Prof. Domicelė MIKALAUSKAITĖ

Remiantis Departament of Nutrition and Food Science and Institut for Obesity Research and Program Evalution, Texas A&M University, College Stattion, IX 77843 and Departament of Food Science and Human Nutrition Colorado State Universitety, Fort Collins, CO 80523 informacija.

 

ĮVADAS

 

Šiandien visame pasaulyje daugelis ir dažnai geria kavą, net nesusimąstydami apie jos žalą. Tiriant jos sudėtinių komponentų poveikį organizmui, randama vis daugiau sveikatą žalojančių medžiagų. Nors diskusijos dėl pernelyg didelio kavos vartojimo ir jos poveikio organizmui vyksta seniai, tačiau pirmiausia reiktų prisiminti pasaulio literatūroje skelbiamus mokslinių tyrimų duomenis apie kavos daromą žalą. Pirma, patvirtinta, kad, vartojant daug kavos, didėja miokardo infarkto rizika. Antra, kava skatina vandens išskyrimą iš organizmo, o tai lemia skysčių trūkumą. Trečia, vartojant daug kavos, skatinamas kalcio išskyrimas iš organizmo ir didinamas jo poreikis. Ketvirta, kavos perteklius didina homocisteino koncentraciją kraujo plazmoje ir taip prisideda prie aterosklerozės vystymosi bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligų gausėjimo. Dėl minėtos žalos sveikatai kavos derėtų vartoti ne daugiau nei 300 ml per dieną, o per dažnas jos vartojimas nustatytas įvairiose pasaulio šalyse. Ir nors kava apskritai turi nemažai teigiamų savybių, pavyzdžiui, antioksidantų, kurie veikia profilaktiškai, užkerta kelią kai kurioms onkologinėms ligoms, didelė grupė JAV (Jungtinių Amerikos Valstijų) tyrinėtojų įrodė, kad toks veikimas būdingas tik laikotarpiu iki menopauzės.

Kava susijusi su estrogenų koncetracijos pokyčiais, o tai neigiamai veikia moters organizmą.

 

KAVA IR TRIGONELINAS

 

Neseniai paaiškėjo naujų faktų apie galimą kavos poveikį onkologinių ligų atžvilgiu. Daugelio mėgstamas gėrimas naudingų medžiagų turi, tačiau nemažai kavoje esančių sudėtinių dalių organizmą veikia neigiamai. Neigiamas kavos poveikis priklauso ir nuo kitų veiksnių, tokių kaip žmogaus amžius, sveikatos būklė, suvartojamų kitų maisto medžiagų kiekio, reikalingo fiziologiniams procesams užtikrinti ir kavos žalai kompensuoti, pavyzdžiui, kalcio.

Žaliose kavos pupelėse yra nemažai kofeino ir apie procentą alkaloido trigonelino. O skrudintose kavos pupelėse, kurios vartojamos kasdien, trigonelino randama daugiau (1, 2). Trigonelinas yra biologiškai aktyvi medžiaga, veikianti ir kaip antimikrobinis agentas, slopinantis streptokokų dauginimąsi (3).

Šiuolaikiniais tyrimais kavos pupelėse atrastas naujas fi toestrogenas – trigonelinas priklausomai nuo kiekio gali skatinti krūties navikinių ląstelių atsiradimą ir augimą (4). Tai biologiškai aktyvi medžiaga, todėl reikėtų vengti jos kaupimosi organizme.

 

KODĖL DAŽNAS KAVOS VARTOJIMAS GALI PAKEISTI ENDOGENINIŲ ESTROGENŲ KONCENTRACIJĄ?

 

Trigonelinas didina ne tik estradiolio koncentraciją, bet ir jo aktyvumą ląstelėse. Su kava gaunamas trigonelinas keičia endogeninių estrogenų receptorių jautrumą. Poveikio stiprumas priklauso nuo išgeriamo su kava trigonelino kiekio, nes mažos jo dozės tokio poveikio nesukelia. Visa tai rodo, kad kavos gėrimu piktnaudžiauti nereikia. Iš tikrųjų tai ta pati taisyklė, kai, esant sumažėjusiam ar padidėjusiam medžiagų kiekiui, pasireiškia neigiamas poveikis organizmui, nes dažnas ar nuolatinis su kava gaunamo trigonelino trigonelino kiekis pažeidžia normalius fiziologinius apykaitos procesus.

Naujausi skelbiamų tyrimų duomenys rodo, kad trigonelinas, esantis kavos pupelėse, o tiksliau – gausus kavos vartojimas, susijęs su estrogenų kilmės krūties navikinių ląstelių susidarymu ir in vitro, ir in vivo. Priklausomai nuo gaunamo trigonelino kiekio skatinamas arba slopinamas estrogenų aktyvumas (4).

 

APIBENDRINIMAS

 

Kava, kaip ir daugelis kitų veiksnių, patvirtina, kad gerai beveik viskas, kas su saiku. Gausus kavos vartojimas sukelia daug nepageidaujamų reiškinių. Aišku viena, kad šiandien kavos suvartojama per daug.

Prie šio neigiamo reiškinio prisideda ir nuolatinė kavos reklama, į kurią ypač atkreipia dėmesį jaunos moterys, nepaisydamos, kad kavą derėtų vartoti saikingai. Nėra išsiaiškinta, kiek tiksliai kavos suvartojama Lietuvoje. Dėl to būtų naudinga atlikti tyrimus ir mūsų valstybėje. Žinoma, neigiamas kavos poveikis priklauso ir nuo moters sveikatos būklės, amžiaus, mitybos, ir nuo genetinių veiksnių. Visa tai dar kartą patvirtina, kad svarbiausia – subalansuota mityba.

 

Žurnalas “Internistas”