
Bervidinių (Scrophulariaceae) šeimos, 30-90 cm aukščio daugiametis žolinis augalas. Stiebas stačias, paprastas arba šakotas. Šakniastiebis šliaužiantis, trumpas. Lapai pražanginiai, lancetiški arba linijiški, šiek tiek žemyn lenktais kraštais, 2-6 cm ilgio, 2-5 cm pločio, tankiai išsidėstę. Žiedai stambūs, tankiose, ilgose, viršūninėse kekėse. Žiedyno šakelės ir žiedkočiai apaugę liaūkiniais plaukeliais; kitos augalo dalys plikos. Taurelė penkiadantė. Vainikėlis netaisyklingas, dvilūpis (apatinė lūpa su pentinu), geltonas, su oranžine žiotimi, drauge su pentinu maždaug 20-30 mm ilgio. Kuokeliai 4, du iš jų ilgesni. Vaisius – pailga dėžutė, 2-3 kartus ilgesnė už taurelę. Sėklos plokščios, disko pavidalo, juodos, sparnuotos, su šiurkščiomis karpomis vienoje pusėje. 1000 sėklų sveria 0,13-0,16 g.
Žydi birželio- rugsėjo mėn. Vaisiai subręsta rugpiūčio mėn.
Auga laukuose, dykvietėse, šlaituose, ant ežių, pakelėsė, miškų aikštelėse, kirtimuose. Paplitusi visoje Lietuvoje; labai dažna.
Linažolėje yra alkaloido peganino (vazicino), flavonoidinių glikozidų: linarino, neolinarino, pektolinarino; fitosterino, h-triakantano, 0,4% vitamino C.
Vaistinei žaliavai piaunama visa antžeminė (5-6 cm nuo žemės) žydinčio augalo dalis (Herba linariae).
Išdžiūvusioje žaliavoje drėgmės turi būti ne daugiau kaip 14%. Žalia linažolė nemalonaus kvapo (džiūstant kvapas stiprėja), aitriai karti.
Linažolės preparatais dažniausiai gydomos įvairios odos ligos, taip pat hemorojus, geltligė, kepenų ligos; be to, jie laisvina vidurius. Išaiškinta, kad alkaloidas peganinas dirgina lygiuosius raumenis, stimuliuoja judesių aktyvumą, todėl vartojamas nuo raumenų distrofijos, miopatijos ir kitų ligų.
Praeityje augalas buvo vartojamas liaudies medicinoje kaip prakaitą, šlapimą, tulžį varanti, vidurius laisvinanti, skrandžio ir žarnyno trakto veiklą reguliuojanti priemonė, taip pat nuo dusulio, mažakraujystės ir gėltligės.
Linažolės žolės ekstraktas duodamas gyvuliams, sergantiems žarnų atonija, meteorizmu, obstipacijomis. Nuo ilgo vartojimo ar per didelių dozių jiems paleidžia vidurius.
Nuodingas, kartais apsinuodija pavieniai gyvuliai.