pasveik.ltSkiriamos dvi pagrindinės kvėpavimo organų sistemos dalys – kvėpavimo takai, kuriais cirkuliuoja įkvėpiamas oras ir plaučiai, per kuriuos vyksta kraujo aprūpinimas deguonimi ir CO2 pašalinimas iš organizmo. Kvėpavimo takai skirstomi į viršutiniud ir apatinius. Viršutiniams kvėpavimo takams priklauso nosis, ryklė, burnos ertmė. Apatiniams kvėpavimo takams priklauso gerklos, trachėja, bronchai. Prie kvėpavimo sistemos taip pat priskiriami sinusai – kaktinis, pleištakaulio, akytkaulio, viršitinio žandikaulio. Sinusai (ančiai) veikia kaip balso rezonatariai, taip pat padeda sušildyti orą, patenkanti į plaučius.pasveik.lt

 1.    Nosies pertvara
 2.     Kaktinis sinusas
 3.     Antgerklis
 4.     Burnos ertmė
 5.     Liežuvis
 6.     Apatinis žandikaulis
 7.     Viršutinis žandikaulis

Nosis – pradinė kvėpavimo takų dalis, taip pat ir uoslės analizatoriaus dalis. Nosies ertmėje oras yra sušildomas, sudrėkinamas, mechaniškai sulaikomos smulkios dulkės, čia taip pat yra uoslės receptoriai. Nosies pertvara dalija ją į dvi dalis, kurios paprastai nėra simetriškos. Nosies ertmėje yra trys kriauklės – viršutinė, vidurinė ir apatinė.

Gerklos yra pradinė apatinių kvėpavimo takų dalis, taip pat funkcionuojanti kaip balso organas. Vyrų gerklos stambesnė, lyginant su moterų. Skiriamos šios gerklų kremzlės: žiedinė, skydinė, antgerklis, vedeginės kremzlės. Balso aparatas yra gerklų ertmės vidurinėje dalyje.

Trachėja – prasideda kaip gerklų tęsinys ir skyla į du pagrindinius bronchus – dešinįjį ir kairįjį. Gerklės ilgis apie 10-12cm.pasveik.lt

 1.     Paliežuvinis kaulas
 2.     Skydinė kremzlė
 3.     Trachėja
 4.     Kairiojo plaučio viršutinė skiltis
 5.     Dešinio plaučio viršutinė skiltis
 6.     Dešinio plaučio vidurinė skiltis
 7.     Dešinio plaučio apatinė skiltis
 8.     Kairiojo plaučio apatinė skiltis

Plaučiai – pagrindinis kvėpavio organas, esantis krūtinės ląstoje. Juose vyksta dujų apykaita tarp įkvėpto oro ir mažojo kraujo apytakos rato kraujagyslėse esančio kraujo. Plaučiai užima apie 80 proc. Krūtinės tūrio, bet išimti susitraukia. Plaučiai sveria apie 900-1300g. Dujų apykaita tarp kraujo ir plaučių vyksta smulkiausiose plaučių dalelėse – alveolėse.