Etonogestrelis, 68mg, implantas
Vartojimas: implantacija
Registratorius: N.V. Organon, Nyderlandai
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Etonogestrelis
1. Kas yra Nexplanon ir kam jis vartojamas
Nexplanon yra kontraceptinis implantas, gamybos metu įdėtas į vienkartinį aplikatorių. Implantas yra maža, minkšta, lanksti, plastikinė, 4 cm ilgio ir 2 mm skersmens lazdelė, kurioje yra 68 mg veikliosios medžiagos etonogestrelio. Aplikatorius įgalina sveikatos priežiūros specialistą įterpti implantą iškart po Jūsų žasto oda. Etonogestrelis yra į progesteroną panašus sintetinis moteriškasis hormonas. Etonogestrelis pastoviai ir po truputį atpalaiduojamas į kraują. Pats implantas yra pagamintas iš etileno vinilo acetato kopolimero - organizme netirpaus plastiko. Jame taip pat yra šiek tiek bario sulfato, dėl kurio implantas yra matomas rentgenu.
Nexplanon yra skirtas apsaugai nuo nėštumo.
Kaip veikia Nexplanon
Implantas gali būti įterpiamas tik po oda. Veiklioji medžiaga etonogestrelis veikia dviem būdais:
- neleidžia kiaušialąstei atsipalaiduoti iš kiaušidės;
- sukelia pokyčius gimdos kaklelyje, trukdančius spermatozoidams patekti į gimdą.
Dėl šių priežasčių Nexplanon apsaugos Jus nuo nėštumo trejus metus, tačiau jei turite antsvorio, gydytojas gali patarti pakeisti implantą anksčiau. Nexplanon yra tik viena iš kelių priemonių nėštumui išvengti. Kitas dažnai taikomas kontracepcijos metodas yra sudėtinė kontraceptinė tabletė. Skirtingai nuo sudėtinių kontraceptinių tablečių, Nexplanon gali vartoti moterys, negalinčios arba nenorinčios vartoti estrogenų. Nešiojant Nexplanon Jums nereikės kasdien prisiminti išgerti tabletę. Tai yra viena iš priežasčių, dėl ko Nexplanon yra labai patikimas (veiksmingumas daugiau kaip 99 %) metodas. Retais atvejais, kai implantas nėra įterptas teisingai arba jo iš viso nėra, Jūs galite būti neapsaugota nuo nėštumo. Nešiojant Nexplanon Jūsų mėnesinių kraujavimas gali pakisti: visai išnykti, tapti nereguliarus, retas, dažnas, užsitęsęs arba, retai, gausus. Per pirmuosius tris mėnesius nusistovėjęs kraujavimo pobūdis paprastai rodo būsimąjį kraujavimo pobūdį. Skausmingos mėnesinės gali palengvėti.
Jūs galėsite atsisakyti Nexplanon bet kuriuo metu (taip pat žr. poskyrį Jeigu Jūs norite pašalinti Nexplanon).
2. Kas žinotina prieš implantuojant Nexplanon
Hormoniniai kontraceptikai, tarp jų ir Nexplanon, nuo ŽIV infekcijos (AIDS) ir visų kitų lytiniu keliu perduodamų ligų neapsaugo.
Nexplanon vartoti negalima
Nevartokite Nexplanon, jeigu Jums yra bet kuri iš toliau išvardytų būklių. Jeigu kuri nors iš šių sąlygų Jums tinka, pasakykite savo gydytojui prieš Jums įterpiant Nexplanon. Gydytojas gali Jums patarti naudotis nehormoniniu kontracepcijos metodu.
- Jeigu yra alergija etonogestreliui arba bet kuriai pagalbinei šio vaisto medžiagai (jos išvardytos 6 skyriuje).
- Jeigu yra trombozė. Trombozė yra kraujo krešulio susidarymas kraujagyslėje (pavyzdžiui, kojose (giliųjų venų trombozė) arba plaučiuose (plaučių embolija)).
- Jeigu sergate arba kada nors sirgote gelta (oda buvo pageltusi), sunkia kepenų liga (kuomet kepenys nepakankamai gerai veikia) arba kepenų navikais.
- Jeigu sergate (kada nors sirgote) arba galite sirgti krūties arba lyties organų vėžiu.
- Jeigu Jums be aiškių priežasčių kraujuoja iš makšties.
Jeigu bet kuri iš šių būklių nešiojant Nexplanon atsiranda pirmą kartą, nedelsdama pasitarkite su savo gydytoju.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
Pasitarkite su gydytoju, vaistininku arba slaugytoju, prieš pradėdama vartoti Nexplanon.
Jeigu Nexplanon įterpiamas esant bet kuriai iš žemiau išvardintų būklių, gali prireikti Jus atidžiai stebėti. Ką turėsite daryti, Jums gali paaiškinti Jūsų gydytojas. Jeigu bet kuri iš šių sąlygų Jums tinka, pasitarkite su gydytoju, prieš implantuojant Nexplanon. Be to, jeigu ši būklė atsiranda ar pablogėja Jums jau nešiojant Nexplanon, Jūs privalote pasakyti savo gydytojui.
- sergate krūties vėžiu;
- sergate ar sirgote kepenų liga;
- kada nors sirgote tromboze;
- sergate cukriniu diabetu;
- turite antsvorio;
- kenčiate nuo epilepsijos;
- sergate tuberkulioze;
- kraujospūdis yra didelis;
- Jums yra arba buvo odos rudmė (gelsvai rusvos pigmentinės dėmės odoje, ypač veide). Jeigu taip, tai turite vengti saulės ar ultravioletinių spindulių.
Galimos sunkios būklės
Vėžys
Žemiau pateikta informacija yra gauta tyrimuose su moterimis, vartojusiomis sudėtinių geriamųjų kontraceptikų (tablečių), kurių sudėtyje yra du skirtingi moteriškieji hormonai. Ar gautus duomenis galima taikyti moterims, vartojančioms kitokius hormoninius kontraceptikus, nėra žinoma.
Nustatyta, kad sudėtinių geriamųjų kontraceptikų vartojančioms moterims krūties vėžys nustatomas dažniau, bet nežinoma, ar tai sąlygoja šių vaistų vartojimas. Pavyzdžiui, gali būti, kad sudėtinius kontraceptikus vartojančioms moterims navikai nustatomi dažniau dėl to, kad jas dažniau ištiria gydytojas. Padidėjęs krūties vėžio dažnis nutraukus sudėtinių kontraceptikų vartojimą laipsniškai mažėja. Yra svarbu reguliariai tikrintis krūtis, o pajutusi bet kokių sukietėjimų krūtyse turite kreiptis į gydytoją. Be to, turite pasakyti gydytojui, jeigu Jūsų artimi giminaičiai serga arba kada nors sirgo krūties vėžiu.
Geriamuosius kontraceptikus vartojusioms moterims buvo pastebėti reti gerybinių kepenų navikų atvejai ir ypač reti piktybinių kepenų navikų atvejai. Pajutusi stiprų skausmą pilve nedelsdama susisiekite su savo gydytoju.
Trombozė
Venoje susidaręs kraujo krešulys (vadinamoji „venų trombozė“) gali ją užkimšti. Tai gali nutikti kojų, plaučių (plaučių embolija) ar kitų organų venose. Arterijoje susidaręs kraujo krešulys (žinoma kaip „arterijų trombozė") gali ją užkimšti. Pavyzdžiui, kraujo krešulys arterijoje gali sukelti miokardo infarktą arba galvos smegenyse gali sukelti insultą.
Bet kokių sudėtinių hormoninių kontraceptikų vartojimas moteriai padidina tokių kraujo krešulių susidarymo pavojų, lyginant su jokių sudėtinių hormoninių kontraceptikų nevartojančiomis moterimis. Šis pavojus nėra toks didelis, kaip kraujo krešulių susidarymo pavojus nėštumo metu. Manoma, kad pavojus taikant kontracepcijos metodus, kurių sudėtyje yra tik progestageno, tokius kaip Nexplanon, būtų mažesnis, nei vartojant sudėtinių hormoninių kontraceptikų, kurių sudėtyje yra dar ir estrogeno. Yra gauta pranešimų apie kraujo krešulių susiformavimo atvejus, tokius kaip plaučių embolija, giliųjų venų trombozė, miokardo infarktas ar insultas, etonogestrelio implantus vartojusioms moterims, tačiau turimi duomenys padidėjusio tokių reiškinių pavojaus šį implantą vartojančioms moterims nerodo.
Netikėtai pastebėjusi galimus trombozės požymius, turite nedelsdama kreiptis į gydytoją (taip pat žr. Kada Jūs turite kreiptis į savo gydytoją).
Kitos būklės
Mėnesinių kraujavimo pobūdžio pokyčiai
Kaip ir vartojant kitus kontraceptikus, kurių sudėtyje yra tik progestagenas, įterpus Nexplanon Jūsų mėnesinių kraujavimas gali pasikeisti. Gali pakisti jų dažnumas (gali visai išnykti, vykti rečiau, dažniau ar kraujuoti nuolat), intensyvumas (sumažėti arba padidėti) arba trukmė. Pastebėta, kad kraujavimas išnyko maždaug 1 iš 5 moterų, o dar 1 iš 5 moterų pasireiškė dažnas ir (arba) užsitęsęs kraujavimas. Gausus kraujavimas buvo pastebėtas retkarčiais. Klinikinių tyrimų metu kraujavimo pokyčiai buvo dažniausia (apie 11 %) gydymo nutraukimo priežastis. Per pirmuosius tris mėnesius nusistovėjęs kraujavimo pobūdis paprastai rodo kraujavimo pobūdį ateityje.
Kraujavimo pobūdžio pasikeitimas nereiškia, kad Nexplanon Jums netinka ar nesuteikia kontraceptinės apsaugos. Apskritai dėl to Jums nereikia imtis jokių veiksmų. Turite kreiptis į savo gydytoją, jeigu kraujavimas mėnesinių metu yra gausus ar ilgalaikis.
Su įterpimu ar pašalinimu susiję reiškiniai
Jeigu implantas bus neteisingai ar per giliai įterptas ir (arba) veikiamas išorinių jėgų (pvz., implantą judinant ar užsiimant kontaktiniu sportu), iš pirminės įterpimo vietos jis gali pasislinkti. Tokiais atvejais implantą aptikti gali būti sunkiau, o pašalinimui gali prireikti didesnio pjūvio. Jeigu implanto nepavyksta apčiuopti ir nėra jokių įrodymų, kad jis galėjo iškristi, kontracepcija ir su progestageno vartojimu susijusių nepageidaujamų reiškinių rizika gali tęstis ilgiau, nei Jūs to norėtumėte.
Kiaušidžių cistos
Vartojant bet kokį mažų dozių hormoninį kontraceptiką kiaušidėse gali susidaryti mažos skysčiu užpildytos pūslelės. Jos vadinamos kiaušidžių cistomis. Įprastai jos savaime išnyksta. Kartais jos sukelia nežymų pilvo skausmą. Tik labai retai jos gali sukelti rimtesnių problemų.
Sulūžęs ar sulinkęs implantas
Jeigu Jūsų rankoje esantis implantas sulūžta arba sulinksta, jo poveikis nepakinta. Jeigu kiltų klausimų, kreipkitės į savo sveikatos priežiūros specialistą.
Kiti vaistai ir Nexplanon
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, ar augalinių preparatų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui. Kai kurie vaistai gali sutrikdyti tinkamą Nexplanon veikimą. Tai gali būti vaistai, skirti gydyti:
- epilepsijai (pvz., primidonas, fenitoinas, barbitūratai, karbamazepinas, okskarbazepinas, topiramatas, felbamatas),
- tuberkuliozei (pvz., rifampicinas),
- ŽIV infekcijai (pvz., ritonaviras, nelfinaviras, nevirapinas, efavirenzas),
- kitoms infekcinėms ligoms (pvz., grizeofulvinas),
- didelį kraujospūdį plaučių kraujagyslėse (bozentanas),
- depresijai (augaliniai jonažolės (Hypericum perforatum) preparatai).
Be to, Nexplanon gali trikdyti kitų vaistų veikimą, pavyzdžiui, ciklosporino veiklumą padidinti, o lamotrigino – sumažinti.
Visada pasakykite Nexplanon paskyrusiam gydytojui, kokius vaistus ar vaistažoles Jūs jau vartojate. Taip pat pasakykite bet kuriam kitam gydytojui ar odontologui, skiriančiam kitus vaistus (arba juos išduodančiam vaistininkui), kad Jūs nešiojate Nexplanon. Jie gali pasakyti, kad Jums reikia naudotis papildomomis nehormoninėmis kontracepcijos priemonėmis, ir, jei taip, tai kiek laiko, nes nustojus vartoti vaisto sąveika gali trukti dar iki keturių savaičių. Jeigu ilgą laiką vartojate vaistus, mažinančius Nexplanon veiksmingumą, gydytojas taip pat gali patarti Jums pašalinti implantą ir rekomenduoti kitą kontracepcijos metodą, kuris galėtų būti veiksmingiau taikomas kartu su šiais vaistais. Jei norite vartoti augalinių preparatų, kurių sudėtyje yra jonažolės, o Jūs jau nešiojate Nexplanon, prieš tai turite pasitarti su savo gydytoju.
Nexplanon vartojimas su maistu ir gėrimais
Nexplanon vartojimui kokio nors maisto ar gėrimų poveikio požymių nėra.
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Jeigu esate nėščia arba manote, kad galbūt esate nėščia, Jums Nexplanon įterpti draudžiama. Jeigu abejojate, ar esate nėščia, tai prieš implantuojant Nexplanon Jūs turite atlikti nėštumo nustatymo testą.
Žindymo laikotarpiu Nexplanon įterpti galima. Nors ir patenka nedaug veikliosios Nexplanon medžiagos į motinos pieną, poveikio nei jo gamybai ar kokybei, nei kūdikio augimui ar vystymuisi nėra.
Jeigu Jūs maitinate krūtimi, prieš vartojant šį vaistą pasitarkite su savo gydytoju .
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant Nexplanon kokių nors poveikio budrumui ir dėmesio koncentravimui požymių nėra.
Kada Jūs turite kreiptis į savo gydytoją
Reguliarios sveikatos patikros
Prieš įterpdamas Nexplanon Jūsų sveikatos priežiūros specialistas paklaus Jūsų tam tikrų klausimų apie Jūsų asmeninę ir artimų giminaičių sveikatos istorijas. Sveikatos priežiūros specialistas taip pat pamatuos Jūsų kraujospūdį ir, priklausomai nuo Jūsų būklės, gali atlikti kai kuriuos kitus tyrimus. Kol nešiosite Nexplanon, Jūsų sveikatos priežiūros specialistas gali paprašyti Jūsų atvykti (įprastai) sveikatos patikrai po implantavimo praėjus tam tikram laikui. Kitų sveikatos patikrų dažnis ir pobūdis priklausys nuo Jūsų sveikatos būklės.
Susisiekite su savo gydytoju kaip įmanydama greičiau, jeigu:
- pastebėjote bet kokių savo sveikatos pokyčių, ypač atsižvelgiant į paminėtuosius aukščiau šiame lapelyje (taip pat žr. „Nexplanon vartoti negalima” ir „Įspėjimai ir atsargumo priemonės”; nepamirškite dalykų, susijusių su Jūsų artimiausiais giminaičiais);
- pastebėjote bet galimus trombozės požymius, pvz., labai skauda vieną koją arba ji yra sutinusi, yra nepaaiškinami skausmai krūtinėje, dusulys ir neįprastas kosulys, ypač jeigu atkosite kraujo;
- netikėtai prasidėjo stiprūs pilvo diegliai ar atrodote pageltęs;
- krūtyje jaučiate sukietėjimą (taip pat žr. „Vėžys”);
- netikėtai prasidėjo skausmas apatinėje pilvo dalyje ar skrandyje, arba jis yra stiprus;
- neįprastai ar gausiai kraujuoja iš makšties;
- Jūs esate imobilizuota (pavyzdžiui, nuolat gulite lovoje) arba būsite operuojama (pasitarkite su gydytoju mažiausiai prieš keturias savaites);
- įtariate, kad esate nėščia.
3. Kaip vartoti Nexplanon
Prieš įterpiant Nexplanon pasakykite savo sveikatos priežiūros specialistui, jeigu esate nėščia arba manote, kad galėtumėte būti nėščia (pvz., jeigu paskutiniojo mėnesinių ciklo metu turėjote nesaugių lytinių santykių).
Kaip vartoti
Nexplanon įterpti ir pašalinti gali tik sveikatos priežiūros specialistas, susipažinęs su procedūromis, aprašytomis kitoje šio lapelio pusėje. Tik pasitaręs su Jumis, sveikatos priežiūros specialistas parinks Jums tinkamiausią implantavimo laiką. Tai priklauso nuo Jūsų asmeninės situacijos (pavyzdžiui, Jūsų šiuo metu naudojamo kontracepcijos metodo). Nebent Jūs norite pakeisti kitokį hormoninės kontracepcijos būdą, implantavimas turi būti atliekamas 1-5‑ąją Jūsų įprasto mėnesinių kraujavimo dieną, kad būtų paneigta nėštumo galimybė. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas patars Jums (daugiau informacijos rasite kitoje šio lapelio pusėje esančiame 7.1 skyriuje "Kada įterpti Nexplanon").
Prieš įterpdamas ar pašalindamas Nexplanon Jūsų sveikatos priežiūros specialistas suleis Jums vietinių nuskausminamųjų vaistų. Nexplanon implantuojamas tiesiai po oda vidinėje Jūsų nedominuojančiosios rankos (su kuria nerašote) pusėje. Nexplanon įterpimo ir pašalinimo procedūrų aprašai yra pateikti 6 skyriuje.
Nexplanon turi būti pašalintas arba pakeistas ne vėliau kaip po trejų metų po implantavimo.
Siekdamas padėti Jums prisiminti, kada ir kur Nexplanon buvo įterptas ir kada vėliausiai turi būti pašalintas, Jūsų sveikatos priežiūros specialistas duos Jums Vartotojo kortelę su šia informacija. Laikykite šią kortelę saugioje vietoje!
Įterpimo procedūros pabaigoje sveikatos priežiūros specialistas paprašys Jūsų pabandyti apčiuopti implantą. Teisingai įterptą implantą turi lengvai apčiuopti ir sveikatos priežiūros specialistas, ir Jūs pati, ypač jeigu abu galus galima pakelti nykščiu ir smiliumi. Reikia suprasti, kad visais atvejais patvirtinti implanto buvimą apčiuopa netinka. Kilus bent mažiausiai abejonei Jūs turite naudotis barjeriniu metodu (pvz., prezervatyvu) kol sveikatos priežiūros specialistas ir Jūs neabejotinai įsitikinsite tuo, kad implantas tikrai yra įterptas. Retais atvejais sveikatos priežiūros specialistas gali panaudoti rentgenologinį, ultragarso ar magnetinio rezonanso vaizdo gavimo būdą, arba paimti Jūsų kraujo mėginį, kad įsitikintų, jog implantas tikrai yra Jūsų rankoje.
Tuo atveju, jeigu norėtumėte, kad Jums būtų pakeistas Nexplanon, naująjį implantą galima įterpti tuoj pat po senojo pašalinimo. Naująjį implantą galima įtepti į tą pačią ranką buvusio implanto vietoje. Sveikatos priežiūros specialistas Jums patars.
Jeigu Jūs norite pašalinti Nexplanon
Jūs galite paprašyti sveikatos priežiūros specialisto pašalinti implantą bet kuriuo metu, kai to norėsite. Jeigu implanto nepavyksta apčiuopti, norėdamas nustatyti jo buvimo vietą sveikatos priežiūros specialistas gali panaudoti rentgenologinį, ultragarso ar magnetinio rezonanso vaizdo gavimo būdus. Priklausomai nuo tikslios implanto buvimo vietos, jo pašalinimas gali būti sudėtingesnis arba gali prireikti nedidelės chirurginės operacijos.
Jeigu pašalinus Nexplanon Jūs nenorite pastoti, pasiteiraukite sveikatos priežiūros specialisto apie kitus tinkamus apsaugos nuo nėštumo metodus.
Jeigu Jūs atsisakote Nexplanon dėl to, kad norite tapti nėščia, įprastai rekomenduojama, kad Jūs prieš bandydama pastoti sulauktumėte pirmųjų normalių mėnesinių. Tai leis Jums suprasti, kada bus pradėtas kūdikis.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Nexplanon nešiojimo metu kraujavimas mėnesinių metu gali būti nereguliarus. Tai gali būti tik įkloto nereikalaujantis tepliojimas arba gausesnis kraujavimas, atrodantis kaip negausios mėnesinės ir reikalaujantis sanitarinės apsaugos. Jūs taip pat galite visai nekraujuoti. Nereguliarus kraujavimas nereiškia, kad Nexplanon kontraceptinė apsauga sumažėjo. Įprastai dėl to Jums nereikia imtis jokių veiksmų. Vis dėlto, jeigu kraujavimas yra gausus ar ilgalaikis, pasitarkite su savo gydytoju.
Sunkūs šalutiniai poveikiai yra aprašyti 2 skyriaus dalyse Vėžys ir Trombozė. Daugiau informacijos sužinosite perskaičiusios šį skyrių ir, jei reikia, tuoj pat pasitarusios su savo gydytoju.
Buvo pastebėti šie šalutiniai reiškiniai:
Labai dažni (gali pasireikšti daugiau kaip 1 iš 10 žmonių) | Dažni (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 žmonių) | Nedažni (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 100 žmonių) |
Spuogai Galvos skausmas Kūno masės padidėjimas Krūtų jautrumas ir skausmas Nereguliarios mėnesinės Makšties infekcija
| Nuplikimas Svaigulys Prislėgta nuotaika Emocinis labilumas Nervingumas Lytinio potraukio sumažėjimas Apetito padidėjimas Pilvo skausmas Pykinimas Dujų kaupimasis žarnose ir skrandyje Skausmingos mėnesinės Kūno masės sumažėjimas Į gripo panašūs simptomai Skausmas Nuovargis Karščio pylimas Skausmas implanto vietoje Implanto vietos reakcija Kiaušidės cista | Niežėjimas Lyties organų niežulys Išbėrimas Plaukuotumo padidėjimas Migrena Nerimas Nemiga Mieguistumas Viduriavimas Vėmimas Vidurių užkietėjimas Šlapimo takų infekcija Nemalonūs pojūčiai makštyje (pvz., išskyros iš makšties) Krūtų padidėjimas Išskyros iš spenelių Nugaros skausmas Karščiavimas Skysčių susilaikymas Pasunkėjęs ar skausmingas šlapinimasis Alerginės reakcijos Gerklės uždegimas ir skausmas Rinitas Sąnarių skausmas Raumenų skausmas Kaulų skausmas |
Be šių šalutinių poveikių retkarčiais buvo stebėtas kraujospūdžio padidėjimas. Taip pat buvo stebėtas odos riebalavimasis. Jeigu Jums pasireiškia sunkios alerginės reakcijos simptomai, tokie kaip (1) veido, liežuvio ar gerklės patinimas, (2) sunku ryti ar (3) dilgėlinė ir kvėpavimo sutrikimai, turite nedelsdama kreiptis medicininės pagalbos. Įterpiant ar šalinant Nexplanon gali atsirasti nedidelių kraujosruvų, pasireikšti skausmas, patinimas ar niežėjimas, arba, retais atvejais, infekcija. Implantavimo vietoje gali susidaryti randas ar pūlinys. Gali atsirasti tirpulys ar nutirpimo jausmas (ar jutimo sutrikimas). Įmanoma, kad implantas gali iškristi arba pasislinkti iš savo vietos, ypač jeigu jis nebuvo teisingai įterptas. Implanto pašalinimui gali prireikti chirurginės operacijos.
Moterims, kurioms buvo įterptas etonogestrelio implantas, buvo pastebėta kraujo krešulio venoje (žinoma kaip „venų trombozė“) arba arterijoje (žinoma kaip „arterijų trombozė") susidarymo atvejų. Kraujo krešulys venoje gali ją užkimšti, ir tai gali atsitikti kojos venose (giliųjų venų trombozė), plaučiuose (plaučių embolija) ar kituose organuose. Kraujo krešulys arterijoje gali ją užkimšti ir sukelti miokardo infarktą arba galvos smegenyse gali sukelti insultą.
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui, vaistininkui arba slaugytojui.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti Nexplanon
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant lizdinės plokštelės ir dėžutės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima.
Laikykite gamintojo lizdinėje plokštelėje.
Vaistų negalima išmesti į kanalizaciją arba su buitinėmis atliekomis. Kaip išmesti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
Šiam vaistui specialių laikymo sąlygų nereikia.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
Nexplanon sudėtis
Kiekviename aplikatoriuje yra vienas implantas, kurio:
- Veiklioji medžiaga yra etonogestrelis (68 mg).
- Pagalbinės medžiagos yra etileno vinilacetato kopolimeras, bario sulfatas ir magnio stearatas.
Nexplanon išvaizda ir kiekis pakuotėje
Nexplanon yra po oda įterpiamas ilgai veikiantis hormoninis kontraceptikas. Jis yra rentgenokontrastinis implantas, kurio sudėtyje yra tik progestagenas, įdėtas į novatorišką, paruoštą ir patogų naudojimui, vienkartinį aplikatorių. Implantas yra balkšvos spalvos, 4 cm ilgio ir 2 mm skersmens, jo sudėtyje yra etonogestrelio ir bario sulfato. Aplikatorius yra sukurtas siekiant palengvinti implanto įterpimą po Jūsų rankos (nedominuojančios) žasto vidinės pusės oda. Implantą įterpti ir pašalinti gali tik sveikatos priežiūros specialistas, susipažinęs su atitinkamomis procedūromis. Norint implantą pašalinti be kliūčių, yra būtina, kad jis būtų įterptas tik iškart po oda (žr. šio lapelio kitoje pusėje). Prieš įterpiant arba pašalinant implantą bus vartojamas vietinis anestetikas. Laikantis pateiktų instrukcijų, komplikacijų rizika yra maža.
Pakuočių dydžiai: 1 lizdinė plokštelė kartoninėje dėžutėje, 5 lizdinės plokštelės kartoninėje dėžutėje.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Etonogestrelis |
Vaisto stiprumas | 68mg |
Vaisto forma | implantas |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | implantacija |
Registracijos numeris | LT/1/13/3199 |
Registratorius | N.V. Organon, Nyderlandai |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2013.02.08 |
Vaistas perregistruotas | 2013.08.13 |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
Nexplanon 68 mg implantas
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Nexplanon yra rentgenokontrastinis, biologiškai neskaidus, vieno progestageno, lankstus implantas, gamybos metu įdėtas į sterilų vienkartinį aplikatorių.
Kiekviename rentgenokontrastiniame implante yra 68 mg etonogestrelio, jo atpalaidavimo greitis 5-6‑ąją savaitę yra maždaug 60-70 mikrogramų per parą ir pirmųjų metų pabaigoje sumažėja iki maždaug 35-45 mikrogramų per parą, antrųjų metų pabaigoje - iki maždaug 30-40 mikrogramų per parą, o trečiųjų metų pabaigoje - iki maždaug 25-30 mikrogramų per parą. Aplikatorius yra sukurtas taip, kad valdomas viena ranka padėtų teisingai įterpti implantą po oda.
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Implantas
Rentgenokontrastinė, biologiškai neskaidi, balta ar balkšva, minkšta, lanksti, 4 cm ilgio ir 2 mm skersmens lazdelė.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
Kontracepcijai.
Saugumas ir veiksmingumas įrodyti 18 - 40 metų moterims.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
Dozavimas
Vienas implantas, kurį įterptą galima palikti trejus metus.
Vaikų populiacija
Nexplanon saugumas ir veiksmingumas vaikams iki 18 metų neištirti.
Vartojimo metodas
Prieš implantuojant Nexplanon būtina įsitikinti, kad pacientė nėra nėščia.
Sveikatos priežiūros specialistams (toliau – SPS) primygtinai rekomenduojama dalyvauti mokymuose ir susipažinti su Nexplanon aplikatoriaus naudojimu bei Nexplanon implanto įterpimo ir pašalinimo metodikoms, taip pat, jei reikia, paprašyti pagalbos prieš implantuojant ar pašalinant šį implantą.
Jeigu paprašysite vietinio atstovo, papildoma informacija ir išsamesni paaiškinimai apie šio implanto įterpimą ir pašalinimą Jums bus atsiųsti nemokamai.
Prieš implantuodami atidžiai perskaitykite ir vadovaukitės 4.2 skyriuje „Kaip įterpti Nexplanon“ ir „Kaip pašalinti Nexplanon“ išdėstytais šio implanto įterpimo ir pašalinimo nurodymais.
Kaip vartoti Nexplanon
Nexplanon yra ilgai veikiantis hormoninis kontraceptikas. Po oda įterptą vieną implantą galima palikti trejiems metams. Implantą reikia pašalinti ne vėliau kaip po trejų metų nuo įterpimo dienos. Pacientei reikia pasakyti, kad ji gali paprašyti pašalinti implantą bet kuriuo metu. SPS turėtų apsvarstyti, ar apkūnesnei moteriai nevertėtų implantą pakeisti greičiau (žr. 4.4 skyrių). Kitą implantą įterpus iškart po ankstesniojo implanto pašalinimo kontraceptinė apsauga išlieka. Jeigu moteris nebenori daugiau vartoti Nexplanon, tačiau nori ir toliau vengti pastojimo, jai reikia rekomenduoti kitokį kontracepcijos metodą.
Nexplanon sėkmingo vartojimo ir pašalinimo pagrindas yra tiksliai ir kruopščiai atliktas šio implanto įterpimas po oda, vadovaujantis atitinkamais nurodymais. Jeigu implantas įterpiamas nesilaikant nurodymų (išdėstytų 4.2 skyriuje „Kada įvesti Nexplanon“ ir „Kaip įvesti Nexplanon“) ir netinkamą dieną, tai gali baigtis neplanuotu nėštumu.
Implantą Nexplanon reikia įterpti vidinėje žasto pusėje ne giliau kaip iškart po oda, kad nebūtų pažeistos giliau tarp dvigalvio ir trigalvio žasto raumenų esančiame jungiamajame audinyje išsidėsčiusios didelės kraujagyslės ir nervai.
Implanto buvimą reikia patikrinti apčiuopos būdu nedelsiant po įterpimo. Jeigu implanto apčiuopti nepavyksta arba kyla abejonių, implantavimo patvirtinimui būtina taikyti kitus metodus (žiūrėkite 4.2 skyriuje „Kaip įterpti Nexplanon“). Kol implanto buvimas bus patvirtintas, moteriai reikia patarti naudotis nehormoniniais kontracepcijos metodais.
Nexplanon pakuotėje yra moteriai skirta Vartotojo kortelė, kurioje įrašytas šio implanto serijos numeris. Į Vartotojo kortelę SPS turėtų įrašyti implantavimo datą, kurioje rankoje implantuota bei numatomą implanto pašalinimo datą. Be to, pakuotėje yra lipnūs lapeliai su serijos numeriu, skirti SPS daromiems medicininiams įrašams.
Kada įterpti Nexplanon
SVARBU. Prieš implantuojant Nexplanon būtina įsitikinti, kad pacientė nėra nėščia.
Implantavimo laikas priklauso nuo to, kokia kontracepcija moteris naudojosi anksčiau, būtent:
Pastarąjį mėnesį hormoninė kontracepcija netaikyta
Implantą reikia įterpti tarp 1‑osios (pirmosios mėnesinių kraujavimo paros) ir 5‑osios mėnesinių ciklo paros, net jeigu moteriai mėnesinės dar nesibaigusios.
Įvedus implantą taip, kaip rekomenduojama, papildomos kontracepcijos taikyti nereikia. Nukrypus nuo rekomenduojamo įterpimo laiko, moteriai reikia patarti naudotis barjeriniu kontracepcijos metodu dar 7 paras po implantavimo. Jeigu ji turėjo lytinių santykių, reikia įsitikinti, kad ji nėra nėščia.
Taikomo hormoninio kontracepcijos metodo keitimas į Nexplanon
Sudėtinės hormoninės kontracepcijos (sudėtinių geriamųjų kontraceptikų (SGK), makšties žiedo ar transderminio pleistro) metodo keitimas
Implantuoti būtų geriausia kitą parą po vartoto sudėtinio geriamojo kontraceptiko veiklios tabletės (paskutinės tabletės, kurioje yra veikliųjų medžiagų) išgėrimo arba po makšties žiedo ar transderminio pleistro pašalinimo. Implantą reikia įterpti ne vėliau kaip kitą parą po sudėtinio hormoninio kontraceptiko vartojimo laikotarpio, kurio metu tabletės, žiedas ar pleistras yra nevartojami arba vartojamos placebo tabletės, pabaigos, kitaip tariant, tą parą, kuomet būtų pradedamas naujas jų vartojimo ciklas. Lietuvoje gali būti prieinami ne visi kontracepcijos metodai (transderminis pleistras ar makšties žiedas).
Implantavus taip, kaip rekomenduojama, papildomos kontracepcijos taikyti nereikia. Nukrypus nuo rekomenduojamo laiko, moteriai reikia patarti naudotis barjeriniu kontracepcijos metodu dar 7 paras po implantavimo. Jeigu ji turėjo lytinių santykių, reikia įsitikinti, kad ji nėra nėščia.
Vieno progestageno kontracepcijos metodo (pvz., tablečių, injekcinio preparato, implanto ar vartojimo į gimdos ertmę sistemos, kurių sudėtyje yra tik progestageno) keitimas
Kadangi kontracepcijos vienu progestagenu metodų yra keletas, implantą galima įterpti:
- vietoje švirkščiamųjų kontraceptikų. Įterpkite implantą tą parą, kurią švirkštumėte kitą injekciją;
- vietoje tablečių, kurių sudėtyje yra tik progestageno. Vietoje tablečių, kurių sudėtyje yra tik progestageno, moteris gali pradėti vartoti Nexplanon bet kurią mėnesio dieną. Implantą būtina įterpti per 24 valandas nuo paskutiniosios tabletės išgėrimo;
- vietoje implanto ar vartojimo į gimdos ertmę sistemos (VGES). Įterpkite implantą tą pačią parą, kurią pašalinamas buvęs implantas ar VGES.
Implantavus kaip rekomenduojama, papildomos kontracepcijos taikyti nereikia. Nukrypus nuo rekomenduojamo laiko moteriai reikia patarti naudotis barjeriniu kontracepcijos metodu dar 7 paras po implantavimo. Jeigu ji turėjo lytinių santykių, reikia įsitikinti, kad ji nėra nėščia.
Po nėštumo nutraukimo ar persileidimo
- Pirmojo trimestro metu. Implantą reikia įterpti per penkias paras po nėštumo nutraukimo ar persileidimo pirmojo nėštumo trimestro metu.
- Antrojo trimestro metu. Implantą reikia įterpti praėjus daugiau kaip 21 parai, bet mažiau kaip 28 paroms po nėštumo nutraukimo ar persileidimo antrojo nėštumo trimestro metu.
Implantavus kaip rekomenduojama, papildomos kontracepcijos taikyti nereikia. Nukrypus nuo rekomenduojamo laiko moteriai reikia patarti naudotis barjeriniu kontracepcijos metodu dar 7 paras po implantavimo. Jeigu ji turėjo lytinių santykių, reikia įsitikinti, kad ji nėra nėščia.
Po gimdymo
- Nemaitinančioms krūtimi motinoms. Implantą reikia įterpti po gimdymo praėjus daugiau kaip 21 parai, bet mažiau kaip 28 paroms. Implantavus kaip rekomenduojama, papildomos kontracepcijos taikyti nereikia. Nukrypus nuo rekomenduojamo laiko moteriai reikia patarti naudotis barjeriniu kontracepcijos metodu dar 7 paras po implantavimo. Jeigu ji jau turėjo lytinių santykių, reikia įsitikinti, kad ji nėra nėščia.
- Žindyvėms. Implantą reikia įvesti praėjus daugiau kaip keturioms savaitėms po gimdymo (žr. 4.6 skyrių). Moteriai reikia patarti naudotis barjeriniu kontracepcijos metodu dar 7 paras po implantavimo. Jeigu ji jau turėjo lytinių santykių, reikia įsitikinti, kad ji nėra nėščia.
Kaip įterpti Nexplanon
Nexplanon sėkmingo vartojimo ir pašalinimo pagrindas yra tiksliai ir kruopščiai atliktas šio implanto įterpimas po nedominuojančios rankos žasto oda, vadovaujantis atitinkamais nurodymais. Ir SPS, ir pati moteris turi gebėti pajusti po moters oda esantį implantą.
Šis implantas turi būti įterptas ne giliau kaip iškart po oda. Per giliai įterptas implantas gali pažeisti nervus ir kraujagysles. Pernelyg gilus ar neteisingas įterpimas gali būti susijęs su parestezija (dėl nervų pažaidos) ar implanto migracija (įterpus į raumenį ar tarp fascijų), o retais atvejais ir su patekimu į kraujagyslę. Dar daugiau, per giliai įterptas implantas gali būti nebeapčiuopiamas, todėl jį gali būti sunku aptikti ir (arba) pašalinti.
Aseptinėmis sąlygomis įterpti Nexplanon gali tik su šia procedūra susipažinęs kvalifikuotas SPS. Implantuoti galima tik aplikatoriumi, kuriame gamybos metu yra įdėtas implantas.
Rekomenduojama, kad visos įterpimo procedūros metu SPS sėdėtų ir iš šono gerai matytų įterpimo vietą bei adatos judėjimą iškart po oda.
|
![]() 1 paveikslėlis |
| ![]() 2 paveikslėlis |
| 3 paveikslėlis |
| 4 paveikslėlis |
| 5 paveikslėlis |
| 6 paveikslėlis |
| 7 paveikslėlis |
| 8 paveikslėlis |
Jeigu nepavyksta apčiuopti implanto arba abejojate jo buvimu
- Patikrinkite aplikatorių. Adata turi būti visiškai atitraukta, o matytis turi tik purpurinis užrakto galiukas.
- Pasitelkite kitus metodus, kad patvirtintumėte implanto buvimą. Tinkami metodai yra dvimatė rentgenografija, rentgeno kompiuterinė tomografija (KT), skanavimas ultragarsu (UG) naudojant aukšto dažnio (10 MHz arba didesnio) linijinį transduktorių ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Prieš taikant rentgeno spinduliuotės metodus (KT, UG ar MRT) implanto lokalizavimui, rekomenduojama kreiptis patarimo į vietinį Nexplanon tiekėją. Jeigu šie vaizdo gavimo metodai nepavyktų, patartina patikrinti implanto buvimą matuojant etonogestrelio koncentraciją tiriamosios kraujo mėginyje. Šiuo atveju vietinis tiekėjas pateiks atitinkamą procedūrą. Kol implanto buvimas bus patvirtintas, pacientei būtina naudotis nehormoniniais kontracepcijos metodais.
- Ant įterpimo vietos užklijuokite mažą lipnų tvarstį. Paprašykite pačios moters pabandyti apčiuopti implantą.
- Norėdami sumažinti kraujosruvą, spaudžiamuoju pleistru priklijuokite sterilų marlinį tvarstį. Pacientė spaudžiamąjį tvarstį gali nusiimti po 24 valandų, o ant įterpimo vietos esantį mažą tvarstį gali nusiplėšti po 3 ‑ 5 parų.
- Užpildykite Vartotojo kortelę ir atiduokite pacientei. Taip pat užpildykite lipniąsias etiketes ir įklijuokite į pacientės medicininę dokumentaciją.
- Aplikatorius yra skirtas tik vienkartiniam naudojimui ir turi būti išmestas laikantis biologiškai pavojingoms atliekoms taikomų vietinių reikalavimų.
Kaip pašalinti Nexplanon
Prieš pradėdamas pašalinimo procedūrą SPS turi Vartotojo kortelėje pasižiūrėti, kurioje vietoje implantas yra. Apčiuopdami pasitikrinkite tikslią implanto buvimo vietą rankoje.
Jeigu implanto apčiuopti nepavyksta, jo buvimo patvirtinimui galima padaryti dvimatę rentgenogramą. Neapčiuopiamo implanto buvimo vietą visada būtina nustatyti prieš jį pašalinant. Tinkami lokalizavimo metodai yra dvimatė rentgenografija, rentgeno kompiuterinė tomografija (KT), skanavimas ultragarsu (UG) naudojant aukšto dažnio (10 MHz arba didesnio) linijinį transduktorių ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Jeigu šiais vaizdo gavimo metodais implanto aptikti nepavyktų, jo buvimą galima patvirtinti nustatant etonogestrelio koncentraciją. Daugiau informacijos suteiks vietinis tiekėjas.
Nustatę neapčiuopiamo implanto buvimo vietą apsvarstykite, ar nevertėtų pašalinimą kontroliuoti ultragarsu.
Yra pastebėti pavieniai implanto migravimo atvejai, įprastai tai būdavo nedidelis poslinkis nuo pradinės vietos, nebent implantas būtų buvęs įterptas per giliai (taip pat žr. 4.4 skyrių). Tai gali pasunkinti implanto vietos nustatymą apčiuopos būdu, UG ir (arba) MRT, o pašalinimui gali prireikti ilgesnio pjūvio ir daugiau laiko.
Aseptinėmis sąlygomis implantą gali pašalinti tik SPS, susipažinęs su šia pašalinimo metodika.
Nežinant tikslios implanto buvimo vietos diagnostinės chirurginės operacijos pabrėžtinai rekomenduojama vengti.
Norint išvengti giliųjų žasto nervų ar kraujagyslių pažaidos, pernelyg giliai esantį implantą atsargiai šalinti gali tik SPS, susipažinęs su rankos anatomija.
Jeigu implanto pašalinti nepavyksta, dėl išsamesnės informacijos susisiekite su vietiniu tiekėju.
| 9 paveikslėlis | |||
| 10 paveikslėlis | |||
| 11 paveikslėlis | |||
| 12 paveikslėlis | |||
| ||||
| ||||
| ||||
|
- Kad pašalinote visą 4 cm ilgio lazdelę, įsitikinkite pamatuodami jos ilgį. Yra pastebėta atvejų, kai, būdamas pacientės rankoje, implantas sulūžo. Kai kuriais atvejais sulūžusį implantą buvo sunku pašalinti. Jeigu pašalinote tik dalį implanto (mažiau nei 4 cm), likusi dalis turi būti pašalinta vadovaujantis šiame skyriuje išdėstytomis instrukcijomis.
- Jei moteris norėtų ir toliau naudotis Nexplanon, naująjį implantą galima įterpti per tą patį pjūvį iš karto po buvusiojo implanto pašalinimo (žr. 4.2 skyrių "Kaip pakeisti Nexplanon").
- Pašalinę implantą pjūvio vietą uždenkite sterilia juostele ir užklijuokite pleistru.
- Norėdami sumažinti kraujosruvą, spaudžiamuoju pleistru priklijuokite sterilų marlinį tvarstuką. Pacientė spaudžiamąjį tvarstį gali nusiimti po 24 valandų, o mažąjį pleistrą gali nusiplėšti po 3 – 5 parų.
Kaip pakeisti Nexplanon
Pakeisti implantą galima iš karto po buvusiojo implanto pašalinimo, vadovaujantis panašia į implanto įterpimo procedūra, aprašyta 4.2 skyriuje "Kaip įterpti Nexplanon".
Kitas implantas gali būti įterptas į tą pačią ranką ir per tą patį pjūvį, pro kurį buvo ištrauktas senasis. Jeigu implantavimui yra naudojamas tas pats pjūvis, pradėdami nuo pašalinimo pjūvio nuskausminkite įterpimo vietą sušvirkšdami anestetiką (pvz., 2 ml 1 % lidokaino tirpalo) iškart po oda išilgai “įterpimo kanalo”, ir atlikite kitus įterpimo instrukcijoje nurodytus veiksmus.
4.3 Kontraindikacijos
- Aktyvus venų tromboembolijos sutrikimas.
- Nustatytas ar įtariamas lytiniams hormonams jautrus piktybinis navikas.
- Esantis ar buvęs kepenų navikas (gerybinis ar piktybinis).
- Esanti ar buvusi sunki kepenų liga, kol kepenų veiklos rodmenys neatsistato iki normos ribų.
- Nenustatytos kilmės kraujavimas iš makšties.
- Padidėjęs jautrumas veikliajai arba bet kuriai 6.1 skyriuje nurodytai pagalbinei medžiagai.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Nustačius bet kurią būklę ar rizikos veiksnių iš žemiau išvardintų, reikia kiekvienai moteriai individualiai palyginti teikiamą progestageno vartojimo naudą su galimu pavojumi ir tai su paciente aptarti prieš jai apsisprendžiant implantuotis Nexplanon. Bet kurios iš paminėtų būklių pablogėjimo, paūmėjimo ar pirmojo pasireiškimo atveju moteris turi kreiptis į savo SPS. Tuomet SPS turi nuspręsti, ar reikia Nexplanon vartojimą nutraukti.
Krūties vėžys
Įprastai krūties vėžio rizika didėja kartu su amžiumi. (Sudėtinių) geriamųjų kontraceptikų vartojimo metu krūties vėžio diagnozavimo pavojus šiek tiek padidėja. Šis rizikos padidėjimas per 10 metų po sudėtinių GK vartojimo pabaigos palaipsniui išnyksta ir su vartojimo trukme nėra susijęs, tačiau yra susijęs su moters amžiumi, kada ji vartoja GK. Apytikriai apskaičiuotas atvejų skaičius (iki 10 metų po vartojimo nutraukimo) 10 000 moterų, vartojusių sudėtinių GK, lyginant su niekada sudėtinių GK nevartojusiomis moterimis per tą patį laikotarpį, atitinkamose amžiaus grupėse yra: 4,5/4 (16-19 metų), 17,5/16 (20-24 metų), 48,7/44 (25-29 metų), 110/100 (30-34 metų), 180/160 (35-39 metų) ir 260/230 (40-44 metų). Moterims, vartojančioms kontraceptiko, kurio sudėtyje yra tik progestageno, pavojus yra panašaus dydžio, kaip ir vartojančioms sudėtinių GK. Vis dėlto įrodymai apie šiuos metodus yra mažiau įtikinantys. Palyginus su rizika kada nors gyvenime susirgti krūties vėžiu, su GK vartojimu susijęs rizikos padidėjimas yra mažas. GK vartojusioms moterims diagnozuoto krūties vėžio atvejai yra linkę būti mažiau pažengę, nei GK nevartojusių moterų. GK vartojusioms moterims stebėtas rizikos padidėjimas gali būti dėl ankstyvesnio diagnozavimo, GK biologinių poveikių, arba dėl šių abiejų priežasčių derinio.
Kepenų liga
Jeigu moteriai pasireiškia ūminiai ar lėtiniai kepenų veiklos sutrikimai, ją reikia nukreipti gydytojo specialisto ištyrimui ir konsultacijai.
Trombozė ir kiti poveikiai kraujagyslėms
Epidemiologiniai tyrimai parodė ryšį tarp sudėtinių GK (estrogenas + progestagenas) vartojimo ir padidėjusio venų tromboembolijos (VTE, giliųjų venų trombozės ir plaučių embolijos) ar arterijų tromboembolijos (ATE, miokardo infarkto ir išeminio insulto) dažnio. Šių radinių klinikinė reikšmė etonogestrelio (biologiškai aktyvaus dezogestrelio metabolito) vartojimui kontracepcijai vienu progestagenu, nesant estrogeninio komponento, nėra žinoma.
Padidėjusio ATE ar VTE pavojaus šį implantą vartojančioms moterims nedidelis kiekis epidemiologinių duomenų nerodo, tačiau vaistui esant rinkoje yra gauta pranešimų apie VTE ir ATE atvejus etonogestrelio implantus vartojusioms moterims. Rekomenduojama įvertinti VTE ir ATE pavojų žinomai didinančius rizikos veiksnius.
Moteris, kurioms jau yra buvę tromboembolinių sutrikimų, reikia įspėti apie jų pasikartojimo galimybę. Pasireiškus trombozei šį implantą reikia pašalinti. Be to, reikia apsvarstyti, ar nevertėtų šį implantą pašalinti ilgalaikės imobilizacijos dėl chirurginės operacijos ar negalios atveju.
Kraujospūdžio padidėjimas
Jeigu po Nexplanon įterpimo išsivysto ilgalaikė hipertenzija arba jeigu reikšmingai padidėjusio kraujospūdžio nepavyksta sureguliuoti taikant antihipertenzinį gydymą, Nexplanon reikia pašalinti.
Poveikis angliavandenių apykaitai
Kontraceptikų, kurių sudėtyje yra progestageno, vartojimas gali turėti poveikį periferiniam insulino rezistentiškumui ir gliukozės toleravimui. Dėl to cukriniu diabetu sergančias moteris vieną mėnesį po Nexplanon įterpimo reikia atidžiai stebėti.
Chloazma
Gali atsirasti pavienių chloazmos atvejų, ypač moterims, sirgusioms chloazma nėštumo metu. Kol vartoja Nexplanon, polinkį chloazmai turinčios moterys turi vengti saulės šviesos ir ultravioletinių spindulių.
Kūno masė
Nexplanon kontraceptinis poveikis yra susijęs su etonogestrelio koncentracija plazmoje, kuris yra atvirkščiai proporcingas kūno masei ir bėgant laikui po implantacijos mažėja. Apkūnesnių moterų vartojimo patirties trečiaisiais vartojimo metais yra nedaug. Dėl to negalima atmesti, kad kontraceptinis poveikis trečiaisiais vartojimo metais tokioms moterims gali būti mažesnis, nei normalią kūno masę turinčioms moterims. Taigi, SPS turi apsvarstyti, ar apkūnesnei moteriai nevertėtų implantą pakeisti anksčiau.
Įterpimo komplikacijos
Retais atvejais, dažniausiai susijusiais su arba iš pradžių per giliai įterptu (žr. 4.2 skyrių "Kaip įterpti Nexplanon") ir (arba) išorės jėgų (pvz., manipuliuojant implantu ar užsiimant kontaktiniu sportu), implantas gali pasislinkti nuo įterpimo vietos. Tokiais atvejais aptikti implantą gali būti sunkiau, o pašalinimui gali prireikti didesnio pjūvio (žr. 4.2 skyrių "Kaip pašalinti Nexplanon"). Jeigu implantas nepašalinamas, kontracepcija ir su progestagenais susijusių nepageidaujamų reiškinių rizika gali tęstis ilgiau, nei to pageidautų moteris.
Kartais implantas gali iškristi, ypač jeigu jis buvo įterptas ne pagal 4.2 skyriuje „Kaip įterpti Nexplanon“ pateiktus nurodymas, arba dėl vietinio uždegimo.
Kiaušidžių cistos
Vartojant bet kokius mažų dozių hormoninius kontraceptikus atsiranda folikulų vystymasis, o kartais ir folikulas gali užaugti didesnis, nei būtų užaugęs įprasto ciklo metu. Įprastai tokie padidėję folikulai išnyksta savaime. Dažnai jie yra besimptomiai, kai kuriais atvejais jie yra susiję su lengvu pilvo skausmu. Chirurginio įsikišimo jie pareikalauja retai.
Negimdinis nėštumas
Apsauga nuo negimdinio nėštumo tradiciniais kontraceptikais, kurių sudėtyje yra tik progestageno, nėra tokia gera, kaip apsauga sudėtiniais GK, o tai yra susiję su ovuliacijos buvimo taikant šiuos metodus. Nepaisant to, kad Nexplanon slopins ovuliaciją, negimdinį nėštumą reikia turėti omenyje vykdant diferencinę diagnostiką, kai moteriai pasireiškia amenorėja ar pilvo skausmai.
Kitos būklės
Šios būklės buvo pastebėtos ir nėštumo, ir lytinių steroidų vartojimo metu, tačiau ryšys su progestagenų vartojimo nėra nustatytas: su cholestaze susijusi gelta ir (arba) niežulys, tulžies akmenų susidarymas; porfirija, sisteminė raudonoji vilkligė, hemolizinis ureminis sindromas, Saidenhemo (Sydenham) chorėja, nėštumo pūslelinė, su otoskleroze susijęs klausos praradimas ir (paveldima) angioneurozinė edema.
Medicininis ištyrimas ir konsultacijos
Prieš pradedant ar atnaujinant Nexplanon taikymą, reikia išsiaiškinti visą medicininę istoriją (įskaitant ir šeimos medicininę istoriją) bei įsitikinti, kad pacientė nėra nėščia. Vadovaujantis kontraindikacijomis (žr. 4.3 skyrių) bei įspėjimais (žr. 4.4 skyrių) reikia atlikti fizinį pacientės ištyrimą ir išmatuoti kraujospūdį. Rekomenduojama, kad moteris atvyktų medicininiam patikrinimui praėjus trims mėnesiams po Nexplanon implantavimo. Šio patikrinimo metu reikia pamatuoti kraujospūdį bei pacientės paklausti, ar ji turi kokių nors klausimų, skundų, ar nepasireiškė nepageidaujamų poveikių. Tolesnių periodinių patikrinimų dažnis ir pobūdis turi būti parenkamas kiekvienai moteriai individualiai, vadovaujantis klinikiniu sprendimu.
Pacientei reikia pasakyti, kad nuo ŽIV infekcijos (AIDS) ir kitų lytiniu keliu plintančių ligų Nexplanon neapsaugo.
Sumažėjęs veiksmingumas
Nexplanon veiksmingumas vartojant vaistiniu preparatus gali sumažėti (žr. 4.5 skyrių).
Mėnesinių kraujavimo pobūdžio pakitimai
Tikėtina, kad Nexplanon vartojimo metu moterims gali atsirasti mėnesinių kraujavimo pobūdžio pokyčiai, kurie yra iš anksto nenuspėjami. Kraujavimas gali tapti nereguliarus (iš viso nutrūkti, suretėti, padažnėti ar nuolat kraujuoti) arba pakisti kraujavimo intensyvumas (sumažėti ar padidėti) ar trukmė. Amenorėja buvo pastebėta maždaug 1 iš 5 moterų, o dar 1 iš 5 moterų buvo pastebėtas dažnas ir (arba) užsitęsęs kraujavimas. Pagal kraujavimo pobūdį pirmųjų trijų mėnesių laikotarpiu daugeliui moterų iš esmės galima prognozuoti būsimų kraujavimų pobūdį. Informavimas, konsultavimas ir kraujavimo dienoraščio naudojimas moteriai gali pagerinti kraujavimo pobūdžio pripažinimą. Kraujavimo iš makšties vertinimas turi būti atliekamas ad hoc pagrindu ir gali apimti tyrimus, kad būtų atmesta ginekologinė patologija ar nėštumas.
In situ sulūžęs arba sulinkęs implantas
Yra gauta pranešimų apie buvimo pacienčių rankose metu sulūžusius arba sulinkusius implantus. Remiantis in vitro gautais duomenimis, jeigu implantas yra sulūžęs arba sulinkęs, etonogestrelio atpalaidavimo greitis gali šiek tiek padidėti. Šis pakitimas neturėtų kelti kliniškai reikšmingų poveikių.
Šalinant implantą yra svarbu pašalinti jį visą (žr. 4.2 skyriuje „Kaip pašalinti Nexplanon“).
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Pastaba. Norint nustatyti galimas sąveikas, reikia atsižvelgti į informaciją apie kitų kartu vartojamų vaistų išrašymą.
Kitų vaistinių preparatų įtaka Nexplanon
Sąveika tarp hormoninių kontraceptikų ir kitų vaistinių preparatų gali sąlygoti mėnesinių kraujavimo sutrikimus ir (arba) nepakankamą kontracepciją. Literatūroje aprašyta sąveika (daugiausia su sudėtiniais kontraceptikais, bet kartais ir su kontraceptikais, kurių sudėtyje yra tik progestageno) yra išdėstyta žemiau.
Metabolizmas kepenyse
Gali pasireikšti sąveika su vaistiniais preparatais, sužadinančiais kepenų fermentus, ypač citochromo P450 fermentus (pvz., fenitoinu, fenobarbitaliu, primidonu, bozentanu, karbamazepinu, rifampicinu) ar vaistais nuo ŽIV infekcijos (pvz., ritonaviru, nelfinaviru, nevirapinu, efavirenzu) ir galbūt taip pat okskarbazepinu, topiramatu, felbamatu, grizeofulvinu ir augaliniais jonažolės preparatais (Hypericum perforatum)), dėl kurios gali padidėti lytinių hormonų klirensas.
Valdymas
Bet kurio iš aukščiau paminėtų vaistinių preparatų vartojančios moterys greta Nexplanon turi naudotis dar ir nehormoniniu kontracepcijos metodu. Kepenų fermentus sužadinančių vaistinių preparatų vartojanti moteris nehormoniniu kontracepcijos metodu turi naudotis jų vartojimo metu ir dar 28 paras po jų vartojimo nutraukimo.
Moterims, kurioms yra paskirtas ilgalaikis gydymas kepenų fermentų aktyvumą skatinančiais vaistiniais preparatais, rekomenduojama implantą pašalinti ir pasiūlyti kitokį kontracepcijos metodą, kuriam vaistų sąveika įtakos neturi.
Hormonų koncentracijos plazmoje padidėjimas, susijęs su kartu vartojamais vaistiniais preparatais
Kepenų fermentus, tokius kaip CYP3A4, slopinantys vaistiniai preparatai (pvz., ketokonazolas) gali padidinti hormonų koncentraciją plazmoje.
Nexplanon poveikis kitiems vaistiniams preparatams
Hormoniniai kontraceptikai gali trikdyti kitų vaistinių preparatų metabolizmą. Dėl to jų koncentracijos plazmoje ar audiniuose gali arba padidėti (pvz., ciklosporino), arba sumažėti (pvz., lamotrigino).
Laboratoriniai rodmenys
Apie sudėtinių GK vartojimą gauti duomenys parodė, kad kontraceptiniai steroidai gali turėti įtakos kai kurių laboratorinių tyrimų parametrams, įskaitant biocheminius kepenų, skydliaukės, antinksčių ir inkstų funkcijos rodmenis, baltymų (pernešėjų), pvz., kortikosteroidus surišančio globulino, ar lipidų/lipoproteinų frakcijų koncentraciją serume, angliavandenių apykaitos bei kraujo krešėjimo ir fibrinolizės parametrų duomenis. Šie pokyčiai paprastai išlieka normos ribose. Kiek tai taip pat taikytina kontraceptikams, kurių sudėtyje yra tik progestagenas, nėra žinoma.
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
Nėštumo metu Nexplanon paskirti negalima. Jeigu Nexplanon vartojanti moteris pastoja, šį implantą reikia pašalinti. Tyrimai su gyvūnais parodė, kad labai didelės progestageninių savybių turinčių medžiagų dozės gali sąlygoti moteriškos lyties vaisių maskulinizaciją. Išsamūs epidemiologiniai tyrimai nei padidėjusios apsigimimų rizikos prieš šį nėštumą geriamųjų kontraceptikų vartojusių moterų vaikams, nei teratogeninio poveikio atsitiktinai geriamuosius kontraceptikus nėštumo metu vartojusių motinų vaikams neparodė. Nors tai galbūt tinka visiems GK, nėra aišku, ar taip yra ir Nexplanon atveju.
Farmakologinio budrumo duomenys apie įvairius vaistinius preparatus, kurių sudėtyje yra etonogestrelio ar dezogestrelio (etonogestrelis yra dezogestrelio metabolitas), padidėjusio pavojaus nerodo.
Žindymo laikotarpis
Klinikiniai duomenys rodo, kad Nexplanon motinos pieno kokybei (baltymų, laktozės ar riebalų koncentracijai) įtakos neturi. Vis dėlto šiek tiek etonogestrelio patenka į motinos pieną. Darant prielaidą, kad kūdikis per parą išgeria vidutiniškai 150 ml/kg pieno, kūdikio suvartota vidutinė etonogestrelio dozė yra maždaug 27 ng/kg per parą. Tai atitinka maždaug 2,2 % pagal kūno masę patikslintos motinos paros dozės ir maždaug 0,2 % apytikriai apskaičiuotos motinos absoliučiosios paros dozės. Vėliau laktacijos periodu etonogestrelio koncentracija piene bėgant laikui mažėja.
Yra nedaug ilgalaikių duomenų apie 38 vaikus, kurių motinoms implantas buvo įterptas nuo 4‑osios iki 8‑osios savaitės po gimdymo. Jie buvo žindomi vidutiniškai 14 mėnesių ir buvo stebimi iki 36 mėnesių amžiaus. Jokių skirtumų nuo žindomų kūdikių, kurių motinos turėjo spiralę (n = 33), augimo bei fizinės ir psichomotorinės raidos vertinimas neparodė. Nepaisant to, kūdikio vystymąsi ir augimą reikia atidžiai stebėti. Remiantis turimais duomenimis, Nexplanon galima vartoti žindymo metu, jis turi būti įterptas po gimdymo praėjus bent 4 savaitėms.
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
Remiantis Nexplanon farmakodinamika tikėtina, kad jis gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus neveikia arba veikia nereikšmingai.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Tikėtina, kad Nexplanon vartojimo metu moterims gali atsirasti jų mėnesinių kraujavimo pobūdžio pokyčiai, kurie yra iš anksto nenuspėjami. Tai gali būti nereguliarus kraujavimas (mėnesinės išnyksta, suretėja, tampa dažnesnės ar kraujuoja nuolat) arba kraujavimo intensyvumo (sumažėja arba padidėja) ar trukmės pokyčiai. Amenorėja buvo pastebėta maždaug 1 iš 5 moterų, o dar 1 iš 5 moterų kraujavimas padažnėjo ir (arba) pailgėjo. Kartais būdavo stebimas stiprus kraujavimas. Klinikinių tyrimų metu dažniausia gydymo nutraukimo priežastis (apie 11 %) buvo kraujavimo pokyčiai. Pagal per pirmuosius tris mėnesius nusistovėjusį kraujavimo pobūdį daugeliui moterų galima prognozuoti ateityje būsiantį kraujavimo pobūdį.
Klinikinių tyrimų metu pastebėti galimai su Nexplanon vartojimu susiję nepageidaujami poveikiai yra išvardinti žemiau pateiktoje lentelėje.
Nepageidaujama reakcija pagal MedDRA1
Organų sistemų klasė | Labai dažni (≥ 1/10) | Dažni (nuo ≥ 1/100 iki < 1/10) | Nedažni (nuo ≥1/1000 iki < 1/100) |
Infekcijos ir infestacijos | Makšties infekcija |
| Faringitas, rinitas; šlapimo takų infekcija |
Imuninės sistemos sutrikimai |
|
| Padidėjęs jautrumas |
Metabolizmo ir mitybos sutrikimai |
| Apetito padidėjimas |
|
Psichikos sutrikimai |
| Emocijų labilumas, prislėgta nuotaika, nervingumas, lytinio potraukio sumažėjimas | Nerimas; nemiga |
Nervų sistemos sutrikimai | Galvos skausmas | Svaigulys | Migrena, mieguistumas |
Kraujagyslių sutrikimai |
| Karščio pylimas |
|
Virškinimo trakto sutrikimai |
| Pilvo skausmas, pykinimas, vidurių pūtimas | Vėmimas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas |
Odos ir poodinio audinio sutrikimai | Spuogai | Nuplikimas | Plaukuotumo padidėjimas, išbėrimas, niežulys |
Skeleto, raumenų ir jungiamojo audinio sutrikimai |
|
| Nugaros skausmas, sąnarių skausmas, raumenų skausmas, raumenų ir kaulų skausmas |
Inkstų ir šlapimo takų sutrikimai |
|
| Skausmingas šlapinimasis |
Lytinės sistemos ir krūties sutrikimai | Krūtų jautrumas, krūtų skausmas, nereguliarios mėnesinės | Skausmingos mėnesinės, kiaušidės cista | Išskyros iš makšties, nemalonūs pojūčiai išoriniuose lyties organuose ir makštyje, galaktorėja, krūtų padidėjimas; lyties organų niežulys |
Bendrieji sutrikimai ir vartojimo vietos pažeidimai |
| Skausmas implanto vietoje, implanto vietos reakcija, nuovargis, į gripą panašus negalavimas, skausmas | Karščiavimas, edema |
Tyrimai | Kūno masės padidėjimas | Kūno masės sumažėjimas |
|
1Pateikiamas tinkamiausias MedDRA (versija 10.1) terminas, aprašantis tam tikrą nepageidaujamą reakciją. Sinonimai ar susijusios būklės nėra išvardinti, tačiau juos reikia turėti omenyje.
Vaistinį preparatą pateikus į rinką, retais atvejais buvo pastebėtas kliniškai reikšmingas kraujospūdžio padidėjimas. Taip pat buvo pastebėta seborėja. Gali pasireikšti anafilaksinės reakcijos, dilgėlinė, angioneurozinė edema, angioneurozinės edemos pablogėjimas ir (arba) paveldimos angioedemos pablogėjimas. Šį implantą įterpiant arba pašalinant gali atsirasti šiek tiek kraujosruvų, lengvas vietinis sudirginimas, skausmas ar niežulys. Implanto buvimo vietoje gali atsirasti fibrozė, gali sudaryti randas arba pūlinys. Gali pasireikšti parestezija arba į paresteziją panašūs reiškiniai. Implantas gali iškristi ar migruoti (žr. 4.4 skyrių). Nesilaikant instrukcijų (žr. 4.2 skyrių), implantas gali būti netinkamai įterptas, sunkiai lokalizuojamas ir sunkiai pašalinamas. Implanto pašalinimui gali prireikti chirurginės intervencijos.
Buvo pastebėti reti negimdinio nėštumo atvejai (žr. 4.4 skyrių).
(Sudėtinius geriamuosius) kontraceptikus vartojusioms moterims buvo pastebėta daug (sunkių) nepageidaujamų poveikių. Tai apima venų tromboembolinius sutrikimus, arterijų tromboembolinius sutrikimus, nuo hormonų priklausomus navikus (pvz., kepenų navikus, krūties vėžį) ir chloazmą, o kai kurie iš jų išsamiau aptariami 4.4 skyriuje.
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Implantą reikia visada pašalinti prieš įterpiant naują. Duomenų apie etonogestrelio perdozavimą nėra. Jokių pranešimų apie sunkų žalingą poveikį perdozavus kontraceptikų apskritai nėra gauta.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – sisteminio poveikio hormoniniai kontraceptikai, progestagenai, ATC kodas – G03AC08.
Veikimo mechanizmas
Implantas Nexplanon yra biologiškai neskaidus, rentgenokontrastinis implantas, kurio sudėtyje yra etonogestrelio, skirtas vartojimui po oda ir gamybos metu įdėtas į sterilų vienkartinį aplikatorių. Etonogestrelis yra biologiškai aktyvus dezogestrelio, daugelio GK sudėtyje esančio progestageno, metabolitas. Jo struktūra yra kilusi iš 19‑nortestosterono, jis su didele trauka jungiasi prie tiksliniuose organuose esančių progesterono receptorių. Kontraceptinis etonogestrelio poveikis pirmiausiai pasiekiamas slopinant ovuliaciją. Per pirmuosius dvejus implanto vartojimo metus ovuliacijos nestebėta, o trečiaisiais metais – stebėta retai. Be ovuliacijos slopinimo etonogestrelis taip pat sukelia gimdos kaklelio gleivių pokyčius, trikdančius spermatozoidų judėjimą.
Klinikinis veiksmingumas ir saugumas
Klinikiniai tyrimai buvo atlikti su moterimis nuo 18 iki 40 metų amžiaus. Nors tiesiogiai ir nebuvo palyginta, tačiau atrodo, kad kontraceptinis veiksmingumas turėtų būti bent jau panašus į žinomą sudėtinių GK veiksmingumą. Klinikinių tyrimų metu nėštumo nebuvo pastebėta per 35057 vartojimo ciklus; stebėtasis Perlo indeksas yra 0,00 (95 % pasikliautinojo intervalo ribos yra 0,00 - 0,14). Vis dėlto būtina suvokti, kad praktiškai nė vienas metodas negali būti laikomas 100 % veiksmingu. Be kitų priežasčių, labai patikima apsauga nuo nėštumo gaunama dėl to, kad kontraceptinis Nexplanon veikimas nepriklauso nuo dozavimo režimo laikymosi, kurį turėtų užtikrinti pati moteris. Kontraceptinis etonogestrelio poveikis yra grįžtamas, o tai matyti iš greitai atsistatančio pašalinus implantą įprasto mėnesinių ciklo. Nors etonogestrelis ir slopina ovuliaciją, kiaušidžių veikla nėra visiškai nuslopinama. Vidutinė estradiolio koncentracija išlieka didesnė, nei būtų ankstyvojoje folikulinėje fazėje. Dvejų metų trukmės klinikiniame tyrime, kurio metu 44 tiriamųjų kaulų mineralų tankis buvo palygintas su kontrolinės grupės 29 VGS vartotojų, jokio neigiamo poveikio kaulų masei nebuvo pastebėta. Kliniškai reikšmingo poveikio lipidų metabolizmui nepastebėta. Kontraceptikų, kurių sudėtyje yra progestageno, vartojimas gali turėti poveikį atsparumui insulinui ir gliukozės toleravimui. Klinikinių tyrimų duomenys taip pat rodo, kad Nexplanon vartojančių moterų mėnesinių kraujavimas dažnai būna mažiau skausmingas (rečiau pasitaiko dismenorėja).
5.2 Farmakokinetinės savybės
Absorbcija
Įterpus implantą etonogestrelis yra greitai absorbuojamas į sisteminę kraujotaką. Ovuliaciją slopinanti koncentracija pasiekiama per vieną parą. Didžiausia koncentracija serume (tarp 472 ir 1270 pg/ml) pasiekiama nuo 1 iki 13 paros. Atpalaidavimo iš šio implanto greitis bėgant laikui mažėja. Dėl to koncentracija serume per pirmuosius kelis mėnesius greitai sumažėja. Pirmųjų metų pabaigoje yra išmatuojama vidutinė koncentracija yra maždaug 200 pg/ml (svyruoja nuo 150 iki 261 pg/ml), kuri lėtai mažėja iki 156 pg/ml (svyruoja nuo 111 iki 202 pg/ml) trečiųjų metų pabaigoje. Stebėtos skirtingos koncentracijos serume gali būti iš dalies paaiškinamos kūno masės skirtumais.
Pasiskirstymas
95,5 – 99 % etonogestrelio susijungia su serumo baltymais, daugiausia su albuminu ir mažiau su lytinius hormonus sujungiančiu globulinu. Centrinis ir bendrasis pasiskirstymo tūriai yra, atitinkamai, 27 l ir 220 l, ir vargu, ar Nexplanon vartojimo metu pakinta.
Biotransformacija
Etonogestrelis metabolizuojamas hidrolizės ir redukcijos reakcijomis. Metabolitai paverčiami sulfatais ir gliukuronidais. Tyrimai su gyvūnais rodo, kad enterohepatinė cirkuliacija galimai neprisideda prie etonogestrelio progestageninio veiklumo.
Eliminacija
Į veną suleisto etonogestrelio vidutinis pusinės eliminacijos periodas yra maždaug 25 valandos, o serumo klirensas yra maždaug 7,5 l/valandą. Ir klirensas, ir pusinės eliminacijos laikas vartojimo laikotarpiu išlieka pastovūs. Etonogestrelis ir jo metabolitai šalinami arba laisvųjų steroidų, arba konjugatų pavidalu, su šlapimu ir su išmatomis (santykis 1,5:1). Įterpus žindančiai moteriai, etonogestrelis išsiskiria į motinos pieną, o per pirmuosius keturis mėnesius pieno/serumo santykis yra 0,44-0,50. Iš žindančios motinos kūdikiui patenka vidutiniškai maždaug 0,2 % etonogestrelio nuo apskaičiuotos motinos absoliučiosios etonogestrelio paros dozės (2,2 %, kai vertė normalizuojama vienam kilogramui kūno masės). Koncentracija laikui bėgant laipsniškai ir statistiškai reikšmingai mažėjo.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Nepriklausomai nuo vartojimo būdo, toksinio poveikio tyrimai kitokių poveikių, negu būtų galima paaiškinti remiantis etonogestrelio hormoninėmis savybėmis, neatskleidė.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Implanto šerdis
Etileno vinilacetato kopolimeras (28 % vinilacetato, 43 mg)
Bario sulfatas (15 mg)
Magnio stearatas (0,1 mg)
Implanto plėvelė
Etileno vinilacetato kopolimeras (15 % vinilacetato, 15 mg)
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini.
6.3 Tinkamumo laikas
5 metai.
Pasibaigus ant pirminės pakuotės nurodytam tinkamumo laikui Nexplanon įterpti negalima.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Šiam vaistiniam preparatui specialių laikymo sąlygų nereikia.
Laikyti gamintojo lizdinėje plokštelėje.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Lizdinėje plokštelėje yra vienas implantas (4 cm ilgio ir 2 mm skersmens), kuris yra įdėtas gamybos metu į paruošto naudojimui, vienkartinio, sterilaus aplikatoriaus nerūdijančio plieno adatą. Aplikatorius su implantu yra supakuotas lizdinėje plokštelėje, pagamintoje iš skaidraus polietilentereftalato glikolio (PETG) ir užsandarintoje didelio tankio polietileno (DTPE) dangalu. Lizdinės plokštelės turinys yra sterilus, nebent pakuotė būtų pažeista arba atidaryta.
Pakuočių dydžiai: 1 lizdinė plokštelė kartoninėje dėžutėje, 5 lizdinės plokštelės kartoninėje dėžutėje.
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Žiūrėkite 4.2 skyrių.
Aplikatorius yra skirtas tik vienkartiniam naudojimui.
Nesuvartotą vaistinį preparatą ar atliekas reikia tvarkyti laikantis vietinių reikalavimų.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Daktare mane visi ignoruoja.
-Sekantis !- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?