Medikai sutartinai tvirtina: žmonės, kurių figūra primena obuolį, turėtų mesti svorį – net ir tie, kurie nelaiko savęs storais! Gydytojai perspėja apie naują epidemiją, kurią gali sukelti metabolinis sindromas. Tai ne atskira liga, o visas galimų ligų rizikos veiksnių kompleksas. Dėl metabolinio sindromo išsivystančios ligos yra lėtinės, pažeidžiančios kelis organus ir organizmo sistemas, todėl sunkiai gydomos. Tačiau, laiku atkreipus dėmesį, sveikatą galima išsaugoti.

Atsiradimo abėcėlė

Metabolinis sindromas išsivysto dėl sumažėjusio audinių jautrumo insulinui. Išorinė šio proceso išraiška – besikaupiantys riebalai pilvo srityje, todėl žmogus tampa panašus į obuolį. Tikėtina, kad tokios figūros žmogus serga metaboliniu sindromu. Tuomet jo tyrimai atrodo maždaug taip: cukraus kiekis kraujyje nevalgius didesnis nei 5,6 mmol/l, trigliceridų (riebalų) kraujyje lygis didesnis nei 1,7 mmol/l, kraujospūdis padidėjęs iki 130/85, sumažėjęs didelio tankio (gerojo) cholesterolio kiekis (vyrams < 1,0 mmol/l, moterims < 1,3 mmol/l).

Keistai skambančiam sindromui atsirasti įtakos turi daugybė veiksnių – nuo paveldimumo iki… klimato. Pastebėta, kad dažniausiai metaboliniu sindromu serga žmonės, gyvenantys platumose, kur temperatūrų svyravimai didžiausi t. y. nuo 30 laipsnių šalčio iki 30 laipsnių šilumos (praėjusią vasarą ir šią žiemą puikiausios sąlygos šiam sindromui bujoti!). Grakščios figūros nepadeda išlaikyti sėdimas darbas, tingulys ir nuolatinis persivalgymas. Prisideda ir nuolatinis, ilgalaikis stresas, dėl kurio organizmas pradeda gaminti hormoną, lemiantį riebalų kaupimąsi būtent pilvo srityje.

Metams bėgant, metabolinio sindromo rizika tik didėja: vyrams – tris kartus, moterims – penkis.

Štai jums ir visa sveikatos gadintojo įmantriu pavadinimu atsiradimo abėcėlė – valgome daug, judame mažai, nuolat nervinamės ir organizmas, nepakėlęs šios naštos, sutrinka.

Priežastis viena, ligos kelios

Jei organizme sumažėja audinių jautrumas insulinui, gerokai padidėja nutukimo, diabeto, hipertenzijos ir aterosklerozės rizika, ir metabolinis sindromas gali sutrumpinti žmogaus gyvenimą net 10-20 metų. Ar žinote, kad 20-40 proc. visų gyventojų turi įgimtą polinkį sirgti metaboliniu sindromu, o, juo sergant, vienu metu vargina net 6-8 sveikatos sutrikimai?

Išties, medžiagų apykaitos sutrikimai gali sukelti daugybę nemalonumų. Cukrinis diabetas atsiranda dėl to, kad organizmas nesugeba pasisavinti gliukozės ir padidėja jos koncentracija kraujyje. Aterosklerozė prasideda dėl cholesterolio pertekliaus.

Dėl šlapimo rūgšties šalinimo iš organizmo sutrikimų susergama podagra – šlapimo rūgšties junginiai kaupiasi audiniuose ir pažeidžia sąnarius. Dėl šlapimo druskų pertekliaus inkstų geldelėje atsiranda nuosėdų, kurios kartu su kraujo krešuliais, bakterijomis ir kitais organiniais junginiais inkstuose „subrandina“ akmenis…. Ligų, kurias sukelia medžiagų apykaitos sutrikimai, yra daugybė. Svarbiausia, kad bet kuri liga gali atsirasti dėl medžiagų apykaitos problemų. Ką daryti?

Pirmoji mintis – atsikratyti antsvorio!

Sportuok nesportavęs

Žinoma, atsikratyti anstvorio galima pradėjus sportuoti, pakoregavus mitybą. Tačiau sporto salėje nubraukus net devintą prakaitą, kūno masė nemažėja nors tu ką! Kodėl?

Sporto klubuose terminas „metabolinis sindromas“ dažnai vartojamas kitame kontekste – bandant paaiškinti, kodėl klubo lankytojas nesugebėjo atsikratyti nereikalingų kilogramų. Šiuo atveju terminas „metabolinis sindromas“ neturi nieko bendro su tikrąja jo reikšme ir slepia sporto trenerio nesupratimą ir kai kurių žinių trūkumą. Kai, pavyzdžiui, parenkamas per didelis fizinio krūvio intensyvumas, tai organizmas verčiamas naudoti angliavandenius ir stimuliuoti augimo hormono ir testosterono sintezę, o tai savo ruožtu skatina riebalinio audinio sintezę. Padidinti fizinius krūvius galima tik tuomet, kai svoris liausis kritęs, tačiau dar nebus sumažėjęs tiek, kiek reikia.

Svorio negalima mesti greitai. Kartu su antsvoriu staiga krenta gerojo cholesterolio kiekis kraujyje. Toks lieknumas tampa pavojingas sveikatai: kilogramai iškeliauja, o metaboliniai rodikliai prastėja.

Svorį netinka mesti laikantis griežtos dietos – didelė tikimybė, kad pristigsite valios. Į griežtą dietą organizmas sureaguos kaip į ekstremalią situaciją ir pradės taupyti energiją. Be to, laikantis dietų dažnai sumažėja raumenų masė, o riebalų atsargos lieka tokios, kokios buvo.

Tačiau medikai įsitikinę: vien tik numetus svorio metabolinio sindromo atsikratyti neįmanoma.

Nedelskite

Moksliniai tyrimai parodė, kad, be gydymo medikamentais, net 95 procentams pacientų pradinis svoris sugrįžta jau po penkerių metų: sutrikęs jautrumas insulinui ir padidėjęs cukraus kiekis organizme atlieka savo juodą darbą. Kad taip nenutiktų, būtina aktyviai priešintis metabolinį sindromą sukeliantiems veiksniams: didinti audinių jautrumą insulinui, mažinti riebalų kiekį kraujyje ir kraujospūdį.

Per pastarąjį dešimtmetį medžiagų apykaitos sukeltos ligos stipriai pajaunėjo. Metabolinio sindromo, anksčiau laikyto vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonių liga, atvejų dabar pasitaiko net tarp paauglių. Nemaloniausia, kad ilgą laiką šiuos procesus sunku pastebėti, ryškesnių simptomų atsiranda tuomet, kai liga būna jau įsisenėjusi.

Tad nedelskite praverti endokrinologo ir/ar kardiologo kabineto duris ir imtis vaistų. Nes rizika vystytis mirtinam kvartetui – diabetui, hipetenzijai, nutukimui ir aterosklerozei – yra pernelyg didelė.

O mes norime gyventi, tiesa?

Parengė Diana Šležienė
Konsultavo gydytoja endokrinologė dr. Agnė Abraitienė

Kaip obuoliai, bet nesveiki