Diazoto oksidas+Deguonis, 50%+50%, suslėgtosios medicininės dujos
Vartojimas: įkvėpti
Registratorius: AB AGA, Švedija
Receptinis: Receptinis
Sudedamosios medžiagos: Diazoto oksidas+Deguonis
1. Kas yra ENTONOX ir kam jis vartojamas
ENTONOX yra diazoto oksido (medicininių „linksminančių dujų“, N2O) ir deguonies (medicininio deguonies, O2) paruoštas mišinys, kurį sudaro po 50 % kiekvienų dujų, ir naudojamas inhaliuojant.
ENTONOX poveikis
Diazoto oksidas yra 50 % dujų mišinys. Diazoto oksidas turi skausmą malšinantį poveikį, mažina skausmo pojūtį ir didina skausmo slenkstį. Diazoto oksidas taip pat turi atpalaiduojamąjį ir šiek tiek raminamąjį poveikį. Šį veikimą sukelia diazoto oksido poveikis nervų sistemos impulsus reguliuojančioms medžiagoms.
50 procentų koncentracijos deguonis (maždaug dukart didesnės koncentracijos nei aplinkos ore) užtikrina saugų deguonies kiekį įkvėpiamose dujose.
Kam vartojamas ENTONOX
ENTONOX vartojamas, kai reikia skausmą malšinančio poveikio, kuris greitai prasidėtų ir greitai baigtųsi, kai skausmas yra nedidelio arba vidutinio stiprumo ir ribotos trukmės. ENTONOX skausmą malšinantis poveikis pasireiškia jau po kelių įkvėpimų ir skausmą malšinantis poveikis praeina per kelias minutes po vartojimo nutraukimo. ENTONOX galima vartoti suaugusiesiems ir vaikams nuo 1 mėnesio amžiaus.
2. Kas žinotina prieš vartojant ENTONOX
ENTONOX vartoti negalima:
Prieš vartojant ENTONOX turite pasakyti savo gydytojui, jei Jums yra bet kuris šių požymių ar simptomų:
- Dujų pripildytos ertmės ar dujų burbuliukai: jei dėl ligos ar dėl bet kokių kitų priežasčių galima įtarti, kad yra oro plaučius dengiančios pleuros ertmėje arba yra oro burbuliukų kraujyje ar kituose organuose. Pvz., jei nardėte su nardymo įranga ir Jūsų kraujyje gali būti dujų burbuliukų arba buvote gydomi, atliekant dujų injekciją į akį, pvz., dėl tinklainės atšokos ar panašiai. Šie dujų burbuliukai gali plėstis ir dėl to sukelti pažeidimų.
- Širdies ligos: jei Jums yra širdies nepakankamumas ar sunkus širdies funkcijos sutrikimas, širdies raumenį lengvai atpalaiduojantis diazoto oksido poveikis gali dar labiau pakenkti širdies veiklai.
- Centrinės nervų sistemos pažeidimas: jei yra padidėjęs spaudimas Jūsų smegenyse (pvz., dėl smegenų naviko ar kraujo išsiliejimo į smegenis), diazoto oksidas gali dar labiau padidinti spaudimą smegenyse ir sukelti pavojų sveikatai.
- Vitaminų trūkumas: jei Jums nustatytas, bet negydytas vitamino B12 ar folio rūgšties trūkumas, diazoto oksido vartojimas gali pasunkinti vitamino B12 ir folio rūgšties trūkumo simptomus.
- Žarnų nepraeinamumas: jei jaučiate didelį diskomfortą pilve (simptomus, kurie gali būti žarnyno nepraeinamumo požymiai), ENTONOX gali dar labiau padidinti žarnų išsiplėtimą.
Įspėjimai ir atsargumo priemonės
- Sumažėjęs sąmoningumas arba nuolatiniai sumišimo požymiai. Pasakykite savo gydytojui, jei prastai jaučiatės arba jaučiate, kad dėl traumos ar dėl ligos nesate visiškai budrūs. Tai yra svarbu, nes ENTONOX sudedamoji dalis diazoto oksidas turi slopinamąjį poveikį, ir yra pavojus, kad papildomas slopinimas gali turėti įtakos Jūsų natūraliems apsauginiams refleksams.
Taip pat turite pasakyti savo gydytojui, jei Jums yra bet kuris toliau nurodytų požymių ar simptomų.
- Ausų liga:, ausies uždegimas, nes ENTONOX gali padidinti slėgį vidurinėje ausyje.
- Vitaminų trūkumas: jei Jums įtariamas vitamino B12 ar folio rūgšties trūkumas, diazoto oksido vartojimas gali pasunkinti vitamino B12 ir folio rūgšties trūkumo simptomus.
- Lėtinė plaučių obstrukcinė liga (LOPL), kadangi deguonies vartojimas gali sukelti kvėpavimo slopinimą.
Jūsų gydytojas nuspręs, ar ENTONOX tinkamas vartoti.
Kiti vaistai ir ENTONOX
Jeigu vartojate ar neseniai vartojote kitų vaistų arba dėl to nesate tikri, apie tai pasakykite gydytojui arba slaugytojai.
Jei vartojate kitų vaistų, kurie veikia smegenis ar smegenų funkciją, pvz., benzodiazepinų (raminamųjų) arba į morfiną panašių vaistų, turėtumėte apie tai informuoti gydytoją. ENTONOX gali sustiprinti šių vaistų poveikį. ENTONOX, vartojamas su kitais raminamaisiais ar kitais centrinę nervų sistemą veikiančiais vaistais, gali padidinti šalutinio poveikio riziką.
Taip pat turite pasakyti gydytojui, jei vartojate vaistų, kurių sudėtyje yra metotreksato (pvz., reumatoidiniam artritui gydyti), bleomicino (vėžiniams susirgimams gydyti), furadantino ar panašių antibiotikų (infekcijoms gydyti) ar amjodarono (širdies ligoms gydyti). ENTONOX sustiprina šių vaistų šalutinį poveikį.
Nėštumas, žindymo laikotarpis ir vaisingumas
Jeigu esate nėščia, žindote kūdikį, manote, kad galbūt esate nėščia arba planuojate pastoti, tai prieš vartodama šį vaistą pasitarkite su gydytoju arba slaugytoja.
ENTONOX sudedamoji dalis diazoto oksidas turi poveikį vitamino B12 ar folio rūgšties apykaitai ir dėl to slopina fermentą metionino sintazę. Šis poveikis gali keltį pavojų vaisiui ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu. Todėl rekomenduojama vengti vartoti ENTONOX pirmuosius 6 nėštumo mėnesius. ENTONOX galima vartoti paskutiniuosius tris nėštumo mėnesius ir gimdymo metu; jei vartojama artėjant gimdymui, Jūsų naujagimį reikia stebėti dėl bet kokio nepageidaujamo poveikio.
Žindymo laikotarpiu ENTONOX galima skirti, bet negalima skirti paties maitinimo krūtimi metu.
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Turite žinoti, kad po ENTONOX vartojimo reikia atsigauti. ENTONOX sudedamoji dalis diazoto oksidas po trumpos inhaliacijos greitai pasišalina iš organizmo. Poveikis pažintiniams gebėjimams gali trukti kelias valandas. Dėl saugumo, kol visiškai neatsigausite (bent 30 minučių), venkite vairuoti, valdyti mechanizmus ar atlikti sudėtingas užduotis.
Būtinai sveikatos priežiūros specialisto paklauskite, ar galite saugiai vairuoti.
3. Kaip vartoti ENTONOX
ENTONOX visuomet skiriamas, dalyvaujant medicinos personalui, kuris žino, kaip skiriamas tokios rūšies vaistas. Tuo laikotarpiu, kai vartojate ENTONOX, Jus ir vaisto vartojimą reikia stebėti, kad būtų užtikrintas saugus vartojimas. Baigus vartoti vaistą, Jus stebės kvalifikuotas personalas, kol atsigausite.
Visada vartokite šį vaistą tiksliai, kaip nurodė gydytojas arba slaugytoja. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba slaugytoją. Gydytojas arba slaugytoja paaiškins, kaip vartoti ENTONOX, kaip ENTONOX veikia ir koks būna poveikis jį vartojant.
Paprastai ENTONOX įkvepiate per veido kaukę, prijungtą prie specialaus vožtuvo, o tai reiškia, kad Jūs pats (pati) kvėpavimo pagalba visiškai kontroliuojate dujų srautą. Vožtuvas atviras tik įkvėpimo metu. ENTONOX taip pat galima vartoti per vadinamąją nosies kaukę.
Nepriklausomai nuo to, kokios rūšies kaukė naudojama, per kaukę kvėpuokite įprastai.
Vartojimas vaikams
Vaikams, kurie negali suprasti ir laikytis nurodymų, ENTONOX galima skirti prižiūrint kvalifikuotam medicinos personalui, kuris padėtų reikiamoje vietoje prilaikyti kaukę ir aktyviai stebėtų vaisto skyrimą. Tokiu atveju ENTONOX galima vartoti taikant nuolatinį dujų srautą.
Baigę vartoti ENTONOX, turite pailsėti ir atsigauti, kol pasijusite psichiškai atsigavę.
Saugumo nurodymai
- Griežtai draudžiama rūkyti ir naudoti atvirą liepsną patalpose, kuriose skiriamas gydymas ENTONOX.
- ENTONOX yra skirtas tik gydymui.
Ką daryti pavartojus per didelę ENTONOX dozę?
Mažai tikėtina, kad suvartosite per daug dujų, nes Jūs valdote dujų tiekimą, o dujų mišinys yra pastovus (jį sudaro 50 % diazoto oksido ir 50 % deguonies).
Jei kvėpuojate greičiau nei įprastai ir todėl suvartojate daugiau diazoto oksido nei kvėpuodami įprastai, galite pasijusti gerokai pavargę ir šiek tiek atitrūkę nuo aplinkos. Esant tokiai situacijai, turite nedelsiant pasakyti medicinos personalui ir nutraukti vartojimą.
Jeigu kiltų daugiau klausimų dėl šio vaisto vartojimo, kreipkitės į gydytoją arba slaugytoją.
4. Galimas šalutinis poveikis
Šis vaistas, kaip ir visi kiti, gali sukelti šalutinį poveikį, nors jis pasireiškia ne visiems žmonėms.
Dažni (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 pacientų)
Svaigulys, apsvaigimas, euforija, pykinimas ir vėmimas.
Nedažni (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 100 pacientų)
Stiprus nuovargis. Spaudimo pojūtis vidurinėje ausyje, jei ENTONOX vartojamas ilgesnį laiką. Tai yra dėl to, kad ENTONOX didina spaudimą vidurinėje ausyje.
Pilvo pūtimas, nes ENTONOX pamažu didina dujų tūrį žarnyne.
Labai reti (gali pasireikšti ne daugiau kaip 1 iš 10 000 pacientų)
Poveikis nervų funkcijai, tirpimo ir silpnumo pojūtis, paprastai kojose. Tai atsitinka dėl diazoto oksido poveikio vitamino B12 ir folatų apykaitai ir dėl to slopinamo fermento metionino sintetazės.
Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis)
Poveikis kaulų čiulpams, dėl ko gali pasireikšti anemija (sumažėjęs raudonųjų kraujo ląstelių kiekis) ir leukopenija (sumažėjęs baltųjų kraujo ląstelių kiekis).
Nustojus vartoti, taip pat galite jausti galvos skausmą ir sumišimą.
Labai retai pasitaikė pranešimų apie poveikį psichikai, pvz., psichozę, sumišimą ir nerimą.
Kvėpavimo slopinimas.
Pranešimas apie šalutinį poveikį
Jeigu pasireiškė šalutinis poveikis, įskaitant šiame lapelyje nenurodytą, pasakykite gydytojui arba slaugytojui. Apie šalutinį poveikį taip pat galite pranešti tiesiogiai, užpildę interneto svetainėje www.vvkt.lt esančią formą, paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, tel: 8 800 73568, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt. Pranešdami apie šalutinį poveikį galite mums padėti gauti daugiau informacijos apie šio vaisto saugumą.
5. Kaip laikyti ENTONOX
Šį vaistą laikykite vaikams nepastebimoje ir nepasiekiamoje vietoje.
Ant dujų balionėlio nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, šio vaisto vartoti negalima.
Laikyti ne žemesnėje kaip -5 °C temperatūroje.
Jei įtariama, kad ENTONOX buvo laikomas per žemoje temperatūroje, prieš naudojimą bent 48 valandas balionėlius reikia palaikyti horizontalioje padėtyje, esant didesnei nei +10 °C temperatūrai.
Balionėlius laikyti užrakintose, medicininėms dujoms skirtose patalpose.
Laikyti atokiau nuo degių medžiagų.
Naudoti tik gerai vėdinamose patalpose.
Negalima rūkyti. Saugoti nuo stipraus karščio.
Esant gaisro pavojui, perkelti į saugią vietą. Balionėlius laikyti švarius, sausus ir apsaugotus nuo alyvos bei riebalų.
Patikrinti, kad balionėliai nebūtų sutrenkti ar nenukristų.
Laikyti ir gabenti galima tik uždarius vožtuvus.
Garai gali sukelti mieguistumą ir galvos svaigimą.
6. Pakuotės turinys ir kita informacija
ENTONOX sudėtis
- Veikliosios medžiagos yra:
diazoto oksidas 50 % = medicininės linksminančios dujos (cheminis simbolis N2O) ir
deguonis 50 % = medicininis deguonis (cheminis simbolis O2) - ENTONOX sudėtyje nėra jokių kitų medžiagų.
ENTONOX išvaizda ir kiekis pakuotėje
ENTONOX yra bespalvės, bekvapės, beskonės dujos, kurios tiekiamos dujų balionėlyje su dujų srautą valdančiu vožtuvu.
Farmacinė dozavimo forma: suslėgtosios medicininės dujos.
Dujų balionėlio briauna pažymėta balta ir mėlyna spalva (deguonis / diazoto oksidas). Dujų balionėlio korpusas yra baltos spalvos (medicininės dujos).
Pakuočių dydžiai litrais | 2 | 5 | 10 |
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
Tarptautinis pavadinimas | Diazoto oksidas+Deguonis |
Vaisto stiprumas | 50%+50% |
Vaisto forma | suslėgtosios medicininės dujos |
Grupė | Vaistinis preparatas |
Pogrupis | Cheminis vaistas |
Vartojimas | įkvėpti |
Registracijos numeris | LT/1/14/3586 |
Registratorius | AB AGA, Švedija |
Receptinis | Receptinis |
Vaistas registruotas | 2014.07.01 |
Vaistas perregistruotas |
1. VAISTINIO PREPARATO PAVADINIMAS
ENTONOX 50 % / 50 % suslėgtosios medicininės dujos
2. KOKYBINĖ IR KIEKYBINĖ SUDĖTIS
Kiekviename balionėlyje yra:
diazoto oksido (N2O, medicininių linksminančių dujų) 50 % V / V
ir
deguonies (O2, medicininio deguonies) 50 % V / V,
kurių slėgis arba 170 bar (esant 15 °C temperatūrai).
Visos pagalbinės medžiagos išvardytos 6.1 skyriuje.
3. FARMACINĖ FORMA
Suslėgtosios medicininės dujos
Bespalvės, bekvapės dujos.
4. KLINIKINĖ INFORMACIJA
4.1 Terapinės indikacijos
ENTONOX skirtas, trumpalaikio lengvo ar vidutinio stiprumo skausmo malšinimui, kai reikalinga greita analgetinio poveikio pradžia ir pabaiga.
Jis gali būti vartojamas įvairaus amžiaus pacientams, išskyrus jaunesnius nei vieno mėnesio vaikus.
4.2 Dozavimas ir vartojimo metodas
ENTONOX turi skirti tik kvalifikuotas personalas, taip pat turi būti lengvai prieinama prie tinkamos gaivinimo įrangos.
Dirbant su diazoto oksidu, reikia imtis specialių atsargumo priemonių. Diazoto oksidas turi būti skiriamas, laikantis vietinių rekomendacijų.
Dozavimas
ENTONOX turi būti skiriamas prieš pat norimą gauti analgetinį poveikį. Analgetinis poveikis stebimas po 4-5 įkvėpimų, o didžiausias poveikis – po 2-3 minučių. ENTONOX turi būti vartojamas visos skausmingos procedūros metu arba tol, kol reikalingas analgetinis poveikis. Nutraukus inhaliaciją, poveikis baigiasi greitai, per kelias minutes.
Vaikų populiacija
Vaikams skirtumų dėl dozavimo rekomendacijų nėra.
Vartojimo metodas
ENTONOX vartojamas inhaliacijomis naudojant veido kaukę spontaniškai kvėpuojantiems pacientams.
ENTONOX vartojimas reguliuojamas paties paciento kvėpavimu. Kai kaukė yra sandariai uždėta ant burnos bei nosies ir kvėpuojama per kaukę, atsiveria vadinamasis „įkvėpimo vožtuvas“, ir ENTONOX srautas iš įrangos patenka į paciento kvėpavimo takus. Pasisavinimas vyksta plaučiuose.
Odontologijoje rekomenduojama dviguba kaukė arba naudojama nosies kaukė ar nosies ir skruostų kaukė su atitinkamu ištraukimu / ventiliacija.
Nerekomenduojamas vartojimas per endotrachėjinius vamzdelius. Jei ENTONOX reikia skirti pacientams, kurie kvėpuoja per endotrachėjinį vamzdelį, tai gali atlikti tik sveikatos priežiūros specialistai, kurie moka atlikti anesteziją.
Atsižvelgiant į individualią nuskausminimo poveikio reakciją, gali prireikti papildomų analgetikų.
ENTONOX turi skirti tik tie specialistai, kurie žino, kaip jis naudojamas. ENTONOX skiriamas tik laikantis nurodymų ir prižiūrint personalui, kuris žino, kaip veikia įranga ir koks jos poveikis. ENTONOX skiriamas tik tuomet, kai yra galimybė papildomam deguonies tiekimui ir kai yra paruošta gaivinimo įranga.
Būtų geriausia, jei pacientas prilaikytų kaukę, per kurią skiriamas ENTONOX. Pacientą reikia apmokyti, kad jis (ji) laikytų prie veido pridėtą kaukę ir įprastai kvėpuotų. Tai – papildoma apsaugos priemonė, mažinanti perdozavimo riziką. Jei dėl kokių nors priežasčių pacientas ENTONOX suvartoja daugiau nei reikalinga, sumažės paciento budrumas, ir pacientas numes kaukę, o vaisto skyrimas bus nutrauktas. Įkvėpus aplinkos oro, ENTONOX poveikis greitai susilpnės, ir pacientas atgaus sąmonę.
ENTONOX geriau skirti pacientams, kurie gali suprasti ir laikytis nurodymų, kaip naudotis įranga ir kauke.
Vaikams ar kitiems pacientams, kurie negali suprasti ir laikytis nurodymų, ENTONOX galima skirti prižiūrint kvalifikuotam medicinos personalui, kuris padėtų reikiamoje vietoje prilaikyti kaukę ir aktyviai stebėtų vartojimą. Tokiu atveju ENTONOX galima vartoti taikant nuolatinį dujų srautą. Jei yra padidėjusi rizika, kad pacientui gali būti per stiprus raminamasis poveikis ir jis gali prarasti sąmonę, tuomet galima vartoti tik tokiu būdu kontroliuojamomis sąlygomis. Nuolatinis dujų srautas turi būti taikomas, esant kvalifikuotam personalui ir įrangai, kuri kontroliuotų stiprios sedacijos / sumažėjusio sąmoningumo lygio poveikį. Reikia žinoti, kad gali būti kvėpavimo takų apsauginių refleksų inhibicijos rizika, ir, taikant nuolatinį dujų srautą, reikia būti pasiruošus apsaugoti kvėpavimo takus bei atlikti dirbtinę ventiliaciją.
Baigus vartoti, pacientui reikia leisti atsigauti ramybėje kontroliuojamomis sąlygomis maždaug 5 minutes arba kol paciento budrumas / sąmoningumas pakankamai atsistatys.
Jei pacientas neturi rizikos veiksnių, ENTONOX galima vartoti iki 6 valandų, neatliekant kraujo parametrų monitoravimo (žr. 4.4 skyrių).
4.3 Kontraindikacijos
ENTONOX inhaliacijos metu dėl padidėjusios diazoto oksido difuzijos gali susidaryti dujų burbuliukų (dujų embolija) ir išsiplėsti dujų pripildytos uždaros ertmės. Dėl šios priežasties ENTONOX kontraindikuotinas, esant šioms būklėms:
- pacientams, kuriems yra pneumotorakso, pneumoperikardo, sunkios emfizemos, dujų embolijos ar galvos traumos požymių ar simptomų;
- po neseniai vykusio nardymo, esant galimos dekompresinės ligos (azoto burbuliukų) rizikai;
- po dirbtinės širdies-plaučių kraujotakos, kai naudojamas dirbtinės kraujo apytakos aparatas, arba po vainikinių arterijų šuntavimo, kai nenaudojamas dirbtinės kraujo apytakos aparatas;
- po neseniai atliktos dujų (pvz., SF6, C3F8) injekcijos į akis, kol nėra aišku, ar šios dujos visiškai rezorbavosi; dėl dujų plėtimosi gali padidėti slėgis bei tūris, ir tai gali sukelti aklumą;
- pacientams, kenčiantiems nuo stipraus pilvo pūtimo.
ENTONOX taip pat kontraindikuotinas:
- pacientams, kuriems yra širdies nepakankamumas ar širdies funkcijos sutrikimas (pvz., po širdies operacijų), kad būtų išvengta tolesnio širdies funkcijos blogėjimo;
- pacientams, kuriems yra sumišimas, sutrikusi kognityvinė funkcija ar yra kitų padidėjusio intrakranijinio slėgio nuolatinių požymių, nes diazoto oksidas gali dar labiau jį padidinti;
- pacientams, kuriems sutrikusi sąmonė arba negali bendradarbiauti ir laikytis nurodymų, nes yra pavojus, kad diazoto oksido sukeltas papildomas slopinimas gali turėti įtakos natūraliems apsauginiams refleksams;
- pacientams, kuriems yra vitamino B12 ar folio rūgšties trūkumas arba genetinių šios sistemos sutrikimų;
- pacientams, kuriems yra veido sužalojimų, nes veido kaukės naudojimas gali būti apsunkintas ar pavojingas.
4.4 Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės
Kai naudojamas dujų mišinio nuolatinis srautas, yra pavojus, kad gali būti stipri sedacija, sąmonės netekimas ir poveikis apsauginiams refleksams, pvz., reikia atsižvelgti į regurgitaciją ir aspiraciją.
Reikia nepamiršti galimo piktnaudžiavimo vaistais.
Įspėjimai
Diazoto oksidas veikia vitamino B12 ir folatų apykaitą. Jis slopina metionino sintetazę, kuri dalyvauja homocisteinui virstant į metioniną. Šio fermento slopinimas veikia (mažina) timidino susidarymą, o timidinas yra svarbus, susidarant DNR. Diazoto oksido sukeltas metionino susidarymo slopinimas gali lemti mielino defektus bei sumažėjusį jo susidarymą, taigi ir nugaros smegenų pažeidimus. Poveikis DNR sintezei yra viena galimų priežasčių, dėl kurių diazoto oksidas sukelia kraujo gamybos ir vaisiaus pažeidimų, stebėtų tyrimuose su gyvūnais.
Buvo pranešimų dėl medicininio ir paramedicininio personalo sumažėjusio vaisingumo po daugkartinio diazoto oksido poveikio netinkamai ventiliuojamose patalpose. Šiuo metu nėra galimybių patvirtinti ar atmesti bet kokį priežastinį ryšį tarp šių atvejų ir diazoto oksido poveikio.
Svarbu, kad diazoto oksido kiekis aplinkos ore būtų kuo mažesnis ir ženkliai mažesnis nei nustatytos nacionalinės normos.
Patalpos, kur naudojamas ENTONOX, turi būti tinkamai vėdinamos ir (arba) su oro ištraukimo įranga, kad diazoto oksido koncentracija aplinkos ore būtų mažesnė nei nustatytos nacionalinės higienos normos; visuomet turi būti laikomasi nustatytų nacionalinių normų: dinaminio svertinio vidurkio (DSV) (angl. Time weight average, TWA), vidutinės reikšmės darbo dienos metu ir trumpalaikio poveikio ribinio dydžio (TPRD) (angl. Short term exposure limit, STEL) vidutinės reikšmės trumpesnės ekspozicijos metu.
Dujų mišinys turi būti laikomas tik tose patalpose, kur temperatūra yra aukštesnė nei ‑5 °C. Žemesnėje temperatūroje dujų mišinys gali atsiskirti, ir dėl to gali susidaryti hipoksinis dujų mišinys.
Jei pacientai negali laikytis nurodymų, gali reikėti taikyti nuolatinį dujų srautą.
Vaikų populiacija
ENTONOX galima skirti tik tiems vaikams, kurie gali laikytis įrangos naudojimo nurodymų. Gydant mažesnius vaikus, kurie negali laikytis nurodymų, gali reikėti taikyti nuolatinį dujų srautą.
Kad būtų apsaugoti kvėpavimo takai, nuolatinį dujų srautą gali taikyti tik sveikatos priežiūros specialistai, kurie buvo apmokyti, kaip naudoti dujas su įranga, ir kurie mokėtų atlikti dirbtinę plaučių ventiliaciją (taip pat žr. 4.2 skyrių).
Atsargumo priemonės
Diazoto oksidas gali veikti vitamino B12 ir folatų apykaitą, todėl ENTONOX reikia atsargiai skirti pacientams, turintiems rizikos veiksnių, t.y., pacientams, kurių sumažėjęs vitamino B12 ir (arba) folio rūgšties vartojimas ar įsisavinimas arba yra šių vitaminų apykaitoje dalyvaujančių fermentų sistemų genetinių sutrikimų, taip pat pacientams, kuriems yra imuninės sistemos slopinimas. Jei reikia, galima skirti pakaitinį gydymą vitamino B12 arba folio rūgšties preparatais.
Reikia atsargiai skirti ilgesniais nei 6 val. trukmės nepertraukiamais intervalais, nes yra galima rizika, kad gali būti metionino sintezės slopinimo klinikinių požymių. Po ilgesnio nepertraukiamo arba pakartotinio vartojimo reikia atlikti kraujo tyrimus, kad būtų sumažinta šalutinio poveikio galima rizika.
Kadangi sudėtyje yra diazoto oksido, ENTONOX gali didinti spaudimą vidurinėje ausyje ir kitose oro pripildytose ertmėse. (Taip pat žr. 4.3 skyrių.)
Jei pacientai vartoja kitų centrinio poveikio vaistinių preparatų, pvz., morfino darinių ir (arba) benzodiazepinų, kartu skiriamas ENTONOX gali padidinti sedaciją, o tai gali turėti poveikį kvėpavimui, kraujotakai ir apsauginiams refleksams. Jei ENTONOX skiriamas tokiems pacientams, juos turi prižiūrėti tinkamai apmokytas personalas. (Žr. 4.5 skyrių.)
ENTONOX reikia atsargiai skirti pacientams, kuriems yra chemoreceptorių jautrumo (funkcijos) sutrikimų (pvz., lėtinė obstrukcinė plaučių liga, LOPL) dėl santykinai didelio deguonies kiekio (50 tūrio %). Tokiems pacientams didelė deguonies dozė gali sukelti kvėpavimo slopinimą ir padidinti PaCO2.
Nutraukus ENTONOX vartojimą, pacientui rekomenduojama atsigauti, esant tinkamai priežiūrai, kol sumažės šios galimos rizikos dėl ENTONOX vartojimo ir kol paciento būklė bus patenkinama. Paciento atsigavimą turi įvertinti sveikatos priežiūros specialistai.
Nutraukus ENTONOX vartojimą, įvyksta greita diazoto oksido difuzija iš kraujo į alveoles. Dėl greito ištirpusios medžiagos pasišalinimo gali sumažėti deguonies koncentracija alveolėse ir įvykti difuzinė hipoksija. To galima išvengti papildomai skiriant deguonies.
4.5 Sąveika su kitais vaistiniais preparatais ir kitokia sąveika
Deriniai su kitais vaistiniais preparatais
ENTONOX sudedamoji dalis diazoto oksidas sąveikauja su kitais inhaliuojamaisiais anestetikais ir (arba) kitomis aktyviomis medžiagomis, veikiančiomis centrinę nervų sistemą (pvz., opiatais, benzodiazepinais ir kitais psichomimetikais) stiprindamas jų poveikį. Jei kartu vartojami kiti centrinio poveikio preparatai, reikia atsižvelgti į stiprią sedaciją ir apsauginių refleksų slopinimą (žr. 4.4 skyrių).
ENTONOX stiprina metotreksato slopinantį poveikį metionino sintazei ir folio rūgšties apykaitai.
Įkvėpus didesnės koncentracijos deguonies, gali padidėti toksinis poveikis plaučiams, susijęs su aktyviomis medžiagomis, pvz., bleomicinu, amjodaronu, furadantinu ir panašiais antibiotikais.
Kitos sąveikos
ENTONOX sudedamoji dalis diazoto oksidas sukelia vitamino B12 (metionino sintezės kofaktoriaus) inaktyvavimą, kuris sutrikdo folio rūgšties apykaitą. Taigi, ilgalaikis diazoto oksido vartojimas sutrikdo DNR sintezę. Šie sutrikimai gali sukelti megaloblastinius kaulų čiulpų pokyčius, galimą polineuropatiją ir (arba) poūmę, kompleksinę nugaros smegenų degeneraciją (žr. 4.8 skyrių). Todėl reikia riboti ENTONOX vartojimo laiką (taip pat žr. 4.4 skyrių).
4.6 Vaisingumas, nėštumo ir žindymo laikotarpis
Nėštumas
ENTONOX sudedamoji dalis diazoto oksidas gali sutrikdyti vitamino B12 arba folio rūgšties apykaitą (žr. 4.4 skyrių)
Metionino sintazės slopinimas gali būti kenksmingas ankstyvuoju nėštumo laikotarpiu. Duomenų apie ENTONOX naudojimą nėštumo metu yra nepakankamai, kad būtų galima įvertinti galimo žalingo poveikio embriono ar vaisiaus vystymuisi riziką.
Tyrimai su gyvūnais parodė, kad didelė koncentracija arba ilgalaikis poveikis tam tikrais nėštumo laikotarpiais gali turėti teratogeninį poveikį (žr. 5.3 skyrių). Galima rizika žmonėms nežinoma.
Rekomenduojama vengti vartoti ENTONOX pirmuosius du nėštumo trimestrus. ENTONOX galima vartoti vėlesniais nėštumo laikotarpiais, trečiąjį trimestrą ir gimdymo metu. Jei vartojama artėjant gimdymui, naujagimiai turi būti stebimi dėl bet kokio nepageidaujamo poveikio.
Žindymas
Žindymo laikotarpiu ENTONOX galima skirti, bet negalima skirti paties maitinimo krūtimi metu.
Vaisingumas
Galimas poveikis pacientų vaisingumui yra nežinomas, kai ENTONOX vartojamas klinikinėmis dozėmis. Duomenų nėra.
Negalima atmesti galimos rizikos, susijusios su ilgalaikiu poveikiu darbo vietoje (žr. 4.4 skyrių).
4.7 Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus
ENTONOX sudedamoji dalis diazoto oksidas veikia tiek kognityvines, tiek psichomotorines funkcijas.
Jis greitai pasišalina iš organizmo po trumpos inhaliacijos, ir nepageidaujamas psichometrinis poveikis retai jaučiamas praėjus 20 min. po vaisto vartojimo nutraukimo, tuo tarpu poveikis kognityvinėms funkcijoms gali tęstis keletą valandų.
Kai vartojamas kaip vienintelis analgetikas ar raminantis preparatas, nerekomenduojama vairuoti ar valdyti sudėtingų mechanizmų bent 30 minučių po ENTONOX vartojimo nutraukimo ir kol neatsistatė paciento pradinė psichikos būklė, remiantis sveikatos priežiūros specialisto vertinimu.
4.8 Nepageidaujamas poveikis
Nepageidaujamas poveikis galimas visokio amžiaus žmonių grupėms.
Buvo pranešimų apie megaloblastinę anemiją ir leukopeniją po ilgai trunkančio ar pakartotinio ENTONOX poveikio. Pranešimų apie neurologinį poveikį, pvz., polineuropatiją ir mielopatiją, buvo tik esant ypatingai dideliam ir dažnam poveikiui. Visuomet reikia skirti pakaitinį gydymą, įtarus vitamino B12 ar folatų trūkumą, arba kai pasireiškia požymiai ar simptomai, rodantys diazoto oksido sukeltą poveikį metionino sintezei.
Reikia apsvarstyti dėl kitų analgetinių gydymo būdų pacientams, kuriems yra vitamino B12 ar folatų trūkumo požymių.
Išvardyti nepageidaujami poveikiai yra gauti iš medicininės mokslinės literatūros ir atliekant saugumo priežiūrą po vaisto pateikimo į rinką.
Organų sistemų klasės | Labai dažni (≥1/10) | Dažni (nuo ≥1/100 iki <1/10) | Nedažni (nuo ≥1/1 000 iki 1/100) | Reti (nuo ≥1/10 000 iki 1/1 000) | Labai reti (<1/10 000) | Dažnis nežinomas (negali būti įvertintas pagal turimus duomenis) |
Kraujo ir limfinės sistemos sutrikimai | - | - | - | - | - | Megaloblastinė anemija, leukopenija |
Psichikos sutrikimai | - | - | - | - | - | Psichozė, nerimas, sumišimas |
Nervų sistemos sutrikimai | - | Svaigulys, | Stiprus nuovargis | - | Polineuro-patija, parestezija ir mielopatija | Galvos skausmas |
Ausų ir labirintų sutrikimai | - | - | Spaudimo jausmas vidurinėje ausyje | - | - | - |
Virškinimo trakto sutrikimai | - | Pykinimas, vėmimas | Pilvo pūtimas, padidėjęs dujų kiekis žarnyne | - | - | - |
Kvėpavimo sistemos, krūtinės ląstos ir tarpuplaučio sutrikimai | - | - | - | - | - | Kvėpavimo slopinimas |
Pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas
Svarbu pranešti apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas, pastebėtas po vaistinio preparato pateikimo į rinką, nes tai leidžia nuolat stebėti vaistinio preparato naudos ir rizikos santykį. Sveikatos priežiūros specialistai turi pranešti apie bet kokias įtariamas nepageidaujamas reakcijas, užpildę interneto svetainėje http://www.vvkt.lt/ esančią formą, ir atsiųsti ją paštu Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai prie Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Žirmūnų g. 139A, LT 09120 Vilnius, faksu 8 800 20131 arba el. paštu NepageidaujamaR@vvkt.lt.
4.9 Perdozavimas
Kadangi skiriant dujų mišinį pacientas turi dalyvauti pats, perdozavimo rizika yra labai nedidelė.
Jei, vartojant ENTONOX, pacientui pasireiškia sumažėjusio budrumo požymių, pacientas neatsiliepia ar tinkamai nevykdo nurodymų arba kitokiu būdu pasireiškia stiprios sedacijos požymių, reikia nedelsiant nutraukti vartojimą. Negalima pacientui toliau skirti ENTONOX, kol visiškai neatsistatys sąmoningumas.
Jei, vartojant ENTONOX, pacientui pasireiškia cianozė, reikia nedelsiant nutraukti gydymą ir duoti gryno deguonies arba gali reikėti atlikti dirbtinę plaučių ventiliaciją. Po ypač ilgai trunkančios inhaliacijos taip pat buvo stebimas grįžtamasis neurologinis toksiškumas ir megaloblastiniai kaulų čiulpų pokyčiai.
Gali būti perdozuota diazoto oksido ir (arba) hipoksinio dujų mišinio, jei įranga buvo laikoma šaltyje, žemesnėje nei ‑5 °C temperatūroje. Dėl šio poveikio gali atsiskirti dujų mišinys, todėl įranga gali tiekti per didelės koncentracijos diazoto oksidą, ir yra rizika, kad bus tiekiamas hipoksinis mišinys.
5. FARMAKOLOGINĖS SAVYBĖS
5.1 Farmakodinaminės savybės
Farmakoterapinė grupė – kiti bendrieji anestetikai, ATC kodas – N01AX63
50 % koncentracijos diazoto oksidas turi analgetinį poveikį, padidina skausmo slenkstį įvairiems skausmo dirgikliams. Analgetinio poveikio stiprumas daugiausia priklauso nuo paciento psichologinės būklės. Šios koncentracijos (50 %) diazoto oksidas turi ribotą anestetinį poveikį. Esant šiai koncentracijai, diazoto oksidas turi sedacinį ir raminamąjį poveikį, tačiau pacientas išlieka sąmoningas, lengvai pažadinamas, tačiau šiek tiek atitrūkęs nuo aplinkos.
50 % koncentracijos deguonis (daugiau nei dukart didesnės koncentracijos nei aplinkos ore) užtikrina gerą oksigenaciją ir optimalų hemoglobino prisotinimą deguonimi.
5.2 Farmakokinetinės savybės
Diazoto oksido ir įsisavinimas, ir eliminacija vyksta tik per plaučius. Kadangi diazoto oksidas mažai tirpus kraujyje ir kituose audiniuose, prisotinimas greitai pasiekiamas ir kraujyje, ir tiksliniuose vidaus organuose (centrinėje nervų sistemoje, CNS). Šiomis fizinėmis-cheminėmis savybėmis paaiškinama greita analgezijos pradžia ir diazoto oksido greitas poveikio mažėjimas, nutraukus vartojimą. Dujų eliminacija vyksta tik iškvepiant; diazoto oksidas žmogaus organizme nemetabolizuojamas.
Dėl diazoto oksido greitos difuzijos ir iš dujų, ir iš kraujo yra kai kurių kontraindikacijų ir specialių atsargumo priemonių, į kurias reikia atsižvelgti, vartojant diazoto oksidą / ENTONOX.
5.3 Ikiklinikinių saugumo tyrimų duomenys
Diazoto oksidas
Įprastų farmakologinio saugumo, kartotinių dozių toksiškumo, genotoksiškumo, galimo kancerogeniškumo ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo.
Buvo įrodyta, kad nuo 15 % iki 50 % diazoto oksido prailgintas nuolatinis poveikis sukelia neuropatiją vaisiais mintantiems šikšnosparniams, kiaulėms ir beždžionėms.
Diazoto oksido teratogeninis poveikis žiurkėms buvo stebimas po ilgalaikio poveikio, kuris didesnis nei 500 ppm.
Veikiant nėščias žiurkių pateles nuo 50 % iki 75 % diazoto oksidu 24 valandas kiekvieną dieną nuo 6 iki 12 gestacijos dienos, dažniau buvo persileidimų ir šonkaulių bei stuburo vystymosi ydų.
Deguonis
Ikiklinikinių tyrimų duomenys specifinio pavojaus žmogui nerodo. Poveikis ikiklinikinių tyrimų metu buvo stebimas tik tuomet, kai deguonies buvo ženkliai daugiau nei 50 %.
6. FARMACINĖ INFORMACIJA
6.1 Pagalbinių medžiagų sąrašas
Nėra
6.2 Nesuderinamumas
Duomenys nebūtini
6.3 Tinkamumo laikas
3 metai.
6.4 Specialios laikymo sąlygos
Vaistinio preparato laikymo sąlygos
Laikyti ne žemesnėje kaip –5 °C temperatūroje.
Jei įtariama, kad ENTONOX buvo laikomas per žemoje temperatūroje, prieš naudojimą bent 48 valandas balionėlius reikia palaikyti horizontalioje padėtyje, esant didesnei nei +10 °C temperatūrai.
Dujų balionėlių ir suslėgtųjų dujų laikymo sąlygos
Gali užsidegti dėl sąlyčio su degiomis medžiagomis.
Garai gali sukelti mieguistumą ir galvos svaigimą.
Laikyti atokiau nuo degių medžiagų.
Naudoti tik gerai vėdinamose patalpose.
Negalima rūkyti. Saugoti nuo stipraus karščio.
Esant gaisro pavojui, perkelti į saugią vietą.
Balionėlius laikyti švarius, sausus ir apsaugotus nuo alyvos bei riebalų.
Balionėlius laikyti užrakintose, medicininėms dujoms skirtose patalpose.
Patikrinti, kad balionėliai nebūtų sutrenkti ar nenukristų.
Laikyti ir gabenti galima tik uždarius vožtuvus.
6.5 Talpyklės pobūdis ir jos turinys
Dujų balionėlio briauna pažymėta balta ir mėlyna spalva (deguonis / diazoto oksidas). Dujų balionėlio korpusas yra baltos spalvos (medicininės dujos).
Aliumininis dujų balionėlis, kurio pripildymo slėgis 170 bar.
Aliumininis 2 litrų dujų balionėlis su uždarymo vožtuvu ir integruotu slėgio reguliatoriumi, srauto matuokliu ir 170 bar pripildymo slėgiu.
Aliumininis 2 litrų dujų balionėlis su uždarymo vožtuvu ir integruotu slėgio reguliatoriumi ir 170 bar pripildymo slėgiu.
Aliumininis 5 litrų dujų balionėlis su uždarymo vožtuvu ir integruotu slėgio reguliatoriumi, srauto matuokliu ir 170 bar pripildymo slėgiu.
Aliumininis 5 litrų dujų balionėlis su uždarymo vožtuvu ir integruotu slėgio reguliatoriumi ir 170 bar pripildymo slėgiu.
Aliumininis 10 litrų dujų balionėlis su uždarymo vožtuvu ir integruotu slėgio reguliatoriumi, srauto matuokliu ir 170 bar pripildymo slėgiu.
Aliumininis 10 litrų dujų balionėlis su uždarymo vožtuvu ir integruotu slėgio reguliatoriumi ir 170 bar pripildymo slėgiu.
Balionėliai, pripildyti 170 bar, tiekia apie X litrų dujų atmosferos slėgyje ir 15 oC temperatūroje, kaip nurodyta toliau esančioje lentelėje.
Balionėlio dydis litrais | 2 (170 bar) | 5 (170 bar) | 10 (170 bar) |
Dujos litrais | 560 | 1400 | 2800 |
Gali būti tiekiamos ne visų dydžių pakuotės.
6.6 Specialūs reikalavimai atliekoms tvarkyti ir vaistiniam preparatui ruošti
Naudojimo ir ruošimo nurodymai
Bendrieji nurodymai
Medicininės dujos turi būti naudojamos tik gydymo tikslams.
Skirtingų rūšių dujos turi būti atskirtos vienos nuo kitų. Pilni ir tušti dujų balionėliai turi būti laikomi atskirai.
Niekada nenaudokite alyvos arba tepalo, net jei balionėlio vožtuvas stringa arba būna sudėtinga prijungti reguliatorių. Vožtuvus ir kitus panašius įtaisus tvarkykite tik švariomis ir neriebaluotomis (neišteptomis rankų kremu ir pan.) rankomis.
Gaisro atveju ar kai nenaudojama, įrangą užsukite. Esant gaisro pavojui, perkelkite į saugią vietą.
Naudokite tik standartinę įrangą, skirtą naudoti 50 % N2O / 50 % O2 dujų mišiniui.
Prieš naudodami patikrinkite, ar balionėliai užplombuoti.
Paruošimas prieš naudojimą
Prieš naudojimą nuo vožtuvo nuimkite plombą ir apsauginį dangtelį.
Naudokite tik tuos reguliatorius, kurie skirti naudoti 50 % N2O / 50 % O2 dujų mišiniui.
Patikrinkite, ar greitoji jungtis bei reguliatorius yra švarūs ir ar jų tarpikliai yra geros būklės.
Niekada nenaudokite įrankių prijungti slėgio / srauto reguliatoriui, kuris yra skirtas prijungti rankiniu būdu, nes galite pažeisti jungtį.
Lėtai atsukite balionėlio vožtuvą – mažiausia pusę pasukimo.
Visuomet laikykitės su reguliatoriumi pateiktos instrukcijos. Pagal instrukciją, kuri pateikta su reguliatoriumi, patikrinkite, ar nėra nuotėkio. Nebandykite patys sustabdyti nuotėkio iš vožtuvo arba įrenginio kitais būdais, tik pakeisdami tarpiklį arba sandarinimo žiedą.
Jei įvyktų nuotėkis, uždarykite vožtuvą ir atjunkite reguliatorių. Jei ir toliau vyktų nuotėkis, išneškite balionėlį į lauką, kad jis ištuštėtų. Paženklinkite etiketėmis balionėlius su defektais, atidėkite juos į grąžinimui skirtą vietą ir grąžinkite tiekėjui.
Balionėliai su LIV vožtuvu turi vožtuve įmontuotą slėgio reguliatorių. Todėl nebereikia atskiro slėgio reguliatoriaus. LIV vožtuvas yra greitoji jungtis, skirta prijungti kaukes „pagal poreikį“ ir taip pat turi atskirą išvadą nuolatiniam dujų srautui, kur srautą galima reguliuoti nuo 0 iki 15 litrų/min.
Dujų balionėlio naudojimas
Didesni dujų balionėliai turi būti gabenami, naudojant tinkamą balionėlių vežimėlį. Būkite ypač atsargūs, kad prijungti aparatai netyčia neatsilaisvintų.
Griežtai draudžiama rūkyti ir naudoti atvirą liepsną patalpose, kuriose skiriamas gydymas ENTONOX.
Naudojant balionėlį, jis turi būti užfiksuotas tinkama atrama.
Reikia pakeisti dujų balionėlį, kai slėgis buteliuke nukrenta iki tokio taško, kai vožtuvo indikatorius yra geltoname laukelyje.
Kai balionėlyje lieka mažai dujų, balionėlio vožtuvą reikia uždaryti. Balionėlyje reikia palikti šiek tiek slėgio, kad balionėlis būtų apsaugotas nuo užteršimo.
Po naudojimo balionėlio vožtuvą reikia tvirtai uždaryti ranka. Išleiskite slėgį iš reguliatoriaus arba jungties.
Populiariausios ligos
Rekomenduojamos gydymo įstaigos
Anekdotai
Gydytojais įkyriai pacientei:
– Šiuo atžvilgiu medicina bejėgė.
– Viešpatie, kodėl?
– Jūs visiškai sveika.- Daugiau anekdotų
Dienos Klausimas
Ar jau teko išbandyti naują vaistą vitamino D trūkumui gydyti „Defevix”, vartojamą tik 1 kartą per mėnesį ?