Įpusėjusios amžių, nemaža dalis moterų meta visas odos priežiūros priemones į šalį ir pasako sau: viskas, man tokiame amžiuje jau nebereikia rūpintis oda. Tačiau taip manyti yra labai neteisinga, nes odą prižiūrėti reikia visada. Kokias priemones naudoti tada, kai oda, deja, jau nebežydi? Tas pačias, kurias naudoja dukros, ar imtis kažko kito? Apie tai konsultavo „Jaunatvės namų“ kosmetikė Indrė Buslienė.

Odos brandos skirstymas

Odos branda skirstoma pagal žmogaus amžių ir odos būklę. Odos tipai:
•   kūdikių, vaikų oda;
•   paauglių oda;
•   jauna oda;
•   brandi oda.

Pagal odos būklę, 30–50 metų moterų odą skiriama prie jaunos odos arba prie brandžios.

Moters, pasiekusios 45–50 metus, oda ima sparčiai keistis ir, laikui bėgant, maždaug sulaukus šešiasdešimties ir daugiau, visų moterų oda tampa panaši. Nėra išskirto atskiro tokios odos tipo. Ji taip pat vadinama brandžia oda, nors ir skiriasi nuo keturiasdešimtmetės.

Tokios odos požymiai – ji labai išplonėjusi, sausa. Jaučiamas sausumo, tempimo pojūtis, nes nustoja funkcionuoti hormonai. Ji raukšlėta, pakitusios spalvos. Atsižvelgiant į gyvenimą būdą, įgauna pilkšvą atspalvį, jei žmogus rūkė, jei ne – pasidaro nebe rausva, persiko atspalvio, bet pageltusi.

Taip pat tokios odos yra sulėtėjusi kraujotaka, sumažėjęs elastingumas, drėgmės kiekis, atsiranda šviesių ar tamsių rudos spalvos senatvinių (ne pigmentinės, nors ir panašios) dėmių, karpų, oda tampa lengvai pažeidžiama, ją niežti. Kūno oda tampa pleiskanota, net sudiržusi, ypač keliai ir pėdos.

Odos poreikių patenkinimas

Galbūt yra 60+, tačiau išskirtinių 65+, 70+ ir pan. kremų nėra. Vyresnio amžiaus moterims galima naudoti ir minėtąjį 60+ kremą, tačiau kai oda labai išplonėjusi, išsausėjusi ir kai jau nebekamuoja spuogai ir pan., pirmiausia reikia rūpintis odos komfortu – kad jos daugiau neniežtėtų ir ji toliau nepleiskanotų, neplonėtų. Tuomet geriausias pagalbininkas odai tampa paprastas riebus maitinamasis kremas. Pasitepus tokiu kremu, oda nebepleiskanoja, pasidaro minkštesnė.

Maudantis rekomenduojama įpilti aliejaus ar naudoti prausimosi priemones, turinčias jo. Kūną tepti įvairiais riebiais kremais ar emolientais. Taip pat labai geros tos priemonės, kurios turi šlapalo.

Kremus naudoti pagal poreikį, tačiau dažniausiai užtenka ryte ir vakare. Taip pat pasitepti prieš einant į lauką, kad prie sausumo pojūčių ir tempimo jausmo neprisidėtų ir nugarintos odos skausmas.

Ko reikėtų vengti?

Vyresnių žmonių oda – suplonėjusi ir lengvai pažeidžiama, suplonėjęs ir riebalinis audinys,o kraujotaka yra sutrikusi. Dėl tokio odos pažeidžiamumo tokiame amžiuje taip pat būtina rūpintis oda ir vengti kai kurių dalykų, sakykim, sintetinių rūbų ir patalų. Viskas turėtų būti iš natūralaus pluošto.

Maudytis geriausia drungname vandenyje. Vengti chloro, šalčio, saulės spindulių. Būtina gerti daug skysčių. Taip pat svarbi ir mityba – būtina gauti pakankamai omega rūgščių, multivitaminų. Jei jų trūksta maiste, reikia vartoti maisto papildų. Viskas turi būti subalansuota – mityba, papildai, aplinka.

Grožio salono procedūros

Kol dar ne visiškai sustojęs kolageno ir elastino gaminimasis, galima apsilankyti ir grožio salone. Kosmetologo kabinete skiriasi ne pačios atliekamos procedūros, o jų metu naudojamos priemonės. Procedūrų metu priemonės, naudojamos vyresnei odai, būna daug stipresnės koncentracijos nei, pavyzdžiui, naudojamos jaunai odai. Svarbiausia vyresnei odai – stiprus maitinimas ir kuo daugiau veikliųjų medžiagų.

Jauną odą užtenka šiek tiek padrėkinti ir pastimuliuoti, o vyresnę odą riekia prabudinti, kad ji pati pasiimtų veikliąsias medžiagas ir pati pradėtų jas gaminti. Pavyzdžiui, kosmetologų kabinetuose yra atliekama neadatinė mezoterapija, kurios veikimo principas – sukeliamas mažas odos uždegimas ir oda, gindamasi nuo jo, pabunda ir pradeda aktyviau gaminti kolageną ir elastiną.

Svarbiausia prisiminti, kad vyresnio amžiaus moteriai jokiu būdu neužteks drėkinamosios procedūros ar lengvo masažo, reikalingos giliau veikiančios procedūros.

Ar, įpusėjus amžių, galima džiaugtis gražia oda?

Galima. Žinoma, 50 proc. odos būklę išvaizdą veikia genai ir paveldimumas, tačiau kitus 50 proc. susikuriame patys. Atmetus tą dalį, kurią lemia genai (odos struktūra ir pan.), likusią galima valdyti, ir tai padeda atrodyti vienaip ar kitaip. Kosmetikė Indrė Buslienė yra susidūrusi su daug moterų, todėl gali daryti patikimas išvadas. Ji iš savo patirties pasakojo, kad iš tų moterų, kurios ateina 55+ ir pagal savo amžių atrodo tikrai puikiai, labai reta, kuri pasako: „Ai, tokie mano genai, aš taip gerai visada atrodau“. Dauguma pabrėžia, kad jau nuo pat jaunystės savimi rūpinosi.

Pačioje jaunystėje nereikia ypatingos priežiūros, užtenka lengvų priemonių. Vėliau rekomenduojama pradėti naudoti kiek stipresnio poveikio priemones. Žinoma, ne visos gali sau leisti turėti po paakių, veido, kaklo ir pan. kremus, tačiau elementari higiena, odos poreikių patenkinimas, skysčių vartojimas, sportas, sveika mityba, darbo bei poilsio režimas ir savęs puoselėjimas paprastomis priemonėmis yra tai, kas užtikrina sveiką odos išvaizdą ateityje.

Parengė Laima Urbonaitė

Daugiau nei brandi

pleiskanos/4428″>Pleiskanos

Spuogai

Žvynelinė