Otitas, arba ausų uždegimas, – dažnai kartu su peršalimo ligomis diagnozuojama liga. Dažnai sakoma, kad otitas – kvėpavimo takų infekcijų komplikacija. Taigi, kada įtarti ir kaip atpažinti šią ligą?

Trumpai apie ausies anatomiją

Ausis skirstoma į išorinę, vidurinę ir vidinę. Išorinę sudaro ausies kaušelis ir išorinė klausomoji landa, vidurinę – būgninė ertmė, būgnelis, speninė atauga, klausomieji kauliukai bei ausies trimitas, vidinę – ausies sraigė ir pusratiniai kanalai. Uždegimas gali išsivystyti kiekvienoje iš šių anatominių sričių, tačiau dažniausiai apima vidurinę ausį.

Ar vaikai dažniau serga vidurinės ausies uždegimu?

Taip. Tam įtakos turi klausomojo vamzdžio (kitaip – Eustachijaus) anatominė struktūra. Kūdikių ir mažų vaikų šis vamzdis būna platesnis ir trumpesnis nei suaugusiųjų. Be to, šis vamzdis jungia viršutinę gerklės dalį su vidurine ausimi, todėl peršalus yra puiki galimybė infekcijai iš gerklės patekti į šią ausies dalį. O, patekus infekcijai, jei imuninė sistema silpna, gali pradėti vystytis uždegimas.
Žinoma, įtakos gali turėti ir kitos priežastys, tokios kaip nemokėjimas teisingai išpūsti nosį, netaisyklinga nosies pertvara, adenoidai, bakterijų patekimas į vidurinę ausį ir kt. Taigi sukėlėjai į vidurinę ausį gali patekti per kraują ar iš nosiaryklės.

Kaip atpažinti ausies uždegimą?

Jau pats žodis uždegimas mums sufleruoja apie pagrindinius simptomus: atsiranda vidurinės ausies dalies paburkimas, patinimas, gali būti stiprus skausmas, karščiavimas (temperatūra kartais pakyla iki 39ºC). Taip pat gali varginti galvos svaigimas, ūžimas ausyse, pablogėjusi klausa, skysčio bėgimas iš ausies. Vaikai tampa dirglūs, blogai miega, atsisako valgyti, dažnai liečia ausis, sukioja galvą į šonus. Visi šie simptomai dažniausiai pasireiškia kartu su peršalimo simptomais – sloga, kosuliu, gerklės uždegimu.

Uždegimą reikia gydyti

Negydant ausų uždegimo, gali kilti rimtų komplikacijų. Plintant infekcijai gali atsirasti kitų, šalia esančių organų ar struktūrų (speninės ataugos, vidinės ausies, smegenų bei jų dangalų) uždegimas, kraujo užkrėtimas. Taigi, prasidėjus ausies uždegimui, reikia kreiptis į gydytoją, laikytis lovos režimo, esant reikalui, vartoti vaistus nuo skausmo ir uždegimo, o, išsivysčius bakterinei infekcijai, – antibiotikus.
 

Gydytoja Jurgita VASILIAUSKAITĖ-TREINAVIČIENĖ   Diagnozė – otitas