Kojų priežiūros ypatumai susideda ne iš vieno, bet iš kelių elementų. Kitaip sakant, kad kojos būtų gražios, reikia ne tik šalinti plaukelius, bet ir pasirūpinti kojų oda bei pėdomis. Kaip tai daryti? Apie tai konsultavo grožio specialistė Jurgita Raube.

Plaukelių šalinimas

Kojų plaukelius galima šalinti keliais būdais, tai priklauso nuo moters poreikių.
•   Skutimas. Tai greitas bei pigus plaukelių šalinimo būdas. Deja, skutant plaukelius, oda yra sudirginama, gali atsirasti bėrimų. Taip pat ties odos paviršiumi nuskustas plaukas greitai atauga, todėl skusti reikia kelis kartus per savaitę ar netgi dažniau.
•   Depiliaciniai kremai plaukelius ištirpdo cheminiu būdu. Plauko šaknis išlieka, todėl, kaip ir skutant kojas, plaukeliai greitai atauga. Jei oda nėra jautri ar alergiška priemonėje esančioms cheminėms medžiagos, šis plaukelių šalinimo būdas yra geras, nes oda nedirginama peiliuko ašmenų.
•   Šalinimas vašku. Tai dažniausiai atliekama kojų glotninimo procedūra. Šio metodo privalumas yra tas, kad plaukas išraunamas kartu su šaknimis, todėl neatauga ilgą laiką – apie 3–4 savaites. Ši procedūra turi ir trūkumų – ji skausminga. Taip pat, ją atlikus, plaukeliai yra linkę įaugti, gali atsirasti pūlinukų, bėrimų.
•   Plaukų šalinimas elektriniu epiliatoriumi yra skausminga, tačiau patogi procedūra, nes epiliatoriumi plaukeliai pašalinami kartu su šaknimis, todėl atauga tik maždaug po mėnesio. Neteisingai atlikus procedūrą, plaukeliai gali įaugti.
•   Depiliacija lazeriu. Lazeriu greitai pašalinami plaukeliai nuo didelių odos plotų, procedūra nėra labai skausminga, bėrimų pasitaiko labai retai. Paprastai, norint išgauti maksimalų rezultatą, atliekamos kelios procedūros. Plaukeliai, pašalinti lazeriu, atauga po 1–2 metų.

Kojų drėkinimas

Norint, kad kojos būtų gražios, labai svarbu jas drėkinti kremais, nes išsausėjusios kojos nepuošia. Geriausia naudoti priemones, turinčias minkštinamųjų, maitinamųjų bei drėkinamųjų savybių. Vasarą būtina naudoti kremus, apsaugančius nuo kenksmingų UV spindulių. Taip pat nepamiršti pasitepti kremu pasimėgavus saulės voniomis, kad oda būtų pamaitinta, dingtų tempimo jausmas, taptų elastingesnė.

Kai oda itin pavargusi bei išsausėjusi, kojas galima palepinti alyvuogių aliejumi. Jis gerina kraujotaką, saugo nuo laisvųjų radikalų, pašalina apmirusias epidermio ląsteles, reguliuoja odos drėkinimą, šalina toksinus. Alyvuogių aliejus tarsi eliksyras, tinkamas visam kūnui, padedantis odai ilgiau išlikti jaunai.

Pėdų priežiūra

Bendrai kojų išvaizdai taip pat labai svarbi yra pėdų būklė, todėl būtina ja tinkamai pasirūpinti. Pedikiūras gali būti labai įvairus.
•   Klasikinis. Tai populiariausias pedikiūras. Kojos nuplaunamos vandenyje su antibakteriniu muilu, dezinfekuojamos. Nuvalomas senas lakas. Kojos pamerkiamos 10–15 minučių į šiltas voneles su druskomis, po to atstumdomos nagų odelės ir pasirinktinai – apkarpomos arba ne. Nagai sutrumpinami, jiems suteikiama forma, dezinfekuojami vandenilio peroksidu. Tuomet pašalinamas suragėjęs odos sluoksnis, nuospaudos. Oda, jei reikia, nupjaustoma ir, norint sulyginti, nušveičiama dilde. Po to atliekamas specialus šiurkštesnis, pėdoms skirtas šveitimas, tepamas tepalasas, sudėtyje turintis šlapalo ir salicilo rūgšties, maitinamųjų, minkštinamųjų, dezinfekuojamųjų savybių (pvz., Kerasal, Šveicarija). Galiausiai nagai nuriebalinami ir galima lakuoti. Pirma tepamas apsauginis bespalvis lakas, tada spalvotas ir vėliausiai viršutinis sluoksnis – užlašinama aliejaus su vitaminais ir gerai įmasažuojama.
•   Pedikiūras aparatu. Kojos nuplaunamos, dezinfekuojamos ir elektriniu aparatu pašalinamas suragėjęs odos sluoksnis.
•   Kombinuotas pedikiūras. Susideda iš klasikinio bei pedikiūro aparatu. Kojos nuplaunamos, mirkomos, kulnai apipjaustomi peiliuku, šlifuojami elektriniu aparatu, sutvarkomi nagai bei jų odelės, užtepamas tepalas.
•   SPA pedikiūras. Atliekamas po klasikinio, atliekamo aparatu ar kombinuoto pedikiūro. Kojos tepamos šveitikliu, atpalaiduojamuoju kremu, pėdos įtrinamos aromatiniais aliejais, dažniausiai rozmarinų, citrinmedžio, arbatmedžio ar saldamedžio, atliekamas pėdų masažas. Kojose yra labai daug taškų, kurie veikia bendrą žmogaus savijautą, gerina kraujotaką, limfos cirkuliaciją. Kojų pirštų apatinėje dalyje yra taškai, susiję su akių, ausų, nosies, dantų būkle. Teisingai atliekant masažą, galima atsikratyti daugelio negalavimų. SPA pedikiūro pabaigoje kojos panardinamos į parafino voneles, uždedamas maišelis, kojinė, apvyniojama rankšluosčiu ir 10–15 min palaikoma. Parafinas minkština odą, mažina pėdų skausmą, šalina šlakus.
•   Pedikiūras sergantiesiems cukriniu diabetu. Daromas sausas pedikiūras, nenaudojami metaliniai įrankiai, odelės nekarpomos, pėdos neskutamos. Tepamas tepalas. Atliekamas švelnus masažas.
•   Sergantiesiems artritu. Suragėjęs odos sluoksnis pjaustomas labai švelniai, nes kojos būna skausmingos. Naudojamos priemonės, turinčios vitaminų B, C, D, E, vario, cinko, kad sumažintų kojų skausmus.

Pedikiūrą patartina daryti kas mėnesį ar pusantro, priklauso nuo to, kaip greitai atsiranda raginis sluoksnis.

Atliekant pedikiūrą namuose, procedūra maždaug tokia pati, kaip ir atliekant klasikinį pedikiūrą. Kojos gerai nuplaunamos, pasidaroma šilta vonelė su druskomis ar aliejais, kojos joje palaikomos 10–15 minučių. Nagų odelių patiems nekarpyti bei suragėjusio sluoksnio nepjaustyti, nes galima smarkiai susižeisti. Po to patepti kojas tepalu, kuris sudėtyje turi šlapalo ir salicilo rūgšties, maitinamųjų, minkštinamųjų, dezinfekuojamųjų savybių (pvz., Kerasal, Šveicarija). Jis suminkština sustorėjusį raginį sluoksnį. Galiausiai kojos nušveičiamos pemza, sutvarkomi nagai. Nekirpti nagų kampučių, nes ataugdami jie gali įaugti į odą. Pedikiūro pabaigoje į odą įtrinamas tepalas.

Pirmą kartą pedikiūrą geriausia atlikti pas specialistą, o vėliau kartą per mėnesį – namuose.

Laima Urbonaitė
Pasaulis puls jums prie kojų