pasveik.ltNervų sistema

Žmogaus nervų sistema skirstoma į dvi dalis:
Centrinę nervų sistemą (CNS)
Periferinę nervų sistemą (PNS)
Centrinei nervų sistemai priklauso galvos smegenys ir nugaros smegenys. Periferinei nervų sistemai priklauso iš centrinės nervų sistemos išeinantys nervai – galviniai nervai, nugaros smegenų šakelės, nugaros nervai, nervų rezginiai ir periferiniai nervai

 1. Galvos smegenys
 2. Nugaros smegenys
 3. Nervai

pasveik.ltGalvos smegenys

Žmogaus galvos smegenys sveria 1020-1970 g. Vidutiniškai vyrų galvos smegenys sveria – 1438 g, moterų – 1263 g. Lyginant smegenų masę ir jų suvarojamą energijos kiekį su likusiu organizmu daroma išvada, kad smegenys yra aktyviausias žmogaus organas. Jų tinkamai veiklai užtikrinti reikia didelio deguonies ir energijos kiekio, todėl trumpalaikis aprūpinimo deguonimi nutrūkimas gali sukelti smegenų veiklos sutrikimus, ar net smegenų mirtį.
Smegenys pasižymi didele adaptacija ir lankstumu, todėl esant smegenų pažeidimui viename pusrutulyje, jo funkcijas gali perimti kitas. Per visą savo gyvenimą žmogus išnaudoja vos kelis procentus visų neuronų. Nustatyta, kad netgi intensyviai treniruojant protinius sugebėjimus, negali būti išnaudojama daugiau kaip 20 % visų esamų galimybių.
Galvos smegenų žievę sudaro nervinių ląstelių sluoksnis. Žievės storis apie 2- 5 mm. Ji itin „raukšlėta” – susiklosčiusi įvairaus gylio vagomis ir vingiais. Jei „ištiesintumėte” smegenų raukšles, smegenys užimtų apie 30 kartų didesnį plotą.
Smegenėlės yra itin svarbios ir atsakingos už pusiausvyros ir koordinacijos palaikymą. Pažeidus smegenėles sutrinka eisena, darosi nekoordinuoti judesiai, nesugebėjimas atlikti smulkių judesių.

 1. Kaktinė skiltis
 2. Momeninė skiltis
 3. Smilkininė skiltis
 4. Pakaušinė skiltis
 5. Smegenėlės
 6. Smegenų kamienas

pasveik.ltNugaros smegenys

Nugaros smegenys yra centrinės nervų sistemos dalis. Nugaros smegenys eina nugaros slankstelių kanale. Jų ilgis nuo galvos smegenų iki juosmens srities 40-45 cm. Stuburo smegenys eina kanale, o iš jų išeinantys nervai jau priklauso periferinei nervų sistemai. Išėję stuburo nervai įnervuoja įvairius raumenis, dubens organus.
Stuburo smegenys gali būti sužalojamos dėl stuburo sutrenkimo, išnirus ar lūžus jo slanksteliams. Žemiau sužalotos stuburo smegenų vietos sutrinka jutimas, atsiranda kiti funkciniai pakitimai-šlapimo ir išmatų susilaikymas, dubens organų funkcijos sutrikimas ir kt. Po nesunkių sužalojimų nugaros smegenys gali atsigauti ir vėl normaliai funkcionuoti. Po sunkesnių traumų susidaro nugaros smegenų ir jų dangalų hematomos, sutrinka audinių mityba. Ilgiau užsitęsus tokiai būklei sumažėja tikimybė, kad nerviniai audinia atsistatys. Pats pavojingiausias sužalojimas yra stuburo smegenų nutraukimas. Esant šiam pažeidimui jos nustoja funkcionuoti.
Stuburo smegenų funkcijos:
• perduoda impulsus gaunamus iš aplinkos ir kitų jutimų į galvos smegenis ir atgal;
• vykdo refleksines funkcijas

 1. Nugaros smegenys
 2. Tarpslankstelinis diskas
 3. Nervas
 4. Slankstelio kūnas

pasveik.ltPeriferinė nervų sistema

Periferinę nervų sistemą sudaro nervai, nervų rezginiai ir nervų mazgai.
Nervai sudaryti iš judinamųjų ir juntamųjų skaidulų pluoštų. Jie sujungia centrinę nervų sistemą su kitomis kūno dalimis ir organais, nerviniais impulsais perduoda informaciją į centrinę nervų sistemą. Nervai išsišakodami po visą kūną sudaro nervinius rezginius.
Iš galvos smegenų išeina 12 porų galvinių nervų, o iš kaklo ir stuburo  31 pora nugarinių nervų.

 1. Nugarinis nervas
 2. Epineuriumas
 3. Aksonas
 4. Kraujagyslė
 5. Pluoštas
 6. Perineuriumas
 7.  Endoneuriumas