Viena dažniausių prostatos ligų – gerybinė prostatos hiperplazija (GPH), arba prostatos išvešėjimas. Pirmieji prostatos audinio (histologiniai) pakitimai, būdingi GPH, gali būti nustatomi jau 40-ies metų vyrams, o, sulaukus 80-ies, diagnozuojami kone visiems. Gerybinės prostatos hiperplazijos simptomus, pavojus ir gydymo galimybes komentuoja gydytojas urologas Stasys Auškalnis.

Daugeliui vyrų prostatos ligos – intymi erdvė. Jie vengia apie tai kalbėti, kenčia dėl to psichologinį diskomfortą. Tuo tarpu medikai ragina nebijoti urologo kabineto, o, sulaukus 50-erių, būtinai lankytis jame kartą per metus.

Iš tiesų prostatos išvešėjimas labai susijęs su vyro amžiumi: kas kiekvieną dešimtmetį vyrų, kuriems atsiranda vidutinio-sunkaus laipsnio apatinių šlapimo takų simptomų, skaičius dvigubėja. Statistika rodo, kad 3 iš 10 vyrų per gyvenimą dėl GPH bus atliekama operacija. Operacijų tikimybė taip pat auga didėjant pacientų amžiui, nes sunkėja ligos simptomai. Labiausiai operacijos riziką didina naktinis šlapinimasis ir susilpnėjusi šlapimo srovė.

Ligos simptomai

GPH sukelti simptomai vadinami apatinių šlapimo takų simptomais ir skirstomi į:
•   obstrukcinius (t.y. nulemtus kliūčių) – silpna, nutrūkstama srovė, pasunkėjusi šlapinimosi pradžia, šlapinimasis padedant pilvo presui;
•   dirginančius – dažnas šlapinimasis, naktinis šlapinimasis, skubus noras šlapintis, šlapimo nelaikymas, skausmas;
•   simptomus po šlapinimosi – lašėjimas, nepilno pasišlapinimo jausmas.

Tokius pat simptomus gali lemti ir kitos ligos, pvz., šlaplės, šlapimo pūslės kaklelio, šlaplės išorinės angos susiaurėjimas. Taip pat neurologinės, uždegiminės, onkologinės ligos. Šiuos simptomus sunkina širdies ir kraujagyslių ligos, cukrinis diabetas, nutukimas. Tad gydytojo urologo užduotis atskirti GPH nuo kitų ligų.

Kas laukia gydytojo kabinete?

GPH diagnostika nėra skausminga pacientui. Pirmiausia gydytojas išklauso pacientą, jo nusiskundimus, kuriuos įvertinti padeda tarptautinė prostatos simptomų skalė, t.y. klausymai, į kuriuos pacientui atsakius, nustatomas simptomų sunkumas ir vertinama paciento gyvenimo kokybė.
Taip pat gydytojas atlieka fizinį paciento ištyrimą (digitalinis-rektalinis tyrimas), vertina šlapimo ir prostatos specifinio antigeno (PSA) tyrimų rezultatus. PSA testas padeda atmesti arba įtarti prostatos vėžį. Esant reikalui, gali būti skiriami kiti instrumentiniai tyrimai.

Vienodo gydymo nėra

Tipinio ir visiems vienodo gydymo nėra: jis parenkamas individualiai, atsižvelgiant į ligos stadiją, simptomų sunkumą, kuriuos ne visada lemia prostatos dydis (maža prostata gali sukelti sunkių simptomų, o didelė gali ir nesukelti).

Esant lengviems simptomams, medikamentinio gydymo galima ir neskirti. Pradžioje visuomet rekomenduojama keisti gyvenimo būdą, daugiau sportuoti, laikytis tinkamos dietos, vengti ilgai sėdėti, svarbu reguliarus lytinis gyvenimas. Vartojami ir natūralūs augaliniai preparatai, tokie kaip, pvz. Prostamol uno.

Esant vidutinio sunkumo simptomams, rekomenduojamas gydymas vienos rūšies cheminiu vaistu arba jų deriniais. Kai prostata maža, manoma, kad simptomai nulemti padidėjusio raumenų tonuso arba pakitusios prostatos formos. Tokiu atveju skiriama vaistų, kurie atpalaiduoja prostatos lygiųjų raumenų tonusą. Jeigu prostata didelė, skiriama vaistų, kurie ją mažina. Esant sunkiai ligos formai, dažniausiai pradedama gydyti vaistų deriniu, o kai pacientui yra nustatomos GPH komplikacijos, iškart operuojama.

Kaip veikia Prostamol uno?

Prostamol uno veikimas daugialypis. Preparatas gydo ne tik simptomus, bet ir ligos priežastį, t.y. jis pasižymi testosterono virtimą į dihidrotestosteroną stabdančiu veikimu, taip pat preparatas slopina uždegimą, mažina prostatos audinių paburkimą, ir tai lemia šlapinimosi sutrikimų palengvėjimą – reikia rečiau keltis naktį, sustiprėja šlapimo srovė, palengvėja šlapinimasis, pagerėja gyvenimo kokybė. Prostamol uno naudingas ir sergant lėtiniu prostatitu (prostatos uždegimu).

*****
Mitai apie Gerybinę prostatos hiperplaziją

•   Laikui bėgant, GPH būtinai virsta prostatos vėžiu. Netiesa. GPH ir vėžys – skirtingos ligos, ir paskutinė GPH stadija nereiškia vėžio pradžios. Dažnai GPH – nėra gyvybę lemianti patologija. Kita vertus, ji daro didelę įtaką pacientų gyvenimo kokybei. Tad stebėti sveikatos būklę ir reguliariai lankytis pas gydytoją būtina.
•   Sergant GPH, būtinai nustatoma padidėjusi prostata. Netiesa, prostatos dydis ne visada lemia simptomų sunkumą. GPH simptomus lemia ir kitos prostatos charakteristikos: jos forma, lygiųjų raumenų tonusas, kt.

Parengė NatalijaVoronaja

Gerybinė prostatos hiperplazija – progresuojanti, bet valdoma

Dažniausios prostatos ligos