Citarabinas, 100mg/ml, injekcinis ar infuzinis tirpalas
Vartojimas: leisti po oda, į veną
Registratorius: Accord Healthcare Limited, Jungtinė Karalystė
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Citarabinas
1. Kas yra Cytarabine Accord ir kam jis vartojamas
- Cytarabine Accord vartojamas tiek suaugusiųjų, tiek vaikų gydymui. Preparato veiklioji medžiaga yra citarabinas.
- Citarabinas priklauso vaistų, vadinamų citotoksiniais, grupei. Šie vaistai vartojami ūminių leukemijų (kraujo vėžio, kurio metu organizme susidaro per daug baltųjų kraujo kūnelių) gydymui. Citarabinas trukdo augti vėžinėms ląstelėms, ir galiausiai jos žūva.
- Remisijai sukelti taikomas intensyvus gydymas, dėl kurio leukemija priverčiama atsitraukti. Jeigu vaistas veiksmingas, kraujo ląstelių pusiausvyra sunormalėja ir Jūsų sveikata pagerėja. Laikotarpis, kai sveikata sąlyginai pagerėja, yra vadinamas remisija.
- Palaikomasis gydymas yra švelnesnis, jo tikslas išsaugoti remisija kiek įmanoma ilgiau. Leukemijai kontroliuoti ir neleisti jai pakartotinai paūmėti vartojamos ganėtinai mažos citarabino dozės.
2. Kas žinotina prieš vartojant Cytarabine Accord
Cytarabine Accord vartoti negalima:
- jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) citarabinui arba bet kuriai pagalbinei Cytarabine Accord medžiagai.
- jeigu kraujo tyrimai rodo labai mažą ląstelių skaičių ne dėl vėžio, o kokios nors kitos priežasties, arba jei taip nusprendžia Jūsų gydytojas.
- jeigu po radioterapijos gydymo kitu vaistu nuo vėžio, pvz., metotreksatu, yra labai sunku valdyti kūną.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju arba vaistininku, prieš pradėdami vartoti Cytarabine Accord. Būkite labai atsargūs su Cytarabine Accord.
- Jeigu Jūsų kaulų čiulpai yra nuslopinti, gydymas turi būti pradėtas atidžiai stebint medicinos specialistui.
- jeigu turite kepenų sutrikimų.
- citarabinas kaulų čiulpuose stipriai sumažina kraujo ląstelių gamybą, todėl galite tapti jautresni infekcinėms ligoms arba padažnėti kraujavimai. Nutraukus gydymą kraujo ląstelių skaičius gali mažėti dar savaitę laiko. Jeigu reikės, gydytojas nuolat tirs kraują ir kaulų čiulpus.
- Gali pasireikšti sunkus ir kartais gyvybei pavojingas centrinės nervų sistemos, žarnyno arba plaučių šalutinis poveikis.
- Gydymo citarabinu metu bus tiriama kepenų ir inkstų funkcija. Jeigu prieš gydymą kepenų funkcija nebuvo gera, citarabinas bus skiriamas tik labai atidžiai prižiūrint.
- Gydymo metu gali būti padidėjęs šlapimo rūgšties (parodo vėžinių ląstelių sunaikinimą) kiekis kraujyje (hiperurikemija). Gydytojas pasakys, jeigu jam kontroliuoti reikės vartoti kokių nors papildomų vaistų.
- Gydymo citarabinu metu nerekomenduojama skiepytis gyvomis arba nusilpnintomis vakcinomis. Jeigu reikia skiepytis, pasitarkite su gydytoju. Citarabino vartojimo metu dėl nuslopintos imuninės sistemos, reakcija į negyvas ar nukenksmintas vakcinas gali būti sumažėjusi.
- Nepamirškite pasakyti gydytojui, jei buvote gydomas radioterapija.
Kiti vaistai ir Cytarabine Accord
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
- Vaistų, kurių sudėtyje yra 5-fluorcitozino (vaisto, vartojamo grybelinėms infekcijoms gydyti).
- Vaistų, kurių sudėtyje yra digitoksino arba beta-acetildigoksino, vartojamų širdies ligoms gydyti.
- Gentamicino (antibiotiko, vartojamo bakterinėms infekcijoms gydyti).
- Vaistų, kurių sudėtyje yra ciklofosfamido, vinkristino ir prednizono. Šie vaistai vartojami vėžio gydymo schemose.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Nėštumas
Jeigu Jūsų arba Jūsų partneris vartojate citarabino, venkite pastoti. Nesvarbu ar esate vyras, ar moteris, jeigu esate lytiškai aktyvus, gydymo metu patariama vartoti veiksmingas kontracepcijos priemones. Citarabinas sukelia apsigimimus, todėl svarbu pasakyti gydytojui, jeigu manote, kad esate nėščia. Vyrai ir moterys gydymo metu ir 6 mėnesius po jo turi naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą.
Žindymo laikotarpis
Prieš pradedant gydymą citarabinu, žindymą reikia nutraukti, nes šis vaistas gali pakenkti žindomam kūdikiui.
Vaisingumas
Citarabinas gali nuslopinti moterų menstruacinį ciklą ir sukelti amenorėją, o pacientams vyrams nuslopinti spermos gaminimą. Vyrai, besigydantys citarabinu, turi naudoti patikimą kontracepcijos priemonę.
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Citarabinas gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia. Tačiau pats vėžio gydymas gali sutrikdyti kai kurių pacientų gebėjimą vairuoti ir valdyti mechanizmus. Jeigu jaučiate neigiamą poveikį, vairuoti ir valdyti mechanizmų negalima.
3. Kaip vartoti Cytarabine Accord
Vartojimo metodas ir būdai
Ligoninėje, atidžiai prižiūrint specialistui, Jums bus paskirta citarabino infuzija („lašinė“) arba injekcija į veną arba po oda. Gydytojas, atsižvelgdamas į Jūsų būklę, nuspręs, kokią dozę Jums paskirti ir kiek dienų ją reiks vartoti.
Rekomenduojama dozė
Gydytojas, atsižvelgdamas į Jūsų būklę, nuspręs, ar jūs vartosite gydymą remisijai sukelti, ar palaikomąjį gydymą, ir koks Jūsų kūno paviršiaus plotas. Jūsų svoris ir ūgis bus panaudotas kūno paviršiaus plotui apskaičiuoti.
Gydymo metu Jums teks reguliariai tirtis, taip pat ir kraują. Gydytojas Jums pasakys, kaip dažnai tai reiks daryti. Jums reguliariai reikės tirtis:
- kraują, siekiant išsiaiškinti, ar nepasireiškė reikalaujantis gydymo kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas.
- kepenis (vėl atliekant kraujo tyrimą), siekiant išsiaiškinti, ar citarabinas nedaro žalingo poveikio jų funkcijai.
- inkstus (vėl atliekant kraujo tyrimą), siekiant išsiaiškinti, ar citarabinas nedaro žalingo poveikio jų funkcijai.
- šlapimo rūgšties kiekį kraujyje, nes citarabinas gali padidinti šlapimo rūgšties kiekį kraujyje. Jeigu šlapimo rūgšties kiekis yra per didelis, gali būti paskirtas dar vienas vaistas.
- jeigu Jums taikomos dializės, gydytojas gali pakeisti vaisto vartojimo laiką, nes dializės gali sumažinti vaisto poveikį.
Ką daryti pavartojus per didelę Cytarabine Accord dozę
Vartojant dideles dozes gali pasunkėti šalutinis poveikis, pavyzdžiui, burnos opos arba sumažėja baltųjų kraujo ląstelių ir kraujo plokštelių (jos padeda kraujui krešėti) kiekis kraujyje. Jeigu taip atsitiktų, Jums gali prireikti antibiotikų ir kraujo perpylimo. Burnos opos reikėtų gydyti, joms gyjant jausite mažesnį diskomfortą.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
4. Galimas šalutinis poveikis
Cytarabine Accord, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Citarabino šalutinis poveikis priklauso nuo dozės. Dažniausiai pasireiškia šalutinis poveikis virškinimo traktui bei kraujodarai.
Jei po vaisto pavartojimo atsiranda toliau išvardytų simptomų, nedelsdamas pasakykite Jus tuo metu prižiūrinčiam gydytojui ar slaugytojui.
- Alerginė reakcija, pavyzdžiui, staiga atsiradęs švokštimas, kvėpavimo pasunkėjimas, akių vokų, veido ar lūpų patinimas, išbėrimas ar niežulys (ypač apimantys visą kūną).
- Sunki alerginė reakcija (anafilaksija): odos išbėrimas, įskaitant raudoną niežtinčią odą, rankų, pėdų, kulkšnų, veido, lūpų, burnos sutinimas ar gerklės bronchospazmas (dėl ko gali būti sunku ryti ar kvėpuoti) ir Jūs galit pasijausti tarytum tuoj nualpsite (spontaniškas sąmonės netekimas dėl nepakankamo kraujo kiekio smegenyse). Tai gali būti mirtina (nedažnai).
- Gali išsivystyti klinikiniai plaučių edemos/SRDS požymiai, ypač vartojant dideles dozes: buvo pastebėti ūmūs kvėpavimo sunkumai ir vanduo plaučiuose (plaučių edema), ypač naudojant dideles dozes (dažnai).
- Nuovargis ar mieguistumas.
- Į gripą panašūs simptomai, pavyzdžiui, padidėjusi temperatūra ar karščiavimas ir šaltkrėtis.
- Stiprus krūtinės skausmas.
- Stiprus pilvo skausmas.
- Apakimas, lietimo pojūčio netekimas, psichikos sutrikimas ar negalėjimas įprastai judėti (šis vaistas gali sukelti šalutinį poveikį galvos smegenims ir akims; toks poveikis paprastai būna laikinas, bet gali būti labai sunkus).
- Lengviau nei įprasta atsirandančios kraujosruvos ar stipresnis nei įprasta kraujavimas. Tai yra mažo kraujo ląstelių kiekio simptomai. Jeigu Jums atsiranda tokių simptomų, nedelsdamas pasakykite gydytojui ar slaugytojui.
Toks šalutinis poveikis yra sunkus. Gali prireikti skubios medicininės pagalbos.
Šalutinio poveikio dažnis pateikiamas naudojant šiuos apibūdinimus:
Dažnas (pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 100):
- Karščiavimas.
- Nepakankamas baltųjų kraujo ląstelių arba kraujo plokštelių kiekis, todėl galite tapti jautresni infekcinėms ligoms arba kraujavimui.
- Sumažėjęs baltųjų kraujo ląstelių kiekis gali sukelti šaltkrėtį ir karščiavimą, dėl kurių reikia skubios medicininės pagalbos.
- Sumažėjęs plokštelių kiekis gali sukelti kraujavimą, dėl kurio reikia skubios medicininės pagalbos.
- Kraujo ląstelių pakitimas (megaloblastozė).
- Apetito praradimas.
- Sunkumas nuryti.
- Pilvo skausmas.
- Pykinimas (šleikštulys).
- Vėmimas.
- Viduriavimas.
- Burnos arba išangės uždegimas arba išopėjimas.
- Grįžtamo pobūdžio odos pažeidimas, pavyzdžiui, paraudimas (eritema), pūslės, bėrimas, dilgėlinė, kraujagyslių uždegimas (vaskulitas), plaukų slinkimas.
- Grįžtamo pobūdžio kepenų pažeidimas, pasireiškiantis kepenų fermentų aktyvumo padidėjimu.
- Grįžtamo pobūdžio akių pažeidimas, pavyzdžiui, kraujuojančios akių opos (hemoraginis konjunktyvitas) kartu su regėjimo sutrikimu, padidėjęs jautrumas šviesai (fotofobija), vandeningos akys arba akių perštėjimas ir ragenos uždegimas (keratitas).
- Sąmonės pritemimas (vartojant dideles dozes).
- Kalbėjimo sunkumai (vartojant dideles dozes).
- Nenormalūs akių judesiai (vartojant dideles dozes – nistagmas).
- Uždegimas venos injekcijos vietoje.
- Neįprastai aukštas šlapimo rūgšties kiekis kraujyje (hiperurikemija).
Nedažnas (pasireiškia nuo 1 iki 10 vartotojų iš 1 000):
- Gerklės skausmas.
- Galvos skausmas.
- Sunki alerginė reakcija (anafilaksija), pasireiškiantis sunkumu kvėpuoti arba galvos sukimusi.
- Kraujo apnuodijimas (sepsis).
- Gerklės uždegimas ir opos.
- Sunkus žarnų uždegimas (nekrozinis kolitas).
- Žarnyno cistos.
- Odos išopėjimas.
- Niežulys.
- Injekcijos vietos uždegimas.
- Rudi ir (arba) juodi spuogeliai odoje (lentigo).
- Odos ir akių obuolių pageltimas (gelta).
- Plaučių infekcinė liga (pneumonija).
- Sunkumas kvėpuoti.
- Citarabino vartojant į ertmę esančia apie stuburą gali atsirasti kojų ir apatinės kūno dalies paralyžius.
- Raumenų ir sąnarių skausmas.
- Širdį gaubiančių audinių uždegimas (perikarditas).
- Inkstų funkcijos sutrikimas.
- Negalėjimas šlapintis ( šlapimo susilaikymas).
- Krūtinės skausmas.
- Delnų ir pėdų deginantis skausmas.
Labai retas (gali pasireikšti 1 iš 10 000 žmonių):
- Prakaito liaukų uždegimas.
- Nereguliarus širdies plakimas (aritmija).
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis):
- Nervinio audinio pažeidimas (toksinis poveikis nervų sistemai), vieno ar daugiau nervų uždegimas (neuritas).
- Kasos uždegimas (pankreatitas).
- Akių skausmas (junginės uždegimas).
Kitas šalutinis poveikis
Praėjus 6-12 valandų po gydymo pradžios gali pasireikšti citarabino sindromas. Jo simptomai yra:
- Karščiavimas.
- Kaulų ir raumenų skausmas.
- Kartais krūtinės skausmas.
- Bėrimas.
- Akių opos (konjunktyvitas).
- Pykinimas (šleikštulys).
Šių simptomų prevencijai arba gydymui gydytojas gali paskirti kortikosteroidų (vaistų nuo uždegimo). Jeigu jie veiksmingi, gydymą citarabinu galima tęsti.
Reakcijos, pastebėtos gydymo didesnėmis dozėmis metu
Centrinė nervų sistema
Gydant didelėmis dozėmis, iki trečdalio pacientų gali pasireikšti toliau išvardytų, dažniausiai grįžtamo pobūdžio, simptomų:
- Asmenybės pokyčiai.
- Pakitęs budrumas.
- Sunkumas kalbėti.
- Koordinacijos sutrikimas.
- Drebulys.
- Neįprastas akių judėjimas (nistagmas).
- Galvos skausmas.
- Periferinė motorinė ir sensorinė neuropatija (periferinės nervų sistemos nervų pažeidimas).
- Minčių susipainiojimas.
- Mieguistumas.
- Galvos sukimasis.
- Koma.
- Traukuliai.
Išvardyti šalutiniai poveikiai gali pasireikšti dažniau:
- senyviems pacientams (vyresniems kaip 55 metų amžiaus).
- pacientams su sutrikusia kepenų ir inkstų funkcija.
- po buvusio vėžio gydymo, kai buvo veikiamos smegenys arba stuburas, pavyzdžiui, radioterapijos arba citostatikų injekcijos.
- piktnaudžiaujantiems alkoholiu.
Nervų sistemos pažeidimo pavojus padidėja, jeigu citarabinas:
- vartojamas didelėmis dozėmis arba trumpais intervalais.
- vartojamas kartu su kitu, toksiškai nervų sistemą veikiančiu, gydymu (pavyzdžiui, radioterapija arba metotreksatu).
Virškinimo traktas
Vartojantiems citarabino, ypatingai tiems, kurie vartoja dideles dozes, kartu su įprastais simptomais gali pasireikšti ir daug sunkesnių reakcijų. Gauta pranešimų apie žarnyno perforacijos, audinių žuvimo (nekrozės) ir nepraeinamumo bei pilvaplėvės uždegimo atvejus. Vartojantiems dideles dozes pastebėta kepenų absceso, kepenų padidėjimo, kepenų venų blokados ir kasos uždegimo atvejų.
Jeigu vartojama citarabino infuzija, virškinimo trakto šalutinių poveikių pasireiškia mažiau.
Plaučiai
Ypatingai vartojantiems dideles dozes pastebėta ūmaus, kankinančio sunkumo kvėpuoti ir skysčių kaupimosi plaučiuose (plaučių edemos) atvejų.
Kita
- Širdies raumens liga (kardiomiopatija).
- Neįprastas raumenų sutrikimas (rabdomiolizė).
- Kraujo infekcija (sepsis).
- Toksinis poveikis ragenai.
- Virusinė, bakterinė ir kitokia infekcija.
- Spermos ir menstruacinio ciklo netekimas.
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojai. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai naudodamiesi nacionaline pranešimo sistema: VVKT prie LR SAM, Žirmūnų g. 139A, LT 09120, Vilnius, tel: 8 800 73568, faksas: 8 800 20131, el. paštas: NepageidaujamaR@vvkt.lt, interneto svetainė: www.vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti cytarabine accord
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25°C temperatūroje.
Negalima šaldyti ar užšaldyti.
Ant flakono po „EXP“ arba kartono dėžutės etiketės po „Tinka iki“ (MM/mm) nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Cytarabine Accord vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Paruošto vartoti preparato stabilumas. Cheminės ir fizinės savybės natrio chlorido (0,9% m/V) ir gliukozės (5% m/V) injekciniame tirpale nekinta iki 24 valandų, laikant žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje, arba iki 72 valandų, laikant 2‑8 °C temperatūroje.
Mikrobiologiniu požiūriu, preparatą reikia suvartoti nedelsiant. Jeigu preparatas nesuvartojamas iš karto, atsakomybė už paruošto vartoti preparato laikymo laiką ir sąlygas tenka vartotojui. Įprastai paruoštas preparatas neturėtu būti laikomas ilgiau kaip 24 valandas 2‑8 °C temperatūroje, nebent skiedimas buvo atliktas kontroliuojamomis ir validuotomis aseptinėmis sąlygomis.
Pastebėjus, kad tirpalas nėra skaidrus, bespalvis ir be dalelių, Cytarabine Accord vartoti negalima.
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Cytarabine Accord sudėtis
- Veiklioji medžiaga yra citarabinas.1 ml yra 100 mg citarabino.
Kiekviename 1 ml flakone yra 100 mg citarabino.
Kiekviename 5 ml flakone yra 500 mg citarabino.
Kiekviename 10 ml flakone yra 1 g citarabino.
Kiekviename 20 ml flakone yra 2 g citarabino.
Kiekviename 40 ml flakone yra 4 g citarabino.
Kiekviename 50 ml flakone yra 5 g citarabino.
- Pagalbinės medžiagos yra makrogolis 400, trometamolis ir injekcinis vanduo.
Cytarabine Accord išvaizda ir kiekis pakuotėje
Cytarabine Accord yra skaidrus, bespalvis tirpalas, skirtas injekcijai arba infuzijai.
1 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 2 ml talpos I tipo skaidraus stiklo flakonuose, kurie uždaryti 13 mm pilkos gumos kamščiu ir 13 mm nuplėšiamu mėlynu skaidriu aliuminio dangteliu.
5 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 5 ml talpos I tipo skaidraus stiklo vamzdelio formos flakonuose, kurie uždaryti 20 mm pilkos gumos kamščiu ir 20 mm nuplėšiamu mėlynu skaidriu aliuminio dangteliu.
10 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 10 ml talpos I tipo skaidraus stiklo vamzdelio formos flakonuose, kurie uždaryti 20 mm pilkos gumos kamščiu ir 20 mm nuplėšiamu mėlynu skaidriu aliuminio dangteliu.
20 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 20 ml talpos I tipo skaidraus stiklo lietuose flakonuose, kurie uždaryti 20 mm pilkos gumos kamščiu ir 20 mm nuplėšiamu ryškiai mėlynu aliuminio dangteliu.
40 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 50 ml talpos I tipo skaidraus stiklo lietuose flakonuose, kurie uždaryti 20 mm pilkos gumos kamščiu ir 20 mm nuplėšiamu ryškiai mėlynu aliuminio dangteliu.
50 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 50 ml talpos I tipo skaidraus stiklo lietuose flakonuose, kurie uždaryti 20 mm pilkos gumos kamščiu ir 20 mm nuplėšiamu violetiniu aliuminio dangteliu.
Pakuočių dydžiai:
1 x 1 ml flakonas, 5 x 1 ml flakonai.
1 x 5 ml flakonas, 5 x 5 ml flakonai.
1 x 10 ml flakonas.
1 x 20 ml flakonas.
1 x 40 ml flakonas.
1 x 50 ml flakonas.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Citarabinas |
Vaisto stiprumas | 100mg/ml |
Vaisto forma | injekcinis ar infuzinis tirpalas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | leisti po oda, į veną |
Registracijos numeris | LT/1/10/2138 |
Registratorius | Accord Healthcare Limited, Jungtinė Karalystė |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2010.08.13 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Cytarabine Accord 100 mg/ml injekcinis/ infuzinis tirpalas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
1 ml yra 100 mg citarabino.
Kiekviename 1 ml flakone yra 100 mg citarabino.
Kiekviename 5 ml flakone yra 500 mg citarabino.
Kiekviename 10 ml flakone yra 1 g citarabino.
Kiekviename 20 ml flakone yra 2 g citarabino.
Kiekviename 40 ml flakone yra 4 g citarabino.
Kiekviename 50 ml flakone yra 5 g citarabino.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Injekcinis/ infuzinis tirpalas.
Tirpalas yra skaidrus, bespalvis, be dalelių.
pH: 7,0 – 9,5
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Remisijai sukelti suaugusiesiems, sergantiems ūmine mieloleukoze, bei suaugusiesiems ir vaikams, sergantiems kitomis ūminėmis leukemijomis.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Gydymą citarabinu galima pradėti tik gydytojui, arba tik pasikonsultavus su gydytoju, turinčiu didelės gydymo citostatikais patirties. Galima pateikti tik bendro pobūdžio rekomendacijas, nes ūminė leukemija gydoma beveik vien tik citostatikų deriniu.
Dozės rekomendacijas galima pateikti pagal svorį (mg/kg) arba pagal kūno paviršiaus plotą (mg/m2). Naudojant nomogramas, rekomenduojamas dozavimas pagal kūno svorį gali būti konvertuotas į dozavimą pagal kūno paviršiaus plotą.
1. Remisijai sukelti:
Indukcinė gydymo dozė ir tolesnis dozavimas kinta priklausomai nuo naudojamo gydymo režimo.
a) Nepertraukiamas gydymas
Sekantys gydymo režimai naudojami nepertraukiamam gydymui remisijai sukelti:
I) Greita injekcija - tinkamiausia pradinė dozė yra 2 mg/kg per parą. Ją reikia vartoti 10 dienų. Kasdieną atlikti kraujo tyrimus. Jeigu leukemiją gydantis poveikis nepasireiškią ir nėra akivaizdaus toksinio poveikio, dozę padidinti iki 4 mg/kgper parą ir tęsti tol, kol pasireikš gydomasis arba toksinis poveikis. Beveik visiems vartojantiems šias dozes pacientams po kurio laiko atsiranda toksinis poveikis.
II) Galima skirti iki 24 val. trukmės 0,5‑1 mg/kg per parą dozės infuziją. Daugumai pacientų vienos valandos infuzijų poveikis buvo pakankamas. Įvertinus toksinį poveikį, pradinė paros dozė po 10 dienų galima padidinti iki 2 mg/kgper parą. Ją tęsti tol, kol pasireikš toksinis poveikis arba remisija.
b) Pertraukiamas gydymas:
Sekantys gydymo režimai naudojami pertraukiamam gydymui remisijai sukelti:
I) Penkias dienas iš eilės į veną skiriama 3‑5 mg/kg citarabino paros dozė. Daroma dvejų – devynių dienų pertrauka ir pradedamas kitas kursas. Tęsti tol, kol pasireikš atsakas arba toksinis poveikis.
Pirmieji kaulų čiulpų atsinaujinimo požymiai pastebimi po 7‑64 dienų (vidutiniškai po 28 dienų) nuo gydymo pradžios.
Apibendrinus, jeigu po tinkamo gydymo pacientui nepasireiškia nei remisija, nei toksinis poveikis, galima atsargiai paskirti dideles citarabino dozes. Įprastai didelės dozės skiriamos greita injekcija į veną, nes pacientai toki būdą toleruoja geriau nei lėtą infuziją. Šis skirtumas atsiranda dėl greito citarabino metabolizmo ir, atitinkamai, trumpesnio didelės dozės veikimo laiko.
II) 5-7 paras skiriama nepertraukiama 24 val. trukmės 100-200 mg/m2 dozės vieno citabirino arba jo derinio su kitais citostatikais, pvz., antraciklinais, infuzija. Papildomi kursai gali būti skiriami kas 2-4 savaites, kol sukeliama remisija arba atsiranda toksinis poveikis.
2. Palaikomasis gydymas:
Palaikomoji dozė ir tolesnis dozavimas priklauso nuo naudojamo gydymo režimo.
I) Remisijai, atsiradusiai dėl citarabino ar kitokių vaistinių preparatų poveikio, išsaugoti vieną arba du kartus per savaitę skiriama 1 mg/kg injekcija į veną arba po oda.
II) 5 paras kas mėnesį skiriama nepertraukiama 100-200 mg/m2 dozės citabirino monoterapijos arba jo derinio su kitais citostatikais infuzija.
Didelės dozės
Griežtai prižiūrint gydytojui, 2-6 paras, kas 12 valandų, skiriama 2-3 g/m2 dozės vieno citarabino arba jo derinio su kitais citostatikais, 1-3 valandų trukmės, intraveninė infuzija. (Iš viso 12 dozių per vieną kursą). Negalima viršyti bendros 36 g/m2 gydymo dozės. Dažnai gydymo kursai priklauso nuo atsako į gydymą ir toksinio poveikio kraujui ir ne kraujui. Taip pat reikia atsižvelgti į atsargumo priemones, kurių reikia imtis norint nutraukti gydymą.
Vaikai
Šio vaistinio preparato saugumas kūdikiams nėra pakankamai ištirtas.
Pacientai su sutrikusia kepenų ar inkstų funkcija
Pacientams su sutrikusia kepenų ar inkstų funkcija dozė turi būti sumažinta.
Citarabinas gali būti dializuojamas. Todėl citarabino negalima duoti iš karto prieš ar po dializių.
Senyvi pacientai
Vyresniems nei 60 metų pacientams, didelių dozių gydymą galima taikyti tik atidžiai įvertinus gydymo keliamo pavojaus ir naudos santykį.
Vartojimo metodas
Vaistinio preparato skiedimo prieš vartojant instrukcija pateikiama 6.6 skyriuje.
Citarabino injekcija yra skirta vartoti intraveninės infuzijos arba injekcijos, arba poodinės injekcijos būdu.
Bendrai, poodinė injekcija yra toleruojama gerai, ir ją galima rekomenduoti palaikomajam gydymui.
100 mg/ml citarabino leisti intratekaliai negalima.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas citarabinui arba bet kuriai pagalbinei šio citarabino injekcijai medžiagai.
Nepiktybinei anemijai, leukopenijai ar trombocitopenijai (pvz., kaulų čiulpų aplazijai), nebent gydytojas nuspręs, jog toks gydymas yra tikėtinai geriausias pasirinkimas pacientui.
Degeneracinei ir toksinei encefalopatijai, ypač po metotreksato vartojimo arba gydymo jonizuojančiąja spinduliuote.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Vaikų populiacija
Šio vaistinio preparato saugumas kūdikiams nėra pakankamai ištirtas.
Įspėjimai
Citarabinas stipriai slopina kaulų čiulpų funkciją. Jei kaulų čiulpų funkcija jau susilpnino kiti vaistai, gydymą reikia pradėti atsargiai. Citarabinu gydomą pacientą gydytojas turi atidžiai stebėti. Indukuojant remisiją, reikia kasdien tikrinti leukocitų ir trombocitų skaičių. Išnykus blastams iš periferinio kraujo, reikia dažnai tikrinti kaulų čiulpus.
Reikia turėti paruoštą įrangą ir priemonių šalinti potencialiai mirtinas komplikacijas, kurios gali pasireikšti dėl kaulų čiulpų slopinimo (infekcija dėl granulocitopenijos ir kitų organizmo apsigynimo mechanizmų susilpnėjimo, kraujavimas dėl trombocitopenijos). Vartojant citarabiną pasireiškė anafilaksinių reakcijų. Aprašytas vienas atvejis, kai pasireiškė anafilaksija, sukėlusi ūminį širdies ir plaučių nepakankamumą, todėl pacientą teko reanimuoti. Ši komplikacija pasireiškė iš karto po citarabino vartojimo į veną.
Gydant eksperimentinėmis citarabino dozėmis, pasireiškė sunkus toksinis poveikis centrinei nervų sistemai, virškinimo traktui ir plaučiams (šis poveikis buvo kitokio pobūdžio negu dozuojant citarabino įprastiniais režimais). Buvo stebimos tokios reakcijos: grįžtamojo pobūdžio toksinis poveikis ragenai; smegenų ir smegenėlių disfunkcija, kuri paprastai būna laikina; somnolencija, traukuliai; sunkus virškinimo trakto išopėjimas, įskaitant cistoidinę žarnų pneumatozę, sukeliančią peritonitą; sepsis ir kepenų abscesas; ir plaučių edema.
Nustatyta, kad gyvūnams pasireiškia kancerogeninis citarabino poveikis. Sprendžiant, ar skirti vaistinio preparato ilgalaikiam vartojimai, reikia prisiminti apie galimą panašų poveikį pacientui.
Atsargumo priemonės
Pacientus, gydomus citarabinu, reikia atidžiai stebėti. Būtina dažnai tikrinti trombocitų ir leukocitų skaičių. Jei dėl vaistinio preparato sukelto kaulų čiulpų slopinimo trombocitų skaičius tapo < 50 000/mm3 arba daugiabranduolių granulocitų skaičius < 1 000/mm3, gydymą būtų tikslinga laikinai nutraukti arba koreguoti. Baigus preparato vartojimą, periferinio kraujo ląstelių skaičius gali toliau mažėti ir, nevartojant šio vaisto, pasidaryti minimalus per 5‑7 dienas. Esant reikalui, gydymas atnaujinamas tada, kai atsiranda neabejotinų kaulų čiulpų funkcijos atsinaujinimo požymių (tai nustatoma kartojant kaulų čiulpų tyrimą). Pacientams, kuriems preparato vartojimas nutrauktas iki periferinio kraujo ląstelių skaičiaus sunormalėjimo, kontrolinių tyrimų galima nedaryti.
Suaugusiems pacientams, sirgusiems ūmine nelimfocitine leukemija, po konsolidacinio gydymo didelėmis citarabino dozėmis, daunorubicinu ir asparaginaze pasireiškė periferinių motorinių ir sensorinių neuropatijų. Pacientus, gydomus didelėmis citarabino dozėmis, reikėtų stebėti dėl galimos neuropatijos, kadangi, norint išvengti negrįžtamojo pobūdžio neurologinių sutrikimų, šio vaisto dozavimo tvarką gali tekti koreguoti.
Vartojant dideles citarabino dozes pasireiškė sunkus ir kartais mirtimi pasibaigiantis toksinis poveikis plaučiams, suaugusiųjų kvėpavimo distreso sindromas ir plaučių edema.
Vartojant dideles šio vaisto dozes dideliu greičiu į veną, dažnai pykina, kelias valandas po injekcijos pacientas gali vemti. Jeigu vaistinis preparatas infuzuojamas, šis poveikis paprastai būna silpnesnis.
Pacientams, gydytiems įprastinėmis citarabino dozėmis ir kitais vaistiniais preparatais, atsirado pilvaplėvės dirginimo reiškiniai (peritonitas) ir kolitas su teigiamu gvajakos testo rezultatu kartu su neutropenija ir trombocitopenija. Visiems šiems pacientams buvo veiksmingas konservatyvus gydymas.
Pacientams, sirgusiems ūmine vaikų mielogenine leukemija bei gydytiems įprastinėmis citarabino dozėmis intratekaliai ir į veną kartu su kitais vaistiniais preparatais, pasireiškė vėlyvasis progresuojantis kylantis paralyžius, dėl kurio vienas pacientas mirė.
Pacientai, sergantys kepenų nepakankamumu
Gydymo citarabinu metu reikia stebėti kepenų ir inkstų funkciją. Pacientams, jau sergantiems kepenų nepakankamumu, citarabiną reikia skirti ypatingai atsargiai.
Pacientų, vartojančių citarabiną, kaulų čiulpų, kepenų ir inkstų funkcijas reikėtų periodiškai tikrinti.
Dėl greito piktybinių ląstelių irimo, citarabinas, kaip ir kiti citotoksiniai vaistai, gali sukelti hiperurikemiją. Gydytojas turėtų stebėti šlapimo rūgšties koncentraciją kraujyje ir būti pasirengęs imtis palaikomųjų bei farmakologinių priemonių, kurių gali prireikti šiai problemai spręsti.
Vakcinos/imunitetą slopinantis poveikis/padidėjęs jautrumas infekcinėms ligoms
Pacientams, vartojantiems vaistinių preparatų chemoterapijai, įskaitant citarabiną, paskyrus gyvų arba gyvų susilpnintų vakcinų gali atsirasti sunkios ar mirtinos infekcinės ligos. Pacientams, vartojantiems citarabiną, gyvų vakcinų skirti negalima. Nors negyvų arba inaktyvuotų vakcinų skirti galima, tačiau atsakas į jas gali būti nuslopintas.
Didelės dozės
Šalutinių poveikių pavojus centrinei nervų sistemai yra didesnis tiems pacientams, kuriems CNS yra gydyta intratekaline chemoterapija arba radioterapija.
Reikia vengti tuo pačiu metu atlikti granuliocitų transfuziją, nes buvo pranešta apie sunkų kvėpavimo nepakankamumą.
Buvo pranešta apie kardiomiopatijos, su vėliau sekančia mirtimi, atvejus, kai kaulų čiulpų persodinimo pasiruošimui buvo taikomas didelių dozių citarabino ir ciklofosfamido derinio bandomasis gydymas.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
5-fluorocitozinas
5-fluorocitozino kartu su citarabinu vartoti negalima, nes tokiu atveju nuslopinamas 5-fluorocitozino poveikis.
Digitoksinas
Pacientams, vartojantiems beta-acetildigoksiną ir chemoterapijos režimą, kurio metu vartojamas ciklofosfamidas, vinkristinas ir prednizonas kartu su citarabinu arba prokarbazinu arba be jų, grįžtamai sumažėja pusiausvyrinė digoksino koncentracija kraujo plazmoje ir glikozidų išskyrimas pro inkstus. Digitoksino pusiausvyrinė koncentracija kraujo plazmoje nekinta. Tačiau stebėti digoksino koncentraciją kraujo plazmoje gali reikėti ir tiems pacientams, kurie vartoją panašų chemoterapijos režimą. Tokiems pacientams, kaip alternatyva, gali būti skiriamas digitoksinas.
Gentamicinas
Sąveikos tarp gentamicino ir citarabino tyrimas in vitro parodė su citarabinu susijusį K. pneumoniae štamų jautrumo sumažėjimą. Šio tyrimo duomenys rodo, kad, jei citarabinu gydomam pacientui K. pneumoniae infekcijai gydyti skiriama gentamicino, o greito gydomojo poveikio nėra, tai galbūt reikia iš naujo apsvarstyti antibakterinį gydymą.
Vieno citarabino ar jo derinio su kitais imuninę sistemą slopinančiais preparatais vartojimas
Citarabino injekcija slopina imuninę sistemą, dėl to gali pasireikšti su gydymu vien citarabinu ar juo ir kitais imuninę sistemą slopinančiais preparatais (vartojant imuninę sistemą slopinančių preparatų dozes, veikiančias ląstelinę ar humoralinę imuninę reakciją) susijusi virusinė, bakterinė, grybelinė, parazitinė ar saprofitinė infekcija, atsirandanti bet kurioje kūno vietoje.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Nustatytas citarabino teratogeninis poveikis kai kurioms gyvūnų rūšims. Nėščioms ar galinčioms pastoti moterims citarabino skiriama tik atidžiai įvertinus laukiamo gydomojo poveikio ir galimo pavojaus santykį.
Moterys gydymo metu ir 6 mėnesius po jo turi naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą.
Žindymo laikotarpis
Įprastai nėščioms arba žindančioms moterims šio preparato skirti negalima.
Vaisingumas
Vaisingumo tyrimai, įvertinantys citarabino toksiškumą reprodukcijai, nebuvo atlikti. Pacientams, gydomiems citarabinu, o ypač jo deriniu su alkilinančiais preparatais, gali pasireikšti lytinių liaukų supresija, sukelianti amenorėją ir (arba) azoospermiją. Bendrai, šie poveikiai atrodo yra susiję su doze ir gydymo trukme, ir gali būti negrįžtami (žr. 4.8 skyrių). Dėl galimo citarabino mutageninio poveikio, kuris gali sukelti chromosomų pažeidimus žmogaus spermatozoiduose, vyrams, gydomiems citarabinu, ir jų partnerėms turi būti rekomenduojama vartoti patikimas kontraceptines priemones.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Citarabinas gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia.
Tačiau pacientams, kuriems paskirta chemoterapija, gali sutrikti gebėjimas vairuoti arba valdyti mechanizmus. Pacientus reikia įspėti apie tokį poveikį , o jam pasireiškus, patarti tokių darbų vengti.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Gauta pranešimų apie pasireiškusį toliau išvardytą nepageidaujamą poveikį, vartojant citarabiną:
Dažnis pateikiamas naudojant šiuos apibūdinimus:
Labai dažnas (≥1/10)
Dažnas (nuo ≥1/100 iki <1/10)
Nedažnas (nuo ≥1/1 000 iki <1/100)
Retas (nuo ≥1/10 000 iki <1/1 000)
Labai retas (<1/10 000), dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
Citarabino nepageidaujamas poveikis priklauso nuo dozės. Dažniausiai pasireiškia nepageidaujamas poveikis virškinimo traktui. Citarabinas toksiškai veikia kaulų čiulpus ir sukelia kraujodaros nepageidaujamus poveikius.
Infekcijos ir infestacijos
Nedažni: sepsis (imuniteto slopinimas), celiulitas injekcijos vietoje.
Dažnis nežinomas: pneumonija, kepenų abscesas.
Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai (įskaitant cistas ir polipus)
Nedažni: Lentigo.
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Dažni: anemija, megaloblastozė, leukopenija, trombocitopenija.
Dažnis nežinomas: retikulocitų kiekio sumažėjimas.
Šių reakcijų sunkumas priklauso nuo dozės ir dozavimo grafiko. Gali atsirasti morfologinių kaulų čiulpų ir periferinio kraujo tepinėlio ląstelių pokyčių.
Imuninės sistemos sutrikimai
Nedažni: anafilaksija.
Dažnis nežinomas: alerginė edema.
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai
Dažni: anoreksija, hiperurikemija.
Nervų sistemos sutrikimai
Dažni: vartojant dideles dozes pasireiškia poveikis smegenėlių arba smegenų funkcijai kartu su susilpnėjusiu sąmonės lygiu, dizartrija, nistagmas.
Nedažni: galvos skausmas, periferinė neuropatija.
Dažnis nežinomas: toksinis poveikis nervų sistemai, neuritas, svaigulys.
Akių sutrikimai
Dažni: grįžtamo pobūdžio hemoraginis konjunktyvitas (fotofobija, deginimo pojūtis, regėjimo sutrikimas, padidėjęs ašarojimas), keratitas.
Dažnis nežinomas: konjunktyvitas (gali pasireikšti kartu su išbėrimu).
Širdies sutrikimai
Nedažni: perikarditas.
Labai reti: aritmija.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Nedažni: pneumonija, dispnėja, gerklės skausmas.
Virškinimo trakto sutrikimai
Dažni: disfagija, pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas, burnos ir (arba) išangės uždegimas arba išopėjimas.
Nedažni: ezofagitas, stemplės išopėjimas, cistoidinė žarnų pneumatozė, nekrozinis kolitas, peritonitas.
Dažnis nežinomas: pankreatitas.
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai
Dažni: grįžtamo pobūdžio poveikis kepenims, pasireiškiantis kepenų fermentų aktyvumo padidėjimu.
Nedažni: gelta.
Dažnis nežinomas: kepenų funkcijos sutrikimas.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai
Dažni: grįžtamo pobūdžio nepageidaujamas poveikis odai, pavyzdžiui, eritema, pūslinis dermatitas, dilgėlinė, vaskulitas, alopecija.
Nedažni: odos išopėjimas, niežulys, delnų ir pėdų deginantis skausmas.
Labai reti: neutrofilinis ekrininių liaukų hidradenitas.
Dažnis nežinomas: strazdanų atsiradimas, išbėrimas.
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai
Nedažni: mialgija ir artralgija.
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai
Dažni: inkstų veiklos sutrikimas, šlapimo susilaikymas.
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai
Dažni: karščiavimas, tromboflebitas injekcijos vietoje.
Nedažni: krūtinės skausmas.
Citarabino (Ara-C) sindromas (imunoalerginis poveikis)
Praėjus 6‑12 val. nuo vaisto vartojimo pasireiškia karščiavimas, raumenų skausmas, kaulų skausmas, reti krūtinės skausmai, bėrimas dėmelėmis ir mazgeliais, konjunktyvitas ir pykinimas. Nustatyta, kad kortikosteroidai tinka šio sindromo gydymui ir jo profilaktikai. Jeigu jie veiksmingi, gydymą citarabinu galima tęsti.
Gydant didelėmis, o ne įprastinėmis citarabino dozėmis, gali pasireikšti sekantis nepageidaujamas poveikis:
Hematologinis toksiškumas: pasireiškia sunkia pancitopenija, kuri gali tęstis 15-25 dienas, kartu su sunkesne, negu naudojant įprastines dozes, kaulų čiulpų aplazija.
Infekcijos ir infestacijos: sepsis, kepenų abscesas.
Nervų sistemos sutrikimai
Nuo 8 iki 37% pacientų, vartojančių dideles citarabino dozes, gali atsirasti galvos smegenų ar smegenėlių funkcijos sutrikimo simptomų, įskaitant asmenybės pokyčius, budrumo sutrikimą, dizartriją, ataksiją, drebulį, nistagmą, galvos skausmą, minčių susipainiojimą, mieguistumą, galvos sukimąsi, komą, traukulius ir kt. Gauta pranešimų apie gydymo didelėmis dozėmis metu atsiradusią periferinę motorinę ir sensorinę neuropatiją. Senyviems, 55 metų ir vyresniems, pacientams šio nepageidaujamo poveikio dažnis gali būti net didesnis. Kiti rizikos veiksniai yra kepenų ir inkstų funkcijos sutrikimas, buvęs centrinės nervų sistemos gydymas (pvz., radioterapija) ir piktnaudžiavimas alkoholiu. Dažniausiai centrinės nervų sistemos sutrikimai yra grįžtami.
Toksinio poveikio centrinei nervų sistemai pavojus padidėja, jeigu į veną vartojamos didelės citarabino dozės kartu su kitu gydymu, toksiškai veikiančių centrinę nervų sistemą, pvz., radioterapija arba gydymu didelėmis dozėmis.
Toksinis poveikis ragenai ir akių junginei: buvo aprašyti grįžtamo pobūdžio ragenos pažeidimai ir hemoraginis konjunktyvitas. Šių reiškinių galima išvengti arba sumažinti jų poveikį naudojant kortikosteroidinius akių lašus.
Odos ir poodinio audinio sutrikimai: deskvamaciją sukeliantis odos išbėrimas, alopecija.
Gali pasireikšti su gydymu vien citarabinu ar juo ir kitais imuninę sistemą slopinančiais preparatais (vartojant imuninę sistemą slopinančių preparatų dozes, veikiančias ląstelinę ar humoralinę imuninę reakciją) susijusi virusinė, bakterinė, grybelinė, parazitinė ar saprofitinė infekcija. Tokios infekcijos gali būti lengvos, tačiau gali būti ir sunkios.
Aprašytas citarabino sindromas. Jis pasireiškia karščiavimu, mialgija, kaulų skausmu, protarpiniu krūtinės skausmu, makulopapuliniu išbėrimu, konjunktyvitu ir bendruoju negalavimu. Šis sindromas paprastai pasireiškia po vaistinio preparato pavartojimo praėjus 6‑12 valandų. Nustatyta, kad palankų poveikį sukelia šiam sindromui gydyti ar jo profilaktikai vartojami kortikosteroidai. Jei sindromo simptomai yra tokie sunkūs, kad reikalingas gydymas, būtina apsvarstyti kortikosteroidų skyrimą ir tęsti gydymą citarabinu.
Virškinimo trakto sutrikimai
Vartojantiems citarabino, ypatingai tiems, kurie vartoja dideles dozes, kartu su dažnais simptomais gali pasireikšti ir daug sunkesnių reakcijų. Gauta pranešimų apie žarnyno perforacijos, nekrozės kartu su žarnų nepraeinamumu arba peritonitu atvejus.
Vartojant dideles dozes, pastebėta kepenų absceso, hepatomegalijos, Budd-Chiari sindromo (kepenų venos trombozės) ir pankreatito atvejų.
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai
Ypač vartojantiems dideles dozes gali atsirasti plaučių ir (arba) suaugusiųjų kvėpavimo distreso sindromas. Manoma, ši reakcija pasireiškia dėl alveolių kapiliarų pažeidimo. Pasireiškimo dažnį įvertinti sunku (teigiama, kad skirtingose populiacijose jis gali būti 10‑26%), nes ši reakcija įprastai pasireiškia atkryčio metu, kai gali būti svarbūs ir kiti veiksniai.
Kita
Gauta pranešimų apie kardiomiopatijos ir rabdomiolizės atvejus pasireiškusius vartojantiems citarabino. Aprašytas vienas atvejis, kai pasireiškė anafilaksija, sukėlusi širdies ir plaučių nepakankamumą, todėl pacientą teko reanimuoti. Ši komplikacija pasireiškė iš karto po citarabino vartojimo į veną.
Vartojant citarabino infuzijas, sumažėja virškinimo trakto nepageidaujamų poveikių. Hemoraginio konjunktyvito profilaktikai rekomenduojama vartoti lokaliai veikiančių gliukokortikoidų.
Amenorėja ir azoospermija (žr. 4.6 skyrių)
Citarabino nerekomenduojama leisti į povoratinklinę ertmę, tačiau gauta duomenų apie toliau išvardytą nepageidaujamą taip vartojamo vaistinio preparato poveikį. Tikėtina, kad pasireikš tokios sisteminės reakcijos: kaulų čiulpų slopinimas, pykinimas, vėmimas. Gauta retų pranešimų apie tetraplegiją ir paralyžių sukeliantį sunkų toksinį poveikį nugaros smegenims, nekrozinę encefalopatiją, aklumą ar kitokį specifinį neurotoksinį poveikį.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas po vaistinio preparato registracijos, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas naudodamiesi nacionaline pranešimo sistema: VVKT prie LR SAM, Žirmūnų g. 139A, LT 09120, Vilnius,tel: 8 800 73568, faksas: 8 800 20131, el. paštas: NepageidaujamaR@vvkt.lt, interneto svetainė: www.vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Specifinio priešnuodžio nėra. Perdozavus patariama: nutraukti gydymą, ir pradėti gydyti atsiradusį kaulų čiulpų slopinimą, įskaitant viso kraujo ar trombocitų perpylimą ir, jeigu reikia, paskirti antibiotikų. Dvylika 4,5 g/m2 intraveninės infuzijos dozių per vieną valandą kas 12 valandų sukelia negrįžtamą ir mirtiną toksinį poveikį centrinei nervų sistemai.
Citarabinas pašalinamas hemodializės metu.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė: pirimidino analogai, ATC kodas: L01BC01.
Citarabinas, pirimidino nukleozido analogas, yra antineoplastinis preparatas, slopinantis dezoksiribonukleino rūgšties sintezę, tik ląstelės ciklo S fazėje. Jis taip pat pasižymi priešvirusinėmis ir imunitetą slopinančiomis savybėmis. Atlikus išsamius citotoksinio poveikio tyrimus in vitro galima teigti, kad pagrindinis citarabino poveikis yra deoksicitidino sintezės slopinimas, jo aktyvus metabolitas yra arabinfuramozilcitozino trifosfatas (ara-CTP), tačiau citostatiniam ir citocidiniam poveikiui taip pat gali būti svarbus citidilkinazes slopinantis ir junginį įtraukiantis į nukleino rūgščių sudėtį poveikis.
Didelės citarabino dozės gali įveikti leukeminių ląstelių, atsparių įprastinėms dozėms, atsparumą. Atrodo, kad su šiuo atsparumu yra susiję keli mechanizmai:
- padidėjęs substrato kiekis;
- padidėjęs intraląstelinis ara-CTP kiekis, nes yra teigiama priklausomybė tarp ara-CTP susikaupimo ląstelėse ir ląstelių procento S fazėje.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Kepenyse ir inkstuose citarabinas deamininamas iki arabinfuranoziluracilo. Žmogus per 12‑24 valandų po pavartojimo į veną tik 5,8% paskirtos dozės nepakitusiu pavidalu išskiria su šlapimu, 90% dozės išskiria neaktyvaus deamininto junginio, arabinfuranoziluracilo (ara-U), pavidalu. Nustatyta, kad citarabinas metabolizuojamas greitai, daugiausiai kepenyse ir galbūt inkstuose. Pavartojus vieną didelę dozę į veną, po 15 minučių daugumos pacientų kraujyje koncentracija sumažėjo iki neišmatuojamos. Kai kurie pacientai įsisavino cirkuliuojantį vaistinį preparatą jau praėjus 5 minutėms po injekcijos. Vaisto pusinės eliminacijos laikas yra 10 minučių.
Pavartojus dideles citarabino dozes, pastebėta, kad didžiausios koncentracijos plazmoje būna 200 kartų didesnės, negu pavartojus įprastines vaisto dozes. Neaktyvaus metabolito ara-U didžiausia koncentracija, pavartojus didelę dozę, pastebima praėjus vos 15 minučių. Išsiskyrimas iš inkstų vyksta lėčiau, nei pavartojus įprastines citarabino dozes. Koncentracija cerebrospinaliniame skystyje, pavartojus didelę 1-3 g/m2 citarabino į veną dozę, yra maždaug 100-300 nanogramų/ml.
Didžiausia koncentracija plazmoje pasiekiama praėjus 20-60 minučių, pavartojus vaisto po oda. Ji yra žymiai mažesnė, negu vartojus vaisto panašiomis dozėmis į veną.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Daugiau, nei jau įtrauktų į kitus šios preparato charakteristikų santraukos skyrius, svarbių ikiklinikinių duomenų nėra.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Makrogolis 400
Trometamolis (pH suderinimui)
Injekcinis vanduo
6.2 Nesuderinamumas
Preparatas nesuderinamas su karbenicilino druska, cefalotino druska, gentamicino sulfatu, heparino druska, hidrokortizono natrio sukcinatu, įprastiniu insulinu, metotreksatu, 5-fluoruracilu, nafcilino druska, oksacilino druska, penicilino G druska (benzilo penicilinas), metilprednizolono natrio sukcinatu ir prednizolono sukcinatu.
Tačiau nesuderinamumas priklauso nuo keleto faktorių (pvz., vaisto koncentracijos, specifinių naudotų skiediklių, susidariusio pH, temperatūros). Norėdami gauti specifinės suderinamumo informacijos žiūrėkite specializuotas suderinamumo gaires.
Šio vaistinio preparato negalima maišyti su kitais, išskyrus išvardytus 6.6 skyriuje.
6.3 Tinkamumo laikas
2 metai.
Paruošto vartoti preparato stabilumas. Cheminės ir fizinės savybės natrio chlorido (0,9% m/V) ir gliukozės (5% m/V) injekciniame tirpale nekinta iki 24 valandų, laikant žemesnėje kaip 25 °C temperatūroje, arba iki 72 valandų, laikant 2‑8 °C temperatūroje.
Mikrobiologiniu požiūriu, preparatą reikia suvartoti nedelsiant. Jeigu preparatas nesuvartojamas iš karto, atsakomybė už paruošto vartoti preparato laikymo laiką ir sąlygas tenka vartotojui. Įprastai paruoštas preparatas neturėtu būti laikomas ilgiau kaip 24 valandas 2‑8 °C temperatūroje, nebent skiedimas buvo atliktas kontroliuojamomis ir validuotomis aseptinėmis sąlygomis.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Laikyti ne aukštesnėje kaip 25 °C temperatūroje.
Flakoną laikyti išorinėje dėžutėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Negalima šaldyti ar užšaldyti.
6.5 Pakuotė ir jos turinys
1 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 2 ml talpos I tipo skaidraus stiklo flakonuose, kurie uždaryti 13 mm pilkos gumos kamščiu ir 13 mm nuplėšiamu mėlynu skaidriu aliuminio dangteliu.
5 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 5 ml talpos I tipo skaidraus stiklo vamzdelio formos flakonuose, kurie uždaryti 20 mm pilkos gumos kamščiu ir 20 mm nuplėšiamu mėlynu skaidriu aliuminio dangteliu.
10 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 10 ml talpos I tipo skaidraus stiklo vamzdelio formos flakonuose, kurie uždaryti 20 mm pilkos gumos kamščiu ir 20 mm nuplėšiamu mėlynu skaidriu aliuminio dangteliu.
20 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 20 ml talpos I tipo skaidraus stiklo lietuose flakonuose, kurie uždaryti 20 mm pilkos gumos kamščiu ir 20 mm nuplėšiamu ryškiai mėlynu aliuminio dangteliu.
40 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 50 ml talpos I tipo skaidraus stiklo lietuose flakonuose, kurie uždaryti 20 mm pilkos gumos kamščiu ir 20 mm nuplėšiamu ryškiai mėlynu aliuminio dangteliu.
50 ml flakonai
Injekcinis tirpalas tiekiamas 50 ml talpos I tipo skaidraus stiklo lietuose flakonuose, kurie uždaryti 20 mm pilkos gumos kamščiu ir 20 mm nuplėšiamu violetiniu aliuminio dangteliu.
Pakuočių dydžiai:
1 x 1 ml flakonas, 5 x 1 ml flakonai
1 x 5 ml flakonas, 5 x 5 ml flakonai
1 x 10 ml flakonas
1 x 20 ml flakonas
1 ´ 40 ml flakonas
1 X 50 ml flakonas
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Vienkartiniam naudojimui.
Jei tirpalo spalva pakito ar pastebite jame matomų dalelių, jį reikia išpilti.
Pirmą kartą atidarius, kiekvieno flakono turinį reikia nedelsiant suvartoti. Nesuvartotą turinį reikia išpilti.
Įprastai citarabinas gali būti skiedžiamas injekciniu vandeniu, 0,9% m/v natrio chlorido arba 5% m/v gliukozės injekciniu tirpalu (žr. 6.3 skyrių). Citarabino injekcijos negalima maišyti su jokiais kitais vaistiniais preparatais, išskyrus tuos, kurie yra išvardinti 6.6 skyriuje.
Citotoksinių vaistų tvarkymo gairės
Naudojimas
Vaistą turi leisti arba jo leidimą prižiūrėti tik gydytojas, turintis gydymo chemoterapiniais preparatais patirties.
Paruošimas
- Chemoterapinius preparatus paruošti naudojimui gali tik kvalifikuoti saugiame paruošime specialistai.
- Tokios procedūros kaip skiedimas, perpylimas į švirkštą, gali būti atliekamos tik tam specialiai paskirtoje vietoje.
- Darbuotojai, atliekantys šias procedūras, turi turėti tinkamus apsauginius drabužius, pirštines ir akių skydą.
- Nėščioms darbuotojoms patariama nedirbti su chemoterapiniais preparatais.
Atliekų tvarkymas ir užterštumas
Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Norėdami sunaikinti, įdėkite į maišelį labai pavojingoms (citotoksinėms) atliekoms ir sudeginkite 1 100 oC temperatūroje. Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Jeigu preparato išsiliejo, reikia apriboti patekimą į užterštą vietą ir dėvėti tinkamas apsaugos priemones, įskaitant pirštines ir apsauginius akinius. Apribokite teršalų plitimą ir išvalykite užterštą plotą absorbuojančiu popieriumi/medžiaga. Išsiliejusį preparatą galima apdoroti 5% natrio hipochloritu. Vietą, kur buvo išsilieję preparato, reikia išplauti gausiu vandens kiekiu. Užterštas medžiagas, įdėkite į sandarų maišelį citotoksinėms atliekoms ir sudeginkite 1100oC temperatūroje.
Nesuvartotą preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
-
+185-24+161
-
+44-7+37
-
+20-4+16
-
+15-6+9
-
+9-5+4
- Daugiau gydymo įstaigų
Anekdotai
-
-Ponas daktare, prieš metus buvau pas jus dėl reumato, ir jūs tada patarėte vengti drėgmės.
-Taip, taip, prisimenu. O kas?
-Ogi noriu paklausti, ar jau galiu išsimaudyti? - Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Kurią Flavamed formą renkatės gydyti kosuliui?