Mezym

Cerebrolysin

Peptidų preparatas (Cerebrolysin koncentratas), išskirtas iš kiaulių smegenų, 215,2mg/ml, injekcinis arba infuzinis tirpalas
Vartojimas: vartoti į veną
Registratorius: Ebewe Pharma Ges.m.b.H. Nfg. KG, Austrija
Receptinis: Receptinis


Sudedamosios medžiagos:
Peptidų preparatas (Cerebrolysin koncentratas), išskirtas iš kiaulių smegenų

Vaistinio preparato pavadinimas

Cerebrolysin 10 ml tirpalas švirkšti arba infuzuoti į veną
Cerebrolysin 20 ml tirpalas švirkšti arba infuzuoti į veną
Cerebrolysin 30 ml tirpalas švirkšti arba infuzuoti į veną
Cerebrolysin 50 ml tirpalas švirkšti arba infuzuoti į veną

Kokybinė ir kiekybinė sudėtis

Viename mililitre vandeninio tirpalo yra 215,2 mg peptidų preparato (Cerebrolysin koncentrato), išskirto iš kiaulių smegenų.
Pagalbinės medžiagos: natrio hidroksidas, injekcinis vanduo.

Terapinės indikacijos

 Smegenų funkcijos sutrikimas, atsiradęs dėl organinės, medžiagų apykaitos arba degeneracinės nervų sistemos ligos, ypač senilinės Alzheimerio tipo demencijos.
 Būklė po smegenų insulto.

Dozavimas ir vartojimo metodas

Vienkartinė Cerebrolysin dozė neturėtų būti didesnė negu 50 ml. Kiek laiko medikamentu gydyti, nustato gydytojas.

Rekomenduojama optimali vieno gydymo kurso trukmė yra 10 - 20 dienų. Jo metu Cerebrolysin reikia leisti kasdien.

Rekomenduojama paros dozė nurodyta toliau.
Smegenų funkcijos sutrikimas, atsiradęs dėl organinės, medžiagų apykaitos ar degeneracinės nervų sistemos ligos (demencijos). Paros dozė yra 5 – 30 ml tirpalo.
Būklė po smegenų insulto. Paros dozė yra 10 – 50 ml tirpalo.
Vaikams Cerebrolysin paros dozė yra 1 – 2 ml tirpalo.

Minėtą gydymo kursą galima kartoti tol, kol medikamentas sukelia poveikį.. Po pirmo gydymo kurso vaisto galima injekuoti rečiau: 2 - 3 kartus per savaitę. Intervalų tarp gydymo kursų trukmė turi būti tokia pat, kaip gydymo kurso.

Į raumenis galima švirkšti ne daugiau kaip 5 ml, į veną  ne daugiau kaip 10 ml. Jeigu būtina gydyti 10 – 50 ml doze, ją reikia atskiesti tinkamu infuzijų tirpalu ir lėtai (per 15 – 60 min.) sulašinti į veną.

Nustatyta, jog atskiesto 0,9  natrio chlorido (1 ml yra 9 mg natrio chlorido), Ringerio tirpalu (viename jo litre yra 153,98 mmol natrio, 2,74 mmol kalcio, 4,02 mmol kalio ir 163,48 mmol chloro) arba 5  gliukozės tirpalu Cerebrolysin, laikomo šviesoje, kambario temperatūroje, tinkamumo laikas yra ne trumpesnis negu 24 val.

Kartu su Cerebrolysin galima leisti vitaminų bei širdies ir kraujagyslių sistemą veikiančių vaistų, tačiau viename švirkšte jų maišyti negalima.

Kontraindikacijos

 Padidėjęs organizmo jautrumas bet kuriai sudedamajai Cerebrolysin tirpalo daliai.
 Epilepsija.
 Sunkus inkstų funkcijos sutrikimas.


Specialūs įspėjimai ir atsargumo priemonės

Jeigu yra kuri nors iš toliau išvardytų būklių, Cerebrolysin tirpalu reikia gydyti itin atsargiai
 Alerginė diatezė.
 Epilepsija, pasireiškiančia didžiųjų traukulių (grand mal) priepuoliais (Cerebrolysin gali dažninti traukulių priepuolius).
 Esamas arba buvęs sunkus inkstų funkcijos nepakankamumas (kad Cerebrolysin pažeistų inkstus, nepastebėta, tačiau sunkiu inkstų funkcijos nepakankamumu sergančių ligonių juo gydyti negalima).

Sąveika su kitais vaistiniais preparatais bei kitokia sąveika

Cerebrolysin vartojant kartu su antidepresantais, įskaitant ir manoaminooksidazės
inhibitorius, reikia sekti, ar nepasireiškia adityvus poveikis. Tokiu atveju antidepresantų dozę patariama mažinti.
Su aminorūgščių infuziniais tirpalais Cerebrolysin maišyti negalima.

Nėštumas ir žindymas

Tyrimų su gyvūnais metu toksinio Cerebrolysin poveikio dauginimuisi nepastebėta. Ar toks poveikis galimas žmogui, netirta, todėl nėščias ir kūdikį krūtimi maitinančias moteris Cerebrolysin galima gydyti tik nustačius naudos ir rizikos santykį.

Poveikis gebėjimui vairuoti ir valdyti mechanizmus

Klinikiniais tyrimais įrodyta, jog gebėjimo vairuoti ir valdyti mechanizmus Cerebrolysin netrikdo.

Nepageidaujamas poveikis

Retais atvejais Cerebrolysin sukeliamas centrinės nervų sistemos aktyvinimas būdavo susijęs su ažitacija: agresija, konfūzija, nemiga.
Tyrimų metu retais atvejais atsirasdavo hiperventiliacija, hipertenzija, hipotenzija, nuovargis, tremoras, depresija, apatija, galvos svaigimas bei simptomų, panašių į gripo (šaltkrėtis, kosulys, kvėpavimo organų infekcija).
Buvo pavienių didžiųjų traukulių priepuolių bei konvulsijų atvejų.
Retais atvejais galimas virškinimo trakto veiklos sutrikimas: atsiranda apetito stoka, dispepsija, viduriavimas, vidurių užkietėjimas, vėmimas ir pykinimas.
Jeigu Cerebrolysin tirpalas švirkščiamas greitai, gali mušti karštis, pilti prakaitas, svaigti galva, pavieniais atvejais  pasireikšti širdies palpitacija arba aritmija.
Galima lokali injekcijos vietos reakcija: paraudimas, niežulys, deginimas.
Labai retais atvejais gali pasireikšti padidėjusio organizmo jautrumo arba alerginė reakcija, pvz., odos pokytis, lokali kraujagyslių reakcija, galvos, kaklo, galūnių arba strėnų skausmas, karščiavimas, dispnėja, drebulys ir būklė, panaši į šoką.
Toks poveikis būdingas senyviems žmonėms, tačiau minėtų simptomų jiems gali atsirasti ir negydant Cerebrolysin.

Perdozavimas

Kad vaisto perdozavus pasireikštų neigiamas poveikis žmogaus sveikatai, nepastebėta.


Farmakodinaminės savybės

Iš kiaulių smegenų išskirta proteolizinių peptidų frakcija stimuliuoja ląstelių diferenciaciją, padeda palaikyti nervinių ląstelių funkciją, skatina jų apsaugos ir atsigavimo funkciją. Tyrimais su gyvūnais nustatyta, jog Cerebrolysin daro tiesioginį poveikį nervinių ląstelių ir sinapsių plastiškumui, todėl gerina išmokimą. Toks poveikis pasireiškė nesubrendusiems, subrendusiems ir senyviems gyvūnams, kurių pažinimo funkcija buvo susilpnėjusi. Gyvūnams, kuriems dirbtiniu būdu buvo sukelta smegenų išemija, Cerebrolysin sumažino jos plotą, slopino edemos formavimąsi, stabilizavo mikrocirkuliaciją, du kartus pailgino išgyvenamumo trukmę, normalizavo dėl pažeidimo susilpnėjusią nervų sistemos funkciją, įskaitant išmokimą. Teigiamas vaisto poveikis pasireiškė ir gyvūnams, kuriems buvo sukelta Alzheimerio liga. Be tiesioginio poveikio nervinėms ląstelėms, Cerebrolysin gerokai padidina molekulių, pernešančių gliukozę per kraujo ir smegenų barjerą, kiekį, todėl sumažėjo energijos, atsirandančios sergant minėta liga, trūkumas.

Elektroencefalografiniais sveikų savanorių ir ligonių, sergančių demencija, pasireiškusia dėl kraujotakos sutrikimo, tyrimais nustatyta, jog po 4 gydymo savaičių priklausomai nuo dozės padidėja nervinių ląstelių aktyvumas (padidėja ir alfa, ir beta aktyvumas). Nepaisant ligą sukėlusios priežasties, ligoniams, sergantiems degeneracine Alzheimerio tipo demencija arba dėl kraujotakos sutrikimo pasireiškusia demencija, Cerebrolysin pagerina pažinimo funkciją ir kasdieninę veiklą. Bendroji būklė pradeda gerėti po dviejų gydymo savaičių, o gydant toliau ji dar pagerėja. Teigiamą poveikį Cerebrolysin sukelia 60 – 70  pacientų, sergančių demencija, nepriklausomai nuo jos priežasties. Ligoniams, sergantiems seniline Alzheimerio tipo demencija, būklės pagerėjimas išlieka ir baigus gydymą. Stabilus gebėjimo atlikti kasdieninę veiklą padidėjimas išlieka ilgai, todėl ligoniui reikia mažiau priežiūros ir slaugos. Kadangi Cerebrolysini būdingas neurotropinis poveikis (panašus į augimo faktoriaus sukeliamą), todėl gydant juo įmanoma pastebimai sulėtinti, o kai kuriais atvejais net sustabdyti nervų sistemos degeneracijos progresavimą.

Farmakokinetinės savybės

Iš kiaulių smegenų išskirtos proteolizinių peptidų frakcijos, kaip ir endogeninių peptidų, poveikis yra trumpalaikis. Tiesiogiai jų farmakokinetikos parametrų nustatyti nepavyko, todėl farmakokinetika buvo tiriama, remiantis farmakodinaminėmis savybėmis. Atsižvelgiant į neurotropinį poveikį, kraujyje Cerebrolysin gali išlikti ne ilgiau kaip 24 valandas po suleidimo.
Veikliosios jo medžiagos per kraujo ir smegenų barjerą prasiskverbia. Tyrimais su gyvūnais nustatyta, jog į smegenų skilvelius suleisto vaisto farmakodinamika yra tokia pat, kaip suleisto į veną arba raumenis. Taigi galima teigti, jog per kraujo ir smegenų barjerą Cerebrolysin prasiskverbia.

Farmacinė informacija

Nesuderinamumas
Cerebrolysin negalima maišyti su tirpalais, kurie keičia pH (5-8) arba kuriuose yra lipidų.

Tinkamumo laikas
Buteliuke esančio tirpalo tinkamumo laikas yra 24 mėn., ampulėje  48 mėn.

Specialios laikymo sąlygos
Cerebrolysin reikia laikyti ne didesnėje kaip 25C temperatūroje, gamintojo pakuotėje (medikamentą reikia saugoti nuo šviesos). Neužšaldyti
Tirpalą iš flakono arba ampulės reikia siurbti prieš pat injekciją.

Pakuotė

Cerebrolysin tirpalo
kiekis

Pakuotė
5 ml
Ampulė
Tamsaus stiklo (hidrolizinio, I grupės)
10 ml
Ampulė
Tamsaus stiklo (hidrolizinio, I grupės)
20 ml
Buteliukas
Tamsaus stiklo (hidrolizinio, I grupės)
30 ml
Buteliukas
Tamsaus stiklo (hidrolizinio, I grupės)
50 ml
Flakonas
Tamsaus stiklo (hidrolizinio, I grupės)

Vartojimo, elgesio su vaistiniu preparatu bei jo atliekų naikinimo instrukcija

Jeigu Cerebrolysin leidžiamas pro kateterį, kuris į veną įkištas ilgam, prieš leidimą ir po jo kateterį reikia praplauti natrio chlorido tirpalu.

Vienos pakuotės tirpalas tinka vartoti tik vienam kartui.
Galima leisti tik skaidrų, gintaro spalvos tirpalą.

Anekdotai

archyvas

pasveik.ltEspumisanMezymProstamol unoRaniberlLioton 1000