Mano dukra šį rudenį pradės lankyti mokyklą. Mergaitė nelaukia rugsėjo 1-osios, nes jai atsirado rimtų problemų dėl odos. Šią vasarą jai nuolat kartojasi bėrimai ne tik ant rankų, bet ir kitų kūno vietų. Išbėrimo vietas smarkiai niežti. Vaikas rankas nusikaso iki kraujo. Ar tai reiškia, jog mergaitė kam nors yra alergiška?
Aldona
Atsako specialistė:
Klaipėdos vaikų ligoninės Konsultacinės poliklinikos gydytoja alergologė Violeta Dumbrauskienė:

– Gali būti, kad mergaitė serga atopiniu dermatitu, tai yra lėtine odos liga, pasireiškiančia uždegimu, niežėjimu ir atsirandančiais išbėrimais. Nereikėtų spėlioti, vaiką tiesiog būtina parodyti specialistui. Tiesa, odos niežulį efektyviai nuima valgomojo acto tirpalas; dvi dalys acto ir viena dalis vandens. Ant išbertos odos reikia dėti šiame tirpale suvilgytus kompresus ir švelniai patrinti. Tačiau ši priemonė yra tik kaip būtinoji pagalba niežuliui pašalinti. Jeigu odą ne tik išberia, bet jinai ir patinsta, patinimas plinta, būtina nedelsiant vaiką vežti į ligoninę, nes tai ryški alerginė reakcija. Tokiam pacientui skubos tvarka suteikiama būtinoji pagalba.
Šiemet Lietuvoje vyravo tropinė vasara, todėl ypač daug sulaukiame pacientų dėl įvairaus pobūdžio bėrimų. Ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius kamavo vadinamieji prakaitiniai bėrimai. Tačiau karščiams atslūgus pastarųjų bėrimų ryškiai sumažėjo.


 

Mano paaugliui sūnui prieš kelerius metus diagnozuotas atopinis dermatitas. Vos prasidėjus mokslo metams, jam liga smarkiai paūmėja. Kokios būtų to priežastys?
Alma

Atopinis dermatitas paūmėja rudenį, kai yra daugiau drėgmės. Kalbant apie atopinį dermatitą, reikia žinoti, kad jį labai paaštrina stresai. Tėveliai, kurių mokyklinio amžiaus vaikai serga šia odos liga, privalo ne tik to nepamiršti, bet ir apie tai informuoti mokytojus. Mat paūmėjus atopiniam dermatitui gali prireikti išgerti ir priešalerginių preparatų.
Tačiau dažniausia atopinio dermatito priežastis būna maistas. Kuriems maisto produktams vaikas yra alergiškas, sužinoma atlikus specialius kraujo tyrimus.
Odą ypač dirgina įvairios cheminės priemonės, kurių mūsų buityje yra daug. Vaiko drabužėlių, ypač jeigu jis yra kam nors alergiškas, nerekomenduojama praskalauti kvepiančiais minkštikliais. 
Beje, nederėtų pamiršti, kad rudenį ypač agresyvios yra bitės, vapsvos ir širšės. Jų įgėlimas alergiškam žmogui gali išprovokuoti anafilaksinį šoką. Laiku nesuleidus adrenalino injekcijos, galimos liūdnos pasekmės.

Lietuvos sveikata