Vitaminas H, kitaip vadinamas biotinu, yra B grupės vitaminas. Vitaminas B7 yra tirpus vandenyje. Jis pagrįstai vadinamas grožio vitaminu, nes svarbus normaliam plaukų augimui, sveikos odos ir nagų būklės palaikymui. Vitaminas H dalyvauja daugelyje organizmo procesų, ypatingai angliavandenių ir riebalų apykaitoje, todėl svarbu gauti pakankamą jo kiekį. Žinoma, kad nedidelį šio vitamino kiekį žmogaus žarnyno mikroflora gali pasigaminti pati. Kuo ypatinga ši medžiaga ir kaip papildyti jos rezervus?
Nedideli biotino kiekiai yra praktiškai visuose gyvuliniuose ir augaliniuose maisto produktuose. Svarbiausi biotino šaltiniai yra mėsa ir įvairūs jos gaminiai. Biotino randama vištienoje, kepenyse, inkstuose, veršienoje ir jautienoje, inkstuose. Taip pat vitamino H turi ir žuvis bei jūros gėrybės, pavyzdžiui, silkės, sardinės, lašišos, austrės. Biotino randama ir piene bei jo produktuose, kiaušinio trynyje, mielėse – tai maisto produktai, kuriuos patariama valgyti, jei trūksta šio vitamino. Svarbus vitamino H šaltinis yra įvairūs grūdai bei kruopos (avižos ir rugiai, kukurūzai ir ryžiai). Riešutai taip pat labai naudingi ne tik dėl jų sudėtyje esančio biotino, bet ir dėl daugelio kitų medžiagų. Kaip biotino šaltinius patariama rinktis graikinius ir žemės riešutus bei migdolus. Vaisiuose ir daržovėse biotinio ne itin daug, bet valgant didesnius kiekius, galima gauti reikiamą vitamino H paros normą. Patariama rinktis žirnius – juose biotino randama daugiau, nei kitose daržovėse. Biotino galima rasti netgi šokolade.
Rekomenduojama biotino paros norma – 30-100 μg. Tikslus vitamino H poreikis priklauso nuo amžiaus, be to, besilaukiančioms ir maitinančioms moterims jo reikia daugiau. Taip pat daugiau biotino gali reikėti lėtinėmis virškinimo trakto ligomis sergantiems pacientams ir ilgai antibiotikus vartojantiems asmenims, nes tokiu atveju pažeista žarnyno mikroflora biotino pagaminti gali nepakankamai. Teigiama, kad didesni vitamino B7 kiekiai gali padėti sureguliuoti gliukozės kiekį kraujyje.
Biotinas žmogaus organizme atlieka daugybę funkcijų. Jis gali padėti stabdyti plaukų slinkimą ir palaikyti sveiką ir švytinčią odą (saugo odą nuo žalingo aplinkos poveikio bei stabdo įvairius uždegiminius procesus, tuo pačiu ir senėjimo procesus). Viena svarbiausių vitamino H funkcijų yra dalyvavimas angliavandenių apykaitoje, mat jis svarbus gliukozės panaudojimui organizmo ląstelėse, o tai reiškia, jog vitaminas H reikalingas sklandžiai energijos apykaitai. Vitaminas H panaudojamas kraujo gamybai, sveikai nervų sistemos funkcijai, riebalų rūgščių ir aminorūgščių apykaitai, prakaito liaukų veiklai. Vitaminas B7 reikalingas ir vyrams, ir moterims.
Trūkstant vitamino B oda gali tapti sausesnė, pilkesnė, suglebusi, gali netgi pradėti luptis. Prasideda įvairios odos ligos, pavyzdžiui, dermatitas, egzema, kartais gali ištikti net labai sunkūs odos uždegimai. Gana specifinis biotino trūkumo požymis yra tai, kad aplink akis, burną, išeinamąją angą ir kitas natūralias organizmo angas gali išsivystyti įvairūs odos uždegiminiai procesai. Plaukai gali pradėti slinkti, skilinėti, tapti sausesni ir netgi anksčiau pražilti. Vitamino H trūkumas pastebimas ir ant nagų – jie tampa silpnesni, lėčiau auga, labiau skilinėja ir sluoksniuojasi. Būtent dėl to įvairūs maisto papildai, skirti grožio puoselėjimui, paprastai turi didesnius šio vitamino kiekius. Nespecifiniai biotino trūkumo požymiai yra raumenų skausmas bei jautrumas, galūnių tirpimas, nuovargis, pykinimas, sumažėjęs apetitas, bendras silpnumas ir niūri nuotaika, depresija, mieguistumas. Ypatingai trūkstant vitamino B7 gali labai pradėti luptis oda ir prasidėti sunkus išsekimas.
Žinotina, kad biotino dažnai trūksta didelius kiekius žalių kiaušinių vartojantiems asmenims, nes avidinas (antivitaminas, kurio randama termiškai neapdorotuose vištų kiaušiniuose), trukdo pasisavinti vitaminą H organizme, jį prisijungdamas prie savęs, sudarydamas vandenyje netirpų kompleksą ir taip stabdydamas biotino rezorbciją žarnyne.
Autorius: Farmacininkė Rūtelė Foktienė.