Tiroiditas – tai skydliaukės uždegimas. Skydliaukė yra kaklo priekyje, po gerklomis. Ji gamina hormonus, kurie kontroliuoja medžiagų apykaitą.
Klasifikacija
Tiroiditas yra sutrikimų grupė, sukelianti skydliaukės uždegimus. Ligos formos: Hašimoto tiroiditas – JAV dažniausiai pasitaikanti hipotirozė, pogimdyminis tiroiditas, poūmis tiroiditas, tylusis tiroiditas, vaistų sukeltas tiroiditas, radiacijos sukeltas tiroiditas, ūminis tiroiditas ir Riedelio tiroiditas.
Kiekviena šios ligos rūšis turi savo priežastis, klinikinius požymius, diagnozę, trukmę, pasekmes, būkles ir riziką.
Ženklai ir simptomai
Yra daug skirtingų tiroidito požymių ir simptomų, nė vienas iš jų neatsiranda tik esant kokiai nors vienai šios ligos formai. Daugelis požymių imituoja kitų ligų simptomus, todėl tiroiditą kartais gali būti sunku diagnozuoti. Dažnai hipotiroidiniai simptomai pasireiškia, kai skydliaukės ląstelių pažeidimas yra lėtas ir lėtinis. Tai gali būti nuovargis, kūno svorio padidėjimas, išsiblaškymas, depresija, odos sausumas ir vidurių užkietėjimas. Kiti rečiau pasitaikantys simptomai yra patinimas kojose, neaiškūs skausmai, susilpnėjęs dėmesys ir pan. Kai būklė pasunkėja, priklausomai nuo tiroidito tipo, gali atsirasti paburkimas aplink akis, sulėtėti širdies ritmas, sumažėti kūno temperatūra arba net pasireikšti širdies nepakankamumas. Kita vertus, jei skydliaukės ląstelių pažaida yra ūmi, skydliaukės hormonas per liaukas išteka į kraujotaką ir sukelia tirotoksikozės simptomus, kurie yra panašūs į hipertirozės. Šie simptomai – tai svorio netekimas, dirglumas, nerimas, nemiga, greitas širdies ritmas ir nuovargis. Padidėjęs skydliaukės hormono kiekis kraujyje gali sukelti abi būkles, bet tiroidito atveju vartojamas tirotoksikozės terminas, nes skydliaukė nėra per daug aktyvi kaip ir hipertirozės atveju.
Priežastys
Tiroiditą paprastai sukelia poveikis skydliaukei, todėl atsiranda uždegimas ir skydliaukės ląstelių pažeidimas. Ši liga dažnai laikoma imuninės sistemos sutrikimu. Antikūnai, atakuojantys skydliaukę, sukelia daugelio tipų tiroiditą. Jis taip pat gali kilti dėl virusinės arba bakterinės infekcijos, kuri veikia tuo pačiu būdu kaip antikūnai, sukeliantys liaukų uždegimą. Kai kurių asmenų organizmas gali gaminti skydliaukės antikūnus ir tiroiditas gali būti laikomas autoimuninė liga, nes kūnas veikia taip, tarsi skydliaukė būtų svetimas audinys. Kai kurie vaistai, pavyzdžiui, interferonas ir amiodaronas, taip pat gali sukelti tiroiditą, nes jie turi tendenciją pažeisti skydliaukės ląsteles.
Diagnozė / tyrimas
Dažniausiai taikomas ir naudingiausias būdas diagnozuoti tiroiditą – tai skydliaukės palpacija medicininės apžiūros metu. Laboratoriniai tyrimai leidžia gydytojui įvertinti padidėjusią eritrocitų nusėdimo normą, padidėjusį tiroglobulino lygį ir sumažėjusį radioaktyviojo jodo pasisavinimą. Kraujo tyrimai taip pat padeda nustatyti tiroidito pobūdį ir pamatyti, kiek hipofizė gamina skydliaukę stimuliuojančio hormono ir kokie antikūnai yra organizme. Kai kuriais atvejais gali būti reikalinga biopsija, norint išsiaiškinti, kas atakuoja skydliaukę.
Epidemiologija
Daugumos tipų tiroiditas nuo trijų iki penkių kartų dažniau pasireiškia moterims nei vyrams. Vidutinis amžius, kada pasireiškia liga – nuo trisdešimties ir penkiasdešimties metų. Ši liga labiau paplitusi kai kuriose geografinėse vietovėse ir dažniau pasitaiko vasarą ir rudenį.
Gydymas
Šios ligos gydymas priklauso nuo diagnozuoto tiroidito tipo. Dažniausiai pasitaikantis tipas, vadinamas Hašimoto tiroiditu, gydomas nedelsiant taikant pakaitinę hormonų terapiją. Ji apsaugo nuo hipotirozės arba ją pakoreguoja ir paprastai neleidžia liaukoms didėti. Tačiau Hašimoto tiroiditas gali iš pradžių pasireikšti kaip hipertiroiditas, kai skydliaukė imama gaminti pernelyg daug hormonų. Tokiu atveju pacientui gali prireikti lovos režimo ir nesteroidinių priešuždegiminių vaistų, tačiau kai kada prireikia steroidų, siekiant sumažinti uždegimą ir kontroliuoti širdies plakimą. Be to, gydytojai gali skirti beta adrenoblokatorių širdies susitraukimų dažniui ir drebuliui sumažinti, kol praeina pradinis hipertiroidito laikotarpis.