Mikofenolio rūgštis, 360mg, skrandyje neirios tabletės
Vartojimas: vartoti per burną
Registratorius: Teva B.V., Nyderlandai
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Mikofenolio rūgštis
1. Kas yra Axympa ir kam jis vartojamas
Axympa yra mikofenolio rūgšties. Ji priklauso vaistų, vadinamų imunodepresantais, grupei.
Axympa vartojamas organizmo imuninei sistemai slopinti, kad jis neatmestų persodinto inksto. Šis vaistas vartojamas kartu su kitais vaistais, kurių sudėtyje yra ciklosporino ir kortikosteroidų.
2. Kas žinotina prieš vartojant Axympa
Axympa vartoti negalima
- jeigu yra alergija mikofenolio rūgščiai, natrio mikofenolatui, mikofenolato mofetiliui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje);
- žindymo laikotarpiu (taip pat žr. poskyrį „Nėštumas ir žindymo laikotarpis”);
- jeigu esate vaisingo amžiaus moteris ir nevartojate labai veiksmingų kontracepcijos metodų.
Jeigu yra pirmiau nurodytų aplinkybių, apie tai pasakykite savo gydytojui ir nevartokite Axympa.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, vaistininku arba slaugytoju, prieš pradėdami vartoti Axympa.
- jeigu yra ar kada nors buvo sunkių virškinimo organų sutrikimų, pavyzdžiui: skrandžio opa;
- jeigu turite retą paveldimą hipoksantinguaninfosforiboziltransferazės (HGPRT) fermento trūkumą, pavyzdžiui: yra Lesch-Nyhan ar Kelley-Seegmiller sindromas.
Taip pat turite žinoti, kad:
- Axympa silpnina odos apsauginį mechanizmą nuo saulės spindulių, todėl yra padidėjusi odos vėžio rizika. Kad sumažintumėte saulės ir ultravioletinių (UV) spindulių poveikį, turite uždengti kuo daugiau odos paviršiaus ir reguliariai vartoti stiprios apsaugos nuo saulės spindulių kremą. Pasitarkite su gydytoju, kaip apsisaugoti nuo saulės spindulių.
- jeigu atsiranda infekcijos požymių (pvz., karščiavimas, gerklės skausmas), neįprastų mėlynių (kraujosruvų) ar kraujavimas, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
- Axympa gydymo metu, gydytojas gali patikrinti baltųjų kraujo ląstelių skaičių, kad nustatyti ar Jūs galite tęsti Axympa gydymo kursą.
- veiklioji medžiaga mikofenolio rūgštis nėra ta pati medžiaga, kaip panašiai skambantys vaistų pavadinimai, pvz., mikofenolato mofetilis. Negalima keisti vieno vaisto kitu, kol taip daryti nenurodys gydytojas.
Axympa vartojimas nėštumo metu gali sukelti kenksmingą poveikį vaisiui (taip pat žr. poskyrį „Nėštumas ir žindymo laikotarpis”) bei padidinti nėštumo nutrūkimo (persileidimo) pavojų.
Vaikams ir paaugliams
Axympa nerekomenduojama vartoti vaikams ir paaugliams, nes trūksta duomenų.
Kiti vaistai ir Axympa
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
Ypač svarbu pasakyti savo gydyojui, jeigu vartojate kurį nors iš toliau išvardytų vaistų:
- kiti imunodepresantai, pavyzdžiui: azatioprinas ar takrolimuzas;
- vaistai, kurie vartojami padidėjusioms cholesterolio koncentracijoms mažinti, pavyzdžiui: kolestiraminas;
- aktyvintoji anglis, kuri vartojama virškinimo sutrikimams (pvz.: viduriavimui, skrandžio veiklos sutrikimui, dujų kaupimuisi virškinimo trakte) gydyti;
- antacidiniai vaistai, kurių sudėtyje yra magnio ir aliuminio;
- vaistai, kurie vartojami virusų sukeltoms infekinėms ligoms gydyti, pavyzdžiui: acikloviras ar gancikloviras.
Be to, turite pasakyti gydytojui, jeigu planuojate skiepytis bet kokia vakcina.
Axympa vartojimas su maistu, gėrimais ir alkoholiu
Axympa galima gerti valgant arba be maisto. Turite pasirinkti, ar vartosite tabletes su maistu, ar be maisto, ir tokiu pat būdu išgerti jas kiekvieną dieną. Tokiu būdu bus užtikrinta, kad Jūsų organizmas kiekvieną dieną pasisavins tokį pat vaisto kiekį.
Senyviems pacientams
Senyvi žmonės (65 metų ar vyresni) gali vartoti Axympa ir jiems keisti įprastinę rekomenduojamą dozę nebūtina.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate moteris, turite įsitikinti, kad nesate nėščia: turi būti neigiamas nėštumo testas, prieš pradedant vartoti Axympa. Mikofenolio rūgštis gali pakenkti vaisiui ir didinti persileidimų riziką, todėl Axympa nėštumo metu vartoti negalima, išskyrus neabejotinai būtinus atvejus.
Jeigu esate moteris, Jūsų gydytojas turi Jums rekomenduoti kontracepciją, prieš pradedant vartoti Axympa. Turite vartoti kontracepciją prieš pradėdama vartoti vaistą ir dar 6 savaites po to, kai vaisto vartojimas nutraukiamas. Jeigu pastojote gydymo Axympa metu, apie tai iš karto pasakykite gydytojui.
Nežinoma, ar Axympa išsiskiria į motinos pieną. Negalima žindyti kūdikio gydymo Axympa metu ir dar 6 savaites po to, kai Axympa vartojimas nutraukiamas.
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia, arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą, pasitarkite su gydytoju arba vaistininku.
Jeigu esate aktyviai lytinį gyvenimą gyvenantis vyras, rekomenduojama nauodoti prezervatyvus gydymo metu ir iš viso 13 savaičių po paskutiniosios Axympa dozės. Be to, Jūsų partnerėms moterims rekomenduojama naudoti labai veiksmingą kontracepciją gydymo metu ir iš viso 13 savaičių po paskutiniosios Axympa dozės.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Axympa neparodė poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus.
Axympa sudėtyje yra natrio
Šio vaistinio preparato tabletėje yra 1,21 mmol (27,9 mg) natrio. Į tai būtina atsižvelgti, jei kontroliuojamas natrio kiekis maiste.
3. Kaip vartoti Axympa
Visada vartokite šį vaistą tiksliai kaip nurodė gydytojas, vaistininkas arba slaugytojas. Axympa gali skirti tik gydytojas, turintis pacientų, kuriems persodinami organai, gydymo patirties. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.
Kiek tablečių reikia gerti?
Rekomenduojama Axympa paros dozė yra 1 440 mg (keturios 360 mg tabletės). Šią dozę reikia padalyti į 2 atskiras dozes (kiekviena po 720 mg, t. y. po dvi 360 mg tabletes) ir kiekvieną dozę svartoti atskirai.
Tabletes išgerkite ryte ir vakare.
Pirmąją 720 mg dozė turi būti išgerta per 72 valandas po organo persodinimo.
Jeigu yra sunkus inkstų sutrikimas
Paros dozė turi būti ne didesnė kaip 1 440 mg (keturios 360 mg tabletės).
Axympa vartojimas
Nurykite visas tabletes užsigerdami stikline vandens.
Tablečių negalima laužyti ar smulkinti.
Susmulkintų ar padalytų tablečių vartoti negalima.
Gydymas bus tęsiamas tol, kol bus būtina slopinti Jūsų imuninę sistemą, kad Jūsų organizmas neatmestų persodinto organo.
Ką daryti pavartojus per didelę Axympa dozę?
Jeigu išgėrėte daugiau Axympa nei buvo paskirta arba kas nors kitas išgėrė Jūsų tablečių, nedelsdami pasakykite savo gydytojui arba vykite į artimiausią ligoninę. Gali prireikti medicininės pagalbos. Tabletes pasiimkite su savimi ir parodykite savo gydytojui arba ligoninės personalui. Jeigu tabletės baigėsi, su savimi pasiimkite tuščią pakuotę.
Pamiršus pavartoti Axympa
Jeigu pamiršote pavartoti Axympa, padarykite tai, kai tik prisiminsite, išskyrus atvejus, kai netrukus bus laikas vartoti kitą dozę. Kitą dozę išgerkite įprastu laiku. Pasitarkite su savo gydytoju. Negalima vartoti dvigubos dozės, norint kompensuoti praleistą dozę.
Nustojus vartoti Axympa
Nenutraukite Axympa vartojimo, išskyrus atvejus, kai tai padaryti nurodo Jūsų gydytojas. Nutraukus Axympa vartojimą, gali padidėti Jums persodinto inksto atmetimo tikimybė.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją, vaistininką arba slaugytoją.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Senyviems pacientams gali pasireikšti daugiau šalutinio poveikio dėl imuninės sistemos slopinimo.
Imunodepresantai, įskaitant Axympa, slopina organizmo apsisaugojimo mechanizmus ir neleidžia atmesti persodinto organo. Todėl organizmo gebėjimas apsisaugoti nuo infekcijų būna blogesnis už normalų. Todėl vartodami Axympa, galite dažniau nei įprastai sirgti infekcinėmis ligomis, pavyzdžiui: galvos smegenų, odos, burnos, skrandžio ir žarnų, plaučių ar šlapimo organų infekcinėmis ligomis.
Jūsų gydytojas reguliariai tirs Jūsų kraują, kad galėtų pastebėti bet kokius kraujo ląstelių kiekio pokyčius arba medžiagų koncentracijas Jūsų kraujyje (pvz.: cukraus, riebiųjų medžiagų ir cholesterolio).
Poveikis, kuris gali būti sunkus
- Infekcinės ligos požymiai, įskaitant karščiavimą, šaltkrėtį, prakaitavimą, nuovargio jutimą, mieguistumą ar energijos trūkumą. Vartodami Axympa galite dažniau nei įprastai sirgti infekcinėmis ligomis. Tokios infekcinės ligos gali paveikti įvairias Jūsų organizmo vietas, bet dažniausiai pažeidžiami inkstai, šlapimo pūslė, viršutiniai ir (arba) apatiniai kvėpavimo organai.
- Vėmimas krauju, juodos arba kraujingos išmatos, skrandžio ar žarnų opa.
- Limfmazgių paburkimas, naujų odos navikų atsiradimas arba esamų odos navikų padidėjimas, arba esamų apgamų pokyčiai. Labai mažai daliai Axympa vartojančių pacientų, kaip gali atsitikti ir pacientams, vartojantiems imunodepresantų, pasireiškė odos ar limfmazgių vėžys.
Jeigu pavartojus Axympa pasireiškė pirmiau nurodytas poveikis, apie tai nedelsdami pasakykite savo gydytojui.
Kitas šalutinis poveikis, kuris gali pasireikšti
Labai dažnas (gali pasireikšti dažniau kaip 1 iš 10 žmonių)
- viduriavimas;
- baltųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas.
Dažnas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 10 žmonių)
- raudonųjų kraujo ląstelių kiekio sumažėjimas, dėl kurio pasireiškia nuovargis, dusulys ir blyškumas (anemija);
- netikėtas kraujavimas ir mėlynių atsiradimas (gali būti kraujo plokštelių kiekio sumažėjimo požymis);
- galvos skausmas;
- kosulys;
- pilvo ar skrandžio skausmas, skrandžio gleivinės uždegimas, pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas, nevirškinimas, vidurių pūtimas (dujų kaupimasis virškinimo trakte), skystos išmatos, blogavimas (pykinimas), šleikštulys (vėmimas);
- nuovargis, karščiavimas;
- nenormalūs kepenų ar inkstų funkcijos tyrimų duomenys;
- kvėpavimo organų infekcinės ligos.
Nedažnas (gali pasireikšti ne dažniau kaip 1 iš 100 žmonių)
- dažnas ar neritmiškas širdies plakimas, skysčiai plaučiuose;
- į maišelį panašus navikas (cista), kuriame yra skysčio (limfos);
- drebulys, negalėjimas miegoti;
- akių niežulys, paraudimas ir patinimas, miglotas matymas;
- švokštimas;
- atsirūgimas, blogas kvapas, žarnų nepraeinamumas, lūpų opos, rėmuo, liežuvio spalvos pokytis, burnos džiūvimas, dantenų uždegimas, kasos uždegimas, dėl kurio pasireiškia sunkus viršutinės pilvos dalies skausmas, seilės liaukų blokada, pilvaplėvės (plėvės, kuri dengia pilvo ertmę iš vidaus) uždegimas;
- kaulų, kraujo ir odos infekcinė liga;
- kraujas šlapime, inkstų pažeidimas, skausmingas šlapinimasis ir sunkumas pasišlapinti;
- plaukų slinkimas, odos mėlynės;
- sąnarių uždegimas, nugaros skausmas, raumenų mėšlungis;
- apetito nebuvimas, lipidų, cukraus ar cholesterolio koncentracijų kraujyje padidėjimas, fosfatų koncentracijos kraujyje sumažėjimas;
- gripo požymiai (pvz.: nuovargis, šaltkrėtis, gerklės skausmas, sąnarių ar raumenų skausmas), kulkšnių ir pėdų patinimas, troškulio ar silpnumo jutimas;
- neįprasti sapnai, tikėjimas dalykais, kurių nėra (kliedesiai);
- negebėjimas pasiekti arba išlaikyti erekcijos.
Dažnis nežinomas (dažnio negalima apskaičiuoti, remiantis turimais duomenimis)
- išbėrimas.
Kitas šalutinis poveikis, apie kurį buvo pranešta, vartojant į Axympa panašius vaistus
Vartojant vaistus, kurie priklauso tai pačiai grupei, kaip ir Axympa, buvo pranešta apie papildomą šalutinį poveikį: gaubtinės žarnos (storosios žarnos) uždegimas, citomegalovirusų sukeltas skrandžio gleivinės uždegimas, žarnos sienelės prakiurimas ir dėl to pasireiškiantis sunkus pilvo skausmas su galimu kraujavimu, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opos, mažas specifinių baltųjų kraujo ląstelių arba visų kraujo ląstelių kiekis, sunkios infekcinės ligos, pavyzdžiui: širdies ir jos vožtuvų uždegimas, galvos ir stuburo smegenų dangalų uždegimas bei kitos retesnės bakterijų sukeltos infekcinės ligos, kurios dažniausiai sukelia sunkų plaučių sutrikimą (tuberkuliozę ir atipinę mikobakterijų sukeltą infekcinę ligą).
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Axympa
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant kartono dėžutės nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima. Vaistas tinkamas vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
Šio vaistinio preparato laikymui specialių temperatūros sąlygų nereikalaujama.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
Pastebėjus matomų gedimo požymių, šio vaisto vartoti negalima.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Axympa sudėtis
Veiklioji medžiaga yra mikofenolio rūgštis (mikofenolato natrio druskos pavidalu).
Kiekvienoje tabletėje yra 360 mg mikofenolio rūgšties.
Pagalbinės medžiagos yra:
Tabletės branduolys: mikrokristalinė celiuliozė, kroskarmeliozės natrio druska, povidonas, talkas, koloidinis bevandenis silicio dioksidas, magnio stearatas.
Tabletės dangalas
Rausvasis Acryl-EZE 93054222 (metakrilo rūgšties ir etilakrilato 1:1 kopolimeras, talkas, titano dioksidas [E171], trietilo citratas, koloidinis bevandenis silicio dioksidas, natrio-vandenilio karbonatas, geltonasis geležies oksidas [E172], raudonasis geležies oksidas [E172], natrio laurilsulfatas).
Spausdinimo rašalas
Opacode Black S-1-17823 (šelakas, juodasis geležies oksidas [E172], propilenglikolis).
Axympa išvaizda ir kiekis pakuotėje
Axympa yra persikų spalvos, pailgos, abipus išgaubtos, skrandyje neiriu dangalu padengtos tabletės, kurių vienoje pusėje juodais dažais užrašyta „M2“, o kita tablečių pusė yra lygi.
Tiekiamos Axympa lizdinių plokštelių pakuotės, kuriose yra 50, 100, 120 ir 250 tablečių.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Mikofenolio rūgštis |
Vaisto stiprumas | 360mg |
Vaisto forma | skrandyje neirios tabletės |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | vartoti per burną |
Registracijos numeris | LT/1/14/3493 |
Registratorius | Teva B.V., Nyderlandai |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2014.01.24 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Axympa 360 mg skrandyje neirios tabletės
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Axympa 360 mg skrandyje neirios tabletės
Kiekvienoje skrandyje neirioje tabletėje yra 360 mg mikofenolio rūgšties (mikofenolato natrio druskos pavidalu).
Pagalbinė medžiaga, kurios poveikis žinomas. Kiekvienoje tabletėje yra 27,9 mg (1,21 mmol) natrio.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Skrandyje neiri tabletė.
360 mg
Persikų spalvos, pailgos, abipus išgaubtos, skrandyje neiriu dangalu padengtos tabletės, kurių vienoje pusėje juodais dažais užrašyta „M2“, o kita tablečių pusė yra lygi.
Pastaba. Tabletės ilgis ir plotis yra 17,50 ± 0,2 mm ir 10,35 ± 0,2 mm.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Axympa skirtas vartoti kartu su ciklosporinu ir kortikosteroidais ūminio transplantato atmetimo profilaktikai suaugusiems pacientams po alogeninio inksto persodinimo.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Gydymą Axympa pradėti ir palaikomąjį gydymą tęsti turi tinkamos kvalifikacijos transplantologijos specialistas.
Rekomenduojama dozė yra 720 mg, kurią reikia vartoti du kartus per parą (1 440 mg paros dozė). Atsižvelgiant į mikofenolio rūgšties (MFR) kiekį, ši natrio mikofenolato dozė atitinka 1 g mikofenolato mofetilio dozę du kartus per parą (2 g paros dozę).
Papildomą informaciją apie atitinkamas gydomąsias natrio mikofenolato ir mikofenolato mofetilio dozes žr. 4.4 ir 5.2 skyriuose.
Pirmą kartą pradedamiems gydyti (de novo) pacientams, Axympa reikia pradėti vartoti per 72 valandas po organo persodinimo.
Axympa galima išgerti valgant arba be maisto. Pacientai gali pasirinkti bet kurią galimybę, bet turi laikytis pasirinkto varianto (žr. 5.2 skyrių).
Kad nebūtų pažeistas skrandyje neirios dangos vientisumas, Axympa negalima smulkyti.
Jeigu Axympa būtina susmulkinti, reikia stengtis neįkvėpti miltelių arba kad jų nepatektų ant odos ar gleivinių.
Vaikų populiacija
Nepakanka Axympa saugumo ir veiksmingumo vaikams ir paaugliams duomenų. Farmakokinetikos vaikų populiacijos pacientų, kuriems persodintas inkstas, organizme duomenys yra riboti (žr. 5.2 skyrių).
Senyviems pacientams
Rekomenduojama dozė senyviems pacientams yra 720 mg du kartus per parą.
Pacientams, kurių inkstų funkcija sutrikusi
Pacientams, kurių inkstų funkcija po operacijos vėluoja, dozės keisti nereikia (žr. 5.2 skyrių).
Pacientus, kuriems yra sunkus inkstų nepakankamumas (glomerulų filtracijos greitis yra < 25 ml x min.-1 x 1,73 m-2), reikia atidžiai stebėti ir negalima viršyti Axympa 1 440 mg paros dozės.
Pacientams, kurių kepenų funkcija sutrikusi
Pacientus, kuriems yra persodintas inkstas ir pasireiškia sunkus kepenų funkcijos sutrikimas, dozės keisti nereikia.
Gydymas atmetimo epizodų metu
Persodinto inksto atmetimas nekeičia mikofenolio rūgšties (MFR) farmakokinetikos. Axympa dozavimo keisti ar pertraukti nereikia.
4.3 Kontraindikacijos
Padidėjęs jautrumas natrio mikofenolatui, mikofenolio rūgščiai ar mikofenolato mofetiliui arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
Axympa negalima vartoti moterims žindymo laikotarpiu ir vaisingo amžiaus moterims, kurios nevartoja labai veiksmingų kontracepcijos metodų (žr. 4.6 skyrių).
Informaciją apie vartojimą nėštumo metu ir žindymo laikotarpiu bei kontracepcijos poreikį žr. 4.6 skyrių.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pacientams, kurių imuninė sistema slopinama pagal planą, kurio sudėtyje yra vaistinių preparatų derinys, įskaitant Axympa, yra didesnė limfomų ir kitų piktybinių navikų, ypač odos navikų atsiradimo rizika (žr. 4.8 skyrių). Pasirodo, rizika yra daugiau susijusi su imuninės sistemos slopinimo intensyvumu ir trukme nei kuriuo nors specifiniu vaistiniu preparatu. Norint iki minimumo sumažinti odos vėžio riziką, paprastai rekomenduojama riboti saulės šviesos ir UV spindulių ekspoziciją, dėvint apsauginius drabužius ir naudojant nuo saulės spindulių saugančias priemones, kuriose yra labai aktyvių apsaugos veiksnių.
Axympa vartojantiems pacientams reikia paaiškinti, kad nedelsdami paneštų apie bet kokius atsiradusius infekcinės ligos požymius, netikėtas kraujosruvas, kraujavimą arba bet kokias kitas kaulų čiulpų slopinimo apraiškas.
Imunodepresantais, įskaitant Axympa, gydomiems pacientams yra didesnė oportunistinių mikroorganizmų (bakterijų, grybelių, virusų ir pirmuonių) sukeltų infekcinių ligų, mirtinų infekcinių ligų ir sepsio rizika (žr. 4.8 skyrių). Tokios oportunistinių mikroorganizmų sukeltos infekcinės ligos yra su BK virusu susijusi nefropatija ir su JC virusu susijusi progresuojanti daugiažidininė leukoencefalopatija (PDL). Šios infekcinės ligos dažnai yra susijusios su labai stipriu bendruoju imuninės sistemos slopinimu ir gali sukelti sunkias arba mirtinas būkles, į kurias gydytojai turi atsižvelgti, diferencijuodami diagnozę pacientams, kurių imuninė sistema nuslopinta ir blogėja inkstų funkcija arba atsiranda neurologinių simptomų.
Buvo pranešta apie MFR dariniais (įskaitant mikofenolato mofetilį ir natrio mikofenolatą) kartu su kitais imunosupresantais gydomiems pacientams pasireiškusius grynos eritropoezės ląstelių aplazijos (GELA) atvejus. Mechanizmas, kuriuo MFR dariniai sukelia GELA, nežinomas. GELA gali išnykti, sumažinus dozę arba nutraukus gydymą. Gydymą Axympa galima pradėti tik tinkamai prižiūrint persodinto organo recipientus, kad iki minimumo sumažėtų persodinto organo atmetimo rizika (žr. 4.8 skyrių).
Reikia stebėti, ar pacientams, kurie vartoja Axympa, nepasireiškia kraujo sutrikimas (pvz., neutropenija ar anemija, žr. 4.8 skyrių), kurie gali būti susiję su pačia MFR, kitais kartu vartojamais vaistiniais preparatais, virusinėmis infekcinėmis ligomis arba kai kuriais šių priežasčių deriniais. Pacientams, kurie vartoja Axympa, reikia ištirti visų kraujo ląstelių kiekius kiekvieną savaitę per pirmąjį mėnesį, du kartus per mėnesį antrąjį ir trečiąjį gydymo mėnesiais, o vėliau – vieną kartą per mėnesį visus pirmuosius gydymo metus. Jeigu pasireiškia kraujo sutrikimas (pvz., neutropenija, kai absoliutus neutrofilų kiekis yra < 1,5 x 103/μl, arba anemija), gali prireikti pertraukti arba nutraukti Axympa vartojimą.
Pacientams reikia paaiškinti, kad gydymo MFR metu skiepijimas gali būti mažiau veiksmingas ir reikia vengti skiepytis gyvomis susilpnintomis vakcinomis (žr. 4.5 skyrių). Gali būti naudinga pasiskiepyti nuo gripo. Vakciną skiriantis gydytojas turi atsižvelgti į nacionalines skiepijimo nuo gripo rekomendacijas.
MFR darinių vartojimas yra susijęs nepageidaujamų reiškinių virškinimo sistemoje padažnėjimu, įskaitant nedažnus virškinimo trakto išopėjimo, kraujavimo ir prakiurimo atvejus, todėl pacientams, kurie serga aktyvia sunkia virškinimo organų liga, Axympa vartoti reikia atsargiai.
Rekomenduojama nevartoti Axympa kartu su azatioprinu, nes šių vaistinių preparatų vartojimas kartu neištirtas.
Mikofenolio rūgšties (natrio druskos pavidalu) negalima neapgalvotai sukeisti mikofenolato mofetiliu, nes skiriasi jų farmakokinetinės savybės.
Axympa skiriamas kartu su kortikosteroidais ir ciklosporinu.
Patirtis skiriant vartoti kartu su indukciniu gydymu (pvz., anti-T limfocitiniu globulinu ar baziliksimabu) yra ribota. Axympa vartojimo kartu su kitais imunosupresantais (pvz., takrolimuzu) veiksmingumas ir saugumas neištirti.
Axympa vartojant kartu su vaistiniais preparatais, kurie veikia enterohepatinę cirkuliaciją (pvz., kolestiraminas ar aktyvintoji anglis), MFR sisteminė ekspozicija gali sumažėti iki mažesnės už gydomąją ir gali sumažėti veiksmingumas.
Axympa yra IMPDH (inozinmonofosfato dehidrogenazės) inhibitorius. Todėl reikia vengti jį vartoti pacientams, kuriems yra retas įgimtas hipoksantinguaninfosforiboziltransferazės (HGPRT) trūkumas, pavyzdžiui: yra Lesch-Nyhan ar Kelley-Seegmiller sindromas.
Gydymo Axympa negalima pradėti, negavus neigiamo nėštumo testo. Reikia naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą, prieš pradedant gydymą Axympa, gydymo metu ir paskui dar šešias savaites po gydymo pabaigos (žr. 4.6 skyrių).
Kiekvienoje Axympa 180 mg skrandyje neirioje tabletėje yra 0,61 mmol (13,9 mg) natrio. Į tai turi atsižvelgti pacientai, kurie riboja su maistu suvartojamą natrio kiekį.
Kiekvienoje Axympa 360 mg skrandyje neirioje tabletėje yra 1,21 mmol (27,9 mg) natrio. Į tai turi atsižvelgti pacientai, kurie riboja su maistu suvartojamą natrio kiekį.
4.4 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Buvo pranešta apie toliau išvardytą MFR sąveiką su kitais vaistiniais preparatais.
Acikloviras ir gancikloviras
Galimas kaulų čiulpų slopinimas pacientams, vartojantiems Axympa kartu su acikloviru arba gancikloviru, netirtas. Galima numatyti, kad aciklovirą ar ganciklovirą vartojant kartu su Axympa, dėl galimos konkurencinės sekrecijos inkstų kanalėliuose padidės mikofenolio rūgšties gliukuronido (MFRG) ir acikloviro ar gancikloviro koncentracijos.
Kliniškai reikšmingų MFRG farmakokinetikos pokyčių pacientų, kurių inkstų funkcija yra pakankama, organizme nesitikima. Jeigu yra inkstų funkcijos sutrikimas, MFRG ir acikloviro ar gancikloviro koncentracijos plazmoje gali padidėti. Reikia laikytis acikloviro ar gancikloviro dozės keitimo rekomendacijų ir pacientus atidžiai stebėti.
Skrandžio gleivinę apsaugantys vaistiniai preparatai
Antacidiniai preparatai, kurių sudėtyje yra magnio ir aliuminio
Nustatyta, kad Axympa pavartojus kartu su vienkartine antacidinių preparatų, kurių sudėtyje yra magnio ir aliuminio, doze, MFR AUC ir Cmax sumažėjo atitinkamai maždaug 37 % ir 25 %. Kartais pasireiškiančią dispepsiją galima gydyti su pertraukomis vartojamais antacidiniais preparatais, kurių sudėtyje yra magnio ir aliuminio. Visgi nerekomenduojamas ilgalaikis gydymas, kiekvieną dieną vartojant antacidinių preparatų, kurių sudėtyje yra magnio ir aliuminio, kartu su Axympa, nes gali sumažėti mikofenolio rūgšties ekspozicija ir veiksmingumas.
Protonų siurblio inhibitoriai
Tiriant sveikus savanorius, MFRG farmakokinetikos pokyčių pavartojus Axympa kartu su 40 mg pantoprazolo, kuris buvo vartotas du kartus per parą keturias paras, nepastebėta. Duomenų apie kitų protonų siurblio inhibitorių didelių dozių vartojimą nėra.
Geriamieji kontraceptikai
MMF sąveikos su geriamaisiais kontraceptikais tyrimai sąveikos neparodė. Atsižvelgiant į MFR metabolizmo savybes, Axympa sąveikos su geriamaisiais kontraceptikais nesitikima.
Kolestiraminas ir tulžies rūgštis sujungiantys vaistiniai preparatai
Vartojant kartu vaistinius preparatus arba taikant kartu gydymo būdus, kurie gali sujungti tulžies rūgštis (pvz., tulžies rūgštį sujungiančios medžiagos arba geriamoji aktyvintoji anglis), gydyti reikia atsargiai, nes gali sumažėti MFR ekspozicija ir dėl to gali mažėti Axympa veiksmingumas.
Ciklosporinas
Pacientams, kurių būklė po inkstų persodinimo yra stabili, vartojant Axympa dozes pusiausvyros apykaitos sąlygomis, ciklosporino farmakokinetinės savybės nepakinta. Žinoma, kad kartu su mikofenolato mofetiliu vartojamas ciklosporinas mažina MFR ekspoziciją. Kartu su Axympa vartojamas ciklosporinas taip pat gali mažinti MFR koncentraciją (remiantis ekstrapoliuotais mikofenolato mofetilio duomenimis, maždaug 20 %), bet tikslus sumažėjimo mastas nežinomas, nes tokia sąveika netirta. Vis dėlto buvo atlikti veiksmingumo vartojant kartu su ciklosporinu tyrimai, todėl dėl šios sąveikos rekomenduojamo Axympa dozavimo keisti nereikia. Pertraukus arba nutraukus ciklosporino vartojimą, Axympa dozavimą reikia peržiūrėti, atsižvelgiant į imuninės sistemos slopinimo planą.
Takrolimuzas
Kryžminio kalcineurino vartojimo pacientams, kurių būklė po inkstų persodinimo yra stabili, tyrimo duomenimis, buvo išmatuoti pusiausvyros apykaitos Axympa farmakokinetikos rodmenys vartojant ir Neoral, ir takrolimuzą. Vidutinis MFR AUC buvo 19 % didesnis (90 % PI: -3, +47), o vidutinis MFRG AUC buvo maždaug 30 % mažesnis (90 % PI: 16, 42), gydymą takrolimuzu palyginus su gydymu Neoral. Be to, vietoj Neoral pradėjus gydymą takrolimuzu, MFR AUC kintamumas skirtingų tiriamųjų organizme padvigubėjo. Gydytojai turi atsižvelgti į šiuos MFR AUC ir kintamumo padidėjimus ir pagal klinikines aplinkybes keisti Axympa dozavimą. Jeigu planuojama vieną kalcineurino inhibitorių pakeisti kitu, reikia atidžiai stebėti paciento klinikinę būklę.
Gyvos susilpnintos vakcinos
Pacientų, kurių imuninis atsakas yra sutrikęs, negalima skiepyti gyvomis susilpnintomis vakcinomis. Antikūnų atsakas į kitokias vakcinas gali būti susilpnėjęs.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Vaisingo amžiaus moterys
Gydymo Axympa negalima pradėti, negavus neigiamo nėštumo testo.
Vyrų ir moterų kontracepcija
Vaisingo amžiaus moterys turi naudoti veiksmingą kontracepcijos metodą, prieš pradėdamos gydymą Axympa, gydymo Axympa metu ir paskui dar šešias savaites po paskutiniosios Axympa dozės išgėrimo.
Lytiškai aktyviems vyrams rekomenduojama naudoti prezervatyvus gydymo metu ir iš viso dar 13 savaičių po paskutiniosios Axympa dozės išgėrimo. Be to, šių pacientų vyrų partnerėms moterims rekomenduojama naudoti labai veiksmingą kontracepcijos metodą gydymo metu ir iš viso dar 13 savaičių po paskutiniosios Axympa dozės išgėrimo.
Nėštumas
Axympa nerekomenduojama vartoti nėštumo metu ir gydymą reikia keisti, jeigu yra kitokių gydymo galimybių.
Axympa vartojimo moterims nėštumo metu duomenys yra riboti. Vis dėlto buvo pranešta apie apsigimimus, įskaitant ausų apsigimimus (t. y. nenormalų išorinės ar vidurinės ausies susiformavimą arba jų nesusiformavimą, gomurio ir lūpos nesuaugimą, per mažą žandikaulį [micrognathia] ir kardiomiopatijas) pacienčių, kurioms nėštumo metu buvo mikofenolio rūgšties ekspozicija, vaikams. Buvo pranešta apie pacienčių, kurioms nėštumo metu buvo mikofenolio rūgšties ekspozicija, savaiminio persileidimo atvejus. Tyrimai su gyvūnais parodė toksinį poveikį reprodukcijai (žr. 5.3 skyrių).
Žindymas
MFR išsiskiria į žindomų žiurkių patelių pieną. Nežinoma, ar Axympa išsiskiria į motinos pieną. Kadangi žindomiems kūdikiams gali pasireikšti sunkios nepageidaujamos reakcijos į MFR, Axympa negalima vartoti motinoms žindymo laikotarpiu (žr. 4.3 skyrių).
Vaisingumas
Specialių Axympa poveikio vaisingumui tyrimų su žmonėmis neatlikta. Poveikio žiurkių patinų ir patelių vislumui tyrimų duomenimis, poveikio nepastebėta vartojant atitinkamai iki 40 mg/kg ir 20 mg/kg dozes (žr. 5.3 skyrių).
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Poveikio gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus tyrimų neatlikta. Atsižvelgiant į veikimo mechanizmą, farmakodinamikos duomenis ir nepageidaujamas reakcijas, apie kurias buvo pranešta, tokio poveikio nesitikima.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Atsižvelgiant į klinikinių tyrimų metu pasireiškusias nepageidaujamas reakcijas į vaistinį preparatą, galimas toliau išvardytas nepageidaujamas poveikis.
Piktybiniai navikai
Pacientams, kurių imuninė sistema slopinama pagal gydymo planus, į kurių sudėtį įeina vaistinių preparatų deriniai, įskaitant MFR, yra didesnė limfomų ir kitų piktybinių navikų, ypač odos navikų atsiradimo rizika (žr. 4.4 skyrių). Limfoproliferacinė liga arba limfoma buvo diagnozuota 2 de novo gydytiems pacientams (0,9 %) ir 2 pacientams, kuriems taikytas palaikomasis gydymas Axympa iki 1 metų (1,3 %). Kitoks nei melanoma odos vėžys pasireiškė 0,9 % de novo gydytų pacientų ir 1,8 % pacientų, kuriems taikytas palaikomasis gydymas Axympa iki 1 metų. Kitokio tipo piktybiniai navikai pasireiškė 0,5 % de novo gydytų pacientų ir 0,6 % pacientų, kuriems taikytas palaikomasis gydymas.
Oportunistinių mikroorganizmų sukeltos infekcinės ligos
Visiems pacientams, kuriems persodinami organai, yra padidėjusi oportunistinių mikroorganizmų sukeltų infekcinių ligų rizika. Rizika didėja, didėjant bendrajam imuninės sistemos slopinimui (žr. 4.4 skyrių). Dažniausi infekcinių ligų oportunistiniai sukėlėjai de novo gydytiems pacientams, kuriems buvo persodinti inkstai, gydytiems Axympa kartu su kitais imunosupresantais ir stebėtiems iki 1 metų kontroliuojamųjų klinikinių tyrimų metu, buvo citomegalovirusai (CMV), kandidozė ir Herpes simplex. Buvo pranešta, kad CMV infekcija (serologija, viremija ar infekcinė liga) pasireiškė 21,6 % de novo gydytų pacientų ir 1,9 % pacientų po inkstų persodinimo, kuriems taikytas palaikomasis gydymas.
Senyvi pacientai
Senyviems pacientams paprastai yra didesnė nepageidaujamų reakcijų į vaistinį preparatą dėl imuninės sistemos slopinimo rizika.
Kitos nepageidaujamos reakcijos į vaistinį preparatą
Toliau esančioje 1 lentelėje yra nurodytos nepageidaujamos reakcijos į vaistinį preparatą, kurios gali būti arba yra susijusios su Axympa, apie kurias buvo pranešta kontroliuojamųjų klinikinių tyrimų metu pacientams po inkstų persodinimo, kurie 12 mėnesių vartojo 1 440 mg Axympa dozę per parą kartu su ciklosporino mikroemulsija ir kortikosteroidais. Lentelė užpildyta, atsižvelgiant į MedDRA organų sistemų klases.
Nepageidaujamos reakcijos yra išvardytos, naudojant tokias sutrikimų dažnio kategorijas.
Labai dažni Dažni Nedažni Reti Labai reti | (≥ 1/10) (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10) (nuo ≥ 1/1 000 iki < 1/100) (nuo ≥ 1/10 000 iki < 1/1 000) (< 1/10 000) |
1 lentelė
Infekcijos ir infestacijos | |
Labai dažni: | virusų, bakterijų ir grybelių sukeltos infekcinės ligos. |
Dažni: | viršutinių kvėpavimo organų infekcinės ligos, pneumonija. |
Nedažni: | žaizdos infekcija, sepsis*, osteomielitas*. |
Gerybiniai, piktybiniai ir nepatikslinti navikai (tarp jų cistos ir polipai) | |
Nedažni: | odos papiloma*, bazalinių ląstelių vėžys*, Kapoši (Kaposi) sarkoma*, limfoproliferacinis sutrikimas, plokščialąstelinis vėžys*. |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | |
Labai dažni: | leukopenija. |
Dažni: | anemija, trombocitopenija. |
Nedažni: | limfopenija*, neutropenija*, limfadenopatija*. |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai | |
Nedažni: | anoreksija, hiperlipidemija, cukrinis diabetas*, hipercholesterolemija*, hipofosfatemija. |
Psichikos sutrikimai | |
Nedažni: | nenormalūs sapnai*, kliedesinis suvokimas*, nemiga*. |
Nervų sistemos sutrikimai | |
Dažni: | galvos skausmas. |
Nedažni: | drebulys. |
Akių sutrikimai | |
Nedažni: | konjunktyvitas*, miglotas matymas*. |
Širdies sutrikimai | |
Nedažni: | tachikardija, skilvelinės ekstrasistolės. |
Kraujagyslių sutrikimai | |
Nedažni | limfocelė*. |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | |
Dažni: | |
Nedažni: | plaučių paburkimas*, švokštimas*, plaučių edema*. |
Virškinimo trakto sutrikimai | |
Labai dažni: | |
Dažni: | pilvo pūtimas, pilvo skausmas, vidurių užkietėjimas, dispepsija, dujų kaupimasis virškinimo trakte, gastritas, pykinimas, vėmimas. |
Nedažni: | pilvo skausmingumas, kraujavimas iš virškinimo trakto, atsirūgimas, blogas kvapas iš burnos*, žarnų nepraeinamumas*, lūpos išopėjimas*, ezofagitas*, dalinis žarnų nepraeinamumas*, liežuvio spalvos pokytis*, burnos džiūvimas*, gastroezofaginio refliukso liga*, dantenų išvešėjimas*, pankreatitas, paausinių latakų obstrukcija*, pepsinė opa*, peritonitas*. |
Kepenų, tulžies pūslės ir latakų sutrikimai | |
Dažni: | nenormalūs kepenų funkcijos tyrimų rodmenys. |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | |
Nedažni: | alopecija.
|
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai | |
Nedažni: | artritas*, nugaros skausmas*, raumenų mėšlungis. |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai | |
Dažni: | kreatinino koncentracijos kraujyje padidėjimas. |
Nedažni: | hematurija*, inkstų kanalėlių nekrozė*, šlaplės susiaurėjimas. |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | |
Nedažni: | impotencija*. |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai | |
Dažni: | nuovargis, karščiavimas. |
Nedažni: | į gripą panaši liga, apatinės galūnės edema*, skausmas, sąstingis*, troškulys*, silpnumas*. |
Sužalojimai, apsinuodijimai ir procedūrų komplikacijos | |
Nedažni: | sumušimas*. |
* apie reiškinį pranešė tik vienas pacientas (iš 372).
Pastaba. Pacientai po inksto persodinimo buvo gydyti 1 440 mg Axympa paros doze iki vienerių metų. Buvo gauti panašūs duomenys gydymo de novo ir palaikomojo gydymo po organo persodinimo populiacijoje, nors stebėtos mažesnio dažnio tendencijos palaikomojo gydymo grupės pacientams.
Po vaistinio preparato patekimo į rinką buvo nustatytas išbėrimas kaip nepageidaujama reakcija į vaistinį preparatą.
Toliau išvardytos papildomos nepageidaujamos reakcijos yra MFR darinių grupei priskiriamas poveikis.
Virškinimo trakto sutrikimai
Kolitas, CMV gastritas, žarnos prakiurimas, skrandžio opos, dvylikapirštės žarnos opos.
Infekcijos ir infestacijos
Sunkios, gyvybei pavojingos infekcinės ligos, įskaitant meningitą, infekcinį endokarditą, tuberkuliozę ir atipinę mikobakterijų infekciją. Buvo pranešta apie su BK virusais susijusios nefropatijos, o taip pat su JC virusais susijusios progresuojančios daugiažidininės leukoencefalopatijos (PDL) atvejus pacientams, gydytiems imunodepresantais, įskaitant Axympa (žr. 4.4 skyrių).
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai
Neutropenija, pancitopenija.
Buvo pranešta apie grynos eritropoezės ląstelių aplazijos (GELA) atvejus MFR dariniais gydomiems pacientams (žr. 4.4 skyrių).
MFR dariniais gydomiems pacientams pavieniais atvejais buvo stebėta nenormali neutrofilų morfologija, įskaitant įgytą Pelgerio-Hjue (Pelger-Huët) anomaliją. Šie pokyčiai nesusiję su neutrofilų funkcijos sutrikimu. Šie pokyčiai kraujo tyrimuose gali rodyti neutrofilų brendimo poslinkį į kairę, kuris gali būti klaidingai interpretuojamas kaip infekcinės ligos požymis pacientams, kurių imuninė sistema yra slopinama, pavyzdžiui: vartojantiems Axympa.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Gauta pranešimų apie tyčinį ar atsitiktinį Axympa perdozavimą, nors ne visiems pacientams pasireiškė susiję nepageidaujami reiškiniai.
Šiais perdozavimo atvejais, kuriais buvo pranešta apie nepageidaujamus reiškinius, reiškiniai atitiko vaistinių preparatų grupės saugumo duomenis (dažniausiai kraujo sutrikimai, sepsis) (žr. 4.4 ir 4.8 skyrius).
Nors neaktyvų MFRG metabolitą galima pašalini iš organizmo dializės būdu, nereikėtų tikėtis, kad pasišalins kliniškai reikšmingi aktyvios MFR kiekiai. Tai didele dalimi susiję su tuo, kad labai didelė MFR dalis prisijungia prie plazmos baltymų (97 %). Veikdamos MFR enterohepatinę cirkuliaciją, tulžies rūgštis sujungiančios medžiagos (pvz., kolestiraminas) gali mažinti sisteminę MFR ekspoziciją.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – imunosupresantai: selektyvieji imunosupresatai.
ATC kodas – L04AA06.
MFR yra stiprus, selektyvusis, nekonkurencinis, grįžtamasis inozinmonofosfato dehidrogenazės inhibitorius ir todėl slopina guanozino nukleotidų de novo sintezę, neįsiterpdamas į DNR. Kadangi T ir B limfocitų proliferacija labai priklauso nuo purinų de novo sintezės, o kitų rūšių ląstelės gali naudoti kitus sintezės būdus, MFR limfocitus citostatiškai veikia stipriau nei kitas ląsteles.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Didelė dalis išgertos natrio mikofenolato yra gerai absorbuojama. Kadangi tabletė padengta skrandyje neiriu sluoksniu, didžiausia MFR koncentracija pasiekiama (tmax) per maždaug 1,5‑2 val. Maždaug 10 % visų ryte išgertos dozės farmakokinetikos duomenų rodo ilgesnį (kartais net keliomis valandomis) tmax, bet poveikio MFR ekspozicijai per 24 valandas (per parą) nesitikima.
Stabilios būklės pacientams po inkstų persodinimo, kurių imuninė sistema slopinama pagal gydymo planą, kurio pagrindą sudaro ciklosporinas, duomenimis, iš virškinimo trakto absorbuojama 93 % MFR, o absoliutus jo biologinis prieinamumas yra 72 %. Axympa farmakokinetinės savybės priklauso nuo dozės ir farmakokinetika yra tiesinė, vartojant nuo 180 mg iki 2 160 mg dozes.
Išgėrus vienkartinę 720 mg Axympa dozę valgant riebų maistą (55 g riebalų, 1 000 kalorijų), palyginti su išgerta nevalgius, sisteminė MFR ekspozicija (AUC – tai yra labiausiai su veiksmingumu susijęs farmakokinetinis rodmuo) nepakito. Vis dėlto didžiausia MFR koncentracija (Cmax) sumažėjo 33 %. Be to, tlag ir tmax buvo vidutiniškai 3‑5 val. ilgesni, o kelių pacientų tmax buvo > 15 valandų. Dėl maisto poveikio vienos Axympa dozės absorbcija gali persidengti su kitos dozės absorbcija. Vis dėlto nenustatyta, kad šis poveikis būtų kliniškai reikšmingas.
Pasiskirstymas
MFR pasiskirstymo tūris pusiausvyros apykaitos sąlygomis yra 50 litrų. Daug mikofenolio rūgšties ir mikofenolio rūgšties gliukuronidų prisijungia prie plazmos baltymų (atitinkamai 97 % ir 82 %). Laisvos MFR koncentracija gali didėti, sumažėjus prisijungimo prie baltymų vietų kiekiui (uremija, kepenų funkcijos nepakankamumas, hipoalbuminemija, didele dalimi prie plazmos baltymų prisijungiančių vaistinių preparatų vartojimas kartu). Dėl to pacientams gali padidėti su MFR susijusio nepageidaujamo poveikio rizika.
Eliminacija
MFR pusinis periodas trunka maždaug 12 valandų, o klirensas yra 8,6 l per val.
Metabolizmas
MFR metabolizmą daugiausiai veikia gliukuroniltransferazės ir susiformuoja MRF fenolio gliukuronidas bei mikofenolio rūgšties gliukuronidas (MFRG). MFRG yra vyraujantis MFR metabolitas, kuris nesukelia biologinio poveikio. Maždaug 28 % išgertos Axympa dozės stabilios būklės pacientų, kurių imuninė sistema slopinama pagal gydymo schemą, kurios pagrindą sudaro ciklosporinas, organizme paverčiama į MFRG metabolizmo prieš vaistiniam preparatui patenkant į sisteminę kraujotaką metu. MFRG pusinis periodas yra ilgesnis už MFR (maždaug 16 valandų, o klirensas yra 0,45 l per val).
Ekskrecija
Nors su šlapimu išsiskiria nežymus kiekis MFR (< 1,0 %), daugiausia MFR eliminuojama su šlapimu MFRG pavidalu. MFRG sekretuojamas su tulžimi ir dekonjuguojamas, veikiant žarnų mikroflorai. Dėl dekonjugacijos atsiradęs MFR vėl gali būti reabsorbuojamas. Praėjus maždaug 6‑8 valandoms po Axympa dozės išgėrimo, galima išmatuoti antrąjį didžiausios MFR koncentracijos piką, kuris susijęs su dekonjuguotos MFR reabsorbcija. Mažiausiosios MFR koncentracijos, būdingos MFR preparatams, gali būti labai įvairios ir maždaug 2 % Axympa gydytų pacientų buvo išmatuotos didelės rytinės mažiausiosios koncentracijos (C0 > 10 µg/ml). Vis dėlto įvairių tyrimų duomenimis, pusiausvyros apykaitos AUC(0‑12 val.), kuris parodo bendrąją ekspoziciją, kintamumas buvo mažesnis už atitinkamos mažiausiosios koncentracijos (Ctrough).
Farmakokinetinės savybės pacientų po inksto persodinimo, kurių imuninė sistema slopinama pagal gydymo shemą, kurios pagrindą sudaro ciklosporinas, organizme
2 lentelėje pateikti MFR farmakokinetikos rodmenys po Axympa pavartojimo. Ankstyvuoju laikotarpiu po organo persodinimo vidutinis MFR AUC ir vidutinė MFR Cmax buvo maždaug perpus mažesnė už rodmenis, išmatuotus praėjus šešiems mėnesiams po organo persodinimo.
2 lentelė. Vidutiniai (SN) MFR farmakokinetikos rodmenys po Axympa pavartojimo per burną pacientams po inksto persodinimo, kurių imuninė sistema slopinama pagal gydymo schemą, kurios pagrindą sudaro ciklosporinas
Ilgalaikis kartotinių 720 mg dozių du kartus per parą vartojimas suaugusiesiems (tyrimas ERLB 301) n=48 | Dozė | tmax* (val.) | Cmax (μg/ml) | AUC 0-12 (μg x val./ml) |
14 parų po organo persodinimo | 720 mg | 2 | 13,9 (8,6) | 29,1 (10,4) |
3 mėnesių po organo persodinimo | 720 mg | 2 | 24,6 (13,2) | 50,7 (17,3) |
6 mėnesius po organo persodinimo | 720 mg | 2 | 23,0 (10,1) | 55,7 (14,6) |
Ilgalaikis kartotinių 720 mg dozių du kartus per parą vartojimas suaugusiesiems 18 mėnesių po organo persodinimo (tyrimas ERLB 302) n=18 | Dozė | tmax* (val.) | Cmax (μg/ml) | AUC 0-12 (μg x val./ml) |
720 mg | 1,5 | 18,9 (7,9) | 57,4 (15,0) | |
Vienkartinė 450 mg/m2 dozė vaikams (tyrimas ERL 0106) n=16 | Dozė | tmax* (val.) | Cmax (μg/ml) | AUC o‑∞ (μg x val./ml) |
450 mg/m2 | 2,5 | 31,9 (18,2) | 74,5 (28,3) |
* rodmenų mediana.
Sutrikusi inkstų funkcija
Nustatyta, kad MFR farmakokinetinės savybės nepakinta nuo normalios inkstų funkcijos iki išnykusios inkstų funkcijos ribose. Priešingai, sumažėjus inkstų funkcijai, MFRG ekspozicija padidėja. Anurijos atveju MFRG ekspozicija būna maždaug 8 kartus didesnė. Hemodializė nekeičia nei MFR, nei MFRG klirenso. Be to, inkstų funkcijos nepakankamumo atveju gali reikšmingai padaugėti laisvos MFR. Tai gali sukelti MFR prisijungiančiojo baltymo koncentracijos plazmoje sumažėjimas dėl didelės šlapalo koncentracijos kraujyje.
Sutrikusi kepenų funkcija
Remiantis alkoholine ciroze sergančių savanorių duomenimis, kepenų parenchimos liga santykiniai neveikia MFR gliukuronizacijos procesų kepenyse. Kepenų ligos įtaka šiems procesams greičiausiai yra susijusi su tam tikra liga. Vis dėlto kepenų ligos, kurios atveju vyrauja tulžies sistemos pažeidimas (pvz., pirminės billijinės cirozės atveju), poveikis gali būti įvairus.
Vaikų populiacija
Duomenys apie Axympa vartojimą vaikams ir paaugliams yra riboti. Pirmiau pateiktoje 2 lentelėje nurodyti vidutiniai (SN) MFR farmakokinetikos rodmenys stabilios būklės vaikų populiacijos pacientų (5‑16 metų) po inksto persodinimo organizme, slopinant imuninę sistemą pagal gydymo planą, kurio pagrindą sudaro ciklosporinas. Vidutinis MFR AUC vartojant 450 mg/m2 dozę, buvo panašus į išmatuotą suaugusiesiems, vartojantiems 720 mg Axympa dozę. Vidutinis tariamasis MFR klirensas buvo maždaug 6,7 l/val./m2.
Lytis
Kliniškai reikšmingų Axympa farmakokinetinių savybių skirtumų skirtingų lyčių organizme nėra.
Senyvi žmonės
Oficialių farmakokinetinių savybių senyvų žmonių organizme tyrimų neatlikta. MFR ekspozicija dėl amžiaus kliniškai reikšmingai nepakito.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Kartotinių natrio mikofenolato dozių toksiškumo tyrimų su žiurkėmis ir pelėmis duomenimis, organai, kurie buvo pažeidžiami pirmiausiai, yra kraujodaros ir limfinės sistemos. Buvo diagnozuota aplazinė regeneracinė anemija, kuri buvo dozę ribojantis toksinis poveikis MFR gydytiems graužikams. Kaulų čiulpų tyrimai parodė žymų eritroidinių ląstelių (polichromatinių eritroblastų ir normoblastų) kiekio sumažėjimą ir buvo diagnozuotas nuo dozės priklausomas blužnies padidėjimas bei hematopoezės ne kaulų čiulpuose suaktyvėjimas. Toks poveikis pasireiškė, kai sisteminės vaistinio preparato koncentracijos atitiko arba buvo mažesnės už gydomąją ekspoziciją paciento po inksto persodinimo, vartojančio rekomenduojamą 1,44 g Axympa dozę, organizme.
Buvo pastebėtas poveikis šunų virškinimo traktui, kai sisteminės vaistinio preparato koncentracijos atitiko arba buvo mažesnės už gydomąją ekspoziciją, vartojant rekomenduojamas dozes.
Ikiklinikinių mikofenolio rūgšties (natrio druskos pavidalu) toksiškumo tyrimų duomenys atitinka nepageidaujamus reiškinius, kurie buvo pastebėti klinikinių tyrimų su žmonėmis metu, todėl šių saugumo tyrimų duomenys turi didesnę reikšmę pacientų populiacijai (žr. 4.8 skyrių).
Trijų genotoksiškumo tyrimų (pelių limfomos tyrimo in vitro, V79 kiniškojo žiurkėno ląstelių mikrobranduolių tyrimo ir pelių kaulų čiulpų mikrobranduolių tyrimo in vivo) duomenys parodė, kad mikofenolio rūgštis gali sukelti chromosomų aberacijas. Toks poveikis gali būti susijęs su farmakodinaminiu vaistinio preparato poveikiu, t. y. nukleotidų sintezės slopinimu jautriose ląstelėse.
Mikofenolio rūgštis (natrio druskos pavidalu) nesukėlė tumurogeninio poveikio žiurkėms ir pelėms. Didžiausios kancerogeninio poveikio su gyvūnais tyrimų metu tirtos dozės sisteminė ekspozicija (AUC ar Cmax) buvo maždaug 0,6‑5 kartus didesnė už nustatytą pacientų po inksto persodinimo, kurie vartoja rekomenduojamą gydomąją 1,44 g dozę per parą, organizme.
Mikofenolio rūgšties (natrio druskos pavidalu) dozės, mažesnės už tas, kurios sukėlė bendrąjį toksinį ir embriotoksinį poveikį, neveikė žiurkių patinų ar patelių vislumo.
Atliekant mikofenolio rūgšties (natrio druskos pavidalu) teratogeninio poveikio tyrimą su žiurkėmis, vartojant 1 mg/kg dozę, buvo stebėti palikuonių apsigimimai, įskaitant anoftalmiją, eksencefaliją ir bambos išvaržą. Sisteminė ekspozicija vartojant šią dozę atitiko 0,05 gydomosios ekspozicijos, vartojant 1,44 g Axympa dozę per parą (žr. 4.6 skyrių).
Prenatalinio ir postnatalinio vystymosi tyrimų su žiurkėmis duomenimis, mikofenolio rūgštis (natrio druskos pavidalu) lėtino vystymąsi (nenormalus vyzdžio refleksas patelėms ir apyvarpės atsiskyrimas patinams) vartojant didžiausią 3 mg/kg dozę, kuri taip pat sukėlė apsigimimus.
Fototoksinio 3T3 NRU poveikio mėginiai in vitro parodė, kad mikofenolio rūgštis (natrio druskos pavidalu) gali sukelti fototoksinį poveikį.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Tabletės branduolys
Mikrokristalinė celiuliozė
Kroskarmeliozės natrio druska
Povidonas
Talkas
Koloidinis bevandenis silicio dioksidas
Magnio stearatas
Tabletės dangalas
360 mg. Rausvasis Acryl-EZE 93054222 (metakrilo rūgšties ir etilakrilato 1:1 kopolimeras, talkas [E553b], titano dioksidas [E171], trietilo citratas, koloidinis bevandenis silicio dioksidas, natrio-vandenilio karbonatas, geltonasis geležies oksidas [E172], raudonasis geležies oksidas [E172], natrio laurilsulfatas).
Spausdinimo dažai
Juodasis Opacode S-1-17823 (šelakas, juodasis geležies oksidas [E172], propilenglikolis [E1520]).
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini
6.3 Tinkamumo laikas
30 mėnesių
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šio vaistinio preparato laikymui specialių temperatūros sąlygų nereikalaujama.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo šviesos.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Tabletės yra tiekiamos aliuminio – aliuminio lizdinių plokštelių pakuotėse po 10 tablečių lizdinėje plokštelėje, po 20 (tik 180 mg), 50, 100, 120 ir 250 tablečių kartono dėžutėje.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Axympa tablečių negalima smulkinti, kad nebūtų pažeistas skrandyje neiraus dangalo vientisumas (žr. 4.2 skyrių).
Mikofenolio rūgštis sukėlė teratogeninį poveikį (žr. 4.6 skyrių). Jeigu Axympa būtina susmulkinti, reikia stengtis neįkvėpti miltelių arba kad jų tiesiogiai nepatektų ant odos ar gleivinių.
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Egzaminas medicinos mokykloje. Tema - kūdikio vystymasis. Dėstytojas klausinėja studento:
- Sakykite, ar galite išvardinti bent kelis motinos pieno privalumus, lyginant su pieno mišiniais?
- Na... Motinos pieno nereikia virinti... Jis visada sveikas... Turi vitaminų... Ir... Ir... Labai gražiai įpakuotas!- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?