vaikų populiacijai nežinoma.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėščiosioms ir žindyvėms Crestor vartoti negalima.
Crestor vartojančioms vaisingoms moterims reikia tinkamos kontracepcijos. Cholesterolis ir kitos jo biosintezės metu susidarančios medžiagos yra būtinos vaisiaus vystymuisi, todėl galima rizika, susijusi su HMG KoA reduktazės slopinimu, viršija nėštumo metu vartojamo Crestor naudą. Atliekant tyrimus su gyvūnais, gauta nedaug toksinio poveikio reprodukcijai įrodymų (žr. 5.3 skyrių). Jei Crestor vartojanti moteris pastojo, šio vaisto vartojimą reikia nedelsiant nutraukti.
Rozuvastatino išsiskiria su žiurkių pienu. Duomenų apie šio vaisto išsiskyrimą su moters pienu nėra (žr. 4.3 skyrių).
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Crestor poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus netirtas. Remiantis farmakodinaminėmis savybėmis, gebėjimo dirbti šiuos darbus jis neturėtų veikti. Vairuojant ar valdant mechanizmus vis dėlto reikia atsižvelgti į tai, kad gali svaigti galva.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamos reakcijos vartojant rozuvastatiną paprastai būna lengvos ir trumpalaikės. Dėl nepageidaujamų reakcijų iš kontroliuojamų klinikinių tyrimų pasitraukė mažiau kaip 4 % rozuvastatiną vartojusių pacientų.
Nepageidaujamų reakcijų sąrašas lentelėje.
Žemiau lentelėje pateikiamos rozuvastatino nepageidaujamos reakcijos, remiantis klinikinių tyrimų duomenimis ir didele į rinką pateikto šio vaistinio preparato vartojimo patirtimi. Žemiau išvardytos nepageidaujamos reakcijos suklasifikuotos pagal dažnį ir organų sistemų grupes.
Nepageidaujamų reakcijų dažnis apibūdinamas taip: dažnos (nuo≥1/100 iki <1/10), nedažnos (nuo≥1/1000 iki <1/100), retos (nuo≥1/10000 iki <1/1000), labai retos (<1/10000), dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
2 lentelė. Nepageidaujamos reakcijos, remiantis klinikinių tyrimų duomenimis ir į rinką pateikto vaistinio preparato vartojimo patirtimi
Organų sistema |
Dažnos |
Nedažnos |
Retos |
Labai retos |
Dažnis nežinomas |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai |
|
|
|
|
|
Imuninės sistemos sutrikimai |
|
|
Padidėjusio jautrumo reakcijos (įskaitant angioneurozinę edemą). |
|
|
Endokrininiai sutrikimai |
Cukrinis diabetas1 |
|
|
|
|
Psichikos sutrikimai |
|
|
|
|
|
Nervų sistemos sutrikimai |
Galvos skausmas, svaigimas |
|
|
Polineuropatija, atminties praradimas |
Periferinė neuropatija Miego sutrikimai, įskaitant nemigą ir naktinius košmarus |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai |
|
|
|
|
|
Virškinimo trakto sutrikimai |
Vidurių užkietėjimas, pykinimas, pilvo (skrandžio) skausmas |
|
Pankreatitas |
|
|
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai |
|
|
padidėjęs kepenų transaminazių aktyvumas |
|
|
Odos ir poodinio audinio sutrikimai |
|
Niežulys, išbėrimas, dilgėlinė |
|
|
Stevens-Johnson sindromas |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
Mialgija |
|
Miopatija (įskaitant miozitą) ir rabdomiolizė |
Artralgija |
Sausgyslių sutrikimai, kurie kartais komplikuojasi plyšimu. Su imuninėmis reakcijomis susijusi nekrozinė miopatija |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
|
|
|
Hematurija |
|
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai |
|
|
|
Ginekomastija (vyrams) |
|
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
Astenija |
|
|
|
Edema |
1 Dažnis priklauso nuo rizikos veiksnių (gliukozės koncentracija nevalgius ≥ 5,6 mmol/l, kūno masės indeksas > 30 kg/m2, padidėjusi trigliceridų koncentracija, buvusi ar esama hipertenzija) buvimo ar nebuvimo
Didinant Crestor (kaip ir kitų HMG KoA reduktazės inhibitorių) dozę, nepageidaujami poveikiai dažnėja.
Poveikis inkstams
Pacientams, vartojantiems Crestor, juostelės mėginiu nustatyta proteinurija, dažniausiai kanalėlių kilmės. Mažiau kaip 1 % pacientų, vartojusių 10 mg arba 20 mg Crestor per parą, ir maždaug 3 % pacientų, vartojusių 40 mg Crestor per parą, baltymo šlapime rodmuo pakito nuo “nėra” arba “pėdsakai” iki “++” arba didesnio. Be to, 20 mg per parą vartojantiems pacientams pokytis nuo “nėra” arba “pėdsakai” iki “+” buvo šiek tiek dažnesnis. Vartojant šį vaistą toliau, dauguma atvejų proteinurija sumažėja arba išnyksta savaime. Klinikinių tyrimų duomenys ir patirtis, sukaupta vaistui pasirodžius rinkoje, priežastinio ryšio tarp proteinurijos ir ūminio ar progresuojančio inkstų pažeidimo nerodo.
Crestor vartojantiems pacientams pastebėta hematurija. Klinikinių tyrimų duomenimis, ji pasireiškia retai.
Poveikis skeleto raumenims
Vartojant bet kurią Crestor paros dozę (ypač viršijančią 20 mg), yra buvę skeleto raumenų pažeidimų, pvz., mialgija, miopatija (įskaitant miozitą) ir (retai) rabdomiolizė.
Vartojant rozuvastatiną, yra buvę nuo dozės priklausomo kreatinkinazės aktyvumo plazmoje padidėjimo atvejų. Dauguma atvejų šis padidėjimas buvo lengvas, be simptomų ir trumpalaikis. Jei kreatinkinazės aktyvumas daugiau kaip 5 kartus viršija viršutinę normos ribą, Crestor vartojimą reikia nutraukti (žr. 4.4 skyrių).
Poveikis kepenims
Nedaugeliui rozuvastatiną (kaip ir kitus HMG KoA reduktazės inhibitorius) vartojusių pacientų nustatytas nuo dozės priklausomas transaminazių aktyvumo plazmoje padidėjimas. Dažniausiai šis padidėjimas buvo lengvas, be simptomų ir trumpalaikis.
Vartojant kai kuriuos statinus buvo pastebėti šie nepageidaujami reiškiniai:
- miego sutrikimai, įskaitant nemigą ir naktinius košmarus;
- seksualinė disfunkcija;
- depresija;
- išskirtiniais atvejais intersticinė plaučių liga, ypač gydant ilgą laiką (žr. 4.4 skyrių).
Gautų pranešimų duomenimis, rabdomiolizė, sunkių inkstų reiškinių ir sunkių kepenų reiškinių (dauguma atvejų – padidėjęs kepenų transaminazių aktyvumas) dažniau pasireiškia vartojant 40 mg dozę.
Pediatrinė populiacija
52 savaičių trukmės klinikinio tyrimo metu rozuvastatiną vartojusiems vaikams ir paaugliams dažniau negu klinikinių tyrimų metu suaugusiems kreatinkinazės koncentracija padidėjo iki > 10 kartų viršijančios viršutinę normos ribą ir pasireiškė raumenų simptomų po fizinio krūvio ar didesnio fizinio aktyvumo (žr. 4.4 skyrių). Kitais požiūriais rozuvastatino saugumo pobūdis vaikams ir paaugliams buvo panašus kaip suaugusiems.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Specifinio gydymo, perdozavus Crestor, nėra. Šio vaisto perdozavusį pacientą reikia gydyti simptominėmis ir prireikus palaikomosiomis priemonėmis, stebėti kepenų funkciją ir kreatinkinazės koncentraciją. Hemodializė neturėtų būti naudinga
5. FARMAKOLOGINĖS savybės
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – HMG KoA reduktazės inhibitoriai. ATC kodas – C10A A07.
Veikimo mechanizmas
Rozuvastatinas selektyviai konkurenciniu būdu slopina HMG KoA reduktazę. Šis fermentas, nuo kurio aktyvumo priklauso cholesterolio sintezės greitis, skatina 3-hidroksi-3-metilglutaril kofermento A virtimą mevalonatu (cholesterolio pirmtaku). Pagrindinė rozuvastatino veikimo vieta yra kepenys, cholesterolio koncentracijos sumažėjimas priklauso nuo poveikio joms.
Rozuvastatinas didina MTL receptorių skaičių kepenų ląstelių paviršiuje, todėl skatina MTL patekimą į kepenis ir katabolizmą. Be to, šis vaistas slopina LMTL sintezę kepenyse, todėl mažiną bendrą LMTL ir MTL dalelių skaičių.
Farmakodinaminis poveikis
Crestor mažina padidėjusią MTL cholesterolio, bendro cholesterolio ir trigliceridų koncentraciją, didina DTL cholesterolio koncentraciją. Be to, šis vaistas mažina ApoB, ne DTL cholesterolio, LMTL cholesterolio, LMTL trigliceridų koncentraciją, didina ApoA-I koncentraciją (žr. 2 lentelę); mažina MTL cholesterolio ir DTL cholesterolio, bendrojo cholesterolio ir DTL cholesterolio, ne DTL cholesterolio ir DTL cholesterolio, ApoB ir ApoA-I santykius.
3 lentelė. Įvairiomis dozėmis vartojamo Crestor poveikis pacientams, sergantiems pirmine IIa arba IIb tipo hipercholesterolemija (koreguotas vidutinis iki gydymo buvusios koncentracijos pokytis procentais)
Dozė |
n |
MTL chol. |
bendras chol. |
DTL chol. |
TG |
ne DTL chol. |
ApoB |
ApoA-I |
Placebas |
13 |
-7 |
-5 |
3 |
-3 |
-7 |
-3 |
0 |
10 mg |
17 |
-52 |
-36 |
14 |
-10 |
-48 |
-42 |
4 |
20 mg |
17 |
-55 |
-40 |
8 |
-23 |
-51 |
-46 |
5 |
40 mg |
18 |
-63 |
-46 |
10 |
-28 |
-60 |
-54 |
0 |
Pradėjus vartoti Crestor, gydomasis poveikis pasireiškia per savaitę (90 % maksimalaus poveikio – per 2 savaites). Stipriausias šio vaisto poveikis paprastai pasireiškia per 4 savaites ir vėliau išlieka.
Klinikinis veiksmingumas ir saugumas
Crestor yra veiksmingas suaugusių pacientų, sergančių hipercholesterolemija su hipertrigliceridemija arba be jos, populiacijoms, nepriklausomai nuo rasės, lyties ir amžiaus, taip pat cukriniu diabetu bei šeimine hipercholesterolemija sergančių pacientų populiacijoms.
Bendrais III fazės tyrimų duomenimis, Crestor yra veiksmingas daugumos pacientų, sergančių IIa arba IIb tipo hipercholesterolemija (vidutinė MTL cholesterolio koncentracija iki gydymo – apie 4,8 mmol/l), cholesterolio koncentracijai sumažinti iki reikiamos pagal Europos aterosklerozės sąjungos 1998 metų rekomendacijas. Maždaug 80 % pacientų, vartojančių 10 mg Crestor per parą, plazmoje MTL cholesterolio koncentracija sumažėjo iki reikiamos pagal Europos aterosklerozės sąjungos rekomendacijas (mažesnės kaip 3 mmol/l).
Plataus tyrimo metu Crestor dozę didinant nuo 20 mg iki 80 mg nepriklausomai nuo cholesterolio koncentracijos plazmoje pokyčių, tirtas šio vaisto poveikis 435 pacientams, sergantiems heterozigotine šeimine hipercholesterolemija. Visomis dozėmis vartojamas Crestor palankiai veikė lipidų koncentraciją plazmoje, daliai pacientų ji pasiekdavo reikiamą. Padidinus paros dozę iki 40 mg (po 12 gydymo savaičių), MTL cholesterolio koncentracija sumažėjo 53 %. 33 % pacientų plazmoje ji sumažėjo iki reikiamos pagal Europos aterosklerozės sąjungos rekomendacijas (mažesnės kaip 3 mmol/l).
Atviro klinikinio tyrimo metu Crestor dozę didinant nuo 20 mg iki 40 mg nepriklausomai nuo cholesterolio koncentracijos pokyčių, tirtas šio vaisto poveikis 42 pacientams, sergantiems homozigotine šeimine hipercholesterolemija. Bendroje populiacijoje MTL cholesterolio koncentracija sumažėjo vidutiniškai 22 %.
Klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvavo nedaug pacientų, parodė, kad sumuojasi trigliceridų koncentraciją mažinantis Crestor ir fenofibrato poveikis bei DTL cholesterolio koncentraciją didinantis Crestor ir nikotino rūgšties poveikis (žr. 4.4 skyrių).
Neįrodyta, kad rozuvastatinas apsaugotų nuo su lipidų anomalijomis susijusių komplikacijų, pvz., išeminės širdies ligos. Crestor įtakos mirštamumui ir sergamumui tyrimai dar nebaigti.
Daugiacentriniame, dvigubai koduotame placebu kontroliuojamame klinikiniame tyrime (METEOR) dalyvavo 984 pacientai, kurių amžius buvo 45-70 metų, išeminės širdies ligos rizika - maža (rizika pagal Framingham mažesnė kaip 10% per 10 metų), vidutinė mažo tankio lipoproteinų cholesterolio (MTL-C) koncentracija – 4mmol/l (154,5 mg/dl), tačiau buvo diagnozuota subklinikinė aterosklerozė (nustatyta pagal miego arterijos vidinio ir vidurinio dangalo storį, CIMT). Jie buvo atsitiktinai parinkti 2 metus vartoti 40 mg rozuvastatino 1 kartą per parą arba placebą. Palyginus su placebu, rozuvastatinas reikšmingai (-0,0145 mm per metus [95% pasikliautinasis intervalas -0,0196, -0,0093; p<0,0001]) sulėtino didžiausio CIMT progresavimą 12-oje miego arterijos vietų. Rozuvastatino grupėje nustatytas -0,0014 mm (-0,12%) per metus (nereikšmingas) pokytis, o placebo - progresavimas +0,0131 mm (1,12%) per metus (p<0,0001). Tiesioginės koreliacijos tarp CIMT sumažėjimo bei sunkių širdies ir kraujagyslių sistemos reiškinių nenustatyta. METEOR tyrimo populiacija turėjo mažą išeminės širdies ligos riziką ir nereprezentuoja tos populiacijos, kuriai vartoti skirtas Crestor 40 mg. 40 mg dozę reikia skirti tik nustačius sunkią hipercholesterolemiją bei didelę širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų riziką (žr. 4.2 skyrių).
Statinų vartojimo pirminei profilaktikai pagrindimas: intervencinis tyrimas rozuvastatino poveikiui įvertinti (JUPITER). Šio tyrimo metu vertinta rozuvastatino įtaka didžiųjų aterosklerozinių kardiovaskulinių ligų reiškinių atsiradimui stebint 17802 vyrus (50 metų ir vyresnius) bei moteris (60 metų ir vyresnes).
Tyrimo dalyviai buvo atsitiktinai parinkti vartoti placebą (n = 8901) arba 20 mg rozuvastatino 1 kartą per parą (n = 8901) ir stebėti vidutiniškai 2 metus.
Rozuvastatino grupės (palyginus su placebo grupe) asmenų MTL cholesterolio koncentracija sumažėjo 45 % (p < 0,001).
Didelės rizikos (1558 asmenys, kurių Framingham rizikos rodiklis įtraukiant į tyrimą buvo > 20 %) pogrupio post-hoc analizė parodė reikšmingą rozuvastatiną vartojusių asmenų (palyginus su vartojusiais placebą) rizikos sumažėjimą pagal sudėtinę vertinamąją baigtį, kurią sudarė kardiovaskulinė mirtis, insultas ir miokardo infarktas (p = 0,028). Šių reiškinių absoliutus rizikos sumažėjimas 1000 pacientų-metų buvo 8,8. Bendras šios didelės rizikos grupės asmenų mirtingumas nepakito (p = 0,193). Didelės rizikos (9302 asmenys, kurių rizikos rodiklis įtraukiant į tyrimą buvo ≥ 5 %) pogrupio post-hoc analizė, ekstrapoliuota įtraukiant vyresnius kaip 65 metų asmenis, parodė reikšmingą rozuvastatiną vartojusių asmenų (palyginus su vartojusiais placebą) rizikos sumažėjimą pagal sudėtinę vertinamąją baigtį, kurią sudarė kardiovaskulinė mirtis, insultas ir miokardo infarktas (p = 0,0003). Šių reiškinių absoliutus rizikos sumažėjimas 1000 pacientų-metų buvo 5,1. Bendras šios didelės rizikos grupės asmenų mirtingumas nepakito (p = 0,076).
JUPITER tyrimo metu 6,6 % rozuvastatiną ir 6,2 % placebą vartojusių asmenų nutraukė tiriamojo preparato vartojimą dėl nepageidaujamų reiškinių. Dažniausi nepageidaujami reiškiniai, dėl kurių teko nutraukti vartojimą, buvo mialgija (0,3 % rozuvastatiną ir 0,2 % placebą vartojusių asmenų), pilvo skausmas (0,03 % rozuvastatiną ir 0,02 % placebą vartojusių asmenų) bei išbėrimas (0,02 % rozuvastatiną ir 0,03 % placebą vartojusių asmenų). Dažniausi nepageidaujami reiškiniai, kurių dažnis rozuvastatino grupės asmenims buvo toks pats arba didesnis negu placebo, yra šlapimo takų infekcija (pasireiškė 8,7 % rozuvastatiną ir 8,6 % placebą vartojusių asmenų), nazofaringitas (7,6 % rozuvastatiną ir 7,2 % placebą vartojusių asmenų), nugaros skausmas (7,6 % rozuvastatiną ir 6,9 % placebą vartojusių asmenų) bei mialgija (7,6 % rozuvastatiną ir 6,6 % placebą vartojusių asmenų).
Vaikų populiacija
Atliktas dvigubai koduotas, atsitiktinių imčių, daugiacentris placebu kontroliuojamas 12 savaičių trukęs tyrimas (n = 176, iš jų 97 berniukai ir 79 mergaitės), po kurio vykdyta atvira 40 savaičių trukmės rozuvastatino dozės parinkimo fazė (n = 173, iš jų 96 berniukai ir 77 mergaitės). Į šį tyrimą įtraukti heterozigotine šeimine hipercholesterolemija sirgę 10-17 metų amžiaus II-V brendimo stadijos pagal Tanner pacientai (mergaitės – bent 1 metai po menstruacijų pradžios) iš pradžių 12 savaičių vartojo 5, 10 ar 20 mg rozuvastatino per parą arba placebą, o paskui 40 savaičių visi kasdien vartojo rozuvastatiną. Įtraukimo į tyrimą dieną maždaug 30 % pacientų buvo 10-13 metų; 17 %, 18 %, 40 % ir 25 % buvo atitinkamai II, III, IV ir V brendimo pagal Tanner stadijos.
MTL cholesterolio koncentracija sumažėjo 38,3 %, 44,6 % ir 50 % vartojant atitinkamai 5, 10 ir 20 mg rozuvastatino ir 0,7 % – vartojant placebą.
40 savaičių atviros dozės didinimo iki tikslinės maksimalios (20 mg 1 kartą per parą) fazės pabaigoje 70 iš 173 pacientų (40,5 %) MTL cholesterolio koncentracija pasiekė tikslinę – mažesnę kaip 2,8 mmol/l.
Po 52 savaičių gydymo, taikyto tyrimo metu, poveikio augimui, svoriui, kūno masės indeksui ir lytiniam brendimui nenustatyta (žr. 4.4 skyrių). Šis tyrimas (n = 176) nebuvo skirtas retiems nepageidaujamiems reiškiniams vertinti.
Be to, rozuvastatino poveikis tirtas 2 metų atviro tikslinės dozės parinkimo tyrimo metu. Jame dalyvavo 198 šeimine heterozigotine hipercholesterolemija sirgę vaikai (88 berniukai ir 110 mergaičių), kurių amžius buvo 6-17 metų, o brendimo stadija pagal Tanner < II-V. Pradinė dozė visiems pacientams buvo 5 mg rozuvastatino 1 kartą per parą. 6-9 metų pacientams (n = 64) ją leista didinti iki 10 mg 1 kartą per parą, o 10-17 metų (n = 134) – iki 20 mg 1 kartą per parą.
Po 24 rozuvastatino vartojimo mėnesių mažiausių kvadratų metodu apskaičiuota MTL-C koncentracija, palyginus su pradine, buvo sumažėjusi 43 % (iš pradžių buvo 236 mg/dl, po 24 mėn. – 133 mg/dl): nuo 6 iki < 10 metų grupės pacientams – 43 % (iš pradžių buvo 234 mg/dl, po 24 mėn. – 124 mg/dl), nuo 10 iki < 14 metų – 45 % (iš pradžių buvo 234 mg/dl, po 24 mėn. – 124 mg/dl) ir nuo 14 iki < 18 metų – 35 % (iš pradžių buvo 241 mg/dl, po 24 mėn. – 153 mg/dl).
Vartojus 5 mg, 10 mg arba 20 mg rozuvastatino, taip pat nustatyta statistikai reikšmingų vidutinių antrinių lipidų ir lipoproteinų rodiklių (DTL-C, bendrojo cholesterolio (BC), ne DTL-C, MTL-C/DTL-C, BC/DTL-C, TG/DTL-C, ne DTL-C/DTL-C, ApoB, ApoB/ApoA-1) pokyčių palyginus su pradiniais. Kiekvienas iš jų rodė palankų poveikį lipidų koncentracijoms, išlikusį 2 tyrimo metus.
Po 24 gydymo mėnesių poveikio augimui, kūno svoriui, KMI ar lytiniam brendimui nenustatyta (žr. 4.4 skyrių).
Europos vaistų agentūra atleido nuo įpareigojimo pateikti rozuvastatino tyrimų su visais vaikų populiacijos pogrupiais duomenis homozigotinei šeiminei hipercholesterolemijai ir pirminei sudėtinei (mišriai) dislipidemijai gydyti bei kardiovaskulinių reiškinių profilaktikai (vartojimo vaikams informacija pateikiama 4.2 skyriuje).
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Išgėrus Crestor, didžiausia rozuvastatino koncentracija plazmoje susidaro maždaug po 5 val. Šio vaisto absoliutusis biologinis prieinamumas – apie 20 %.
Pasiskirstymas
Rozuvastatinas ekstensyviai kaupiamas kepenyse – pagrindinėje cholesterolio sintezės ir MTL cholesterolio klirenso vietoje. Rozuvastatino pasiskirstymo tūris – maždaug 134 litrai. Apie 90 % rozuvastatino būna prisijungusio prie plazmos baltymų, ypač albumino.
Metabolizmas
Metabolizuojama nedidelė rozuvastatino dalis (apie 10 %). Metabolizmo tyrimais in vitro, naudojant žmogaus kepenų ląsteles, nustatyta, kad citochromo P450 fermentų sistema rozuvastatino metabolizuoja mažai. Daugiausiai rozuvastatino metabolizuoja CYP2C9, mažiau – CYP2C19, CYP3A4 ir CYP2D6. Pagrindiniai identifikuoti metabolitai – L‑desmetilintas ir laktoninis. L‑desmetilinto metabolito aktyvumas yra maždaug 50 % mažesnis negu rozuvastatino, o laktoninis metabolitas laikomas kliniškai neaktyviu. Daugiau kaip 90 % cirkuliuojančios HMG KoA reduktazės aktyvumo sumažėjimo lemia rozuvastatinas.
Išskyrimas
Maždaug 90 % rozuvastatino nepakitusio (rezorbuoto ir nerezorbuoto) patenka į išmatas, likusioji dalis išskiriama su šlapimu (5 % – nepakitusio). Jo pusinės eliminacijos laikas plazmoje – apie 19 val. Vartojant šį vaistą didesnėmis dozėmis, jo pusinės eliminacijos laikas nepailgėja. Rozuvastatino plazminio klirenso geometrinis vidurkis – apie 50 l/val. (variacijos koeficientas – 21,7 %). Rozuvastatino (kaip ir kitų HMG KoA reduktazės inhibitorių) kaupimuisi kepenyse svarbus membranos nešiklis OATP-C. Be to, šis nešiklis svarbus rozuvastatino eliminacijai per kepenis.
Farmakokinetikos tiesinis pobūdis
Rozuvastatino sisteminė ekspozicija didėja proporcingai dozei. Vartojant šį vaistą daug kartų (kasdien), jo farmakokinetikos parametrai nepakinta.
Ypatingos populiacijos
Amžius ir lytis kliniškai reikšmingos įtakos rozuvastatino farmakokinetikai suaugusiųjų organizme neturi. Rozuvastatino farmakokinetika heterozigotine šeimine hipercholesterolemija sergančių vaikų ir paauglių organizme yra panaši kaip sveikų suaugusių savanorių (žr. „Pediatrinė populiacija“ žemiau).
Rasė. Farmakokinetikos tyrimai parodė, kad AUC ir Cmax mediana azijiečiams (japonams, kinams, filipiniečiams, vietnamiečiams ir korėjiečiams) būna maždaug 2 kartus didesnė negu europidams. Azijiečiams indams AUC ir Cmax mediana būna maždaug 1,3 karto didesnė. Populiacinė farmakokinetikos analizė kliniškai reikšmingų farmakokinetikos skirtumų europidų ir juodaodžių rasės pacientų organizme neparodė.
Genetinis polimorfizmas. HMG-KoA reduktazės inhibitorių, įskaitant rozuvastatiną, dispozicijoje dalyvauja baltymai-nešikliai OATP1B1 ir BCRP. Pacientams, turintiems SLCO1B1 (OATP1B1) ir (arba) ABCG2 (BCRP) genetinį polimorfizmą, kyla rozuvastatino ekspozicijos padidėjimo pavojus. Genotipai SLCO1B1 c.521CC ir ABCG2 c.421AA (individualus polimorfizmas) yra susiję su atitinkamai maždaug 1,7 karto ir 2,4 karto didesne rozuvastatino ekspozicija (AUC) negu SLCO1B1 c.521TT ir ABCG2 c.421CC genotipai.
Inkstų nepakankamumas. Tiriant įvairaus laipsnio inkstų nepakankamumu sergančius pacientus nustatyta, kad lengvo ir vidutinio laipsnio inkstų nepakankamumas neturi įtakos rozuvastatino bei N-desmetilinto metabolito koncentracijai plazmoje. Sunkiu inkstų nepakankamumu sergančių pacientų (kreatinino klirensas mažesnis kaip 30 ml/min.) plazmoje rasta 3 kartus didesnė rozuvastatino ir 9 kartus didesnė N-desmetilinto metabolito koncentracija negu sveikų savanorių. Rozuvastatino pusiausvyrinė koncentracija hemodializuojamų pacientų plazmoje buvo maždaug 50 % didesnė negu sveikų savanorių.
Kepenų funkcijos nepakankamumas. Tirti įvairaus laipsnio kepenų nepakankamumu sergantys pacientai. Kai Child-Pugh rodiklis 7 arba mažesnis, sisteminės rozuvastatino ekspozicijos padidėjimo nenustatyta. Dviems asmenims, kurių Child-Pugh rodiklis buvo atitinkamai 8 ir 9, nustatyta bent 2 kartus didesnė rozuvastatino sisteminė ekspozicija negu tiems, kurių Child-Pugh rodiklis mažesnis. Rozuvastatino vartojimo pacientams, kurių Child-Pugh rodiklis yra didesnis kaip 9, patirties nėra.
Vaikų populiacija. 2 rozuvastatino tablečių farmakokinetikos 10-17 ar 6-17 metų vaikų, sergančių šeimine heterozigotine hipercholesterolemija, organizme tyrimai, kuriuose iš viso dalyvavo 214 pacientų, parodė panašią į suaugusiųjų arba mažesnę ekspoziciją vaikų organizme. Rozuvastatino ekspoziciją 2 metų laikotarpiu buvo galima apskaičiuoti atsižvelgiant į dozę ir laiką.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Įprastų farmakologinio saugumo, genotoksiškumo ir galimo kancerogeniškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo. Specialių poveikio hERG tyrimų neatlikta. Nepageidaujamos reakcijos, kurių nepastebėta klinikinių tyrimų metu, bet pasireiškė gyvūnams, esant panašiai į klinikinę ekspozicijai, yra kartotinių dozių toksinio poveikio tyrimų metu nustatyti (tikėtina, kad dėl rozuvastatino farmakologinio poveikio) pelių ir žiurkių kepenų histopatologiniai pokyčiai bei silpnesnis poveikis šunų (bet ne beždžionių) tulžies pūslei. Be to, stebėtas didesnių dozių toksinis poveikis beždžionių ir šunų sėklidėms. Nustatytas toksinis poveikis žiurkių reprodukcijai: mažesnis palikuonių dydis, kūno svoris ir išgyvenimas, kai pasireiškė toksinis poveikis vaikingai patelei, o sisteminė ekspozicija kelis kartus viršijo terapinę.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės šerdis
Laktozė monohidratas
Mikrokristalinė celiuliozė
Kalcio fosfatas
Krospovidonas
Magnio stearatas
Tabletės plėvelė
Laktozė monohidratas
Hipromeliozė
Triacetinas
Titano dioksidas (E171)
Geltonasis geležies oksidas (E172) (tik 5 mg tabletėse)
Raudonasis geležies oksidas (E172) (tik 10 mg ir 20 mg tabletėse)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti žemesnėje kaip 30 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Aliuminio laminato ir aliuminio folijos lizdinės plokštelės.
Kartono dėžutėje yra 7 arba 28 plėvele dengtos tabletės.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti
Specialių reikalavimų nėra.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
Gimdymo namuose seselė klausia savo kolegės:
- Ar čia tie keturi broliai, kur vakar gimė, taip garsiai rėkia?
- Ne, čia jų tėvas. - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Kurią tiesą apie Lioton 1000 Jūs žinojote