Griežimas dantimis, arba kitaip, bruksizmas, yra nesąmoningas refleksas, kuris dažniausiai atsiranda miegant. Jo metu įsitempia kramtomieji ir smilkiniai raumenys ir vyksta dantų slydimas vienas kito paviršiumi. Nors dantimis griežia apie 8 proc. populiacijos, žmonės, turinčių šį simptomą, dažniausiai net neįtaria, kad tai daro. Kokios yra bruksizmo priežastys? Kaip jį gydyti? Apie tai konsultavo odontologijos klinikos „Neodenta“ gydytoja ortodontė Irma Andziulienė.

Kas sukelia bruksizmą?

Pagrindinės bruksizmo priežastys yra šios:
•   stresas;
•   nerimas, nervinė įtampa;
•   netaisyklingas sąkandis;
•   miego sutrikimai (naktinis šlapimo nelaikymas, diegliai, kalbėjimas miego metu);
•   nekokybiškai įdėtos plombinės restauracijos ir/arba protezai;
•   charakterio bruožai (agresyvumas, pedantiškumas ir pan.);
•   genetinės ligos;
•   magnio bei vitamino B5 trūkumas.

Požymiai, rodantys, kad griežiama dantimis

Daugelis pacientų, griežiančių dantimis, patys net nenutuokia, kad tai daro. Tai jiems dažniausiai praneša gydytojas odontologas, atlikęs privalomąją dantų apžiūrą, ar partneris, išgirdęs griežiamų dantų garsą.

Kaip sužinoti, kad griežiate dantimis? Pirmas požymis – po nakties skauda galvą. Antra, pasidaro sunku pajudinti apatinį žandikaulį, skauda burnos, kaklo, veido raumenis, ausis. Nuolat griežiant dantimis, nusidėvi emalis, todėl atsiveria dentinas ir dantys tampa jautrūs šalčiui, šilumai, kramtymui, vaisių bei uogų rūgštims. Dantys tampa nelygūs, sutrumpėja, skilinėja, praranda formą.
Dėl labai didelio spaudimo, kylančio tarp dantų griežimo metu, dantys gali net pradėti trupėti ar lūžinėti.

Nemaža tikimybė, kad žmonėms, ilgą laiką varginamiems bruksizmo, gali kilti smilkinio ir apatinio žandikaulio sąnario sutrikimų.

Kodėl reikia gydyti bruksizmą?

Nuolat griežiant dantimis, netenkama didelės dalies danties audinio bei emalio, dantis trumpėja. Laiku neaptikus bruksizmo, gali tekti dantis atstatyti plombomis ar protezais.

Kaip gydyti bruksizmą?

Gydymo principas – surasti bruksizmo atsiradimo priežastį ir ją šalinti. Jei bruksizmą sukelia netaisyklingas sąkandis, atliekama jo korekcija, tinkamai nušlifuojant dantis.

Jei šis simptomas kyla dėl patiriamo streso, reikia stengtis kuo dažniau atsipalaiduoti, užsiimti mėgstama, malonumą teikiančia veikla.

Jei bruksimą sukelia netaisyklingas skandis, atliekama jo korekcija.

Bruksizmui, atsiradusiam dėl kitų priežasčių, ir stipriai nudilus dantims, pacientui pagaminamos individualios parafunkcinės kapos, kurios apsaugo dantis nuo dantų emalio dilimo dantų griežimo metu ir yra dėvimos naktimis ir/ar dienomis. Šios kapos gali būti naudojamas ir vaikų bruksizmui gydyti.

Jei bruksizmo stadija itin stipri, šį simptomą galima gydyti antidepresantais ir/arba psichoterapija.
Jei bruksizmas pastebėtas per vėlai ir dantų emalis jau smarkiai nudilęs, taikoma nudilusių dantų paviršių atstatomoji terapija plombomis ar protezais.

Vaikų bruksizmo gydymas

Kaip ir suaugusiesiems, taip ir vaikams, norint išgydyti bruksizmą, pirma reikia surasti jo priežastį bei ją pašalinti.

Prieš miegą vaikams galima atlikti atpalaiduojamąją terapiją – išmaudyti šiltoje vonioje su pušų ekstraktu, paklausyti ramios muzikos, duoti išgerti raminamosios vaistažolių arbatos. Taip pat vaikams patartina duoti pakankamai vandens, ypač šiltais vasaros mėnesiais, ir nupirkti vitaminų su mineralinėmis medžiagomis (ypač magniu bei vitaminu B5). Jei taip gydant po 8 savaičių griežimas dantimis neišnyksta ar atsiranda komplikacijų (nuolatiniai dantys aptrupa, lūžinėja, atsiranda klausos sutrikimų, sutrinka smilkininio apatinio žandikaulio sąnario funkcija), šį gydymą būtina nutraukti ir kreiptis į gydytoją odontologą.

Laima Urbonaitė
 
Kasdien griežiu, bet negirdžiu