Arterinė hipertenzija

Ligos apibūdinimas

Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Ligos simptomai ir požymiai

Ligos gydymas

Ligos prevencija


Arterinė hipertenzija


Ligos apibūdinimas

Arterinė hipertenzija – tai liga, pasireiškianti padidintu arteriniu kraujospūdžiu. Padidintu laikomas spaudimas, viršijantis 140/90mmHg.

Hipertenzija – tai įvairių aplinkos ir genetinių veiksnių pasekmė ir šių veiksnių išraiška žmogaus organizme. Deja, liga nėra iki galo aiški ir dabar, jos priežastį nustatyti pasiseka toli gražu ne visada. Dėl šios priežastis ir yra paplitęs nelabai malonus neoficialus hipertenzijos pavadinimas – „nebylioji žudikė“.

Hipertenzija būna dviejų rūšių – pirminė ir antrinė.

Antrine hipertenzija vadinama tada, kai specialistai gali nustatyti tikslią ją sukėlusią priežastį: tai gali būti įgimtas kraujagyslių susiaurėjimas, įvairios endokrininės, inkstų ligos ir t.t. Žinant priežastį, liga gydoma gana sėkmingai. Deja, antrinė hipertenzija tesudaro apie 5–10 proc. visų šios ligos atvejų.

Kitaip yra su pirmine hipertenzija – kaip jau minėta, tai yra įvairių  veiksnių poveikio pasekmė ir tikslių jos priežasčių nustatyti neįmanoma.

Pačioje pradžioje hipertenzija labai dažnai nesukelia jokių simptomų – žmogus gali visiškai nieko nejausti, ir reikėtų tik pasidžiaugti, jei žmogus jaučia galvos skausmus, dūrimus širdies plote, širdies permušimus – tokiais atvejais jis atkreipia į save dėmesį, pasimatuoja kraujospūdį ir sužino savo būklę. 

Nepaisant to, yra nemažai žmonių, kurių kraujospūdis 180/90, 180/70, tačiau jie jaučiasi visiškai sveiki ir jiems įteigti, kad reikia gydyti kraujospūdį, be galo sudėtinga.

 


 

Ligos pažeidžiamas organas ar kūno dalis

Arterinė hipertenzija pirmiausiai pasireiškia pokyčiais širdies ir kraujagyslių sistemoje. Esant padidėjusiam spaudimui, širdžiai dirbti darosi vis sunkiau, ji alinama. Spaudimo padidėjimas kenkia ir pačioms kraujagyslėms, jų sienelės didelio spaudimo veikimo vietoje gali net išplonėti ir sudaryti maišelių pavidalo išsiplėtimus, vadinamus aneurizmomis. Dėl kraujagyslių pakenkimo, vystosi įvairių organų nepakankamumas. Pirmiausiai nukenčia gausiausią kraujagyslių tinklą turintys organai, tokie kaip inkstai, akys ar smegenys.

Kadangi, kaip jau minėta, žmonės neįvertina hipertenzijos grėsmės ir mano, kad tai tik nereikšmingi kraujospūdžio pakitimai, dažnai tenka susidurti su ligos sukeltais įvairių  organų pažeidimais.
Deja, dėmesys atkreipiamas tik jiems pasireiškus, tačiau tuomet jau būna per vėlu. Sergant hipertenzija didžiausias krūvis tenka širdžiai ir, kurį laiką neatsakingai gydantis, sustiprėja kairiojo skilvelio padidėjimo rizika.

 

Kairysis skilvelis yra pagrindinė širdies „pompa“, o hipertenzija – padidėjęs arterinis pasipriešinimas, kurį jam reikia nugalėti. Dėl šios priežasties širdis visą laiką apkrauta ir per tam tikrą laiką – vieniems greičiau, kitiems lėčiau – kairysis skilvelis didėja, širdis plečiasi į kairę ir taip atsiranda ritmo sutrikimų, stenokardijos, infarkto grėsmė. 

Be šių komplikacijų, hipertenzija gali sukelti širdies koronarinę ligą, smegenų aterosklerozę, inkstų kraujagyslių aterosklerozę, inkstų nepakankamumą .

Dažniausiai pažeidžiami asmenys
Dažniausiai arterine hipertenzija serga vyresnio amžiaus, turintys viršsvorį, riebiai ir sūriai valgantys, rūkantys asmenys.


Ligos priežastys ir rizikos veiksniai

Skiriamos dvi arterinių hipertenzijų rūšys:
- pirminė (sudaro 95% visų), kai aiški priežastis nežinoma, o padidėjęs kraujo spaudimas yra pagrindinis simptomas;
- antrinė, kai arterinio kraujospūdžio padidėjimas yra kitos ligos pasekmė (dažniausiai inkstų, vidinių liaukų sistemos).
Arterinis spaudimas padidėja sutrikus įvairių aktyvių medžiagų pusiausvyrai. Šių medžiagų poveikyje kraujagyslės susitraukia, laikui bėgant jų sienelės praranda elastingumą, sustandėja, todėl negali tinkamai prisitaikyti prie iš širdies išmetamo kraujo pulsacijos.
Riziką susirgti šia liga didina sekantys veiksniai:
- vyresnis amžius (moterims virš 65m., vyrams virš 55m.);
- ligos atvejai šeimoje (genetinis polinkis);
- rūkymas;
- gausus druskos vartojimas;
- padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje (hipercholesterolemija);
- nutukimas;
- fizinio aktyvumo stoka;
- II tipo cukrinis diabetas;
- alkoholio vartojimas.

Kaip jau minėta, hipertenzijos priežastys gali būti kelios. Pirmiausia – genetinės. Jeigu šia liga sirgo tėvai, vaikams taip pat yra padidėjusi rizika susirgti hipertenzija.

Kiti svarbūs ir didelės įtakos susirgimui turintys dalykai yra rūkymas, alkoholis, antsvoris, nutukimas, per didelis druskos kiekis, netaisyklinga mityba. Taip pat turi reikšmės ir didelis gyvenimo tempas, per ilga darbo dienos trukmė, daug streso. Pavyzdžiui, verslininkai dabar dirba po 12–14 valandų, patiria didelius emocinius krūvius, įtampą, apskritai – vadovaujantį darbą dirbantys, veiklūs ir energingi žmonės priklauso didelės rizikos grupei.

 


Ligos simptomai ir požymiai

Dažniausiai arterine hipertenzija sergantys žmonės jaučiasi visiškai sveiki, todėl liga paprastai diagnozuojama atsitiktinai, pamatavus kraujo spaudimą.Kai kuriems gali pasireikšti galvos skausmas (ypač pakaušio ir sprando srityje), svaigimas, spengimas ausyse, skausmas širdies plote, širdies plakimas, kraujavimas iš nosies.

Pradžioje arterinė hipertenzija jokiais simptomais nepasireiškia. Ligoniai daugelį metų jaučiasi gerai. Simptomų atsiranda vėliau, prasidėjus komplikacijoms. Gali būti hipertenzinės krizės, kai dėl staiga padidėjusio kraujo spaudimo sutrinka kraujotaka gyvybiškai svarbiuose organuose – smegenyse, širdyje, inkstuose. Jos metu žmogų gali varginti galvos, krūtinės, pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas,  praeinantys rankų, kojų paralyžiai, sąmonės sutrikimai, regėjimo pablogėjimas ir kiti simptomai.

Gydytojas ligą diagnozuoja nustatęs padidintą kraujo spaudimą kelis kartus skirtingomis dienomis dviejų savaičių bėgyje. Matuojant spaudimą, žmogus neturi būti po fizinio krūvio (pvz., lipęs laiptais), susijaudinęs, gėręs kavos. Spaudimas matuojamas ranką laikant širdies lygyje.


Ligos gydymas

Nemedikamentinis gydymas:
- kūno masės normalizavimas;
- druskos, riebalų, saldumynų ribojimas;
- fizinio aktyvumo didinimas;
- psichologinės įtampos mažinimas;
- gyvenimo būdo keitimas (svarbu mesti rūkyti, saikingai vartoti alkoholį, nedirbti naktimis).

Kaip kovoti su hipertenzija?

Kad gydymas būtų veiksmingas, pirmiausia reikia šalinti šią ligą sukeliančius rizikos veiksnius.

 

Svarbu įvertinti paveldimumą. Jeigu jūsų tėvų kraujo spaudimas padidėjęs, tai jūs priklausote rizikos grupei ir reikalinga nuolatinė kraujospūdžio kontrolė.

 

Nutukimas. Reguliuoti kūno svorį yra labai svarbu, nes turintieji antsvorio šešis kartus dažniau serga arterine hipertenzija nei esantys normalaus kūno sudėjimo. Rekomenduojama:

· Paros maisto davinio energiją sumažinti 500–600 kcal, bet suvartoti ne mažiau kaip 1200 kcal

· Mažinti gyvulinių  riebalų vartojimą

· Valgyti daugiau daržovių, vaisių, rupaus malimo grūdinių produktų

· Didinti fizinį aktyvumą

· Neleisti svoriui vėl padidėti

 

Didinti fizinį aktyvumą. Šiuolaikinis žmogus vis mažiau juda ir darbe, ir laisvalaikio metu. Daug laiko praleidžia vairuodamas, sėdėdamas prie kompiuterio ar televizoriaus. Taigi energijos sąnaudos yra labai sumažėjusios. Fizinis aktyvumas ypač svarbus kontroliuojant kūno svorį, nes energijos perteklius paverčiamas riebalais ir kaupiamas organizme, o tai skatina vystytis arterinę hipertenziją.

Patariama judėti kasdien arba beveik kasdien bent po 30 min., kad pagreitėtų kvėpavimas ir žmogus suprakaituotų. Galima pasirinkti prieinamiausią ir teikiančią malonumo fizinio aktyvumo formą: eiti, plaukti, važiuoti dviračiu, žaisti krepšinį arba tinklinį. Fiziškai aktyvių žmonių geresnė psichinė savijauta, nuotaika, jie labiau pasitiki savimi.

 

 Tinkamai subalansuoti mitybą. Reikia kontroliuoti riebalų, ypač gyvulinių, vartojimą, nes juose gausu sočiųjų riebalų rūgščių. Juos galima keisti augaliniais aliejais. Taip pat reikia rečiau vartoti rafinuoto cukraus, saldžių gėrimų, saldumynų.

Gausus druskos vartojimas skatina hipertenzijos atsiradimą. Rekomenduojamas bendras druskos kiekis maiste, įskaitant gaunamą su rūkytais, sūdytais, konservuotais produktais bei duona, turi būti ne daugiau nei arbatinis šaukštelis (6 g).

Patariama:

· Rečiau ir mažesniais kiekiais vartoti maisto produktus, kuriuose yra daug druskos

· Dažniau valgyti maistą, turintį mažai druskos (pvz., daržoves ir vaisius)

· Į gaminamą maistą dėti kuo mažiau druskos, patiekalų skonį pagerinti prieskoniais

· Papildomai nesūdyti jau pagaminto maisto, ypač prieš tai neparagavus

 

Kalio kiekio didinimas maiste. Dienos maisto davinyje turi būti ne mažiau nei 3,5 g kalio. Gausus kalio turinčio maisto – vaisių ir daržovių – valgymas padeda palaikyti mažą kraujospūdį. Kalio gausu bulvėse, bananuose, slyvose, pupelėse, pomidoruose, liesuose pieno produktuose, razinose, apelsinuose ir pomidorų sultyse.

 

Alkoholis. Jei vartojate alkoholį, per dieną išgerkite ne daugiau nei 2 standartinius alkoholio vienetus (standartinis vienetas – 10 g gryno alkoholio). Vienas vienetas atitinka stiklinę alaus arba nedidelę taurę vyno. Kuo daugiau geriama alkoholio, tuo didesnis ir kraujospūdis. Metus gerti, kraujo spaudimas mažėja.

 

Rūkymas. Tabako dūmuose esantis nikotinas, veikdamas autonominę nervų sistemą, sutraukia periferines kraujagysles, padažnina pulsą ir padidina arterinį kraujo spaudimą.

Metimas rūkyti yra kol kas veiksmingiausias būdas sumažinti sergamumą rūkymo sukeltomis ligomis ir mirštamumą nuo jų.  Metus rūkyti greitai pagerėja savijauta, mažėja rizika susirgti arterine hipertenzija ir kitomis ligomis. Mesti rūkyti verta bet kuriame amžiaus laikotarpiu. Net metus gana vėlyvame amžiuje, pailgėja gyvenimo trukmė.

 

Stresas, nerimas, baimė. Streso, kaip natūralaus gyvenimo reiškinio, neįmanoma visiškai išvengti, nes niekas negali apsaugoti žmogaus nuo jaudinančių įvykių, nemalonumų, įtampos ir pavojų. Atpalaiduojamieji pratimai galėtų kiek pagerinti gyvenimo kokybę, bet to neužtenka tikrosios hipertenzijos kontrolei. Rekomenduojama:

· daugiau sportuoti, nes fizinė veikla (pvz., mankšta, fizinis darbas, bėgiojimas) yra natūraliausias būdas sudeginti streso metu organizme susikaupusias kenksmingas medžiagas. Mankšta, fizinis darbas sustiprina organizmą, nervų sistemą, pagerina nuotaiką;

· ne mažiau svarbu sveikai maitintis: vartoti daugiau vaisių ir daržovių, vengti riebalų, alkoholio ir kofeino, valgyti reguliariai ir saikingai;

 · darbo ir mokymosi aplinkoje stengtis vengti konfliktų su aplinkiniais, o jei jų iškyla, kuo greičiau išspręsti, kad tai nebekeltų neigiamų emocijų;

· tinkamai išsimiegoti, dažniau būti gryname ore;

· planuoti savo laiką, kad nereikėtų skubėti ir jaudintis, kad pavėluosite;

· susirasti mėgstamą užsiėmimą – skaityti, klausytis muzikos, tapyti, megzti, siūti, gaminti valgį – kad tai padėtų užmiršti visus nemalonumus;

· stengtis mąstyti apie gerus dalykus, ugdyti gerąsias būdo savybes – atlaidumą, kantrybę, pagarbą.

 

Medikamentinis gydymas spaudimą mažinančiais vaistais:

  1. AKF inhibitoriai (slopinantys aktyvias medžiagas, sutraukiančias kraujagysles, pvz.: zofenoprilis (Zofistar));
  2. kalcio kanalų blokatoriai (plečiantys kraujagysles, pvz.: lercanidipinas (Lercapin));
  3. beta blokatoriai (retinantys širdies susitraukimus, pvz: nebivololis);
  4. diuretikai (šlapimą varantys),
  5. sartanai (olmesartanas ir kt.)

 
Gydymo tikslas – ilgam sumažinti arterinį kraujospūdį. Gydymas būna ilgalaikis, dažnai trunkantis visą gyvenimą.

 

Nemaža dalis žmonių, kurių aukštas kraujospūdis, gydytis bando patys. Tačiau būtina pabrėžti, kad taip daryti nederėtų – reikia kreiptis į gydytoją, jis, atlikęs kelis tyrimus, nuspręs, kokių vaistų ir kokiomis dozėmis reikia skirti.

Atlikti moksliniai tyrimai parodė, kad kuo anksčiau pradėjus gydyti hipertenziją, pasiekiama geresnių rezultatų, o negydant ilgiau kaip dvejus metus, komplikacijų rizika labai padidėja. 

Kitas labai svarbus aspektas yra tai, kad, paskyrus vaistų, jų vartoti reguliariai ir taip kaip nurodyta yra būtina, nepaisant savijautos. Nors kraujospūdis ir gali normalizuotis, koreguoti reikia tik vaistų dozes, o ne apskritai nustoti gydyti.

Atkreipti dėmesį bei prisiminti reikia ir tai, kad hipertenzija yra nepagydoma liga ir vaistus, nuolat konsultuojantis su gydytoju bei ieškant geriausių derinių, reikia vartoti visą likusį gyvenimą.

Ypač kraujospūdžio gydymu rūpintis būtina greta sergant ir kitomis ligomis, tokiomis kaip cukrinis diabetas, inkstų ligos ir pan. Tokiais atvejais kraujospūdį būtina griežtai koreguoti ir nuolat stebėti, kad jis nepakiltų aukščiau nei 130/80 mmHg.

 


Ligos prevencija

Norint išvengti arterinio kraujospūdžio padidėjimo, svarbu atsisakyti žalingų įpročių, tinkamai maitintis, daugiau judėti.

Žymos: aiškiaiški priežastisaiški priežastis nežinomaaktyviasaktyvias medžiagasaktyvias medžiagas sutraukiančiasaktyviųaktyvių žmoniųaktyvių žmonių geresnėaktyvumą middotaktyvumą šiuolaikinisaktyvumasaktyvumo didinimasaktyvumo formąaktyvumo formą eitiakysalausaliejaisalinamaalkoholįalkoholioalkoholio kofeinoalkoholio kofeino valgytialkoholio vartojimasalkoholio vienetasalkoholio vienetas atitinkaalkoholio vienetusalkoholio vienetus standartinisalkoholisalkoholis antsvoris nutukimasamžiaus laikotarpiuamžiaus turintysamžiaus turintys viršsvorįamžiujeamžiuje pailgėja gyvenimoamžiusaneurizmomisanksčiau pradėjus gydytiantrinėantrinė antrine hipertenzijaantrinė hipertenzijaantrinė hipertenzija tesudaroantrine hipertenzija vadinamaantsvorioantsvorio šešis kartusantsvorisantsvoris nutukimasapelsinuoseapibūdinimasapibūdinimas arterinėapibūdinimas arterinė hipertenzijaapibūdinimas ligosapibūdinimas ligos pažeidžiamasapkrautaaplinkiniaisaplinkojeaplinkoje stengtis vengtiapsaugoti žmogausapskritaiapskritai nustotiapskritai nustoti gydytiarbatinisarterinearterinė hipertenzijaarterinė hipertenzija jokiaisarterine hipertenzija kitomisarterinė hipertenzija ligosarterinė hipertenzija pirmiausiaiarterine hipertenzija sergaarterine hipertenzija sergantysarterinįarterinį kraujoarterinį kraujo spaudimąarterinį kraujospūdįarterinį kraujospūdį gydymasarterinioarterinio kraujospūdžioarterinio kraujospūdžio padidėjimasarterinio kraujospūdžio padidėjimoarterinisarterinis pasipriešinimas kurįarterinis spaudimasarterinis spaudimas padidėjaarteriniuarteriniu kraujospūdžiu padidintuasmenysasmenys arterine hipertenzijaasmenys ligosasmenys ligos priežastysasmenysligosasmenysligos priežastysasmenysligos priežastys rizikosaspektasaterosklerozėaterosklerozę inkstųaterosklerozę inkstų kraujagysliųaterosklerozę inkstų nepakankamumąatitinkaatkreipiaatkreipiamasatkreiptiatkreipti dėmesįatlaidumąatlikęsatlikęs kelisatlikęs kelis tyrimusatpalaiduojamiejiatsiradimąatsiradimą bendras druskosatsiranda prasidėjusatsiranda prasidėjus komplikacijomsatsisakytiatsitiktinaiatsitiktinai pamatavus kraujoatvejais kraujospūdįatvejais kraujospūdį griežtaiaugaliniaisaukščiauaukštasaukštas kraujospūdisaukštas kraujospūdis gydytisausyseausyse skausmasausyse skausmas širdiesautonominėbaimėbaimė stresobaimė streso natūralausbananuosebandobėgantbėgiojimasbėgyjebėgyje matuojant spaudimąbendrasbendras druskosbendras druskos kiekisbeta blokatoriaibeta blokatoriai retinantysbeveik kasdienbeveik kasdien bentblokatoriaiblokatoriai plečiantys kraujagyslesblokatoriai retinantysblokatoriai retinantys širdiesbūdas sudegintibūdas sudeginti stresobūdas sumažintibūdas sumažinti sergamumąbūdobūdo savybesbūdo savybes atlaidumąbulvėsecholesteroliocukrauscukriniscukrinis diabetas inkstųdabar dirbadabar dirba valandųdalis arterinėdalis arterinė hipertenzijadalis ligosdalis ligos priežastysdalis žmoniųdalis žmonių aukštasdalisligosdalisligos pažeidžiamidalisligos pažeidžiami asmenysligosdalykaidalykusdarbedarbo mokymosidarbo mokymosi aplinkojedarosidaržoves vaisius middotdaržovių valgymasdaržovių valgymas padedadaržovių vengtidaržovių vengti riebalųdaugelįdaugelį metų jaučiasidaviniodavinyjedavinyje mažiaudažniau grynamedažniau sergadažniau serga arterinedažniau valgytidažniau valgyti maistądažniausiaidažniausiai inkstųdažniausiai inkstų vidiniųdejadeja antrinėdeja antrinė hipertenzijadeja dėmesysdeja dėmesys atkreipiamasdeja ligadėmesysderiniuderinių vartotiderinių vartoti visądėtidiabetasdiabetas inkstųdiabetas inkstų ligosdiagnostikaligosdiagnozuojadiagnozuojamadidelės rizikosdidelės rizikos grupeidideliodidelio spaudimodidelio spaudimo veikimodidelis druskosdidelis druskos kiekisdidelis gyvenimodidelis gyvenimo tempasdideliusdidesnisdidesnis kraujospūdisdidesnis kraujospūdis metusdidinimasdidinimas maistedidinimas maiste dienosdidintididžiausiasdidžiausias krūvis tenkadienomisdienomis dviejųdienomis dviejų savaičiųdienos maistodienos maisto davinyjedirbadirbantysdirbtidiuretikaidozėmisdozėsdruskosdruskos kiekisdruskos kiekis maistedruskos kiekis netaisyklingadruskos middotdruskos patiekalųdruskos patiekalų skonįdruskos riebalųdruskos riebalų saldumynųdruskos vartojimas skatinadūmuoseduonadūrimusdvejusdvejus metusdvejus metus komplikacijųdviejų savaičiųdviejų savaičių bėgyjedviračiueitielastingumąemocijųemociniusendokrininėsendokrininės inkstų ligosenergijąenergijos pertekliusenergijos perteklius paverčiamasenergingienergingi žmonėsenergingi žmonės priklausoesantisesantysesantys normalaus kūnofizinėfizinįfizinį aktyvumą middotfizinį aktyvumą šiuolaikinisfiziniofizinio aktyvumo didinimasfizinio aktyvumo formąfizinio krūviofizinis bėgiojimasfizinis sustiprinafizinis sustiprina organizmąfiziškaifiziškai aktyviųfiziškai aktyvių žmoniųgalogalo sudėtingagalo sudėtinga ligosgalvos krūtinėsgalvos krūtinės pilvogalvos skausmasgalvos skausmas ypačgaminamagaminamą maistągaminamą maistą dėtigamintigana sėkmingai dejagana vėlyvamegana vėlyvame amžiujegaunamagausiausiągausiausią kraujagysliųgausiausią kraujagyslių tinklągaususgausus kaliogausus kalio turinčiogenetinėsgenetinisgenetiniųgerai simptomųgerai simptomų atsirandagerąsiasgerąsias būdogerąsias būdo savybesgėręsgėręs kavos spaudimasgeresnėgeresniugeriamageriama alkoholiogeriausiųgeriausių derinių vartotigėrimųgėrimų saldumynųgėrimų saldumynų gaususgerti kraujogerti kraujo spaudimasgerusgražugreičiaugreičiau išspręstigrėsmėgrėsmesgretagreta sergantgreta sergant kitomisgriežtaigriežtai koreguotigriežtai koreguoti nuolatgrūdiniųgrūdinių produktų middotgrupeigrupei ligosgrupei ligos simptomaigrupei reikalingagrupei reikalinga nuolatinėgrynamegrynogryno alkoholiogryno alkoholio vienetasgydantisgydomagydymasgydymas ilgalaikisgydymas ilgalaikis trunkantisgydymas kūnogydymas kūno masėsgydymas ligosgydymas ligos prevencijagydymas nemedikamentinisgydymas nemedikamentinis gydymasgydymas spaudimągydymas spaudimą mažinančiaisgydymas veiksmingasgydymas veiksmingas pirmiausiagydymasligosgydymugydyti atkreiptigydyti atkreipti dėmesįgydyti hipertenzijągydyti hipertenziją pasiekiamagydyti kraujospūdįgydyti kraujospūdį galogydytisgydytojasgydytojas ligągydytojas ligą diagnozuojagyvenimą kraujospūdžiogyvenimą kraujospūdžio gydymugyvenimą nemaža dalisgyvenimo būdogyvenimo būdo keitimasgyvenimo kokybęgyvenimo reiškiniogyvenimo reiškinio neįmanomagyvenimo trukmęgyvenimo trukmė stresasgyvuliniųgyvulinių riebalųgyvulinių riebalų vartojimągyvybiškaihipercholesterolemijahipertenzijahipertenzija didžiausiashipertenzija didžiausias krūvishipertenzija dviejųhipertenzija dviejų rūšiųhipertenzija jokiaishipertenzija jokiais simptomaishipertenzija kitihipertenzija kiti svarbūshipertenzija kitomishipertenzija kitomis ligomishipertenzija ligoshipertenzija ligos apibūdinimashipertenzija nesukeliahipertenzija nesukelia jokiųhipertenzija padidėjęshipertenzija padidėjęs arterinishipertenziją pasiekiamahipertenziją pasiekiama geresniųhipertenzija pirmiausiaihipertenzija pirmiausiai pasireiškiahipertenzija sergahipertenzija serga vyresniohipertenzija sergantyshipertenzija sergantys žmonėshipertenzija sukeltihipertenzija sukelti širdieshipertenzija tesudarohipertenzija tesudaro visųhipertenzija vadinamahipertenzija vadinama tadahipertenzijos atsiradimąhipertenzijos atsiradimą bendrashipertenzijos grėsmėshipertenzijos grėsmės manohipertenzijos kontroleihipertenzijos kontrolei rekomenduojamahipertenzijos priežastyshipertenzijos priežastys kelioshipertenzijųhipertenzijų rūšys pirminėhipertenzinėsieškantįgimtasilgąilgalaikisilgalaikis trunkantis visąilgamilgam sumažintiilgam sumažinti arterinįilgiau dvejus metusinfarktoinhibitoriaiinkstaiinkstųinkstų kraujagysliųinkstų kraujagyslių aterosklerozęinkstų ligosinkstų nepakankamumąinkstų nepakankamumą pažeidžiamiinkstų vidiniųinkstų vidinių liaukųinkstuoseįpročiųįpročių tinkamaiįpročių tinkamai maitintisišgerkiteįskaitantiškylaišmetamoišmetamo kraujoišmetamo kraujo pulsacijosišplonėtiišraiškaišsimiegotiišsimiegoti dažniauišsimiegoti dažniau grynameišsiplėtimusišspręstiišvengti arterinioišvengti arterinio kraujospūdžioįtakos susirgimui turintysįtampąįtamposįtampos pavojųįtampos pavojų atpalaiduojamiejiįteigtiįvairiosįvykiųįvykių nemalonumų įtamposjaučiajaučiasijaučiasi geraijaučiasi gerai simptomųjaučiasi visiškaijaučiasi visiškai sveikijaudinančiųjaudintisjiemsjiems pasireiškusjiems pasireiškus tuometjokiaisjudajudėtijudėtiligosjuosejuose sočiųjų riebalųjūsų tėvų kraujokairėkairiojokairysiskairysis skilvelis širdiskalciokalio bulvėsekalio bulvėse bananuosekalio didinimaskalio didinimas maistekalio gaususkalio gausus kaliokalio turinčiokalio turinčio maistokanalųkantrybėkartus dažniaukartus dažniau sergakasdien bentkasdien beveik kasdienkaupiamaskaupiamas organizmekavoskavos spaudimaskavos spaudimas matuojamaskcalkcal middotkeistikeitimaskelioskeliskelis tyrimuskelis tyrimus nuspręskenkiakenksmingaskenksmingas medžiagas mankštakiek pagerintikiek pagerinti gyvenimokiekiaiskiekiais vartotikiekiais vartoti maistokiekiskiekis maistekiekis maiste įskaitantkiekis netaisyklingakiekis netaisyklinga mitybakitaipkitas svarbuskitas svarbus aspektaskiti simptomaikiti simptomai gydytojaskitiemskitiems lėčiau kairysiskitomiskitomis ligomiskitomis ligomis mestikitomis ligomis tokiomiskitos ligoskitos ligos pasekmėklausytiskofeinokofeino valgytikofeino valgyti reguliariaikokiomiskokiųkompiuteriokomplikacijomskomplikacijųkomplikacijų hipertenzijakomplikacijų hipertenzija sukeltikomplikacijų rizikakomplikacijų rizika padidėjakonfliktųkonservuotaiskonsultuojantiskontrolėkontrolė nutukimaskontrolė nutukimas reguliuotikontroleikontrolei rekomenduojamakontrolei rekomenduojama middotkontroliuojantkontroliuojant kūnokontroliuojant kūno svorįkontroliuotikontroliuoti riebalųkontroliuoti riebalų gyvuliniųkoreguotikoreguoti nuolatkoreguoti nuolat stebėtikoronarinękovotikovoti hipertenzijakraujagyslėmskraujagyslėskraujagyslių aterosklerozękraujagyslių aterosklerozę inkstųkraujagyslių pakenkimokraujagyslių pakenkimo vystosikraujagyslių sistemojekraujagyslių sistemoje padidėjusiamkraujagyslių tinkląkraujagyslių tinklą turintyskraujavimaskraujo pulsacijoskraujo pulsacijos rizikąkraujo spaudimąkraujo spaudimą keliskraujo spaudimą metimaskraujo spaudimąkaikraujo spaudimąkai kuriemskraujo spaudimaskraujo spaudimas mažėjakraujo spaudimas padidėjęskraujo spaudimokraujo spaudimo sutrinkakraujospūdį galokraujospūdį galo sudėtingakraujospūdį griežtaikraujospūdį griežtai koreguotikraujospūdį gydymaskraujospūdį gydymas ilgalaikiskraujospūdį kaliokraujospūdį kalio bulvėsekraujospūdiskraujospūdis gydytiskraujospūdis gydytis bandokraujospūdis metuskraujospūdis metus gertikraujospūdis normalizuotiskraujospūdis normalizuotis koreguotikraujospūdžiokraujospūdžio gydymukraujospūdžio gydymu rūpintiskraujospūdžio kontrolėkraujospūdžio kontrolė nutukimaskraujospūdžio padidėjimaskraujospūdžio padidėjimokraujospūdžio padidėjimo atsisakytikraujospūdžiukraujospūdžiu padidintukraujospūdžiu padidintu laikomaskraujotakąkrepšinįkrizėskrūtinėskrūviokrūviskrūvis tenkakrūvis tenka širdžiaikrūviuskūno dalis arterinėkūno dalis ligoskūno dalisligoskūno dalisligos pažeidžiamikūno masėskūno masės normalizavimaskūno sudėjimokūno sudėjimo rekomenduojamakūno svorįkuriame amžiauskuriame amžiaus laikotarpiukuriems pasireikšti galvoskuriuosekvėpavimaslaiką apkrautalaiką vieniemslaiką vieniems greičiaulaikantlaikant širdieslaikant širdies lygyjelaikomaslaikuilaiptaislaisvalaikiolėčiaulėčiau kairysislėčiau kairysis skilvelisliaukųliaukų sistemos arterinisliesuoseligą diagnozuojaligą diagnozuoja nustatęsliga gydomaliga gydoma ganaliga paprastailiga paprastai diagnozuojamaliga sekantysliga sekantys veiksniailiga sirgoliga sirgo tėvailigą sukeliančiusligą sukeliančius rizikosliga vaistusliga vaistus nuolatligomis mestiligomis mesti rūkytiligomis tokiomisligomis tokiomis cukrinisligoniailigos apibūdinimas arterinėligos atvejailigos atvejai šeimojeligos gydymasligos gydymas ligosligos gydymas nemedikamentinisligos kitaipligos pasekmėligos pasekmė dažniausiailigos pažeidžiamasligos pažeidžiamas organasligos prevencijaligos prevencija arterinėligos prevencija norintligos priežastysligos priežastys rizikosligos simptomailigos simptomai požymiailigos sukeltaisligos sukeltais organųlikusįlikusį gyvenimąlikusį gyvenimą kraujospūdžiolipęslygyjelygyje ligoslygyje ligos gydymasmaišeliųmaistą dėtimaistemaiste dienosmaiste dienos maistomaisto davinyjemaisto davinyje mažiaumaisto produktusmaisto produktus kuriuosemaisto vaisiųmaisto vaisių daržoviųmaitintismaitintis judėtiligosmaitintis vartotimaitintis vartoti vaisiųmalimomalonumomalonumo fiziniomalonumo fizinio aktyvumomalonusmankštamankšta fizinismankšta fizinis bėgiojimasmankšta fizinis sustiprinamanomasėsmąstytimatuojamasmatuojantmatuojant spaudimąmatuojant spaudimą neturimažamažą kraujospūdįmažą kraujospūdį kaliomažai druskosmažėjamažėja rizikamažėja rizika susirgtimažėja rūkymasmažėja rūkymas tabakomažesniaismažesniais kiekiais vartotimažiau druskosmažiau druskos patiekalųmažiau judamažiau juda darbemažiau kcalmažiau kcal middotmažiau sveikaimažiau sveikai maitintismažinančiaismažinimasmažinti gyvulinių riebalųmedikamentinismedikamentinis gydymasmedikamentinis gydymas spaudimąmedžiagasmedžiagas mankštamedžiagas mankšta fizinismedžiagas sutraukiančiasmedžiagas sutraukiančias kraujagyslesmedžiagų poveikyjemedžiagų poveikyje kraujagyslėsmėgstamamegztimestimesti rūkyti vertametimasmetimas rūkytimetųmetų jaučiasimetų jaučiasi geraimetus ganametus gana vėlyvamemetus gerti kraujometus komplikacijųmetus komplikacijų rizikametus rūkytimetus rūkyti pagerėjaminėtaminėta hipertenzijosminėta hipertenzijos priežastysminėta žmonėsminėta žmonės neįvertinamirštamumąmitybamitybą kontroliuoti riebalųmmhgmmhg ligosmmhg ligos prevencijamoksliniaimokymosimuzikosnaktimisnaktimis kovoti hipertenzijanatūralausnatūralaus gyvenimonatūralaus gyvenimo reiškinionatūraliausiasnatūraliausias būdasnatūraliausias būdas sudegintineatsakingainebekeltųnebyliojinebylioji žudikė hipertenzijanederėtųnedidelėnedirbtinegali apsaugotinegali apsaugoti žmogausnegydantneigiamuneįmanomaneįmanoma visiškaineįmanoma visiškai išvengtineįvertinaneįvertina hipertenzijosneįvertina hipertenzijos grėsmėsnejaustinelabaineleistinemalonumųnemalonumų įtamposnemalonumų įtampos pavojųnemalonumusnemažanemaža dalisnemaža dalis žmoniųnemedikamentinisnemedikamentinis gydymasnemedikamentinis gydymas kūnoneoficialusnepagydomanepagydoma liganepagydoma liga vaistusnepaisantnepaisant savijautosnepaisant savijautos kraujospūdisnepakankamumąnepakankamumasnepakankamumas pirmiausiainepakankamumas pirmiausiai nukenčianepakiltųneparagavusneparagavus kalio didinimasnepasireiškianereikėtųnereikšminginerimasnerimas baimė stresonervų sistemą pagerinanesūdytinesukelianetaisyklinganeturi fizinioneturi fizinio krūvioneužtenkaneužtenka tikrosios hipertenzijosnežinomanežinoma padidėjęsnežinoma padidėjęs kraujoniekasniekas negaliniekas negali apsaugotiniekonikotinasnorint išvengtinorint išvengti arterinionormalausnormalaus kūnonormalaus kūno sudėjimonormalizavimasnormalizuotisnosiesnosies pradžiojenosies pradžioje arterinėnugalėtinukenčianukenčia gausiausią kraujagysliųnuolatnuolat stebėtinuolatinėnuolatinė kraujospūdžionuolatinė kraujospūdžio kontrolėnuotaikąnurodytanuspręsnustatęsnustatęs padidintą kraujonustatyti neįmanomanustatyti neįmanoma pačiojenustotinustoti gydytinustoti gydyti atkreiptinutukimasnutukimas reguliuotinutukimas reguliuoti kūnoorganaiorganasorganas kūno dalisligosorganizmą nervųorganizmą nervų sistemąorganizmeorganizme deja ligaorganizme susikaupusiasorganizme susikaupusias kenksmingasorganų nepakankamumas pirmiausiaiorganų pažeidimaisorganų pažeidimais dejaorganuosepablogėjimaspablogėjimas kitipablogėjimas kiti simptomaipabrėžtipačiojepačioje pradžioje hipertenzijapačiomspadažninapadidėja kitaspadidėja kitas svarbuspadidėjęs cholesteroliopadidėjęs cholesterolio kiekispadidėjęs kraujopadidėjęs kraujo spaudimaspadidėjimaspadidėjimopadidėjimo atsisakytipadidėjimo atsisakyti žalingųpadidėjusi rizikapadidėjusi rizika susirgtipadidėjusiampadidėjusiopadidėjusio kraujopadidėjusio kraujo spaudimopadidėtipadidėti didintipadidėti didinti fizinįpadidina arterinį kraujopadidintapadidintą kraujopadidintą kraujo spaudimąpadidintupadidintu laikomaspadidintu laikomas spaudimaspagamintopagaminto maistopagarbąpagarbą medikamentinis gydymaspagerėjapagerėja savijautapagerėja savijauta mažėjapagerintipagerinti gyvenimopagerinti gyvenimo kokybępagerinti prieskoniais middotpagreitėtųpagrindinėpagrindinė širdiespagrindinė širdies pompapailgėjapailgėja gyvenimopailgėja gyvenimo trukmėpakaušiopakenkimopakitimaipalaikytipalaikyti mažą kraujospūdįpamatavuspamatavus kraujopamatavus kraujo spaudimąkaipapildomaipaplitęsparalyžiaipasekmėpasekmė dažniausiaipasekmė dažniausiai inkstųpasekmė tiksliųpasidžiaugtipasiekiamapasimatuojapasipriešinimaspasipriešinimas kurįpasireikštipasireikšti galvospasireikšti galvos skausmaspasireiškia pokyčiais širdiespasireiškiantipasireiškuspasirinktipasisekapasitikipasitiki savimi tinkamaipaskyruspaskyrus vaistųpatariamapatariama middotpatiekalųpatiriapavadinimaspaveldimumąpavėluositepaverčiamaspavidalopavojųpavyzdžiui verslininkai dabarpažeidimaispažeidimais dejapažeidimais deja dėmesyspažeidžiamaspažeidžiamipažeidžiami asmenysligospažeidžiami asmenysligos priežastysperiferinėspermušimuspertekliuspilvopirmiausia šalintipirmiausiaipirmiausiai nukenčiapirmiausiai nukenčia gausiausiąpirminėpirmine hipertenzijapirminė sudaropirminė sudaro visųplakimasplanuotiplanuoti laikąplauktiplečiantysplečiantys kraujagyslesplečiasiploteplote širdiesplote širdies permušimusplote širdies plakimaspokyčiaispokyčiais širdiespokyčiais širdies kraujagysliųpolinkispomidorųpomidorų sultyse alkoholispomidoruosepompapompa hipertenzijapompa hipertenzija padidėjęspoveikio pasekmėpoveikio pasekmė tiksliųpoveikyjepožymiaipožymiai arterinepožymiai arterine hipertenzijapožymiai ligospožymiai ligos gydymaspožymiailigospradėjuspradėjus gydytipradėjus gydyti hipertenzijąpradžioje arterinėpradžioje arterinė hipertenzijapradžioje hipertenzijapradžioje hipertenzija nesukeliapraeinantyspraleidžiaprarandaprasidėjuspratimaipratimai kiek pagerintiprevencijąprevencija norintprevencija norint išvengtiprieinamiausiąprieskoniaisprieskoniais middotpriežasčių nustatytipriežasčių nustatyti neįmanomapriežastįpriežastį ligapriežastį liga gydomapriežastiespriežastis nežinomapriežastis nežinoma padidėjęspriežastyspriežastys keliospriežastys kelios pirmiausiapriežastys rizikos veiksniailigospriklauso didelėspriklauso didelės rizikospriklausotepriklausote rizikospriklausote rizikos grupeiprisimintiprisitaikytiproduktaisproduktų middotproduktuosepsichinėpsichologinėspulsąpulsacijospupelėsepusiausvyraipykinimasrafinuotorankaranką laikant širdiesrankųrazinoserečiau mažesniaisrečiau mažesniais kiekiaisrečiau vartotirečiau vartoti rafinuotoregėjimoregėjimo pablogėjimas kitireguliariai nurodytareguliariai saikingaireguliuotireguliuoti kūnoreguliuoti kūno svorįreikalingareikalinga nuolatinė kraujospūdžioreikšmėsreikšmės didelisreikšmės didelis gyvenimoreiškinioreiškinio neįmanomareiškinio neįmanoma visiškairetinantysretinantys širdiesretinantys širdies susitraukimusrezultatųribojimasriebalaisriebalais kaupiamas organizmeriebalų alkoholioriebalų alkoholio kofeinoriebalų gyvuliniųriebalų gyvulinių vartojimąriebalų rūgščiųriebalų rūgščių juosriebalų vartojimąriebalų vartojimą middotriebiairitmorizikarizika padidėjarizika padidėja kitasriziką susirgtirizika susirgti arterinerizika susirgti hipertenzijarizikos grupeirizikos grupei ligosrizikos grupei reikalingarizikos veiksniai ligosrizikos veiksniai skiriamosrizikos veiksniailigosrizikos veiksniailigos simptomairizikos veiksniusrizikos veiksnius įvertintirūgščiųrūkantysrūkantys asmenysrūkantys asmenys ligosrūkymasrūkymas alkoholisrūkymas alkoholis antsvorisrūkymas tabakorūkymas tabako dūmuoserūkymorūkytaisrūkytirūkyti pagerėjarūkyti pagerėja savijautarūkyti vertarupausrūpintisrūpintis greta sergantrūšiųrūšysrūšys pirminėrūšys pirminė sudarosaikingaisaldumynųsaldumynų gausussaldumynų gausus druskossaldžiųsaldžių gėrimų saldumynųšalintisąmonėssąnaudosšaukštelissavesavijautasavijauta mažėjasavijauta mažėja rizikasavijautossavijautos kraujospūdissavijautos kraujospūdis normalizuotissavimisavimi tinkamaisavimi tinkamai subalansuotisėdėdamasšeimojesekantyssekantys veiksniaisekantys veiksniai vyresnissėkmingaisėkmingai dejasėkmingai deja antrinėserga arterineserga arterine hipertenzijasergamumąsergant hipertenzijasergant hipertenzija didžiausiassergant kitomissergant kitomis ligomissergantys žmonėssergantys žmonės jaučiasišešisšešis kartusšešis kartus dažniausienelessienelės didelio spaudimosienelės prarandasienelės praranda elastingumąsimptomaisimptomai gydytojassimptomai gydytojas ligąsimptomai požymiai arterinesimptomai požymiai ligossimptomai požymiailigossimptomai požymiailigos diagnostikaligossimptomaissimptomassimptomų atsirandasimptomų atsiranda prasidėjusširdies išmetamoširdies išmetamo kraujoširdies koronarinęširdies koronarinę ligąširdies kraujagyslių sistemoješirdies lygyješirdies lygyje ligosširdies permušimusširdies permušimus tokiaisširdies plakimasširdies plakimas kraujavimasširdies plote širdiesširdies pompaširdies pompa hipertenzijaširdies susitraukimusširdisširdis plečiasiširdis visą laikąširdyješirdžiaisirgosistemą pagerinasistemą pagerina nuotaikąsistemojesistemos arterinissistemos arterinis spaudimasšiuolaikinissiūtiskaitytiskatina hipertenzijosskatina hipertenzijos atsiradimąskausmaiskausmasskausmas širdiesskausmas širdies ploteskausmusskilvelioskilvelisskilvelis širdisskilvelis širdis plečiasiskiriamosskirtingomisskirtingomis dienomis dviejųskonįskubėtišlapimąslopinantysslopinantys aktyvias medžiagasslyvosesmegenų aterosklerozę inkstųsmegenyssmegenysesočiųjųsočiųjų riebalųsočiųjų riebalų rūgščiųspaudimą mažinančiaisspaudimą mažinančiais vaistaisspaudimą metimasspaudimą metimas rūkytispaudimą neturispaudimą neturi fiziniospaudimąkaispaudimasspaudimas matuojamasspaudimas matuojamas rankąspaudimas mažėjaspaudimas mažėja rūkymasspaudimas padidėjaspaudimas padidėja sutrikusspaudimas padidėjęsspaudimo sutrinkaspaudimo sutrinka kraujotakaspaudimo veikimospaudimo veikimo vietojespaudimuispecialistaispecialistai nustatytispengimasspengimas ausyse skausmassportuotisprandostaigastaiga padidėjusio kraujostandartinisstandartiniusstandartinius alkoholiostandartinius alkoholio vienetusstebėtistengtisstengtis mąstytistengtis mąstyti gerusstengtis vengtistengtis vengti konfliktųstenokardijosstiklinestokastresasstreso natūralausstreso natūralaus gyvenimostreso organizmestreso organizme susikaupusiassubalansuotisudarosudaro visųsudarytisudegintisudeginti stresosudeginti streso organizmesudėjimosudėtingasudėtinga ligossudėtinga ligos pažeidžiamassūdytaissukeliančiussukeliančius rizikossukeliančius rizikos veiksniussukeltaissukeltais organųsukeltais organų pažeidimaissukelti širdiessukelti širdies koronarinęsukeltomissukėlusiąsukėlusią priežastįsultysesultyse alkoholissumažejusiossumažinti arterinįsumažinti arterinį kraujospūdįsumažinti sergamumąsumažinti sergamumą rūkymosunkiausuprakaituotųsūriaisusiaurėjimassusidurtisusidurti ligossusidurti ligos sukeltaissusijaudinęssusikaupusiassusirastisusirgimuisusirgimui turintyssusirgimui turintys dalykaisusirgti arterinesusirgti arterine hipertenzijasusirgti hipertenzijasusirgti hipertenzija kitisusitraukiasusitraukimussustandėjasustiprėjasustiprinasustiprina organizmą nervųsutraukiasutraukiančiassutraukiančias kraujagyslessutrikimaisutrikussutrinkasuvartotisuvartoti mažiau kcalsužinosvaigimassvarbiuosesvarbųsvarbus aspektassvarbus kontroliuojant kūnosveikaisveikai maitintis vartotisveikisveiki ligasveiki liga paprastaisvorįsvoriuitabakotapytitaurėteikiančiąteikiančią malonumo fiziniotelevizoriaustempastenka širdžiaitenka susidurti ligostesudarotesudaro visų ligostėvaitėvųtėvų kraujotėvų kraujo spaudimastikrątikrą laikątikrą laiką vieniemstikrosiostikrosios hipertenzijostikrosios hipertenzijos kontroleitikslastikslas ilgam sumažintitiksliųtinkamai išsimiegotitinkamai išsimiegoti dažniautinkamai maitintistinkamai maitintis judėtiligostinkamai subalansuotitinkamai subalansuoti mitybątinklątinklinįtinklinį fiziškai aktyviųtokiaistokiais atvejais kraujospūdįtokiomistokiomis cukrinistokiomis cukrinis diabetastolitrukmėtrukmė stresastrukmė stresas nerimastrunkantistrunkantis visątrunkantis visą gyvenimąturinčioturinčio maistoturinčio maisto vaisiųturintiturintį mažai druskosturintiejiturintysturintys dalykaiturintys viršsvorįturintys viršsvorį riebiaityrimaityrimusugdytiugdyti gerąsias būdoužmirštiužsiėmimąvadinamavadinamusvadovaujantįvairuodamasvaisių daržoviųvaisių daržovių valgymasvaisių daržovių vengtivaisiusvaisius middotvaistų dozėsvalandųvalgantysvalgantys rūkantys asmenysvalgįvalgymasvalgytivalgyti maistąvalgyti maistą turintįvalgyti reguliariaivalgyti reguliariai saikingaivarantysvargintivarginti galvosvarginti galvos krūtinėsvartojatevartojate alkoholįvartojimą middotvartojimas skatinavartojimas skatina hipertenzijosvartoti maistovartoti maisto produktusvartoti rafinuotovartoti rafinuoto cukrausvartoti reguliariaivartoti reguliariai nurodytavartoti vaisiųvartoti vaisių daržoviųvartoti visąvartoti visą likusįvažiuotiveikdamasveiklūsveiklūs energingi žmonėsveiksmingasveiksmingas pirmiausiaveiksmingas pirmiausia šalintiveiksmingiausiasveiksmingiausias būdas sumažintiveiksniaiveiksniai ligosveiksniai ligos simptomaiveiksniai skiriamosveiksniai vyresnisveiksniai vyresnis amžiusveiksniailigosveiksniailigos simptomaiveiksniailigos simptomai požymiailigosveiksnių išraiškaveiksnių išraiška žmogausveiksnių poveikioveiksnių poveikio pasekmėveiksniusvėluvėlu sergant hipertenzijavėlyvamevėmimasvengti konfliktųvengti konfliktų aplinkiniaisvengti riebalųvengti riebalų alkoholioverslininkaiverslininkai dabarverslininkai dabar dirbavertavidiniųvienetasvienetas atitinkavienetas atitinka stiklinęvienetas gryno alkoholiovienetusvieniemsvietojeviršviršijantisviršsvorįvisą gyvenimąvisą gyvenimą nemažavisą laikąvisą laiką apkrautavisą likusįvisą likusį gyvenimąvisiškai išvengtivisiškai sveikivisiškai sveiki jiemsvisiškai sveiki ligavisų ligosvisų ligos kitaipvynovyrams viršvyresnio amžiaus turintysvyresnisvystosivystytisypačžaistižalingųžalingų įpročių tinkamaižinantžinant priežastįžinant priežastį ligažmogųžmogų varginti galvosžmonės jaučiasižmonės jaučiasi visiškaižmonės neįvertina hipertenzijosžmonės priklausožmonės priklauso didelėsžmonių aukštasžmonių aukštas kraujospūdisžmonių geresnėžmonių geresnė psichinėžudikėžudikė hipertenzijažudikė hipertenzija dviejų
Anekdotai

archyvas